Limburgsch Nieuws. VREDE. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. f 4780. 4738. 4697. 4652. 4596. 4551. Nona. Met de opname van voedsel was het slecht 1 gesteld; de man slonk weg en zijn laatste uurtje scheen inderd md niet ver meer te zijn. Met bezorgdheid zag Klara het einde van de vacantia naderen. Ann den éénen kant had de zieke hare hulp méér noodig dan ooit. Wordt vervolgd. De Vrede is thans geteekend. Witte zette liet eerst zijn naam onder het stuk, daarop Komoera, met. een veeren pen. Niet dat geen stalen pennen aanwezig waren, integendeel, alle fabrikanten en fa- brikanijes van pennen hadden liet fijnste van hun fabrikaat naar Portsmouth gezonden in de hoop, dat, met een pen uit hun fabriek het tractaat zou worden geteekend en gelegenheid zonden hebben daaruit een prachtige reclame te slaan. Maar de heeren hadden niet den minsten lust, nis advertenties te dienen en kozen de oude klassieke ganzenveer, die nu door de concurrentie ten slotte weer alle stalen con currenten kon verslaan. De tafel, waarop liet tractaat geteekend werJ, is voor f 480 het eigendom geworden van een verzamelaar, en de stoelen, waarop de vier gemachtigden gezeten hebben, zijn voor f 96 het stuk verkocht. Bij ie teekening van liet vredesverdrag waren behalve de gevolmachtigden, alleen tegenwoordig Peirce, de vertegenwoordiger van Roosevelt; de gouverneur van New- Hampshire,- de burgemeester van Portsmouth; de commandant van de marinewerf eu de gezagvoerder van het regeeringsjacht May itower. Wi' liet verdrag nu precies inhoudt! Den letterlijken tekst zullen we oiaar niet geven, de hoofdzaak is toch al genoeg bekend. Alleen enkele hijzooderheden, zooals de correspondent van den Matin ons mededeelt. Het eerste artikel vermeldt liet herstel van den vrede en de vriendschap tusselien de keizers, staten en onderdanen van Rusland en Japan. Dan komt Korea aan do beurt: Japan mag daar i.i overeenstemming niet de Koreaansclie regeering maatregelen nemen van bestuut bescherming en controle. Maar do Russische onderdaneu en onder nemingen in Korea zuilen dezelfde voorrechten genieten als de onderdaneu eu ondernemin gen van andere lauden. Het zal dus nu een wedloop worden in handelsactiviteit met een üiukeit voorsprong voor Japan. Da Koreaneu ztlven tullen wel uiet erg tevreden met. de regeeriog wezen. Reeds hebben achtduizend op Hawaii ge vestigde Koreaueu oy president Roosevelt telegrafisch verzet aangeteckend tegen het vredesverdrag. Zij beweren de gevoelens van hun twaalf millioen landgenooten te vertolken vragen Amerikaausche hulp tegen de hen bedreigende Japanscb dwingelaudy en be roepen zich daarbij op bet Amerikaasche staatstractaat met Korea. Nadat hij vrede heeft heeft gesticht, kan Roosevelt dus gaan oorlog voeren. VENRAY, 9 September 1905. Zondag werd een verheven plechtigheid in Venray op waardige wyze gevierd. De WelEerw. Pater Innocentius Verriet droeg op dien dag voor de eerste maal in de Parochiekerk het H. Misoffer op. De buurtbewoners hadden voor deze gele- genheid het ouderlijk huis van den nieuwen priester op zeer fraaie wijze versierd. Een prachtige eereboog, waarin een toe; passelijk gedicht, prykte voor de woning, terwijl van ieder huis in de gelieele buurt de nationale driekleur wapperde. 's Morgens om 10 uur werd den jeugdigen priester en zijne familie door de fanfare "St. Cecilia" afgehaald aan de ouderlijke woning, waarna de stoet, opgeluisterd door muziek, naar de parochiekerk trok. De verheven plechtigheid nam nu een aanvang, met diepe ontroering en eerbied gevolgd door de talrijke schare betrekkingen en andere aanwezigen. Na liet Evangelie beklom de WelEerw. Pater Bentivolius Hanraet» uit het klooster der Franciscanen alhier den kansel, om den jeugdigen priester, zijne familie en den talrijken geloovigen een hartelijk woord toe te spreken. Zeer duidelijk schetste deze welsprekende redenaar de verhevenheid van den priester lijken staat en het geluk van zijn leven geheel te mogen wijden aan den dienst Gods, en wenschte den jeugdigen priester in gevoelvolle taal geluk met zijne verhevene waardigheid, zoomede aan de geachte familie met de eer en het voorrecht een gezalfde des Heeren onder liara familie te mogen tellen. Na de H, Mis trok de stoet op dezelfde wijze, begeleid door de mu iek, naar do ouderlijke woning. Gedurende den dag ontving do feesteling en zijne geachte familie van alle zijden vele bewijzen van belangstelling. In den namiddag bracht de fanfare -St. Cecilia" nog eene serenade, waarby de pre sident de heer V. Fonck, pater Vei riot, namons genoemd gezelschap geluk wenschte met de schoone roeping, waartoe God hem uitverkoren had. ZEerw. dankte in schoone woorden voor de eer, hem by deze gelegenheid bewezen. Gaarne voegen wij onze hartelijke geluk- wenschen bij de zoovele, op dezen gedenk- waardigen dag gericht tot den jeugdigen priester en de geachte familie Verriet. Naar aanleiding van den op 31 Aug. gevierden verjaardag van H, M. de Koningin werd Zondag in onze Parochiekerk na de Hoogmis een plechtig -To Deum" gezongen. Tijdens de plechtigheid, welke door alle kerkbezoekers tot 't einde werd bygewoond. weergalmde van onzen grijzen toren een statig klokgelui. Een buitengewoon talryke menigte volks was Vrijdagmorgen aanwezig bij de processie die zich van uit de Parochiekerk alhier begaf naar Oostrum, het bevoorrechte ge nadeoord van Maria. Deze jaarlijkselie bedetocht, ook thans weer opgeluisterd door de fanfare -Euterpe" wordt blijkbaar ieder jaar talrijker en tevens schooner versiering. Afgehaald door sierlijk uitgedoste bruidjes van Oostrum. trok do processie tegen 9 uur onder plechtig klokgelui het gehucht, binnen, terwijl de gebeden der geloovigen werden afgewisseld door de statige muziek onzer fanfare -Euterpe'' en de gewijde zangen van lief Zangerskoor. In de Miraculeuze Kapel aangekomen, die veel te klein bleek om de bewoners te kunnen bevatten, werden de pelgrims van Venray op hartelijke wijze verwelkomd door den WelEerw. heer Rector Wierts, waarna de plechtige H. Mis begun. Eene schoone feestpredicatie werd gehou den door den WelEerw. heer 1'. Sctimeits. Toen de kerkelijke plechtigheden waren geëindigd, en men eemge rust genomen had, trok de processie weder in dezelfde volgorde langs denzelfden weg als de bodevaartgangers gekomen waren naar Venray, waarna een bezoek werd gebracht aan de parochiekerk. Moge door liet gebed der pelgrims Gods lijkste zegeningen over Venrav nederdalen. De lessen aan liet Gymnasium der Welce. w. Paters Franciscanen alhier zijn deze week weer hervat. Dondeidag eindigde de groote vacantie en keelden de heeren Studenten, door eene welverdiende ontspanning, weer met nieuwen leerlust bezield, naar Venray terug. Het aantal leerlingen bedraagt thans 89. a' a&ndagtiaiuiddag hioid de Brandweer alhier hare gewone liaifjHkilijhsche oefening met do biandspuiten. liet geheele bluscli materiaal bleek in goeden toestand te zijn, terwijl ook de al- gcmccne regeling steeds verbetert. Over bet algemeen kon men tevréden zijn van de leiding en de werkzaamheden der brandweer, De Woensdag alhier gehouden jaar markt was naar omstandigheden vrij druk bezocht, doch de aanvoer van vee wat minder, er stonden ongeveer 130 stuks aan de lijn. De handel was tamelijk. Men betaalde voor dragende malen f 130 tot f 180, melk koeien f 160 tot f 200; vet vee van 32 tot 36 ets. per pond. Biggen waren er veel aangevoerd, men betaalde van f7 tot f9 per stuk, doch er heerschte wegens de hooge prijzen weinig kooplust. De voor de eerste maal gehouden bijen- markt beeft niet aan de verwachting voldaan, er werd zeer weinig verkocht. Voor de Rechtbank te Roermond stonden Dinsdag o. a. terecht M. v. G. 28 jaren en P. J. L. 58 jaren landbouwers; B. L. 44 jaren, koopman en K. J. D. horlogemaker, allen te Venray, wegens ontduiking der provinciale honden belasting in Limburg. Eiscb voor ieder f 2 of 1 dag hechtenis. De heer De Ponti. hoofd der school te Oirlo, behandelde kort, zakelijk en voor iedereen duidelijk de niea we pensioen we' ten. Ten slotte werd vastgesteld, wegens liet gouden feest van een collega, eene buiten gewone vergadering te houden op 9 Oct, a. s. nam. 3 uur te Heyen. Te ruim 4 uur werd de vergadering gesloten. Zaterdagnamiddag trok met de Staf- muuek aan het hoofd, het detachement Koloniale Reserve, ons dorp binnen, om alhier ingekwartierd te blijven tot Maan dagmorgen. Dientengevolge heerschte hier dien avond Zondag en Maandagmorgen oone heelo drukte. Zondagnamiddag gaf do staf van genoomd corps eene prachtige muziekuitvoering op de heide marktpleinen, waarby ondanks liet regenachtige weder zeer veel publiek tegen woordig was. Er heerschte eene prettige stemming, die door geen enkelo wanklank verstoord werd. Naar wij vernamen hoeft niemand, over deze gasten te klagen gehad, en wenschtte men bij hun vertrek ecu -tot weerziens" toe; tevens vernamen wij van bevoegde zijde dat de kolonialeiv, zoowel offieieren als minderen uiterst voldaan waren over de ontvangst on hun verblijf alhier. Maandagmorgen vertrokken zij naar Neer. MERSELO. Onze dorpsgenoot de ZEerw ZGel. Heer Dr. W. H. Muyzers, tot dusver overste van het Mis«iehuis te Leuven, is benoemd tot novicenmeester in 't Missiehuis te Arnhem, zoodat hier op het oogenblik twee Ven ravers vertoeven, wyl de ZEerw. ZeerGel. lieer Dr. P. J. Vullings aldaar als o versta fungeert. Zondagavond 7 uur bad de gewone tweemaandelijksche vergadering plaats van het gezelschap -St. Huberius". Loon het klokje van gehoorzaamheid 7 uur sloig, waren slechts een paar leden aanwezig, welk aantnlj gaandeweg zoodanig vermeerderd1 J.v niet voel leden afwezig waren. liet eerste eu voornaamste wus 't zorgen voor de kas door het innen van contributie en boute. Danrua vroeg en verkreeg do secretaris J. Janson ontslag als secretaris en als bestuurslid, joodat in deze vacature zal moeten voorzien Worden. Verder werd esloten om evenals vorige jaren ook dezen winter eene uitvoering te geven door de loden, waartoe alle spelers van bet vorige ;aar zich weer bereid ver klaarden. Zondag a. 10 Sept. zal onder de Honoraire ledet prijsschieten plaats heb- beo. GËISTËRKN. Lbfj liet Zoodag jl. gehou den Schuttersconi. lms verwierf de Sch ntterii te Siebengeuald den ien en die te Bergen den 2d«o corpsprij;. terwijl Jat, v. Rliee van hier den len personeelen prijs behaalde. GENNEP. Te Breda slaagde voor het examen hoofdakte Mej. M. H. Beljaars van alhier. OTTERSUM.i Het stelen van kippen schijnt hier aan de orde, zoowel voor de twee als voor de viervoeters schijnen deze diertjes een fijn spul, o. a. werden er op de Panovensche heide circa 60 stuks kippen ontvreemd, in den tijd van ruim een maand. Eindelijk heeft men de daders ontdekt. Men heeft namelijk een vos met een kip zien wegsluipen, Ook een paar dassen doen hier aan hun best. Het is nog niet mogen gelukken een van deze listige dieren buit te maken. ARCEN. In plaats van M. Kupers, die is overleden, werd benoemd tot postbode alhier de heer L. Backus. Bij den bakker G. S. alhier, werden Maandagavond door eenige baldadigers een paar groote ruiten verbrijzeld. Woensdagnamiddag 2 uur had de gewone vergadering pfnats van onderwijzers uit het arrondissement Gennep in 't lokaal van Jac. v/d Voort te Oostrum. Ongeveer 40 onderwijzers waren aanwezig. Om 2 uur opende de voorzitter D. Schram de vergadering. Na oen kort woord gespro ken te hebben, hield de lieer Baken, hoofd der sclioM te Well, zijne lezing over het Stelondorwijs, waarin hij vooral deed uitko men. dat de school moet opleiden voor het leven en het onderwijs dus praclisch moet ziju. Na een korte discussie hierover werd liet woord gevoerd door den lieer Th. de Ponti, onderwijzer te Siebengewald, over «onze lastige spelling". Deze welbewerkte lezing werd meermalen door luid applaus onderbro ken, terwijl hierna brochures over de ver eenvoudigde spelling werden rondgedeeld. Staande de vergadering werd een telegram van gelukwensch verzonden aan den inspec teur Jhr. L. Micbiels van Kessenich wegens de koninklijke onderscheiding, hem te beurt gevallen. HORST. Den op 23 Augustus jl. alhier aangehouden on naar do gevangenis te Roer mond overgebrachte!! M. G, oud 51 jaar, borstelmaker, wonende te Boxmeer verdacht van het plegen vhii ontuchtige ban delingen, is wegens gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld. Door het Dagolijksch Bestuur dezer gemeente is wegens vertrek van het hoofd dor dorpsschool Nusselein. onderwijzer met verplichte hoofdakte aangewezen als plaats vervangend hoofd, terwijl aan die school tijdelijk als onderwijzer is benoemd Duijf, vroeger onderwijzer te Amerika. De appelen en perenoogst is dit jaar zeer goed. er worden hooge prijzen voor betaald en de handel is levendig. Bijna dagelijks vertrekken karren met fruit beladen naar het naburig Duitscliland om te worden Crefeld op verkocht. de markt en eldors te BELFELD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een gedeelte van de fabriek der firma JanssenDings ingestord. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen maar er is wel veel schade, want er waren een massa ongebrande pannen in voorraad. BAARLO. Terwijl de dienstmeid van den heer S. bezig was liet beddegoed in het raam der tweede verdieping te brengen, bad zij 't ongeluk te ver door het raam uit te kijken, waardoor zij met.'t bed naar beneden viel. Gelukkig kwam zij op 't bed terecht, zoodat zij geheel ongedeerd beneden kwam. Een geluk bij een ongeluk. MAASBRaCHT. i, H. .1 oud onderwyzer alhier, sodei 18 Juli Roermond gedetineerd, ale verdacht v n zeker strafbaar f-it, word Maandag op vrije voeten gesteld. VENLO. A. R. Cr., oud 30 jaren, onbe zoldigd Rijksveldwachter alhier, die den 17 Augustus jl. alhier werd aangehouden als verdacht van poging tot doodslag op de huzaren K. Booi en J. Andriessen in den nacht van 15 op 16 Augustus te voren, is in de gevangenis te Roermond krankzinnig geworden en werd naar het Rijkskrankzin- nigongesticht te Medemblik ter verpleging overgebracht. Een kelnor van het stationsrestaurant liet Zondagmiddag per abuis zijn tnsclije met geld zijnde pl. m. f 30, in een der privaten achter. Toen hij dit een kwartier later miste, ging hij direct naar de plaals terug, doch een gedienstig persoon was hem voor geweest daar van taschjo nog inhoud iels te bespeuren was. Door baldadige hand worJ dezer dagen het kruisbeeld bij den ondersten molen van den heer Michels vernield. Zondagnamiddag 3 uur had er een hevige vechtpartij plaats op de Maaskade in de nabijheid van 't café F. Ren zekere VV. met zijn zoon uit Viersen hadden in genoemd café groote verteringen gemaakt en zouden deze volgens den waard, geweigerd hebben "in tp betalen en hierdoor zou do vechtpartij onstaan zijn. Met messen werd gesloken, met flesschen en sloelen gegooid. W. weid levensgevaarlijk in den hals verwond met een mes of een stuk flesch. Een zekere L. bekwam een ernstige wonde aan den arm en aan zijn hand, terwijl de zoon van VV. ook ernstig werd verwond. De drie verwonden zijn door de politie naar het hospitaal over gebracht, d e zoon van W. en L. werden na verbonden te zijn, ontslagen, terwijl W. die lovensgevaarlijk verwond wns, aldaar moet blijven De daders zijn door do politie iu bewaring gebracht. ROERMOND. Den 15 September wordt in deze gemeente ingekwartierd het bataljon de koloniale reserve uit Nijmegen, dat thans aan de manoeuvres deelneemt. In den morgen van den 16 Septembei word do terugreis naar Nijmegen voortgezet GEBROEK-MAASNIËL De gebroeders P. ontmoet'en elkaar Maandagavond in bet veld. Naar ons wordt medegedeeld, heeft Jos Pzonder de minste aanleiding toen op zijn broer Jan een revolverschot gelost. Gelukkig rnisté dit zyn doel, zb dut Jan gelegenheid had, zijn aanvaller vast te grij pen, Ei outstond een worsteling, gedurende welke een derde persoon naderbij kwam, hot wapen den aanvaller afnam, en de mare chaussee uit Roermond met liet geval in kenni3 stelde. WEERT. Door den hoer Ramakers uit Helmond zal een katoenspinnerij worden opgericht. De fabriek zal gebouwd worden nabij het bassin in den tuin van den lieer C. Janssons Voor het gebouw zal voltrokken zijn, za de spinnerij gevestigd worden fn de Oude Stadsschool. N1EI WSTADT. Naar wij vernemen zal door den Liraburgsehen Lnndbouwhond bij den heer Vincent van Widderslioven een fokstntion tot verbetering van het varkensras worden opgericht. VALKENBURG. Als een staaltje van vandalisme moeten wij rnededeelen, dat een der prachtvolle eerebogen. geplaatst ter ge tegenheid van bet grootsche feest der eerste H. Mis aan den ZEerw. pater Boijen in den nacht van Zondag op Maandag door eenige personen werdon uitgetrokken en op den weg geworpen. MAASTRICHT, Hiep worden alle toebe reidselen gemaakt voor de ontvangst van II. M. de Koningin, die waarschijnlijk Woens dag 13 dezer te 8 uren voonniJdag zal aan komen. II. M. zal de wapenschouwing op den Heerderweg bijwonen, bij don commis saris der Koningin lunchen en nog dien zelfden dag naar het Loo terugkeeren. 28 jaar. Tijdens de vulling zal eerst een meer dan 1905 te levensgioote olifant worden opgelaten, NISTELRODE. Zondagmorgen om 7 uur zou de molenaarsknecht P. v. M„ in Oscli werkzaam, do tram instappen, die nog niet geheel stil stond, met het noodlottig gevolg dat hij misstapte, onder den tram viel en een wiel hem beide beenen stuk reed. Men verwacht dat 't eene been misschien nog behouden zal blijven. MAASHEES-OVERLOON. Dinsdag had alhier de herbesteding plaats der gebouwen ter grootte van 900 Mt iu de gemeenteont- ginning «bet Overloonsche Vlak". Er werd ingeschreven als volgt Wed. Lamers, Maashees Th. Vissers, Wanssum H. Boumans, Wanroy J. Ponjé, Bergen W. Wijnhoven, Venrav P. Verstralen, Maashees Hel werk is aan den laagslen inschrijver gegund. BUDEL Alhier is tijdens een hevig onweder de zuivelfabriek «St. Isdor" door bliksem getroffen en geheel afgebrand. EINDHOVEN. Naar wij vernemen zal de heer W. Pottum op Zondag 24 September met een luchtballon alhier opstijgen en wel in den tuin der K. K. Harmonie Apollo's Lust. 's BOSCH. Maandagnamiddag is nabij Sluis I een kind van omstreeks 8 jaar, P. v. G. genaamd, al spelende te water geraakt en verdronken. Hoewel het kind spoedig uit het water was opgehaald en de kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht het den redders niet gelukken do levensgeesten weder op te wekken. TILBURG. Maandag in den laten avond word oen zekero van don B-oek by het Piusplein door messteken aan het, bovenlijf zoodanig verwond, dat de ongelukkige spoe dig den geest gaf. Hij is 25 jaar oud eri laat een weduwe met 4 kinderen achter. Het lijk is naar 't gasthuis overgebracht. Als verdacht, aan het misdrijf schuldig te zyn, worden door de politie Dinsdagmorgen een drietal personen gearresteerd. Op de kennis alhier ontstond Maan dagavond een begin van brand in den stoomcaroussel van den lieer Speokstadt. Er heerschte een oogenblik een ware paniek. Naar men aan de Tel. mededeelt, wydt de nieuwe minister van Oorlog zijne bizondere aandacht aan het vraagstuk der bozuiniiigen. Met ernst wordt overwogen de» beperking van het blijvend gedeelte en een proef zou genomen worden met sluiting althans van een deel der kazernes, in den a. s. winter. Het bezwaar dat de gehuwde officieren en onderofficieren in de bedoelde garnizoenen dan zonder soldaten zullen zitten, wordt niet zwaar getild. Eigen studie, eenig vei lof en een paar wetenschappelijke bijeenkomsten zullen den winter evengoed vullen tonder, als met de tegenwoordigheid van eenige tientallen soldaten. Aanzienlijke bezuiniging op do kazerneuit gaven zyn hier te realiseeren. De inkorting van den eersten kazernetijd tot 6 maanden (vertrek der lichting ultimo September) eisclit evenwel voorafgaande par tieeie wotswyziguig, ten eiodo het blijvend gedeelte niet in hot gedrang te brengen. Men 'du echter ook zoo kunnen .k»env de le ploeg van I Oct. tot 1 Febr.; de 2e ploeg van 1 Maart tot 1 Juni. Op laatstge noemden datum de niouwe lichting dienst doende. Een 1 ljarig dochtertje van een schipper te Schcemda was 1 jaar en 3 maanden aan nona lijdende goweest. Op zekeren dag ontwaakte zij en werd nu ter verdere verpleging in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. Het kind moest als 't waro weer loepen leeren. Langen tijd is zij daaropjn die inrichting verpleegd en thans is zij in de ouJerlijke woning teruggekeerd. In haar herinneiiug ie echter een leemte ontstaan. lie cholera. Zoo zachtjes aan begint deze vreeselybe ziekte in Pruisen zich uit te breiden. De Reichnanseiger meldde Zaterdag Tot hedenmiddag kwamen in Pruisen in hut geheel 43 choleragevallen met 17 sterf gevallen voor, twee daarvan in Oost Pruisen Het aantal bewakingsstations in de be treffende i iviorgebieden bedraagt thans 23 de stations strekken zich uit tot Köpeniek bij Bei'lyn. Niet alleen in Duitscliland, ook in Galieië zijn reeds cholera gevallen voorgekomen. In het district Mjelie aan den Weichsel, aan de Russische grens dus, kwamen drie gevallen cholera voor. Voorzorgsmaatregelen tegen een verdei e uitbreiding zijn genomen, maar de groote moeilijk beid is, dat niet bekend is, waai haarden der eholora in Rusland zich bevinden Alleen kon worden vastgesteld, dal cholera langs de rivieren meest door bout- vlotters uit Rusland is overgebracht. Het is waarschijnlijk, dat in vele Russische plaat sen aan de grenzen van Piuisen en Oostenrijk cholera heerscht. Rusland heeft, tengevolge der binnenland- sche onlusten, zijn plicht als lid van den internationalen bond tot bestrijding van besmettelijke ziekten, om kennis te geven van hot voorkomen van cholera, verzuimd, dit is de reden, dat omtreot>de uitbreiding van de cholera in Rusland niets bekend is. Een lid van den oppersten gezondheidsraad te Weenen verklaarde aan een redacteur van de Neue Freie Presse, dat 't te vreezen was, dat de terugkeer der Russische troepen uit Oost Azië voor de gezondheidstoestand in Rusland zeer ongunstig zal zijn. De Amerikaansche autoriteiten hebben eenige deskundigen naar Hamburg gezonden om na te gaan welke maatregelen noodig zijn, om de overbrenging der cholera naar Amerika te voorkomen. de de

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2