gnto&m Limburgsch Nieuws. OORLOG tusschen Rusland en Japan. Aanbesteding der Meststoffen Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. plants dit tegen 't bedoelde mestmengsel dat men niet altijd weet, wat men krygt. Op hi/, -101 van Reinder's Handboek II lezen we *In den regel is het koopen vau der gelijke mengsels (graszaadrnengsels worden bedoeld) .even verkeerd, als het koopen van een mengsel kunstmest. «Niet dat wij het gebruiken van een dergelyk mengsel veroor» deelen, maar de Inndbouwor verliest daardoor alle contröie op de deugd van het te zaaien zaad." Wat dunkt u, lezer, zouden deze woorden ook niet volkomen van toepassing zyn op mengsels van kunstmest Mengt zelfs, wanneer ge mengsels zaaien wilt. Doch koopt geen mengsels. Tot slot nog dit. Met amraoniak-super- phosphaat geeft men do planten stikstof en phosphorzuur. Maar 'k wed. dat men goed- kooper uit zal zijn, wanneer men deze twee verstrekt in deD vorm van chilisalpeter en superphosphaat. 'k Zal trachten hier of daar een landbouwer te vindon, die op zyn land daarmee een proef zou willen nemen. Ofschoon ik denk, dat eene vergelijking uit zal vallen ten nudeele van 't mestmeng- sel, dan stel ik er prijs op, ook in dozen 't laatste woord aan de practyk te geven. C. v/d M. te V. I>e oorlog heeft byna 19 maanden geduurd gedurende dien tijd zijn er gesneuveld of aan verwondingen gestorven 550,000 man. Evenveel werden ei bovendien nog buiten gevecht gesteld. Wel past dus een juichkreet, nu het einde van den strijd daar is. Vooitaan zullen wij niet meer behoeven to schrijven de oorlog, maar de vrede in Oost Azië. Van belang achten wij" bot, een korten terugblik te werp-n op die 19 maanden strijd. Hij begon op 8 Februari met den aanval dor Japanscbe torpedobooten op het eskader te Fort Arthur. Daarop volgde de eerste schermutseling in Korea op 28 Maart, de slag bij de Jaloe 1 Mei, de slag bij Nanchan 26 Mei, Simoetchcng 30 Mei, Wafanggoe 14 Juni, Kaiping 9 Juli, Tacbikiau 24 Juli, Haitcheng 2 Aug., Motieuling Liaujang 30 Aug Sjnlio 21 October, de overgaaf van Port Arthur S Januari 1905, de slag bij Moekden 3—10 Maart, de vernietiging der Oostzeevloot 29 Mei, de landing op en de overgaaf vau Sachalin 29 Juli, en de bezet ting van Kamsjatka. gezonken en 10 kruisers, 2 pantserscöepen zijn door de Japanners buitgemaakt. Tezamen dus 24 groote schepen, ongerekend de talrijke kleinere, zooals torpedobooten, torpedojagers, enz. Men heeft berekend, dat de oorlog aan Rusland 3 millioen gulden per dag, dus totaal lsj* milliard heeft gekost, behalve dan de rente der oorlogsleeningen. Maar dan zeker nog eenige honderden millioenen door het verlies van schepen, buitgemaakte ka nonnen enz. Laten wij zeggen rond 2i/z milliard. Geen kleinigheid van de van den Boerenbond te Venraiy. KAINIET. 152500 K.G. 12,4 pCt. in balen van 100 k.g. 6 inschrijvingsbiljetten. Gossens en van Gerven Venray, f 168.50 met lossen en geld ontvangen. Maatschappij Dordrecht f 173,30 zonder lossen en geld ontvangen. Poels—Verriet Venray f 170 met lossen en geld entvangen. J. Thywiasen Venlo f 165. losgeladen met zakken zonder lossen en geld ontvangen. Mulder, Veendam, f 173.30 zonder lossen en geld ontvangen. Gegund aan Goesena en van Gerven te Venray. THOMASSLAKKEN 137600 K.G. 17 pCt. in balen van 100 K.G. 5 inschrijvingsbiljetten. Krol, Zwolle, gegarandeerd Duitsch doch geen Sternm. zonder lossen en geld ontvangen voor f 195,50 PoelsVerriet Venray, echt Sternm. met lossen en geld ontvangen voor f 199. Koenen UdeD, Belgische thomassl. zonder lossen en geld ontvangen voor f 182,50. Adriaanse Bergen op Zoom, Belgische thomassl. zonder lossen geld ontvangen voor t 178,50. Gegund aan Poels—Verriet Venray. Post- en Telegraafkantoor te Venray, Het Kantoor is dagelyks open: voor Post en Telegraaf van 8—12.30 en 3.30—7 uur. Voor wissels en kwitantie'» en voor de Rijk3verzekeringbank alleen op werkdagen van a.mj—i*nu. Op Zon- en Feestdagen open 7.30—8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.30—8.30 vra. Rijkspostspaarbank. Aan bet postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus 1905 ingelegd f 9216,64r. terugbetaald f 7535,83 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3201. Aan 't postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren zijn gedurende de 2e helft der maand. Augustus de volgenda brieven en briefkaarten wegens onbekendheid niet uitgereikt Briefkaart uit Meerlo. Johann Greinen, Duisburg Drukwerk uit Venray. P. Litjes, Leunen. Drukwerk uit Meerlo. Heinr. Haussen, Schaag. VENRAY, 2 September 1905 De Zondag gehouden vergadering van den R. K. Volksbond was zeer druk bezocht. Als spreker trad op de heer Henri Her mans uit Maastricht. De voorzitter opende do vergadering met den gewonen christelijken groet en riep alle aanwezigen een hartelyk welkom toe en gaf hef woord aan den secretaris, die eene verklaring gaf van het prachtige nieuwe vaandel, dat in de zaal was tentoongesteld. Namens alle leden bracht hij een woord van hulde en dank aan de milde geefsters, de Eerw. Zusters Ursulinen alhier. Verder begroette hij den geestelyken adviseur, den Zeereerw. heer Pastoor Schmeits, die wegens ongesteldheid een paar vergaderingen niet had kuanen by wonen. Hierna kwam de heer Hermans aan het woord, die eene prachtige en leerrijke lezing hield over vakorganisatie. Spreker sehetste duidelijk de voordeelen van meerdere volks ontwikkeling en spoorde de leden aan meerdere studie te maken van hun vak, door liet aanschaffen vau goed geredigeerde vakbladen, door het bestudeeren van arbeids wetten en ontwerpswetten. Hij besprak de noodzakelykheid en de voordeelen van eene goede algemeene vakorganisatie op chris telijken grondslag, die zoowel voor patroon als werkman heilzaam werkt. Vervolgens besprak de heer Hermans het doel en de werking van de propaganda- club. Het was eene practische lezing, waaruit voor alle aanwezigen zeer veei te leuren viel. De Zeereerw. heer Pastoor bracht ee!T hui lelijk woord van dank aan den heer Hermans. De heer A. Kellenaers uit Meerlo maakte eenige kleine opmerkingen op de rede van den heer Hermans en stelde aan spreker tevens eenige vragen. De aanmerkingen werden echter door den heer Hermans weerlegd en de vragen be antwoord. waarna deze nog even eene ver klaring gaf van het wezen en de werking van het informatie-bureau en Je vereeniging de katholieke pers. De Zeereerw. Zeergel. beer Dr. Poels vond dat er heel veel gepraat was op deze vergadering, doch er moest z. i. ook wat gedaan worden, want ging mee zoo weer uit elkaar, dan voorzag hij, dat 't in Ven ray zou blijven zooals 't was, De afdeeling Venray was nog maar in haar wording, 't is nog maar een kind, dat niet alleen loopen kan, Spreker zou daarom graag zien, dat, vooraleer men uit elkaar ging, er eene propagandaclub was opgericht en hy noodig- de de jongelui, die hiervan wen9chte lid te worden uit om zich aan te melden. Er werden er voorloopig nog slechts 3 gevonden, die hiertoe bereid waren, waar na de Weleerw. heer kapelaan Toebosch het op zich nam deze club te formeeren. De Zeereerw. heer Schmeits sloot hierna de vergadering met den groet G. z. J. Chr. In het café "de Engel" hield Zondag middag -de vereeniging tot bevordering van bijenteelt van Venray en omstreken" eene drukbezochte vergadering. De heer Fr, Coppes voorzitter dezer ver eeniging, deelde den leden mede, dat het zich liet aanzien, dat de eerste bijenmarkt, welke 6 Sept. a. s. zal gehouden worden, druk zal worden bezocht, daar er al ruim 1500 korven zijn aangegeven en een tiental Duitsche kooplieden zich reeds hebben ge recommandeerd. Hij besprak hierna nog de voordeelen van een bijenmarkt en spoorde ten slotte de leden aan om toch vooral goede waren aan te voeren, daar hiervan voor den eersten keer hot niet of wélslagen dezer markt af hangt. Nog enkele bijenhouders meldden zich als leden aan. Donderdag vierde H. M. de Koningin haar 258Wn verjaardag. Op zeer vele plaatsen in ons vaderland werd dien dag als een nationale feestdag gevierd. Ook Venray bleef niet achterwege. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen wapperde fier de vaderlandsche driekleur. 's Avonds i i uur hield de fanfare «Euterpo" eene' groote en zeer correct uit gevoerde muziekuitvoering op de Groote Markt, ter gelegenheid van dit feest. Indrukwekkend was het oogenblik toen het volkslied weerklonk dat door de fanfare met ontb'oot hoofd werd gespeeld als eene ware huLe voo; onze geliefde Koningin. Zij leve lang Wij vernemen met genoegen, dat de ZEerw. ZGel. lieer Or. P. J. Vullings van Leunen, Missionary van het H. Hart, thans verblijvende in het Missiehuis te Tilburg, benoemd is tot overste van het Missiehuis te Arnhem, zulks ter vervanging van den Zeer Eerw. Zeer Gel. heer Dr. Okhuijzen, die benoemd werd tot Provinciaal. Den jeugdigen priester en zijne geachte familie alhier een hartelijk proficiat. Naar wij vernemen zal einde September nog een dorde aanbestoding van meststoffen voor de leden van den Boerenbond plaats hebben, teneinde ben, die verzuimden tijdig te bestellen, of wel hun kunstmeststoffen alleen voor de weilanden noodig hebben, in do gelegenheid te stellen, nogmaals voordee- lig te kunnen pankoopen, Wij wijzen er belanghebbenden op, dat in den loop der volgende week schouw zal worden gevoerd over de waterlossingen in deze gtmeerue. (Zie achterstaande adver tentie). Naar wij vernemen zal Woensdag u. s. de aanbesteding plaats hebben van de gebouwen van het Krankzinnigengesticht. Hedennamiddag omstreeks 6 uur zal alhier arriveeien een bataljon der koloniale reserve uit Nijmegen, welke in de kom van ons dorp zullen ingekwartierd worden tot Maandagmorgen. Naar wij vernemen zal de Staf van dat korps Zondagavond op beide marktpleinen een concert geven. De Ontvanger der Direc'e Belastingen enz. alhier, verzoekt ons, ter kennis te willen brengen, dat voor de ingezetenen der gemeente Venray, ten zijnen kantore en op de gewone kantooruren, steeds pasm«Dt te verkrijgen is tegen bankpapier of zilveren specie. Voor groote bedragen is het gewenscht, één dag te voren aan te vragen. MERSELO. De wethouder J, Arts over kwam Maandaj eet volgende ongeluk, Toen hij, vergezeld van zijn schoondochter, met de kar naar het veld reed, schrok 't paard plotseling door een geweerschot van een jager n de n^oijiieni. Hierdoor viel Arts van eene tijde van de kar, terwijl het paard van de andere r.'.fle 'Uitweek, Ware het paard van den tegenovergesielden kant uitgeweken, dan waren de gevolgen met te voorzien geweest. Thans liep alies nog al goed af l)r, Janssen constateerde slechts eene niet ernstige her senschudding, zoodat de toestand naar om standigheden zeer gunstig kan genoemd worden. De schoondochter kwam met den schrik vrij. BLITTERS WIJK. Voor het Ie 's Hage gehouden examen Fransch 1. o. slaagde de heer K. P. M. Poell. HORST. Zaterdag vierde de Zeereerw. heer F. Neujean, oud-professor in de philosophie te Rolduc, en oud-pastoor van Venray, in den kring zijner familie het gouden priesterjubilé. De uitvoering der gymnastiekvereeni- ging Olympliia van Blerik Zondagavond in de raai de -Prins van Oranje" gegeven viel bij 't publiek zeer in den smaak. Daar deze uitvoering zoo schaars bezocht werd, schrijft men toe aan de onbekendheid met de werking on het doel van dergelijke vereenigingen. GRIENDTSVEEN. Tot directeur dei- fanfare -Griendtsveen" is ter vervanging van deji heer J. Nyssen benoemd de heer J Leunissen, onderwijzer alhier. OTTERSUM. Op den rijksweg heerscht in de boomon de olmen kever zocdauig, dat er reeds een flinke boom geheel afgestorven is. Men vreest, dat er meerdere zullen volgen en een gedeelte der prachtige laan zal omgekapt moeien worden. Voor vele landbouwers en andere perso nen, die er nu groote schade van onder vinden, zou dit echter hoogst aangenaam zijn. Een wonder geval deed zich alhier voor. Een jager schoot op een stil ziltenden haas. Ilij bleef op de plaats dood. De jager loopt met versnelden pas op zijn buit toe, en wil langoor pakken, maar deze niet zoo heel familiaar, springt een twee drie op, en gaat verschrikkelijk hardloopen. De jager ziet hem treurig na. Tableau 1 Zou de haas soms schijndood zijn geweest 1 GENNEP. Door de maréchaussees alhier werd procesverbaal opgemaakt tegen zekere vrouw W. wogens het wegnemen van paalt jes uit het kribwerk aan de Maas en het zoodoende beschadigen van dit werk. Deze paaltjes werden door de vrouw met een bijl afgeslagen en voor brandhout mede genomen; ons dunkt wel wat duur brand hout. WELL. Het salaris van den brievengaar der Janssen alhier is verhoogd met f75 g' jaars. VENLO. Op 6 en 7 dezer zullen langs dit station 44 extra treinen passeeren voor 't vervoer van militairen, paarden en ka nonnen en verder materieel, bestemd voor Zuid Limburg. In 't geheel zullen op die dagen vervoerd worden 137 officieren, 3498 onderofficieren en minderen, 237 paarden, verder kanonnen voertuigen enz. SWALMEN. Het Hof te 's Bosch heeft den voerman P. C. oud 53 jaren, die door de rechtbank te Roermond tot 6 jaren ge vangenisstraf was veroordeeld, wegens poging tot doodslag, in hooger beroep veroordeeld tot 5 jaren, met vermindering van het voorarrest. ROERMOND. Z. D. H. Mgr. Drehmanns Bisschop van Roermond, beeft als adviseur van het Diocesaan Comité der Katholieke Sociale Actie benoemd den ZeerEerw. Zeer Gel. Heer Professor Keulier, professor aan hot Groot Seminarie alhier. Dezer dagen werd in een der café's alhier iemand beet genomen voor de be langrijke som van f 100, en wel door een paar Israëlieten, die van de afwezigheid van den caféhouder gebruik maakten om voor grof geld het -harteaas" of hazardspel uil te oefenen. De caféhouder deed aangifte bij de politie die onmiddelijk een onderzoek instelde, doch de daders waren gevlogen. ROGGEL. Zondag had alhier het con cours plaats, uitgeschreven door de Hand boogschutterij Buitenlust. Twintig vereeni gingen namen aan den wedstryd deel. Do eerste prijs werd behaald door de kon. haiidboogschulterij L'Union Beek 99 punten; 2de Roos in Bloei Roggel. 95 punten; 3de Dryenegen Stramproy, 93 punten; 4de Philoctete, lleythuizen, 89 punten in zes schoten. Het eereteeken door Tillemans Buitenlust Tungelroy, 16 punten. Koningster door Janssen, Batavieren, Meijel, 15 punten in 4 schoten. WEERT. Door do brigade commandant der marechaussee is alhier aangehouden M. Niëns, oud 22 jaren, arbeider wonende alhier verdacht van Maandagnacht W. L. op 't Roodt, door twee messteken of sneden op het hoofd en twee dito op den rechter boven arm, levensgevaarlijk te hebben verwond. SI1TARD. Op de maandelijksche vee markt van Maandag jl. bedroeg de aanvoer 183 stuks waarvan ruim 100 stuks werden verkocht. Veel aanvoer in alle soorten vee, insgelyks veel navrage voor drachtige koei en waren verschillende Belgische kooplieden aan wien ook vele tegen hooge pryzen ver kocht werden. Alle soorten melkvee werden gevraagd, ook vet vee ging vlot van de hand. Vet vee le kwal. van 62 tot 68 ct., 2e kwal. en minder van 56 tot 60 cent per kilo geslacht. Molkvee van 120 tot f200. SIl l'ARD. Door de Staatsspoorwegen is aanbesteed het maken van eene overkapping op het 2e perron van het station alhier. Begrooting f 22u0. Ingekomen 3 biljetten. Minste inschrijver P. Hochstenbach te Den Bosch f 2050. HEERLEN. Ten bewijze, dat de jacht om Heerlen nog zeer wildryk is, diene het feit, dat door den heer Timmers op een dag niet minder dan 28 stuks geschoten werden, zijnde 21 patrjjzen en 7 hazen. Maandag mocht diezelfde Nimrod het genoegen smaken aan 22 patrijzen en 2 konijnen het licht uit te blazen. VIERLINGSBEEK. Het tractement van den brievengaarder Lakemond is verhoogd met f60 en dat van den besteller Simons met f35. VIERLINGSBEEK. Hoe in het katho lieke Noord Brabant op echt katholieke wijs, schitterend feest gevierd kan worden, dit werd weer duidelijk Zondag jl. toen de Eerw. heer Fr. Verhofstad zijne eerste plechtige II. Mis opdroeg in zijne parochiekerk te Vier lingsbeek. Morpheus' macht werd zeer bekort, want vroeg reeds was het dorp ter been om zicb in vlaggetooi en feestdos te steken; en 't jubelen ving aan. De harmonie begeleidde den Jubilaris mot een juichenden feestmarsch ter kerke en de grootsche plechtigheid ging alhaast beginnen. De Weleerw. paters Pius trappist en familie lid van deu jubilaris, en Bouman, S. J. uit Vierlingsbeek geboortig, assisteerden als diaken en subdiaken, alsook di ie Eerw. heeren van het Seminarie, als acolythen. Na het Evangelie, op welgewaardeorde wijze, volgens den Benedictijnschen ritus door Pater Pius gezongen, besteeg Pater Bouman den kansel. De welbekende geleerde Pater verhoogde door zijne feestrede de reeds hoog geklommen feestelijke stemming der pa" rochianen, die in zoo groote getale waren toegestroomd dat de ruime, overschoone kerk hen nauwelyks kon bevatten. De talentvolle redenaar begon met den jubilaris en zijne geachte familie geluk te wenschen en schetste dan de macht des priesters als zjjndo een tweede Christus: hem verder vergelykend met den drieëenigen God, hem noemend Vader, als voortbrenger van Gods Zoon in de H. Mis God den Zoon, als Offeraar in 't Sacrificie der Nieuwe Wet, II. Geest, als heiligmaker der raenschen. Als een weinig tijds na den plechtigen dienst de jubilaris naar zyne woning reed, bleek eerst recht de symphathie en de mede- feestvierende stemming der parochianen jegens hunnen jongen Priester, 't Was één enthousiasme, één juichkreet die opsteeg uit de in rijen langs den weg geschaarde menigte. 's Avonds kwam én Zangvereeniging én Harmonie nogmaals eenige stukjes ten beste geven bij den jubilaris aan huis. Lang nog zal Vierlingsbeek dit scboone feest indachtig zijn ASTEN. Naar wij vernemen sal de katoenweverij en ververij van de Firma A. Bluijssen Zonen weldra ophouden te be staan en zal de margarinefabriek enz, daar entegen aanmorkelyk worden uitgebreid. De nog in do kracht van hun leven zynde wevers wordt vrijheid gegeven elders werk te zoeken, terwijl de op jaren en sedert langen tijd aldaar werkzaam geweest zijnde, met behoud van weekgeld op pensioen wor den gesteld. HELENAVEEN. Dezer dagen werd dooi den heer Kerssemakers uit Eindhoven hier eene drijfjacht gehouden; 5 jagers en 3 drijvers met honden namen er aan deel. Deze duurde van 9 tot 4 uur en in dat tijdvak werd geschoten 1, zegge en schrijve één haas. SOMEREN. Op de tentoonstelling te Rozendaal behaalde de heer J. Bennenbroek uit Someren-Eind met zijn Toulouseganzen den eersten prijs, met Rouaaneenden en Minorcas een zeer eervolle vermelding, met 2 toornen Leghorns en zilver Wyandottes een eervolle vermelding, voor de mooiste haver zonder naam op zandgrond den 2en prijs, voor een verzameling haversoorten met nnam zwarte Presidents, Probsteier, Reuzenvlag, Andenbecker en Ligowo den 3e prijs. St. ANTHONIS. Met genoegen vernemen wij dat onze vroegere dorpsgenoot, de heer F. Dekkers, thans onderwyzer te Hatert, gem. Nijmegen, verleden week mot gunstig gevolg het examen Duitsch 1. o. aflegde. BEUGEN. De heer Ramakers, onderwy zer alhier, legde met goed gevolg 't examen voor hoofdonderwijzer af. EINDHOVEN. Het houwen der nieuwe R. K. Pastorie, doopkapel enz. alhier is gegund aan den heer P. Keukens alhier. BEERS. Dat er heden nog al liefhebberij bestaat voor de verbetering van het ras dei krulstaarten, bewijst liet volgende. De landbouwer W. Willem» alhier, kocht een paai- weken geleden op de landbouwten toonstelling te Zutphen een zeug met tien viji'weeksche biggen, (gekruist IJorkshire ras), acht van 't vrouwelijk en twee van 't mannelijk geslacht. Ze worden door deskun digen als prachtexemplaren beschouwd en zullen alle gebezigd worden als fokmaterieel. Ze zyn gestald by W. Willems, de Wed. Scheepers te Beers en bij den heer Aug. Thijssen te Beugen. GELDROP. Dinsdug werd hier aanbe steed het bouwen van een Liefdegesticht met bijbehoorende werken. Laagste inschrijver was de heer J. van UdeD, Loosduinen voor f 13600. Een maatregel, welke ernstige gevolgen kan hebben. t Gerucht gaat, dat Rusland den uitvoer van graan geheel zal gaan verbieden met het oog op den dreigenden hongersnood Het gouvernement legt beslag op al het rollend spoorwegmaterieel, ten einde te kunnen voorzien in den hongersnood, in 28 gouvernementen van Midden Rusland. Daar bij is de oogst in Zuid Rusland al niet veel beter. Tarwe en rogge worden nu reeda duurder verkocht te Odessa dan te Londen- Aardappelen. Geen enkele provincie in ons land treft 't dit jaar zoo treurig met den aardappeloogst als Zeeland. De opbrengst is over het algemeen zoo min, dat de oogst mislukt is. De Zeeuwsche blauwe aardappelen, een zeer puike en ge wilde soort voor den handel, zyn thans niet beschikbaar. In gewone tyden worden duizenden H. L. naar verschillende deelen vau ons land, naar Belgie en Duitschland verzonden, thans voert men hier reeds in uit andere provinciën. VeldpoMtdieuat. Van het personeel der postkantoren Maas tricht en Valkenburg, zijn bestellers aan gewezen, om bij de gedurende de manoeuvres in die plaatsen te formeeren veldpostkanto ren, te worden gedetacheerd. Ter spoedige bereiking van de brieven enz. die aan onze landsverdedigers mochten worden gezonden is het vooral noodig dat men behalve den naam, nauwkeuiig het onderdeel waarbij hy in dienst is, vermeld. (Compie, Bataljon en Regiment). In stede van de plaats vau bestemming zet men boven of onder op de eveloppe met duidelyke letters Op veldmanoeuvre in Zuid Limburg Van df Rtis«en zij.\ I? y-tn<sei3ci:»pr[i

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2