Buitenland. Van een© gooilo, welWaden keuze onitronl stand on buroep hangt zeer veel voor 's mouschen lichamelijk en zedelijk geluk af, en het ongeluk van duizenden heeft geen anderen oorsprong dan een misgreep dienomtrent. Vele ouders beseften niet, aan welk gevaar zij hunne kinderen blootstellen, door hun ectie verkeerde bestemming aan te raden of op te dringen. Ouders, niet gij, maar uw kind zelf moet eigenlijk bepalen, wat het worden zal. De natuur wreekt zich doorgaans op eiken dwang, die men haar aandoet; en deze dwang, al ontstaat hij ook uil de beste oogmeiken, verwoest hei geluk van ecu voor u dierbaar wezeu voor geheel hel leven. Mochten allen van dit besef steeds doordrongen zijn, en daarom in de keuze van een beroep voor hunne kiti de; en met de meeste omzichtigheid en wijsheid te rade gaan België Ren Priester aangerand] Zondag avond omstreeks 11 uur werd te Luik de kapelaan Dhomen op weg naar huis door eene bemin dronken jongelieden aange vallen. De geestelijke stiel een van de woestelingen ter ug, .naar deze wierp zich op hem en gaf hem zu.k een vuistslag in het gezicht, dat de biil van den kapelaan verbrijzeld werd en de glasscherven hem de oogleden doorsneden. De verwonde kon unuvankelijk van pijn en bij het sterke bloeden niets meer zien. De lafaards naaien toen de vlucht. De oogen van den geestelijke blekou later gelukkig ongedeeld le zijn gebleven. Te Bree is cene afschuwelijk lage en laffe daad gepleegd. Men heeft namelijk eene groote hoeveelheid petroleum en lucifers gegooid 111 den drink- waterput, staalde op de Nieuwstad aldaar, waardoor het water voor het gebruik geheel ongeschikt is. Ofschoon de politie een streng onderzoek heeft ingesteld, zija de daders tut nog toe onbekend. Duitschland Op de Duitsclie grensdorpen begint het m"iid- en klauwzeer onder het rundvee zich steeds meer uit te breiden. Thans is het weer uitgebroken op verschil lende sinllen te Frelenberg en Hochheid. In bet drupje Hillcnsberg, nabij de Hollandscfce grenzen, beeft men.... den oorlog aan Holland verklaard. Door de schutterij aldaar is vastgesteld, dat deleden. die met van Duilsohe afkomst zijn, bet gezelschap moeten verlaten. -Die Hollander".... men kon nooit niet weten.... Kr konden wet eens spionnen onder zijn 1 In de kolenmijn Frankenholz bij Kaiser- lau'ei'n, zijn hij eene oi.lpiwffinig vau myngas 30 personen gedood en 40 gewond. De zaak van den i seu<lo-:.ai (sliertog van Oostenrijk. En.il Berendt. die een tijd lang geheel Europa heeft bezig gehouden, is thans geheel uit de voeten. Woensdag is hij te Essen uit de gevangenis ontslagen. De bedrogene Marie Husmann heeft hare aanklacht 'n getrokken, nadat hij haar de ont- fn selde gelden had terugbetaald. Oostenrijk De weervoer.speller Falb voorspelt een s fi'i!"en wuiuir. t- beginnen op G December. In Oosietu'ijk beeft bet op vele plaatsen al zeer eig gesneeuwd. Rusland Bij Warschau heeft wepr een vreesclijk spoorwegongeluk plaats gehad. Tengevolge een verkeerden wissels Tand zijn t vee ticinen in volle vaart legen elkander gereden Verschillende wagons werden geheel ver brijzeld. 17 personen waren direct dood, en een groot aantal ernstig gekwetst. Italië Dnzer dagen is in liet gebergte, in den omtrek van R une, op klaarlichten dag een jeiskocts door roovi rs aangevallen. Do koetsier werd gekneveld en de reizigers werden beleefd verzocht hun geld en kostbaar beden te willen uileggen. Daar de bandieten van revolvers voorzien waren werd hiertoe gereedelijk overgegaan, waarna de roovers met hun buit in liet ge bergte verdwenen. Engeland Een löjarige knaap te Felling is gestorven aan nicotine-vergiftiging, veroorzaakt door liet overmatig tooken van sigaretten. Volgens een bekend geneesheer zyn in Engeland daaraan bijzonder veel sterfgevallen te wijten. Nederland. Posl- en Telegraafkantoor, Venray. is dageljjks open, ook voor de Spaarbank van 81 en 3i/«6 ji (spoortyd). Op Zon- en Feestdagen, van 7t,'i8l/3 en 12i/»lij», voor de Spaarbank alleen van 7iJzSty* (spoortyd). Voor Wissels en Quitanties alleen op werk- dageuvan 8l,i voorin, tot 1 nam. (spoortyd.) RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het post kantoor te Venray en do, daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand .Novemberingelegd f 6300.52; terugbetaald f 3182 01. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1729. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de le helft der maaml Nov. 1897. en welke op schrifte lijke aanvrage aan den Directeur van liet Postkant oor te Venray kunnen worden gere clameerd. R, Jacohy Co., Leipzig. VEN RAY, 4 December 1897. Zondag werd in onze parochiekerk met plechtigheid liet Feest gevierd van de H. Oda, de bijzondere patrones tegen oogziekten. Ter cere van deze groote Heilige, die volgens de geschiedenis een tijd lang iu Venray woonde, werd eetie plechtige Hoogmis opgedragen, onder welke ons Zangerskoor eene schoone muziekrais ten gehoore bracht. Gedurende den dag werd het kapellletje op den weg naar Merselo, dat aan de H. Oda is toegewijd, door een groot aantal vrome geloovigen bezocht. In da levensgeschiedenis van de H. Oda vinden wij o. a. liet volgende vermeld betref fende Veuvay. De II. Odn, ene Scliotsche koningsdochter, die blind was, verkreeg bij eene bedevaart nuar Luik, op de plaats waar den H. Lam- bertus vermoord was, het gezicht weder terug. In hare dankbaarheid beloofde zij haar gofeeel leven aan God toe te wijden. Toen baar vader later haar een echtgenoot wilde opdringen, weigerde de Maagd dan ook, en op zijne bedreigingen nam zy de vlucht over zee, trok heel Europa door, overal een heilig leven leidende, en kwam omstreeks het jaar 716 in Venray aan. Dc juiste plek, waar zij te Venray woonde, vinden wy geboekt in een zeer oud handschrift eener Zuster uit het voormalige klooster -Jerusalem". De H. Oda, zoo schreef die kloosterzuster in hare eenvoudige taal, -woende te Venraede op die stede, daar nu onse nije peerfstal voor des heeren huys is," d. i. waarschijnlijk op de plaats, waar zioh nu de Grot vau Lourdus bevindt. Daar zij nlliier van eenige edellieden veel te lijden had. vluchtte zij verder, en voorspelde toen, dal de woning, die zij ontweek. later een klooster zou worden, welke profetie iu 1422 vervuld werd. Toen de H. Oda op have vlucht reeds Merselo naderde, beklom zy een berg, tus- schen dit gehilcut en Venray gelegen. Dan wendde zij zich om naar de plaats, waar zij zoo gaarne gebleven wa3, wierp zich op do knieën en smeekte haren Guddelijken Bruide gom, dat Venray nooit door vijanden veroverd en in brand gestoken, of door besmettelyke ziekte geteisterd zou worden. Later is zij in geur van heiligheid overleden te St. Oedenrode, wvlke plaats naar haar genoemd is. Mogen ue talrijke ooglijders, dio het aan haar toegewyde kapelletje alhier bezoeken, door do voorspraak run de H. Oda steeds \eijioord wi.rd.-n, en Venray steeds bevrijd blijven vau brand en besmettelijke ziekten. Onze parochiekerk wordt door o'e goede zorgen van onzen WelEerw. Heer Pastoor W. H. Hillen, geregeld verfraaid. Naar wij vernemen, zullen de bovenste vakken van de twee groote zijramen naast hot Hoofdaltaar thans ook versierd worden met beelden in glasschildering. M-n deelt, ons mede, dat. deze belangrijke verfraaiing toegezegd is op den Feestdag van St. Catharina, ter gelegenheid der Professie vau eenige Ecrw. Zusters in hel Klooster -Jerusalem" alhier. Hulde den edelen gever Door de politie is alhier gearresteerd zekere Salomon Schnlenkloppen, wonende te Apeldoorn, die nog een oude schuld bij de justitie to vereffenen had wegens dronken schap. Donderdag morgen is hij door onzen wak keren veld wachter A. Willen naar Roet mond getransporteerd. Een lieiligscliendende diefstal is deze week gepleegd in de miraculeuze kapel van O, L. Vrouw van Oostrum, finder Venray. De offerblok, bestemd voor den St. Pieters penning, die vlak bij den ingang hing, is gestolen en werd later ledig teruggevonden op een veld van den landbouwer Pingen. Daar deze kapel ten behoeve der vele bedevaartgangers overdag steeds geopend blyf;, was het voor den dief niet moeielyk otn de offerbus geheel mede te nemen en op eene afgelegen plaats te ledigen. Door de politie is een streng onderzoek ingesteld, doch het zal moeielyk zijn den dader le vinden, wijl er waarschijnlijk al een paar dagen voorbij waren, eer de diefstal ontdekt wrerd. 't Is buitengewoon, zooveel inbraken en diefstallen uls er in den laatstei. tyd gepleegd zyn, waarvan de daders onbekend bleven. Daar do dieven door dit succes steeds driester zullen optreden, wordt een ieder de grootste waakzaamheid aanbevolen Zondag avond woedde boven onze ge meente een kort uiaar verschrikkelijk lievig on weder, gepaard met een gewcldigeu storm en hagelslag. Bij een der vreeselijke donderslagen, die schier tegelijk met de weet licht aankwamen, werd de bliksemafleider van den toren ge troffen, zonder dat er echter schade werd veroorzaakt. Ofschoon de meeste ingezetenen wegens het noodweer een angstig kwartiertje doorbrach ten, zijn hier gelukkig geen ongelukken te betreuren. Op vele andere plaatsen is men echter niet zoo gelukkig geweest, want behalve het onweder, heeft ook de storm door het geheele land nog al veel schade veroorzaakt. Kuizen zijn vernield, booinen ontworteld en zelfs hadden hier en daar overstroomiogen plaats. Twee reizigers, die voor dc reis van Vierlingsbeek naar Venray de moeite niet hadden gedaan om oen kaartje te nemen, stonden vreemd te kijken, toen legen bun bij aankomst alhier door den onderchef Klar.sseus procesverbaal werd opgemaakt en zij f 2.5D boete moesten betalen. Eene dure les Bij den veldwachter A. Millen alhier kan men zich overtuigen van hot buitenge woon zeldzame feit, dat de gerst voor den tweeden maal dit jnar met volle aren staat. Dit m»g ook wel als eene bijzonderheid vermeld worden. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande adveiteulie, betreffende eeno lezing gvlV Amerika en de Hollandscho Kolonie -Nederland", in Zuid Oost Texas te houden aanstaanden Vrijdag avond om 7 uur, in het Hotel -de Zwaan", bij den heer W. Pools alhier, door den heer John Oudeudijk, Amenkannseh reiziger. Eene lezing over hetzelfde onderwerp wordt te Horst Donderdag gehouden by den heer HoubenVervoort. Een b-nnenbrnnd, die Maandag middag te Horst ontstond bij den werkman L naby het s'ation, was door de hulp der buren gauw gcbluscut. Op Woensdag den 8 December, Feest van O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis, Pa trones van Klein Lourdes teTienray, zal een ex t rat rei n loepen van Venlo naar Tienray. Vertrek van Venlo 's morgens 8.50 uur (Greenwichtyd). Op dien Feestdag kunnen de pelgrims in de Genadekapel te Tienray een Vollen Aflaat verdienen. Voor het lidmaatschap van den Gemeen teraad te Meerlo hebben zich csndidnat gesteld de heeren Anselm van der Voort en M. Kessels. Te Blitterswyk werd Dinsdag door de Liedertafel -Moed en IJver" eene serenade gebracht am haren ijverige» Secretaris, don heer Jac. Rnymakers, die als zoodanig zijn zilveren feest herdacht. Van wege het gezelschap werd aan den jubilaris een prachtige lamp aangeboden, waarop de leden flink gelracteerd werden. Eerlang zal de heer Janssen den dag her denken. waarop hij voor 40 jaren benoemd werd tot directeur vau genoemd gezelschap. De heer Hillen te Blerick is aannemer geworden van de werken tot verbetering van de Maas onder de gemeenten Broekhuizen, Meeilo en Bergen. Tengevolge van den regen der laatste dagen is het water iu de Maas weer eeniyzms wassende. Het was ook hoog noodig, want op enkele plaatsen was het wa'er zoo laag, dat men er zolfs inet de kleinste scheepjes niet meer door kon varen. Door de concurrentie van twee petro- leumhaf.deluurs woidt de petroleum te Venlo langs de huizen verkocht voor 5 cents per liter. Te Weert bestaat het plan om eene Kamer van Koophandel op te richten. Te Weert viel een 72jarig moedertje in de kanaal, doch werd nog mei levensgevaar gered door den landbouwer J. Peiz te Loozen. lil hel Lievevrouwen veld by Roermond vertoonde zich deze week op verschillende avonden een -spook - Terzelfder tyd zijn bij een tuinier, die aldaar zijn lund had, 37 bloeiukoolen gestolen. Mogelijk had het -spook" wel lust in bloem kooien Dat zal de politie eens onderzoeken! Te Herkenbosch sloeg Zondag avond de bliksem in eene boerderij, welko geheel is uitgebrand. Te Maasbi'oo sloeg de bliksem Zondag avond iu den windmolen van du Wed. Peters een gat door don muur. Er ontstond echter geen brand en slechts zeer weinig schade. Te Buggenum is een reusachtige linde boom. die naast een kapelletje stond, dooi den storm als een riet gebroken. In zijn vul yerbryzelde bij do kapel mot al wat er zich in bevond. Door een groot aantal landbouwers tc Slramdroy is besloten, dat wekelyks door een hunner een koe zal worden geslrcht, bet vleesch zal worden verkocht voor 20 k 22 ets. per pond. Op die manier zullen de slagers op den duur de vleeschpiijzen moeien vermindeion, of het vee duurder betalen. Woensdag nacht is te Heerlen op drie plaatsen ingebroken en gestolen. Bij een horb-gieumker werd eene groote winkelt uit verbrijzeld en 15 horloges en een paar horlogekettingen. Benevens is inbraak geploegd in eeue op zichterskeet en in de werkloodsen van liet in bouw zijnde Sanatorium en m de werkplaat sen aan de mijn. Oveial namen da dieven nlles mede wat voor de hand lag. Te Brunssum. met eene bevolking van bijna 1200 zielen, zyn sinds Mei slechts twee kleine kinderen gestorven. Andoio sterfgeval len hadden niet plaats. Dinsdag legde de politie le Maastricht beslag op 59 runderen, welke, niettegen staande liet verbod tot hot houden van veemarkten, toch ten verkoop waren bijeen gebracht. Al deze dieren werden met uitzondering van een vijftal, tegen borgstelling vrijgelaten. Sommige veehandelaars moesten meer dan f700 depouoeren. Dinsdag werd door do Belgische doua nen te Visó den invoer in België geweigerd van niet minder den 7 wagons hoornvee. Alles moest weer terug nuar Maastricht. Uit Liessel bij üeurne schyft men ons het volgende: -Dinsdag 20 Nov. 's avonds omtrent 9 uur ontstond er brand in hot huis van Mar. van Gocb, bewoond door eerstgenoemde eu de wed. G. v. d. Mortel. De brandweer was spoedig op do plaats, doch de brand nam zoo vlug toe, dat aan blusschen niet te denken viel, en er maar weinig gered kon worden. 1 vel varken, 1 maal, 2 geilen en 1 schaap zijn in de vlammen omgekomen. Van de weduwe, die met hare kinderen in de kamer woonde, is alles verbrand. Liefde- rijke buren hebhen baar onder dak gebaald. Heden morgen lagen nog twee tuifmyten, die ontzel'eud gebrand baddv-n. te sim-ulen; op l i-t der politie worden dezelve ouder den grond gewerkt. Het huis was verzekerd, bunevens den inboedel van de weduwe. Hot volgend jaar zal waarschijnlijk een begin gemaakt worden met den aanleg vau de nii uwe tramlijn GemertHandelUden. Op den stoomtram van Eindhoven naar de Belgische grens had Zondag avond het eerste ongeluk plaais. Waarschijnlijk tengevolge van don hevigen storm is een conducteur onder Steensel van den trein gevallen en overreden. I)e ongelukkige, een oppassend man, pns een jaar getrouwd, was direct duod, zyn lichaam was geheel vermorzeld. Te 's Bosch zijn' twee remmers vau de Staatsspoorwegen gevangen gonoraon, die ver dacht worden jenever te hebben gestolen uit een vat, liggende in een goederenwaggon, Te Lage Zwaluwo is een 4-jaiig meisje in een korst brood gestikt. Eene diens'bode le Gchlrop bad een klein wondje aan de hand, waar geen acht op geslagen werd. Bij haar werk. liet poetsen dor kachel, kwam er vuil in. Na verloop van een paar uren zwol baren arm zoodanig op, dat geneskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat zij 14 dagen onder doctors handen was moest haar ai m afgezet worden. Te Amsterdam zijn weer twee meisjes op verschillende tijdstippen door een man aangevallen en met een mes iu den rug verwond. De dader is onbekend. Men zal zich herinneren dat voor eoni»e maanden aldaar zooveel dienstmeisjes op de zelfde manier aangevallen en verwond waren. Ook daarvan is de dader nooit bekend ge worden. Te Beverwijk is cene vrouw door eea neerstortenden boom getroffen en gedood. Maandag nacht zyn to Scherper.isse door het snel opkomen van den vloed 194' schapen van een veehouder verdronken. De schade bedraagt ruim I* 2000. De lieer Boom te Delden heeft zich tot den Minister van Binnciilandsche Zaken gewend met de verklaring, dat hij in drie dagen tijds m»nd- en klauwzeer kan ge- De Minister heeft hem daarop bericht, dat hij onder toezicht van een rijksveearts, de genezing van een koe, die aangetast is door mond- en klauwzeer, mag beproeven. Als het nu maar gelukt? Te Oosterbeek heeft een kind zich aan heet water zoo deerlyk gebrand, dat het aan de gevolgen is overleden. Tusschen Arnhem en Rheden is een huzaar door der. trein overreden, liet hoofd was van de romp gescheiden. oensdag gingen le Amsterdam weer S Zusiers vau Ruuseudaal scheep voor de Missiën Van Suriname eu Curaijao. Als een bewijs, hoe do geest van het Nederlandsebe volk gestemd is, zoodra het geldt de Inlmldingsféesten van onze jeugdige Koningin Wiliiclmina, verdient vermelding dat in den Gemeenteraad te Alkmaar door den Wethouder C. W. Bruinvis het voorstel werd gedaan tot aanschaffing van een levensgroot Portret tn Peinture-Bogaerts. IPi ijs f300) Be/e blijde tijding werd ondereen daverend applaus van goedkeuring begroet door de aanwezigen, dio den Wethouder hun dank brachten voor het genomen initiatief. De rechtbank te Rotterdam heeft oensdag dun Duilscliun horlogieruakor Muller, die zijn vrouw en kind vermoord heeft, na een gei echtelijk geneeskundig on derzoek builen vervolging gesteld, maar zijne plaatsing iu een kruilkzii.igeugesUoht gelust. Gemengde Berichten. Te Loozen naby Weert, is deze week een paartje getrouwd, die te samen dun niet ona: idigeu leef: yd van 151 jaren bereikt hadden. Lang gewacht en misschien nog veel te vroeg To Oldenzaal is bij bet graven der funda menten voor de le bouwen .sclmolb calcn der Zustors Franciscanessen aldaar, een doosje gevonden, waarin 36 gouden munten ter grootte van een rijksduuldei en sleci.18 zoo dik als een dubbel je. Tw Amsterdam bij Kras is een pompoen tentoongesteld, die liet enorme gewicht hoeft van 175 pond. Ingezonden. Oude Lifderenboekjes. Ik neem de vrijheid langs dezen weg hulp le vragen in do studie vnn oude geestelijke liederen, die tot dit oogonblilt in onze Neder landen niet in Katholieke builden is. Wilt, bid ik U, de goedheid hebben, mij oude liederboekjes toe to zonden. Goustelijko of wereldlijke, geschreven of gedrukte 1: >de- ren, met of zonder by voeging van iuu lek. alles zal mij zeer welkom wezen. (Judo boekjes boe beschadigd, bevlekt, onoogelyk of oncompleet ook, alles zal mij zeer aangenaam zyn. Menig boekjo, dat thans uls nietswaardig wordt beschouwd of op den zolder ouder l el stof bedolven ligt, kan voor ons doel vau onschatbare waarde zijn. Zelfs opgave van den volledigen titel van een oud geestelijk liederboekje zal met een dankbaar hart ontvangen woidcn. Tut een klein bewijs van dankbaarheid zend ik aanstonds na ontvangst vau eene zending of opgave mijne Kerstliederen met mu/.iuk. Is de naam van den afzender onderstreept, dan zend ik de boekjes franco terug. Is hel woord -Drukwulk" onderstreept, zoo zal ik beschouw en, dal hul boekje voor 50 c:s. te koop is. Adres: Kapelaan 110ES, Allen iu Geldeiland. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 20 Nov. tot den 3 Dcc. 1897. Grebooï'ten. Hendrikn Maria Julia Straatman, Mariinus 11 libellus Arts. Elisabeth Mu'hilda Hermans. Pelioiteila Theodora Janssen. Sterfgevallen. Jacomina van Cuyck, 52 jaren, weduwe van Gerard Hubert Peeter#; Anna Gerlruda Gussen, 7-1 jaren, weduwe uit le huwelijk van Godfried van de Goor en uit 2e huwelijk van Johannes Andrics Cuppens. Cornelia Noyen, 64 jaren, weduwe van Henricus Claasspns,

Peel en Maas | 1897 | | pagina 2