v s a 3 a a Springslieren. Naaimachines. P. Laurensse, Venray. of van een inleg in (le Rijkspostspaar bank; 4. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aan gifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 1. bewoning van een huis of ge deelte van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari Hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2. op genot van inkomen in dienst betrekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders w erk zaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Verder wordt nog medegedeeld, dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den Burgemeester kunnen worden toegezonden, zoo op de omslag- enveloppe aan de voorzijde lu t opschrift wordt gesteld: «Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" cn in den linker benedenhoek den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. VEN RAY. G Febr. 1898. J)e Burgemeester voornoemd. Ph. ESSER. der Onderwijzers-Vergadering Afdeeling VENRAY, gehouden 3 Febr. 1S98. Opening der vergadering om 3 uur door den heer Voorzitter. Afw-zig niemand. Het v oi slag der vorige vergadering wordt do<-r den Secretaris voorgelezen en doot de verg. onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Eene lezing over. -He betrekking van den Onderwijzer," gehouden door den heer lil. van den Berg. Op eene bondige doch daarom niet minder duidelijke wijze besprak de heer Van don Berg de verheven taak des onderwijzers. Do geachte spreker bewees, dat de onderwijzer niet alleen moet trachten den leerling de Mondige kennis eigen te maken, maar ook verplicht is hem op te leiden in alle chriate- lijke en maatschappelijke deugden, hem ie vormen tot een godsdienstig inensch, opdat hy Imer een hechten grondslag vimle voor zyn stand in de samenleving. De heer Voorzitter bracht den geacliten Spreker dank voor zyne keurige lezing. Daarna gaf de lieer Vermeulen eene zaak rijke bespreking van Groot-Btiitaunië en Ierland. Na hiervan een schetskaartje op 't bord to hebben ontworpen, werden achtereenvolgons besproken: de ligging, den vorm, de natuur lijke gesteldheid, het klimaat, de middelen van bestaan en de bevolking. Bij monde van den Onder-Voorzitter, den heer Utrksen, bracht de Vergadering den geacliten Spieker haren dank voor do dege lijke leeruijke behandeling van dat aardrijks kundig onderwerp. Niets meer aan de orde zynde, werd de vergadering gesloten. HET BESTUUR. België Maandag ontving een horlogemaker te Luik van een onverlaat, dien hij c-ene welverdiende berisping toediende, een trap tegen den huik, die zoo hevig aankwam, dut hij in bezwijming viel, en denzclfden avond aan de gevolgen is overleden. De moordenaar is aangehouden, Te Verviers heeft een afschuwelijk feit plaats gehad. Op verschillende plaatsen der stad zijn de Christusbeelden afgerukt van de kiuisen, die bier en daftr staan. Een dier beelden was in het water gewor pen, terwijl een ander werd gevonden geheel met slijk besmeurd. Het volk is diep vetontwaardigd over die heiligschennis. De politie heeft eer. gestreng onderzoek ingesteld. Frankrijk Het groote nieuws in Frankrijk is thans, het rechtsgeding tegen den bekenden vuilen schrijver Emile Zola. Deze gemeene pornograaf, voor wiens lage schrijfwijze niets, dat Katholiek, braaf of fatsoenlijk heet, veilig is, die alles wat heilig is tracht te bezoedelen of door liet slijk te sleuren, heeft zich opgeworpen als verdediger van den joodschen verrader en vryraetseloar Kapitein Dieijfus. Betaald door het machtige joden-kapitaal heeft, di ze Fmnsêhe Italiaan zich zelfs niet ontzien, om na de laatste militaire uitspraak in zake de Dieyfus-kwestie, met zijne vuige pen hel geheele Fratische leger en den Presi dent der Fransche Republiek te bezwalken. En daarvoor heeft hij zich thans te verant woorden voor den rechter. Voor deze zaak is heel Frankrijk en zelfs het buitenland in rep cn roer, waaruit ten duidelijkste de macht van het Jodendom blijkt. Het geheele doel van de juudsche kliek is eene herziening van het vonnis tegen Dreyfus te verktijgen en danmoet liet geld de rest doen. De uitslag van het geding tegen Zola is ons nog niet bekend, doch de algemeenÖ opinie is niet in zijn voorduel, en do generaals dio hij aks get uigen heeft laten oproepen, zijn beslist tegen hem. liet eenige wat er van kan komen is een groeten haat tegen de joden, die met huil geld de heclo wereld willen behcetschen. Voor Zola was het eenvoudigste vonnis: overbrenging naar een krankzinnigengesticht. Te Lachnmp zijn vijf meisjes die op eene fabriek in eene nuburige gemeente werkten, op weg naar buis overvallen door een sneeuw storm. Nagenoeg Mind door de sneeuw geraakten de arme kinderen van den weg. verdwaalden en gingen ten slotte in do sneeuw liggen. Toen zij wat lang uitbleven gingen de ouders met een aantal buren ben zoeken, en eerst ten 10 ure 's avonds vond men de arme meisjes liggen, bijna goheel bedolven onder de sneeuw. Na veel moeite kon men hen tot het leven teiugbrengen, doch de handen der kinderen waren geheel bevioten, zoodat zij het gebruik er van voortaan zullen moeten misseu. Duitschland De Keizerin van Duitschland heeft in het afgeloopen jaar 1-14 gouden dienstboden- kruisen mei diploma verleend aan vrouwelijke dienstboden, die 40 jaien in dezelfde lumilie gediend hadden. Oostenrijk In Lnibach en op andere plaatsen zijn deze week hevige schokken van aardboving ge voeld. Ongelukken kwamen echter niet voor en de schade is ook gering. Italië Uit Rome bericht mon. dat Z. H. den Paus, bij wien zich onlangs eenige liekteverschyii- selen voordeden, thans weer eene uitstekende gezondheid geniet. Leo XIII is zoo helder van geest en zijn geheugeu is nog zoo flink als ooit, zoodat men zijn 88s»on verjaardag met de beste verwach ting ziet naderen. 's Pausen liefste uitspanning blijven Latyn- sche vei zen, die hy met veel zorg samen stelt. Transvaal Paul Kruger is met eene groote meerder heid herkozen tot President van de Z. A. Republiek. Kmger kreeg 12764 stemmen. Schalk Burger 3716 en generaal Joubert 1943. Amerika Alweer een President vermoord. De lieer Ban tas, president vsn do Repu bliek Guatemule is door samenzweerders vermoord. De bevolking is rustig. Nederland. VENRAY, 12 Februari 1808. liet was een recht gezellige avond, die de Fanfare Euterpe Zondag haren Honorair» leden en audeie belangstellenden aanbood. Deed het rijk vaiieeiende programma ons veel verwachten, de uil voering heeft deze verwach'ing naar iedeis oordeel nog verre overtroffen. Het talrijke publiek, dut de groote Muziek zaal moer dan vulde, gaf dat) ook herhaalde lijk zyne volste tevredenheid te keiinct) door oen daverend applaus. Het zou ons te ver voeren om ieder nummer te hespreken. alles heeft goed voldaan. I)o muziekstukken van de Fanfare bleken flmk ingestudeerd te zijn, en waren een uan- gpnome afwisseling tusscheu het overheer- scbend komieke gedeelte. De degelijke uitroeiing deed ons waarlijk naar een paar nummertjes uiecr verlangen. De heeien dilleUanten Jaspers van Bugge- nnin en Gobr, Koekelkorn van H-ielon hadden een groot deel vjo het programma voor hunne rekening genomen en met succes uitgevoerd. Dio heeren waren thuis op de planken en verstonden de moeiclijke kunst om zich in allerlei position gemakkelijk Ie bewegen. Al hunne voordrachten kwamen mecöterlijk en waren bijzonder geschikt om den lachlust van het publiek gaande te houden, zoodat genoemde heeren, zoomede de pi.mist. zeer reel by gedragen hebben tot het gezellige van den avoud. Onze Venraysche komiek, de heer Jean Kemps, was bepaald eenig. Meesterlijk go- gritneerd tot echte typen, was hy bij zijn optreden al reeds verzekerd van succes. W ïst hij tuis als -Hannes de Strooper" veel inteiessnnte byzonderheden van dat in Yenr»y Z"0 gelielde vak te vertellen, zijne voordracht -Snangs in Rooi" bracht nog heel andere merkwaardige onthullingen aan hot licht. Optredende als nachtwacht steldo hij zijne toehoorders op grappige wijze iu konnis mot zijne vele ondervindingen in het nachtelijk duister, welke allen betrokking hadden op Venriijsche of bekende feiten. Zeer begrijpelijk verwekte deze voordracht nog al eens dikwijls hilariteit en bleven de lachspieren gedurig in beweging. Het blyspel »Jocliem Uilenspiegel" werd ineeateilijk opgevoerd, Alle acteurs zonder uitzondering hebben prachtig gespeeld en waren als voor hunne rollen geknipt. Zoowel dit als het andere kluchtspel ge tuigde van eene degelijko leiding, wanrvuer aan de regisseurs wel ecu woord van lof toekomt. Het sensatie-stuk van den avond was ongetwijfeld het kluchtspel -Peer van Veiii'oni. en hoej op ziene moei kreeg." Dut was een echt Venrnyseh tafereel. Op zeer geestige wyze weet de schrijver hierin verschillende plaulselyke toestanden te vermelden, en de spelers daar waar het noodig is de hekelrul te duen vervullen. De kastelein -Hannes" en -Pet ut den Hoek waren echte 'ypen, doch do hoofdper soon -Peer" was bepaald «enig. Zoo ongeveer kon men zich hem voorstellen den befaamden -Peter van Vanrede-, den begaafden criticus, wiens heerlyke penno- vi uchicii indertijd vaak voorkwamen in ons blad. Thans heeft men hem gezien, den eeuwig- durende» hekelunr, die zyne meeniug niet onder stoelen of banken steekt, maar trots alles er flink voor ait komt. Thans echter hebben wij ook gezien, dat dit in het publiek wel eens gevaarlijk kan zijn, althans Peter ontving daarvoor een pak slaag -in optima forma" I Hel stuk word uitstekend vertolkt: de spelers hadden den schryver begrepen en wisten zich zoo goed in hunne rol te ver plaatsen. dat men onwillekeurig dacht, weikelijke Venraysche toestanden en gebenr- tenisssen te zien en te hooren. Nu, zóó erg zal het echter wel niet zijn 1 Nadat de WelEd. heer Th. v, d. Boogaart, President van Euterpe, oen hartelyk woi-rJ van dank pebiacht bad aan allen die mede gewerkt hadden lot het welslagen van den avond, werd het concert besloten met een tableau vivaut, voorstellende -liet schandaal ia de Fransche Kamer." I)e voorstelling was zeer natuurlijk, doch meer licht" zou hieraan ook meer succes bezorgd hebben. Wij vermecnen hier een woord van hulde te moeten brengen aan het ijverig bestuur vau de Fanfare, inzonderheid aan den Directour, den heer J. Verheugen, nnn wiens verdienst- volle leiding Euterpe voornamelijk zijn groot succes te danken heeft. Moge dit voor allen eene aansporing zyn om ons weer spoedig op iets dcrgelyks te vergasten. H. M. Blykens achterstaande advertentie zal alhier op Vastenavond Dinsdag e»n groot» gecostumeerde optocht gehouden worden. Het initiatief hiertoe is genomen door d» Venraysche Wielrydersclub Ramos. Bereids is de medewerking verzocht eu vork regen van de HandboogschuUerij Diana en de Fanfare Euterpe, terwijl nog vele andere clubs en particulieren hunne deelno ming toegezegd hebben, zoodat het plan, hoewel laat ontworpen, op goede grondslagen berust. Morgen Zondag avond om half acht zal in do Muziekzaal eene vergadering plaats hebben ven genoemde gezelschappen, waartoe ieder die luet heeft om den optocht mede te maken beleefd wordt uitgenoodigd. Alsdan zal een regelingscommisaie worden gekozen, benevens het een cn ander besproken omtrent den optocht. Aan het Kantoor der directe belastingen en Accijnsen te Venray is gedurende Imt afgeloopen jaar betaald aan Accyus: Gedistilleerd f 10135 7Ó5 Bier f 5049.47 Geslacht f 2305.45 Blijkt uit deze cijfers, dat in Venray. een flinkon bot rel wordt gedronken, toch spunt' het bier er verreweg de kroon. Wij boiekenen althans, dat tegen een accijns van 1 gulden per 100 liter hier, alzoo in Venray zyn gedronken 504000 liter bier, of wel rutm anderhalf milliocn glazen; dat is per hoofd ongeveer 84 liter of 252 glazen. Het heeilijke Venraysche gerstenat valt dus nog goed in de suiaak Wij maken do leden van den Venray sohen Houwvakborid opmerkzaam, dat de Vergadering op Zondag avond niet wordt gehouden in de Gemeoutescliool, maar in de Muziekzaal. De toeloop van rondreizende bedelaars naar onze gemeente begint waarlijk onrust barend to worden. Deze week telden wij op een dag zeven velschillende peisonen, die huis voor huis huil cen je gingen ophalen en onder allerlei voimen hel medelijden trachtten op te wekken. Bleef het hier nog maar bij, doch de brutaliteit van sommigen hunner is wuarlyk grenzeloos, eu wanneer zij niet. juist midden in liet dorp zijn, durven zij wel dicigemenlen te gebruiken. Zoo vervoegde zich dezer dagen eene jonge flinke vrouw aan eene woning niet de bede otu een aalmoes voor brood te koopon; loon men haar daarop een goed gesmeerden boterham aanbood, bedankte zij met de weinig vriendelijke bemerking: -Hou dio zelf maar, hoor De jufrouw otiviog liever gold, waar schijnlijk om jenever te koopun Een andere kerel, die met een -lamme hand" te kijk loopt eu kwast potlooden ver koopt, ontving ergens een cent; dit was echter voor mijnheer niet genoeg, althans hy gaf op luiden 10011 zyne ontevredenheid hierover 10 kennen. Het huslo was dat niemand iets aan die kerels gaf, en dat zij die wat afgezonderd wonen, hun deur gesloten ln uilen, dan was er misschien kaus om eoi lang van die plaag verlost te worden. Men geve zyn geld of brood liever aan die Venraysche armen, welke zich schamen om le bedelen, eu daatdoor dikwijls gebrek lijdon. Blijkens achterstaande bekendmaking zal dc Provinciale keuring van springslieren tu Meeilo plaats hebben op Donderdag den 10 Maart, voor wat betreft de gemeenten Venray, Wanssum, Meerlo, Broekhuyzen en G-nbbenvoist. Te Sevenem op Woensdag 0 Maart, voor Horst, Sevenuru, Helden en Meyel. Dinsdag stond voer de Rechtbank te Roermond terecht: G. Croymnns, oud GO jaar. koopman to Horst, aangeklaagd wegens meineed in eene civiele zaak voor hel Kantongerecht te Venlo, op 2 Januari 1897. De ciscli van het Openbaar Ministerie was 18 maanden gevangenisstraf. Maandag bevond zich eene vrouw ie Venlo in zulk een dronken toestand, dat /.ij op straat bleef liggen. l>e politie bezorgde liet beminnclyk schepsel een onderkomen in dun amigo. Woensdag nacht is te Venlo in de Joden straat de koperslagerswerkplaats van deu heer G. Verschueren roet al het aaswesig» materiaal een prooi der vlammen geworden. Te Tegelen sprong de leiendekker Sch. ■it den train, met het ongelukkig gevolg dat hy viel en zij» arm brak. Mgr. Anzer, bisschop van Zuid Schnn- toeng (China), die geruime» tijd in het Missiehuis le S'eyl vertoefde, is Dinsdag weer naar zijne Missie vertrokken. Do heer Jac. Theunisen te Straraproy ontving voor eene verzameling Romeinsclie munten duizend gulden. Te Reuver is aangehouden een persoon uit Maastricht, die bekend heeft zich ann ver schillende kerkdiefstallen schuldig gemaakt le bebb -n. Te Ridiluc viel Woensdag een leidekker, die eeuige work/.namhedeu te verlichten had aVi het gebouw, zoo gelukkig van de ladder dat hy na korten tijd is overleden. Te Maastricht is een droevig ongeluk gebeurd, dat alweer kan vernoemd worde» als eene vreesdij ke wuarscliuwing voor oudeis. De vrouw van een kleermaker was een boodschap gaan doen en hud m dien lyd haar kind van 10 maanden alleen in huis achter gelaten, gezeten op een tafel. Toen ile moeder terugkwam vond zij haar kind levend vei brand, bijna geheel verkoold op de tafel liggen. Waarschijnlijk had de kleine de lamp omver getrokken, en is hierdoor de brand ontstaan, die ook reeds de meubelen had aangetast. Teeken des tijds De gevangenis to Maastricht is Vo vol, dat oi'-n genoodzaakt was een 11-tul naar dio te Groningen te vervoeren. I)o landbouwers bij Mnastticht, die tor gelegenheid van hel lieerschen tan mond- eu klauwzeer, niettegenstaande het verbod, toch vee aan de markt gebracht hadden, zijn Maan dag deswege veroordeeld ieder tot 10 gulden boete. De markt te Vierlingsbeek was Dinsdag zeer slap. In hoornvee was bijna geen ln ndel. Met Liggen ging het beter. De beste soort eu werden zelfs verkocht voor 11 gulden per stuk. Sinds de prijs der vette varkens gestegen is komt er veel meer vruag naar biggen. Op vooistel van eenige groote fabrikan ten te Helmond, hoeft de gemeenteraad aldaar besloten, tol den Minister van Wateistaat het verzoek te richten, om Helmond onverwijld in het intercommunale telephoonnet op te nemen. De ver ei sekte opbrengst van f 1200 wordt door bedoelde fabrikanten gewaarborgd. Do buffetten aan het station Rosendanl zijn met ingang van 1 Moi voor 6 $uren verpacht aan den heer Kubn te Kampen voor f 12 254. 't Kan er nog al door Gemengde Berichten. Te Budel is een oude alleenwonende zonderling gestorven, die in zijne keuken eene oude kas had staan, welke hy steeds zorgvul dig voor iedereen gesloten hield. Nh zyn dood werd deze ook geopend en toen vond rn«'i daarin.... circa 900 eieren, welke al jaren oud en dei halve totaal bedorven waren. Behalve deze lngcn er nog eenige medailles, kerkboeken,- bidprentjes en een partyi^ tabak. Te Schiedam dronk iemand bij vergis* sing uit e»n flesch met petmlcum, die in een donker hoekje van de kelder stond. I)aor onze snoeper in de verbeelding was een flesch met jenever te bobben, 'bezorgde dit -slokje- hem niet alleen eene leelyko teleurstelling, maar bovendien nog heel wat buikpijn. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 4 tot den 11 Febr. 1898. Geboorten. Hendrikus Antonius Mink. Hendnka Suykuns. Lodewyk Hubert Voermnns. Sterfgevallen. Martinus van Rijt. 83 j., goh. te Deurne, weduwenaar van Joanna Maria vun der Sauden »n van Johanna Derix. Hendrina Heyligers, 77 j.. geb. te Horst, weduwe van Marti» Reyndeis, Elisabeth Allegonda Jbscpliiiia Wilhelmina Tan Opbergen. 6 m. Johanna Vertinden, 35 j., echtgenoote van Leonaidus Lichteveld. Philip Jacob Hubert Sassen. 3 m. Maria Peironella Noijen, 12 dag. Antoniu Johanna Jucobs, 10 m. Marktberichten Venray, 11 Feb. A.-ngevoerd 130 halve kilo's Boter. Prys per halve kilo 54 n 00 ct. Botermijn te Maastricht. 11 Feb. Gemijnd 10225 kilogram boter Prijzen f 1.20 a f 1.33. Gemiddeld f 1.26. Botermijn te Eindhoven. 8 Fob, Aangevoerd 8250 kgr. boter. Hoogste prijs f 1.33. Laagste prijs f 1.20. ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevuilen van eene flinke DOCHTER, Jeannette Poels-Poels. VENRAY. 11 Febr. 1898. KEU1UNG van Da Burgemeester van Venray, Brengt ler kennis, dat, voor wat de boven gemelde gemeente b»ttefr. do keuring van Springstk-ren in 1S98 zal plaats hebben te JSTeerlo, op een perceel weiland anti het einde van do kom, tegenover het huis van J. Lichteveld, langs den weg naar Wanssum. op Donderdag 10 Maart a. s., des voorm. 11 ure. Venray, den 13 Febr. 1898, De Burgemeester voornoemd, .j PU. ESSER. Aanstaande Vrijdag is hij VAN MEIJEL op de Trap te bekomen a 20 en 21 ets. het pond. Magazijn van Ruime keuze voorhanden, en zeer bjllyke |\v prijzen. Handmachine van af f 13.50. Gomakkelyke afbetaling. Agenten gevraagd voor de omstreken.

Peel en Maas | 1898 | | pagina 2