ratwet. ZATERDAG 22 OCTOBER 1904. VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG. No. 4»°>. Uitgever W. A. Van den Munckhof, Venray. Indrukken uit Japan. PEEL Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. MAAS Prijs der Advertentiën: van 1 4 regels c. fIke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Advortentiën, 3roaal geplaatst worden 2maal berekend. Hebben wij voor cenigeii tijd gelo de» aan het Soc. Weekblad het betoog ontleend voor de toepassing der On gevallenwet ook op den Roerenstand, thans zullen we weer een wet krijgen op ouderdom en invaliditeit. Wanneer men zijn geheele leven gesleten heeft op het land en met ge heel zijn 2iel gehecht is aan den boer en landbouwer, wanneer men al die jaren met hem geleefd on zijn lief en leed gedeeld heeft, dan is men ge dwongen het nis een groot onrecht der regeering te bestempelen, wanneer deze den hoer weer huiten die wet sluit. En toch z.ou het ons niet verwon deren, dat, met het oog op het ver- ledene, de Roer en [.andbouwer hier wederom aan den dijk werd gezel. Immers, de boer zal stellig proft- teeren om maar eens een uilheemsch woord te gebruiken zoowel van de ouderdoms als van de invaliditeits bepalingen. Vooreerst vindt men veelal onder den boerenstand, zoo niet de oudste, dan toch voel oude lieden de oorzaak hiervan is, dat niettegenstaande de wetenschap het tegenovergestelde moet leeren, het landbouwleven zeer gezond is. De netjes opgevoede dames en hee- ren van onzen tijd zouden een toeval krijgen wanneer zij een koestal of en vooral een varkensstal binnennaden een boereu knecht slaapt in eet: bed aangebracht in dergelijken stal ,- hij gevoelt zich daarbij frisch en gezond, en, niettegenstaande zijn spotternij met de wetenschap, behoudt hij zijn gezondheid langer dan hij of zij, die in zulkon reuk of geur oen flauwte zouden kunnen krijgen. Ziet nu dienzelfden man op de mest vaalt staan, waar hij alle excrementen van een geheel jaar op de mestkar laadt, en waaraan .waarlijk wel een luchtje is, en vraagt nier. hem eens, of liever nog, leest eens op zijn blo zend gelaat, hoe dat bedrijf in die verpeste lucht zijn gezondheid on dermijnt. Ite ouderdom die de boelen veelal bereiken, leven het bewijs van dn ge zondheid in dat bedrijf. Maar nu komt een tweede factor kijkon. Diezelfde hoer heeft geen tijd te letten op het weder, hoe dit ook zijn mogedaarbij is zijn arbeid almee een der zwaarste die bestaat. Of de zon schijnt, dat de vogels van hitte op het dak zitten te gapen, of het soms koud is, dat de handen verkleumen, of het regent als bij een zondvloed, in een woord, in welk weder dan ook, de hoer verricht zijn zwaren arbeid hij ontziet niets, omdat de geregelde gang dor werk zaamheden dit onverbiddelijk vordert. Als echter boontje om zijn loontje komt, dan is dit hier het geval de noeste, onvermoeide werker maakt een zware rekening, welke eenmaal op zijn lijf verhaald wordt. Al lijkt hei, dat die man een stalen lichaamsgestel heeft, toch moet hij den invloed ondergaan van alles wat hij getrotseerd heeft en zoo zien wij dien man op gevorderden leeftijd, niet op, zooals men zegt, maar wegens do menigvuldige ontberingen en zijne uitermate zware krachtinspanning, behept met gebreken, die hein verdol onbekwaam en ongeschikt voor dtn arbeid maken. De man, die nooit rust gekend heeft en nog niet verlangt naar rust is thans gedwongen zijn kostwinning tn laten varen en dit terwijl zijn lichaams gestel nog sterk genoeg is 0111 htm nog verscheidene levensjaren te voor spellen. Die invalide ouderling heeft dan steun nooilig, moet gosleiind worden niettegenstaande hij tot oen stand behoort, die uiterst zelden steun vraagt, veeleer aangeboden steun zou afwijzen, wanneer de nood niet ten hoogste geklommen was. Wij vertrouwen, dat aan den Roer en de Roerenarbeiders evengoed als aan de overige aibeidcrs alsnog zal gedacht worden, en zij onder de hoede van den Staat zullen gesteld worden. He gewijzigde drankwet, 11. Dinsdag door de Eerste Kamer aangenomen, is 15 dezer in werking getreden. De voornaamste bepalingen zullen wij \oor hen, die er belang bij heb ben, hier laten volgen Van j, 1. Zaterdag af, geldt o. m. de bepaling van art. 44 al. 1. «Het is verboden in een voor het publiek toegankelijke localitoil waar voor door Burgemeester en Wet houders een vergunning is verleend, of in een localiteit, die daarmede binnenshuis gemeenschap heeft, ar- beidslooneu uit te betalen, of toe te laten, dat arbeidsloonen in zoo danige localiteit uitbetaald worden." Met andere woorden £<»en uitbetaling; in cftfc's aan arbeiders is van heden al vergund en zoowel de werkgever als de kaste lein is strafbaar, die dit toch doet of in zijn lokaal doen laat. In de derde plaats wordt heden strafbaar, volgens art. 52 11ijdie bij gelegenheid van een voor hem of voor zijn lastgever ge houden openbare verknoping, verhu ring of vei pachting den kooper of gegadigde in staat stelt, kosteloos sterken drank te grinni ken" en volgens art. 40 lsto lid "Hij, die sterken drank in hei klein verkoopt, schenkt, toedient of verstrekt in een localiteit met ver gunning. tijdens het houden daarin van zitdagen voor het publiek door ambtenaren van hel rijk, provincie, gemeente of waterschap, of van open bare verkoopingen, verhuringen ol verpachtingen, alsmede gedurende twee uren vóór het begin en twee uren na afloop der drie laatstge noemde verrichtingen". De bedoeling dozer bepalingen is duidelijk. In de vierde plaats geldt, van heden af, art. 45. •liet is verboden, in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waar in vergunning is verleend, hazard spel toe te laten." Met andere woorden elk li:i/.ar<l*|u>l ie ,<*ttfé"M is vei** botlen. De wel verstaat onder hazardspel elk spel, waarbij dc- kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer de kans toeneemt bij meerdere geoe fendheid of de grojo behendigheid van den speler. Dat ïs dus kaarten kienen, biljarten etc. lom geld. Ook behoort heden! in werking te treden de bepaling vap art. 45 al. 3 waarin muziek maken Ir» cafó's en de aanhoorighedon daaryrn verboden is, zonder toestemming -an den burge meester en evenzoo elke vertooning of andere verrichtingen ten vermake van liet publick. Doch de lijst «der daarvoor aangewezen, gemocnien", is nog niet verschenen. Verder begint beden-de mogelijkheid dat men, ook in gemeenten, waar al te veel vergunningen zijn, één nieuwe vergunning voor twee ouile kan bekomen. Art. 5 al. 2 zegt daar- Burgemeester en Wethouders kunnen, zoolang in hun gemecnie het aantal vergunningen hot vastge stelde maximum overschrijdt, een vergunning verleer. .V indien óön of meer vergunninghouders bij schrif telijke,, door hen ondorieckende ver klaring, afstand doen van twee te hunnen name verleende vergunningen onder vermelding van de localiteit, waarvoor op dat oogenblik iedero van de vergunningen geldt.'* Gelijk men weet, was het tot heden onder geen beding mogelijk een nieuwe vergunning te verkrijgen in gemeenten waar het bepaald maximum bereikt of overschreden was. De overige bepalingen van de Drank wet zijn na 15 dezer ingolreden. Voor I IInart 1905 moeten alle thans van kracht zijnde vergunningen opnieuw worden aange vraagd. Voor f Januari 1906 moet verlof gevraagd worden tot den verkoop van andere dan sterke dran ken in localit.^itonvoor hel publiek toegankelijk. Voor de voornaamste andere bepa lingen geldt 0|> I .Tuli I905 is het verboden (art. 43 all. li dat personen beneden 10 jaar anders dan in gezelschap van een meerderjarige of dal personen in kennel ijken staat van dronkenschap zich in een localiteit met vergunning bevinden. Op I Juli 1905 is het verboden (art. 47 all. I) dat vrouwelijke personen gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst doen of vanwege don houder aanwezig zijn in een lokaal met vergunning of verlof, zonder toestemming van B. en W. Op I Januari 10O4» is het verboden (art. 50 all. 7) in een localiteit met verlof of in een localiteit, die met zoodanige localiteit binnenshuis verbinding heeft, sterken drank aan wezig of in voorraad te hebben. Op langer uitstel mogen onder meer bogen de volgende bepalingen Op I Mei flttSIO vervallen de vergunningen aan ven nootschappen, zedelijke lichamen of besturen daarvan. Op I Mei «1»IO reeds vervallen daarentegen de vergun ningen in wachtkamers van spoorwegen en stoom boot en. De andere bepalingen van meerder belang wachten op Koninklijke beskui ten. N. K. »La Réformo Sociale van 1 Octobor beval ecu zoer belangrijke voordracht over liet Oosten, cenigen tijd geleden door den lieer Gaston Rordat, lid van de l'arijsclic groep der «Union de la paix sociale" te Parijs gehouden. Wanneer «ij ecnigo Historische herinneringen die bekend geacht mogen worden, weglaten, komen zijn opmer kingen op het volgende neer Japan is een oud land, zijn verloden bewust, en wij beschouwen hei te veel als een nieuwkomeling. De afgezon derde ligging van het land werkt mede om de bewoners irotscher en aanma- tigender te maken, Rovendien zijn de Japanners het eenige volk van Azië, dat nooit overwonnen is. Zij achten zich daarom onoverwinnelijk. Deze kant van hun karakter wordt nog verscherpt door hun vechtlustige!!, oorlogzuchtigen geest, die hen de avonturen doet opzoeken. Waaneer men van het gele gevaar spreekt, scheert men Japanners en Chineezen meestal over écu kam. (leen rooter dwaling is denkbaar. Zij vir- schillen als dag en nacht. Zij ver schillen meer dan twee Europeesche volken, welke ook. De Chineezen zijn door en door practisch, hun gedachten zijn laag bij den grond. Zij zijn zeer vredelievend, ecren in 't bijzonder alle bedrijven des vredes en verachten die van don oorlog. Zij achten bovenal geleerden en handelaars. Bij de Japauners is In t juist anders om. Zij leven van het ideaal, van droomen. Zij verachten deti koopman, en eeren krijgers als luie goden, Men heeft gezegd, dat Japan in staat was oorlog té voeren, Ier wille van de krijgskunst. De heer Rordat is er vast van oveituigd. Maar als de Chineezen ten strijde trekken, kan het alleen zijn omdat hun belangen be dreigd worden en dan nog Europeesche handelaten zijn eenpa rig van oordcel, dat de Chineezen hun verbintenissen nakomen. Volgens de verklaring van een Fransch koopman, is de linndciszcdelijkheid van den Chi nees ten minste gelijk aan die der in dezen best aangeschreven Europeesche volken. Bij liet sluiten van een koop is er geen list, die de Chinees niet gebruikt om hem te zijnen voordeele te sluiten. Het staat aan de tegenpar tij, haar belangen te verdedigen. Een maal gebonden, komt de Chinees steeds zijn verplichtingen na. Doch volgens liet even eenparig oordeel der Euro peanen, die met Japan handelsbetrek kingen onderhouden, zijn de Japanners onbetrouwbaar. Zij marchandeeren weinig, en geven gauw toe wat gij vraagt, maar zij komen het niet na. Zij bezitten geen handelsgeest en kun nen niet begrijpen, dat bij een ope- ratio beide partijen wél kunnen '«reu. Zij verlangen alles. Di' Japanners zijn zorgeloos en kunnen niet sparen, zegt do hear Ror dat, wel wat te veel in "t algemeen. Genot is het levensdoel, lie fabrieken zijn leeg in de eerste, dagen na de looubetaling, do Japanner begrijpt niet hoe ieiraml, (lie genoeg heeft om zich te amuseereu, het in 'l hoofd kan krij gen, aan het werk te gaan. De regeering gaat deze nationale eigenschappen te keer, door hel stich ten van handelscholen, waar in 4e eerste plaats les gegeven wordt i« do commercieels zedelijkheid. De lieer Rordat twijfelt of hel haten zal. De Japanners imiteeren voortref- lijk, zij assiniileeren zeer slecht, zegt hij. Onze beschaving, onzen geest, ons verleden zullen zij nooit deelachtig worden Men eischt in Japan dadelijk een grove winst,zonder er veel moeite voor te doen. Als een dividend beneden 10 pet. blijft wordt de geldschieter eeaer onderneming hoos en beschuldigt, hij de directie van kwade trouw. Ilci gevolg is, dat deze uitsluit end tracht, de productie te vermeerderen, zonder aan dé toekomst te deuken, van der. ne.i c.;t -.ieft .•r.ti-.al leen. zijn machines forceett, of bezuinigt ten kosio van lie,i materiaal. In velefabrieken zijn de machines in een treurigen stoai Zoo wordt slecht werk geleverd en de Japiinscheiiijverheid gecompromitteerd. in liet administratieve gedeelte der onderneming bespeurt liietn herzelfde. He' gestorte kapitaal wordt tot hel hoog noodige teruggebrachtmen doet- alles voorloopig, zonder Ui voorzien, alleen om in den korist mogelijke» tijd de grootst mogelijke winst té behalen. En de eischen der aandeelhouders beletten bijna altijd, dat een reserve' wordl gevormd, zoodat hij t eerste het beste ongeval de onderneming stokt. Bij dc katoencrisis tijdens dén oor log mei China konden alle vercenigde spinnerijen van Osaka geen ?.ufwd.000 yen bijeen brengeti de waarde vat» den voorraad katoen die» zij niéi konden ferkoopert. Dé Japansclié Rank moesl te hulp komen Om te Verhoeden, dat er ongelukken gebeurde». -Als zulk een I«langrijke industrie, verreweg de belangrijkste va» Japan, nog geen 2 millioen «rillen zich heeft," zegt de lieer Rordat. -begrijpt men, dat zij niet lang weerstand biedt aan een cenigszins ernstige Intilenlandsche concurrentie. Zoo Manchester zijn Jgpanschen mededinger wilde verplet teren, zou hef dit, naar mijn over tuiging, binnen bei rekkelijk korten tijd kunnen doen. De heer Rordat gelooft dab ook niét aan het gele gevaar. De Jupansche arbeider werkt weinig en slecht, is onbetrouwbaar en heelt geeft liefde vuur zijn uk. De overvloed rati goed- koopcarbeidskraclneh wordt opgewogen althat s getemperd door haar insta- hilii cit. Aan het militair gevaar gelooft de schrijver in zoo ver, dat z. i. de dag zeer stelligzal komen, dat de Europeanen uii de Ver Oosterse!») landen aan de deur worden gezei

Peel en Maas | 1904 | | pagina 1