Limburgsch Nieuws, Afdeelingsvergaderingen. Nieuws uit de Buurt. Algemeen Nieuws. Volksbonden en werklieden -vei'esniginge n tot eene Provinciale federatie, don Limburg- schen II. K. Volksbond. I)aze bond gaf aan de uitnoodiging. zijner drie bovengenoemde zuster-voreenigiugen gevolg en werd in den Limburgschen Bondsdag, die op Pinkster- Maandag 1900 ten tweeden male en thans te Roermond gehouden werd opgenomen. Tot groote blijdschap van alle Bondsman nen verscheen Z. D. H. Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond in de namiddagver- gidering en spoorde in een slotwoord de aanwezigen aan met ijver voort te werken en liet besprokene op dezen -Limburgschen Katholiekendag zooals Roermonds kerkvoogd dezen Pinksteimaandag - bijeenkomst noemde in daden om te zetten. Door het Hoogste kerkelijk gezag van "Bondsdag" tot «Katholiekendag" bevorderd werden de jaarvergaderingen der Limburg- sche katholieken gereorganiseerd versterkt en langzamerhand gemaakt tot een centraal punt van het Katholiek vereenigingsleven in Limburg. In het najaar 1900 kwam die reorganisatie tot stand bare grondslagen zijn neergelegd van de stemmen dei' met minstens aanwezigen, Wanneer minstons een vierde dor leden van de Commissie het verlangen, is het verplicht eene verga- Dagelyksch Bestuur dering te beleggen. II. Het Reglement VOOR J>K groote menigte vemdelingen met de Ven- rayerg feestvierde Onze verwoehtg is in geenerlei opzicht teleurgesjeld. Dc kermis is "o I liet Reglement voor db Limb. Katholiekendagen. Art. I. sing der openbaar het aan la Bonden, zedelijke burgsche j aarlijks gebonden Art. 2. Tot bevordering van de toepas- Katholieke beginselen in liet leven en tot vermeerdering i en den bloei der Limburgscliêj welker doel lie? is de godsdiensti en stoffelijke belangen der Lira- Katholieken te bevorderen, wordt oen Limburgsfdic Katholiekendag Voor de Limb. Kath. dogen beslaat eene vaste Commissie van minstens 25 leden, zooveel mogelijk uit alle streken en standen van Limburg. In die Commissie hebben rechtens zitting de Voorzitter, de Secretaris en een bestuurslid van elk der aangesloten honden. De Commissie vult hij stemming met gesloten briefjes de in haar midden ontstane vacatures aan. Art. 3. Do Commissie kiest uit haar midden een Voorzitter, een Secretaris penningmeester en vijf leden, die te samen het Dagelijksch Bestuur vormen. Art. 4. De Commissie stelt vast a. het programma der algemeene vergadering. b. plaats en dag van eiken te houden Katholiekendag, dit laatste in overleg met een Regelings-Comité, door haar te benoemen uit de voornaamste ingezetenen der gemeente, waar de Katholiekendag gehouden wordt. Voor het lidmaatschap van dat Comité, komen in de eerste plaats in aanmerking de leden der plaatselijke afdeelings'oesluren van de aangesloten Bonden. Art. 5. Naast de Commissie staat een Eere-Comitó. Leden van dit Comité zijn zij, die het hun door het Dagelijksch Bestuur aangeboden lidmaatschap hebben aanvaard. Art. 6. De Katholiekendag wordt geopend met eene H. Mis. Daarna worden de af deelingsvergaderingen gehouden, die niet langer dan twee uren mogen duren. De progrorama's dezer vergaderingen worden vastgesteld door de betrokken Besturen, in overleg met het Dagelijksch Bestuur. Des namiddags heeft dc algemeene ver gadering plaats, waarop door het Dag. Be stuur uit te noodigen sprekers het woord voeren over door dat Bestuur in overleg met die sprekers vastgestelde onderwerpen. Art. 7. De Besturen der aangesloten Bonden zijn van rechtswege besturen in hunne afdeelingen. Indien de Commissie besluit afdeelings vergaderingen te doen houden tot behandeling van onderwerpen, die niet behooren tot het gebied der aangesloten Bonden, benoemt het Dag. Bestuur de Besturen dier afdeelingen. Art. 8. Het plaatselijk Regelings-Comité heeft te zorgen voor de kosten van den Ka- tlvdiokendag. Ben eventueel batig saldo wordt als reservefonds aan de Commissie afgedragen, die zoo mogelijk en desgewenscht oen ver slag van de handelingen van den Katholieken dag uitgeeft. Art. 9. Tot dc afdeeliiVgs-vergaderingen hebben dc leden der bonden en door hen geïntroduceerde Katholieken vrijen toegang. Tot dekking der onkosten wordt voor de algemeene vergadering entree geheven, waar van hot bedrag (voor de Bondsleden vermin derd) 'b or het Plaatselijk Rcgelingrs Comité in overleg met het Dag. bestuur wordt vast gesteld. Art. 10. Minstens zes woken voor iederon Katholiekendag wordt aan de Limb. R, K. binden ter plaatsing aangeboden bet program ma van den Katholiekendag met vermelding van de onderwerpen, de conclusion en do namen van do leden dor raeerbedoelde commission en besturen. Art. 11. Alle besluiten der Commissie worden genomen bij meerderheid van stemmen der aanwezigen. Art. 12. Veranderingen in dit Rogelement kunnen slechts worden aangebracht op eene vergadering, waarvan de dagorde mei opgave der voorgestelde veranderingen veertien dagen te voren is medegedeeld, en Ait.'l. De Voorzitter opent de Vergadering met V. Geloof zij Jezus-Christue. R. ïn alle eeuwigheid Amen. Art. 2. In iedere afdeeling wordt slechts één onderwerp ingeleid, waarvoor de spreker over hoogstens 25 minuten beschikt, Aan het debat over de door den inleider voorgestelde conclusion kan ieder der aan wezigen deelnemen, doch hoogstens tweemaal en telkens gedurende niet langer dan vijf minuten. De inleider heeft het laatst het woord gedurende hoogstens 15 minuten. Art. 3. Aan de stemming nemen deel zij, die daartoe ingevolge do bepalingen der statuten der respectievelijke Bonden ge rechtigd zijn. In de afdeelingsvergaderingen bedoeld in Art. 7 2de lid van het Reglement voor de Limb. Katholiekendagen geschiedt dit door hen. die de presentielijst hebben geteekend. Art. 4. Voorgestelde wijzigingen worden schriftelijk bij het Bestuur ingediendzij komen niet in behandeling, tenzij zij door minstens 5 stemgerechtigde aanwezigen worden" ondersteund. Art. 5. De Secretarissen der afdeelingen stellen de conclusion-, zooals zij in de af deelingen zijn aangenomon, tor hand aan den Secretaris van het. dag. Bestuur- der Limb. Katholiekendagen. Art. 6. Afwijking van de bepalingen van van dit Reglement geschieden onder goed keuring van liet Dag. Bestuur van de Kntholienkcdagen. Vereerd met de liooge tegenwoordigheid van don Beschermheer der Limburgsclie bewonderen en e Katholiekendagen, Z. D. II. Mgr. Drehmanns, Ook mogen wiji hadden telken jare op Pinkstermaandag die door zijne onder leiding van het Dagelijksch Bestuur lacht spieren van de jaarvergaderingen der Limburgsclie bracht, katholieken plaats. Op Kermisdin|dag Venlo in 1901, Sittard in 1902, Weert in «Het, Eind' 1903 en Heerlen in 1904 bereidden den optocht door lu; Limburgschen broeders, telkens eene gast vrije ontvangst, waarbij iedere plaatselijke regelingscommissie van de door hare voor gangsters opgedane ervaring met graagte party trok. Bij de vier bovengenoemde Bonden voes- de zich in 1903 de Hanze, in 1904 de R.K. Patroonsbond, terwijl in laatstgemeld jaar de R. K. Mijnwerkersbond op uitnoodiging van het D. B. der Katholiekendagen op Pink stermaandag te Heerlen eene welgeslaagde vergadering hield. Voor het eerst werd daarenboven te Heerlen in den vorm van de gesloten algemeene vergadering een nieuw punt in de dagorde van Pinkstermaandag ingevoegd. Op bet voorbeeld der Duitscbe Katholieken wier onvolprezen organisatie talent de Lim- burgsche Katholieken tot navolging aanspoort, wordt in deze gesloten algemeene vergadeiing mededeeling gedaan van de in de afdeelings vergaderingen genomen conclusion. Doch hiertoe beperkt zich deze vergaderin; niet. Haar hoofddoel is, 1") openlijk te doen verklaren, wat siüds den vorigen Katholie kendag overeenkomstig de daar genomen besluiten is gedaan, 2°) plannen te beramen voor de toekomst. In het sub 1 bedoelde «gewetensonderzoek" ligt de beteekenis dier vergadering, waarover met goedvinden der Redactie, na dit kleine geschiedkundige overzicht in een volgend artikel eenige beschouwingen. Maastricht, 13 Aug. 1904. oolijk en tevens bedaard afgeloopen vanKjchtpartyen of andore bal dadigheden kwamns niets tor oore, evenmin als van liederlijklid of erge dronkenschap kortom in Venrny.s ook thans weer kermis gehouden op eene ij ze, die voor vele andere plaatsen tot voorleid kan dienen. Op de gebruikejke wijze werd Zonda de Hoogmis de troote Processie gehouden door de met vfajen en bloemen versierde straten onzer 'gineente, welke optocht de bewondering opwH van»(alle vreemdelingen en een bewijs Toeft' van den godsdienstzin van Venray's bdllki ng. Eene kermis, io zoodanige wijze begonnen kan niet anders dn goed eindigen. Tot dc voortraste ontspanningen met kermis behoordenie twee zoo goed geslaagde Concerten van do 'anfare Eutorpe. op Zondag voor de honoraire eden reet familie en logé's en op Maandag aror het. publiek. lederen avond was de ruime muziekzaal flink bezet en allXezoekers waren ten zeerste voldaan over dé,uitvoering. De heeren J. A. Verheugen on Nico Bekkers hadden zowel op vocaal als komisch gebied een gro;o deel van bet programma voor hunne raming, doch ze hadden er eer van. Kortom, hot Itjieel is goed geslaagd en de bezoekers valide Muziekzaal hebben een paar genotvolle/ avonden van de kermis te danken aan dei volhardenden ijver en het talent van den j Directeur en de leden van Euterpe". Behalve in de tJIuziekzaal, konden de lief hebbers van muzfk en voordrachten zich ook goed vermaken ji het café van den heer J. Kemps, alwaar d or verschillende zangstuk ken en voordrachten iedcren avond eene aangenaam nfvyj-selende uitvoering werd gegeven, terwijl het bekende «Kleuske" in het café van den heer Pijpers zijn bijzonder mnzikalisch talon op do harmonica deed VENLO. Door Burgemeester en Wet houders is bepaald, dat voortaan op Zaterdag de markt voor manufacturen en modes zal gehouden worden op de Gioote Markt, en voor fruit op de Groentemarkt. THORN. Maandag is bier bevallen van een drieling een zoon en twee dochters Josefiue Schijven, echtgenoot© van Jacob Peters. Moeder en kinderen zijn naar omstan digheden zeer wolvareud «3 bloeiende kinderen" veiteldo eene belangstellende moeder, die ze zag. Het was een prachtige stoet om te zien, toen zij ter kerko trokken: twee getuigen voor ieder kind, twee bakers en drie kinderen, zoodat zij te zamen met elf personen waren. De moeder is klein van persoon ze heeft ook dc twee voorlaatste bevallingen telkens twee kinderen ter wereld gebracht. BEEGDEN. Een paard, dat voor een kar gespannen was, sloeg Dinsdagavond op hol, waardoor de geleider, een zekere M. H. die op de kar zat, kwam te vallen en een rad hem over beide boenen reed. Hoewel men in den beginne hot ergste vreesde, kwam de man er nog betrekkelijk goed af slechts een paar lichte kneuzingen liep hij op. Het paard word een tijdje later tot staan gebracht., waarbij bleek, dat de kar erg beschadigd was geworden. i-neens veel bezoekers trok. Jan Klaassen niet vergeten omieke voorstellingen de jong en oud in beweging CH. RUIJS DE BEERENBROECK. Voor nadere bijzonderheden ovor de -eerste drie Limburgsclie Katholiekendagen (Maastricht, Roermond en Venlo) zij verwe zen naar het leerrijk artikel van Br. Paciücus, voorkomend in bet, Adresboek voor het Katholiek Vereenigingsleven in Limburg, uitgegeven door liet Secretariaat van den Arbeid, gevestigd te Maastricht in de stich ting de Stuers. VENRAY, 13 Aug. 1904 De Kermis is weer achter den rug Nog enkele kramen oen caroussel en luchtschommel op liet Ilonsoniusplein vormen het overschot van al do liezienswaardiglioden, welke met kermis tot vermaalt strek ton van klein en groot. Zondag en Maandag nog oen kleine repetitie en dan keert Venray weor tot zijne vorige rust terug. Trouwens hot hoeft lang genoeg geduurd om eene prettige herinnering te behouden aan do gesmaakte genoegens, en menige huismoeder zal wellicht eon zucht van ver lichting slaken, als alles weer in zijn ouden doen is. Hoewel er met kermis geen buitengewone drukte heerschte, kan men toch zeggen, dat vooral Zondag en Maandag eene kolossaal maakte de Schutterij 'oot tenue met muziek oen dorp, terwijl Donderdag do Stafmuziek vin liet Zandnkker insgelijks uittrok en hare vrolijke tonendoor Venray''s straten liet weerklinken. Overigens was aan muziek geen gebrek daar op acht plaatsen gelegenheid was om te dansen, yaarvan druk cehriiilc cemaakt werd. Tot de verdere aantrekkelijkheden ran de kermis behoorde nog de stoomcaroussel welke vooral uitschitterde door liet electrisch licht en die vooral in den avond druk bezocht werd, en waarin binnen korten tijd op prettige wijze veel grossclien «verdraaid" konden worden. Vermelden we nu nog do luchtschommeïs en de raoffie mallemolen op do markt, welke beide inrichtingen ook nog al gunst hadden dan hebben we zoowat het voornaamste van de kermis gehad. Zondag en Maandag draait de caroussel nog wat nog eens gaan kaarten op de markt, on dan i dc grap voor eon jaartje uit Bij kon. besl. i3 de Ed.Achtb. heer II.C II Esser, met ingang van 23 dezer (herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. HORST. De gemeenteraad alhier heeft, in zijne vergadering van 30 Juli in beginsel besloten met algemeene, stemmen tot, het aanleggen van een kiezelweg van Horst over Amerika tot bij wachtpost IS S. S., inmiddels bij het Provinciaal Bestuur de noodige stapper, te doen, ter verkrijging, dat die weg worde geplaatst op de tabel der van provinciaal belang verklaarde wegen. Bij wachtpost S. S. 18 sluit deze weg dan aan, aan den gedeeltelijk voltooiden grintweg van de Tho Griendtsveen Mosslilter Co. Ld die over de eigendommen dezer Maatschappij loopt tot aan de Noord-Brnbanlsche grens, waar deze aansluiting beeft aan den kiezel- weg naar Helenaveen en Meijel. BL1TTERSW1JCK. Tijdens het onweer van jl. Vrijdag sloeg de bliksem in de woning van H. Kuipers. Huis met stal en schuur brandde af. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Te Wellerlóo'i werd de woning van K. Gerrits door den bliksem getroffen. Ook deze brandde totaal af. Op de Swolgensche ge- meonteweide werd een rund door het hemel vuur gedood. I1EYEN, liet vereenigingsleven begint zich in ons dorp flink te ontwikkelen. Zondag is besloten tot het oprichten van een wielrijdèrsbond. Verschillende leden zijn toegetredon en een bestuur is reeds samengesteld. Wij hopen, dat de nieuwe vereoniging moge toenemen in bloei. MEIJEL. Van vertrouwbare zijde verneemt men, dat eenige belanghebbenden zich tot het gemeentebestuur willen wenden met het verzoek om aanvraag tot, plaatsing van een telephoon. Mocht men hierin slagen, zoo wordt in een dringende behoefte voorzien, want onze nog al handeldrijvende gemeente is ook bijna van Ho vorkeer uitgesloten. Mgr. W. van do Yen, Bisschop van s'Bosch heeft benoemd tot pastoor te Vortum en Mnltem den Welcerw. lieer F. van de Loo- veren tot kapelaan te Zevenbergsehen Hoek: den Woleerw. beer P. de Jong tot kapelaan te Megon den Weleerw, heer J. A. van Lieshout. STRATUM. Terwijl zoontje van W. alleen schijnt hij daar met gespeeld, althans toen zijnde vader op toesnelde, vond hij het tweejarig in de keuken was lucifers te hebben de in het koffiehuis het hevig geschrei zijn lieveling in brand staan. Gelukkig kon hot vuur spoedig worden gedoofd en zal bet kind waarschijn lijk geen ernstige gevolgen van het ongeluk ondervinden. GESTEL. Maandag had alhier een treurig ongeluk plaats. A. v. d. Heijden, werkzaam in de steenfabriek dot' firma de Vries Co., geraakte met zijn been tusschen de kneedmachine, waardoor dat lichaamsdeel lot aan de knie verbrijzeld werd en amputatie noodzakelijk bleek. De ongelukkige werd per ziekenwagen naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd. OIJij lo tlmno ..„o,- omoUnJljUJon vrij bevredigend. Sedert oen paar dagen heeft zich in de nabijheid vanfUlvenhoutsche bosch bij Breda, ineen houten hutje, een persoon gevestigd, die gratis de «geneeskunde" uitoefent, en zich reeds in een vrij drukke practijk mag ver heugen. De behandeling is als volgt. Men behoeft niets te zeggen, de «dokter" ziet, u strak aan, eerst met het bloote, dan met hot gewapende oog, en vertelt u dan, hoe gij vroeger geleeld hebt, op welken leeftijd gij al of niet ernstig, ongesteld zijt geweest, het verloop der ziekte, en eindigt mei liet voor schrijven van loefregol en soms raadt hij ook aan voor o of 10 cent van dit of dat te knopen, het zus of zoo klaar te maken en er dagelijks zooveel van te gebruiken. Voor het consult behoeft men niets te betalen, desverkiozende kan men iels in een bus doen, welker inhoud voor de armen bestemd ie. lie !\'oodrein. Een trein stond plotseling stil. De conduc teurs doen onderzoek. «Wie trok er aan de noodrem hier een gebiedende stem Schreeuwend antwoord Gelach De hoofdöonducteur met 'n stem als kapitein voor zijn compagnie «Nu heeren, asjeblieft, wie heeft aan de noodrem getrok ken 1 Een van u moet het gedaan hebben I Ik zon allen moeten verwijderen, als ik niet terstond ingelicht word." Oud boertje in linnen kiel komt halverwege een geopende deur uit. Bedaard trekt hij aan zijn neuswarme) tje. «Als je die stang bedoelt, dan zeg 't maar. Daar heb ik aan getrokken". «Weet u niet, dat er strenge boete op staat, zonder noodzakelijkheid aan de nood rem te trekken? Waarom heb je de rem overgehaald «Ja zie, meneer de conducteur, weet je hoe dat kwam Kijk 'ns. Die heeren hier zeiden, dat ze worstelaars waren en toen ik, dat, ik ook nog heel wat mans was, al was ik in de zestig. En toen stond er een op en begon aan die stang te trekken maar bij kon 'm niet overkrygen. «Nou, toen zeg ik, wacht maar, dat kan in nog en ik trok hem ovor, zóó maar". Utbundige hilariteit De hoofdconducteur woedend «Straf, boete, uitstappen Do JEwilsersche v rouwen ie roe- nigingen. In Zwitserland hebben de vrouwenvereni gingen besloten elke meid, die 5 jaar in den zelfden dienst is gebleven, een eerediploma, en die het bet 10 jaar volhoudt eene eere broche te geven. Hooi wel Maar wanneer krygen we dan de «Orde van vet dienste" voor de huisvrouw, die 5 of 10 jaar dezelfde dienstbode heeft weten te houden Ongeluk met een luchtballon. Dezer dagen is de vaste luchtballon bij de Porte Maillot te Parijs, die tot 300 meters pleegt opgelaten te worden, plotseling tot 3000 meters gestegen de kabel was ge sprongen Er zaten, behalve den kapitein, negen personen in het schuitje, dat een half uur later te Ciichy neerkwam, gelukkig in een boschje, nadat de ballon ontploft was. Door den schok brak een der reizigers zijn ruggegraat, de overigen kwamen er, won derlijk genoeg, met lichte kneuzingen af. Ook een lioedcnliiatoi'ie. Als een historisch staaltje schrijft men Vele jaren geleden, toen men nog sprak en 't hoofd der school de «mesjeu" van het dorp was, van «2ijne Excellentie den Gouverneur, bracht de Commissaris des Konings van Noord-Brabant op zijn rondreis een bezoek aan het dorpje G- Zijne Excellentie zag ver wonderd op, dat het hoofd der school hem niet was komen compliraenteeren, terwijl de school toch nog niet aan was, daar er zooveel jongens blootshoofds en barrevoets het raadhuis aangaapten Op de vraag aan den burgemeester hoe het toch kwam, dat zoo vele kinderen blootsvoets liepen, ant woordde de burgemeester zeer moedig, «dat zij zoo in G. geboren werden", waarop Z. E. te kennen gaf nader kennis te maken en een bezoek aan de school wenschte te brengen. In dien tijd droeg elk autoriteit een hoogen hoed, bij de aankomst van Z. E. in de school, vervolgde de meester onverstoord met den hoed op zijn les en beval den jongens naar hem te zien, terwijl èn Zijn Excellentie, èn burgemeester èn wethouders met onlbloole hoofden dit plechtig bezoek brachten. Toen de meester op een wenk van den burgemeester naderbij kwam en voorgesteld werd, groette hij terughoudend beleefd met den hoed, zonder echter liet hoofd te ont- blooten. Z. E, was over die ontvangst niet zeer geslicht, sprak zijn ongenoegen daarover uit aan den burgemeester, die order gaf, dat de meester als de school uit was op het raadhuis moest komen. Gevolg gevende aan die order, verscheen onderdanigst met den hoed in de hand de meester voor de vierschaar van Z. E., den burgemeester en de wethouders, die hem het e«pas:.e en oneerbiedige van z,iju houding wilden onder het oog brengen. 1 Op de vraag wat hem bewogen had, om bij het schoolbezoek tegenover Zijne Excel lentie, den hoed te blijven ophouden, ant woordde de verstandige paedogoogZijne Excellentie zal mij dat niet kwalijk nemen. De jongens van de school mogen niet weten, dat er een hoogere macht in de wereld is dan ik. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie van Prei, en Maas! Terwijl we weer genaderd zijn aan den vooravond van den schoenen feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart, kom ik U een bescheiden plaatsje vingen in uw veel gelezen blad. Niettegenstaande de zon van af »leo vleke- loozen hemel thans zoo vaak hare schitterende stralen over onze verzengde aarde uitwerpt niettegenstaande we tegenwoordig zoo menig zweetdruppel zien parelen op het aangezicht van den nederigen landman, toch zijn heden onze geesten verheugd en onze harten verblijd. Immers, we mogen dm ook weer het voor recht genieten onze parochianen gozarnelijk te zien opgaan naar het naburige Oostrum naar dat genadeoord, alwaar Maria ons aller nooit volprezen Moeder sinds onheuge lijke tijden op eene bijzondere wijze wil vereerd worden en waar de eenvoudige en vrome landlieden van Orilo by na honderd jaren hunne gevoelens van kinderlijke liefde- en trouw komen neerliggen aan de voeten van Haar door wiens machtige voorspraak zoo menigmaal iemand is verhoord geworden. Zoo ooit oen tijd is geweest, waarop wij parochianen van Oirlo, de eene of andere gunst hebben mogen vragen, dan is het voorzeker dit jaar, om toch te verkrijgen een weldadigen regen waarnaar onze ver droogde akkers en velden zoo verlangend uitzien. Welaan dan Oirlonaren vragen wij nog maals den zegen des Hemels welke zoo menigmaal in onze behoefte moet voorzien, maar vragen wij gezamelyk en in vereeniging en wij zuilen zeker verhoord worden. Leggen wij daarom onze wenschen ter verdere aanbeveling in de handen van Maria neer Die zooveel vermag bij het beeld van haren Goddelijken Zoon. Dit is ons aller hartebee. Aan U Redactie myn innigen dank voor bet hier geplaatste, waarbij ik mij noem Uwen trouwen Vriend. G. Venray, 8 Augustus 1904. Mr. de Redacteur Als propagandist van den R.K.Volksbond in Liraburg veroorloof ik mij de vrijheid het

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2