De Fanfare, Limburgsch Nieuws. ü#ei#ü« tm «mmmmi MBM&Ü WMDWe# Het Jaarfeest der H, Familie Gemengd Nieuws. I ngezonden. biiifengeHoiie warutle. SHioensHineer Ie koop gevraagd, Venrny vooruil. Dart'lend scheU'ren door de straten schelle klanken mnrsch muziek schater-schallend zich verdringend, gierend weg in tril-gewiek. Op de male van de marschen slappend korte stapjes, gaan jonge mannen, muziekanten d -r Fanfare, met huu vaan. Schitter glimmend in de zonne blinkt c-r hun roaziek-metaal, schietend uit de kop'ren monden in den lichtglans klank ens I raai. Wiegewiegend op en neJer gaat liet aldoor under deun van den plotsen slag der bekkens en der trorwine dut gedreun. Als een klokkeslinger sling'rcj} hunne hoofden en met macht' blazen zij, dat uit het koper klankgegiehel wijd-weg lacht ontroering te verraden Hoor eens. Mulder Drie gulden heb je mij aangeboden. Dis drie neem ik. De rest mag ik niet hebben." Nog vóó dat Mulder fijn verbazing kon te kennen geven, was .Torrissen verdwenen. »Weet jo wat sprak een der mannen uit bet gezelschap Geef he! geld aan den pastoor. Van hem neemt Jorrissen het zeker aan en verdiend heeft Jan het Na eenige dagen werd Jan Joriissen bij den pastoor ontboden Jan kon zich maar niet begrijpen, waar om dit zijn kou. Nauwelijks echter was de pastoor begon nen om hem de zaak uit te leggen, of een hoog ico-1 kleurde zijn wangen. Z"odra de pastoor hem gelegenheid gaf tot spreken, maakte Jorrissen daarvan gebruik, om io de zenuwachtigheid eener groote verlegenheid alle loon voor dien dienst te weigeren. -Maar. Jorrissen sprak de pastoor, is dat de groothartigheid niet "wat vergedre ven Ik weet, hoe je er tegenwoordig voorzit. Die ziekte van je vrouw kost je onbereken baar veel geld. Het veer is nog geen i<iö meer van wat bet geweest is Neem daarom elk voordeeltje aan, wat je geboden wordt. Kom. kerel, neem het voor je arme vrouw Onder dezo waarlijk hartelijke toespraak des pastoors waren Jorissen s oogen meer malen volgelopen. Zijn hand ba «oog zich altijd zenuwachtiger om de randen van zyn pet. Op 't laatst kon bij zich niet houden. Hij zakte op een zijner knieën naast den stoel van den pastoor en mompelde met bevende stom -Al 't kwade metterdaad begaan Of met het hart bedreven. De pastoor keek allemachtig vreemd op. Vooral omdat hjj Jorrissen kende, als een brave, degelijke vent. Juist daarom liet hy Jan de geheele geschiedenis verhalen. Onder snikken en tranen kwam den reusaehtigen strijd in bekentenis gedurende dien stormachtigen nacht beleden. Het duurde lang voordat de bekentenis volledig was. Maar toen ook stond de pastoor diep geroerd op., drukte Jan de hand ferm en loyaal en sprak -Jan Jorrissen, ik weet niet of ik nog zoj'n ferrao vent in mijn parochie heb. Maar deze zaak zal je goed doen Vijf weken later was Jan Jorrissen ont heven van het veer en had een winstgevender betrekking bij den adelijken heer, aan wien byna het gansche dorp behoorde. JAN. te VENRAY. Verleden Zondag werd in onze parochiekerk het jaaiiyksche herinneringsfeest gevierd van de oprichting der H. Familie. Bij die gelegonheid doen de nieuwe leden der II. Familie hunne opdracht aan het H. Huisgezin van Nazareth. Des morgens onder de eerste H. Mis nade ren alle loden en aspirantleden gezaraeiijk tot de H. Communie, nadat zij hiertoe op waarlijk treffende wijze voorbereid waren door het talentvolle woord van den Weicerw. Pater Valerianus Zaad, uit het klooster der Fran ciscanen alhier. Men kon het den leden der II. Familie aan zien, dat zij thans veel meer doordrongen waren van het groote Liefdegeheim, en de H. Cemmunie werd door die talrijke mannen- schaar dan ook met meer dan gewonen eerbied en godsvrucht ontvangen, De9 namiddags om uur had de eigenlijke plechtigheid plaats in dê feestelijke vergade ring, welke behalve door de leden werd bijgewoond door eenige Eerwaarde heeren Geestelijken, benevens een aantal andere belangstellenden. Na de gewone oefeningen en gezangen was Pater Valerianus weder de aangewezen man, om de plechtigheid nog aantrekkelijker te utaken door zijn boeiende predikatie, waarin den aanwezigen in gloedvolle taal gewezen werd op het groote nut, lid var. de II. Familie te zyn. In keurige bewoordingen wist do gevierde spreker allen duidelijk te maken, dat het ware geluk gevonden werd onder de banier van Jesus, Maria en Joseph, en spoorde zoo wel de oude als nieuwe leden aan, om hunne belofte van trouw aan het H. Huisgezin steeds gestand te blijven, en de vergaderingen der H. Familie geregeld Lij te wonen. Vervolgens had de plechtige opdracht plaats van vier nieuwe leden, die onder de gewone ceremonien, uit de handen van hun yvervollen Directeur, den Weleerw. lieer Kapelaan Toebosch, de medaille en diploma ontvingen, en omhangen niet tiet schoone Eeroteeken der II. Familie, de belofte van trouw allegden en zicli onder de hoede stelden van het H. Huisgezin van Nazareth. De schoone plechtigheid werd besloten met hel zingen ran eenige toepasselijke liederen en den zegen met iiei Alierhoiligste. VENRAY, 15 Juli 1905 Gisteren avond bracht onze Fanfiie -Euterpe" eene serenade aan de woning van Venray's Burgemeester, den Edelaohtb. hear Henii Esser, naar aanleiding »an diens naamfeest op Zaterdag 15 Juli. Na uitvoering van een muziekstuk werd Zyn EJelachib. op hartelijk welsprekende wyzo gefeliciteerd door den lieer Jac Aeits. Commissaris der Fanfare, die daarbij den weuscli uitsprak, dat de Burgemeester nog veie jaren zyne hooggewaardeerde krachten mocht wijden aan den bloei en vooruitgang van Ven ray. De EJelachib. lieer Burgemeester hield daarop eene schoone rede, waarin hy zijne erkentelijkheid uitsprak voor de huide, hem bij deze gelegenheid bewezen verder de Fanfare bedankende, spoorde alle leden aan tot eendrachtige samenwerking, en beloofde zijn voortdurenden steun tol bevordering van deu bloei van "Euterpe". Vervolgens werdeu door de Fanfare nog eenige mooie muziekstukken zeer accuraat uitgevoerd, waarop men met een vroolijken marseh aftrok. Zondagavond woedde boven Veuray een vrij zwaar onweder. waardoor de schier verstikkende hitte der vorige dagen heel wal getemperd werd, en weideenden regen aan den grond weer nieuwe groeikracht schonk. Hoewel er een paar lievige slagen violen zijn hier Goddank geon ongelukken te be treuren. Wjj vestigen da aandacht van belang stellenden op achterstaande ndveitentie, betrekkelijk het Prijs- en Koningschieten van de Handboogschutterij -Diana". Wanneer moeder Natuur zich een beetje goedgunstig betoont, zal dit jaarlijksche feest ongetwijfeld voor velen eene welkome gelegenheid zijn om een paar aangename uren door te brengen op het mooi versierd gezellig terrein der doelen van -Diana". Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat onze Fanfare -Euterpe" verleden Zondag op het Festival te Sevenum zeer veel succes heeft gehad. Van hoogst geachte en betrouwbare des kundigen op het gebied van muziek, word ons verzekerd, dat de Fanfare hare stuk ken op keurige en onverbeterlijke wijze heeft uitgevoerd, zoodat hot gezelschap zich mocht verheugen in den onverdeelden bijval van het buitengewoon talrijk publiek. Moge dit succes alle muzikanten aansporen om zich met nog des te meer ijver te wijden aan de beoefening der edele toonkunst. Zondag had onder de leden van do Handboogschutterij -St. Anna" alhier het gewoon jattrlyksch Prijs- en Koningschieten plaats. De fanfare -St. Cecilia", welke steeds bereid is Venray's feesten op te luisteren, gaf bij deze gelegenheid op het mooi versierd doelterrein een welgeslaagd Concert, zoodat een flink aantal belangstellenden tegenwoor dig wai'en. Een zestal schoone prijzen waren een geschikt lokaas voor de schutters, om hun beste beentje voor to zetten. Vooral interessant was de wedstrijd om de eer van het Koningschap, welke nog niet geheel geëindigd was, toen plotseling een lievig onweer opkwam, doch dit zai morgen (Zondag) wel besloten worden, en hoogstwaarschijnlijk ten deel vallen aan den beer G. Poels, welke tot nog toe de meeste punten behaalden. Onze dorpsgenoot de heer P. J. Ron gen werd door den raad van Escharen tot onderwijzer benoemd aan de O. L. School te HoogHal. Wij wen8cben genoemden heer van harte proficiat met deze benoeming. Maandagavond werd in het vereent- gingsiokaal van de Handboogschutterij Diana feest gevierd, en met recht. Immers, dubbel bekroond keerde het kranige Venraysche gezelschap. Zondagavond huiswaarts van het Groote Concours, gegeven door de Handboogschutterij te Lirabricht, waarop zij den tweeden korpsprijs behaalde zijnde eene prachtige medaille en 20 francs, tevens een medaille en een premie van 15 francs, als zijnde voor het verstkomtnde gezelschap. Bravo, driedubbel bravo voor het kloeke zestal van -Diana", dat den naam van ons Ventay in deu vreemde ook op dit gebied met. een zekeren roem en respect deed vernoemen De avond werd verder in het lokaal van den Doel door du leden, onder het genot van een potje heerlijk Venroysch hier, recht gezellig doorgebracht, terwijl zang en voor drachten werden afgewisseld door toasten op den bloei van -Diana". Ook wij felicitooren hij deze het zestal van -Diana", mot het behaalde succes, en vei trouwen, dat dit voor hen en ook voor allo andere Venraysche schutters eene aan sporing moge zijn. om zicli met nog des te meer ijver toe te leggen op de beoefening van boog en pijl. Iel gerechtshof te 's Bosch heeft Dinsdag uitspraak gedaan in zako A. 11 22 jaren metselaar, J. L. v. M., 34 jaren, voorman oil W. A. v. M., 21 j magazijnkneeiit, allen wonende alhier appél van een vonnis der recht bank te Roermond, wanrby zij weggris mishandeling werden veroordeeld de lo m< I inland gevangenisstraf do 2e tot 15 dagen gev. en de 3a lot eene hoete van f 10 die boet" bij wanbetaling te vervangen door 10 dagen hechtenis, dit vonnis ia bevestigd Van wel in gelichte zijde vernemen wij dat een nieuw vaandel door de Eerw. Zusters Utséiinen aan den R. K. Volksbond alhier, «al geschonken worden. Zaterdagvoormiddag om 11 uur werd dooi den Raad der gemeente alhier het koi.ici v in (jen Hoofdelijketi omslag vast gesteld en ter godkeuring van een regula- risatiebesluit der geiueentebegroi-ting 1904. LEUNEN. Jl. Dinsdag had alhier een ongeiuk plaats. De zoon van G Vuihngs was bezig met poetsen van het boormachine. Onder het poetsen draaide hy i.et machine rond, waardoor hy een vinger tusscheo de raadjes kreeg. Hij moet een vinger missen. MEERLO. Verleden Zondig leden een drietal leden onzer wielerclub -Onderling Genoegen" naar liet wielerfeest te Boxmeer en behaalde B. Janssen te Wanssum 2 eerste en 2 tweede prijzen en Fr. Janssan te Tienray 3 eerste prijzen, zoodat deze kra nige sportlui met alle eerste prijzen gingen strijken. ARCEN. Maandag is ingebroken hjj den onbez. njksvelJw' htei FI. Verbeek. Door een achterdeur binnengekomen hebben de dieven een kast opengebroken en den inhoud geheel dooreen geworpen. Vermist worden een verrekijker -ir 'Ven kistje half gevuld met sigaren HORST. Reeds hebben zich 23 jonge lieden aangemeld oni liet voorbereidend militaire onderricht bij te wonen. Toch schijnt men het nut en voordeel dezer oefening niet genoegzaam te beseffen, want voor dit jaa>' toch zijn 55 lotelingen ingeschreven. Volgt men dit onderricht met vrucht, dan kan men in aanmerking komen voor de korte oefeningen (4 maanden) en eene garnizoens plaats kiezen. Door den heer F. J. Kersten, hoofd der school alhier, is als zoodanig tegen 1 September e. k. eervol ontslag aangevraagd, wegens zijne benoeming tot leeraar aan de Bisschoppelijke kweekschool te Echt (voor jongens). Deze betrekking zal hij op 1 Sept. aanvaarden. Zondagavond sloeg tiet hemelvuur op den molen van O. d. L. en vernielde oen gedeolto der galerij en eene kar, welke zich onder den molen bevond. SEVENUM, Zondag 9 Juli vierde de muziekvereeniging -TJnie Vriendenkring" haar 7üjnrig beslaan. Aan het feest namen 15 vei eenigingen deel, welke allen haar best deden, om liet feest wel te doen slagen. Om 2 uur werden de vei eenigingen door de heeren commissarissen op de verschillende plaatsen afgehaald, daarna trok men naar de feest weide, waar de optocht opgesteld werd. Onder den optocht-door hel dorp speelden da muziekgezelschappen flinke marschen. In de feestweide werd door ieder gezel schap een paar nummers ten beste gegeven, welke allen zonder uitzondering op uitste kende wijze werden uitgevoerd. Omstreeks 7 uur werden de plechtige herinneringsniedailles door den president der vereeniging -TJnie Vriendenkring" uitgereikt. Voor frissche dranken had do vereeniging gezorgd, waarvan het publiek ook goed profiteerde, Het feest is naar aller wensch afgeloopen. VELDEN. Toen verleden Zondag onze fanfare van 't festival te Sevenum naar huis wilde vertrekken, kwam een lid der fanfare tot de minder aangename ontdekking, dat zijn fiets verdwenen was. Hoewel onmiddel lijk kennisgeving aan de politie werd gedaan is de fiets nog niet terecht en zal zooals in zulke gevallen meestal gaat. wel niet terecht komen. SWALMEN. Door P. P. C. oud 53 jaar, voerman, thans te Roermond gedetineerd, by vonnis der Rechtbank aldaar dd. 27 Junijl. tot jaren gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens poging tot doodslag veroordeeld, is tegen dat vonnis hooger beroep ingesteld. Dientengevolge werd hij gisteren naar 'e Bosch overgebracht, om aldaar opnieuw te worden terechtgesteld. KERKRADE. Uitslag der door den heer- Jozef Seelon, architect te Heerlen, namens liet R. K, Kerkbestuur van den II. Petrus te Chevremont—Kerkrudo den G Juli jl. gehouden aanbesteding eener kerk J. Stam. Kerkrade f03332 B. Spreeuwc-nberg, Venlo 41310 Jan Ubaci s, lleerlen 3Ü200 Hub. Duykers, Kerkrade 38843 Joh. Lemmcns, Valkenburg 38700 De oudste inwoner alhier bovind' zicli in bet klooster der oei waarde Paters Franciscanen -Oud Erenstem". Deze eerbiedwaardige grysaard is moor dan 100 jaar oud, en is nog in 't genot van een goede gezondheid. Dagelijks kan men hem in de tuinen van hel klooster zien wandelen. Deze paters zijn voor een paar jaren uit Frankrijk verdreven en hebben bier in _deze streek hun toevlucht gezocht, VALKENBURG. Dinsdag j I werd een smoordronken wijf (betere uitdmkking is het onmensch niet waard) vrij logies in de spek kamer verleend om aldaar haar roes uit te slapen. Dit mensch hier bekend onder Men naam rail -zatte Trien", weet als altijd in haar dronkenschap haar eer niet te bewaren, De steeds» haar vervolgende jeugd moet dan woorden en uitdrukkingen hooreu. waar zelfs de weinig fatsoenlijke een walg van krijgt. ASTEN. Maandagmorgen werden wy opgeschrikt door liet luiden der brandklok en bleek, dat er brand was uitgebroken in het bui? toehehonrenda aan den lieer M. van Baar, gelegen in bet dorp, waarin bet bedrijf van herheigier, winkelier en bakkerij wo- dl uitgeoefend. Door liet spoedig optreden der brandweer, welke gelukkig voldoende water in vo< rraad had, is de annexe bakkerij en stalling behouden kunnen blyven evenzoo de belendende woonhuizen van den inboedel i? veel beschadigd, voornamelijk door het water, alsook bovendnk eu bet op zolder aanwezige meel is totaal vei brand. VreCMelijk dram». Een eind voorbij de nieuwe kazerne aan den Groesbeekschen weg te Nijmegen, ter rechterzij van de stad gerekend staat, midden- in tiet land, oraiingd door uitge strekte terreinen, een villa, aan den- zgn. Groenewoudschen weg. Daar heeft zicli een dier drama's herhaald, waai van in deu laatsten tyd belaas meermalen in binnen eu buitenland vernomen is. Eene der beide op de villi dienende dienstboden had, op welke wijze doet niet ter zake, bespeurd, dat in een der kelders van dat gebouw bet eenige dochtertje van den eigenaar zat opgesloten en daar van vuil, kommer en gebrek bijna verging. Reeds circa twee jaren zou die gevangenschap geduurd hebben. Het dienstmeisje sprak daarover ten huize harer ouders, waarop haar vader een rijks veldwachter, haar aanried hij eene geschikte gelegenheid 't kind te bevrijden en 't recht streeks naar Arnhem te voeien, om 't meisje en hare belangen aan de zorgen van den officier van justitie toe te vertrouwen. Daar het huis en de omtrek des nacht" steeds door een particulieren nachtwaker, een ontslagen politieagent bewaakt werden zoogezegd om toezicht te houden op de vei ligheid van huis en landerijen, en er des nachts ook geen personentreinen loopen, hoeft do dienstbode liet ont v luchtingsplan blijkbaar oveidig moeten uitvoeren. tloe bet zij, ?e ia in haar opzet geslaagd. Het meisje, eUn kind van omstreeks 15 jaar werden inderhaast eenige kleeren aangetrok ken over het schamele ondergewaad, waai in ze gekleed was en zonder tijdverliezen met wasschen of toilet maken, nam de dienstbode met baar do wijk naar Arnhem, vermoedelijk onder begunstiging en hulp van den Rijks politiebeambte, haren vader. Hei kind zag er meelijwekkend uit: onbe schrijflijk vervuild, afgeknaagde vingertoppen eri lippen, bleek en zwak was 'l uitzicht dat ze bood, diep droevig. Of de andere dienstbode mede in deze uitvoering betrokken was, weten we niet te zeggen. Zeker is, dat zij den dienst eveneens verlaten beeft eu dat de verontwaardiging van liet in de omgeving wonend publiek overgroot is, Deze verontwaardiging keeit zich niet zoo zeer tegen den eigenaar der villa, deu lieer B,, die men als een zwak willoos man be schouwt, geheel en al staande onder den invloed en den wil zijner vrouw, maar tegen laatstgenoemde, eens gewezen ziekenver pleegster, met wie hij in tweeden echt is verbonden. Het meisje, minderjarig kind uit het eerste huwelijk, heeft een niet onaanzienlijke erfenis te haren namen staan. Hierin, in verband met de omstandigheid dat by overlijden van het kind het vermogen aan den vader zou terugkomen, meent de openbare meeniog de beweegreden tot de mishandeling van het meisje to moeten zoeken. I>e zaak is bij het parket te Arnhem in onderzoek. Geld. Automohieloiigeliik. Uit Parys wordt gemeld, dat een automo biel van baron De Rothschild bijna geheel vernield is bij oen ongeluk. Twee van zijn chauffeurs reden met de auto, waarin twee dames, tien kilometers van Clermont met enorme vaart van een heuvel, toen de be stuurder willende wijken voor een kar, die aankwam, de bocht te scherp nam. zoodat de automobiel tegen een van de pijlers van eon spoorwegbrug let'erlyk te pletter sloeg. De inzittenden werden allen er uitgeworpen een der twee dames kw-uu met haar hoofd tegen deu pijler en was onmiddellijk een lijk. Een van de chauffeurs is zoodanig gekwetst dal zijii toestand hopeloos is, terwijl de andeie chauffeur en de andere dame Wel gekwetst werden maar niet ernstig. De auto was tot in splinters vernield. Itaiii'tlcgNter aan hui*. Dut. veel last door de ingezetenon aan hunne woning wordt ondervonden door marskramers, vermomde bedelaars, enz., is algemeen bekend. Maar iels nieuws onder de zon is zeker, dat een armoedig gekleede vrouw dezer dagen zich in een deftige buurt te Haarlem aanmelde, met do vraag, of ook de dames of dienstboden wenachten om de kaait te worden gelegd. Zij verstond haar vak uitstekend. waarmede wij de vorige dagen bezocht waren, heeft zich ook in Midden Europa dom gevoelen; wal later dm in ons land. Zaterdag toen t>ij ons te lande de hitte al aan 't afnemen was wees te Berlijn de thermometer ia de schaduw 31o C. aan een paar meiischeu en verscheidene paarden werden door zonnesteek getroffen. >k op andere plaatsen van Duitschland «as Ir t zeer warm. Te Trier werd een man dood op den weg gevonden, tengevolge van de warmte bezweken. Te Weenen wa9 het nog veel erger. Het politie rapport van Zondag vermeldt talryke gevallen van zonnesteek, waaronder twee met doodelyken afloop in 46 gevallen moest de ambulance eraan te pas komen. In een voorstad van Weenen deden zich, bij een processie, 14 gevallen van zonnesteek voor. ln liet begin van deze week ontvingen wij hier onbesteld. 'n kist, waarin drie paar sooiten schoenen. Op de kist stond, hoe jam mer. geen naam van den afzender, anders hadden wij hem bepaald bedankt voor zoo'n lieve attentie. Wij braken vlug de kist open... bewon derden stil de mooi blinkende schoenen, wilden ze aantiekken, maar belaas, aanstonds scheurden ze. En ze blonken toch zoo mooi Toen gingen we gissen welke firma zulk werk afleveren kon, en toen... we gluurden niet door 'n deurkier dat past niet toen kenden we zo ineens. Wy keken elkander aan en lachten 'ns„. en besloten eenparig om do prnlschoeneti terug te sturen; en die schoensmeer te koop te vragen, die de schoenen zoo blinkon deed. By wie Natuurlijk bij dien schoenmaker. Een schoenmaker heelt gewoonlijk toch geen scrioensmeerfabriek Dat is waar. En daarom luidde onzo brief terug -Uw proeve van bewerking is ons tegen gevallen. 'i Schoenwerk is niet solied, be- w ij zen voor degelijkheid kan 't niet geven; Maar om toch een bestelling te doen bij U, schoonmaker van uw vak zend ons 9. v. p. eenige doosjes schoensmeer van dezelfde soort en dezelfde fabriek, waar 't U van geleverd wordt". Als de Schoenmaker nu maar goed in het oog houdt, dat wij het absoluut vau dezelfde fabriek willen hebben, dat was 'l echte. |W—|»1-rmin» I m -ui i n in ui imnninf n »- i Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. f it goede bron vernomen zal dit jaar by gelegenheid onzer kermis bet Hollandsch Tooueelgezelachap -Delmont" (sterk 22 per sonen) op 6, 7 en 8 Augustus toonee!voor stellingen geven in de zaai van de Fanfare -Euterpe". Ge zult, Venraysch inwoners zoo ook de omstreken, eenige genoegelijke avonden te genieten hebben, zooals er slechts weinigen beleefd hebben, 't Hollandsch Tooueelgezelachap -Delmont" immers staat er vooi bekend U allen te doeu genieten. Ja om 't zoo eens uit te drukken oin je doen dood lachen. Ik wensch -Euterpe" dan ook alle moge lijke succes. Zij die het aandurven om hunne honoraire leden en tevens geheel Venrav in de gelegenheid te stellen eenige onvergete lijke avonden te verschaffen verdienen allen lof. Ik voor mij en myn geheel gezin zeggen U reeds by voorbaat onzen dank en spitsen er ons reeds op dit jaar de kermis eens recht genoegelyk te pa9seeren. Uw dankend enz. Een Honorair Lid van -Euterpe."

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2