Buitenland. Straelensche Zaadhaver, M. Claassens, Zadelmakersvak g 8 a 311 a a België Frankrijk kli.iv Spanjt Nederlar.d. Gemengde Berichten. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Marktberichten ADVERTENTIEN. Burgemeester cu Weihouders - van Venray, TE KOOP: Wordt gevraagd Je insecten, die over de aardk; o t uilen w-orden gehinderd of gedood du>' dien drank, door den duivel uit- gevond Allen vluchten en schuwen dien afschuw e' ij ken drank, ais hij door een of ander toeval op hun weg komt. Alleen de beschaafde* menseh ge bruikt hem, gebruikt hem, helaas, iu groote hoeveelheden, en stort daardoor niet alleen zich zelf, maar ook zijn huisgezin, zijne vrouw en kiudereo in 't verderf. Hoe waar is nog het woord, door dokter Guy Patin reeds in de 17de eeuw gesproken, en dat met groote letters «p de deuren der herbergen zou geschreven moeten worden: indien de jenever degene doet leven, die hem verkoopen; l»y doodt degenen, die hom drinken der Onderwijzers-Vergadering, Afdeeling VENHAY, gehouden 7 April 1S98. Hel Bestuur. Sterf govallen. lECKTlE een JONGEN, die voor het ■""--•"den. Wegens afwezigheid van den heer Vermeu len wordt het voorzitterschap waargenomen door den heer Derksen. Afwezig de beereu Vermeulen, Krnykamp en Hou ba. Verslag vorige vergadering goedgekeurd. Aan de orde: Eene voorlezing, gehouden door den heer E. Kruijtzer over: - Vormleer in verband met aantchouicingsondeiicijs De geachte spreker betreurde bij de inlei ding van zijne keurige voordracht, dat de vormleer niet meer behoorde tot de verplichte leervakken. Doch. al was ze ook verbannen uit de lagere school, toch kon en moest ze onderwezen worden. Immers aarschou wingsonderwijs staat ook wel niet op het program dei' verplichte leer vakken en werd toch wel onderwezen, omdat de groote paedagogisehe waarde er van erkend wordt. Oefening der zintuigen en der vermogens der ziel, bevordering van 't goed opletten, van 't i.auwkcui ig vergelijken en 't juist «ordeelen, het weergeven zijner gedachten in goede taal, ziedaar volgens den geaehten spreker, de vruchten vwi goed avnschouwings- onderwijs. Doch zijn de resultaten van dit onderwijs ook somtijds gering, niet het onderwys zelf, maar de manier, waarop liet gegeven wordt, draagt hiervan de schuld. Evenzoo was dit gesteld met de vormleer of liever de aanschouwelijke meetkunde. Waarom wierp deze op vele plaatsen zoo weinig vruchten af voor de lagere school A11 «e'i omdat ze verkeerd word behandeld. Goed onderwezen biedt ze eeu onuitputtelyken rijkdom van stof aan: de snijding van lijnen, de berekening van oppervlakte en inhoud van de velschillende meetkundige figuren eu lichamen, enz. enz. En waarom is de aanschouwelijke meet kunde van zoo n groot belang Ze bevordert de denk- en zoekkracht der leerlingen, 't gezicht en schoonheidsgevoel, ze vergemakkelijkt het rekenonderwijs, zonder nog te spreken over de groote practische waarde voor 'l latere loven." Do heer Derksen bracht den geaehten spreker den dank der vergadering voor zijne degelyke en boeiende voordracht. Daarna wordt op voorstel van den heer G. van den Berg met algemeens stemmen besloten, uit de kas der vergadering eene som van f 5.00 op te zenden aan de onderwijzers weduwe te U» mond. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Zondag avond had op de Schelde naby Antwerpen een vreeselijk ongeluk plaats. Een bootje, waarin zich 6 jongelieden bevonden, die voor hun pk-izier gingen varen, is door de zuiging van een stoomboot mede- gesleept en door de schroef verbrijzeld, tenge volge waarvan 4 hunner den dood iu de golven vonden. Do 2 anderen kon men nog aan den oever brengen, doch tij waren vreo&eiyk gewond; de eene overleed direct, en van den andere moest een been lot onder de dy worden afgezet. Eod Ueutig pleziertochtje 1 Het procos tegen Zota c. a. tal toch ■ov>- horvat en den 23 Mei voor he' Veraaill»® 1 I *v—j» '«Unleidin;, van den »uif;cuuon zin. voorkomende in Zola's beruch te» heechuidigiogsbrief: «Een krijgsraad heeft op bevel een Ester- hazy durven vrijspreken; dit is de zwaarste slag in hot aangezicht van de waarheid, van de gerechtigheid." Indien er anders niets behandeld wordt, dan is eene veroordeeling zeker, want het zal Zola moeielyk vallen om te bewijzen, dat de krygs- raad op bevel handelde. Doch het zal zoo gemakkelijk niet afloopeu. De jodenparty met Zola beoogt schandaal en da ophaling van het proces Dreyius. Men wil alle vroegere getuigen oproepen, om alzoo het Fransche leger nog eens onge straft te kunnen beleedigen. De macht van het joodscho geld is grool, doch het einde iu deze zaak is nog niet te voorzien. B\j al de huldebetoogingen die aan den vuiien scoryver Zola ten deel vallen, van wege de peheele joden wereld, wacht hora echter thans waarschijnlijk eene groote ver nedering. Er is namelijk voorgesteld om hem te schrappen van de lijst der Ridders vau het Legioen van Eer 1 Een vieze vuilnisman kan dan ook bezwaar lijke een ridderfiguur maken 1 Alweer is er een oorlog in het verschiet, en wel tusscheo Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika. De oorzaak is den gedurigen opstand op Cuba. alwaar de bevolking met langer het Spaansche gezag wil erkennen. Die vijandelijkheden met deszelfs gevolgen, o. a. de vernieling van het Amerikaansclie stoomschip «Maine", begint den Amerikanen te vervelen, en een oorlogzuchtige partij aldaar verlangt, dat Spanje van zijne rechten op Cuba afziet. Natuurlyk is men in Spanje daarmede niet erg gediend, en kwam er tegenstand, gevolgd door langdurige vruchtelooze ouderhundo- lingen. Daarop werd door Z. H. Paus Leo XII1 aangeboden om de zaak in der minne te rege len, welke tusschenkomst aanvaard is. Intusschen hebben beide Staten zich geheel ten oorlog toegerust, zoodat er maar een vonkje noodig is om het kruit te doen ont vlammen. Volgens de laatste berichten wordt het gevaar voor oorlog steeds grooter. Mocht het echter aati ©:r vredelievende» Paus gelukiten den storm iivr ie bezweren en een Moedigen oorlog te voorkomen. VENRAY, 16 April 1898. Heden morgen omstreeks half vijf trof de heer Jean Kemps alhier een nieuw variant voor zijne bekende komische voordracht «Snaags ien Rooi". Wakker weidende bemerkte by dat zich juist een dief van zyn erf wilde verwijderen, dragende eeu zak met steenkolen en een emmer met wit zand. Op het geroep van Kemps ging de schelm, die zich door een doek om het hoofd onkenbaar had gemaakt, op de vlucht. Oumiddelyk achtervolgd moest sinjeur zak en emmer in den strijd lateu. Hoewel Kemps hem byua ongekleed ge volgd was tot aan hot Eind, was <ie dief nog vlugger en kon ontkomen, waardoor hy jammer genoeg onbekend bleef. Dio jaobt hadden wij wel eens willen zien Zaterdag middag, juist na het afdrukken der courant, ontstond alhier brand ten huize vau den heer A of. Berkeus, bakker iu de Paterstraat. Wegens den hevigen wind liet het onheil zich in hel eerst zeer dreigend aanzien, vooral ook voor de belendende gebopwen. Door de spoedige hulp werdeu de vlammen echter beperkt tot hel dak. hetwelk geheel vernield i», terwijl bovendien nog al veel brandschade aangericht werd. Naar wy vernemen i» de schade door de schattere der brand waarborgmaatschappij be groot op 2400 francs. By deze gelegenheid heeft men zich eens kunnen overtuigen van de degelijke werking der nieuwe brandspuiten (aanjagers), daar nu too gemakkelijk mogelijk overvloedige» aanvoer van water was. waaraan de spoedige biusucbiug vau den brand voornamelijk. te danken was. Thans echter bleek nog eens leu volste, hoe noodig de uitbreiding van ons brandweer corps is. Immers, het gaat toch niet op, dat zooals nu. do Eerw. Heeion Kapelaans aan de brandspuit staan om te pompen, of dat de Eerw. Paters zich met het reddingswei k bezighouden, hoezeer deze hulp ook wordt gewaardeerd. P"' <«>n doëè ingericht brand weercoi ps iftiicr aan het Schoor au liet verbouwen mg aldaar, ten behoeve Vul lings to "Horst, was n door A..; Marcellis, voor f "97. .it onze gemeente ver trokken naar Pruisen, eiders veel meer to stenrny (Venray): .et den sleenhaihdel vinden de steenfabri- geholpen worden Ligt de op rif willig -orps niet Bouwvakbond V Of wie zal Bij de hu gehouden aanbt-t- van een« bouwman van den heer I' hot minst ingesi aan het Overbi Deze week schillende pet sou- waar voor booi verdienen is. Men schrijft Dat het albi flink vooruit gaat kanten. Bijna dagelyk t men verschillende karrevrachten vu» naar elders vertrekken. Ofschoon de ate» dit jaar een gulden per 1000 duurder zyn,; gaan e tooh funk van de hand, en zal er wellicht dezen zomer voor den ai men werkman een mooi duitje te ver dienen zyn. Bij een veclitparty te Venlo, viel een vechtende zoo ongelukkig, dat hij liet sleu telbeen brak. Te Venlo bracht een veldartillerist bij eene woordenwisseling, zijne tegenpartij, eeu metselaar, een geweldigen sabelslag op het hoofd toe, waardoor eene vreeselyke wonde van circa 8 cl>l. lengte ontstond. De dader is in hechtenis. Op een der Maasweiden te Gennep is eece koe dood gevonden, die overleden bleek te zijn aan miltvuur. Het kadaver is verbrand. Te Helden wordt zeer geklaagd, dat er tegenwoordig zooveel dienstdoend personeel naar Pruisen vertrekt. Tengevolge hiervan komen de landbouwers handen te kort voor den veldarbeid en zijn dus genoodzaakt de Iconen heel wat te verhoogen. Ook van verschillends andere Lizabr iache gemeenten komt hetzelfde bei icht, eiu _..il heerscht thans de hek naar Pruisen, waar de loonen meer dan eens zoo hoog zijn als iu Holland. De toestand van onze kleine landbouwers wordt daardoor niet beter. Blykens eene bekendmaking van den Commissaris der Koningin in Limburg, zal, in verband Mevoeren werken, het jiê-l. Je. Jsmsvnart, lusschen Sluis No. 13 te Donzen en Sluis No. 13 te Someren, gedurende 10 dagen, van 4 tot en met 13 Juli, voor de scheepvaart gesloten zyn. Voor de Rechtbank te Roermond werd Woensdag een arbeider uit Mejjel, dio als getuige in eene strafzaak diende, staaude de zitting gevangen genomen, als verdacht vac meineed. Te Sittard ie gekozen tot president van. de nieuwe Kamer van Koophandel, de heer 11. Delbougne. Te Maashees ontstond Zaterdag namiddag door een onbekende oorzaak brand ten huize van den bakker Jacob Stevens. Wegens de spoedige en degelijke hulp. bcp lalde de schado zich tot het gedeeltelyk aforatulen van het dak. Alles was verzekerd. Zondag nacht zyn te St. Agatlin, ten nadeele van den onbezoldigde» rijksveldwach ter G. Jacobs, zea echooue fruitbooiue» op oene hoogte van een meier boven den grond doormidden gekapt. Het schijnt eene laaghartige wraakoefening te zijn. Door den gemeenteraad te Veclie! is eene verordening vastgesteld, die heel wat ver andering zal aanbrengen. Muziek maken op straat of in huis, zelfs dansen of springen «n andere lurdi uculighede» zyn voortaan sCrttfhpar. In de berbèrges worden na politieuyr niet alleen de plakker^, maar ook de herbergiers bekeurd, Venters van pog'papier, lucifers en derge- lyken, zullen .voortaan als vermomde bede laars behandeld worden. Het laatste vooral is zeer aanbevelens waardig 1 Een aantr» .elijk verschil Te Eindhoven I ad Maandag de aanbesteding plaats voor het houwen van eene fabriek. De hoogste inschrijving bedroeg f 28.953. De laagste 1 45.688. Het klooster -St. Charles" van de Witte Pa'ers to Bone! "al dezen zomer aan zienlijk uitgsbre»'* v met het doel om er een seminar s auu toe te voegen. Krov De plecK,: ngdige Koningin i iu In den u esten gehouden, welke door de Koninginnen -.uilen bezocht worden. Ook op schier alle plaatsen zyn reeds Feestcommissies gekozen en bereidt men zich tot het daarstellen van luisterrijke feesten. Zoo zal o. a. te Nijmegen een historische optocht plaats hebben, waaraan al sedert twee maanden gewerkt is. De Gemeenteraad te Venlo heeft zich Dinsdag gevormd tot Feestcommissie, ter vooi bereiding on regeling der Kronings feesten. Het feest zal aldaar oen oltiéieol karakter dragen en de kosten worden bes'reden uit de gemeentekas. Er is reeds gesproken van volksconcerten, planting van Wilhelmina eik, illuminatie, vuurwerk enz. Te Helmond, Bipdlioveiv. Waalwijk en nog veel meer andere plaatsen zijn Commissies benoemd, aan wier hoofd de invloedrijkste personen staan. Het zal overal feest geven Zelfs de kleinste dorpjes doen mee en plantten al reeds hun Wilhelminaboom." Het geld vloeit ruimschoots too en do gemeentebesturen geven voor dit doel rijkelijk subsidies. I)e Gemeenteraad van Waalwijk stond f 1000 toe, Eindhoven f 500 enz. Kortom, alles laat zich aanzien, dat er flink en algemeen feest gevierd zal worden. Nu, 't kan ook lijden Twee oudjes Den 15 Mei a. s. hoopt Berendina Wieche- rink te Twekkeloo haar lOtiden verjaardag te vieren. Het oudje is nog goed gezond. Te Dreisciior in Zeeland is overleden de wed. Van den Berge, in den ouderdom van 104 jaren. Een goed baantje'! Voor de betrekking"» van burgemeester te Hilversum hebben zicli ongeveer 200 sollici tantes) aangemeld. Voor fietsers Maak uwe machine altijd zelf schoon, is de raad van een oud vakman. Gij hebt dan gele genheid te zien, oi alles aan uw wiel nog iu orde is. Een ongemak komt toch zelden plotseling, en dikweit zult gij op deze wijze i» de gele genheid komen, vun in tijds iu het gebrek te voorzien. Houd uwe builden op spanning, ook al is uw machine niet in geregeld gebruik; het is bevorderlijk voor hun behoud. Te Scliagen heeft zich een vreemd geval van vergiftiging voorgedaan met docdelijken afloop. In een huisgezin had men vleesch gegeten van een kip. die wegens ziekte gedacht was. Allen werden daarop ernstig ziek. De man is aan de gevolgen overleden en de anderen veikeeien iu een zeer bcdenkelijken toe stand.' 1 Gedurende een lydsvertoop van 7 jaren is in de lVansvaalsche goudmijnen voor een bedrag van 54 unllioen pond sterling aan goud gevonden. Dat is maar eventjes 648 inillioen gulden. Hoe men in den Transvaal trouwt. I)e Boeren trouwen op zeer jeugdigen leef tijd. Zoodra een Boer twintig jaar cJud Is, ziet liy ua*r een levensgezellin om. D.ui.-pai tijen e:i dergelijke huwelijken bévordende verma kelijkheden ként men iu den Transvaal niet; de Boer bestijgt zijii paard en rydt van de eens boefdei y naai de andere om zich onder de dochtereu des lauds eene biuid uit ie zoe ken. Men kan hprq reeds van verre aanzien, wat by in zijn schild voept. Het wollen hemd is met eeu schoonen kraag soms ook. met een das getooid, de roodleeren laarzen zijn bijzonder blank gepoolst, do breed gerande viileu hoed heefteen nieuw lint van blauwe zijde gekregeil en onder liet zadel ligt eene nieuwe kakelbonte deken. Zo o gaat liet in galop naast de nabijgelegen boerderij; daar zadelt de nuwelijkseandiduat af, drinkt eenige liters koflie, rookt een dozijn pijpen, eet drie maal met de familie mee en spreekt zoo weinig mogelijk. Na zonsondergang, als er licht in liet vertrek is gebracht en de familie zich ge reed maakt de slaapsteden op te zookon, (rekt hij de stoute schoenen aan en vraagt aan de moeder, die natuurlijk op dit oogenblik geloerd heeft, of zij veroorlooft, dat Tiuike of hoe de uitverkorene I.eet, nog een beetje bjj jiem mug opblijven. Deze wonscli wordt vervuld Truike komt venegen in de woonkamer terug, zet eeu licht op de tafel, gaat in een hoek zitten en zegt niets. Onze vrijer zit ook in een hoek, rookt, spuw t en --7. yög, blijft weer een jfMm doet zonder vtel mooie /ju aanzoek, dat hoogst zelden wordt afgeslagen. Na eenige weken worJt de brui loft gevierd. Inwoners van Venray Nog ruim vier maanden scheiden ons van liet heerlijke feest, waarop onze beminnelijke Koningin de regeei ing over het koninkrijk zal aanvaarden. Geheel Nedeiland bereidt zich voor om dien dag op eene eenige wijze te vieren. Overal heersclit dezelfde vurige geestdrift en zal men de laatste telg uit liet Oranjehuis met gejubel en gejuich op den troon barer vaderen begroeten. In tegenstelling met andere plaatsen, waar men met lofwaardige» ijver bezig is maat regelen te nemen, om dien dag tot een ajgemoenen uationulen feestdag te maken, houdt men in Venruy do handen i» de mouwen, men hoort er zelfs geen woord van spreken. Het zou toch jammer zijn. waar ieder opreeht Nederlander feest viert, uit achting voor en gehechtheid aan onze geëerbiedigde Koningin en het edel Oranjehuis, dat wy daarvan verstoken moesten blyven. Dus, inwoners van Venray, gij vooral, die door stand*,positie of invloed daartoe in staat zijt, slaat de handen aan het werk, treft spoedig de noodige maatregelen en vormt eene Feestcommissie. Venray kan ol' mag niet achterblijven. Onze gemeente is te gunstig bekend op het gebied van feest vieren. Daarom ook vertrouwen wij, dat men hier den heugelijke» dag zal herdenken op eene wijze die Venray waardig is. HENDRIK JAN. VENRAY Van den 8 tot den 15 April 1898. Geboorten. Maria Petronella Loonen. Bernardus Johannes Baftniuk. Maria Gertrudis Philipsen. Anna Hendtika Hubetdina Steegh. llendrika Hubert» Weys. Maria Petronella Huberta Wolters. Martinus Hubertus Jansen, oud 10 jaren. Venray, 15 April. Aangevoerd 30 hahe kilo's Boter. Prijs per halve kilo 50 a 51 ct. Botermijn te Maastricht. 15 April. Gemijnd 10445 kilogram boter Prijzen f 0.95 a f 1.04. Gemiddeld f 0.99. Botermijn te Eindhoven. 12 April. Aangevoerd 8330 kgr. boter. Hoogste prijs f 1.03. Laagste prijs f 0.92. Sambeek. I! April. Aangevoerd halve kiln's boter. Prys der Boter per halve kile 47 a 50 ct. Brengen ter openbare kennis, dat naar aanleiding der Wet van den 2 Juni 1895. aan de Eerw. Zusters Ursulinen do vergunning is verleend tot het plaatsen van een Petroleum- motor en een stoomketel, gelegen aan het Eind. kadastraal bekend sectio C No. 4493» En za! deze bekendmaking aan het Ge meentehuis alhier woiden aangeplakt. Venray, den 12 April 1898. Burgemeester on Wethouder» voornoemd, PH. ES SER. De Secretaris, STOUT. a ili Cents per kilo, bij Bakker, VENRAY. Markt.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2