In mem, Dc öo/ iu(j. te^agtAjen dal gaat niet meer. Als ge eenigzins kunt. neem eerst een kijkje in de woning en het huishouden van uwe toekomstige v-rouw en zie eens goed rond oi a-Hes wei goed geregeld is. Het kan zijn nut heliben, als men meteen de aanslaande schoonmoeder eens goed nagaat, want het spreekwoord zegt niet te vergeefs*Zoo moeder, zoo dochterDe beste vrouwen zijn zij, die proper en huiselijk zijn en er zich het minst om -bekommeren, welke muts hunne -buuivrouw op heeft. 7. In het landbouwbedrijf moeten man -en vrouw samenwerken. Eene goede ea verstandige boerin, is geheel op de hoogte, zoowel met het landwerk als met de huiselijke bezigheden. Wanneer de boer ziek of afwezig is, -dan moet het woord der boerin wet zijn. 8. Weest zelfs in het kleinste nauwkeurig; tiorit uwe kinderen en dienstboden, dal alles wat gedaan moet worden, behoorlijk rnoet gebeuren. De baas en vrouw moeten in alles bet voorbeeld geven. 9. Zoekt uwe ontspanning in de afwisseling van werk, doch iu geen geval in de herberg. 10. Rust des Zondags van uw werk en viert dezeu dag op christelijke manier en dan, houdt steeds God voor oogen. In een herberg te Brussel had een gooche laar eenige toeren verricht. Toen hij heen wilde gaan, vond hij zijn overjas niet meer. Die was door een anderen goochelaar wegge- goocheld. Te Dizon leidde een jonge boer een koe aan een touw, toen liet dier eensklaps op hol vloog en den landbouwer met razende snel heid van eene rotsachtige helling sleepte. Onder het hollen had het woedende dier liem als het ware vertrapt, zoodat hij als een vormeloos lijk werd opgenomen. Frankrijk Maandag is het beruchte proces tegen Zola voorgekomen voor het Assissenhof te Ver sailles. De advocaat Labori beweerde, dat het Hof niet bevoegd was, welke conclusie verworpen werd. Daarop is hij weer in cassatie gegaan, zoodat de behandeling uitgesteld is. Men ziet, het is alweer het oode deuntje, agitatie verwekken en de zaak rekken. Duit9cli]and Vreeselijke onweders, gepaard met wolk breuken en hagelslag, hebben gewoed in Baden, en voor millioenen schade veroorzaakt. De tuinen zien er uit als moerassen en de velden alsof zij gewalst waren. De oogst is totaal vernielJ. De beul te Duisburg had het Zaterdag druk, daar er 4 personen ter dood gebracht moesten worden. iU is niet bang uitgevallen, zeide de inbre ker met bewondering. Ik heb nog nooit zoo'i» kloeke vrouw ontmoet als n. Hij stapte de deur uit in de sneeuw. Het zou gemakkelijk zijn mijn spoor te volgen zeide hij, maar ah ik eenmaal de vuren der gindsche smeltovens voorbij ben, zal ik veilig zijn. Uwe honden zult ge toch niet op mij afzenden, als op een hans? Ik geef u mijn hand mijnheer, zei ze fier. De eerstvolgende sneeuw zal uw voel stappen hebben gevuld en onzichtbaar gemaakt eer ik spreek. Hij nam zijn pet af en ging. Zij sloot zacht de deur en grendelde die. toen de klok van de kerk in de verte drie slagen deed hooren. Op deo vloer waren voetstappen van natte sneeuw. De bedienden zullen aardig staan te kijken zeide zij tot zich zelve, plotseling iets gevoelend van het gevaar dat zij gekeerd had. Zij liep door de groote ontvangstzaal, tot ze kwam aan het geopende raam, dat zij weder diciit deed. Dan ging zij de irap op en de lamp neer zettend. beschouwde zy oplettend het gelaat van haar zieken man. Hij sliep rustig en na tuurlijk. Zij sloeg een punt van het gordijn om en keek naar buiten. De sterren zilverschitter den aan het uitspansel en vér weg over de sneeuwvlakte bewoog zich eene donkere ge daante in de richting der stad. Dan liet zij de gordijn weder vallen en nam opnieuw hare plaats in by het bed van haar man. Zij vouwde de handen en bad.,,. EIND E. PHILIP HUBERT Win.. ESSER. De slag is gevallen philip hubert W'TlEM ESSER is niet :r, en Venray treurt, rouwt en traant, bij het doodei.bed van zijn beminden, last te vroeg oatslapon Burgervader. ook ttn h ligd is/ ;ei uk lie mil Hem den cijns des Idden zijner diet bare Verweesd De sleg is gevallen I PHILIl' HUBERT W^'LEII ESSER is niet tueer, helaas 1 De onverbiddelijke, rechtvaardige dood heeft ook levens gevorderd, die iedere sterveling hem verschuldig In den laten herfst zijns levens is hy weggen familieleden en gemeentenaien. Kalm en gelaten stierf Hij, in de berusting van" Gods Heiligen wil, gesterkt door de Genademiddelen onzer Moeder de H. Kerk \n den vroegen morgen van Vrijdag 27 Mei. S Smartelijk is zijn sterven, zwaar het verlies dat dè, zijnen en ons getroffen heeft. In Ilem is in den volsten zin des woords een -ijouwe en liefhebbende echtgenoot, een zorgvolle vader, een voorbeeldig Katiwtyek, een pliciitbeseffend ambtenaar, een trouwe dienaar van Kerk en Staat, een opfechfbcminde. geëerde en hooggeachte Burgemeester, een man dus vredes heengegaan, «Ten's zalig aandenken ten eeuwigen dage iu onze harten zal gegrift blijven. Wat de gemeente Venray in Hem verliest,.-"zal jij slechts beseffen door 't verlies. Met PHILIP HUBERT WILLEM ESSER daalt «en-man ten grave, die Venray liefhad. Wat onder zijn wyselyk bestuur tot sfand gebracht is, dat getuigen zyne daden. Zijn leven was eene aaneenschakeling van werken ten goede. Gedurende de bijna 23 jaren, dat Hij aan het hoofd zijeer dierbare gemeente stond, en als lid van den Gemeenteraad zitting had, behartigde Hy de belan^eu van Venray, met do nauwgezetste plichtsbetrachting. Wars van partijdigheid en zelfzucht, slechts heli algemeen zedelijk en stoffelijk welzijn als doelwit voor oogen houdend, leidde hy de teugels van liet bewind in de richting van het ware tijdelyke en eeuwige geluk. Toegerust met een onwrikbaar geloof, bezield met «en vurigen en heiligen ijver voor het goede, paarde hij aan groote wijsheid, voorzichtigheid en bezadigdheid, opoffering aan plichtsbesef, naastenliefde aan edelmoedigheid, verheven karakteradel aan christelijke ootmoedigheid, eenvoud aan diepen ernst, overtuiging aau wilskracht, gestrengheid aan rechtvaardigheid En droef is het ous te moede, bij den aanblik van den edelen stam, zoo op eens neergesmakt door den ijzigen wervelwind des doods, ons de rype vruchten als spottende ernst voor de voeten werpend, dien stam te zien ontworteld, welke nog zoo vele goede vruchten had kunnen voortbrengen voor onze maatschappelijke en zedelijke voeding. Maar niet alleen binnen de grenzen der gemeente Venray zal zijn scheiden diep worden betreurd. Ook buiten Venray zullen er velen met ons gevoelen, hoe zwaar de slag is, die ons getroffen heeft. De schokkende mare van zijn overlijden zal uit veler harten met ons de dankbare bede doen opwellen: «Heer, geef Hem de eeuwige rust!" En dat niet het minste in het Kiesdistrict Horst, welks belangen Burgemeester Esser gedurende een zestiental jaren iu de Provinciale Staten mocht behartigen en voorstaan en waarmede hy als het ware was samengegroeid. Wat de Provinciale Staten in Hem verliezen, zullen zij naar waarde kunnen schatten, die het vertrouwingsmandaat met hem in dat Cojlegié deelden; ook daar zal zijn aandenken heilig blijver., en men den braven. Burgen- .r Bsser nog dikwijls herdenken, vooral het goede, wat Hy met hen voor Limburg toV's'and bracht. Als Voorzitter van het Armbestuur en Regent van het R. K. Weeshuis alhier, treuren mét ons arme ouden van dagen, weezen en ongelukkigen, wiens onderhoud van do openbare milddadigheid afhankelijk, is; ook zij, die nrraèn en veriatenen zullen in deze stonden der -Barmhartigheid, barmhartigheid J" voor bannen nrmenvader by den Almachtige afsmeeken, opdat in hen aan Hein vergoed worde, wat hij voor hen deed. Maar ook Ven ray's ingezetenen zullen Dinsdag hij do, treurige plechtigheid getuigenis afleggen, hoe dierbaar bun Burgemeester was, dun ook zullen zij in weemoed hern in hunne geboden indachtig zijn en den tol detj dankbaarheid offeren iu een vurig gebed ter zijne zielerust. p. v. V. Bij het afsterven van den Edelachtbaren Heer Burgemeester Philip Esser. Zoo rukt de -wreede dood den edelste ook' uit 't leven! Lang had die Wreker Gods, bedreigend slechts, de hand Hem over 't hoofd gezwaaid; maar toch, dc tecd're band, Die ons verbond aan hem, deed voor zijn heengaan beven. Maar ging hij van ons heen de erin'ring is gebleven Aan 't edel hart, dat nauw aan Venray's heil verwant! Niet afschrok, waar het gold voor zijn geboorteland Des levens zoete rust en 's gecstcs kracht te geven. Neen, edelachlb'rc doode, al heeft dc stond geslagen Van uw verlies, van U vergeten slaat zij nooit! Met immer frissche bloem van weldaden getooid Zal uw herinnering den cijns van dank ons vragen Dat die gerechte dank U steeds geofferd zij In beden voor uw ziel door Vein ay's burgerij 4 Fr. T. Het waren drie jonge fabrieksarbeiders en de wed. Schula uit Meiderich. De jongelieden, waarbij twee Hollanders waren, hadden op aanraden van vrouw Schula haren man ver moord. In eene kolenmijn te Zollern heeft een vreeselijke brand gewoed, terwijl alle werk lieden aanwezig waren, die zich niet meer konden redden. 45 werklieden zyn levend verbrand. Een wandelaar in den dierentuin te Berlijn, bemerkte dezer dagen een rijtuig, dat eenige schreden van hem stilhield. Er stegen een kreupele man en een oude vrouw uit. Zij betaalden den koetsier en namen toen plaats op eene brug, omde weldadigheid der voorbijgangers in te roepen. liet waren bedelaars Italië Z. H. de Pausheeft oen lang schrijven gericht tot den aartsbisschop van Milaan, waarin de H. Vad-r zijn leedwezen nitdrukt over de ernstige ongeregeldheden, welke zijn teweeggebracht door liet uitgestrooide slechte zaad, waaruit verdorvenheid en verkeerdheid opgroeide. Ariierika Nictlegenstaani don oorlog heeft men in Amerika nog tyd om wielerwedstrijden to houden. Op den grooten (wedstrijd te Buffalo was onze beroemde landgenoot Jaap Eden over winnaar, tegenoveir den Ameiikaanschen kampioen Stevens. Men is in Amerika zeer nydig op den Sj.aanschen admiraal Cervera, die Sampson en' Schley met wonderlijke handigheid om den tuin weet te leiden. I)e Amerikaansche com modores hebben de haai van Santiago gehlok- keerd en raeenen de Spanjaarden in den val te hebben.... en daar duikt nu plotseling te New-York het gerucht op, dat Cervera zich niet in die baai bevindt maar rustig met zijne schepen te Cienfuegos, aan den anderen kant van het eiland (Cuba's zuidkust) ligt. Wat ervan waar is, wie zal het zeggen? Cer- vera's vloot is zoo onbegrijpbaar voor de Amerikanen, dat zij haar reeds den bijnaam van het spook eskader hebben gegeven. 0«>k de tijdingen uit Manilla zijn hoogst onrustbarend. Aguinaldo is verleden week aan wal gezet by Cavile, maar hij kan niots uitrichten, daar zijne opstandelingen geen vuurwapenen hebben, en er dus geen kyk naar is, een aanval op de hoofdstad te onder nemen. Het praatje dat in Manilla hongers nood heerschte, en de bevolking er rumoerig wordt tegen de Spanjaarden, vindt tegen spraak Nederland. VENRAY, 28 Mei 1898, Wegens het overlijden van den Edelachtb. lieer Burgemeester Philip Esser, is de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Venray, op voorstel van den Heer Henri Trynes. ten toeken van rouw opgeheven, en de behandeling der agenda uitgesteld tot nader orde. Naar wjj uit goede bron vernemen, zal de heer H. Trynes Ie Venray, hij ile aanst verkiezing voor de Prov. Staten, door een groot nantal kiezers van hier en omliggende gemeenten candidant gesteld worden. De periodiek aftredende leden zijn de heoren Era. llaffinans te Roobeek en Th. Otlen te He ij en. Do heer Jac. von den Munckhof, in den Enge), alhier, lmd Maandag een aardig buitenkansje. Bij de gehouden keuring van fokstieren te Horst, werd de door hem gezonden stier voor do tweede maal bekroond met den eersten prijs, zijnde thans eeno rijkspremie van 50 gulden. Het prachtige dier, indei tijd döor ons Gemeentebestuur aangeschaft en in Venray verkocht, met het doel om den veestapel alhier te verbetoren, zal dus wel aau do goede verwachtingen beantwoorden. Naar wij vernemen zal op Zondag 5 juni, dc Gemerlsche Wielrijdersclub oen bezoek brengen aan hare zustervereniging Ramos alhier, welke op dien dag waarschijn lijk de Wielerclub da Zwaluw uit Mill en omstreken levens verwacht. Voeg daarbij do vele wichydors uit onze omgeving, welke mede op dien dag naar Venray zullen trappen, en we zullen cone heele massa kniebroeken te zien krijgen Een prachtig zomei dagje is dan van harte gewenscht I)e heer J. H. van Grocnendanl, die den nieuwen houw van het Ursuliuenklooster alhier vervaardigd hoeft, was thans weer do minste inschrijver voor de herstelling van den Cunera-toren te liliëuen, voor do som van f 43,375. Deze week had te Horst de rijkskeuring plaats van paarden uit Venray en omliggende gemeenten, bestemd om in lijd van nood voor den krijgsdienst gebruikt te worden. Bij de Woensdag gehouden stiorenkeu- ring in het district Venln, te Heyen en te Blerick, werden de rijkspreinien behaald als volgt: 1. Willems. landbouwer. Velden. 2. Otten. burgemeester, Heijen. 3. Lenssen, Blerick. Te Grubbenvorst is eene onderlinge paardenvel-zekering tot stand gekomen. Van de dorpen Arcon, Velden. Grubbenvorst en Lottum zijn reeds 136 paarden ingeschreven. Vermoedelijk door het spelen van kin deren met lucifers is te Helden een bergplaats afgebrand. Maandag lieeft het onweder, vergezeld an een sterken hagelslag te Neer en lleldon, veel schade veroorzaakt aan de te velde slaan- i gewassen. Bij het onweder van Maandag is te Beesel een persoon door den bliksem gedood. - Te St. Pieter, bij Maastricht, is een man, die in het veld werkzaam was, door den bliksem gedood. - De Weleerw. heer Adolf Dercx. geboren te Arcen, heeft te Rome aan het college der propaganda, met goed gevolg liet doctoraal examen afgelegd in de theologie. Zijneerw. zal op -1 Mei do 11. Wijding van het Pi icsterschap te Rome ontvangen en daarna in zijn geboorteland terugkeeren. - In den laatsten tijd worden van Roer mond veel schapen verzonden naar België. Er gaat bijna geen dag voorbij, dat niet een of tueer wagons worden ingeladen. de. gaande brutaliteit. Nieiiegeiu.u_ v.jna met zekerheid wist dut hij in de val zou loopen heeft hij toch gewaagd een .bezoek aan zijne familie te brengen. De politic heeft evenwel lont geroken en nu werd door een aantal agen ten en brigadiers in burger kleed mg jacht op hem gemaakt. Daar aan ontkomen niet te denken viel, heeft lijj zich Zondagnacht circa 11 uur vrij- will.g in de gevangenis aangemeld, Een 12-jarige jongen te Maastricht redde eon kind van 3 jaar uit het Luikerkanaal door geheel gekleed te water te springen en ver volgens mot de kleine naar den kant te zwem men. Ferm zoo 1 Wegens het epidemisch hoerschen der mazelen, is de openbare school te Maashees tydelijk gesloten. L>e ziekie is algemeen verspreid, doch niet gevaarlijk. Velleden week waren van de 70 leerlingen, die anders do school bezoeken, slechts 14 aanwezig. Ook te Viei lingsbeek breidt de ziekte zich steeds meer uit. Maandag sloeg de bliksem to Heeze in een graanmolen, die totaal door de vlammen vernield werd. Te Soraeren is Vrydag een persoon, die bezig was mot heide maaien, door het onweder gedood. Maandag sloeg de bliksem aldaar in de school. Hoewel do leien van onkole kinderen werden veibrijzeld, kwamen geon ongelukken voor. Men kan zich echter de ongesteldheid der kindoren voorstellon. Te Ooslcrhout werden Maandag twee personen in hot veld door den bliksem getrof fen, waarvan een doodelyk. Te B'-rgeyk is tengevolge van een hevigen wervelwind een huis totaal ingestort, en twee andere gedeeltelijk vernield, terwijl nog verscheidene woningen beschadigd en boomen uit den grond gerukt werden. Van wege den Boerenbond te Someren is eene onderlinge Brandwaai borgmaatschnppij opgericht. Te Oirschot. viel een kind van con klom penmaker met den arm op een scherp mes, met liet treurig gevolg, dal deze bijna goheol van het lichaam gescheiden was. Ook to 's Bosch is het plan govormd, om oono botermyn op te richten ondor de coöpe ratieve hotel-fabrieken, zooals in Eindhoven en Maastricht. By een vreeselijken brand tc Rijen, waarbij 8 woningen vernield werden, is een persoon, dio zich wat al to roekeloos had bezig gehouden met hot reddingswerk, in de vlammen omgekomen. Men vond later zijn verkoold lijk ir. den kelder liggen. De brievengaarders zyn niet meer tevre den met hunne benaming als zoodanig en hebben zich tot professor J. Te Winkel te Amsterdam gewend met hot verzoek, om ccn naam te zoeken, dio heler hunne bevoegdheid uitdrukt. Te Drcumel heeft liet echtpaar Van Breugel zijn 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Persoonlijke Dienstplicht. Artikel 1. dat het beginsel van den Per soonlijken Dienstplicht inhoudt, is Donderdag door de Tweede Kamer aangenomen met 71 tegen 19 stemmen. Tegen stemden allo Katholiokon, behalve Dt'. Schaepmnn. Bij de Woensdag gehouden stemming over een voorstel van den socialist Troelstra, om alleen kostwinners en geen geestelijken vrij te stellen, waren 47 stemmen voor en 47 tegen. Donderdag bij do herstemming werd het voorstel verworpen met 48 tegen -13 stemmen. Ook is een voorstel aangenomen om Prole- stantsche broeder-diakonen viij te stellen. Gemengde Berichten. Of de voortanden van het schoone go- slacht verslijten, doordien de dames hun mondjo zelden rust gunnen, of d.it hieraan een andere oorzaak tot grondslag ligt. wagen wij niet te beslissen, 't Is intusschen een feit dat, velen op betrekkelijk jeugdigen leeftijd van dit sieraad beroofd zijn. Voor hen, die tot heden tegen de Imoge kosten opzagen om zich een nieuw kunstgebit aan te schallen, kunnen wij de blijde tijding mededeelen, dat er te Oeffeit een etablissement zal worden gevestigd, waar de tanden van beproefd licut vervaardigd a f 0.30 per stuk vorkrijghaar zullen worden gesteld. L. K. Te Utrecht is een meisje, dat een wond cn daarna verzwering in den wijsvinger had gekregen, door een huurman in het Rozendaal -belezen;" de man schijnt meer dit middel uit te oefenen, en het is oen probaat middel om zijne beurs le spekken. De metbode scheen ditmaal niet le helpen, daarom verstandige buurvrouw het meis;' ;i Academisch Zi^'^'huts.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2