Limburgscli Nieuws. Gemeenteraad te Venray, Nieuws uit de Buurt. Gemengd Nieuws. oiVco.vrfE VERGADERING van den op Dinsdag 18 Juli 1905. Treil riff. v Het was net of er een donkere gestalte »n bosch verdween. -Ik heb het niet gezien. Maar go kun wel gelijk hebben we zijn het offer ge worden van een samenzwering, geloof ik, een boevenstreek. Hollende paarden hadden ons op zoo'n gevaarlijken «eg in de duis ternis h! lang omgesmeten de wagen ging ook zoo precies alsof hij door iemand bestuurd werd." -Wat denkt u dan -Dat Je brug niet stuk was en onze geheime waarschuwer dezelfde is die ons hierheen gebracht heeft." •Maar waarom zou hij dat gedaan hebben, hij -Begrijpt ge dat niet," ondeibrak ik hem. ••De kerel is een handlanger van de familie. Hij moest ons ophouden, opdat we niet op tyd meer by den stervende konden komen. -Dat zou verschrikkelijk zyn. -Ja maar wat vangen we nu aan We weten hier weg noch steg.' We overlegden een wijle. Plotseling hoorden we hondengeblaf. Een oogenblik later vroeg een ruwe stem. wat we w ilden. We vertelden hem ons wedervaren. Dan ben je leelyk van den weg at.' zei hij, toen we uitgesproken hadden, -je bent hier minstens twee uur iijdens van \N er- kersberg af. -Als we nu maar een voerman hadden, zei ik, -kunt gij ons niet wegbrengen, -Neem mij niet kwalijk, ik ben bosch wachter en kan mijn post niet verlaten, maar ik weet wel iemand, die u op weg kan helpen. We moesten daartoe naar een dorp in de buurt rijden, dit gaf wel- oponthoud, doch wat zouden we er aan doen. Toen we in het dorp kwamen, werden we door een paar mannen tegengehouden. „Dair heb je de paardendieven," riepen ze. -Wat is dat. ik ben notaris en du is myn kleik," riep ik -wat moet dat bedui den V -Dat klopt, dat beeft de ni3n ook gezegd, die hier is komen waarschuwen, dat jullie er met zijn paarden en rijtuig vandoor waart gegaan en hier waarschijnlijk langs zoudt komen." -Maar ik kan je mijn papieren toonen," riep ik, -laat me gaan, Ik stel u aanspra kelijk voor de schade die ik door dit oponthoud lijd." -Goed, je gaat uw gang maar. doch nu eeret mee naar den burgemeester. In optocht werden we naar bet huis van den burgemeester gebracht, die in bed lag en na lang kloppen brommend te voorschijn k tu Ik maakte me aan hem bekend en ver- t de hem. wat ik ging doen. Ja, ik weet het. Bergman is zwaar ziek en 's zou mij spijten voor Marie, maar als de wagen eens werkelijk gestolen was. Ik keek onrustig op mijn horlogo. Half twaalf. Wie weet of we niet te laat komen, dacht ik. Daar schoot me plotse- üog eon reddende gedachte in den geest. -Geef ons dan een koetsier mee en des noods een paar agenten er bij, zei ik, -dan kunt ge zeker zijn en wij worden niet ianger opgehouden." Dat ging als we maar beloofden dat we niet zouden ontsnappen. -Voor mijn part ge kunt ons handen en voeten binden," zei ik. Dat gebeurde echter niet, wel kregen we b3 halve koetsier twee stevige kerels mee in li -t rijtuig. Een uur later waren we te Weikersberg, we hadden er goed overgereden. Aan de woning van den zieke kregen we eerst geen gehoor. Hoordde men ons uiet i Verwachtte men ons niet meer? Zou de man al dood zijn Eindelijk na lang wachten hoorden we een vrouwenstem. Nog verliepen eenige minuten, toen werd ar open gedaan. V%»Ik bad jullie niet gehoord, ik sliep vast" zei de persoon die open deed. Die stem kwam mij bekend voor. Het scheon rajj toe, dat het dezelfde persoon was. die ons aan de brug gewaarschuwd had. Achter hem kwam de slanke gestalte van een jonge vrouw te voorschijn in een een- Toudig zwart kleed. Haar gezicht was zeer bleek en ze had geschreid. -Heb ik de eer met juffrouw Marie Roth te spreken» vroeg ik mij tot haar wendend. -Jawel meneer, dat ben ik u zijt f Notaris Fellens, die ontboden is om i testament voor uw pleegvader ie komen maken." Ze keek me bedroefd aan. -Het is toch, hoop ik, nog niet tc laat vroeg ik gejaagd. -Neen, meneer." zei ze en begon weer te schreien, -maar 't zal niet lang meer doren.' Goddank we waren nog op tijd gekomen Ik maakte het testament op en Marie Roth werd erfgename roet toekenning aan de familie van het wettig gedeelte. Een uur later was de landbouwer heengegaan. Toen hij begraven werd volgde slechts één persoon de lijkbaar. 't Was Marie Roth. Tegenwoordig de beoren H. Esser. Bur gemeester, Voorzitter. J. Arts en M. Poels, Wethouders, Hub. Janssen, J. M. MicheU, Jac. Aerts, A. Loooen, Th. Slits, J. Loenen cn V. Fonck, leden en Stoot Secretaris. Afwezig de heeran P. Camps, L. Janssen en P. J. Derks. De Voorzitter opent de vergadering met het gebed en verzoekt den secretaris de notulen der drie vorige vergaderingen voor te lezen welke allen worden goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de ORDE VAN DEN DAG 1 Besluit tot verhoop van een perceel grond en icegen aan de vereeniging der Broeders van Liefde te Venray. De Voorzitter zegt dat er een besluit moet genomen worden, om over te gaan tot ver» kooping van een stuk grond aan het Siepke genaamd de -Schaapsweide", groot 36 aren 40 cent. met een gedeelte van den daaraan grenzenden weg groot 30 aren, te samen voor f 1330,40. De heer Hub. Janssen is van oordeel dat deze weg met de grachten grooter is, en dat er een grooter gedeelte aan genoemde vereeniging zal kunnen verkocht worden. Hiervan wordt notitie genomen en zal er eene opmeting plaats hebben. 2 Besluit tot verkoop van inschrijving op 't Grootboek. Om de te verleenen 1' 13000. ten dienste voor het krankzinnigengesticht wordt een besluit goedgekeurd om over te gaan tot den verkoop van 15000 Ned. Werk. Schuld ten name der gemeente Venray. 3 Onderzoek rekening 1&04 en begroo- ting J906 der gezondheids commissie. De inkomsten en uitgaven van beider be grootingen worden door den secvptaris voop gelezen. De rekening sluit roet een ontvangst van f 1850 en eene uitgave van f 1307,65i/2 zoodat er een batig saldo is van f 542,34i z. De betrokkene gemeenten zullen door dit voordeelig saldo in 1906 minder behoeven bij te dragen. 4 Besluit tot aanen verkoop van per ceeltjes grond, teeg Oirlo. De Voorzitter zegt. dat hierover nog geen besluit kan genomen worden, wijl de bewijzen van onbelaste overdracht nog niet zijn ont vangen. 5 Onderzoek geloofsbrieven der herkozen Raad-leder, De herkozen leden de hoeren H. Esser, n. Janssen, .roc. Aeus en r. J. Loenen verlaten de vergaderzaal. Het voorzitterschap wordt waargenomen door den wethouder M. Poels. Met het onderzoek belastten zich de heeren M. Poels, Th. Slits en V. Fonck. De stukken worden in orde bevonden en tot de toelating overgegaan. De herkozen leden hernemen hunne zetels in de vergaderzaal. 6 Benoeming van leden der commissie tot toering van schoolverzuim. De Voorzitter deelt mede dat volgens het 7e lid van art. 22 der leerplichtwet om de 3 jaren de leden der commissie tot wering van schoolverzuim moeten aftreden. De WelEerw, heer H. H. Reijnen, pastoor te Oirlo is thans aan de beurt, welke dade lijk weer kan herkozen worden. ZWelEerw. wordt met algemeene stemmen weder herbenoemd. 7. Med.edeeling procesverbaal, opname boeken en kas van den Gemeenteontvanger. Op 15 Juli was in ka3 f 142,35. De Voorzitter deelt mede, dat een beslissing van Heeren Ged. Staten was ingekomen in zake de traktementsverhooging van den heer G. de Ponti te Oirlo. De Secretaris leest dit schrijven voor. De Ged. Staten verklaren hierin, dat zij het verzoek van den heer de Ponti niet voor inwilliging vatbaar achten. Volgens een in misterieel besluit komt tydelijke waarneming van dienst niet voor de periodieke verhoo ging in aanmerking. En wanneer die ook in aanmerking ge nomen werd, zou de heer de Ponti geen recht hebben op 't geheeie jaar 1904, doch alleen van af den dag zyoer indiensttreding 15 Oct. van dit jaar, wijl er in Venray geene veror dening bestaat, die hierover iets bepaalt. De heer V. Fonck zegt in verband hiermede van den heer De Ponti een schrijven te hebben ontvangen om hierover in den Raad te interpelleeien. Hij las dezen brief voor. De heer de Ponti zegt hierin, dat zijn ver zoek door G. S. van de hand werd gewezen op grond van eene rainisterieele beschikking. Thans komt er een nieuw ministerie, dat hierover misschien heel anders zal oordeelen. Door de gemeente is tevens aan Ged. Staten voorgesteld of bet eene gunst zou zijn, da deze verhooging wordt gerekend vunal 1 Jan. van het jaar waarin de difluitieve benoeming plaats had. Hij noemt echter een zestal onderwijzers in de gemeente, die allen enkele maanden voor de aanstelling hun verhooging ontvingen. Indien nu tegenover hem anders werd gehandeld, zou dit een onderscheid maken tusschen personen by vraagt oi by soms minder verdiensten heeft dan zytie collega's, bij wier verhooging van den dag zijner in diensttreding niet werd gesproken. Of de tijdelijke dienstuitoefening zal woiden meegerekend, zal in hooger ressort worden uitgemaakt. Hierover ontstond een discussie, waarbij men zich hield aan het aide: niks geven als 't nie hoeft. 8. Besluit tot verkoop can perceelen grond der gemeente. Een concept besluit hiervoor wordt goed gekeurd, waarna werd overgegaan tot het bepalen der waarde der verschillende per ceeltjes. Hierna wordt de vergadering gesloten. VENRAY, 22 Juli 1905 Aan 't postkantoor alhier en de daaronder resaorteerende hulpkantoren zijn gedurende de le helft der maand Juli de volgende brieven en briefkaarten wegens onbekendheid niet uitgereikt Briefkaart uit Meerlo Diena H. Hielgers Zaterdag II. had van Rijkswege alhier een keuring plaats van roodbonte gekalfde koeien, om ingeschreven te worden in het stamboek. Slechts een negental koeien waren ter keuring aanwezig, «aarvan er slechts drie werden goedgekeurd, nl. twee van den heer Martin Poels en een van W. van Meijel, Heijde. Aanstaande Donderdag 27 Juli begint voor de heeren Studenten van het Gymnasium alhier de groote vacantia. Wij geven thans de volledige lijst van de heeren die hunne studiën alhier in zooverre hebben voltooid, dot zjj na de vacantia als Fraters in de volgende kloosterorden treden, teneinde zich verder voor te bereiden voor het H. Priesterschap, namelijk in de orde Franciscanen G. van der Hoeven, 's Hoge, Jos. Janssen, Amsterdam, Jan Peters, Well en H. van der Heusden uit Maastricht. in de orde der Augustijnen B. Hoogeveen uit Haarlem in de orde der Jnuïten V. Beukeis uit Schiedam, in de orde der Kiuiaheeren J. van den Boer uit Zomeren. Zondagnamiddag had alhier 't gewoon jaarlykseh ijs en kuningschieten plaats onder de leden van de Handboogschutterij -Diana". Eene talrijke riieni?t6 volks was aanwezig op het mooi versierde terrein der doelen en volgde met groote belangstelling hot verloop van .ten odstry Over het algemeen werd er vrij goed goschoten, hardnekiig en vriendschappelijk was de kamp om de mooie pryzen eo in 't bijzonder om de eer van het Koningschap, welke onderscheiding, na een hardnekkigen kamp, ten deel viel aan den schutter Willem Jacobs, die in 32 schoten niet minder dan 105 punten behaalde. Nadat de nieuwe koning onder eene hartelyke toespraak was versierd met de medaille, 't teeken zijner «aardigheid, weiden do pryzen als volgt uitgedeeld W. Jacobs, Koningsprijs met 105 punleu A. v/d Water. Riddersprijs 98 - E. v/d Putten. Rozenprijs - 3 rozen. W. Kateraan, Vierenprij? 6 vieren. W. Wijnhoven, Drieënprijs - 8 drieën. M. Janssen, Tweeënprijs 10 tweeën. M. Kusters, Eer.enprijs 7 eenen. L. Wijnhoven. Nullenprys 8 nullen. J. Folbers. Geheime prijs - 41 punten. Blijkens achterstaande advertentie zal onze fanfare -Euterpe morgen namiddag eene publieke muziekuitvoering geven op het üenseniusplein. Wij hopen dat dit concert moge begunstigd worden door prachtig weder en dat een talrijk publiek door aanwezigheid een bewijs van belangstelling zal geven. Dat vooral is zoozeer gewenseht om de ambitie van bet corps nog meer te bevor deren. Op Dinsdag 1 Augustus a. s. hoopt de heer W. Schmilz, stationchef alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren hij de Staatsspoorwegen in dienst trad. Het zal den ijverige» en alom beminden stationschef op dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Zooals men met eenige zekerheid kon verwachten, was de Woensdag alhier gehou den veemarkt tamelijk schaars bezocht, terwijl ook slechts een honderdtal runderen aari de lijn stonden. Toch werd er nog al wal omgezet, en vooral in vet vee was de handel vrij levendig, hoewel enorm hooge prijzen ge vraagd werden de handel iu melkkoeien en dragende malen was niet zoo vlot, doch ze moesten ook duur betaald worden. De groote aanvoer van biggen, vereenigd met minder vraag, scheen vooral een druk» kenden invloed te hebben op de piyze». Men betaalde van 9 tot f 12 per stuk. De veemarkt was tamelijk vroeg afgeloo» pen. Hedenavond houdt de sociëteit -Bur- gerlust" haar jaail'ykach vischsouper. De leden worden verzocht allen trouw op te komen. Dinsdagmorgen word de ploegbaas der seininrichtingen B. J. Koenders, wonende te Nijmegen en op het station alhier werkzaam, door trein no. 384 uit de richting Venlo aangereden, met het gevolg dat hij aan het hoofd en linkerbeen werd verwond. Met bloed bedekt werd hij door den ijveri gen stationschef opgenomen en naar liet station alhier gebracht, waarna door Dr. Janssen alhier de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Met den sneltrein no. 43 werd hij naar Venlo vervoerd, teneinde aldaar in het R. K, Gasthuis te worden opgenomen. K. is gehuwd en vader van 5 kinderen. De ongelukkige is Dinsdagnacht overleden. Schedelbreuk is geconstateerd, Naar wij vernemen zal door de Zusters van 't St. Josephsgesticht alhier, eene school worden gebouwd voor eigen gebruik. GENNEP. Door de Rijkspolitie is te Cuyk aangehouden een zekere v. K., uit Bergen geboortig, thans zwervende, verdacht van diefstal van een flink paard op de Pruisische grenzen, dat hy voor de bagatel van f30 van de hand heeft gedaan. Die v. K. is een berucht bekende bij de politie. Eenige jaartjes -brommens" heeft hij dan ook al achter den rug. HORST. Zaterdagavond omstreeks half zes werden we eensklaps door eenige felle donderslagen verschrikt. Direct op den blik sem volgden de krakende donderslagen, die dreunend wegstierven en eenige oogenblikken aller angst wekten. Doch niet zonder leden, want op drie verschillende plaatsen deed het hemelvuur zijne wonderlyke uitwerkingen uitkomen. Op de Middellyk werd 'n gedeelte van een huis weggeiukt en in huis een begin van brand veroorzaakt, die echter door spoe dige hulp werJ gebluscht. Twee vrouwelijke hewoneis verloren van schrik en ontzetting het beuustzyn. Aan den Eikelenboscli werd een reusachtige eik met omzettend gekraak uiteen gereten, als een riethalm op de Nienwstraat werd een canada gespleten. Gelukkig echter zijn geen ernetige ongevallen te betreuren. HELDEN, Zondagavond bad op het gehucht Zandberg een bloedige vechtpartij plaats. P. J. W. ontving met een scherp voorwerp verschillende steken, o. m. eene in de hartstreek, zoodat in den nacht genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Ook de broer van genoemden W. moet een steek hebben opgeloopen. Drankmisbruik schijnt hieraan weer niet vreemd. BLERfCK Zondag werd alhier een soort dievenbende ontdekt deze zijn echter in hun werk niet geslaagd, aangezien zij op tijd door onze wakkere politie zyn ingepikt. Er werden gevonden een party tin, afkom stig uit Sevenum, zooMs van zelf spreekt gestolen een kluit boter, een partij knook jes van kippen. Deze luidjes hadden hun tent opgeslagen in het bosch de zoogenaamde Romer. Een paar dezer soort lui, Puitschers, zitten in vooiloopige hechtenis. Bij den heer C. Holten werden Zater dag gestolen 3 horloges, 1 gouden broche en 2 horlogekettingen. I)e vermoedelijke dader zit achter slot. VENLO. De heer Gerard Linssen, beel- denfabrikant alhier, die gewoonlijk ieder jaar aati het personeel van zyn atelier een prettigen dag voorbereidt, stelde nu voor om geheel op zijne koslon een bezook te brengen aan de tentoonstelling te Luik. Dat dit aanbod hoog op prijs wordt gesteld spreekt van zelf Geen wonder dan ook. dat de leerjongens der fabriek de voorkeur gaven aan een reisje naar Luik hoven een namiddag kerseneten. Van de 65 personen zal n. s. Zondag wel niemand op het appél ontbreken. Wanneer ergens de goede verstandhouding tusschen patroon en personeel aan den dag komt, dan is het zeker hier. VELDEN. Dezer dagen werd tegen ieders verwachting de eigenaar vim hel in Sevenum ontvreemde iljwiel weer in 't bezit van zyn flets gesteld. Een dronken persoon bad hem bij vergis sing voor zijn oude kar geruild en na er II. Maandag nog wat mee getoerd te hebben, weer in Sevenum teruggebracht, waar de eigenaar met genoegen zijn flets weer in ontvangst nam. MAASBRACHT. Door den brigadecom mandant der marechaussee van de brigade te Echt aangehouden, werd Dinsdag naar de gevangenis te Roermond overgebracht J. H. J. oud 28 jaren, onderwyzer, verdacht van niet te noemen handelingen met minder jarige meisjes. ROERMOND. Het festival Zondag alhier gegeven door Roermond's Mannenkoor bij gelegenheid van haar 25jarig bestaan, mag Volkomen geslaagd heeten. 59 Gezelschappen namen er aan deel. Roermond zag zelden zoo een geanimeerde drukte, Bij loting werden de premie's als volgt toegekend Maas* en Neergalm, Neer f 100 fanfare St. Cecilia, Merum f50; Mannenkoor, Hel mond f 25 Harmonie St. Jozef, Sittard f 20 Oranje, Schinveld f 15 Concordia, Blerick en Kon. Harmonie Thorn ieder f 10. i)o premicn van 25 en f 15 voor de directeuren vielen ten deel resp. aan de directeuien van St. Cecilia, Geleen en St. Cecilia. Helden Dorp. Eene commi-sie van landmeters had uit gemaakt, dat de Zungvereeniging La bonne espérance van Woensel, afstand 47 K. M., de verstkomende vereeniging was. Haar werd f25 toegekend. Nog ontving iedere vereeniging een fraai uitgevoerd diploma en een prachtige lierinne- ringsmedaille. Maandagavond werd door de politie aangehouden J.W.N., 59 jaren, geöngageord O. I. militair wonende alhier, verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan niet te noemen handelingen. Na opgemaakt proces verbaal is hij op bovel van den Heer Commissaris van politie naar do gevangenis ovei gebracht. MEERSEN. Dief of dieven bobben alhier de ongehoorde bi utaliteit gehad den cflerstok van den H. Antonius uit. de R. K. Kerk te stelen. Dit moet geschiedt zijn gedurende den dag. doch de diefstal werd eerst Maan dagmorgen bemerkt. In den dag werd den offer stek gevonden, liggende tusschen do struiken en bloemen rondom de kerk. Men heeft getracht hem open te breken doch dit is niet gelukt, zoodat niets er uit verdwenen is. OPLOO. Deze week is albi-r een begin gemaakt met het re3taureeren en gedeelte lijk vernieuwen van den toren der R. K. Kerk. Naar de teekening te oordeelen zal hel gehouw in gothischen stijl opgetrokken, zeei veel bijdragen tot de verfraaiing van bet Godshuis, voor welks opluistering dooi den ZEw. heer Pastoor kosien noch moeiten worden gespaaid en ter bereiking van welk doel ZEw. welwillend wordt ter ziide gestaan door zijne parochianen. HELMOND. De collecte, gehouden dooi de leden der brandweer, ten bate der slachloflers van den groolen brand te Vriezen vee», luacht - de vrij aanzienlijke som van f 214.22 op. LEENDE. Dinsdag stond voor de Ar rondissement* Rechtbank te 's Bosch terecht Joh. Ant. van G oud 31 jaar, koopman, geboren en wononde te Tilburg, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal van sigaren uit eene herberg alhier. Het O. M., waargenomen door Mr. Vos de Wael, substituut-officier van justitie, vroeg schuldig verklaring aan liet. by dag vaarding ten laste gelegde en veroordeeling tcit eene geva-genisstraf van één jaar. TILBURG. Na een ernstige berisping verliet Zaterdag een elfjarige jongen, woon achtig aan de Lange N'ieuwstraat, de ouderlijke woning, waarin hij niet terug keerde. Na lang vergeefsch wachten, gaven de beangstigde ouders kennis aan de politie en reeJs liepen geruchten dat de jongen dood uit het water was opgevischt, toen hij eindelijk Zondag tegen den avond do ouder lijke woning weder binnentrad. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte het personeel van den goederentrein die ongeveer 1.40 uur van Tilburg naar Breda vertrekt, dat tusschen de rails der spoorlijn ter hoogte der wijk -de Reit', onder deze stad, een persoon lag met het hoofd van den romp gescheiden. Door tusschenkomst van een wegwachter werd aan het station daarvan kennis gegeven. Onmiddellijk was de station chef en ook de Hoofdagent van politic v. R, die eveneens was verwittigd, ter plaatse. Beiden leidJen af uit de ligging van het lijk enz., dat hier geen misdrijf in het spel was. De man schijnt zich opzettelijk op de rails te hebben neergelegd en is vermoedelijk door den goederentrein dio aldaar te midder nacht passeert, het hoofd afgereden. Op last van den Hoofdagent werd het lijk per lorry tot aan den overweg Gasthuisstraat en vervolgens per baar naar l.et Gasthuis vervoerd. De commissaris van politie en de Hoofd inspecteur hebben mede een onderzoek inge steld, Zondagmorgen werd het lijk herkend als te zijn van P. J. Elias, oud 31 jaren, wo nende alhier De ongelukkige laat eene vrouw met drie kinderen achter. Omtrent de oorzaak het volgende; Elias was ongeveer 14 dagen geleden op de fabriek van M. ontslagen en van af dien tyd, vooral de laatste dagen erg moedeloos, 's Avonds oni 10 uur had hij zyn woning op zyn kousen en blootshoofd verlaten, tot zijne vrouw zeg gende dat hij wegens de warmte toch niet slapen kon en daarom wat frische lucht ging scheppen. De vrouw en familie van E. gaan vieeaelijk. te keer; iedeieeu deelt in hunne droefheid. Een treurig ongeluk had dezer dagen te Waasenbei g plaats. Een jongen van 15 jaar speelde met een geweer. In de meening natuurlijk dat bet ongeladen was legt hij speelsgewijze aan op een 20 jarig jongeling en jaagt hem een kogel door het voorhoofd. De ongelukkige viel dood neer.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2