Gratis, St. JOSEPH," Buitenland. KóonOok r.nntW Vcnrny, ten minste zonder merkbare verspreiding, zooals tot nu too in Venray, heeft het éCt-cïoi Boekje" eene oplage van 18000 boekjes, waarvan de mecslc zijn uit- verkoclit. Reclame is in clit opzicht dus braaf overbodig. Maar men wil tegi nwoojxlig lezen, van alles lezen. Men moet op de hoogte zijn vooral van sociale aangelegenheden, over sociale toestanden kunnen meespreken, sociale vragen 'mee kunnen behan delen. Welnu, als men dat dool kan berei ken op goedkoope en vooral degelijke wijze, w aarom dan van die gelegenheid geen gebruik gemaakt l Eu nu wit 'dit artikel U die goed koope en degelijke wijze aantooncn. Het wil U in kennis brengen met een geschikte manier, waarop gij niet alleen uw zucht tot lezen kunt voldoen. Het wil U met. andere woorden zeggen, wat het rGeele Boekje" eigenlijk is en bcpogt. Nog eens zij het gezegd, alleen het feit, dat tin zoo bij uitstek katholiek werk zoo weinig hier bekend is; alleen de gedachte, dat dit werk ook hier zoo veelvuldig nut zal stichten, dit alleen doel ,ous lot nadere kennismaking be sluiten. «J- Wordt vervolgd. LEZING van den lieer J. C. v. Weydom Claterbos Zuiveleonsulent, gehouden le VENRAY, 14 Febr. 1898. III. De afkoeling van de melk zoodra zö uit den uier komt is aangewezen, volgens spreker, èii in den zomer én in den winter. Vooi'eorst wasemt de koemelk veel beter uit, waardoor ze de koelucht eu deu koesmaak grnntcudeels verliest. Iedereen, die wel e^ns koewarme melk gedronken heef', proeft dit verschil onmidde- lijk. td. dat de afgekoelde melk een heerlijker smaak heeft. Eene andere gewichtige reden voor de afkoeling is, dal men eéne betere grondstof verkrijgt voor de boterbereiding. Dit raag dus ■wel een hoofdfactor genoemd woiden. Id de derde plaats blijft de melk langer zoet. De lagere wezentjes, plantjes om het be grijpelijker uit te drukken, groeien weliger in een glas of kan met melk, die lauwwarm is, dan iu koude melk. Zoonis wij reeds zagen, verwerken deze plantjes de melksuiker ten deele lot melkzuur. Door doelmaiige afkoeling kan mén alzoo de melk beschutte» tegen zuurworden. Wanneer du3 do veehouder geiegeld afkoeling der pas gemolken melk idepasi, krijgt hij smakelijker melk eu boter, en bovendien houdt ze zich langer. De afkoeling kan verkregen worden door llink geventileerde kelders, het plaatsen in koud water bijv. in de put, op plaatsen waar veel trek is enz. Betreffende de afrooming besprak spreker Let volgende: Door den regel roomt men eenmaal en wel na vier en twintig uren. De ondermelk uit do plaleelen gaat daarvandaan naar de kalveren, varkens enz. Deze bevat dan nog 1 li» percent, ja soms nog meer percenten vet. Wil men voldoende, ten min3te zoo voor- dcelig mogelijk uitkomen, dan moet men de melk 48 uur laten staan. Na 48 uur blijft er. als alles zoo gunstig mogelijk gedaan is, nog 0.8 percent, dus op 100. Liter afgeroomde melk 8 ons botor ge middeld berekend is 80 ets (1 K. is 1 Gld.) By de centrifugale ontrooming blijft over 0.2 percent vet, of op 100 Liter 2 ons is 20 cents. Iemand die dus 100 K. G. afgeroomde melk per dag heeft, laat daarin aanwezig 8 ons min 2 ons is 0 ons maakt f 0.00. l'er jaar, dat men gemiddeld op 300 dngen mag schatten, maakt dit do kapitale som van f0.60 maal 300 is fl80 Gulden. - De op deze wyze afgeroomde melk heeft bovendien booge voederwaarde, doordien ze zoet is. Koewarrn aan de kalveren of varkens gege ven, bevat ze dan bovendien nog al de melk suiker, omdat deze nog niet omgezet is tot melkzuur. De voordeden der Centrifuge zijn dus: lo. meer productie onafhaukelyk van het werk; 2o. geen verzuren in de platteelen; 3o. nooit mislukken der fabricage; •11. beter bolcr door zindclijker verwer king van do room. Bovendien heeft men niet dat wisselvallige zooals bij het gewone karnen, nl. nu oens zure, den volgcndeu dag zoete room. Iets waarop spieker vooral den houders van Centrifuge» wees, was de grootst mogelyke zindelijkheid in acht le nemen. De turbines moeten dikwijls en ter dege gereinigd worden, en het zich daarop hoopende vuil mag niet als veevoeder gebruikt worden. (Wellicht kom ik hierop nog eens terug). liet is bekend dat varkens dit slym gaarne verorberen. Toch is het raad zaam. zooals wij later zullen zien, zuHts niet alleen niet als veevoeder te gebruiken, maar zelfs te verbrande». T. A. L. BEEL. Wordt vervolgd. Zij, die zich voor het volgende kwartaal op ,,PEEL EN MAAS" abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers België Door het Generaal Kapittel dér Eerw. Paters Minderbroedeas, le St. 'i'iuiden gehou den, is gekozen tot Gardiaan te Hasselt, de Zeereerw. Pater M. Coolen, van Weert. Razenicviuchten 1 Een lancier, in garnizoen te Namen, die eene berisping had ontvangen en bedreigd was met 8 dagen cachot, heefi zich uil de tweede verdieping der kazerne gestort. De ongelukkige werd in hopeloozen toestand naar het hospitaal vervoerd. Plagerijen van allerlei aard waren de oor zaak van deze wanhopige daad. Frankrijk De Zusters der Armen te Parijs hebben de 15.000 francs omvangen uil eene slichting, welke bestemd is om de grootste daden van toewyding te beloonen,- onverschillig van welken aard. Een treffend sterfgeval. Te Busserel hield pastoor Jung de lijkrede l>ij gelegenheid der uitvaart eener vrouw. Toen hy hel Amen had uitgesproken, boog hij voorover. Men meende dat hij iets opraapte, ver volgens dat hij bad, maar toen men hem naderde, bleek hij zelf te zijn overleden. Duitscliland In Duitscliland verblijven tegenwoordig niet minder dan 50.743 Nederlanders. Te Muncheu heefteen 17jarigc smids- ieetjongen de vróuw van zijn bans met een revolver doodgeschoten, omdat zy hem geen 20 mark leenen wilde. Eene andere vrouw, die op het knollen van het schot kwhm toeloopen, ontving een twee den kogel, waarna hij zich zelf gevaarlijk verwondde. De reis des keizers naar Jerusalem, welke omstreeks Paschen zou plaats hebben, is uitgesteld tol in den herfst. In Pruisen, evenals in Beieren, is men voornemens de tractementeu dei Katholieke Geestelijken to verhoogen. Toch zullen deze nog ver beneden die der Evangelische predikanten blijven. Italië Dit jnar zal te Turijn de plechtige uitstelling eo vereering plaats hebben van den Doek, waarmede de H. Veronica het aam-cliyn des Heeren afdroogde op Zijn lijdensweg naar den Calvarieberg. Tal van bedevaarten zullen bij die gelegen beid naar Turijn komen. De gezondheidstoestand in Rome en oiostreken is thans zoo ongunstig, dat do H. Vader, op voordracht der pastoors en op advies der geneesheeren, de geloovigcn van dat bisdom voor dit jaar heeft ontslagen van de vasten- en onthoudingswel in deze vcerlig- dangsehe Vasten, tot nader orde. Den Roiueinschen geloovi-en wordt in ste de daarvan het verrichten vau andere goede weikeu opgelegd. Amerika Het Katholieke geloof gaat in Amerika steeds vooruit. In den loop van het jnar 1897 is het aantal Katholieken in de Vereenigde Staten met 445.000 toegenomen en bedraagt thans 9.85GG00. Het aantal priesters nam toe met 500, zoodat er thans 10 900 zijn; daarvan behooren er 2800 tot verschillende kloosterorden. Er zijn 14 aartsbisdommen, 77 bisdommen met 07 seaiiuaiiep en 3900 studenten. Zwitserland Op vorschillende plaatsen in Zwitserland ligt de sneeuw op de bergen meer dan twee meters hoog. Men vreest voor lawines en gioote over stroomingen. De meeste bergbewoners hebben voorlonpig hunne woningen verluien eu hunne goederen in veiligheid gebracht. Griekenland. De koninklijke familie heeft Maandag, aan don weg van Athene naar Plialerorv, den eerslen steen gelegd voor de boet kapel, die op de plaats zal gebouwd worden, waar dezer dagen de aanslag op het leven van koning Geoige werd gepleegd. Nederland. VENRAY, 12 Maart 1898. De heer F. Jamin, stationchef alhier, is met iugnng van 1 Mei a's zoodanig benoemd te Zevonaar. Daar d'-ze verplaatsing voor. den genchjen ambtenaar eene promotie is, fcliciteeren wij hem dan hiermede <>ok van harte. Toch zullen zeer velen hem ongaarne zien vertrekken, wam wist hij zich door correct heid eu nauwgezetheid in het vervallen zijner ambtsbezigheden aller achting te verwerven, zijne behulpzaamheid bezorgde hem veler oprechte vi ieiidschap. Naar men ons mededeelt, zal de zoon van den héér Jamin, die voor eenige dagen examen heeft afgelegd als surnumerair der SS., ook aan het station Zevenaur zijne fuuctien waar nemen. Moge bet de geachte familie op lmnne nieuwe standplaats goed gaan Tot stationchef le Venray is benoemd de heer M. Smits, thans le Voorburg, bij s Huge. Blijkens achterstaande ndverlentic zal alhier iu de Muziekzaal, op Zondag 20 Maart a. s. eene Lezing gehouden worden voor leden van den Boerenbond en den Bouwvak bond. Uit vei trouwbare bron vernemen wij, dat alsdan als sprekei zal optreden, de Prisident van eene Aibeidersverceniging in Belgie. Het te behandelen onderwerp is de inrich ting van den Boerenbond in de Belgische Kempen, benevens bespreking over het nut der Vakvereenigingen. Alweer een nieuwen Bond te Venray 1 Zondag vereenigden zich iu het cufó van den lieer Pij pers-Vermeulen alhier een aantal sigarenmakers, met liet doel om een Boud up to richten onder de Venrnysche Tabaks bewerkers. Bereids hebben zich een 20-tal leden aange geven, welke tot President verkozen den heer F. J. Siebeis. Het doel vqn den Bond is, zedelyke en stoflelyke verbeteringen aan te brengen, voor zoover die noodig mochten blijken. En dat het hun met het eeiste .gedeeUo ernst is, blijkt wel uit hel volgeude artikel van bel reglement -Personen, die zich aan wangedrag schuldig maken, kunnen geen lid van den bond worden en zoo z.ij dit reeds zijn. dnn houden zij <>p lid van den hond te wezen". Dozo bepaling getuigt ten volste van de goede gezindheid onzer arbeideis. die in tegenstelling der werklieden op zoovele andere plaatsen, vyandeo zyn van baldadigheden, vecht partijen enz. Het is een sprekend bewijs, dnt de Venrnysche sigarenmakers prys stellen op eer en goeden naam Iedere maand wordt vergadering gehouden. De contiibutie bedraagt GO cents per jaar. Als Patroonfeest is bepaald St, Nioolaas (6 December). Men vertrouwt dat de sigarenmakers vu» alle fabrieken zich spoedig zuilen aansluiten. Donderdag had le Meerlo de provinciale stierenkeuring plaats. Er waren aangevoerd 28 stieren, waarvan er G werden afgekeurd. De prijzen werden behaald als volg»: 1. Jac. van den Munckhof, Venray. 2. Arn. Hankx, Wanssum. 3. H. Loonen, Meiselo. Met genoegen vernamen wij, dat twee der met een prijs bekroonde stieren indertijd door ons Gemeentebestuur zyn aangekocht tot veredeling van den veestapel te Venray. Is dit succes zeer aangenaam sour ous achtbaar Bestuur, dat zyue goede pogingen zoodanig beloond ziet, niet minder blijkt hieruit do activiteit der personen, die belast waren met het aankoopen dezer dieren, en getoond hebben hiervan degelijke kennis to bezitten. Wy vestigen do aandacht van belang hebbenden op achterstaande advertentie van den Rijksontvanger te Venray. betrekkelijk de openstelling van het kantoor op markt- dogen. Men schrijft uit Boxmeer Onlangs weiden alhier proeven genomen tot het oprichten van eene steenfubiiek voor den lieer Trvnes te Venray. Do grondstof werd daarvoor uitmuntend bevonden, zoodat or al spoedig een begin stal gemaakt worden, hetgeen auo oen honderdtal lieden werk verschaft. Men schrijft uit Horst Het veelbesproken plan tot bouwïng van een Liefdegesticht of zoogedaomd Gasthuis alhier schijnt thans toch te worden verwezen lijkt. Door den lieer Jorna. architect te Roer mond, is 'nel plan en de teekeningen gemaakt. Het belooft een Irani en zeer doelmatig inge richt gebouw te worden. Dg kosten worden geraamd op ongeveer 40 a 50.000 gulden. Op de stierenkeuring to Sovenum waren aangevoerd 21 stieren. Afgekeurd 2. 1 prijs. W. Hanssen, Morst. 2 en 3 prys. H. van Enckevort, Steeg, Sevenum. De WelEerw. Pater Julius Berlen. uit het klooster der Eerw. Pators Minderbroeders le Weert, is dezer dagen als missionnaiis naar Rliodus vertrokken. Te Blerick kan bot roodvonk thans als geweken beschouwd worden. Maandag zullen de scholen weer geopend worden. Te Venlo hebben zich twee gevallen van roodvonk voorgedaan. Op het postkantoor te Roermond is weel een valsch bankbiljet van f 25 uitgegeven. Het biljet is kleiner dan de echte biljetten; het papier is dikker en vetter, de cijfers va» het nummer zyn grooter, zoodat ze gemakke lijk te kennen zyn. Men zij dus op zijne hoede Te Maashees zal eene nieuwe coöperatieve •Roomboterfabriek worden opgericht, onder de benaming -Eendracht mankt Macht". Een groot nanlal veehouders zijn reeds toegetreden, terwijl zich nog geregeld nieuwe aanmelden. Daar de fabriek in wording is en de machines bcsU-ld zyn, zal binnen enkele dagen mot de werkzaamheden aangevangen kunnen worden. Het bestuur is samengesteld al6 volgt: M. Harten, Voorzitter, P- Stevens, secretaris, Leonaid van den Boogaari. Penningmeester, llenri Stevens en L. Kersten, commissarissen. Moge de jeugdige voroetiiging, getiouw aan haar devies, onder do leiding van haar degelijk bestuur, steeds vomUeulig werken. Woensdag had le Maashees de verkiezing plaats voor een lid van den Gemeenteraad, Van de 171 kiezers waren er 151 opge komen. Van onwaarde 9 stembiljetten. Geldig uitgebrachte stemmen 142. Hiervan verkregen de heet en: J.^Gerrits te Overloon 59 C. J. J. Bonants te Hulthcos 4 l ti. Kersten te ltolthees 39 Herstemming op Maandag den 21 Maart tusscben C. J. J. Üunanls en J. Getrils. Dinsdag is te Cuijk aanbesteed.' het ver bouwen van het Post- on Telegraafkantoor aldaar. Het werk is gegnnd aan den minsten in schrijver J. Hansen te Cnijk, voorf24i)0. I)e Dinsdag tc Cuijk gehouden veemarkt was zeer druk bezocht door binnen- en buiten- landschü kooplieden. Hoewel er buitengewoon weinig vee was aangevoerd, was do handel nog vrij druk en de prijzen redelijk. Biggen waren schromelijk duur en werden betaald van 8 tot 12 gulden. Te Aarle-Rixtel, op de grens van Helmond, zal door eéne nnnmlooze vennoot schap eeno groote wollen stoffen fabriek gebouwd worden, welke met do machinerie» ongeveer f 200.000 zal kosten. De heer P. do Wit van Helmond zal als directeur optreden. Door den hoogen waterstand heeft de stoomtram 's BoschVlijmen den dienst geslaakt. Te 's Bosch zijn de waterlocgangeu tot de stad afgesloten. Het stoomgemaal, dat de stad water vrij moet houden, is in werking gesteld, Wy lezen in de Maasbode Op den 3e» dezer werd oen bediende dooi den dokier gewaarschuwd, dat hij geen dienst mocht gaan dnou maar onrniddelijk een priester bij zijne vrouw moest halen, daar zij spoedig zou sterven. De bediende ging naar zijn kantoor om verlo'fle vrageu doch ontving van zijn patroon ten antwoord Jij moet je dienst doen, je vrouw kan wel sterven zonder dat jij er bij bent.- Toen do bediende des avonds thuis kwam, was zijne vrouw dood. Kan nion zich voorstellen, dat er zulke wreede menschen in beschaafde maatschappij gevonden worden? Wij hebben geen namen genoemd doch zullen den patroon niet moor sparen, wan neer wij weder iets dergelijks mochten vernemen. De toren dor R. K. kerk te Beuningeu, bij Nijmegen, is deze week voor afbraak ver kocht. Uit de brandkast van de gemcenlo Baarn is 10.000 gulden gostolen. De dief beeft eerst den sleutel uit den zak van den gemeenteontvanger moeten halen, terwijl deze sliep. Gemengde Berichten. Achtervolgd door de schooljeugd vertoonde zich M-iandag in de straten van Bergenopzoom een haas. Half dood van nngst vluchtte liet diertje in een banketwinkel, alwaar heel wat stukken gemaakt werden, oor men langoor gevangen had. Ten overvloede' kreeg de banketbakker nog een procesverbaal wegens stiooperij tijdens gesloten jachttijd I Een gierigaard To Zuiderwolde stierf een 7G-jnrige man, men vond hem dood op den vloer liggen. Deze man heeft een treurig leven geleid; zijn legerstede was niet veel beter dan die waarop een hond zyn nachtrust vindt. Onder den vloer echter vond men dertien duizend gulden aan specie en bankpapier. De oude goochelaar Bamberg, is Zater dagavond naar een krankzinnigengesticht overgebracht. Te Schermer, in Noordholland, wordt een veldwachter gevraagd op cem-jaarwedde van 45CTgulden, benevens vrije bovenkleeUing en schoenen. Liefhebbers kunnen zich nog aanmelden, er hebben zich nog maar 35G personen voor opgedaan 1 Uit de nalatenschap van een dokter te Neuilly, zijn twee heel zeldzame postzegels van liet eiland Mauritius verkocht voor 24000 gulden. Er is maar een middel om in den zomer geen last en schade te hebben van rupsen: vernietigen van rupsennesten omstreeks dezen lijd van hel jaar, nü zo gemakkelijk te vinden en do rupsjes nog niet uitgekomen zijn. Een spons uan een stek, met petroleum gedrenkt, is een gemakkelijk werktuig om rupsennesten v/eg te branden. Een landbouwer te Dietmarowier. iu Silezie, heeft dezer dagen aangifte gedaan van zyn 36o kind. Hij is tweemaal getrouwd, zijn eerste vrouw schonk hem 24 kinderen eu zyn tweede nu hot 12o. Van dc drie dozijn zijn er nog 24 in liet leven. Het feest van Patroon tier Christelijke Huisgezinnen, van eeij gelukkigen levensstaat en van een zaligeij dood, te SMAKT-VENRAY, zal dit jaar wederom plechtig gevierd worden. ZATERDAG 19 MAART, Feest van Sl. Joseph, zal de H. Familie van Venray, ter bedevaart komen, en de Hoogmis met Preek om 9 uur bijwonen. Na den middag om 3 uur plecbiig Lof met Preek. ZONDAG 20 MAART, na don middag om 3 uur plechtig Lof mot Preek. VRIJDAG 25 MAART, Fe.st van O. L. Vr. Boodschap. Oin 10 uur Hocgmis met Preek. Na den middag om 2i/fc uur. aankomst der II. Familie van Vierlingsbeek, en ten 3 uur plechtig Lof met Preek. Op de Woensdagen in do maand Maart en gedurende de Octaaf van St. Joseph zal de 11. Mis beginnen om 8 uur, op de andere Kerkdagen om 7 uur. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 5 tot den 12 Maart 1898. Caoboorltm. Jaeobus l'liilipsen. Maria Allegonda Mansacn. lleiidiinn Maria Josophinn BaUussnn. Joscphus Jaeobus Antonius Moester. Wilhelmus Deckeis. Huwelijken. Gecne. Sterfeevallen. Hendrikus Hubertus Nooijen, oud 16 jaren.- Franciscus Swlnkels, oud 11/2 jnar. Martinus van Gervcn, oud 16 jaren. Joanna Gertrudis Tunissen, weduwe van Joliauncs Josephus Ariaens, echtgonoote van Wilhelmus Antonius Marcellis, oud 63 jaren. Marktberichten Venray11 Maart Aangevoerd 30 halve kilo's Boter. Prys por halve kilo 54 a ct. Botermijn te Maastricht. 11 Maart. Gemijnd 10117 kilogram boter Pi ijzen f 1.00 a f 1.16. Gemiddeld f 1.09.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2