Limburgsch Nieuws, Boonenstakenlied. Sprokkeling-en,. Algemeen Nieuws. Oorlog. er bij: Sergeant, gij hebt in de laatste rap porten goede noten. Je chefs zijn zeer tevreden over je. Maar, kapitein Geen maar, duizend bommen en granatenI En zij zullen je hun tevredenheid toonen. Gij zult niet meer zwak zijn. Neen, kapitein, gij kunt gerust zyn. Welnu, reken op mij, binnen een jaar zult gy de adjudant-galops dragen. Ruk nu in En no de portefeuille van Boisfleurot te bobben aangenomen, liet hy hem met een vriendelijk gebaar gaan. Het was in de maand Maart, daaropvol gend op een kouden mistigen wintermorgen. De pooit van liet kerkhof was door den wachter geopend. Een lijkstoet naderde langzaam en hield eindelyk stil voor het hek vnn een doodenakker. Mannen, in 't zwart gekleed, met blinkenden boed op, Lieven een kist onder liet zwarte laken op en droegen dio naar bet geopende grof. Eeoige kransen lagen op de lykkist. Op eens las men in groo'e letters -Aan kapitein Bortet, zijn soldaten." Het was do groote grijsaard, met grijzen baard en heldere oogen, die daar den laatsten slaap sliep. Toen de lijkkist in de groeve was gelaten, trad een man uit een groep officieren, die ua kameraad de laatste eer bewezen, naar voren. Aan zijn schitterende uniform herken de men don genoraal. Met bewogen stem sprak hij. Hij schetste het leven van zelf verloochening, vaderlandscbliefde en plicht van dengone, dien de wreede dood zonder mededongen uit het leven had weggerukt. Toen hij ophield met spreken, trad een andere man naar voren, het was de adjudant Boisfleurot. Ernstig nam hij het woord. Mijne heeren, de generaal heeft gezegd, hoe hij over kapi tein Bortet denkt. Ik wil u een onbekend feit, een geheim van zijn leven meedeelen, al kost dit mij ook veel. En eenvoudig zonder iels te verzwijgen, vertelde hij de daad van kapitein Bortet, en voegde er daarna bij «Mijne heeren, die schuldige sergeant was ik Ik ben echter heden gelukkig, mijn eer te offeren om de nagedachtenis van mijn kapitein te cercn, zooals deze bet verdient. En snikkend eindigde bij Slaap iu vrede kapitein, er is iemand, die u nooit zal vergeten. Toon Boislleurot weer zijn plaats had ingenomen, trad de generaal op hem toe en drukte hem de hand, getroffen door dil verheven bewijs van dankbaarheid. Daarna zei hij Gy hebt een grooten misslag bedreven zeker, maar gij hebt hem hersteld. Gij zijl een dappere sergeant, bijna even dapper al» wajritoiii bortet." Daar kwam tot grootvorst Nitsoranits Voor dag en jaar Een kermisklant Kees Aberwitz Het blijkt niet klaar. Of bij er kwam per kar of fie's, Maar by was daar Hy sprak Mijn Hoogheid en de rest Ik trek alom Door Noord en Zuid en Oost en West En elders om, Al weet ik eelf maar op zijn best, Hoe ik er kom. ik speel een oude contrebas, Dat doen er meer Als het dan ook niets anders was, Dan zweeg ik eer, Maar 't fijnste van do zaak komt pas, Trek ik van leer. Myn strijkstok is een boonen9taak Met 'n boonensliert, En ab ik daar muziek mee maak, Dan lacht en giert Er alles, of de zotste snaak Zijn bruiloft vieit. De grootvorst zweog in 't eer3t en snoot Zijn rooden neus. Toen sprak bij Vriend de kunst is groot; Dat blijft mijn leus. Ik hoor naar 't lekken van de goot Soms uren, heusch 1 Wij leven voor de kunst, hoezee I We hebben hier Een bolleboos in 't a b c. Die praat voor vier, Spreekt over verzen beter mee Dan 'n kruidenier. Wo leven voor de kunst, hoera Speel jij maar mee. We komen in de boonen, lm 1 Toch recht door zee Of lusten jullie liever sla Speel dan voor twee. Dorre, droge, styve stokken Scheldt ons staken de overmoed Onbetraand en onverschrokken Staan wc toch in nat en gloed. Groote boonen, nooit volprezeu, Rijzen nog zoo statig niet, Als gij langs ons opgerezen, Schoone snijboon opwaarts schiet. Tusschen kool en ui en knollen Heffen wij ons stervend lied, Krijschend als de hijschkatrollen. Wie, wie hoort ons niet SERTA. op alcoholisch gebied. De werkgeverin den strijd tegen den aleoliol* Over dit onderwerp brengt het «Katholiek Sociaal Weekblad" een bebartenswaardig artikel. De werkgever neemt io zake drankbe tryding ëen heel byzondere plaats Ik zal niet beweren, zegt Vlekke z. g dat de drankzucht het meest onder de weiklieden heerscht maar wel beweer ik dat geen andere stand zooveel aanleiding geeft als deze, om een onvermoeiden strijd tegen den drankduivel te voeren. De werk man heeft tegen den sterken drank een strijd te voeren om zelfbehoud". Den werkman in dezen strijd de hulpzame hand te bieden is de edele taak van den menschlievenden werkgever. Ziehier eenige middelen, die naar gelanj den toestand van zeden en gebruiken kunnen worden aangewend. lo. Verbod van op de werkplaats sterke dranken te brengen op straf van heenzending na de eerste vermaning 2o. verbod aan den werkman, om sterke dranken te verkoopen zonder machtiging van den patroon 3o. betaling 7an het loon op het kantoor of in de werkplaats en zoo mogelijk op een dag der week buiten den Zaterdag do. de patroon lato zich nauwkeurig op de hoogte stellen door de ouders, hoe het lo' n door hun zoon, en door do eclitgenoote hoe het loon door haar man is aangewend 5o. de patroon keere het heelo weekloor uit aan de vrouwen dier werklieden, die ernakkelijk tot het misbruik van sterken drank worden overgehaald, mits deze daartoe hun toestemming geven Go. de patroon zorge voor do werklieden warme koffie, of tenminste water beschik baar te hebben, als deze in den schaf nijd een versterking nemen 7o. de patroon leere den werkman sparen, want even waar als krachtig zegt Vlekke «die nog niet aan den alcohol verslaafd is, en een Bommetje op de spaar bank heeft, is voor altijd een veiloren ziel voor den drankduivel 8o. de patroon weore vrogw en meisje ;il fobiYol. -ïrou"*? omdAt r zonder haar geen huiselijke haard is hit meisje, omdat do arbeid in de fabiiek geen geschikte voorbereiding is voor haar lateren werkkring van liuisviouw moeder 9o. in plaats van overwerk door sterken drank te vergoeden, geve de patroon den weikman liever eenige exemplaartjes mede van den Sobrietas-Almanak of andere anti-alcoholische geschriften en prenten 10. de patroon sta aaD diegene, welke zich door matigheid onderscheiden hebben een buitengewone gratificatie toe. In liet krankzlnnigengegtielit Dr. Winslow schreef onlangs in «Daily News" Het 57ste verslag der commissie voor krankzinnigengestichten bevat vreeselijk en droevig nieuws. Daaruit blykt, dat heden ten dage 32 pCt. van de gevallen van krankzinnigheid aan den alcohol te wijten zijn. Van het geheele getal krankzin nigen, dat in de gestichten vertoeft, nl. 113.964 zyn er 36.465 aangegeven als door den alcohol in dezen toestand gebracht. Biddende strijders. De krachtigste strijders tegen zonde en ongerechtigheid zyn de biddende stryders zijn zy, die den strijd aanbinden, nadat zij zich in hun binnenkamer hebben neergebogen om kracht, wijsheid, getrouwheid en volharding. Buiten God en het gebed den strijd voeren tegen de drinkgewoonten zegt zooveel als in dien strijd niet de eere en de verheerlijking Gods te bedoelen. Eu wat goeds er aangewezen kan worden in zulk een kamp, het eerste, het noodigste, het krachtigste element ontbreekt. Amicus. De slimme kooper. Hannes ging met zijn koebeestje naar de markt om het te verkoopen. Daar het een schoon dier was en Hannes geen al te hoogen prijs vroeg, had hy al spoedig een lief hebber gevonden en was de koop weldra door een paar borrels bezegeld. Om nu al naar huis te gaan, was echter wat vroeg; ik kan zoo denkt Hannes uiet beter doen dan de markt maar eens af te zien. Zoo gezegd, zoo gedaan en met de rijks daalders in zyn zak, staat hy na enkele minuten voor een handelaar in gemaakte kleeren, waar hem de prachtigste kleeding- stukken voor weinig geld zoo verlokkelijk aanstaren. - Wel mardie, zegt Hannes in zich zelf veur vieér gulden 'ne schwöne jas, is 't nauw gjen 2eund, de'k nauw al zoo laang Zondags mi dezelfde jas lonp Kom, 't zit er nauw an, ik koup er jeune. Baos, mag ik dieje jus is paasse Zeker vriend, antwoordt do ko -pman, asjeblief I 11 nines trekt zijn eigen jas uit en achter eenvolgens eenige andere aan, welke de koopman heir, toeieikL Daarbij is echter geen een welke hem past en verdrietig staat by rond te zien of do koopman soms nog anderen heeft. Deze heeft met veel tact zijne waar flink geprezen, Hannes al trachten wijs te maken, dat de jassen hem wel pasten, hera zelfs netjes stonden, het baat niet, Hannes moet er een hebben naar zyn zin. Eindelijk neemt Hannes zijn eigen jas en zegt: Dizze he'k nog nie geprabeeid, die za'k is anscbiejto. De koopman, een slimmerd, bemerkt spoedig de winst, die voor hem te behalen Ja, zegt hij, daar heb je hem i.u einde lijk gevonden, die past je alsof hij voor je gemaakt is. Jao. betuigt Hannes, dés waor, hai pést me sekuui', wa moete vur den dizze hebbe? Nou, is het antwoord, als je me een rijksdaalder toegeeft op. je oude jas, mag je hem meenemen. Ne liksdalder! T is vëul, kan 't nie vur twjè guide? Nog voor geen twee gulden negen en veertig! Enfijn, besluit Hannes, ik zal 'm dan toch mar neme, hai pést mi toch ok goe. Met verheugd hart, dat bij zoo'n goeden koop gedaan beeft, betaalt hij den rijksdaal der en komt 's namiddags welgemoed thuis. De viouw ziet hem aankomen zonder koe ■n is al blij in 't vooi uitzicht der blanke ichijven, die zij aanstonds op (afel zal zier. liggen. Goei zake gemakt, Hanne.*? vraagt ze terwyl deze binnen treed. Jao, goei, is bet antwoord, en meteen wo:dt liet geld op tafel uitgetold. Daor is 'ne .riksdalder af, maor kiek is, wa 'ne scbvóne jas dè'k daor vur heb! Den auwe jas hè'k toew moete géve. Mar- hoe hè'k t nou rai oew, roept de vr< uw uit, hebbe z'oe nouw besjoeclnslt of e de ge 't mai? Do!s oewen auwe jas, die go an lie'! Hannes, ontsteld, trekt haastig bet bewuste kleedingstuk uit, bekijkt het van alle kan ten en gelooft ten lange laatste dat zijn vrouw ;elijk heeft. Wa smerlap. was T raar uie zoo wijd, d-»n ging ik trug, mnr ik zal 'ra toch wel kriego, as 't wjer is rnert is! Een kras oudje Te Herlaimont_ let* leeft nog een getuige vaiT WaWrlcw j - c;'.i brouw van 102 jaar. Men houdt haar voor de laatste getuige. Een repoiter der Etoile Beige beofi haar bezocht. Zij woont met twee zoons, de jongste is 78 jaar, zij spreekt van «mijn beide jongens". Do jongens bebouwen het stukje grond; 't is vruchtbare gedrenkte aarde. De oude herinnert alles nog. Lang zaam rakelde zij hot op. Den avond voor den slag kwamen er Fransche troependoor haar dorp. Er kwamen roote, mooie soldaten, het dertienjarige meisje schonk aan de tiinke kerels een borrel. Den volgenden morgen bulderden de kanon nen zoo erg, dat de ruiten in don molen wair zij zich had verscholen, rammelden. Uit de vlakte stegen torens van rook op. Meer zag het meisje er niet van. 'sAvonds en den gamcheu nacht door was het een vervaarlijk gerucht van hollende paarden en raatlende wielen. Toen ze zich eindelijk buiten waagde, zag zij op de velden niet9 dan klompen gekwetsten en dooden. Over de gesneden rogge lag een verse bi ik king van 50,000 dooden. En honderden slagveldhyena's streken daar de duisternis op neer. Zij zag een viouw die zij wel kende, een vrouw uit haar buurt, de vingers afsnijden van een Pruisisch officier die nog adem haalde, de vingers vol met diamanten. Nu nog had de oude dat voor zich. Aaiittlag Ie Amersfoort. Vrijdag half tien ontmoette in bet Hol te Amersfoort, een van de minder goed bekend staande buurten alhier, C. L., oud 34 jaar, Eerstgenoemde had een stevigen borrel ge- onken on zocht ruzie met L. greep hera aan, deed hem verwijtingen enz. Dit begon te vervelen, hij trok een mes en stak de M., de linkerborst middendoor. De M. heeft nog een half uur geleefd. L. is gear resteerd en heeft reeds bekend. Het lijk zal waarschijnlijk door de justitie naar Ut recht worden overgebracht. w0rd aan dö kajuit beschadigd, waarbij man gedood en drie gewond werden. Drie andere torpedobooten zyn licht beschadigd. PETERSBURG. De Tsaar heeft aan grootvorst Cyrillus voor zijne offervaardige houding in bet gevecht bij Port Arthur op 13 April een gouden sabel verleend met 'fc opschrift «Voor moed". Het Russische telegraafagentschap ver neemt uit Moekden van heden Groote strijdkrachten van de Japanners trekken zich in den laatsten tijd bij Soen-ju tsjeng en Sioe-jen samen naar den kant der Jnloe. Eenige dagen geleden heeft een bende Ulioenchoezen, ter sterkte van ongeveer 10G man, die, naar beweerd wordt, onder bevel van Japanners stond, een am val gedaan op de spoorbrug bij het station. De Choonchoe- zen werden echter teruggeslagen door de troepen die bij de brug de wacht hielden. De brug is niet beschadigd. Voor de verandering komen er weer eens groote oorlogsplannen van den Tsaar onder het oorlogsnieuws voor. Men zegt, dat keizer Nikolaas, ondanks het verzet der officieels wereld en zijner familie, besloten heeft na de bevalling der Tsaritsa naar het oorlogsveld te gaan. Het Petit Journal bevestigt, dat er zulke geruchten te St. Petersburg loopen en voegt er bij dat de Tsaar zelf het bevel op zich zal nemen. TOKIO. Admiraal Togo meldt dat hy Donderdag bericht kreeg van hel verachynsn van de Kusaische vloot by den ingang van Port Arthur. Togo trok zyne geheele vloot samen. De Russische vloot bestond uit zes slagschepen, vyf kruisers en veer tien torpedo jagers. Blykbnar was zy voornemens een uitval te doen in zuidelijke richting. De Jnpansche torpedojagers vielen aan en brachten een slagschip van het type Peres- wjet door een torpedo tot zinken en maakten een ander slagschip en een kruiser onbruik baar. De Japansche torpedojager Sjirakoemo VENRAY, 2 Juli 1904 Z. D» H. Mgr. J. H. Drehmanns. bis- ichop van Roermond, heeft benoemd tot pas'oor te Arcen, den Weleerw. heer J. M. Schram, professor te Rolduc. Posl- en Telegraafkantoor, Venray. Het Kantoor is dagelijks open: voor Post- on Telegraaf van 8 12.30 en 3 307 uur. Voor wissels en kwitantie's en voor de Rijksverzekeringbank alleen op werkdagen van 8.30—12—30. Op Zon- en Feestdagen open 7.30—8.30 en 12.30—1.30; voor de Spaarbank alleen 7.30-8.30 vra. Ilijksposlspaai'kaiik. Aan hot postkantoor te Venray en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni 1904: ingelegd f 7310.87 terugbetaald f 7155.60 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2958. Heden Zaterdag houdt de gemeenteraad alhier vergadering, inwelke behandeld zal worden I. Besluit tot af- en overschrijving der artikels Gemeentebegrooting 1903. II. Bouwverordening in verband met de woningwet. III. Aahbev'eliDg van 4 personen ter benoeming van leden College van Zetters. IV. Overeenkomst met Deurne over aanleg van een kanaal. V. Adres van Kerkbestuur Oirlo over brandspuit huisje. VI. Mededeeling opbrengst verkoop perceeltjes grond. VII. Goedkeuring verpachting jacht en visscherij en verkoop turfslijk. VIII. Concessievoorwaax-den van H. Gedeputeerde Staten voor aanleg tram. IX. Brief Gemeentebestuur Veulo over Ambachts onderwijs. X Mededeeling van ingekomen stukken. De Venraysclie markten schijnen voor vele landbouwers eene zekere aantrekkelijk heid te hebben, en al is bet ook druk met bet werk, of al schijnt de zon ook nog zoo beet, toch geven zy het bezoek hieraan niet gaarne toe. Maandag was er ten minste weer veel volk, waaronder verscheidene vreemde kooplieden. De veeaanvoer was zeer begrijpelijk wat minder toch werd er nog al wat verhandeld aan zeer goede prijzen. Vooral was er veel vraag naar de beste soorten melkkoeien, en vet vee waarvoor nogal hooge prijzen werden besteed. Biggen waren er genoeg aan de markt, er heerschte echter niet bijzonder veel koop lust de afslag van den prijs der vette varkens deed hier ook zijn invloed geldon. Men kocht puike biggen voor f4 tot f7. De markt begon thans wat vroeger, en was ook vroeg afgeloopen. Naar wij vernemen zal in de aanstaande zomerzitting der Provinciale Staten worden voorgesteld, ten behoeve dor gemeenteteeken- scliool al hier, voor bet jaar 1905, een pro vinciaal subsidie te verleenen van f 300. De collecte alhier aan de buizen der ingezetenen gehouden ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapende dienst in Nederland, bracht op vijftien gulden en zestig cent. Blijkens achterstaande advertentie zal onze Handboogschuttery «St. Anna" morgen Zondag het jaarlijksche koningschieten houden, welke opgeluisterd zal worden door de stafmuziek »het Zandakker". MERSELO. De kermis is dan weer ten grave gedaald. Tot ons groot genoegen kunnen wy mededeelen, dat jong en oud zich naar hartelust vermaakt heeft en dat alles in de volmaaktste orde en eendracht is afgeloopen. Vooral Zondag en Woensdag was het bezoek van inwoners uit Venray en om liggende dorpen groot, waartoe Zondag niet weinig de opwekkende tonen der Fanfare bijdroegen. Dinsdag morgen maakte de fietsclub van bier een tochtje naar Maashees, 't Leek wel een wedren tusschen een aantal fietsen en een rytuig. Hoewel de fietsers zich dapper hielden, ook het beestje hield zich kranig, en snorde met zijn wagen, die twee reizigers 1ste en een reiziger 4do klasse bevatte, vliegensvlug over den weg. Zeker wel door de patten, die de Maas bun speelde, een drietal fietsers kwam op den terugweg in eene sloot terecht, waar geen verfrisschendo drank voorhanden was, om hen te verkwikken. Dit tochtje heeft overigens bij alle deel nemers aangename herinneringen achter gelaten andag en Dinsdag was het bezoek aan do kermis wegens den drukken tijd voor de landbouwers, veel minder, maar toch vermaakte men aich dezo dagen uitstekend onder het genot van zang en voordracht. In t kort kunnen wy zeggen, dat wij de hoop koestoren, dat de kermis de volgende jaren op dezelfde gepaste en netto wijze moge gevierd worden. Nu de kermis ten einde ia, hebben wij nog een blijden dag in 't verschiet. Immers, aangemoedigd door het groote succes van den wedstiyd in komieke voordrachten, onlangs te Venray gehouden aangezocht door velen, die óf huune krachten nog eens op een wedstrijd willen meten, öf daarvan willen genieieu door aandachtig toehoorder te zijn, heeft het gezelschap «Si Hubertus" besloten in den loop van dezen zomer nog eene herhaling van zulk een wedstrijd te geven. Mogen dan de moeiten en kosten door eene ruime deelname en een dtuk bezoek vergoed worden. Bij het onlangs gehouden koningschieten weid de titel van Koning behaald door Math. Arts met 88 punten in 32 schoten. 's Avonds werd oen glaasje op do gezond heid van Zijne Majesteit geledigd en door verschillende sprekers de wecsch geuit, dat bet gezelschap steeds moge groeien en bloeien. Tot E^re-voorzilter vaD 't Gezelschap is by aclamatie benoemd de heer M, van Meyel, Onderwijzer. Stiereiikeuringen. TIENRAY. Ie. premie f 40 Adam Van Vegchel te Merselo; 2e premie f 40 Mart. Geurt8 te ScheideVenray; 3e premie f 40 Frans Peters te Well; 4e preiaie f 40 G. Renkens te Lottuin: le reserve stier Ëmile Haffnians, Roobeek Bergen; 2e id. Johannes Beurskens, Meerlo; 3e id Peter Johannes Hanssen; Broekhuizen. De aangevoerde stieren wuren middelmatig. Belangstelling tamelijk. BROEKHUIZENVORST. Deu 7 Juni on der deze gemeente door den brigadier der marechaussee Roock en den Marechaussee Kurstanje, der brigade Arcen, uit de rivier de Maas opgevisehte lijk vun een onbekende man, die bij het baden was verdronken, is thans aan kleeren oq kentoekenen op het lichaam door zyne vrouw herkend als te zijn Peter Schmitz, geboren te Vlodrop, wonende te Hasselt iu België, reizende met een woonwagen hier in de streek. HKIJEN. le premie f 40 Willem van Baal, Oitersum; 2e Johannes Reijntjes, Otter- sum; le reserve stier Petrus Gerardus Vos, Mook; 2 id. Cornelius van Duijnhoven. Mook; 3e id. Antoon Cruysen, Gjnnep. De aangevoerde stieren wuren goed. Be langstelling taraelyk. KAPEL IN 'T ZAND. By den onderliö- gen wedstrijd door de leden van het hand- boogscbuttersgezelschap de Roos om deu koningstitel, behaalde de lieer J. Scheimtz de meeste punten, n. 1. 56 in 16 schoten, Den nieuwen koning werd een ovatie gebracht. ROERMOND. De rangeerdér C. Kool, die Zateidag op het rangeerterrein werkzaam was, kreeg bij 't rangeeren eene koppeling- tegen zijn buik, waardoor hij dermate verwond werd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hy zyne gewone werkzaamheden niet kan verrichten. VENLO. Door den brigadier der Rijks- veldwacht Zonnevijlle alhier is procesverbaal opgemaakt wegens het toedienen van sterkeu drank zonder vergunning ten laste L.W.K. slijter eu bierhuishouder te Tegelen, Hoog straat. Op den Venloschen weg moet Zondag nam. eene verwonding met een mes of ander scherp snijdend voorwerp zyn toegebracht aan een jongen, dio, naar ons wordt mede gedeeld, met een meisje op weg was naar de keimis te Maasniel. De vermoedelyke dader wenschte met dat zelfde meisje ook kermis te gaan houden. Minnenyd was dus de aanleidende oor zaak tot het volvoeren dezer laffe daad. In den nacht vun denzelfden dag ging het ernstiger toe op den Schuitenberg. Daar werd bij een vechtpaity zekere H. L,, 21 jaar, kleermaker alhier, met een scherp voorwerp in den buik gestoken. Van het toebrengen dezer verwonding, welke vry ernstig, doch niet levensgevaarlijk moet zyu, wordt verdacht zekere W. H. oud 21 jaar,

Peel en Maas | 1904 | | pagina 2