Deze dient ook in kelders gezet le worden, waar geen andere lucht afge vende stoffen bewaard worden, zooals aardappelen, bieten, zuurkool enz. (Dat men liet "hiermede soms zoo nauw niet neemt, blijkt wel daaruit, dat voor eenige jaren, een medicus mij verhaalde, een kinderlijkje in eeu meikkelder le hebben geschouwd! Rel.) llot overbrengen van de molk uil den melkemmer in het melkvat heeft plaats dnor e'en zilt. Hier le lande gebruikt men voel een zift van linnen. Zulks verdient geen aanbeveling, vooral niet zooals het hier toegepast wordt. Iu de mazen van de doekjes blijft m'dtk achter, welke gaat zuren; do doorloopende molk wordt zoodoende reeds bij bet filireereu met zuurvor- meude stoffen verontreinigd, waarvan, vooral in den zomer, spoedig zuur worden der molk het gevolg is. Wil uien per se deze doekjes blijven gebruiken, dan neme mm herhaaldelijk nieuwe, en wassche ze eerst vóór het gebruik flink in eene warme soda- oplossing en spoele ze vervolgens na in koud water. Hot zuurgehalle wordt daardoor geneutraliseerd. Spr. vertoonde een ppaclisch niet te duur zift, wat alom verki ijgbaar is en aanbeveling verdient. Vervolgens besprak de beer C. liet behaudelen der uielk wanneer ze gezift is. T. A. L. BEEL. Wordt vervolgd. Bolgië Op den 17 Juli zal te llrusse] een groot internationaal Festival voor Harmonie- en Fanfurugezehcliappcn plaats hebben. Er zijn 5000 francs aan prijzen beschik baar gesteld om verloot te worileu ouder de gezelschappen. Te Schaerheek, b(j Brussel, werd een persoon door zijn kostbaas gemaand, om zijn achterstallig kostgeld te betalen, waarbij hij hem tevens den weg versperde om het huis te verlaten. De kostganger, een Franschman, nam toer. een dolk en stak den ouden man in den buik, zoodal hij dood neerviel. De persoonlijke dienstplicht zal in Belgie niet ingevoerd worden. Het desbetreffende voorstel is reeds in de afdeelingen der Kamer mei eene gioote meer derheid verwoipen. Frankrijk £»mds den afloop van het Zola-prnces ia het in Piifys heel wat rustiger geworden. De nieuwe behandeling voor het Hof van Cassatie zal spoedig plaats hebben, doch dutl zul het zoo druk niet zjjn. Het Hof heeft alleen maar hel vonnis goed of uf le keuieu, en in het laatste geval wordt do behandeling der zaak naar eene andere rechtbank verwezen. Hiervoor is echter weinig vrees, want geen enkel advocaat van het Parysche gerechtshof heeft zich willen belasten met Zolu's verdedi ging in hooger beroep. Er is trouwens dan ook weinig eer aan te behalen i Er zal hem van ambtswege een verdediger moeten toegevoegd worden. Onbegrijpelijk is hot. dat Znla. de vieze vuilnisman, dm met al zyn zwetsen niets betreflende de onschuld van Dreyfus bewezen heeft, nog van alle zjjden zooveel bewy/.e» va» sympathie omvangt, en wel speciaal uit Nederland. Indien deze verheerlijking van den vuilen, liederlijk gemeenen schrijver met uitsluitend van de joden komt. dan pleit het niet erg voor de moraliteit van de anderen. De prijs van een half millioen ftancs in de tentoonslellingslolery te Parijs, is gewon nen door een vervet sbaas te Ivry, een hevige socialist. Man is thans benieuwd, of hy dit geld nu ook zal verdeelen. Duitscliland In een steenkolenmijn by Aken zyn door eene ir.yngasoniplufflng diie arbeiders gedood en tenige anderen zwaar gewond. Italië "Woensdag vierde onze allerheiligste Vader, P&'us Leo XIII. in uitstekende gezondheid zijn 88k'.on verjuatdog. j Griekenland. Zaterdag is een aanslag op den koning van Giiekenland gepleegd, w aai aan deze gelukkig ontsnapte. Toen de koning om 5 uur in een landauer mot prinses Mario uit Phnleron terugkeerde, werd door tweo personen, die in een sloot langs den weg vet scholen lagen, met gewaren op liet kouinklyk rijtuig guseholen. Het eerste schot miste, het tweede trof den pikeur. Terwijl het rijtuig zoo snel mogelijk verder reed, worden nog zeven schoten gelost, die echter niet trollen. Do koning en do piinses kwamen ongedeerd ill liet paleis lei ug. Er zijn vier peisonen als verdacht gevangen genoineu. Een hunner, een zekere Kardilzi, bekende al dadelyik, terwijl een tweede, genaamd Gioigis, ook door de mand gevallen is. Men veronderstelt, dat zij de werktuigen zijn eencr samenzwering. Karditzi verhaalde, dat hij zes schoten had gelost en zyn medeplichtige tweo. Het plan der moordenaars was, den koetsier en de puurden met geweerschoten te dooden en daarna den koning te vermoorden mot groot kaliber pistolen, waarmede zij gewapend waren. Prinses Mai ie zouden zij ongedeord hebben laten gaan. Op het laat-te oogenblik werden zij echter bang. waardoor hunne scholen grooteudeels ruisten. Hoe het echter zij. Koning George is door dezen aanslag een beroemd persoon geworden. Nog nooit was bij zoo populair, zelf» niet in zijn eigen laud. Van alle gekroondo hooiden ontving hy bewijzen van sympathie. Zon'n (mislukte) moordaanslag heeft dus ook zyno goede zijde 1 Turkije De Sultan van Turkije is door den aanslag op den Koning van Griekenland niet weinig bang geworden. Hij vreesde dat iemand van zyiflvolkje, bij het lezen van dat bericht, lust mocht krijgen om dat voorbeeld na te volgen. Daarom gaf bij onmiddellijk bij bet verne men bevel, dat in de Turksc.he bladen met mocht worden gesproken over den aanslag, en dat de Gneksche bladen die uiededeelingeu bevat'en, iu beslag moesten worden ge nomen. Een groote held is die Sultan van Turkye du juist titel 1 Nederland. Post- en Telegraafkantoor, Venray. 's dagelyks open, ook voor de Spaarbank van 8— 1 en 3i/z—G jt (spoorlyd). Op Zou- en Feestdagen, van 7i/i81/2 en 12ia1i;'j, voor de Spaarbank alleen van 71/2Si/t (spoorlijd). Voor Wissels en Quitanties alleen op werk dagen van 812 voorm. tot l nam. (spoortyd.) RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan liet post kantoor te Venray en de. daaronder ressor teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari: ingelegd f 7314-13; terugbetaald f 5208 16. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt Lel nummer 1782. VENRAY, 5 Maart 1808. Zondag avood bad in de Muziekzaal alhier de vergadering plaats van dun Boerenbond. Niettegenstaande het slechte weder was de opkomst zeer talryk. Aan de ordo was het vei slag van hot verhandelde en rekening en verantwoording van de iukomsten en uitgaven over het jaar 1897. Uit hot een en ander bleek ton duidelijkste de degelyke en nuttige werking van den Boud. Behalve de schoone instellingen, die in het belang van ouzo landbouwers zyn tot stuud gebracht, kan nog gewezen woiden op bet gezamenlijk natikoopen van mesisiofleu enz. hetgeen Batuurlyk voordeel oplevert voor den boer. Geduieude het jaar 1807 worden door bemiddeling vnn den Boerenbond aangekocht: 50000 kilo kalk. 17100 superplioffaat. 20050 kwintet. 8886 chili. 21000 thomaslnkken. 1U000 lijnkoeken. 10000 - maïs. Na voorlezing van het verslag had de terugbetaling plaats van do korting op mest stoffen, hetwelk voor thomaslakkeu l pCt. bedroeg. Vervolgens werd de joatlijksche contributie beuald, benevens hel mleggeld door de leden der panrdenverzekei ing. Ook thans weder zullen voor gezamenlijke rekening eene aanzienlijke partij mcststelfon, kalk, en veevoeder aangeschaft worden. De aanbesteding hiervan zal plaats hebben op 'nader te bepalen dug. Door den WolEcrw. lieer Pastoor Hillen, geestelijk adviseur van den Boerenbond, weid nog een hartelijk woord gesproken, waarin by onze Inndl.ouwets voornamelijk opwekte tot eendracht en samenwerking, zouder het welk niets tot stand kan komen. Mochten allen het gesprokene van onzen eerbiedwauidigen Herder eens goed ter hallo nemen 1 Denkt er wel aan Eendracht maakt macht. Tweedracht breekt kracht! In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad to Venray, is 0. a. hesloton tot uunkoop vuu 300 snok Lende meters Brandspuitslungen. Verder is de jaarwedde der veldwachters verhoogd en gebracht ieder op f <100. Bovendien is vastgesteld de Verordening op het hefl. n van legusgelden voor dc ui'gifle van stukken ter Secretniio en verrichtiui van den Burgerlijken stand. Dezo week zal een begin gemankt worden met het opnieuw beschilderen van de Paterskerk alhier, door den gunstig bekenden kerkschilder on decorateur, den heer Perey van Venlo. Het benoodigde stcigerwerk is bereids in de kerk aangebracht. Door de heeren bouwkundigen Groencndaal en Meester is een onderzoek ingesteld naar de deugdelijkheid van liet gewelf, met het gevolg dat alles iu eeu buitengewoon goeden toestand bevonden werd. Naur men ous mededeelt, zullen de beeldcD en figuren, die hoven itt het gewelf voorkomen, uitgekapt worden, en hiervoor in de plaats andere tableaux op een vlakken grond wor den aangebracht. Ook bestaat het plan, om in de linker- zijmuur ramen te schilderen. Omstreeks Augustus hoopt ineu met liet werk gereed te zyn. De gunstig bekende naam van den heer Peruy blijft ons borg voor eene prachtigo afwerking. Mot genoegen vernemen wij. dat thans van wege de gemeente nog tuoe brandspuiten (zoogenaamde aanjagers) aangeschaft zijn. Dat hioraun groote behoefto bestond, is bij den laatsteu brand alhier voldoende gebleken. 011 velen zullen dan ook. niet weinig verblijd syii, dat thans eens mot het verouderd systeem vuu watoraanvoer, door middel vau emmers, kun gebroken woiden. Hulde daarom aan ons vooruitstrevend Gemeentebestuur Nu ecliter eenmaal A gezegd is, dient ook B le volgen. Indertijd was nlbier ernstig sprake, om een vrijwillig brandweerkorps op te richten, iels wat bepaald levensvatbaarheid heeft. Zouder iels al te dingen op de deugdelijk heid der tlians bestaande brandweer, muonen wij echter, dut eene kleine uitbreiding, dooi vrijwillige krachten, met vaste fuiictiun, niet anders dan gunstig kan wol ken. Ook durven wij veronderstellen, dat een desbetreffend voorstel, door eemge geschikte personen ingediend, hij ons degelyk Gemeente bestuur zeker een welwillend onthaal en steun zou vinden. Komaan, wie neemt hiertoe eens het initiatief I Onze Fanfare Euterpe bonevens liet Znngeiskoor der Parochiekerk hadden Dinsdag eene droevige taak te vellichten. Ken der oudste en verdienstelijkste leden van beide gezelschappen, Gerard Ver hey oil, na eene lungdui igo ziekte o\ei leden, zou dien dag aan den schoot der aarde toevertrouwd w01 den, bij welke gelegenheid zijne talrijke vrienden hem de lamste eer bewezen. Weemoedig klonken de tonen der Fanfare, die met on.floeisde banier en trommen den dmevigen stoet voorafging, afgewisseld door ireurzungen van hel Zangerskoor. Het stoffelijk overschot werd gedragen eu gevolgd door het personeel der sigareufabi iuk van de heeren C. en H. Esser, alwaar Ver- hoyen lijden* ziju leven weikzaam en van allen een trouwe viiend was. Na do plechtige H. Mis lieten Fanfare en Zangerskoor op hot kerkhof nog eens hunne dioevige lonen hooren. als een laatste nfr-cheid van den goeden vriend, waarna allen een vurig gebed hemelwaarts slierden voor zijne zielerust. R. 1. P. Van de Nm mnnlschool te Venray zullen 8 leerlingen deelnemen aan hel onderwyzeis- examen to Maastricht; honevens een Ö-Ul pensbnaires uit het klooster "Jerusalem- alhier. I11 de Donderdag gehouden vergadering der nfdeoling Venray van don R. K. Onder- wijzeisbond, is benoemd tot afgevaardigde voor het Hoofdbestuur, de hoer Alph. Vermeulen. Tot candidaat voor het lidmaatschap van 't Hoofdbestuur werd gekozen, do lieer Hubert Kmykamp. Door den heer T. A. L. Beel, plaatgv. Districtsveearts alhier, is te Sumbeek miltvuur geconstateerd bij cone gestorven koe van G. Fraiissen. Het cadaver is verbrand cn de verdere wettelijke maatregeleu toegepast. Voor de Rechlbank te Roermond is legen Franci-cus Beider, gedetineerd aldaar, eene gevangenisstraf geeisclit vuu 8 maanden, wegens diefstal van gouden voor wei pen te Castenray. In het klooster der Eerw. Paters Min derbroeders te Maastricht is plotseling over leden, den Eerw. Pater Gijsbertus Ti ix. De overledene werd 111 de volle kracht zijns levens door een beroerte getroffen. Alhoewel slechts sedert eonige jaren te Maastricht in bediening, hcefi Pater Uyi bei lus zicli zooveel genegenheid weten lo verdienen, dat zijn vioeglydig heengaan iunij wordt betreurd. I)e Eerw. Pater Trix heeft zyne studiën genoieu aan hot Gymnasium te Venray. Op den Feestdag van den II. Joseph (19 Maart) zullen in de Kloosterkerk der Eerw. Paleis Miuderhroedeis te Weort 19 Eerw. Fraters de II. Priester wijding out vangen. Zulk eene plechtigheid heeft in de aloude kloosterkerk aldaar nog niet plaats gehad. Op de Provinciale stierenkeui ing te Heijen waren aangevoeld 32 stieren, waarvan er 9 werden afgekeurd. De pi ijzen werden behaald als volgt: 1. G. Willemse te Velden, 2. Th. W. Otten te lleijen. 3. Frans Peters te Well. Sedert Dinsdag is de Maas 0111 ustbarend gewassen. O vei al is de rivier buiten hare oevers getreden en heeft de omliggende weilanden en landerijen onder water gezet. Te Veulo is men bevreesd, dat do kelders zullen onderloopen. Te Weert beslaat thans liet gegronde vooi uitzicht tot het bekomcu van cleciriscbe verlichting. Door den gemeenteraad is f 100 beschikbaar gesteld aan eene commissie, om eeu onder zoek in le stellen naar de electrische veilich- lïng te Nijmegen en Luik. De kosten te Weert wolden geraamd op circa 25000 gulden. Te Keikrade is een persoon tengevolge hot ovei matig gebiuik van jenever plotseling gestorven. De heer 11. Claassens, tol nu toe post bode van Maashees naar Vierliugsbeck, is benoemd lot brievengaarder te Maashees en M postbode brievenbesteller voor Hoi thees en Ovsrloou. De nieuwbenoemde brievengaarder, een joon van den vorigen functional is, heeft zich sieeds doeu keuneii als een degelyk, vertrouw baar en behulpzaam persoon, zoodat alle ingezetenen zijne promotie van harte zullen toejuichen. Den 9 Maart zal te Maashees on Over- loon do stemming plaats hebben voor een lid van den Gemeenteraad, ter vervanging van wylen den neer P. Janssen. Als candidate» zyn opgegoven, de heeren: C. C. J. Bonnnis te IMthees. J. Gun its te Overloon. G. Kersten le liolthees. De heer 11. Mooren is herbenoemd (ot burgemeester van Hups. Zondag avond had te Tilburg weer een vreesolyke vechtpartij pluals, wa.uby eo» persoon de sl.ignder van den huls werd door- gesnedon. Zyu leven is in gevaar. Te Vechel zal een nieuw Post- eu Telegraafkantoor gein uwd worden. Hel ten tin is reeds aangewezen en goed gekeurd. Do WelEerw. heer Th. L. van deu Eyode, pastoor te Someren (Eind), is Zondag onder zeer zonderlinge omstandigheden os er- leden. ZEerw. bevond zich ten huize van een peisoun, diu door een beroerte getroffen was. In den gang staundu, nu voor de tweede maal aangeklopt te hebben, komt eeu der huisge- nooten schielijk aungeloopeu om de duur te openen. Toen do deur openging word de pastoor eveneens door eeno beioertc go:rollen eu zijgt in den gang neer. He kapelaan werd schielyk geroepen, die ZRorw. nog het 11. Oliesel kon toedienen, waarna hy spoedig overleed. De overledene, die binnen kort zijn gouden Priesterfeest zou herdacht hebben, was bijna 75 jareu ouJ. Gemengde Berieliten. Zondag heeft te Tilburg een persoon per ongeluk zijne hand afgekapt. In hot Rijksmuseum te Amsterdam zyn thans de kostbaarheden tentoongesteld, welke door onze troepen op Lombok buitgemaakt zijn. Do kostbaarste voorwerpen liggen te pronk in eeno groote glazen veiligheiJskast, d:e gedurende den nachtiu den grond zinkt. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. H Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw geacht blad, lol het stellen van eenige vragen. Het besiuur van den Vemayschen Boeren bond zaï. naar ik hoop, wel zoo welwillend zyn er, deze in een volgend nummer beant woorden 111 het belang vnn eemge leden. Eerstens: Mag een lid van den bond, zonder de bepalingen van het reglement te overtreden, in vereeniging met personen buiten den bond, veevoeder of meststoffen naukoopen Tweedens: Mag een lid van den bond zijn rundvee" verzekeren bij eene onderlinge 1 undveeveizckering, opgericht door personen buiten den bond Derdeus: Mag oen lid van den bond zijn paard of paarden verzekereu by eene onder linge laardeiiverzekeiing, opgericht door personen huiten den bond '1 Vicrdens: Wordt een lid van den bond, waiiueer hy van een der bovengenoemde gelegenheden gebruik maakt, buiteneden boni gesloten, als geacht den bond 'tegen te werken, ja of neen P. H. M. Merselo. Kerkelijk Nieuws. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat verleden ZoiiJag door Z. D. H. Mgr. Hear. Doulcel, Bisschop van Nicopolis, in de buis- kapel van het bisschoppelijk paleis te Ruuslhuuk (Bulgarye), do II. Priesterwijding weid toegediend uau den Eerwaarde Pater Bonavenfura al Assumpsione (Mart.nus Verkerkt) vau de EE. PP. l'aesionisten. Deze nieuwe Priester heelt zijne opvoeding genoten in hel St. Josephs-Gcsticht te Venray, onder toezicht van de nog thans in functie zijnde Eerw. Moeder, en maakte zijne eeiste studiën aan het Gymnasium alhier. Daarom hulde aan do Eerw. Overste van hel Sl. Josephs-Gesticht, daar hieruit ten volste blijkt, dat de kinderen eene goede opvoeding en verzorging hebben» Met vreugde en trots mag do Eerw. Overste dan ook terugzien op dut pleegkind, iu wien bet zaad, waarvan zij do kiemen heeft gelegd, zulke lijke vluchten afwerpt. f I Mi-old het den nieuwen priester dan ook f eens vergund worden, alhier in tegen woot- 1 digheid vuu haar zijne eerste H. Mis op Ce üragen. Wij hopen dat do Eerw. Pater vele jaren mui viuchl mngo werkzaam zijn 111 Wijngaard dos Deuren, en daarna eei het eeuwig loon daarvoor genieten iu de„ llemel. - K. VENRAY, 3 Maart. 1808. Correspondentie. De Trek kings! yst dor Loteiij van do Vereeniging vuu Landbouw, Handel en Nij verheid, ligt voor belanghebbenden aan ons Bureau ter inzage. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 1 tot den 5 Maart 1898. Geboorten. Petronella Hendrika Josophinn Asselberghs, Peter Johannes Dubinins Peters. Ariioldiou Vooste». Lionardus Joseph Johannes Dondeis. Huwelijken. Hendiikus de Mulder, landboiwer, oud 38 jaren en Maria Geertrui Loouen, weduwe vau Antoou de Mulder, landbouwster, oud jaren. Stei'fgo vallen. Catharina Hubertu Bouijeii, ougehuwd, oud 61 jaren. Gorardu8 Verheijen, sigarenmaker, oud jnreu, echtgenoot vau Jacoha Smits. üeiardina van Husselt, oud 32 jaren, wo neude to Nijmegen, echtgenooie vau Ber;;a. dus Cornells Aloysius Maria Visser. Marktberichten Venray, 4 Maart Aangevoerd 130 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilu 54 a ct. Botermljn te Maastricht. •1 Maart. Gemijnd 10190 kilogram boter Piijzen f 1.16 a f 1.24. Gemiddeld fl.20. Botermijn te Eindhoven. 1 Maart. Aangevoerd 6640 kgr. botor. Hoogste prijs f 1.28. Laagste prijs f i f 1.19. Sambeek. 28 Febr. Aangevoerd halve kilo's boter. Prys dei Botor per halve kile 52 a 63 ct.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2