Buitenland. De Oorlog DageYykscli Bestuur en der leden vnn don Gemeenteraad U, een laatste vaarwel toe te roepen, en a! heeTl de onverbiddelijke dood, op wreede wijze de banden, die ons aan U uechten verbroken, uw aandenken zal steeds by ons in dankbare herinnering blyven. God sclienke Mem de eeuwige rust Eene eerbiedige stilte hecrgchtc op den doodenakker, en in menig oog blonk een traan, welke liet weemoedig gevoel vertolkte, dat het gesprokene had opgewekt. Daarop weid het woord gevoerd door den heer Martin PoelsJooslen, die het volgeudo sprak: Geachte Bchtgenoote, Kinderen en Familie van onzen dierbaren Burgemeester Zaliger gedachtenis. Als lid van bet Kerkbestuur van Ven ray, kom ik ces kort woord van imlde brengen aan den man, aan den vriend, met wien wij zoo lange jaren de stoffelijke belangen van kerk en kerkelijke instellingen mochten behartigen, zoo mogelijk ecu woord van troost te spreken tot U zijne dierbaren, wie-n met zijn dood, de kroon van bet hoofd is gevalleD. Smartvol is zijn vertres voor U en den zetel, dien hy in den familiekring openlaat, zal on bezet blijven, maar zyn beeld en zyn voor beeld zult gij als dankbare kinderen er steeds levend zien, om hem na te leven en te volgen. Met re'ht beweent gy uw verlies, maar zyn afsterven gelijk zijn leven was dat van een braven christelijken. echt godvdiens'igen Echtgenoot en Vader, en dat geeft U een troost, die zelfs met den dood verzoent, den troost, dat hij zijn loon bij God geniet. Wij burgers, wij vrienden van den over ledene, wij zullen op meer plaatsen zijn zetel onbezet vinden en kumieu ons slechts troosten met de hoi>p, dal zijn geest van vredelievend heid et- zai Mijvm voortleven in wie hem daar op volgt. Sioge by bij don God van vrede daarvoor bidden, gelijk wij bij zijn gtaf voor hem bidden. Zijn aandenken blijvc in zegening. Dal bij ruste in vrede! Do diopsle ontroering deed zich kennen bij de talrijke volksmenigte, die nog werd verhoogd, toen de heer Alph. Vermeulen, hoofd der school (dorp), eenc laatste hulde bracht aan den hooceeachtcn overledene, iu de ifaroigenue uutfvw dm ïn naam van Yenrny's onderwijzers, in naam van Venray's jeugd, roop ik U onver getelijke, een laatst vaarwel toe. Hier in deze groeve rust Uw stoffelijk overblijfsel. Uw Gee3t, uw Ziel, uw adem Gods is heengevloden. Zij, zij hoort, wat ik hier spreek. Ik zal hier niet herhalen wat Gij waart als hoofd der Gemeente, wat Gij waart als verzorger -der armen, ik zal niet zeggen wat Gij waart als afgevaardigde van ons district, wat Gy waart sis roensch, wat Gij waait als Vader des huisgezins, wat Gij waart als Katholiek. Neen, ik wil alleen even aaiihalcn, dat Gij waart een vriend des onderwijzers, een vriend van het ondorwys, een vriend der kinderen. Velen onzer weten dat Uw worm hart ook klopte voor den opvoeder der jeugd omdat Gij het onderwijs hoogaelitet, omdat Gij erkeudet dat liet onderwijs der jeugd den toekomstige» burger vormt. Ik weet boe het U speet, dat ook hier het schoolverzuim nog zoo aanzienlijk is, dat telken jure een groot percent der miliciens moest opgeven niet kunnen lezen en sciiryven. En waarom speet het Omdat Uw edel hart gevoelde: -Zonder goed onderwijs, geen goede bur gers." Omdat het heil, het geluk, zoowel stoffelijk ai? geestelijk, uwer gemeentonaren U zeer ter harte ging, Uw streven, Uw doel was. Moeders van Venray, van U dan vraag tk een gebed voor de rust zijner ziel. Dat zijn stoffelijk overblijfsel hier vreed zaam ruste tot den dag der opstanding Dat zijne ziel het loon voor zijn werken ontvange by Ood. waar wij hem eenmaal hopen weer te zien 1 Vaarwel dan, Esser, Burgemeester, edele brave VaarwelVaarwel Innig aangedaan en met stokkende stem bedankte de oudste zoon des overledenen, de heet* Leonard Essor Van Rijn, allen voor de betoonde belangstelling, en de hulde gebracht aan zijn dimbaieu vader. Nadat de Fanfare als laatste afscheid nog eens ztjue droevige lonen had doen Jtooren, verliet de neurende monigte iu weemoedige stemming het dooden- veld en was de indi ukwekkeude plech tigheid a/geloopen. liet lichaam van onzen dierbaren Burgervader, het stoffelijk overschot vau PHILIP ESSER is aan don schoot der aarde toevertrouwd, doch zijn geest zal onder ons voorleven, en in do jaarboeken der geschiedenis zal het tijdperk van zijn bestuur vermeld worden als een tijd van vrede en vooruitgang van Venray en zijn bestuur als dat eens braven II. M. Zij, die zich met 1 Juli op ..PEEL EN MAAS" abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. België De herstemmingen voor de Belgische Kamer zyn nog ten gunste der Katholieken uitgeval len. Zy hebben zelfs 1 zetel veroverd op de socialisten. De samenstelling is thans als volgt: 112 Katholieken. 2 libera lea. 10 radicalen. 28 socialisten. Voor den Senaat is de verhouding niet veranderd. Een niet heel slim echtpaar le Etterbeek bad na veel zorgen eeu spaarpot van 3000 fr. bijeengekregen. Deze schat, bestaande in bankbiljetten, werd bewaard op eene zeer zonderlinge plaats, namelijkonder de dakpannen. Dezer dagen kwam de man tot de ontzet tende gewaarwording, dat de grootste helft van hun schat door de uiuizeu was opge knabbeld Engeland De ofiicicele opgaven vermelden, dat er in bel aartsbisdom Westminster alleen gedurende bet jaar 1897, 1311 personen zijn bekeerd tot de Katholieke Kcik, en 1050 in het bisdom Sulford. In het dorp Netllebank is Dinsdag een gruwelijke moord gepleegd. Een kiaiikzinmge manden maker heeft zijne vrouw en 5 kinderen met een bijl vermoord en daarna zich zelf den huls afgesneden. De slachtoffers lageu allen in bed. T f n1 Ja Door de Italiaansche regeering worden thans allerlei kleingeestige vervolgingen ge richt legen de Katholieke Kerk, inconderheid tegen de geestelijken, die aau het hoofd van Katholieke bladen staan. De H. Vader zal in eene encycliek pro- testeeien tegen de vervolging vau eeu deel der geestelijkheid. Spanje Een goed vei bod De burgemeester der hoofJstad van Aragon beeft een verbod uitgevaardigd, waardoor ouder zeer strenge straffen bet vloeken en godslastcren verboden wordt. Dit voorbeeld diende overal nagevolgd te worden. Rusland Volgons do Siberische Ilandelscourant is te Wladistole eene veisclnïLkehjke epidemie der zwarte pokken uitgebroken. lederen dag sterven bonderden roenschen en daar iedereen de vreesulijkc ziekte wil ontvluchten, liggen overal onbegraven lykon langs de wegen. Men vreest voor groote uitbreiding benevens voor bet ontstaan der pest. Deze week is er dan toch eens een slag geleverd, waarbij thans de Amerikanen de nederlaag hebben geleden. Het blijkt steeds meer en meer, dat de krijgskenni8 der Amerikanen lang niet kan opwegen tegen die der Spanjaarden, en indien Spanje niet zoo arm was als Amerika rijk, dan zou de strijd gauw beslist zijn in hei nadeel der bluffende Yankee's, Zooals wij verleden week meldden bleef do Spauusche vloot Bteeds verborgeu, zoodut de Amenkaueii eigenlijk niet goed wisten waar heen en de boel niets vertrouwden. Eindelijk wus ze dan toch gevonden in de baai van Santiago. Toen zou liet lot van Spanje beslist worden en de Amorikaaiiscbe admiraal Schley toog uit met 14 oorlogschepen oin de Spanjaarden eventjes te verslaan en en passaut Santiago te veroveren. Maar jawel, dat viel niet erg mee J Do bluffers werden op waardige wyzo ontvangen. Hoewel zij Dinsdag gedurende anderhalf uur een hevig bombardement met buune zwaarste kanonnen volhielden op Santiago en de Spauusche vloot, konden zij niets winnen en moesten ten slotte met zware verliezen aftrokken. Wel zijn de Spaansjho forten erg beschadigd maar ook verschillende Amerikannschc sche pen zijn totaal veriKeld, terwijl de Spaansche vloot niets geleden -ppeft. Do Spanjaarden vertrouwen nog op nieuwe zegepralen. De indruk van dei oorlog is thans van dien aard, dat Europa le Amerikanen heel wat minder begint ie schatten. Bij de toekomstige vredesonderhandelingen zou dit wel eens in bet nadeel van Amerika kunnen uitvnllen. Op liet gebied Jan oorlogvoeren blijkt -Uncle Torn" met al/zijn geld en bluf, een onervaren schooljongen te zijn, goed om veel kleinere jongens buifc tc maken Nederland. Post- en Telegraafkantoor, Venray. is dagelyks open, ook voor de Spaarbank van 81 en 3i,i—Gi's "*»ojrtijd). Op Zon- en t<mi, van 7l,'S 8 on 12i/ali/z, veer <Te Spaarbank alleen van 7i/zSij't (spoortijd),. Voor Wissels en Quitanties alleen op werk dagen ran Sj.i voorm. tot 1 nam. (spoortijd.) RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het poet kantoor te Venray en du, daaronder ressor- teerende hulpkantoion werd gedurende de maand Mei ingelegd f 9714 82; terugbetaald f 5355 70. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 1854. VENRAY, 4 Juni 1898. Morgen (Zondag) omstreeks half twaalf zal de Gcmerlsclie Wielrijdersclub allucr arri- vêenen, vergezeld van de Venrnysche Club -Ramos" welke haar een eindweegs tegemoet rijdt. In den namiddag maken beide clubs een wandelrit in en om de gemeente, waarna om 5 ure het vertrok plaats beeft. Naar wij vernomen, zal onze Fanfare -Euterpe" deelnemen aan een groot Fcest- Conceit, hetwelk binnen kort zal georgani seerd worden door de -Koninklijke Harmonie" te Horst. Moge "Euterpe"' alsdan hetzelfde succes behalen als verleden jaar op het alhier gehouden Feest Concert. Maandag nam onze Handboogschutterij -Diaua" voor den eersten maal deel aan een Concours, en wel bij de Handhoogschutlerij -Griendtsveen's Uitspanning" te llelcuaveen, - due,05«?e>else|innf>oTv vereenigd waren, om te kampen naar de uitgeluofdc prachtige medailles. Hoewel -Diana" het geluk niet had, een prijs te veroveren, toch hebben de Venrnysche schuilers zich kordaat geluuden. Ze behaalden namelijk 80 punten in de C schoten, terwijl 3 prijzen veioverd werden met 90 punten. Voor een pasbegioneod gezelschap mag dit minstens knap genoemd worden. Een volgende keer nog een weinig meer SUCC08 1 Zooals mea Dinsdag, boewei slechts zeer vaag, kou opmerken, is -Diana" in bet bezit gekomen van een prachtigen nieuwen Drapeau. Naur wij vernemen, bestaat bet plan om deze op Zondag 12 Juni op feestelijke wijze te onthullen, by welke gelegenheid tevens bet l'rys- en Koning: chLton zou plaats hebben. In de Maas- Roerbode bespreekt een inzender uil Yelirny de verschillende vacatu res, die ontstaan zyn door bet overlijden van den Edelacbtb. hoer Pb. Esser, burgemeester te Venray. Bewelieude liet lidmaatschap der Provin ciale Stalen verneemt de schrijvor, dat de heer Martin Poels alhier door de overgrooto meerderheid der bevolking als den aangewezen opvolger van don Edelacbtb. beer Pb. Esser wordt beschouwd. Uit goede bron vernemen wij echter, dat de heer Martin Poels volstrekt niet voor de candidatuur in aanmerking wenscht te komen. De bevolking der provincie Limburg bedroeg op 1 Jancari 1898: 142.427 mannen. 137,918 vrouwen. Totaal 280.845 zielen. De volgende gemeenten hadden boven de 10,000 inwoners: Maastricht 34,125, Venlo 14,273, Roermond 12.785, Venray 0152. Gedurende het jaar 1897 is do bevolking van Limburg toegenomen niet 410C zielen. In de provincie Limburg zijn gevestigd 35 geneeskundigen met algemeene on 5 met beperkte bevoegdheid, 4 officieren van gezond heid in dienst, die burger (uaciijk uitoefenen, 5 tandmeesters. 56 vroedvrouwen, 37 apothe kers cu 20 apothekersbedienden. Door oen timdierman te Venlo, die in de woning van eou onlmgs overleden pci'6oon cenige herstellingen verrichtte, werd in een verborgen hoek eene som van 1200 gulden gevonden. Een mooi buitenkansje voor do erfgenamen, aan wien het geld door den eerlijken timmer man werd tor hand gesteld. Bij zyno pogingen om een vogelncslje uit te halen, viel te Venlo een negenjarig knaapje van het hoogste gedeelte der maas- biug, met het ongelukkig gevolg, dat hij op de plaats dood bleof. Het echtpaar W. Rousch le Bocholtz hoopt den 14 Juni a. s. hun diamanten 00 jarige bruiloft te vieren. Te Boxmeer is een nanvnng gemaakt met den bouw van het vereenigiiigs-lokaal voor den R. K. Volksbond, op een gunstig gelegen terrein aan den Klinkerweg. liet zal een prachtig gebouw worden, zeer doelmatig ingericht, en plaatsing bevatten voor 350 personen. Zondag morgen zijn te Gemorl door een onbekende oorzaak twee uibeiuerswoningen afgebrand. Te Bladel hadden twee treffende sterfge vallen plaats. Een echtpaar, dat binnen kort de Gouden Bruiloft zou vieren, werd deze week ziek en H'"*' J*OT', Haiitftii on dep- zelfden dag. Men schryft uit de Betuwe: I)o kersen beloven dit jaar slechts een half gewas te zullen oplevereu; bet jonge bout belooft nog niets, l'ereu zeer weinig, appelen gaat nog al, lerwyl de pruimen een goedeu oog9t beloven. Alle gewas is te laat. Boerenbond In de vo Utrecht gehouden nlgcmeenc ver- gndering van den Nedi-rlaudschen Boerenbond bleek o. a. het volgende: De Bond lelt thans 234 afdeelingen met 20450 leden. In hel afgeloopen jaar werd 15,149.S85 kilo voeder en hulpiueststollen aangekocht voor de bondsleden. Opgericht werden 25 Railfeissenbonken, dio uitstekend werken. De wenschelijkheid van een Bondsblad werd erkend. Besloten werd, don minister van binnen- landsclie zaken dank te zeggen voor bet intrekken der hinderlijke bepalingen omtrent het mond- en klauwzeer. Benevens, om op 31 Aug. aan II. M. de Koningin de hulde van den Boerenbond te betuigen. Zondag avond is in een danshuis te Amsterdam een moord gepleegd. Eeu 20-jarig bezoeker ontving by een twist eeu messteek in den buik. Naar buiten ioopende. zakte hij spoedig ineen, en overleed onderweg toen men hem naar het munUo*# Hoewel ruim 40 personen, die in hel dans huis tegenwoordig waren, door do politie verhoord zijn, kon of wilde niemand den dader aanwijzen. Toon do moeder van een der gcluigen vernam, dat haar zoon in zake den moord verhuurd werd, viel zy plotseling dood neder. Bij de koeien van een landbouwer te Zevenhuizen is door een rijks veearts lood ver giftiging geconstateerd. Do dieren hadden sedert eenige dagen geweid op een siuk land, dat verleden jaar bemest was met straatmest. Door den gemeenteraad van Duiven is een onderwijzer ongevraagd ontslagen, omdat de ouders hunne kinderen niet meer by hem ter school wilden laten gaan. Persoonlijke Dienstplicht. Woensdag is hel wetsontwerp op den persoonlijkon dienstplicht door de Tweede Kamer aangenomen met 72 tegen 20 stem men. Behalve Dr. Schnepman, stemden alle Katholieken tegen, benevens da lieer Van Dedcm, anti-revolutionair. Dus, bij de eerstvolgende inlyving komen geen remplncauten meer le pas, eu moet ieder die er zich auuloot, soldaat worden. Iii*oiiiiig»fccs<un. Naar men verneemt, z.nl do gemeente Deurue eene subsidie van 3000 gulden geven voor de Kroningsfeesten. Te Gemert is eene feestcommissie geko zen voor de kroningsfeesten, welke aldaar np 30 en 31 Augustus luisterrijk zullen gevierd worden, I)c gemeentoraad zal eene flinke subsidie geven. Gemengde Berichten. Het aantal rijwielen in de gehcele wereld wordt thans geschat op 10 inilHoen. Verondersteld dat er 30 per minuut dag en nnciit achter elkander voorby reden, dan zou hot ongeveer een jaar duren, eer deze fietsen gepasseerd waren. Te Stindal verlangde een melkboer van den knecht van een herberg aldaar een borrel. I)e knecht gaf hem mot opzet carbol, om eens te zien, welk een gezicht hy wel zou zetten. Niettegenstaande onmiddelijk vorleen- de geneeskundige hulp stierf de melkboer na korten tijd. Do knecht is in hechtenis. Te Assen heeft iemand in een aardappel een gouden ring gevonden, welke daann geheel was ingegroeid. Deze ring heeft waarschijnlijk gelegen in de strautvuiluis, waai mede het land, waarop de aardappel verbouwd is. bemest was. De Commissaris dor Koningin in Limburg; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dut op vet langen van do Belgische Regeering, met wijziging m zoo verre van de wedeizydsche aankondiging van 8 April II.bettydsiip voor de aflating van het gedeelte der Zuid- Willemsvaart tusschen Sluis No. 18 te Loosen en Sluis No. 13 is bepaald van 23 Junij lol en met 2 Jul ij aanstaande. Maastricht, den 2 Julij 1898. De Commissaris der Koningin in Limburg RUIJS de BEERENBROUCK. Ingezonden. Duiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik plaatsing in uw veel gelezen blad van onderstaand belicht, waar voor by voorbaat myn dank. Met genoegen las ik in uw laatst verschenen nummer, dat vele kiezers van Venray eu omstreken het vooinemeu hebben opgevat, om bij de a. s. periodieke verkiezing van 2 leden voor de Provinciale Staten, candidnat te stellen den heer HENRI TRYNES te Venray. Myns inziens mng dit niet alleen eene gelukkige gedachte, maar tevens eene uitste kende keuze lioeten, zoodat by nadere over weging ontegenzeggelijk bet gros der kiezers zich daarby zullen aansluiten. De boer Trynos is een zéér bekend persoon, veelzijdig ontwikkeld en iemand van wils- en werkkracht, die een zeer goed figuur zou maken in den Provincialen Rand. Wnarotn zou men elders leden gaan zoeken, wanneer men in de naaste omgeving een uiterst geschikt candidnat vindt, hetgeen te minder reden heeft, nu Venray door den dood een waardig vertegenwoordiger is ontvallen, wiens even waardigo opvolger do beer 'fiynes eventueel zal wezen. Of is bot den kiezers van bet district onverschillig wien zy afvaardigen en gevaar te loopon bij ecue aanstaande vei kiezing den zetel voor Venray le zien verloren gaan. Daarom, Kiezers I h»ult bij de aanslaande verkiezing Venmy's ccr boog, brengt eenparig uwe slem uil op den beer I1ENRI TRYNES, die uwe verwachtingen niet zal beschamen, integendeel zal too non een mandaat vulkuw; waardig te zijn. Ik hoop door deze regelen een stoot to goven aan het welslagen der candidatuur van den beer Trynes, wien Venray's waarachtige belangen, zoomede die van hot gebeelo distiiet best zijn toevertrouwd; bij verdient wegens kunde en ervaring, boven vele anderen de meeste aanbeveling. Een Venrayer in den vreemde. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 27 Mei tot den 3 Juni 1898. Geboorten. Hendrikn Joscpliinn Matia Verhang. Maria Adeleida Willielmina Oudenhoven. Hendrikn Maria Polrotiolla Sijbers, Leonardos Van Dijk. Sterfgevallen. Maria Itegina Elisabeth Fleurkens, oud 17 dagen. Joseph Adriaan Hendriks, schoenmaker, oud Gü jaren, weduwnaar van Petrouella Van Vugt. Peter Johaoues Rongen, landbouwer, oud 12 jaren, weduw naar van Jaciba Willows. Marktberichten Venrag, 3 Juni. Aangevoerd 000 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 40 a 00 ct. Botermijn te Maastricht. 3 Jani. Gemijnd 11325 kilogram boter Pi ijzen f 0.80 a f 0.86. Gemiddeld f0.83. Botermijn te Eindhoven. 31 Mei. Aangevoerd 7065 kgr. boter. Hoogste prijs f 0.84. Laagste prijs f 0.7G. Sambeek. 03 Mei. Aangevoord halve kilo's boter. Prys der Boter per halve kilo 41 a 30 ct. ADVERTENTSEN. Het Gemeentebestuur van Venray, zal op DINSDAG 14 JUNI, voorm. 11 uur, by inschrijving VEEPACHTEN: Het perceel afgekapt dennenbosch, dienende tot Selinapswt'itlc, gelegen aan bet Overbroek.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2