Limburgsch Nieuws. De Scharenslijper. Sprokkeling-en Oproer in Rusland. Gemeenteraad te Venray, Aanbesledi ng BOEREN BOND, Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Aan den straatkant stond een slijper. Snorrend ging z'n wiel met spoed Op de maat van 't kermisdeuntje. Pat hij floot, bewoog zijn voet. Zijn versleten raodderschoenen Met verkreukten teen vooraan, Kruiden onirn», rond bestopte Blauwe kousen, bovenaan. Rond z'n kin gelig-bruine kaken Stonden roode stoppels haar. En een vette pot bedekte Het aaneengekleefde haar. Aan z'n sehoudeis hing een jasje Met belapten rug er in En ren glimmend vette halsdoek Zat rond d' ingedoken kin. En z'n broek van kleur verschoten, Trok bij 't trappen om z'n been Toch floot hij z'n deuntje, Lustig liep en sleep de steen. op alcoholisch gebied. Hij was een jongeling van 18 jaren en wo uide samen met zijn moeder, een weduwe. In weerwil van zijn jeugui jen leeftyd was hij een teedere bloera recJs geknakt, geknakt door verdriet en weemoed. Lusteloos liet bij het hoofd hangen ui .gemergeld waren zyne wangen, vol rirapfls was zijn voorhoofd en tra»g zijn gang. aarom zoo droef en treurig? Heel het dorp wist het. Zijn moeder was aan den drank. Nu en dan hoorde hij de kinderen hem naroepen: -daar is de zoon van de drinkviouw." Pat deed zijn hart bloeden. Te vergeefs had hij menigmaal zijn moeder gesmeekt aan den drank te verzaken, maar zij dronk en bleef drinken en hij kwijnde weg, hij stierf langzaam door hare schold Zy niet de rampzalige moeder, verblind als ze was door do drankzucht. Hare oogen werden pas geopend, toen ze weenend achter liet lijk van haren zoon ging. dat grafwaarts werd gedragen. Toen herinnerde zij zich de woorden van haren zoon, toen herkende zij hare schuld, toen liepen tranen over hare wangeu, de eerste tranen van berouw, toen nam zij het onwrikbaar besluit hee! er. al aan deo drank te verzaken en zij heef: haar voornssaoü trouw gehouden 't Is 10 jaar geleden. De arme weduwe werkt krachtig voor haar onderhoud en is nog altijd onthoudster van sterke dranken. Weemoedig vei telt ze soms haar levensschets in gezinnen der buurlui, tot waarschuwing voor do zonen en dochters. Dikwijls ziet men 's avonds laat op liet sombere kerkhof een oude moeder bitter weenen op het graf van haren vroeg gestorven zoon. In de couranten leest men zoo dikwijls van vechtpartijen, moord, ongelukken, familie drama's. I» zeer vele gevallen is de oorzaak van dat alles, de drank. De drank verduistert het heldeiste verstand. De drank bederft het edelste hart. De drank vernietigt de sterkste gezondheid, De drank verkwist de grootste fortuinen. De drank verstoort den huiselijke» vrede, De drank pleegt de gruwelijkste schelm stukken. De drank brengt zeer velen in de hel. En dan te moeten zeggen dat zooveel menschen drinken om ongelukkig te worden. Iedereen weet dat de drank een verschrik kelijke vijand is en toch Amici® De algemeene toestand laat zich voor heden beknopt aldus samenvatten: In Polen krijgt men door de staking van het verkeer op de Zuidwesterspoorweg o. a groot gebrek aan petroleum Uit Silezie worden dagelyks 200 wagonladingen kolen aangevoerd. De staking houdt aan,- bijzonderlijk te Lodz, waar zy nu reeds vier weken duurt, is geen enkele verandering te bespeuren. Spoorwegstakingen zijn nog uitgebroken op de lijn Moskou-Kief-Waronesj en den Wladikawkasspoorweg; verder gedeeltelijk In de werkplaatsen van de lijn Sjsran Wjasma. Men verwacht eene algemeene spoorweg staking onder de Poolsche ambtenaren, In Polen wordt de toestand met den dag erger. Een groot aantal personen verlaat Var8ovic; de politie heeft leerlingen gevangen gen amen. die nog slechts kinderen waren. Booswichten bestelen de menschen op straat en plunderen de huizen. Woensdagmiddag had te Petersburg een nieuwe botsing plaats bij de poort eener weverij. Ongeveer zes honderd stakers, die wee peletons Kozakken van de keizerlijke garde hadder. uitgejouwd, werden met sabet» houwen uiteengedreven, De kozakken werden in hun charge ver hinderd door de vrouwen, die zich voor de paarden wierpen, terwijl de stakers met steenen wierpen. De charge duurde 30 min, twee werklieden werden gedood en een zeer groot aantal gewond. Bloedige botsingen kwamen Donderdag den ganschen dag voor. De straten lagen vol lijken. OPENBARE VERGADERING van den op Maaijdag 18 Februari 1905. Tegenwoordig de heeren H. Esser. Bur gemeester, Voorzitter. J. Arts en M Poels, Wethouders, Hub. Janssen, J. M. Michel?, A. Loonen, V. Fonck, Th. Slits, J. Lnenen P. Camps Jac. Aerts, L. Janssen en P. J. Derks, leden en Stoot, Secretaris. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en stelt voor om de voorlezing der notulen uit te stellen tot een volgende ver gadering, waarna wordt overgaan tot de ORDE VAN DEN DAG 1. Aanbesteding weg Oirlo. De Secretaris leest de ingekomen inschrij vingsbiljetten voor. De Voorzitter zegt dat hij informatieën heeft ingewonnen, omtrent de soliditeit van den laagsten inschrijver. A. v. Heessel te Boxtel, en dat deze allen gunstig zijn. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten, het werk op te dragen aan den heer A. v. Heessel te Boxtel voor f2375: 2. Algem. Politie-verordening Venray. Met enkele bemerkingen was dezo terug gekomen van de H. H. Ged. Staten. Werd goedgevonden deze door de Deputatie voorgestelde veranderingen aan te brengen en nogmaals ter goedkeuring op te zenden. 3. Overeenkomst met Deurne. Een concept voorwaarden betreffende het aanleggen van een kanaal naar Liessel en den toegangsweg slation Heienuveen, van de gemeente Deurne werd behandeld, en op enkele plaatsen wijziging voorgesteld; welke wijzigingen aan de gemeente Deurne zullen w„-rden voorgelegd. 4. Adres van den leeraar der Teeken- sehool den heer Ypes. De heer Yp< vraagt verhooging van salaris en dit te bre.i en van f 260, op f 350. De heer Fon t stelt voor om den heer Ypes f 350 te geven, vijl er goed onderricht wordt gegeven en er tder de leerlingen goede orde heerschf. Na r.og eenige discussie, werd in stemming gebracht om het salaris te iaien op f 2oO, of te brengen op f300. Voor f 300 steraden 11 leden, en 2 voor f260.; zoodat het salaris van den heer Ypes is gebracht op f 300. Daar hiermede de agenda is afgehandeld, vraagt de Voorzitter of nog iemand iets te zeggen heeft. De heer Jac. Aerls zegt dat de Groote Markt in zeer slechten toestand verkeert en stelt voor de steenen van dit plein eens te lichten Nu wórden nog enkele straatjes, en den weg naar de Kruissen opgenoemd, waar ook verbetering wensohelijk zou zijn. Wordt in overweging genomen en besloten om zoodra de gelegenheid zich voordoet, dat men oude steenen zal kunnen koopen, eene goot te leggen langs het Henseniusplein, aan den kant van Verriet. Baltissen en Hoede- makers. De heer P. Camps vraagt aan den Voor zitter hoe of het staat met 't oude postkantoor. De Voorzitter deelt mede dat men hierover nog in onderhandeling is, met den heer Districtsschoolopziener. Hij vraagt of de gemeente ook plan zou hebben om het oude postkantoor te verkoopen, daar z.e. hiernaar gevraagd was, In 't algemeen is men hiertegen, en zou men het, na eenige noodige veranderingen te hebben aangebracht, liever verhuren. De Voorzitter deelt nog mede, dat er te Leunen en te Merselo geklaagd wordt over het gebruik der schoolgebouwen, als voor vergaderingen, repetities enz. Hij zou dit graag veranderd zien. De heer J. Loenen zegt, dat sinds do school te Leunen verbouwd, zulks daar niet meer gebeurde. De heer Michels beloofde, dat hierin te Merselo ook verandering zou komen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Superphosphadt. per 100 Kilo. Dord. Kunstra. Maatsch. f 2.55, Intern. Sup. Zwijndrecht 2.50, P. J. Berger, Venlo 2.50. Maatsch. Verk. Hulpm. Oordt. 2.49. Hulshof Co., Groenlo, 2.40. PoelsVerriet, Venray, 2.30. Gegund aan Poels—Verriet Venray. Chili. per 100 Kilo. Poels—Verriet, Venray, f 13,50. Dord, Kunstm. Maatsch. 13.10. Maatsch. Verk, Hulpm. Dord. 13.CO. P J. Berger, Venlo 22 Mark Gegund aan P. J. Berger Venlo. Km niet. per 100 Kilo. Maatsch. Verk. Hulpm. Dord, f 2.15. P. J. Berger, Venlo; f 175 per waggon. Poels- Verriet Venray, f 1.90 Gegund aan Poels—Veriiot, Venray. Grasmeet. por 100 Kilo. P. J. Berger Venlo, f 5,10. Dord. Kunstm. Maatsch. f 4.80. Poels—Verriet, Venray. f 4.60. Gegund aan PoelsVerriet, Venray. Patent Kali. per 100 Kilo. Maatsch. Verk. Hulpm. Dord. f 6.50. I'oels=Verriet, Venray, 0.50 Gegund aan PoeD—Verriet, Venray. VENRAY, 25 Februaii 1905 Do lotelingen voor de Nationale Militie uit de gemeenten Venray. Horst, Wanssum, Meerlo en verdere omstreken, zullen op den 7 Maart te Venlo worden ingelijfd, Morgen, Zondagavond om 5 uur houdt de R. K. Volksbond in de Muziekzaal alhier eene vergadering. Als spreker zal optreden de Eerw. Pater Celesiinus, professor aan het Gymnasium alhier. Deze vergadering is voor eenieder toe gankelijk en worden nieuwe leden aange nomen. Maandag had van wege het St. Jozef- gesticht, in hel café van don iieer II. Pools Camps, de aanbesteding plaats van het maken van eene Kapel en bygebouwen. De volgende inschrijvingsbiljetteil werden ingeleverd G. Gommans. Heijen, f 78900. Van Haren, Nymogen, f 76867. Weyers, Gennep, f 69900. Limburg en Boekholt Venlo, f 68100 Fr. Paes, Venlo, f 67050. Deltrap, - f 60160. Kessels f 64400. P. Speè Venray f 63892, Holten, Bleriki f 62900. Meelkop, Venlo. f 62540. Van Gerven, Blerik, f 62510. Janssen, Venlo, f 61955. P. Oudenhoven, Venray, f 59846. G. Ambrosius - f 57940. L. Wynhoveii, f 57020. Het werk is neg niet gegund. Bij de Dinsdag gehouden aanbesteding van het opbouwen der afgebrande woning van G. Goumans, werd ingeschreven als volgt: Mich. Jacobs, Venray, f 668. Chr. Wijnhoven, f 665. H. Wijnhoven, - f 598. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Zaterdagavond werden de leden van de Sociëteit -Burgerlust" alhier, door den heer Joh. Schaeflërs, Societeithouder, op gulle wyze getracteerd op worstebroodje.s. Zeer begrijpelijk werd deze attentie dooi de talrijke leden zeer op prijs gesteld. Donderdag werd door de mareciiaus sées uit Horst, alhier aangehouden zekere P. V. en naar Roermond overgebracht, alwaar hy nog eenige dagen vrij logies te goed heeft. Dinsdagmorgen is in onze Paterskerk weder een begin gemaakt met de plechtige viering van de Negen Dinsdagen, ter eere van den H. Antonius van Padua. Het is algemeen bekend dat dezo groote Wonderdoener in Venray en omstreken tal rijke vereerders telt, maar vooral blijkt dit bij deze jaarlijksche devotie. Honderden geloovigen naderden Dinsdag tot de H. Tafel, terwijl tijdens de Hoogmis de ruime kerk meer dan gevuld was. De Weleerw. Pater Riserius Remmon opende de Novene met eene heerlijke predica te, waarin de groote Heilige op machtig welsprekende wijze verheerlijkt werd, en de geloovigen opwekte om steeds met het grootste vertrouwen hun toevlucht te nemen tot den II. Antonius. Op de gebruikelijke wyze werden na de Hoogmis de bekende liedjes ter eere van don H, Antonius door alle kerkbezoekers met geestdrift meegezongen. Moge de Groote Wonderdoener, door dit vurig vertrouwen opgewekt, zyne gunsten rijkelijk verleenen aan zijn talrijke vereerders in Venray en omstreken. MERSELO. Vrydag, toen het geheele gezin moeders verjaardag vierde en tevens den dag, waarop voor één jaar de jongste lieveling het eerste levenslicht aanschouwde, kwam plotseling eene wolk den helderen hemel verdonkeren, In den vorm van een briefkaart, waarop het korte bericht: Moeder is dood. Oogenblik kelijk deed de doode (moeder der jarige) de vreugde in droefheid verkeeren. In allen haast werd alles voor de rouwplechtig- heid klaar gemaakt Toen evenwel drie rouw- dragenden Limburgs waterweg gepasseerd waren en in 't sterfhuis aankwamen, bevon den zy tot hunne gruote vreugde, dat groot moeder nog springlevend was en volstrekt niet van plan scheen voorloopig het b ij 11. j o er bij neer te leggen. Toen dan ook de fami lieleden zich in do gewaande sterfkamer verdrongen, lachte het oudje hartelijk om deze drukte, in de stille hoop, dat ze nu wel honderd jaar zal worden. Oorzaak van de herrie: Neef had eene briefkaart gezonden, waarin hy den dood van zijne moeder aankondigdo, zonder evenwel door iets to laten blyken, welk besje bedoeld was. Na regen komt zonneschijn. Maandagavond -teerde" onze brandweer. Waar alle gezelschappen van naam docr het jaar een feestje vieren, daar komt voorzeker een feestavond toe aan de dappere mannen, die belangeloos hunne beste krachten wijden om het goed van hun evonmensch tegen het vernielend element te beschermen en le be waken. De avond werJ dan ook onder vroolyken kout en scherts doorgebracht. Nadat allen zich vergast hadden aan -Schweinonfleisch mit Kartoffeln" werd alles oversaust met een oud doch steeds deugdelijk gebleken brandbluscli- middel, nl. «Venrnysche bruine". Tot laat in den avond duurde de pret voort, OIRLO. Woensdagmorgen bezocht de hoofdinspecteur der Volksgezondheid, de heer Wolteiing van 's Bosch, in gezelschap van de heeren voo-zitter en secretaris der Gezondheidscommissie, de O. L. School alhier, ten einde zich persoonlijk van den onhoudbaren toestand van speelplaats school- reiniging etc. te oveituigen. Voor onderwij zers en kinderen is het te hopen, dat er nu spoedig verbetering kome. GEIJSTEREN. Vastenavond Zondag en Maandag zal ons Fanfaregezelscbap -Concor dia' een conceit geven. Wij geloove» dan ook niet, dat het aan bezoekers zal ontbroken. Al de stukken op muzikaal en tooneelgebied zijn flink inge studeerd. MEERLO. Zondag hield de onderafdeeling Meerlo van de V. P. N. eene druk bezochte vergadering. Als afgevaardigde ter verga dering te Roermond werd gekozen de heer Raedts te Broekhuizenvorst. De heer Kellenaers, aan de beurt van af treding als bestuurslid, werd herkozen. Als spreker trad op do heer Janssen, onder wijzer te Leunen. Krachtig was zijn pleidooi voor de gezaraelijke levering van eieren aan de mijn te Maastricht. Het genoegen mocht bij dan ook smaken, dat vele toehoorders besloten over een paar weken hievmee de proef te nemen BLITTERSWIJK. In de maand April a. s. hoopt het echtpaar Smits het gouden huwelijksfeest te vieren. Men zal niet nalaten dien dag voor de eenvoudige, eerzame oudjos in een feestdag te herscheppen. HORST. Door liet Gemeentebestuur is Dinsdag aanbesteed oe levering van kiezel en klei op de gemeentewegen. Er waren 4 inschrijvers. Laagste H. Jen- ni8kens Horst, kiezel f 3 30 ea klei f 2.00; aan wien de levering is gegund. GENNEP, Pas is de zangvereeniging naai den kelder of reeds Maandagavond verzamel den de werkende leden zich in bet Hotel van Bergen om op de puinhoopen van het diepbe- treurde korps een tooneelvereeniging op te richten. Tot het vooiloopig comité werden benoemd do heeren A. J. Berends, president J. Rob- bemond, secretaris. VENLO. Voor de betrekking van klerk ten kantore van don gemeente-ontvanger alhier, hebben zich 24 sollicitanten aange meld, waaronder eene dame uit Z und im Een drietal hebben het diploma van asp.- secretaris. Zondag trad voor den R K. Onder wijzersbond, Afdeeling Venlo, onJer voor zitterschap van den beer Ronken, hoofd dei- school te Blerik, op als spreker do heer Mr. Bolsius. lid der Tweede Kamer, met liet onderwerp - O ndor wijsnovelle.' HELDEN. L. K. 24 jaar. landbouwer, Vliegert alhier, gedetineerd te Breda die op 19 Februari 1901 Paulus Schouwenberg een steek toebracht, waaraan deze stierf, en dooi de rechtbank werd veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf waarvan hij reeds 3 maanden afslag kreeg bij koninklijk besluit, is 22 dezer voorwaardelijk in vrijheid gesteld. ROERMOND. Alhier is het tweejarig dochteitje van den gemeente-secretaris, den heer F. Adriaanse, in een bak met kokend water gevallen en belaas aan de gevolgen bezweken. SITTARD. In de raadsvergadering van Zaterdag werd met 7 tegen 6 stemmen be noemd tot secretaris onzer gemeente, de beer C. Janssen, klerk ter gemeentesecretarie alhier, MAASTRICHT. In de Maandagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad is aan den voorzitter machtiging verleend tot het voeren van een rechtsgeding in zake do sluiting van den sclioftwburg. Besloten werd een adres te zenden aan den minister van waterstaat, houdende verzoek de spoedige totstandkoming der lijn Valkenburg-Heerlen wel te willen bevorderen. Aan de honwver- oeirging St. Servntius werd een terrein van 4500 Mz afgestaan voor het bouwen van arbeiderswoningen tegen een vasten prys van f 2 per M«. Voor de oprichting van een concertzaal werd aan een consortium eon terrein afgestaan in het Villapark voor den tijd van 100 jaar tegen een erfpacht van 10 ct. per Mz. CUYK. Op de markt van Dinsdag waren aangevoerd 407 runderen en 275 biggen. Het vette vee gold van 30 tot 35 eent per half K. G. 't dragend vee van 140 tot 250 gld 't mager vee van 80 tot 110 gld. en de biggen van 8 tot 12 gld. Er waren veel kooplieden ter markt ge komen. In dragend vee was de handel rede lijk vlug. In andere sooi ten minder. De markt onderscheidde zich door den schier nlgemeenen omzet van biggen. De manden waren in korten lijd alle leeggekocht. De prijzen liepen dan ook verbazend op. Het schijnt dat de varkenshandel een nieuw tijd perk van nog hoogeren bloei te gemoet gaat. OSGH. Alhier is zekero M. Goussen, steenhouwer van beroep, iemand, reeds te tweeden malen te Oss gefailleerd, in hechtenis genomen verdacht van verduistering van goederen, ten nadeele zijner crediteuren. ASTEN. Onze Zeergeliefde Herder. Pastoor J. W. Smits is aan de vereering en de liefde zijner parochianen ontvallen. De ontslapene is van 1893 pastoor en van 1898 Deken te Asten. Zijne vele goede werken vormen een schitterend aureool om de slapen van den Herder, aan wien Asten zooveel verschuldigd is. EINDHOVEN. Alhier is weder een geval van pokken geconstateerd bij een arbeider J. te G., oud 65 jaren. HELMOND. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 September, aan don heer J. F Pfaff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier. Dinsdagavond omstreeks 10 uur brak er brand uit in den stal van den hakker v. d. L. op het naburige Hout. De stal benevens een partij biandhout werd een prooi der vlammen. Door liet optreden der brand weer bleef de aangrenzende bakkerij en het woonhuis gespaard. De secretaris eener afdeeling van den Ned. Boerenbond verzond onlangs hot volgende bericht per briefkaart feberewarie 1905. Ge Achte ke Misstie Ge lief te zende voor de af De ling volgens prijs op gaaf 300 Zak Sielie van 50 kieloo leevering, Halluf Maart 153 Mut Kallttk die kund u zende Met de af Deeling Go lief Hier van be Rigt te zende of Wij de sielie Halluf Maart kune ontvangc dat Wort tijt om te ge bruike voor den rog Hier van in af Wagting N. N. Sikkele taris van de af deling X. Bij den landbouwer r. E. le Maurik is een kalf geboren met één oog en één neus gat. Op do plaats van de ontbrekende vindt men nan den scheefst ianden kop slechts eene indeuking. Het beste schynt niettegenstaande dit gebrek, schik in zijn leven te hebben. Ken zeldzame vergissing; werd veileden week in de onmiddellyko nabijheid van Breda gepleegd. Naby Heiningenhoef, gelegen nabij den spoorweg Tilburg-Breda. wijrd kaderoefening gehouden door de kaderschool van bet 6e regiment infanterie. Een sectio werd geman keerd door een roode vlag, zooals gebruikelijk is, die zich opstelde nabij de spoorlijn, waar deze een vrij sterke kromming heeft. Daar komt opeens de expres Amsterdam Brussel den hoek om met de bekende éclair snelheid. Maar binnen den afstand van 75 Meters stond hij stil. De machinist zag deze vlag aan voor een waarschuwend sein van een spoorwachter, hetwelk beveelt onmiddellijk stoppen. I)e conducteurs vlogen uit den trein, de reizigors staken in benauwden angst hun hoofd huiten de poi tieren. Het was slechts een vergissing. Na 5 minuten was de trein uit 't gezicht verdwenen. (D. v. N.) Karakter» tiebnorteinnnnd. Let bij de keuze uwer vrouw op de maand barer geboorte, zegt een Fransch astroloog en hij geeft de volgende aanwijzingen omtrent 't verband tusschen 't karakter der vrouwen en de maand, waarin zij geboren zijn Januari. Goede huishoudster, een weinig neiging tot zwaarmoedigheid, maar zacht van karakter. Februari. Liefdevolle ^chtgenoote, mede lijdende vrouw goede moeder gevoelig van hart. Csk- Jongeling» afsterven. Zoo i» liet Ook een secretaris. I>ii rariteit.

Peel en Maas | 1905 | | pagina 2