Limburgsch Nieuws. Sprokkelingen Algemeen Nieuws. -En die voorwaarde is?" vroeg de graaf hyna ademloos. -Gij moet afstand doen van uwen naam. die voortaan zal gedragen worden door een ander." -Wie is die ander -Een dame." -Gij bedoelt, dat de ciaar mij die dame wil doen huwen -Juist. Zijne Majesteit biedt u het leven, een betrekkelijken rijkdom eB de vrijheid buiten. Rusland, mits gij er in toestemt een dame van vlekkelooxen naam te huwen." -En is dit alles?" vroeg graaf Wladimir die (zijne ooren niet kon gelooven. -Alles nietgraaf Wladimir Rostopchine moet d iod zyn voor de wereld na de huwelijksplechtigheid zal een weduwe gra vin Rostopchine in de maatschappij en aan het hof verschijnen. Gij moogt die dame nimmer naderen nooit mag zij den man zien of leeren kennen, aan wiens zijde zij voor het altaar zal staan. Ook voor baar moet gij dood zijn. Buiten Rusland zijt gij vrij een nieuw leven te beginnen gij syt jong, betrekkelijk nog rijk. en hebt bij mijn weten geen dan verre bloedverwanten uwe vrienden zullen u betreuren, alsof gij in Siberië waart ge storven. Neemt gy het aan -Ik neem het aan," sprak de jonge man met een zweem van bitterheid. -Gij hebt mij al de afschuwelijkheid der Siberiësche hel getoond, en ik zou een dwaas zijn, indien ik ti voorstel, hoe vernederend het dan ook zy, niet aannam. Ik ben bereid aan de voorwaarden van Z. M. te voldoen." -Goed," zei de gouverneur, maar en zijn stem klonk plechtig on nadrukkelijk, alsof hij een doodvonnis uitsprak bedenk net wel, graaf Wladimir Rostopchine is wegens hoogverraad tot ballingschap ver oordeeld. en wanneer ooit iemand zou verne men, dat hij aan de uitvoering van dit vonnis is ontkomen,, dan zal geen macht ter wereld Item legen de Russische politie beschermen, geen schuilplaats hoe verborgen ook hem aan haar scherpziend oog onttrekken. Nog een?, neemt gij het aan Graaf Wladimir kon een lichte rilling niet onderdrukken, doch antwoordde niettemin op vasten toon -Ik neem het aan." Dienzelfden dag werd in da sombere gevan- geniskapel dit vreemde huwelijk voltrokken. De kandelaars op het liooge altaar wierpen e»n flikkerend licht op dc jeugdige gestalten, die ia ootmoedige houding neergeknield, het nr.fd l>og,-n onder den zegen van den pope, iie juist iinn ieder een gouden ring aan den iuger had geschoven. ben huiveringwekkende plechtigheid een huwelijk zonder bloemen, zonder rousiek, zonder wierook zonder vreugde ook. Daar, aan den voet des altaarS.' g ionge graaf met gebroken hart afscheid van zijn vaderland, van zijn vrienden, van zyn roemvollen naam. De raadselachtige vrouwenfiguur naast hem wier gelaat achter een wit satijnen masker verborgen was, wierp van tijd tot tijd een medelijdenden blik op de gebroken gestalte van haar echtgenoot. Haar-echtgenoot voor eenige minuten Slechts eenmaal ontmoetten hun oogen eikaar, toen voor den eersten en eenigen keer hun handen elkaar raakten en de zegen van den pope over hen werd uitgesproken. Eén oogenblik vestigde W ladimir Rostop chine zijne blikken op dat gelaat daar voor hem, met dien schoon gevormden mond, slechts door een kleine vlek aan de linkerzijde ontsierd. Het volgende oogenblik was gravin Ros topchine verdwenen. De gouverneur, die als getuige de huwe lijksplechtigheden had bijgewoond, geleidde den jongen man door de donkere gangen naar de poort der gevangenis, waar een met koffers beladen rytuig hem wachtte. De jonge man steeg in een uur later v >erde de trein hem in volle vaart naar de Russische grenzen. Graaf Wladimir Rostopchine had opgehou den te bestaan. VENRAY, 15 April 1905 Zondagnamiddag om 0 uur hield de rege lingscomraissie voor den 7en Limburgschen Katholiekendag haar tweede vergadering in het schoollokaal alhier. De heer H. Janssen vice-voorzitter opende de vergadering en riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Nadat de secretaris een uitvoerig, flink uiteengezet verslag gegeven ha<l der eerste vergadering, werden de verschillende punten van de agenda behandeld 1 Welke versieringen zullen aangebracht worden en welk bedrag men daarvoor denkt beschikbaar te stellen. 2 Het drukken en rondzenden van cir culaires om advertentie.) geplaatst te kr ijgen in het uit fe geven program. 3 Het laten drukken van kaarten en van het lied door de geheele vergadering te zingen. 4 Het bepalen der plaatsen, alwaar de kaarten voor de gioote algemeene vergadering verkrijgbaar gesteld worden. 5 Het bepalen der verschillende insignes voor elke commissie. Ongeveer twee uren nam de bespreking dezer punten in beslag, waarna de vergade ring gesloten werd. Maandagavond werd er eene vergadering van de commissie van versiering in de Mu ziekzaal gehouden. Omstreeks 7 uur werd deze geopend door den voorzitter den heer Jac. Aerts. Er werd besloten om volgens het opgege ven plan zes bogen te plaatsen, en wel in de Hofstraat, Grootemarkt, roolestraat, Paterstraat, Langstraat en Emdtstraat, en verdere versieringen aan te brengen in de muziekzaal, zalen der h- J. Kemps en M. Verriet en Patersgv. asium, waarvoor voor elke versiering dii: leden der commissie gekozen werden. Er werd een subsidie vfct f 00 toegekend voor het makoo der bogen. Omstreeks 8 uur werd de vergadering gesloten. Met genoegen vernemen wij dat onze dorpsgenooten de heeren Alb. Beerkena, M. Muijzers en M. Vollenberg jl. Dinsdag in New-Orleans (Amerika) zijn aangekomen. De vorige week hoeft de beschrijving en gedeeltelijk ook de uitbetaling plaats gehad van de gronden en eigendommen aangekocht voor het krankzinnigengesticht. Op verschillende plaatsen in het terrein zijn opgravingen gedaan van leem, ter keuring voor de steentabrikalie en naar wij vernemen moet deze van goede kwaliteit zijn. Over veertien dagen zal reeds met het vervaardigen van steenen, dat machinaal geschiedt, worden begonnen, waaraan dan reeds vele handen werk kunnen vinden. Thans zal dan toch wel alle twijfel over "t ai of niet tot stand komen dezer inrichting zijn opgeheven. Zondag 10> April om 5 uur zal in de Muziekzaal eene vergadering gehouden wor den van den R. K. Volksbond waarin zal worden verhandeld, het innen der contributie en het kiezen van een commissaris. Do leden worden verzocht trouw op te komen. Maandag 17 April a. s. hopen de echtelieden Hubertus Wijnon en Maria Ea rners den dag ta herdenken waarop zij voor 50 jaar door den echt verbonden werden. Des morgens zal er eone plechtige II. Mis worden opgedragen ter gelegenheid der jubilarissen. De feestelijkheden zullen in liet St. Jo- sephsgesticht gevierd Worden. Dien dag zal hot den geachten jubilarissen niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Een zeldzaam jubilee, t Was Vrijdag veertig jaren geleden, dat Drika Smits bij de familie Arts in dienst trad. 't Was haar eerste dienst 't zal ook haar laatste zijn. 'Trouw, aanhankelijk, vast verknocht, als 't wintergroen, dat waar t zich hecht sterft. Zeldzaam schoon gewis, vooral in onzen tijd. Eere der eerzame, nederige, brave en trouwe, die in trouwe en liefde gansch een leven van nederige dienstbaarheid wijdde aan één huis eere ook der familie, die zulk een dienstbaarheid waardig is, en hare waarde weet te waardeeren. Maandagavond om half negen verga derde de onderafdeeling der kruideniers van -De Hanze'-'- in 't café van den heer Willem Wijnhoven, De leden waren goed opgeko men, wijl ér zich nog drie nieuwe leden kwamen aanmelden. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren M. van Aarssen, president, M. Verriet, secretaris, A. Berkens, W. Wijnhoven en W. Baltussen, leden. Een concept-reglement werd door den secretaris den heer W.Laurensse^voorgelezen doch niet vastgesteld. Besloten werd gezaraelijk zeep in te koopen. Over een dag of acht zal er weder eene vergadering plaats hebben, waarop de be stellingen kunnen gebeuren. MERSELO. Binnenkort zal onze kapel verrijkt worden met een paar prachtige beelden, nl. een van den H. Antonius en een van den H. Franciscus. Worden de kosten van het eerst bestreden door de offergaven der geloovigen, het tweede wordt geschonken door een edelen weldoener ter eere van zijn patroonheilige. Deze twee beelden zullen ongetwijfeld niet weinig tot versiering van onze kapel bij dragen. HEYEN. Zondagavond had in het school lokaal eene vergadering plaats, om te komen tot aansluiting bij de stoomzuivelfabriek te Ottersum. Als spreker trad op dc directeur der fabriek uit Ottersum, die op bevattelijke wijze de voordeelcn der aansluiting aan toonde. Ofschoon eenigen bereid waren, terstond als lid toe te treden, was dit aantal te gering, om een definitief besluit te nemen, waarom besloten word, Zondag a. s. een nieuwe vergadering te beleggen. GENNEP. Maar wij vernemen, neemt het binnensmokkelen van Hollandsch vee naar Duitsebland weder hand over hand toe. Wekelijks worden er runderen, varkens en fokvee over de grenzen gedreven, terwijl de smokkelaars goed met de gewoonte der Duitscbe douanen op de hoogte schijnen te zijn. Het fokvee is in Duitschiand zeer ge zocht en er wordt hiervoor een goeden prijs besteed, llet is daarom geen wonder, dat op de grenzen de douanenposteo overal versterkt worden. SEVKNUM iondag vei gaderden dc leden der coöperatieve eier.vereenigiug Steegh. Wen die vereeniging het vorige jaar alhier opgeiJu. toen scheeu zij geen belangstelling in te boezemenheden echter begint zy in lioc «oe te nemen. Men was zeer tevreden over de prijzen voor de eieren betaald. Verschillende nieuwe leden melden zich dan ook aan GRUBBEN VORST Zondagavond had alhier een zekere P. G. uit Blerik, het ongeluk, doordat hem de kettiug van het rijwiel ging. :-c« ,,o -»ts te vallen. Hij bleef bewuste. n grond ligg. n, zoodat hij per ryv naar Blerik moest worden gebracht. De dokter constateerde dat de arm was gebroken n >.tat hij eenige inwendige kneuzingen had gekregen. BAARLO. By Kon. besluit is de lieer L. R. Willem*, ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Huissen. Binnenkort zal worden aanbesteed de bouw van het klooster dor zusters Ursulinen, nfkom.cig uit Lainballe, eeno stad in het noorden van Frankrijk. TEGELEN. Een der werklieden, die alhier aan de parochiekerk bezig zijn met het plaatsen van een geschilderd glasraam, had liet ongeluk van het steiger te vallen. Hij werd gelukkig in zijn val door een zijner makkes ven weinig tegengehouden, zoodat hy minder onzacht op den grond terecht kwam, als anders het geval zou zijn geweest. Ofsi ooti hij eerst eenigen tijd bewusteloos bleef jliggen, kwam hij spoedig weer bij door de zorgvuldige behandeling. Hoewel hier én daar gekneusd, ken hy toch reeds des middags wederom liet work ner val ten. VENLO. Zondagavond was liet aan de Roermondsehe poert een tooneel van een schandalige vechtpartij. .Do hakkersknecht v. d. V. uit Maasbree, dio te voren in een herberg op do Wal woordentwist had goliad met een persoon uit Horst, werd onver hoeds van achter aangevallen en hem drie messteken in lm hoofd toegebracht. De marechaussee op tot hulpgeschreeuw toe- loopende, namen da daders, 4 in getal, de vlucht in de 'ing van Horst. Ito verwond# werd in de ••ai^jiaiissoekazerne door den militairen at-. Romyn geneeskundig behandeld. Tegen de daders is proces-ver baal opgemaakt. Misbruik san drank sv.«.ijnt de aanleiding tot de mishandeling to zijn. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan Dr. L, H. M W. Steijn3, loeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, ten bedrage van f 138ö, Dinsdag werden aangehouden de Duitschers E. T. 23 jaien, raecaniciën en K* B. oud 30 ja en, koopman, beiden af komstig uit Essen, als zijnde verdacht van diefstal van de door hen te koop aangeboden messen, lepels en vorken in étui. De zaak is in onderzoek. ROERMOND. Maandag werd door de politie aangehouden en haar do gevangenis overgebracht. Ph. T., 44 jaar, daglooner, wonende te Sievensweert, die nog 15 dagen gevangenisstraf moest ondergaan, wegens huisvredebreuk enz. Hij stond in het Algem. Politieblad gesignaleerd, daar hij de wijk naar Duitschiand genomen had. Door den wachtmeester der marechaus see alhier is aangehouden en overgebracht naar de gevangenis alhier, J. M. 31 .jaar, landbouwer wonende te Peij-Eeht, wiens aanhouding iu het politieblad verzocht was, hebbende hij nog eene gevangenisstraf te ondergaan van 9 maanden, hem opgelegd door het hof te 's Bosch wegens mishandeling. ECHT. Door de marechaussee van Echt werd Dinsdag aangehouden zekere J. 11. v. P., oud 23 jaar, verdacht van verduistering van 20 Mark en diefstal van twee jassen en een paar laarzen, ten nadeole van W. J. Woltere te M.GIadbach. waar hij als dienstknecht woonde. MEERSEN. Ken ongeval, dat hoojT'f- treurige en ei^yfige #evolgen had kuunen hebben, had Woensdag alhier plaats. Door den nl te verren afbraak van het huis des fabriekarbeiders H., waardoor de vastigheid van het aangrenzend perceel des heeren L. in gevaar was, stortte een gedeelte van laatsgenoemd hui3 in. Gelukkig dat voorbij gangers het onheil bemerkten, zoodat nog by tijds zoowel bewoners als arbeiders konden gewaarschuwd worden en alle verdere onheilen voorkomen worden. Ware dit niet het geval geweest of de instorting bij nacht geschiedt, voorzeker waren menschenlevens te betouren geweest. Een jeugdig arbeider, Woensdag voor het eeist naar Aken getogen om als -hand langer" te sjoowci), zekere F. G. van hier stapte 's avond te Aken in een verkoerden trein n stede van hier aan te komen kwam lit; i Keulen terecht. HEERLEN. Tot Ontvangëi' der directe belastingen en accijnzen alhier is benoemd de heer J. J. A. Houbeo. than# ontvanger derzelfdo middelen te Waalwijk, Voor do tijdelijke waarneming van het kantoor is aangewezen de surnumerair C. M. Moolen- burgh uit de directie Amsterdam, met bepaling dat hij beheer van dit\an^oor zul overnemen den 15 Arpil e. k. na kantoor- tijd. KERKRADE. Het sehoenmakersgilde van de -Hanze" heeft een nieuw middel in toe passing gebracht tot wering van vreemde kooplieden. De volgende week houdt het gilde bij den heer Ackens een grooten uitverkoop van 1000 paar schoenen aan zeer goedkoope prijzen. Een stroobiljet is ver spreid, waarin de plaatsgenooteu worden opgewekt de eigen hand werklui het kleine voordeeltje te gnnnen, wat anders vreeroden wegs^men. Of do- proef succes hebben zal, moet worden afgewacht. Wij moenon, dat het idee niet kwaad is. DEURNE. Do weleerw. hoef M. Ver hoeven van hier behaalde dezer dagen met groot succes den graad van candidnnt in de godgeleerdheid aan do Hoogeschool van Freiburg. BOXMEER. Zaterdagavond had in het café -de Roskam" alhier eeno bijeenkomst plaats van leden van het bestuur der op te richten stoomzuivelfabriek te Beugen en vee houders uit onze gemeente. Het doel dezer vergadering was de Boxineersche landbou wers aan te sporen om zich aan te sluiten hij de stoomboterfabriek. Nadat een lid van het Bestuur de voor- deelen van een aansluiting had toegelicht, traden verschillende ingezetenen als deelne mers toe met een 36tal koeien. op alcoholisch gebied. Alcoholgebruik der kinderen. lo Prof. Dr. W. Nolen is van meeniiig dat de alcohol als genotmiddel voor 't kind verderfelijk is als v i rsterjjj^id middel zoo wel voor gezonde als voor chroni.- i,-zwakke kinderen schadelijk en van geen waarde is in vergelijking met andere voedings nidde- len. "V Slechts in zeldzame gevallen en dan nog maar voor enkele malen kan door den geneesheer de alcohol met voordeei worden aangewend bij kinderen. De hoogleeraar beschouwt den alcohol voor het kind nis een vergif, dat zelf* kleine hoeveelheden schade doet, ppveracuülig of die .ilctffiol gebruik wordt in den vorm van jenever, wijn of bier. 2c Dr. H. Oort, geneesheer aan het sanatorium Ilhijiigeest zegt de alcohol aan kinderen als genotmiddel te geven eene der ergerlijkste domheden is waaraan men zich kan schuldig maken, als versterkend middel heeft hij geen waarde als geneesmiddel kan bij ongetwijfeld door andere middelen ver vangen worden. Subsidie. De St. Paulusvereeniging te Eindhoven had tot den gemeenteraad een ^subsidievraag gericht. Toegestaan werden de gevraagde 50 gulden en daarenboven nog eene gratificatie van 25 gulden. Gulden woorden. Op de algemeene vergadering van den matigheidsbond -Lo bien ètre social" te Luik sprak de bisschop dier stad de volgende woorden Ik hoop, dat uw werk zich spoedig zal uitbreiden over heel mijn bisdom. Zoo en zoo alleen zal do volksarmoede wijken. Zoo en zoo alleen zullen de christe lijke zeden bewaard en nog gelouterd worden. Zoo en zoo alleen zal een dor gewichtigste punten van het sociale vraagstuk opgelost kunnen worden. Want wij zeggen met Mgr. den Bisschop van Mantaulean zoolang gij de werkende klassen niet zult onttrokken hebben aan den verpestenden invloed van den drank, zoolang zult gij te vergeefs naar eene oplossing zoeken van hot sociale vraagstuk. Al de maatregelen, die gij zult nemen verhooging van dagloon, inkorting der arbeidsuren enz. zullen slechts voordeel brengen aan de herbergiers. Een beroemd geiieesiheer zeide op zyn sterfbed Troost u, er blijven nog drie dokters over, die veel knapper zijn dan ik. Toen men hem nu vroeg, hoe die heetton, antwoordde hij Matigheid, Arbeid, Vroomheid. Op sell ooi. Dc meester heeft gesproken over verschil lende vloeistoffen en zegt Karei noem my nu eens een vloeistof. Karei Jenever, meester. Meester Ja, jenever is een vloeistof maar een gevaarlijke en verderfelijke vloeistof. Frits (herbergierszoon) stookt de hand op en zegt Moestor, daarom doel vader er water bij. Amicus. F.en geraamte geiomleii. Toen Maandagmiddag wegwerkers op het landgoed Oud-Bussem aan het zandgraven waren, stootte een hunner met zijn spade op een geraamte, dat ongeveer een meter diep in den grond hegraven lag, ouder kreupel hout. Met groote zorg verzamelde men de boei .ren bijeen en bracht ze naar de bekende uitspanningsplaa's -Jan Tabak,aan den Naardorstraatwog, De exploitant dacht bij het bericht van dc vondst onmiddellijk aan de geheimzinnige verdwijning van Maria Cibila Schmitz, een van de vele vrouwen van den beruchten Hendrik de Jong, die, gelijk men zich zal herinneren, een tiental jaren geleden te Amsterdam ernstig verdacht werd van moord op eenige vrouwen, mot wie hij achtereenvolgens relaties had en die korten tijd achter elkaar spoorloos verdwenen konder dat ooit verder iets van haar werd behoord. Toevallig was de bewoner van -Jan Tabak'' nog in het bezit van een photographic van Maria Schmitz - do hoenderen werden op den grond zooveel mogelijk-tot éen geheel gelegd en terstond meende do exploitant vooral in den vorm van het hoofd en de lengte van het skelet de lang vermiste vrouw te her kennen. Maria Schmitz had een eigenaardige vorm van hoofd, die bij liet eerste gezicht trof en zeer duidelijk in den schedel van het geraamte was terug te vinden. Onmiddellijk werd de politie te Bussum van het geval op de hoogte gesteld, de burgemeester en cheDroldwachter waren woldi a tor plaatse en namen liet ge raamte in inslag, dat iu een kistje naar liet politiebureau te Bussum werd over gebracht. lloord lo Galmaarde Omtrent den afschuwelijke vadermoord te Galmaarde in België wordt nader bericht, dat het de tweede zoon, I.éon was, die den vader den hals afsneed, nadat do oudste zoon de soldaat, hem met den hamer op het hoofd had geslagen. Reeds vijf maanden geleden was do oudste zoon overgekomen met het doel, zijn vader te vermoorden. Ditmaal had hij lot zijne moeder gezegd -Nu zal ik hem niet missen." Een der kleinere jongens van het onrnen- schengezin had, toen hem een schoolmakkertje vertelde «wij gaan ons varken kapot maken, geantwoord »en wij gaan onzen -pee" kapot maken." Een ander zoontje, 11 iaar oud, zeide, 'oen hij hoorde, dat zijn vndt vermoord was -Ik ben er heel blij om. Hy zal nu wel onder in de hei zijn." ioen net gerecht, kwam om dè schuldigen ■u hechtenis te nemen, stond een der meisjes gereed om uit'te gaan, naar het carnaval van Edingeti, en drie andere meisjes, 13, 15 en 1 jaren oud, zaten zeer rustig aan tafel koffie te drinken. Gestikt; 'le Werna, in den Hartz, vond men dezer dagen een gezin van vijf menschen, die bij een walmend petroleumlampje geslapen hadden, bewusteloos op bed. 'Iwee kinderen waren niet meer bij te brengen. Hondsdolheid. De gevallen van hondsdolheid nemen in de Duitsche Rijn-Provincie dermate toe. dat men hot in Barmen o. a., waar verschillende menschen gebeten werden, noodig geoordeeld heeft de hondenbelasting van 9 op 20 Mark te verhoogen. I)e -Clevisclier Volksfrennd" deelt nog verscliillendo gevallen mee van deze gevreos- do ziekte, die wel eens naar ons land kón overslaan- Oplieliting. Men meldt uit Hengelo Een schooljongen vond hier dezer dagen f 45. Eene juffrouw met een paar kinderen, die vóór hein uitliepen, werd gevraagd, of dio haar behoorden. Het antwoord luidde bevestigend. Het bleek echter al spoedig, dat het geld verloren was door bakker Ten Poorten. De juffrouw is niet gevonden. Ho kogel* verwijderd. Naar men verneemt zijn van de vrouw uit Leiderdorp, op wie door haar man een moordaanslag werd gepleegd en die thans met hem in het academisch ziekenhuis te Leiden wordt verpleegd, de beide kogels verwijderd. Spinnewielen. In Friesland worden tegenwoordig oude spinnewielen opgekocht. Zij worden wat opgeknapt en dan naar Holland gezonden, waar het spinnen weer in eere schijnt te komen. Eand verhuizer*. Het stoomschip Potsdam, dat Zondag uit Rotterdam naar New York vertrok, had niet minder dan 2380 landverhuizers aan boord meest Russen en Polen. Niettemin bleven nog een duizendtal landverhuizers achter, waarvan dc helft zijn onder dak gebracht in liet N. A. S. M. hotel aan de Wilhelminakado en de overige 500 aan boord van het logemantschip Amsterdam, liggende in dé Maashaven. fOfl Jaar. De heer C. Dubbelman te Hooge Zwaluwe is Zondag 101 jaar oud geworden. Hij is in 't geheel niet gebrekkig en geniet nog een goede gezondheid.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2