Buitenland. De laatste Burgemeesters van VEN RAY. Wanneer wij in ons gemeentehuis do Raadszaal binnentreden, ontwaart onzen blik aanstonds, naast de busten -van wijlen Z. M. Koning Willem III, H. M. de Koningin- Regentes en onze liefelijke jeugdigo Koningin "Wiflidmfna, nog drie groolo portretten, voorstellende de laatste Burgemeesters van Venray. Het ernstige van hunne gelaatstrekken, bot deftig waas, dat er over ligt, de ver standige. open blik kón. zijn als het ware do kentcekenen vau< hun ambt, dat zy weleer met eore bekleed hc-bben. Kunnen de notulen van de gemeenteraads zittingen grootemieeis nog vermelden, met welke degelijk lieid en vei stand zij de belan gen van Veuray beiiarligden, zijn de feiten duar, om dit nog meer te conslateeren, de eereplaals, die hunne portretten thans innemen, is dan ook niet meer dan eene noodzakelijke, dankbare hulde, gebracht aan mannen, die steeds in de bres sprongen voor hunne dierbare gemeente, en hunne beste krachten jaren lang gewijd hebben aan den bloei en vooruitgang van Veuray. Hier in dit heiligdom, de Raadszaal, alwaar zij hun woord lieten weerklinken, bij de beraadslagingen, tot welzijn van Veuray, vanwaar de meeste besluiten uitgingen, tot bloei van onze dierbare gemeente, bier is hunne plaats, ten voorbeeld voor het nage slacht, en oin de Raadsleden die er zijn en nog zuilen komen, door hunne iiguuilijke tegenwoordigheid te bezielen met wijsheid, bezadigdheid, rechtvaardigheid en helde voor hunne gemeente, in welke deugden deze Venrnyers zuo zeer uitblonken. Hoewel wij zeer gaarne eene volledige levensgeschiedenis van deze Burgemeesters zouden vermelden, veroorloven het ons de geringe gegevens niet. Daarom willen wij ons bepalen tot de bloote beschrijving van namen en jaarlallen, totdat eene meer bevoegde hand onze taak overneemt en meer volmaakt volbrengt. In de tegenwoordige omstandigheden, nu God onzen innig beminden Burgervader, den onvergetelijke» PHILIP ESSER. naar wij hopen en vertiouwen, in betere gewesten heeft geroepen, nu Veuray voor tijd en wijl verweesd, het bestuur heeft opgedragen aan hel geachte coUege der Wethouders, thans achten wij het oo gen blik geschikt, om do herinnering aan -de vroegere bestuurders van Venray nog eens op te wekken, opdat hunne nagedachtenis, zij het dan ook eenigzins onbestemd, onder hot Venraysche volk Uyve voortleven. Wij zien dan hier in de eerste plaats de beeltenis van INdru» (aijMkeiiM. in den volksmond genaamd -Schollus Gieskens." Doet de eigenaardige kleedmg, met do kanten jabot, hera reeds kennen als een man uit de vorige eeuw, verschillende stukken in het Venraysche Archief, vermelden hera ook als Maire ol Schout van Venray tydens het tijdvak van 17S9 lot 1810. Als tijdgenoot der groote Fransche Revo lutie, dio oofc ^ïier zijne vreeselijke invloeden deed gelden, kon zijno taak toen niet als een der aangenaamste beschouwd worden. De botileliug «citoyen" benevens de devie zen -lihei té, fratornité. egalité ou la mort" die wij ook hier zoo vaak op gemelde stuk ken vermeld vonden, deden ons begrypen, dat -Scholtus Gieskens- door het aanhouden van zijne functie een moed ontwikkelde, die Venray misschien voor veel ölilieileu bevrijd heeft. In die rampzalige tijden, toen de guillotine regeerde, en ons taderland overstroomd was door een leger van Fransche bewindmannen alias droopors, mochten de inwoners van Venray zich nog gelukkig rekenen, een eerlijk man aan het bestuur te hebben, hetgeen duidelijk genoeg blijkt uit het feit, dat het nageslacht zyne beeldtenis eene eereplaats heeft geschonken. Eenigzius onduidelijk was het voor ons, dat wij in het jaar 1S03, dus tijdens hei bestuur van Gijskens, een zekeren Leonard Urlicbs vermeld zagen als Maire van Venrav. Daar echter genoegzaam bekend is. dat Gijskens burgemeester was minslens vanaf 1789 tot 1810, zou men hieruit kunnen afleiden, dat waarschijnlijk eene ongesteldheid bem belet heeft een tiid lang zijn ambt waar le nemen, Gijskens overleed in Juni 1811, na een jaar to voren zijn ambt neergelegd to hebben. Als zijn opvolger in 1810 wordt genoemd (■erard %ai» Hoi» SpcuIIiof, waarvan geon poitret aanwezig is, en ook geen bij - zonderheden bekend zijn. Tydens zijn bes'uur, dat duurde lot 1817, vinden wij o. a, vermeld: F. Verblackt als Secretaris en Jan van den Boogaart als Assessor, schepen of wethouder; deze laatste tot 1839, wanneer hij als zoodanig werd opgevolgd door Hendrik van don Boogaart. In 1817 werd benoemd tot burgemeester van Venray Frans YorMaelif. die gedurende ruim 30 jaren aan het hoofd stond van onze gemeente, en gedurende al dien tijd met rusteloozen ijver en met vrucht werkzaam was. Met vaste hand wist hij de tengels van het bewind te houden, ofschoon onder zijn be stuur den Belgischen opstand voorviel en hy zijne instructies opvolgenderwijze van verschillende Regeeringen ontving. Nog leeft hij in de herinnering voort als den -dikken Verblackt", die door zijne gewichtige persoonlijkheid indruk maakte en de orde desnoods met den stok wist te hand haven. Tucli stelt zyne beeldtenis in de raadszaal ons hem voor als een heel gemoedelijk man, met een vroolijken, doch tevens veislaudigen blik. Aan burgemeester Verblackt is de bestra ting met keien in onze gemeente te danken, welke in 1S35 werd aangebracht. Op de Groolo Markt kan men thans nog de letters F. V., met andere soort keien vervaardigd, lezen. In 1847 verkreeg Verblackt op zijn verzoek eervol ontslag als Burgemeester, waarna hy nog een geruimen tijd als ambteloos burger ïu Venray geleefd beeft. Den 20 Mei 1817 werd door Z. M. Koning Willem II benoemd tot Burgemeester van Venray, Joseph Esser, wiens portret ook eene eereplaats beeft gekregen in de Raadszaal. Het ligt vele Venrnyers nog versch in het geheugen, wat Joseph Esser was als Burge meester; hoe vooruitstrevend hij was op het gebied van hervormingen, tot bloei en voor uitgang van Venray. Met waardcering wordt uog steeds gespro ken over zijne bemoeiingen in zake den toen ontworpen spoorweg VenloNijmegen, ten einde de lijn vlak nabij bet doip te krijgen, welke moeite, helaas, zonder resultaat is gebleven, evenals die voor het verkrijgen van een grintweg naar Deurne e:i O verloot), waarvoor hij mede zoozeer geijverd had. Als Voorzitter van de Maatschappij van Landbouw in Limburg bepleitte en zorgde hy voor de belangen der boeren. Als lid der Provinciale Staten verhief hij zoo vaak zyne machtige stem, om datgene voor zijn gewest of zijn dierbaar Venray te verkrijgen, wat hij zich tot levensdoel had gesteld. Als burgemeester was hij gedurende bijna 28 jaren een der ijverigste dienaren van het recht en een rusteloozen sliijder voor den vooruitgang van Venray. Geen wonder dat zijne gemeentenaren treurden, toen Joseph Esser op den 14 April 1S75 het tijdelijke met liet eeuwige verwis selde, en aan hunne liefde en zijn nuttigen werkkring ontroofd weid. Zeer zeker zal dan ook zijn bestuur sleeds in dankbare herinnering blijven bij .Venray's ingezetenen J En nu zijn wij gekomen tot den edelen, den braven Burgemeester, aan wiens graf nog zoo kort geleden, diep treurond, geheel Venray vertegenwoordigd was. Als een waardig opvolger van zijn broeder, werd Philip Esser den 28 Mei 1875 door Z. M. Koning Willem III benoemd tot Burgemeester van Venray. Bij al hetgeen er in den laatste» tijd geschreven is over liet zoo roemrijke bestuur van Venray's laatsten Burgemeester, over don onvergetelijkon Philip Esser, ontbreekt het ons voortann aan woorden, om den hem toekomenden lof nog meer te vermelden. Het zij hier voldoende te coustaieeren, dat Venray, tijdons zyn 23-jarig bestuur, op ieder gebied mot reuzenschreden is vooruit gegaan, dat dit tydpei-k zich gekenmerkt heeft door rust en vrede in onze gemeente. Het is genoeg om te wijzen op de alge- meene droefheid, die in Venray heerschte, toon op den 27 Mei 1898 de treurmare zich verspreidde, dat de alom beminde Burgervader overleden was. Met recht mag de beeldtenis van Philip Esser al/.oo de eoreplaat3 innemen bij die zijner ambtsvoorgangers in de Raadszaal, als zijnde een voorbeeld van rechtvaardigheid, wijsheid en kennis, gepaard aan bezadigdheid en minzamen omgang. En als eerlang door het Koninklyk gezag ons een nieuwo Burgemeester zal geschonken worden, mogen wij voor het welzyn van Venray hopen, dat deze de voetstappen moge drukken van zyn braven voorganger, dan voorzeker zal ook hij de onbegrensde liefde genieten van Venray's ingezetenen. VENRAY, 24 Juni 1898. Henri Micuielsen. Hef portret van den Xuliginnkci'. Te Turijn worden, zooals men weet, de lijkwaden bewaard, waarin liet Lichaam des Hoeren na Zijnen dood werd gewikkeld. Evenals op den doek van Veronica de goddelijke Heiland liet indruksel achterliet, vertoont een der beide lijkwaden (die waarop liet Lichaam lagden indruk der ruggezijde ou de nndeie (die als dokking strekte) den indruk der voorzijde van het Goddelijk Lichanm. De indrukken zijn door den ouderdom der geelgeworden doeken minder duidelijk gewor den, in zoover, dat ze meer een beeld van don omtrek dan van de lijnen geven. Tijdens de laatste tentoonstelling der relie ken, meldt de Osservatore romano, dus eene vertrouwbare bron, heeft do advocaat Secondo Pin, lid van het Genootschap van Kerkelijke kunst en eigenaar eener verzameling op dit gebied, die eenig is in Piëaiont, de relieken gefotografeerd met behulp van electrisch licht. Tot aller groote verbazing gaf reeds de ontwikkeling van het negatief in het bad een volkomen beeld van het Lichaam. Wat nie mand ooit had durven hopen, is thans werke lijkheid geworden na 19 eeuwen heeft men een portret van den Zaligmaker. De Italia Üeale bevestigt deze tyding vol komen, Anatomisch, zegt ze, is hel Lichaam buitengewoon schoon; bet gelaat drukt smart en medelijden uit. De baard, de haren, het profiel waren zichtbaar geworden evenals do wonden, de kwetsuren door slagen toegebracht de indrukken der handen, waarmee do Heiland aan de geeselkolom is gebonden. De Aartsbisschop, prinses Clara, hertogin Issabella en tal van aanzienlijke personen snelden naar het kabinet van den lieer Pin. Een hekend oudheidkundige, die steeds aan de echtheid der relieken getwijfeld had. liep uit: -Of liet is do echte lykwade, of God zelf heeft dit geschilderd.'1 Om te verklaren, hoe de photografie veel duidelijker is dan de reliek zelve en een zoo volmaakt beeld van don Zaligmaker kan geven bedenke men, dat de lykwade zelve een nega tief is van hot beeld des Verlossers. De pliotograpliischo glasplaat zal spoedig worden tentoongesteld. De photo's van den II. Zweetdoek zullen tegen hot einde dezer maand in omloop ge bracht worden, daar het omvankrijke werk der reproducties reeds ver gevorderd is. De artistieke eigendom er van blijft toegekend aan de administratie van het Koninklijk Huis van Savoie (bewaakster ab anliquo van den Zweetdoek) en nl de copieön er van zullen voorzien moeten zyn van het stempel van het Coruiié. België Te Antwerpen zijn 40 personen vergiftigd, die aan een kraampje op straat vanille ys hadden gehiuikt. Twee meisjes van 1G jaren zijn reeds overleden, en 29 personen worden verpleegd ill het hospitaal. De verkoopster, een jong meisje, is gear resteerd. Do overschot van hel ijs is door de justitie onderzocht. Frankrijk Te Limoges is deze week een wedstrijd gehouden tusschen schaapherders en hunne honden. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door 24 herders, die elk met tweo honden een tioep van 20 schapen langs een weg van G meter breedte en 300 meter lengte moesten leiden, aan weerszijden begrensd door diepe voren en doorsneden door een diepe greppel waar de sclinpen over moesten. De prij8winner kreeg een bronzen medaille en 100 francs. Een tweede proef bestond daarin, om 25 schapen het vlugste in een spoorwegwagon te laden. De prijs hiervoor werd verdiend door een Hollandscli koopman, die hiervoor slechts 32 seconden noodig had. Duitschland Bij de gehouden verkiezingen voor den Rijksdag is het Katholieke Centrum glans rijk uit het strijdperk uit hot strydperk gekomen. 85 van de 100 leden zyn direct gekozen, terwijl zij nog op 27 plaatsen in herstem ming komen. De socialisten winnen ook een weinig veld ten koste der liberalen. Het onweder van Woensdag heeft in Pruissen woor vreeselijke ongelukken ver- oorraakt. Van alle zijden komen ongeluksberichlon en van scdade aangericht. In de grensplaatsen Kaldenkirchen, Lob- berich, Boisheim en nog op honderden dorpen en gehuchten is alle6 verliageld. Overal liggen de veldvruchten plat tegen den grond. De schade is enorm groot. Te Aken. Bonn en Keulen sloeg de bliksem op verscheidene plaatsen in. Alleen te Keulen werd de brandweer tijdens het onweder 24 maal gealarmeerd. Het vreeselijke noodweer zal in dit gedeelte van Pruisen niet spoedig vergoten zijn. Engeland Een ontzettend ongeluk lmd Dinsdag plaats te Ëlackwall. Ongeveer GO menschen zyn verdronken, doordat bij het te water laten van een nieuw zeeschip, eene tnbuuo mot toeschouwers overstroomde. Tot overmaat van ramp stortte bel heete gevaarte ineen, waardoor 300 personen in zee vielen en liet reddingswerk zeer moeielijk werd. Het was een vreeselijk gezicht, die hon derden personen, meest weikliedon met huuno vrouwen on kinderen, met den dood lu zien worstelen. Er worden wondereu van dapperheid en zelfopoffering verricht. Italië Te Napels is eene dame van liooge familie op straat aangevallen on met een dolk vermoord. Men vermoedt, dat het eene wraakneming is van een geheim genootschap. De moordenaar kon ontkomen. Nederland. VENRAY, 25 Juni 1898. Woensdag namiddag had men alhier een vreeselijk ongeluk te betreuren. De arbeidster Maria Gertrudis Ilendrix, werkzaam in liet klooster, bezig met het optrekken van manden mot waschgoed naar den droogzolder, had bij deze werkzaamheden, hot ongeluk door de gladheid van don vloer, tengevolge van den regen, uit te glijduii, on niettegenstaande de opening voorzien was van een veiligheidsboom, van eene hoogte van ongeveer 20 meter naar beneden te vullen. De ongelukkige kwam terecht op eene binnenplaats, alwaar ze met gebroken schedel, boenen en <ymc-n werd opgenomen. Door Dr. Ellei beck van hier en Dr. Dubois van Venlo werd terstond geneeskundige hulp verleend. Hoewel in het klooster op de lielderyhste «ijze verpleegd, oveileod het ongelukkige meisje nog denzelfden avond, na voorzien to zijn van den laatsten geestelijken bijstand. Ieder, die met den toestand aldaar bekend i», verwondert er zich over, dat nietiegen- staande de aangebrachte veiligheidsmaatrege len, het ongeluk nog heeft kunnen plaats hobbou. Zeer begrijpelijk bracht dit dan ook groote verslagenheid en droefheid in liet klooster tewoeg. Op den vooravond van St. Wilhelmus, zijnde het l'atroonfeest van onzen Zeereerw. lieer Tastoor W. H. Billon, werden gister avond door net Kerkelijk Zangerskoor en do Fanfare Eulcrpe aan do Pastorie serenades gebracht. Door de respectievelijke Presidenten werd ZEerw. in nW':'."1cwoordingon gefeliciteerd, waai na deze de Gezelschappen recht hartelijk bedankte. Naar wij vernemen, zal onder de heeren Studenten vnn het Gymnasium alhier een Ilamioiiie-corps opgelicht worden. Bereids zijn velschillende nieuwe iustiu- mentcn aangekocht, tor versterking van hol thans reods bestaande en gunstig bekende symphonie-orkest. De organiseering en leiding van liet nieuwe corps is in goede Imude», immers de Eerw. Pater Schuurman, die als Directeur optreedt, heeft op muzikaal gebied een naam van beieekenis. Hot succes, dat wij den lieeron Studenten vhii harte toewenschen, zal dau ook niet uitblijven. Dinsdag, ter gelegenheid van den Feestdag van oen H. Aloysius, maakten do heeren Studenten vnn het Gymnasium alhier huil gewoon jaarlijksch uilstapje naar Vier- lingsheek. Zooals wy vernamen, hebben allen zich uitstekend geamuseerd. Do uitspanningen bestonden voornamelijk uit mastklimnien, (onsteken enz. In het koffiehuis van den heer Arnold Coenders alhier, heeft zich eene nieuwe Lotorijvoreeniging geconstitueerd, waai toe aanvankelijk 8 leden zijn toegetreden. Moge vrouw Fortuna de jeugdigo club gunstig zijn. Door don gemeenteveldwachter Ant. Milieu alhier, is deze wook ecu schildpad gevangen. In den laatsten tyd vertoonden zich in dozo streken meer van dergelijke vreemdsoortige dieren. Op de kermis 'aan de Heide, onder Venray, zagen wij Zondag eene vrouw van 84 jaron met jeugdigen lust een dansje afleggen. Zoo iomand Heeft aanleg om 100 jaar te •worden. Op den stal van do Wed. Camps le Oostrum heeft eene koe met den hoorn een stoot toegebracht aan eene andere koe en eono wonde van 40 cM. veroorzaakt. Waarschijnlijk doordat cr vuil aan den hoorn was, ontstond by de verwond» koe bloedvergiftiging en is dezo onder toezicht afgemaakt en als schadelijk voor het gebruik afgekeurd. De schoenmaker A. G. van Venray, die door de Duitsche politie uitgeleverd was, heeft bij de confronteering zijne afschuwelijke wandaden bekend. Ilij is gevankelijk naar Roermond gebracht, in afwachting eener welverdiende straf. Thans bleek ook dat zijn levenswandel, tydens zijn verblijf bij bet Oost-Indische leger veel lc wenschcn overliet. Wij herinneren onzen lezers, die nog niets betaalJ hebben van hunnen aanslag in de Pcrsoneele belasting, dat zy hieraan voor het oindo dezer maand bohooren to voldoen, daar zij anders iu onkosten vervallen. Woensdag namiddag is te Horst aan de Meldcrslo, do bouwhoeve vau Gerard Pocls, vroeger wonendo te Venray, door eene onbekende oorzaak geheel afgebrand. Wegens gebrek aan hulp kon cr slechls weinig gered worden. Alios was verzekerd. OimcHci* ou hagelslag, Woensdag ontlastte zich boven geheel Limburg, doch vooial in het zuidelijk ge deelte, een verschrikkelijk onweder, gepaard met hagelslag, waai door op vele plaatsen aanmerkelijke schade werd teweeggebracht aan tuin- en veldvruchten. Te Vcnrny zijn thans gelukkig geeno onheilen le betreuren en kenmerkte zich het onweer alleen dom- een buitengewoon zware» regen en eenige donderslagen. Te Helden, Venlo, Weert en Ilaelcn woedde eene vreeselijko hagelbui, die geluk kig slechts kort duurde, maar toch eene onberekenbare schade veroorzaakte. Er vielen hagelkorrels ter grootte van duiveneieren. De vruchten zijn grooteudccls vernield e» overal hadden overstroomiugen plaats, In het kloos'er der Eerw. Zusters Franciscanessen te Heijthuizen zyn door den hagelslag schier alle ruiten verbrijzeld. Te Brunssura vernielde de hagelslag do bonnen en boekweitvelden geheel. De hagel bedekte aldaar een voet hoog den grond. Ook te Heerlen leden de boonen veel van den hagel, terwijl de tarwe plat tegen den grond lag. Te Nedorweert sloeg de bliksem in eene boerderij, die gebed afbrandde. Alleen het vee en een klein gedeelte van den inboedel kon gered worden. Alles was verzekerd. Te Budel werden twee boomen door den bliksem verbrijzeld. Nnnr aanleiding van een bericht in het -Gentium" was deze week in ons diocees hut gerucht verspreid, dat onze dooi luchtige kerk voogd, Mgr. F. A. H. Bocrnians, bisschop van Roermond, te Rome ontslag zuu hebben gevraagd uit zijr.e bediening, wegens verge- voiderden leeftijd. Uit goede bron vernemen wij echter, dat uit bei iel)' geheel bezijden do waarheid is e» zelfs niet eens het voornemen heelt bestaan tol bedoelde aanvrage. Hoewel Mgr. Üucnnans der, 15 Dec. a. s. I den Imogen leeftyd van S3 ja- hoopt te f hereiken, is zijn gezondheidsloesltv na t-onu kleine ongesteldheid, thans weer u'.\.,lekend. Op den tweeden Zondag van Juli zal de II. Familie vau Roermond ter bedevaart komen naar Tieiiray en Boxmeer. De Zeereerw. lieer Lexis, rustend pastoor te Holden is sedert eenigun lijd - ernstig ziek. De vrouw te Helden die verleden week zulke ernstige kneuzingen by het-vallen vYrt de liooisehelft bekwam, is aan de beterende hand zoodal er geon onmmiddelijk gevaar voor baar leven bestaat. Voor do Rechtbank stonden Dinsdag te Roermond terecht: J. W. S. wonende lo Huist, beklaagd ter zake dat hy met een mos of ander scherp snijdend voorwerp 1'. I*. - aldaar aan den Imkeiaim ernstig heeft ver wond. Het O. M. eisclite tegen hem eon ge vangenisstraf van 4 maanden. Uitspraak 28 Juni a. 8. H. H. V. en A. A. L. beiden wonende te Vcnrny worden ten luslo gelegd mishandeling van J. H. door hera meerdere slagen toe io biengen tengevolge waarvan bijeen beenbreuk heelt bekomeu. Het O. M. eisclite legen V. G maanden en tegen L. 3 weken gevangenis straf. Uitspraak 28 Juni. Zaterdag vierde do heer J. Theelen, zijn zilveren jubilé als Secretarie der geniet-iito Neer. Op den vooravond vnn 't feest kwamen de Secrotarissen der omliggende gemeenten en boden hem een fraaie pendule tea gcsclienko aan. Tot dankzegging werd 'p morgens eehc H. Mis opgedragen door den Zeer Eerw. beer Pastoor, waaronder het zanpgezelsohap KNf>'Y en Neergalm" onder de leiding van dehPf J.v Eerw. heer J. J. Gitmans, op zeer verdiens telijk wijze «Grosser GoU der Loben win' van Dieboldt werd uitgevoerd. 's Namiddags werd een serenade gjibrach en van wege hot gemeentebestuur een .pracht tige fauteuil aangeboden dat de ijfeorvdllei Jubilaris nog vele jaren een bloeiende go-i zondheid moge genieten zij voorzeker de wensch der ingezetenen van Neer. Tot Secretaris te Maasniel is benoemd' de heer M. Reijndeis, thans veldwachter 1 dier gemeente. De rechtbank lo Maastricht heeft eon j persoon, die ten huizo zijner ouderp dicfétal j met braak gepleegd had, veroordeeld lot 1 I jaar gevangenisstraf, Te Maastricht word Zondag avond 1 j dametje door haar beminde got ra op messteken.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2