Limburgsch Nieuws. I Nieuws uit de Buurt. Burgerlijke Stand. te brengen." -Ik vroeg hem niet mij te sparen, ik zou het hem ook niet hebben gedaan." -Dat zou je wel. Je maakt je slechter dan je bent." Roeher haalde de schouders op hij had niet graag, dat men over zijn goedheid sprak. Danglar hervatte Maar hoezeer je hem een kwaad hart toedroeg, bij zijn graf zullen je ge roelens wel veranderen." -Is hij dan dood Dit woord werd uitgosproken op een toon, waaruit bleek, dat alle vijandschap was geweken. Roeher zag thans in zijn niedo- dinger niet anders dan zijn ouden wapen broeder, met wien hij vroeger zulke goede vrienden was geweest. -Ja. hij is dood, gestorven toen hij jou het leven redde. Bij Bautzen wierp jy je als een woedenden stier op een vyandelijke afdeeling, die viermaal sterker was dan die van jou. Hij vloog je te hulp, hij vtel evenals jij tot heden toe dachten wij, dat jelui beideu sneuvelden maar jij werd gevangen genomen, hy stierf. Een smartelijke trek vertoonde zich op het gelaat van Roeher, een traan rolde langs de verweerde wang van den ouden krijgsman. »Het was een dappere en edelmoedige kerelhet spijt mij int ik onrechtvaardig jegens hem ben geweest. Maar zeg je mij nu met wien mijn dochter is getrouwd «Geduld, dat zal ik. Herinner je je nu Eduard. den zoon van Renneval -Ja, die snaak, die mijn dochter 't hof maakte »Jy wilde niets van hem weten omdat hij de zoon van zijn vader was. Het hin derde je, dat een Renneval zoo'n flinke jongen was. Nu. die snaak is thans een knap jonkman, die zich kranig gehouden heeft. Als officier verliet hy de school van Fontainebleau, gedurende den veldtocht in Frankrijk vocht hij als een leeuw en werd door den keizor eigenhandig gedecoreerd." -Bravo. Goed bloed verloochent zich niet," -Gewond in den slag van Montereau. werd hij bij mij in huis gedragen. De beide jongelui woonden onder een dak de een was wees, de andere dacht hot te zyn. Zij waren door de smart verbonden zij aanbaden elkaar zonder het te zeggen en mijn oud soldatenhart riep een herinnering uit vervlogen tijd te voorschijn. Ik zeide hem Kinderen, jelui houdt van elkaar, welnu trouwt met elkaar indien zij, die er thans niet meer zijn nog in leven waren zouden verbintenis zegenen. Deed ik verkeerd V' Kapitein iwoenti reikte hem de hand. -Jij hebt goed gehandeld, waarde vriend vergeef mij nu. Breng mij naar hen toe." -Neon. je moet wachten tot morgen je hebt mij zooever. kwaad gedaan dit ia thans je straf." «En is er geen appél van dit vonnis?" -Neen, kom mede naar mijn huis, daar kan je overnachten." Kapitein Roeher gehoorzaamde gewillig. Den volgenden dag gingen de heide vrien den uaar de kleine stad, die anderhalf uur van het dorp was verwijderd. Danglar maakte een weinig haast en toen zij voor de kerk waren gekomen zeide hij -Laten wij hier binnengaan." «Waarom -Dat zal je zien." Hij geleidde hem naar een der "afgelegen gedeelten van het gebouw, en bracht hem achter een dikken pilaar, zoodat men hem niet kon zien. Het altaar was met zwart behangen. Wel dra kwamen verschillende groepjes menschen de kerk vullen. Twee jongelieden, die er bijzonder sympathiek uitzagen in hun rouw gewaad, namen plaats op twee stoelen, die voor hen bij het priesterkoor waren gereed hij zyn vriend in «en zijkamertje, dat door een dun rauunje van de eetkamer was gescheiden. aan het aan Een minuut of tien bleef Roeher op zijn post; in dien tijd bereidde zyn vriend "t onge paar voor op de groote gebeurtenis, dat kon hij hooren door het muurtje heen. Eindelijk klonk het uit den mond van Eduard -Ja. ik zal hem ontvangen, niet minder hartelijk dan Henriette, zooals een zoon zyn vader ontvangt." Nu werd het Roeher te sterk. -Sacrebleu," riep hij." de deur openwer pend, ik kan het niet langer uithouden. Ik heb lang genoeg gehoorzaamd consigne van dat heer daar." En hij wees naar Danglar. -Aan mijn hart, myn kinderen, mijn hart." Henriette en Eduard vlogen in zijn armen en langen tijd bleven de drie in deze om helzing. -Zij is nog mooier geworden, myn Henriette, Danglar, je hebt er alle eer van. En die knaap, die heelt ook niet stil gestaan. Hij is een prachtige kerel geworden precies zyn edelen vader Ik zie mij zelf reeds grootvader." En zij gaven zich nu geheel en al 07er aan de vreugde en het geluk, dat hun harten vervulde. Hun monden stonden niet stil. geen oogenblik -Maar zeg een», jongens," sprak kapitein Roeher eindelyk. -Jelui hebt uog niet voor mij laten dekken en die vreugde en blijd schap bezorgen iemand een honger als een paard." Er wordt medegedeeld dat de paarden- assuranlie een schade heeft gehad van f 'bi. uitbetaald aan J. Heintjes te Leunen voor zyn gestoiven paard. Daar gebleken is dat de thomasslakken een te laag gehalte hadden zullen voortaan bij de aanbesteding voorwaarden gesteld worden. In de algemeene veigadering te Roermond gehouden word besloten dat in I vervolg de contributie van 50 cent, 25 in de kas van den Prov. Bond moet-gestort worden. Aangezien 't ledental van den Boerenbond steeds toeneemt en de werkzaarahedon van den secretaris grooter worden, verzoekt de oorzitter bet salaris van den secretaris te verboogen en te brengen op f 100 en wel zoo f 60 van den Boerenbond, f 20 van de Panrdenverzekering en f 20 van do Voever- -Henriette, Eduard," zeide kapitein Roeher met ontroerde stem. De rouwdienst was geëindigd, de geeste lijke beklom den predikstoel. -Broeders," sprak hij, -ik beveel in uw gebeden aan majoor Renneval en kapitein Roeher, die denzelfden dag vielen op het veld van eer." «Dat is ons -jaargetijde" geweest j laten wij zijn kinderen gaan opwachten, aan de deur. Ik verlang er naar hen aan mijn hart te drukken." -Neen, dat zou hen misschien te veel doen ontstellen. Kom mede." Kapitein Roeher was zoo volgzaam gewor den als een lammetje. Zij kwamen voor een aardig huisje, dat geheel met klimop was begroeid. Danglar ging binnen, als een goede bekende, Roeher volgde hem. In de eetkamer was gedekt voor twee personen. -Marie," zei Danglar tot 't dienstmeisje, -zet voor mii een derde couvert klaar." -En mijnheer -Mijnbeer wacht tot hij wordt uitgenoo- digd." Hij fluisterde nu Marie iets in het oor, -En jij, oude jongen," sprak hij nu tot Roeher, -je zal mij pleizier doen met hier op wacht te gaan staan." Zonder antwoord af te wachten duwde VENRAY, 27 Mei 1905 Gedurende deze maand hebben de nacht vorsten heel wat hinder veroorzaakt aan tuin en veldvruchten. Vooral in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft 't sterk gevroren en Maandagnamiddag is er ook nog heel wat hagel gevallen. Wij vreezen dat dientengevolge het ooft niet overvloedig zal zyn en dat de aardap pelen. waarvan het loof reeds boven den grond zoo weelderig begon te pryken, zeer in hun groei zijn gestuit. De schoone Mei maand heeft ons dit jaar weder zondorlinge parten vertoond. v -v Op Zondag 28 Mei zal de H. Familie van" V on ray ter bedevaart"*1 gaan naar bet genadeoord van onze O. L. Vrouw te Oostrum, on na den middag om half vijf het plechtig Lof met preek bijwonen. Ongetwijfeld zullen zich bij deze gelegenheid een groot aantal vereerders bij de proces sie aansluiten. Blykens achterstaande advertentie zal op Zondag 28 Mei a. s. des namiddags 3 uur op de doelen -St. Anna" albier de opening van het zomerseizoen worden gehouden, waarbij voor liefhebbers van den handboog een aantal schoone. pryzen te behalen zijn. De toegang tot het terrein is voor eenieder vrij zoodat bij gunstig weder het daar niet aan belangstelling tal ontbreken. Wij verwijzen op achterstaande ad vertentie alsdat morgen Zondag des namidd. precies om 7 uur in de Muziekzaal alhier eene algemeene vergadering worden gehou den van -De Hanze". Na afloop zal de Kruidenier8gilde eene vergadering houden. Trouwe opkomst wordt gowenscht. Zondagnamiddag werd door het Zan gerskoor en de handboogschutterij -St. Hubertus" uit Merselo eene serenade gebracht aan den heer R. Lemmens, als oud-lid dezer vereenigingen. Nadat voor de woning van den lieer R. Lemmens eenige schoone stukken waren uitgevoerd volgde eene tractatie ter herberge van den heer A. van de Water alwaar zij den avond onder het zingen van eenige mooie voordrachten genoegelijk doorbrachten. Daarna trokken zij onder het zingen eener schoone marsch dóór liet dorp, waar zij dan ook veler aandacht trokken, te meer daar hier in tal van jaren geen zanggezelschap meer bestaan heeft. Zondag werd de algemeene vergade ring van den Boerenbond in de muziekzaal druk bezocht. De WelEerw. heer Toebosch, geestelijk adviseur, opende de vergadering met den gehruikelijken groet «G. Z. J. Ch." en spoorde de Boerenbonders aan, trouw ter vergadering te komen op den a. s. Katho liekendag en de vreemde hondsleden, die van hoinde en verre zullen toestroomen, om het zoo grootsche feest bij te wonen, op eene behoorlijke wijze te ontvangen en te ver welkomen. Daarna deelde de voorzitter de heer Jean Poels den leden mede den uitslag van het scheikundig onderzoek der meststoffen, waar uit bleek, dat de patentkali 0,7o/o te weinig gehalte en de kainiet in plaats van 12,4o/o gemiddeld 10,5o/o hadden. Voor patentkali werd 4ijt cent en voor kainiet 15 cent per 100 K. G. terugbetaald. Er werd besloten voor ieder lid een boekje te bestellen, dat aangeeft hoe men de kunst meststoffen moet gebruiken. zekering. Dit voorstel werd met algem. stemmen aangenomen. Alsmede we.d besloten een kleine brand kast aan te schaften tot berging van boeken enz. De vuorzitter raadt den leden aan om thomasslakken $n kainiet nu te bestellen, wijl op dit oogenblik er niet veel navraag is en de prijs aanmerkelijk geringer zal zyn als in den herfst, wanneer deze meststoflen gebruikt moeten worden. Al diegenen die hiervan gebruik willen maken, worden de gelegenheid gegeven zich binnen 14 dagen aan den Seeretaus of de Wijkmeesters te vervoegen. Ten slotte spoorde de voorzitter nogmaals ,1e leden aan, de vergadering, welke op den Katholiekendag gebonden wordt alten zeker bij te wonen en dat iedereen zyn best zou c),.en de vreemden op dien dag het veiblyt in Venrav zoo gezellig mogelijk te maken Niets meer aan de oide van den dag zijnde sluit de voorziiter de vergadering met dea groot -G. Z. J. t Nogmaals herinneren wij het geachte publiek alsdat blijkens achterstaande adver- tentie de fanfare -Euterpe"^ morgen Zondag haar eerste zomerconcert zal geven op de Groote Markt, des namiddags 6 uur. Wij twijfelen dan ook niet of deze eerste zomer uitvoering zal bij gunstig weder door een "root publiek vereerd worden, te meer daar °de fanfare -Euterpe" bij zulk eene uitvoering door haar schoone muziek liet publiek tot zich weet te trekken. Heden avond gewone maandelijkscbe vergadering der s.cieteit - Burgeriust". Trouwe opkomst wordt verzocht. LEUNEN. Zondag namiddag hield den hoed ter bevor'^mg der bijenteelt voor Venrny en ömstöfkefl, eene vergadering ter herberge van den heer Jac. Buggoms. De ijmkers uit Venray en.omstreken waren trouw'opgekomen. Over het eerste punt, welke tijd het geschikste zou zijn om de bijen te jagen in Gelderland versehilde men nogal van gevoelen en dat dit moeilijk te bepalen zou zyn, wijl er nu eenige stokken op den bepaalden tijd geschikt zijn, anderen Daarna weid eene drukke discussie ge houden over de standplaats, die 't gesch.kst zou wezen een byenmarkt op te richten. De meeste aanwezigen waren van gevoelen dat Venray, wegens zijne gunstige ligging en menigvuldige korven bijen, welke in de Peel aanwezig zijn, de beste plaats is om deze markt te doen slagen. Er werd dan ook besloten om in de weide van den heer Jac. van den Munckhof in de maand Septemb. eene byenmarkt te houden. Wij wenschen de ijrakers dit jaar een gunstig jaar on koesteren de hoop dat hunne producten op de eerste Vemaysche bijenmarkt aan flinke prijzen van de band mogen gaan. OOSTRUM. Zondagmorgen werd de Genadekapel bezocht door de leden der Congregatie van O. L. Vrouw te Venray. die omstreeks 9 uur in processie al biddende aankwamen, en eene schoone offerkaars voor het Miraculeuze Mariabeeld plaatsten. De H. Mis werd opgedragen door den Weleerw. heer Kapelaan Smeets, Directeur der Congregatie, en opgeluisterd door het Kinderkoor van Oostrum. De Weleerw. Rector Wierts heette in eene schoone rede allen welkom, en spoorde de kinderen van Maria aan, om steeds met vertrouwen hun toevlucht te nemen tot hunne Hemelsche Moeder. WELL. Naar wij vernemen zal van gemeentewege eerlang weer een stuk grond, pl. m. 280 H. A. groot, verpacht worden ter ontginning. GENNEP. In den tuin van den heer van Meijel heeft een vogelenpaar zijn ne9tje in den jaszak van den vogelverschrikker gebouwd. MIDDELAAR. Dezer dagen is de paDnen- en steenenfabriek te Middelaar met hare werkzaamheden begonnen, Vreesde men iu't begin, dat de grondstoffen niet voor de fabricatie van bovengenoemde producten geschikt zouden zijn, thans verlangt men geen betere, vooral de steenen hebben een prachtige kleur. BROEK HUIZEN VORST. Een droevig ongeluk had alhier dezer dagen plaats. De 25jarige jongedochter Aldegonda Th. viel by het wa'er ophalen in den put en werd als lijk er uitgehaald. De familie Th. is wel ongelukkig met hare kinderen, voor eenigen tijd werd een kind doodgereden en een andere zoon, een pater, kwam bij een brand om hot leven. Nader wordt gomeld, dat de zuster der verdronkene van iiet oogenblik af dat het ongeluk passeerde geen woord hoeft kunnen spreken. Voorwaar een tweede harde slag voor de familie we hopen dan ook dat het meisje spoedig hare spraak mag terugbekomen. BLKRIK. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is de 66-jarige C. G,, landbou wer te Hout Blerik, in de schuur zynor woning zoodanig met een scherp voorwerp aan het hoofd verwond geworden, dat men voor hot behoud van zyn leven vreest. Aan de politie, die de zaak in onderzoek heeft, is het doordat de mishandelde hoegenaamd geen inlichtingen omtrent den dader weet te geven tot lieden niet mogen golukken dezen op te sporen. Nader meldt men Eenige voorwerpen, waarmede de daad vermoedelijk is gepleegd, zijn door de marechaussees iu beslag genomen. De toe stand van den verwonde is nog altyd levensgevaarlijk. Marechaussees en politie doen alle moeite om het feit tot klaarheid te brengen. Zaterdag j. 1. ging het zoontje van J. Geurts naar de ambachtsschool te Vealo. Oui zijn weg wat korter te maken klom hy over de pilaren aan de brug, doch viel ter hoogte van pl.ra. 9 M. omlaag. Zijn toestand is voorloopig bevredigend. TEGELEN. Do ir den brigadier M. uit Venloo werd alhier zekere G. aangehouden en naar de gevangenig overgebracht. Ge noemde G. is de*zoon van zekeren kermis reiziger en wordt verdacht van diefstal van beddelakens en een fietslantaarn. VENLO. Zondagnacht waren een 8tal personen op de Jodenstraat aan 't zingen. De surveilleerende agenten Kaspori en Gerards geboden dit to laten. Een tweetal zekere J. H. en zekere B. gaven daar echter geen gehoor aan. Onder vloeken en bedreigingen naderde B, den agent Kaspori en sloeg dezen met een vuist voor zijn hoofd, waarop hy op zijn beurt door den agent Kaspori op drie flinke slagen met den sabel onthaald werd. B. nu in woede ontstoken gaat met zijn geopend knipmes op Kaspori aan. die hem echter' in den loop van zijn revolver laat kijken. Daar heeft B, geen zin in, en hy is zeker blijde geweest, dat zijn kameraden hem veilig thuis brachten. Een fanfarist, die van het concert in Blerjck Zondagavond huiswaarts keerde en op zijn eentje nog een pas-redoublé op zijn bugie ten gehoore bracht op zijn terugweg, weid docr de politie aangehouden en het instrument in beslag genomen. ROERMOND. Dinsdagmorgen werd huis en schuur van Jean Stroukon in 't Gebroek een prooi der vlammen. Geheel de inboedel werd gered. Oorzaak onbekend. SITTARD. Voor de vancante betrekking van Schoolopziener in dit arrondissement hebben zich bereids een achttal sollicitanten aangemeld. HEERLEN. Dinsdag jl. was het weer loondag op de mijn Oranje-Nassau. Zooals altijd wordt dan te veel aan den drank geofferd, wat weer op vechtpartij uitkwam. Eenige Duitsche mijnwerkers hadden by het café P. aan de mijn niet betaald, de vrouw des buizes sprak hen er over aan, waarop zij al dadelijk een slag kreeg. Een pakte' een mijnlamp en sloeg er geducht op los. De politie werd ontboden die van een en ander procesverbaal opmaakte. Des andetendaags kwam dit troepje Duit- schers nog zingende door het dorp. Zeker moet eerst de laatste cent verdronken zijn, dan komt er stilte onder dit volkje. KERKRADE. Te Cliévremont heeft een woeste bende een Moedergodsbeeld en kapel letje, dat de familie Deutz meer dan 60 jaren geleden op haar goederen liet bouwen, vernield. Twee der booswichten, zekere V. en H. van Chévremont, zijn door de marechaussee geboeid naar Maastricht gebracht. Een der medeplichtigen had reeds de wijk genomen naar België. WIJLRE. Bij kon. besluit is aan den heer J. W. Boshouwer, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1905 eervol ontslag ver leend als burgemeester van Wijlre. BUN DE. Ons thans zoo rustig dorp werd Zondagnacht in opschudding gebracht door een hevige vechtpartij bij gelegenheid van een pryskegelen in het g8hucbt Kasen, waarbij het mes alweer niet vergeten werd. Een zekeren J, B. uit Weert werd een steek in zijn rechterzijde levensgevaarlijk toegebracht de onmiddellijk ontboden dokter Molema uit Meerssen verzocht overbrenging naar Calvarieberg te Maastricht, terwijl als dader door den Brigadecommandant der Kon. Marechaussee, Baarts, en den gemeente onbezoldigd Rijksveldwachter Herman ge arresteerd werd en gevankelijk naar Amby overgebracht J. H, W. D. oud 23 jaar te Rothem Meerssen. stiet op een gewelf waarin o. a. gevonden werden een talrijke priestergewaden en kel ken benevens een gedeeltelijk vermolmde doodkist, waarin een geraamte, geheel in nog goed geconserveerde priesterkleederen gehuld. Blijkens een gevonden steen vermoedt men hier te staan tegenover den grafkelder van den adellijken abt van Bocholt. ASTEN. Maandagmorgen kwam de land bouwer P. I). met paard en een volle kar turf uit de Peel, toen plotseling de as brak, waardoor de kar met het paard omsloeg. Gelukkig liep de geleider niet, zooals dikwijls gebeurt, vlak naast het paard, zoodat hij slechts een lichte schram aan het been bekwam, teiwijl ook bet dier zelf er zonder noemenswaardig letsel afkwam. WOENSEL. Iemand alhier, die onder dokters handen was, had van den medicus een drankje en inoest alle uur een lepel nemen. Een zoon van dezen zieke, eveneens niet wel zijnde en meenende aan dezelfde ziekte te laboreereu, wilde wat meer spoed achter de genezing zetten en dronk vaders drankje in eens uit, Oniniddellyk moest geneeskundige hulp ingeroepen worden om de nadeelige gevolgen van deze onvoorzich tigheid te voorkomen. HELMOND. Zaterdagnamidddg viel het 6jarig zoontje van J. S. in de Heistradt van eene lantaarnpaal, «met het gevolg, dat het zoo inwendig gekneusd werd, dat't Maandag is overleden. t GRAVE. Naar men beweert, z»l in het kiesdistrict -Grave" candidaat worden ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer de heer J. M. P. Broeder, hoofd der school te Mook. Aanvankelijk weigerende zich in den strijd tusschen Harte en Friesen te mengen, heeft hij nu het een open stryd geworden is, op herhaald aandringen van vele invloedryke - personen in liet district, daarin toegestemd. HELENAVEEN. In Augustus hopen de echtelieden Jan Thomassen en Jacoba Beek. den dag te herdenken, waarop zy voor 60 jaren door den band des huwelyks werden vereenigd. De beide oudjes zijn nog zeer kras en gehoor en gezicht nog goed voor hun jaren. TILBURG. Pater dr. P. J. Vullings verklaart in een ingezonden stuk in de -N. T. C." te tweeden male, dat hy een oandi- datuur voor de Tweede Kamer niet wenscht te aanvaarden. Dr. V. schrijft dat tan verschillend© tyden zooveel pogingen zyn aangewend om hem van zyn besluit te doen teiugkeeren, dat hij voor dien aandiang bijna was bezweken, vooral toen de candidatuur van pater Coe- lestinus ditinilief werd ingetrokken. Een sinds -bijgokomen omstandigheid" verplicht hem echter te blyven by zyn eerste verklaring, n. 1. een diflnitieve candi- daatstelling in geen geval te aanvaarden. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat ter Ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bylagen van Francois Claes, aannemer te St. Truijen, om vergunning tot het oprichten van een steenfabriek, plaatsen van veldoven8 en in werking brengen van eene. locomobile van 7 atmospliaren of 33 paar denkracht kadastraal bekend in sectie C, Nos. 1702, 1703. 3035, 2272. 2273, 2276, 1681. 1682, 4634, 4635, 4636. 2702. Op Maandag 29 Mei 1905, des voorm. te 11 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid best-ian om bezwaron tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór hel bovengenoemde tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Venray 12 Mei 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. ESSER. MAASTRICHT. Te Bilsen, niet ver van hier, in de Kempen gelegen, was men aan het graven in de nieuw gebouwde kerk en Burgemeester en Wethouders van Venray, STOOT. VENRAY Van den 19 tot 26 den Mei. Geboorten. Huwelijken. Sterfgevallen. ven. wederom niet. Brengen ter kennis dat zij van het Gemeentebe stuur van Horst bericht hebben ontvangen dat door dat Bestuur vergunning is verleend tet het afbranden van Heide der perceelen Sectie E. ne. 1443—1860—2172—2H6—2211—1449—8654, en F. nos. 1224 en 1226 dier gemeente en dat de voor waarden waaronder die vergunning is verleend ter inzage liggen ter Secretarie dezer gemeente. Venray den 24 Mei 1905. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris H.ESSER. Hendrikus Joseph Hubert Gooren. Maria Gertruda Hendrika Rambags. Louis Antoon Joseph Marie Aerts. Wilhelmus Martinus Jacobus van Ren». Martinus Bomm 38 jaar landbouwer en Maria Anna Catharina Poels 36 jaar dienstmeid beiden te Venray. Maria Petronella Loonen, 81 jaar weduwe vau Petrus Willem».

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2