Limburgsch Nieuws. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Burgerlijke Stand. De Burgemeester der gem. Venray enting en herenting der koepokken. Ongeluk. De constructie, waarmede do uitvinder vijf en twintig jren had gewerkt was daardoor vernietigd en het was de vraag of het hersteilen van de mechaniek van het wonderwerk mogelijk 7.011 zyn. Toen hoorde men niets meer van dit alles. Men ontdekte niet eens, dat het bericht van den uitvinder zichzelf tegensprak. Hij zou vijf en twintig jaren aan het hoofd hebben gewerkt en was zelf nauwelijks dertig jaar. Nu werd Charles lo Nussien weer de gewone Karl Bernard van vroeger. Hij kocht zicli een aardig buiten en leefde naar cigai goedvmdén gemoedelyk zyn verdere jaren, die de hemel hem nog zou geven. Het waren echter niet vele jaren meer. De rust beviel hem niet. Voordat hij echter stierf deelde hij aan een vriend zijn geheim mede. -Weet je", zei hij, -ik heb de wereld bedrogen. De vernietiging van het hoofd was ook een leugen, een middel om mijn geheim te bewaren, daar het aan zijn doel heeft beantwoord, namelijk mij rijk heefi ge maakt. Het hoofd kon door de mechaniek de lippen alleen maar bewegen. Ik zelf »Is het mogelijk Dat moet men toch gemerkt hebben." -Geen nood. Men liet zich geheel over bluffen, de knapsten het eeist. Ik had bovendien immers doodeenvoudige antwoorden te geven, niets moeielyks. En bovendien was ik buikspreker. Z'edaar alles, de heele zaak. Zoo kan men een millioen verdienen. VENRAY. 12 Augustus 1905 Goddank het laven is afgeloopen. Deze verzuchting zal ongetwijfeld geslaakt zijn door veie huismoeders, en zeer waar schijnlijk ook een aantil kermishouders. Venray, dat deze week wee. galmde van •allerlei muziek en zang. voortgebracht door Iraaiorgels. harmonica's enz. Veuray is w-'or tot- zijn vorige rust terug gekeerd. Nog enkele dagen zullen onze ooien soe- zelen van al die meer of minder liarroonischo geluiden en dan blijft er niets meer over Itn eei: preitige herinnering en ledige portemonnaies. Tegen het iaaLtj k< 11 echter het genoten pleizier wel opwegen, want naar het ons voorkwam, vermaakte men zich goed. De kermis is kalm en bedaard afgeloopen, lerwyi het piachtige weder en goede tyd der landbouwers er veel bijb. achten tot verhoo. ging san liet genot. Zondag en Maandag was het bepaald druk en waren vele vreemden opgekomen, Op de gebruikelijke wijze werd Zondag na de Hoogmis de grooto processie gehouden door de met vlaggen en bloemen versierde straten onzer gemeente, welke optocht de bewondering opwekte van alle vieeradelingen en een bewijs geeft van den godsdienstzin van Venray's bevolking. Tot de voornaamste ontspanning der ker mis behooien voorzeker de 3 welgeslaagde tooneei voor stellingen van do nieuwe Neder 1, Tooneelvereeniging van Amsterdam. Zondagavond was du ruime muziekzaal vol met honoraire leden en vreemdelingen bezet, hetgeen Maandag en Dinsdag nog wel wat te wenschen overliet, hoewel de 2 laatste voorstellingen goed in den smaak van het publiek vielen en de lachspieren der aanwe zigen opwekten. Behalve in de Muziekzaal konden liefheb bers van muziek zich vermaken bij J. Kemps en G. Pijpers, alwaar liet bekende Kleuske door zijn bijzonder muzikalisch talent op de harmonica veel bezoekers tot zich trok. Ook mogen wij Jan Klaassen niet verge ten, die door zijne komieke voorstellingen de lachspieren van jong en oud in beweging bracht. Donderdagmorgen maakte de fanfare "St. Cecilia" een optocht door het dorp en deed zijne vroolijke tonen door Venray's straten hooren. Overigens was aan muziek geen gebrek, daar er op acht verschillende plaatsen gele genheid was om te dansen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Tot de verdere aantrekkelijkheden van de kermis behooit nog de stooracai rousel. welke vooral uitschitterde door het electrisch licht, die iederen avond druk bezocht werd en waarin binnen korten tijd op prettige wijze vele grosschen konden verdraaid worden. Vermelden we nu nog de luchtsehommels en de mooie mallemolen op de Grootemarkt, welker beider inrichtingen ook nog ai gunst hadden, dan hebben wij zoowat het voor naamste van de kermis gehad. Zondag diaait de stoomcarrousel nog en kan men des 's avonds nog eens gaan kaarten en dan is de grap voor een jaartje gedaan. Zondag omstreeks half 12 ontstond er brand in de boerderij van Mart. Peeters op den Molenhof alhier. Door de spoedige hulp der buren, kon men nog het vee en eenige huismeubels redden. Behalve het ingeschuurde hooi en koren kwam ook nog een varken in de vlammen om. De verzekering dekt de schade van huis, vee en veldvruchten, inboedel echter niet. De R. K. Volksbond alhier zal op 27 Augustus a. s. eene groote vergadering houden in de Muziekzaal, tot het oprichten eener propagandaclub. Als sprekers zullen optreden de ZEerw. lieer Dr. Poels en de heer Henri Hermans, secretaris v'li Secret, van Arbeid Ic Maastricht. Kermis woensdag werd op do Groote Markt eene kloppartij gehouden door onze marktkramers, waarbij de vrouwen de hoofdrol speelden. Door tusschenkomst van onze ijverige politie werd er een einde aan dat spel gemaakt. Bij gelegenheid van het naamfeest van den Commissaris den lieer Jac. Aerts, bracht onze Fanfare Enterpo Zondag voorm. een seranade, waarbij hij hij monde van den Directeur uit naam van alle leden van harte werd gefeliciteerd. De heer Jac. Aerts bedankte in wolgekozen woorden Directeur en leden en drukte vooral den wensch uit om de eendracht onder olkanr te bewaren tot vooruitgang en bloei der Venraysche Fanfare "Euterpe". Het Stbl. 110. 423 bevat een Kon. besluit van den 24 Juli,, waarbij aan J. Stockmans, generaal overste van de Broeders van Liefde te Gent (Belgie), vergunning wordt verleend op een terrein in do gemeen te Venroy een gesticht voor krankzinnigen op te richten. Met ingang van 1 October is benoemd tot brieven en telegrambesteller te Sche- veningen, A. de Gelder, thans in dezelfde betrekking alhier. I11 zijne plaats is benoemd M. Martens thans brieven en telegrnmhesieller niet be perkten dienst alhier. Wij wenschen beide heeren proficiat OOSTRI'M. Woensjig 6 Sept. a. s. om 2 uur houdt het onderwijzersgezelschap uit het arrondissement Gennep alhier, ten huize van Jae. v. d. Voort, zijne 5 alge- meene vergadering. Door de heeren G. P. Baken te Well en Th. II. de Ponii te Siebengewald zal alsdan eene lezing worden gehouden over: a Stel oefeningen in briefvorm en 1> Onze lastige spelling. Verder zal gesproken worden over de pensioenwet en de schrijfleesleerwijze. BERGEN. Op Zondag 20 Aug. a. s. geeft het Fanfaregezelschap "Les Monlag- nards" alhier een groot muziekfeest ter bestrijding der opi ichtingskesten. Vijf gezelschappen uit den omtrek hebben hunne welwillende medewerking toegezegd, 11.I. -Euterpe" Venray; -Fanfare' Vieriings» beek: zanggezelschappen te Groeningen en Heyen en Harmonie Weil. HEYEN. De Leer A. H. van den Donck, hoofd der school te Heijen. hoopt binnenkort zijn 50jarig jubilé als zoodanig te vieren. HORST. De by inschrijving aanbesteede levering van 700 Ma kiezel en 100 Ma klei. is gegund aan den beer Alb. Op de Laak, molenaar en bierbrouwer alhier, Naar wij vernemen is door eenige be langhebbenden aan de Postadministratie een verzoek gezonden om in den omtrek van het kruispunt van Nieuwstraat en lierstraat een brievenbus te plaatsen. TEGELEN. Maandag weiden hier dooi de marechaussees uit Venlo twee personen genaamd J. D. en P. N. beiden oudbeken den der justitie, wegens bedelarij aange houden en naar Roermond gebracht. VENLO. Voor de betrekking van agent van politie hier ter stede, waarvoor drie plaatsen open zijn, hebben zich tot heden meer dan 00 sollicitanten aangemeld. MaASNIEL. Zaterdagavond tegen 8 uur hebben een drietal belhamels, naar schatting 12 a 13 jaren oud, door openbreking het offerblok geledigd aan het Kruisbeeld in de z. g. Schinderskoel. Door een wandelaar werden zij opgeschrikt en vluchtten weg, doch de inhoud was reeds in hun bezit. Men vermoedt dc jeugdige dieven op het spoor te zijn. ROERMOND. Maandagnamiddag circa 4 uur (schafttyd) wilde H. Claessen, oud 17 jaren, timmerman, wonende alhier, werkzaam aan het station alhier, door de dakgoot naar de ladder gaan om af te dalen, hij verloor het evenwicht, viel, en kwam op de- afgebroken trap, toegang gevende tot liet stadhuis terecht. Zwaar aan het hoofd ver wond, met gebroken arm en inwendig gekneusd werd hij opgenomen on per bran card raar hel Louisal.uis ter verpleging overgebracht. Nader meldt men Hij ligt nog buiten kennis en wordt het ergste gevreesd. A. D. L. 34 j. arbeider te Enschede, gedetineerd als verdacht van diefstal te Venray, is naar de terechtzitting verwezen, doch met bevel tot onmiddelijke invrijheid- stelling. ROERMOND. De officier van justitie alhier, verzoekt zoo mogelijk inlichtingen omtrent een alhier, ter zake van diefstal te Arcen gepleegd, gedetineerden persoon, zich noemende Harry Lawrence. Hij geeft voor te zijn geboren in 1887 op een schip tussclien Londen en Canada. Zijn vader heeft hij nooit gekend, zijn moeder, werkzaam in een circus, zou hem I op Tjarigen leeftijd aan een ander, circus hebben meegegeven. Het laatst was hij in dienst geweest als knecht van den hofmeester op een schip te Bremen. KERKRADii. Zondagnamiddag werd liet congres van den Bond van R. 0. Mijnwee- kersmreenigingen geopend door don voorzitter den heer Thomas-, in aanwezigheid van de geestelijke aJviseurs der nfdeelingen, den al- getneenen adviseur Dr. Nolens en Dr. H. Poels professor aan de universiteit te Was hington. Na de openingsrede werden de jaarverslagen gelezen en telegrammen verzonden aan Paus en Koning 0. Daarna kreeg de heer Dohmen uit Watibach het woord om te spreken over arbeidscommissie» bij het mijnwezen. In den breede zette hij het nut uiteen en stelde ten slotte do vergadering de volgende conclusie voor: De vergadering overtuigd van de noodza kelijkheid der invoering van arbeidscommissies hij het mijnwezen als zijnde in het belang der mijnwerkers en myndirectie.s; overwegende, dat de heilzam- werking af hankelijk is van de bevoegdheden deze commissien toege kend; besluit aan de Regeering het verzoek te richten om in don algemeene maatregel van Bestuur, bedoeld bij art. 9 der Mijnwet 1903, do invoering verplichtend te stellen van arbeidscommissies en nrbeidscontroleurs. Dr. Nolens wensolite aan deze conclusie nog toegovoi _d te tien: -of op zoodanige wijze die invoering te bevorderen, die liet moest geschikt is." Aldus aangevuld werd bij accla matie goedgekeurd. De heer Bocke'kori: sprak daarna in een kort woord de wenschelijkheid van het lier- ha'ingsonderwijs voor do mijnwerkers met welke woorden het congres zeer gaarne ver klaarde map to gaan. Eindelijk sprak de do secretaris van do Cnristelijke Gewerbs- verrein Deulschlands" namens de Duitsche collega's een woord van sympathie en eindigde zijne vriendelijke rede met den mijnwerkmans groet -Gliick auf" "onder een onbeschrijf- lijk applaus. Ook Dr. Poels en Dr. Nolens spraken de vereenigde R C. mijnwerkers nog hartelijk toe. waarvoor de vergadering een driemaal -Hocli" op hen uitbracht. EINDE KERKRADE. Een vieeselijk mijnongeluk heeft plaats gehad op een dei- mijnen te Mariidorf-Höngen. Een zekere J. S. van alhier was bezig aan een recht werk en had het ongeluk van 14 Meter hoogte naar bene te storten. De ongelukkige heeft dooi a het hoofd verbrijzeld, een schouder k >01, een arm en vinger gebroken enz. Hij is ter verpleging naar net •lospitaal te Budepberg gebracht. Zdjn toestand ->• allertreurigst en zorgwek kend. Men vreest het ergste. De arme man is gehuwd en vader van 7 kinderen. MAASTRICHT. De historische optocht, Jie op 13, 14 en 15 dezer hier zal gehouden worden, zal 0. ra. de volgende groepen be vatten als tafereelen uit Maastricht's verleden: De Bouw der Pons Mosae; feestelijke ont vangst van den H. Servatius; groep Noor mannen, onder do Vikings Godefridus en Harold, met hun buit terugkeerende naar hun kamp; prediking van den tweeden kruis tocht in O. L. Vr. Kerk, door den H. Bernatdus van CJairveux; lleymo de kapi- teelen beeldhouwend der O. L. Vr. Kerk; stichting der St. M 'thiaskerk door het gilde der Lakenwevers; terugkeer van Willem van Gulick uic den slag der Gouden Sporen; vervoer der groote klok van St. Servaas kerk; blijde inkomst van Keizer Karei V; Etiennc de Geloes met zijn gevolg Karei V huldigend; intocht van den stadhouder Frederik Hendrik; Int leggen van den eersten steeu van het Stadhui-; Lodewijk XIV trekt met zijn gevolg door de stad, gezeten in zijn gouden statiekards; stichting der glas en aardewerkfabriek door Petrus Regont; apo theose der Stedeniaagd. Door don krijgsraad tc 's Hertogetibosch is do gepensionneerde sergeant J. S. de V. van de lo comp. 2e bat. 2e rog. inf. te Maastricht, wegens diefstal in de chambree, ten nadeele van een kameraad, veroordeeld tot 8 maanden militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij do gewapende macht of als militair geëmpl-ueerd te dienen voor den tijd van vijf jaren. De veroordeelde is van dit vonnis hij het Hoog Militair Gerechtshof in hooger beroep gekomen. In verband met de feeston te Maaslricht op 13 dezer, is dooi de Staatsspoorwegen bepaald dat de sneltreinen 91 en 111 op dien dag te Venlo, Roermond en Sittard geen reizigers zullen opnemen voor Maas tricht. Deze reizigers worden vervoerd met een extratrein vertrekkende van hier ten 11 ure voormiddags. Voor de terugreis worden te Maastricht op do sneltreinen 112 en 96 niet toegelaten reizigers voor BeekSittard RoermondVenlo, deze reizigers worden eveneens vervoerd met een extratrein ver trekkende van Maastricht ten 6.05 nam. aankomst Venlo 7.24 nam. Manoeuvres. Door het 2e regiment huzaren zal bij de a. s. divisiemanoeuvre in Zuid Limburg geene bivaks betrokken worden, doch 't zal steeds bij de inwoners gehuisvest worden. Den Oen September zullen de escadrons de garnizoenen verlaten. De snelvuurbattery (6e batterij van hel 3o reg velJart.) zal onder bevol van den kapi tein E. J. de Bock aan de manoeuvres in ZukI Limburg deelnemen. VAALS. De uitzichtstoren, op Neerlands hoogste punt opgelicht, zal Maandag n. s. feestelijk in gebruik genomen worden. Op het feest program staat een optocht, waaraan een 40tal vereenigingen en 3 muziekkorpsen deelnemen, muziek en zanguitvoeringen, groot vuurwerk enz. Duizend postduiven zullen worden opgelaten. De toren is genoemd naar H. M. Koningin Wilhelmina. Men heeft or een prachtig ver gezicht over een deel der aangrenzende landen, Nederland, Duitschland, België en het onzijdige Moresnet. CU\ K. Op de jaarmarkt van Dinsdag waren aangevoerd 230 runderen en 197 biggen. De pi ijzen van het vetie vee waren van 32 tot 37 ct. per pond, die van hel dragend vee van 185 lot f240 en die van 't mager vee van 110 tot f175, terwijl do biggen van 7 tot f 14 golden. Aan de Manskade voor onze gemeente zijn een getal werklieden reeds druk bezig om den steenweg op te breken en andere voorbereidende werkzaamheden uit te voeren tot verandering en verbetering der loskade van de- stoombooten en andere vaartuigen. Het zal een omvang'yk en kostbaar werk worden. Als de water-tand nu maai* wn' lager wordt, dan zal liet werk geregeld kunnen worden voortgezet. HELMOND. Do.ir de marechaussee werd Woensdag va» hier naar de gevangen:s te Roirmond overgebracht YV. F. v. B oud 22 jaren, mijnwerker, wonende te Giinning- feld, verdacht van poging tot doodslag door het schiet-n met een revolver op Ch. VWs- tenbach e. a te Helmond, in den nacht van 5 op 6 dezer. YVYCHEN. Dinsdagmorgen reed B. N, van alhier met zijn zoon'je naar Nijmegen. Ongeveer by liet Zenuwlijdersgestichl aan den Graafschen weg koint hem een automo biel tegemoet rijden. Ofschoon het paard meer auto's gepasseerd is, schrikte het toch en kwam met voerlieden en karretje in een sloot terecht. B. N. raakte er onder en had daarbij zwaar letsel aan zijn schouder gekregen hij werd naar het ziekenhuis gebracht, alwaar twee geneesheeren zijn schouder hebben gezet. Zijn zoon kwam er ongedeerd af. Het karretje heeft de hurries verspeeld. Dinsdag waren hier 9 sla_ets aanwezig om vette varkens te koopen. Met hun «"ge nen kochten zy één exemplaar, een bewijs dat de vette varkens hier schaarsch zijn, meent de -M. en Wbl." Of; dat de boeren te veel geld vragen. Of dat de slagers te weinig bieden. BOXTEL. Op het concours voor hand- boogschult"ryen, uilgeschreven door liet gezelschap -L'fJnion". dat gevestigd is bij Mej. de Wed. de Koning alhier kwamen Zondag op 64 gezelschappen. De uitslag was als volgt: le pr. -Land- mans Unie' Schijndel mei 69 punten; 2o pr. -St. Petrus Doelen" Woensel, met 69 p.; 3e p'. -Rust schenkt nieuwe kracht" Til burg met 68 p.; 4e pr. -Recht door Zee" Helmond met 68 p.; 5e pr. -de Merode" Oirsehot 65 p.; 6e pr. -Aurora" te Oiischot 64 p. De Rozenprijs werd behaald do ir -Ons Genoegen" te Vacht, met 4 rozen. Koningskruis: F. Reijnen van -Willem Teil" Tilburg, met 15 p Eereteeken: .T. Filters van -Ons Genoegen te Herpt met 18 punten. Alles in 4 schot. EINDHOVEN. Op vorzook van don Hoog Eerw. lieer Pèro Pierre de Cuijper, vic, gen. van het Bisdom te Brotissji Azi itisch Tm kijo wordt dit artikel in ons blad opgenomen. Met. groote vreugde vernomen wij, dat het Zijne Heiligheid Pius X heeft behaagd te be noemen tot Ridder in do Orde van don H. Gregorius den Groote. onzen stadgenoot, den lieer HENRI C. H. VAN KOL Deze hooge onderscheiding, deze bijzon dere gunst van den H. Stoel is verleend, om openlijk dank en hulde te brengen aan de verdiensten van een man, die jaren lang zoo veel heeft gedaan en opgeofferd voor de on gelukkige zwaar beproefde Armenische Zen delingen. Wat wij Lier melden vindt staving in de eigen uitdrukking van onzen beminden Paus, die onder de volgende bewoordingen deze hooge onderscheiding toekent -om zijne verkleefdheid aan de Katholieke zaak om zijn vurigen yver in de bevordering der goede werken, in het bijzonder tot uit breiding van het H. Geloof." Het goede, dat in stilte werd verricht, de edele daden, die de heer Van Kol pleegde in 't vertrouwen, dat de wereld er onkundig van zou blijven; dit alles is opgemorkt door het Hoofd der Christenheid. De H. Vader rekent het zich ten plicht, zulke schoone toe wijding aan een verheven zaak dankbaar te erkennen niet alleen, maar openlijk te hul digen. Onze geliefde Paus verleent dit Ridderschap uit eigen beweging aan den heer Van Kol. Moge het Ridderkruis nog lang de borgt versieren van onzen verdienstvollen stadgenoot Moge hij tot iu de lengte van dagen getuige zijn van den vermeerderenden bloei der Missiën, voor welke hij zooveel deed Dit bidden af de dankbare Missionarissen, die door den edelen weldoener werden ge holpen en gesteund. Dit smeeken onverkort de zoovelen die door de liefdegiften van den heer Van Kol konden gered worden. Met deze heden vereenigen zich in dank erkentenis alle Katholieken onzer goede stad Eindhoven Nu het Hoogst Kerkelijk Gezag den heer Van Kol plaatst in de rij der groole mannen en op zijne daden wijst tot navolgenswaardige voorbeelden voor eiken Katholiek; nu ook wjj onzen nederigen dank uiten voor 7.00 welver diende onderscheiding, mogen wij tevens er even op wijzen wat de heer Van Kol is ge weest vooi zijne medeburgers in zijne ge boorteplaats. Geboren alhier den 30 Sept. 1849 heeft hij steeds in ons midden vertoefd en won hij het vertrouwen en de achting zijner stndgenooton. Dit blijkt ten overvloede uit 1I0 verschillende functiën hem opgedragen, die hij allen met eere vervult. Hij is lid van hot R. C Kerkbestuur, van het R. C. Armbestuur, van het Algemeen Armbestuur, van het bestuur in gemeentebe- lang. Hij is de wakkere President der It. C. Spaarbank, alsmode Vice-President dor Leo- Vereeniging. Waar zouden we overigens eindigen als we nog moesten opsommen de vele andere ver houdingen en omstandigheden waarin bij zich heelt, verdienstelijk gemaakt voor allen in de stad en verre daarbuiten Wij brengen den beer Van Kol onze op- rechto hulde, vermeenende daarin de tolk te mogen zijn van allen, die waie verdiensten weten op prijs te stellen en er dankbaar voor te zyn. Leve de heer Van Kol, Ridder in de Orde van dc» II. Gregorius den Groote hrengt ter kennis, dat op de navolgende dagen in deze gemeente gelegenheid zal worden gegeven tot kostn- looze Op MAANDAO den 21 Augustus nam. 2 uur in de muziekzaal Venray Dorp. DINSDAG 22 Aug nam. 2 uur in het schoollokaal te Oirlo en des namiddags 3 uur in het schoollokaal te Oostrum. WOENSDAG 23 Aug. nam. 2 uur in hel school lokaal te Leunen en om 4 uur in t schoollokaal te Merselo. Al degenen, die zich aan de enting en hereuting onderwerpen, moeten voorzien zijn van een briefje, vermeldende hunne namen, en voornamen en datums van geboorte. Venray, 11 Aug. 1905. De Burgemeester voornoemd. H. ESSER. VENRAY Van den 4 tot den 11 Augustus. Geboorten. Gerardina Hendrika Iluherta Schreurs. Dorothea Maria Wilhelmina Vermeulen, Hendrika Martina Willeras. Christina Lamberdina Houwen. Ie Maastricht is een werkman van 62 jaar bij het doen van herstellingen aan een glazendak daar doorheen gevallen, waarbij hij zulke kneuzingen opdeed, dat bij aan dè gevolgen is overleden. MoordajiiiMlag. 1 engeoigo van een oude voete waarschijn - lijk, kregen Donderdagmiddag zekere F. W. en F. E. uit het Molentje kwestie in de Stokstraat te Maastricht. F. E. greep een revolver uit den zak en lo8te-»iet minder dan 3 schoton op zijn tegen stander, die op 3 plaatsen verwond raakte. Na verbonden "to zijn is W. dan ook weer huiswaarts kunnen keeren. E. is voortvluchtig. Poging |o( moord. le Rozendaa! is door de justitie uit Breda een onderzoek ingesteld naai' een poging tot moord, gepleegd door vrouw M. op haar man en wel door middel van gasontsnapping en vergiftiging. De verdachte zou gehandeld hebben op aanstoken van II. met wien de vrouw onge oorloofde betrekkingen onderhield. De ver dachte is gevankelijk naar Breda overge bracht. Er van door In bet Watergraafsmeer bad een dienst meisje verkeering rnet een werkman aan de gasfabriek. Ze zouden gauw gaan trouwen, en in afwachting daarvan had liet meisje haar dienst reeds opgezegd en haar koffer, met een spaarduitje van f 180, dat zo pas van de spaarbank had gebaald, ten huize van baar verloofde gebracht. Maar dat block wat to vroeg. Toen ze Zaterdagmiddag van een tochtje naar Amster dam terugkwam was de koffer geopend en't spaarduitje weg, terwijl ook 't spoorloos ver dwijnen van den vrijer de onderstelling wet tigt, dat deze niet vreomd was aan 't geval.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2