Buitenland. Let wel! De Oorlog ■met het gesprokene en vooral met den laalsten wensen dos Voorzitters. Daarna werd overgegaan tot de ver kiezing van 0 leden voor de Feestcom missie. Bij de eerste stemming werden o. a. gekozen de hoeren Notaris Linsson en Hub. Kraykamp, welke -echter ver klaarden, hun mandaat wegens omstandigheden niet te kunnen aannemen. Nadat hierin door eene nieuwe stemming voorzien was, bleek de Feestcommissie, met do door den Raad benoemde leden, te beslaan uit de volgende hoeren: •0. EsserVan Wjlick, Voorzitter. Stoot, Secretaris. -Jac. Aerts. T. A. L. -Boel. ilubert Janssen. Jean Pools. Th. Slits. Alph. Vermeulen. Öe leiding der feestviering is thans in ^ocdo handen, en wij mogen gerust vertrouwen, dat Venray op den 31 Augustus op waardige wijze blijk zal geven van zijne ingenomenheid met het vorstelijk üuisvan Oranje. De vergadering werd door den heer C. Esser gesloten met de volgende rede Mijne Uwen. Ik betuig U alten mijnen hartelijk*-: Jank voor uwe trouwe opk051st op doze vergader ïing, waardoor -gij ïeeds blijken hebt gegeven van .uwe groote belangstelling in de te houden /testen. Ik hoop dal de Commissie, gesteund donr de medewerking van U alien, een feest zal kunnen duarsiellen, waarop wij trot&ch mogen zyn en met genoegen zullen mogen terugzien. Dat het altijd een blijvend aandenken zal zijn, voor do gehechtheid, die wij, Yenrnyc- naren koesteren voor het huis van Oranje Nassau en ons die/baar vaderland. De Processie te Venray. "Begunstigd door bet prachtigste weder had Zondag alhier de groote jaarlijksche processie plaats, door de voornaamste straten onzer gemeente, welke voor die gelegenheid met vlaggen, groen en bloemen geheel versierd waren. De processie, die met recht een schitterende triomftocht mng hceten, was dit jaar zoo groot en luisterrijk als men haar zelden mocht zien. Het was een waarlijk schoon en verheven gezicht, die laugo schare biddenden te zien voorbijtrekken. Nagenoeg geheel Venray neemt or aan deel: Do Eerw. Paters Franciscanen, de hceren Studenteu van hot Gymnasium, de dames Pensionaires van bet Ursulinen-klooster, een zeer groot aantal lieve bruidjes, welke nage noeg allen zinnebeeldige figuren dragen, het Zangerskoor, de Fanfare Euterpe, de Eerw. Geestelijkheid in vol ornaat, do prachtige troonhemel, waaronder het Allerheiligste Sacrament, gedragen d:>or den Zeeraerw. heer Pastoor, de Congregatie van O. L. Vrouw, het Beeld der II. Maagd, gedragen door in 't wit gekleed® bruiden, do Broederschappen der H. Familie 011 dor Flambouwdragers, het Kerkbestuur, do Schoolkinderen begeleid door onderwijzers, en bovendien nog honderden geloovigen, terwijl lusschen dezen stoet, die bijna een kwartier lang is, allerlei vanen, gekleurde wimpels en zilveren lantaarns gedragen worden, In één woord, de processie is niet alleen prachtig maar ook indrukwekkend, vooral als aan de diie altaren, die op verschillende plaatsen opgericht zijn, de zegen gegeven wordt met het Allerheiligste, en men deze groote menigte op de eerbiedigste wijze ziet knielen. Zoo iets doet goed aan het hart, en moge men op andere plaatsen min of meer onge- loovig zijn, Dier in 0113 Venray is het echte Katholiek geloof nog dierbaar, hier buigt men zich nog gaarne voor den God onzer vaderen. Onze processie is als liet ware een bewijs, dat de godsdienstzin hier nog geheel onver zwakt is. Moge het zoo blijven 1 H. M. Zij, die zich met i Juli op ,,PEEL. EN MAAS" abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers G It A T I S. België Zondag hebbed iu België de herstemmingen voor de Piov. Stalen plaats gehad. In zes provinciën Antwerpen, de twee Vlaarderens, Limburg, Namen en Luxemburg behouden de katholieken de meerderheid in do permanente deputatie in Brabant, waai de deputatie gemengd was, wierpen de li beralen da drie aftredende katholieken uit: in Henegouwen zal de liberale permanente deputatie, hetzij op de katholieken hetzij op de socialistcu, steunde, voortaan moeilijker regecron dan tot nog toein Luik is do in vloed van de radicale-socialistische deputatie verminderd zij zal zich met de liberalen moe ten verstaan om zich te handhavon. Te Herenthals kreeg eon 2-jarig meisje een hazelnoot in de keel. Terwijl de vader er zich mede naar den dokter begaf, overleed de kleine onderweg. Duitseliland Ziehier de resultaten van de op 1 December iu Duitseliland gehouden vectelling. Er waren 750,081 paarden beneden en 3,287,50-1 paarden boven de -1 jaar, 207,2-10 runderen beneden en 16,-117,620 runderen boven het huif jaar, 3,087.095 schapen be- m-den en 7,779.077 schapen hoven beljanr, 11,039280 varkens jonger en 2,035,271, ouder dan jaar. Eene sterke vermeerdering valt waar te nemen in het aantal varkens, dat in 1801 0,'101,572 bedroeg en iu 1S97 1-1,271,5.77, eene sterke vormindeling in het getal schapen dat van '28,010,709 in looi, gcJr.cJJ li tol 10,800,772. Frankrijk Dezer dagen stond to parijs voor de recht bank terecht een afstammeling van de Bour- hous-Nnundoif. genaamd Louis de Bourbon, geboren te Arnhem, Uy had zich een wissel van 80 francs, die voor een ander bestemd was, toegeëigend. De beklaagde noemde het verduisterde een -niemambdletjc" en do recht bank veroordeelde hem tot 50 fi s. boete. Amerika Grnanspeculatic. Jozef Leiter, do jeugdige en weinig angstvallige mülionair, die bij het begin van den Spaanseh Aracnkaaschon oorlog den geheel en voorraad graan had opgekocht, om dezen later met enorme winst te vorkoopon, heeft hierbij ontzaggelijke sommen verspeeld. De verhooging der graanprijzen, welke in den beginne zulke bloedige toon celen in Spanje en Italië veroorzaakte, heeft geen stand gehouden. Het was eene schandelijke speculatie. Maandag daalde de prijs op alle markten plotseling, daar er volstrekt geen gebrek aan graan is, en Leiier werd genoodzaakt met groote schade 8 a 10 milüoon bushels Ier markt te Chicago te verkoopen, De prijs van het graan daalde tien dollar cents en bedroog 85 dollarcents, togen 1,85 dollar op Mei. Einde Mei schatte men do winsten van Leiter op vijf millioon dollar. Hel blykt nu, dut hij houder was van groo te hoeveelheden uit de Noord en West centra en te vergeefs trachte den prijs op te drijven, door zoovele mogelijke contrnclen voor toe komstige levering op te koopen. In plaats van een koopman tc zijn co zyne operalies to beperken tot verknopen van weikelïjko voorraden, werd hij een wind handel-speculant en de voortdurende daling in prijs van liet graan bewerkte zyne ondor- gang. Het regeoringsbericht van Zaterdag dat de oogst dit jaar kolossaal groot zou zyn, heeft deze daliog ten gevolge gehad. Leiter heeft geliquideerd, en men zegt dat hij half geruïneerd is. -De Napoleon van het graan is op weg naar Sint Helena". Is het wonder dat alle eerlijke lieden er zich over verblijden en geen medelijden rnet zulk een slachtoffer gevoelen. Alweer niet veel nieuws Alleen kan men constateeren, dat or van weerszijden schromelijk gelogen wordt, ten minste, indien men de Amerikaanscho berich ten gelooven moest, dan zag het er met de Spanjaarden treurig uit, en zijn deze bijna overal verslapen of krijgsgevangen gemaakt. Nu, zoo heel erg, blijkt he«, volgens de berichten uit Spanje, nog niet to zijn. Spanje geeft de koop nog uicl op, daar het blijkt dat de Amerikaanscho blufberichtcn grootendeels verzonnen zijn. Volgens eene verklaring van don Spaan- sclicn Minister van buiten'.andsclfo Zaken, is er nog geen sprake van vredesonderhande lingen. Intu3schen wordt do toestand van hot Spaansche leger steeds hachelijker. Van zeezijde beloerd en aanhoudend ge bombardeerd door de Amenkaanseho vloot, heeft men binnenlands werk genoeg om de opstandelingen te beteugelen, dio steeds in giooter getal optreden. De Amerikanen zijn er namelijk in geslaagd op verschillende plaatsen hulptroepen aan wal te zetten, en de opstaudeluigen van wapenen te voorzien. Nederland. VENItAY, 18 Juni 1S9S, Zondag namiddag vierde onze jeugdige Handboogschutterij Diana feest Het gold namelijk de inwijding van haar prachtig uieuw vaandei, tei wijl tevens liet gewoon jaarlijksch Prijs- en Koningschieten plaats had. Eene talrijke menigte volks was aanwezig op het net versierde terrein van den doel en volgde met groote belangstelling liet verloop van den wedstrijd. Zeer terecht wekte de nieuwe Drapeau ieders bewondering; de artistieke afwerking werd algemeen geroemd, 011 men was ver baasd, dat voor een betrekkelijk lagen prijs zulk een prachtig stuk kon geleverd worden. Waarlijk, de firma D. van Kalken te Oirschot, heeft eer van haar werk, en verdient op dit gebied wel aanbevoling. De lieer Jean Poels, beschermheer van -Diana", stelde hot nieuwe vaandel met eene korte maar degelijke rede aan liet publiek voor, en wekte de leden van -Diana" op, 'dm zich steeds vast aaneengesloten te scharen rondom den nieuwen standaard, als zijnde het symbool der vriendschap, terwijl hij verder den wenscli uitsprak, dat den drapeau spoedig versierd mocht worden mot medaille, eereteekenen uit den vrcodzumen prijskamp der Houdboegsc'.iutteryen. Daarop werd do onderlinge wedstrijd voortgezet, en hardnekkig doch vriendschap pelijk werd er gekampt om de mooie prijzen en vooral om de eer van het Koningschap, De heer A. van de Water had het genoegen het meeste aantal punten te behalen, waarvoor hy tot Koning van -Diana" geproclameerd en door den aftredenden Koning met een toe passelijk woord met de teekenon zijner waar digheid bekleed werd. Bovendien viel aan hem als eerste prijs een prachtige wekker ten deel. De andere prijzen werden behaald door do volgende schutters: Henri Miciiielson, Rozonprijs. Al. Drceseo, Vierenprijs. M. Janssen, Dricënprys, Th. Janssen. Tweeënprïjs, L. Sassen, Ëenenprij*. W. Wynbpven, Nullenprijs. Ifenri Sassen, geheime prijs. Al deze prijzen werden onder vroolyke toespraken uitgereikt, waarna men nog een tijdje recht gezellig bijeen bleef. Sinds ruim acht dagen is alhier verdwe nen, de schoonmaker A. G., een voor eenigen tijd uit Oost-Indie teruggekeerd militair. Daar hij verdacht wordt van feitelijke aan randing der eerbaarheid, is door de politie een ijverig onderzoek naar zijne verblijfplaats ingesteld, waaruit bleek dat lijj thans in Pruisen vertoeft. Mochten de bedrijvers van dergelijke schanddaden eens naar verdienste gestraft worden 1 Woonsdag namiddag is te Horst in Voor-Amcrika, de woning mot stal en schuur van J. Peeters geheel afgebrand. Het vee werd gered, doch do inboedel is grootendeels door do vlammen vernield. Alles was verzekerd. De lieer Dijkstra, opzichter Dij de staats spoorwegen (nfd. Wegen Werken) te Uorst- Seveiiuin is overgeplaatst naar Maaslucht lyn Maastricht Aken. De heer I'. F. A. Poters, vroeger te Deurne, thans te Horst woonachtig, i3 te Amsterdam bevorderd tot arts. Zondag namiddag om 7 uur kwam Mgr. Hofman, Bisschop van Zuid Sjansi, begeleid door de Zeer Eerw. heeren pastoor Van Laar, dm Kapelaan en den Zeer Eerw. Pater Pieters te Bergen aan, om den volgenden dag het II, Vormsel aan de kinderen van de parochiën Bergen, Afferdon, Siebengewalt, Well en Wellerlooi toe te dienen. Do verkoop van 21 perceelon hooigras op de -Middelwaard" Ie Grubbenvorst, go- houden door Notaris Ilaffmans bracht f 05-f op. Het vorige jaar was de opbrengst f 591. Te Broekliuizenvorst is in den ouderdom van 75 jaren overleden, de heer Coopmana, siuds tal van jaren raadslid en wethouder aldaar. Te Helden viel oen vrouw van don hooizolder, waardoor zij zoor ernstig verwond werd, Te Helden heeft zich een geval van typhus voorgedaan met doodolijken afloop. Door hot breken van een steiger vielen te Venlo 5 metselaars en timmerlieden van eene hoogte van ongeveer 6 meters naar beneden. Een hunner werd gevaarlijk gewond in do zyde, een ander brak een heen. terwijl do overigen minder ernstige kwetsuren bekwa men. Op Dinsdag 5 Juli zal Mgr. Bocrmnns, Bisschop van Roermond, te Helden liet II. Vormsel toedienen. Ook te Gennep is eene Feestcommissie benoemd tot regeling der Koningsfeesten. Maandag wordt te Maastricht aanbe steed, hel onderhoud van do rivierwerUen op Maas, tusschen Moot en Ueumen, in 5 por- ceelen. Gezamenlijke raming f 74 800. Te Eelit viel het tweejarig zoontje van een Winkelier in oen kuil met kalk. Hoewel door den vader spoedig er uit gehaald, is do anno kleine kort daarop na een v ronsel ijk lyden overleden. Al weer een moord in Limburg. Maandag nacht omstreeks half twaalf is er te Grathcin oen vroeselijk drama afgespeeld. Een jongeling, zekere J. K.. kroeg, terwijl hij bij den herbergier Th, Kc.-sels uitging, een verschrikkelijke snede met een mes over zijn arm. waarna hij zicii dadelijk naar bunion begaf, zeggende daar heeft my iemand gesne den. A. C. die naar buiten wilde gaan zien, wie dal was, kreeg onmiddellijk een slag op 't hoofd. Hierna bracht de moordenaar hom een zwaren messteek, dicht bij het hart toe. C. werd bij «vessels binnengebracht, waar hy na weinige oogenblikkcn don geest gaf. De vermoedelijke dader, A. B uit liet na burige Öolder is door de marechaussee van Thorn in verzekerde bewaring gonuiticn. Nog een moord Bij een vechtpartij tor gelegenheid der kermis te Horn, ontving een der twistenden een diepen messteek, tengevolge waarvan hij Dinsdag overleden is. De moordenaar, een jongen van 19 jaar, is gearresteerd Het slachtoffer, genaamd Van Seems, was slechts 23 jaar oud. Zo >als gewoonlijk, speelde ook hier de drankduivel weer de hoofdrol. Men meldt uit Roermond, dat do Roer onrustbarend gcwasselten is en du weilanden langs die rivier overstroomd zijn. Hierdoor is groote schade veroorzaakt, want het hooi der weilanden was gemaaid en grootendeels weggespnc-ld. Te Merkelbeek loste een persoon ecu geweerschot, met liet gevolg, dat hel wapen in stukken sprong en zijne baud ernstig gewond werd. By gelegenheid van den laatsten brand to Ovetdoóu werd door den nog jeugdigen knecht oen moed en tegenwoordigheid van goost aan den dug gelegd, dio wel vermelding verdient. Do vrouw des huizes had zich gered en ook liet oudste kind van 10 jaren. Nog vier anderen met den vader waren 111 het branden de huis. De moedige jongen wrong zich door een or.g venster en kwain gélukkig zonder letsel op den grond. Ziende dat de kinderen ii"g binnen waren snelde hij in huis, redde allen tol hel kleinste, dat slechts eomge maanden oud was. Twee der kleinen liepen weer naar binnen en weiden te tweeden mulo door hem gered. De vader verscheen voor hot engo venster maar 't was onmogelijk zich langs dezen te redden. De knecht greep een doek doop'e hem enkele malen in liet wator en wierp deze den baas toe. dio hem vlug over hel hoofd toesloeg en alzoo door de vlammen hoen zich redde, lerwyl hy geen ander letsel bekwam dan eene veiscbroeiing aan zijn been. Zondag is te Mil overleden do Zoeroerw. heer H.J.A. Laffcrlóe. pastoor.aldaar. I)o verzending van kruisbessen uit do omstreken vau Nijmegen is weer in vollen gang. Dagelijks worden duizenden kilo's van dit fruit per Nijmoegsche boot via Rotterdam naar Engeland verzonden. Op een stuk bouwland van mqj. Wed. P. A. van den Munckhof te Sara beek, kau men thans roggehalraen aanschouwen, die de kolossale lengte hebben van 2.40 M. Fin de siècle Deze week kon men op den weg van Micrlo naar Helmond eene 'dooi in zien, met den boterkorf op den 1 ug, gekleed met de groote muls en.... gezeten op een flets! Op deze wijze bracht zij buat' boter naar de markt. Op de Coöpcraticvo botermijn to Eind hoven was Dinsdag aangevoerd p. ni. 9000 kilo boter. Do grootste hoeveelheid, die r.og ooit werd aangevoerd. Men kan ook uit de prijzen die worden besteed zien, dat aldaar op de coöperatieve botermijn hoogo prijzen bedongen worden tegenover andcie degelijke markten zoowel in het Noorden, ais in het Zuiden. To Tongelre heeft een tienjarige knaap bij het oprapen van oen kruik, welke hij op den grond had laten vallen, een balein van zijn parnpluie zoo diep in liet oog gekregen, dat hij eenige oogenblikkcn daarna aan de gevolgen is bezweken, De heer C. Reynen. to Gcmort, sinds 37 jaron hoofd der openbare school alhier heeft als zoodanig, wegens eene aanhoudende ongesteldheid tegen 1 Sept. a. s. zijn ontslag aangevraagd. Een 23 jarige meisje, wonende te Do Werken bij Meerkerk is zoo hevig geschrok ken van een spin, dat zy aan do govolget^ -j is OV0.'leden. Te Budol hooft een 13 jarige'-h.. thans voor den dorden maal een kind den dood gored. Men kan spoedig eene aanzienlijke prygS verlaging van liet brood verwacii'en. Hof- jj inlaiidseho mooi was op do Rotterdamnuf grannbeurs van Maandag 41/2 cent por .kilom| goed lumper dan veertien dagen geleden. Gemengde Berichten.» De dagelyksoko inkomsten der Duitscffa L bondsvorstcn bedragen van: den koning v«it| Beieren 11,050 mark, den koning van Sakscu; 55tjU mark, den koning van Wurtenbuig X' 5271 marlt, den groothertog van Hessen 2964, rf'; mark, den grootiiortog van Saksen-Weiniai' I' 2301 marlt, den hertog van Saksen van <j'' V deubuig 1885 mark, den groothertog van;; Mecklenburg-Strelitz 9-10 mark, den regent 1 van Brutiswijk 1917 mark, don hertog vau.f Meiuingon 1865 mark. liet kleinste inkomen heeft de vorst va» Renss, oude linie lil. 214 marlt per dag. De vyf YOistenhuizeii, dio hel grootste ticuiiere vei mogen bezitten, zijn die van t sen-Weimar, prins Albrucht, regent vau, Brum* wijk Anhalt en Sclmutnburg-Lippe. Ook kcilner geo cest 'i In de stad B. heerselilc, even als iu aoove'^fj A andere sleden, bij de kellnors bet gehi nik, altijd zooveel geld teiug te geven, er nog een dubbeltje aan ontbrak, en dan z«Jtf{ lang ei naar te zoeken tot de gast liet hun to»/ geschenke gaf. Een der keilners bezat in hat" zoeken eene ongeëvenaarde vaardigheid. Een professor, nieuwsgierig hoe deze kollnei he-;- aanlegde dat hy werkelijk nooit het dubbel je kon vinden, sloeg hom aanhoudend gade jfir.1. bemerkte, da', bij den kellner alle dubbelt kF die deze ontving, in den vestzak verdwenen, terwijl hot 0vorige gold in hot loeren tnschja dat li ij bij zich droeg, werd bewaard. Toenj professor later betaalde, richtte hij het zoo iii, dat de kélluur geld terug moest geven. N'Muutlyk kon deze met den besten wil der wereld geen dubbeltje vindeu. Grijp eeiis in uw linker vestzak, zei d. professor, mogelijk zult ge er nog wel »e. vinden. Lie kellncr stond voor een ooger.blik vei buusd, herstelde zicli editor spoedig e: fluisterde den hoogleera.ir in het oor: 1 u Ook kelluér geweest? I11 1899 zal gevierd worden de 100 jan, ge gevaugeiigüiiscliap van den meier, lldï is de [ilntiu-i-stunf, welke in 1799 als stmjr daard voor het metrieke stelsel werd pivngtjï nomen. Deze bevindt zich te Bieteuil, bij i Parys, cn de massief yzeren deur. wuwx' - de gevangene wordt buwaard, is slechts openen met d'ic sleutels, waarvan óen-A j-. te Berlijn, éen to Parijs en écu te llretg bevindt. Sinds 17'J9 is dit eens geschied; 1892, 1|. Met dertienen aan tafel. Zoo vaak worden staaltjes van don» geloof aangehaald, waarmede oens hanet^V gelachen wordt. Doch niet allen doen mee. wanneer liet op aan komt, In hot geheel niet. In zekere stad wordt eene vergadering g$ houden van eene officieel erkende weteiischi ö- pelijke vereeniging in Nederland. Zooals het gewoonlijk gaat zou het. nuttip werk met een vrooüjk partytjo geslorii worden. f Men was reeds gezolon, Doch wat Mot dertienen aan tafel! Neen, dat nooitmeende onze rechlsgeloj'- dc, er moest een middeltje bedacht woiya om het gevaar al tc wenden. 't Werd gevonden. No 1. I Gill uigs word een particulier diner tqfc gehouden. Ook daar treffen wij weer 0011 advocfAt aan. Al weer hetzelfde geval. De vrouw des huizes die ziek ie bod lag raV:st hem uit den brand helpen en voor de ver- tiende persoon aan do tafel plaats nemen.; No. 2. Eeno betreurenswaardige ziekte dertre- leerdcilWij durven vei onderstellen dat flzo advocaten op het gebied van godsdienst .et zoo snugger zyi>. Maar het is waar ook, men gelooft niet tui God, men cijfert ds Kerk weg, maar-ren moet toch aan iets gelooven. Al is het nog zoo dom 1 Dat is de alledangsclie loop van zaken. De heer Botenuuns !o Udenhout isVan plan een ringoven aan te leggen lang. de N. B. spoorweglyn tusschen de stalous Oeffült en Beugen. Eene boerenhofstede biet 15 hectaren grond is reeds voor f 17D00 aangkocht. Van de gemeente Oeffell vbrdt 8 hectaren overgenomen voor f 0000 zmdat do oppervlakte in het geheel 23 hecfiren beslaat. Deze inrichting kan een rooks van jaren den nrboidor ton goede 1< -.ion, te meer wijl dc nabijheid van den spool «eg een ge- 1 regelden afzet niet weinig in do hand wicikt.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2