St. Wilibrord's Feestdag. Buitenland. Dus dooi voreeniging moeteu de boer soowel als de werkman komen tot hun recht. Dit recht is voor beiden hetzelfde: door werken een behoorlijk stuk brood, 't Verschil hier is alleen dit, dal de werkman leeft van zijn weekgeld en den boer van 'l geen er van de opbreng sten overschiet. En dit overschot zoowel' als het weekgeld moeien voldoende zijn, som in het onderhoud van vrouw en kinde ren op betamelijke wijze ie kunnen voorzien Daarom, landbouwers, vereenigt u en sluit u aan bij den Curistelijken Boerenboud Rekeningen beialen. Bij alles wat in onze dagen wordt gedaan om de armoede le voorkomen en te vellich ten, is er één middel, dat door velen uit het oog verloren wordt liet tijdig betalen van rekeningen, vooral aan de kleine luiden. Ir. het algemeen waie liet wensclielijk, dat er niets op crediet weid gekocht; het zou velen voor noodelooze uitgaven bewaren. Maar allertreurigst is hot. dat er zijn. zelfs onder de rijke lieden, die het betalen hunner rekeningen twee, drie, soms vier jaren uit stellen. en wanneer de leverancier zeer be scheiden om betaling verzoekt, deze nog zeer onvriendelijk afwijzen. Wie groote zaken doen. werken met een groot kapitaal en hebben overul crediet. Maar de kleine w inkelier of ambachtsman, de naaister, die geen kapitaal ter hunner bescbikking hebben, kernen door dat uitstel van betaling in de grootste verlegenheid. Zij moeien hunne werkstoffen inslaan en grootendeels contant of op 3 maanden betalen, want zij hebben weinig of geen crediet. En zij durven niet op betaling aandringen, uit vrees van .hunne klanten te verliezen. De gevolgen liggen voor de hand. Daarom richten wij tot allen, die aan het genoemde euvel mank gaan, een ernstig woord: Ziet bij het begin van den winter •uwe rekeningen eens na en houdt een flinke opruiming. Misschiet! hebt gij er nooit aan ggtlacht, dat anderen door ons verzuim schade lijden. Dit w« ord zij cone aanleiding z-m u daarop opmerkzaam te maken. 7 November. Indien -ooit op ondubbelzinnige wijze van alle rijden blijken van belangstelling en bijval werden gegeven ten gunste der vereering van Necrland's Apostel en Patroon, dan was dit ongetwijfeld het geval verleden jaar bij gele genheid der St. Willibrordsfeaeten te GEIS- TEREN, vai: den -18 November. Van liemdo en verre was men herwaarts gestroomd om hulde te brengen aan den grooten dienaar Gods, om lustig en blijde, dankbaar en erkentelijk Hem te loven en te prijzen, maar ook ora godvruchtig en nederig zijn gunsten te vragen. Al die pelgrims, hij honderden van de om liggende dorpen, uil het Land van Cuijk en over de Maas opgekomen, verkondigden als uit éénen mond, hoe hoog de gloriezon van Neerland's Apostel was gestegen, hoezeer die gloriezon in pracht en Juister had gewonnen. Dat mag ook wel. Al te lang had de oude bedevaart s-kapei met aangrenzend pu'je, waaraan eene zuivere christelijk-historische beteekcius is verbonden, in deerniswaardig verlatenheid getreurd; zoovele pelgrims waren belet of althaus weerhouden aan de ingevin» hunner godsvrucht gehoor te geven en door eene bedevaart een zichtbaar bewijs van die godsvrucht af te leggen. Dat beletsel is tlians voor goed uil den weCT geruimd. Wie voorheen deze plaats gekend heeft en liians bezoekt, zal ten voile zijn ingenomen, over hetireen door de geloovi"e offervaardigheid is tot st-rnd gebracht, zoodat voor een ieder de voile gelegenheid weer is geopend, van hunne liefde, vereering en gods vrucht daar ier plaatse ie doen blijken. Eere aan allen, die noch moeiten «och kosten spaarden en menig geldelijk olfer brachten ora dit bevoorrecht genade oord m eer en Ibister te herstellen. Ook «Je Zeer Ë«rw. lieer Deken vac Horst en Eerwaarde Geestelijkheid heeft er eer van, die eene zoo warme deelneming io de plech tigheid getoond heeft. Eer ook aan de pelgrims, die in zoo grooten getalle herwaarts kwamen en ons door het geloof en godsvrucht stichtten. Hu:i roepen wij van harte toe: -Op. op. ter beevaart naar St. Wilberl 1 Laten wij niet onderdoen voor onze voor vaderen. Do veie gunsten ia dit gezegend pelgrimsoord reeds verkregen, de steeds toe nemende godsvrucht wettigen het vertrouwen, dut ouzo uitiioodiging, om hein nu nog meer dnn vroeger le komen vereeren de heistel ling van liet bedeoord mag immers wel als •eene zoodanige uitnnodiging beschouwd worden door zijne vereerders zal worden begrepen en heant woord door oen nog vee! talrijker deelname bij de aanslaande viering van zijn feest. België Te Hechtèl bij Hasselt speelde een kind met kastanjes en stak er een van in zijn mondje. De kastanje geraakte in de keel en eer de geneesheer aanwezig kon zijn was hel kind ge-stikt. Eene waarschuwing voor ouders 1 Frankrijk Een priester vermoord De pastoor vau Constaussa, de Eerw, beer Anioiun Gé-lis, is in de keuken zijner woning vermoord gevonden. Men verdenkt twee zwervers, die denzelfden dag in den omtrek gezien zijn. De abbé Gélis was sinus *10 jaar pastoor in die gemeente, en' van iedereen ten zeerste bemind. De verslagenheid was dan ook algemeen. De kosten der Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 zyn geraamd op 100 millioen francs. Duitsehland De Kardinaal Aartsbisschop van Keulen is Maandag voorzien van de laatste 11. 11. Sacra menten. Te Wlier, in de nabijheid van Sittard, is door den landbouwer I>ii nek el aangifte gedaan van de geboorte jan zijn 2Sste kind. Hij is tweemaal gehuwd en ieder zijner eciitgenooten schonk hem 14.kinderen. 24 hiervan zijn nog in leven. Tussclien Kranenburg en Kleef zijn door den spoortrein 4 paarden overreden en go- dood. Ternauwernood ontkwam de trein aan ont sporing, want de waggons gingen zoodanig omboog, dat de portieren openvlogen. Men vermoedt dat de oniheiiting, waardoor de dieren op do^spooiTyn'-konden komen, moedwillig geopend is. De eigenaar lijdt eene schade van ongeveer 3000 Mark. De krijgsraad te Wurzborg beeft een onderofficier- veroordeeld tot drie jaren gevan genisstraf en degradatie, wegens 32 bewezen feiten van beulachtige soldntenmishandeling. De kerel was sergeant bij de artillerie te Metz, en wist zijne onderhoorigen steeds op de wreedaardigste manier te kwellen en te pijnigen, en niemand hunner durfde iets te zeggen. Italië Een Siciliaansch struikroover, genaamd Candino, beeft aan de bladen van Palezmo het bericht gezonden, dat hij. als hoofdman der bende, den befaamde» roover Galbo een niet eervol ontslag beeft gegeven, omdat deze zich tegenover liet publiek, dat in zijne banden viel, onbehoorlijk gedroeg. Engeland De werkstaking der werklieden in de y/.er- iiidu«trie blyft sloeds voortduren en breidt zich zelfs nog uit. Schatten gelds worden uitgekeerd aan de stakers, die ruim 100 000 mu» sterk zijn. Beide partijen willen nog niets houten van toegeven. Natuurlijk echter zal de werkman liet onderspit moeten delven. Ook op de katoenfr.brieken le Manchester zal binnen kort eene werkstaking uitbieken. De vergaderde patroons hebben be.-loten liet loon inet 5 pCt te verlagen. De werklieden namen daarop bet besluit om hierin niet te berusten, zoodal liet daar ook tot dan strijd komt. Hongersnood De gezamenlijke bisschoppen van letland hebben een schrijven openbaar gemaakt, waarin zij de landsregeering er op wijzen, dat de slechte aardappeloogst en graanoogst de westelijke en zuidelijke streken des lands gedurende den winter en de lente met een hongersnood bedreigen, Indien er niet tijdig maatregelen genomen worden, zal bet voor de bevolking een ramp zalige lijd worden. Spanje Een Spaanacb blad waarschuwt er voor, dat de melaatschbeid zich in Europa steeds meer uitbreidt. In de provinciën Valencia en Alicante zijn 23 dorpen, waar deze afschuwelijke ziekte heersclit, waarbij er zijn, daar 10 tot 12 buisgezinneu aangetast zijn. Slechts op een dezer plaatsen is een lepro zenhuis. Buslaml In de noordelyke streken van Rusland beeft bot in het begin dezer weck zoodanig gesneeuwd, d.il verschillende treinen in de sneeuw bleven steken. Turkije Dinsdag beeft een der vrouwen van den Sultan een revolverschot gelost op baron gemaal. De Sultan is niet gelroflen. Het kiiteloorig vrouwtje werd onmiddelyk gevierendeeld. Amerika Een Ameiikaanscho rijkaard. Pullman, die 25 millioen dollars nalaat, heeft by testament aan zyrie bei«le zoons slechts oen klein jaar geld vermaakt, omdat zij naar zijne overtui ging niet iu slaat zijn een groot vermogen degclyk to beboeren. Zijne weduwe en twee dochters, benevens verschillende litókJige instellingen ontvingen do rest. Nederland. Post- en Telegraafkantoor, Yenray. is dagelyks opon. ook voor de Spaarbank van 8l en 3i (spoortyd). Op Zon- en Feestdagen, van T1/281/2 en 12i li/t, voor de Spaarbank alleen van 7i/=81 (spoortijd). Voor Wissels en Quitanties alleen op werk dagen van 81,s voorm. lot 1 11am. (spoortijd. RIJKSPOSTSPAA RBA .VA'. Aan het post kantoor te Venray en du, daaronder ressor- tcerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 4775.16; terugbetaald f 44S7.44. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1718. VENRAY, G November 1897. Allerzielen 1 Deze treurige dag by uitnemendheid schenkt ons ruimschoots de gelegenheid, om den op rechten godsdienstzin van Venrny's bevolking waar te nemen, benevens de gehechtheid aan de overleden familiebetrekkingen. Telken jare op Allerzielendag is onze ruime parochiekerk des (norgens tot in alle lioekeu gevuld met vrome geloovigen, dio hunne gebeden puren met de in rouw geklecdde priesters, voor do zielorust van hunne afge storven dierbaren-' Vooral is het öuu treffend óogetiblik, als na de tl. Mis deze groote menigte zich onder kerkelijke treurzangen, begeleid door de priesterschaar, naar de kerkhof begeeft, om de graven der geliefden te bezoeken. Ryk en ar.m, oud en Jong neemt deel aan dezen vromen pelgrimstocht;, alles verspreidt zich op den doodenakker, iedereen zoekt naar het plekje, waar kort of lang geleden de dierbaarste betrekkingen hunne laatste rust plaats vonden. Do geheele kerkhof is overdekt met knie lende menschel); traneii dronken den kouden grond, doch gebeden stijgen ten hemel, en getroost door de hoop op een Ja ter eeuwig wederzien, verlaat de groote schare in stille berusting het tloodenveld. Gelukkig de plaats waar zulke vrome ge bruiken in stand blijven Prijzenswaardig hel volk, dat zijne dooden op dusdanige wijze herdenkt De gebruikelijke groentenmarkt op Allerzielendag was buitengewoon dtuk be zocht; de golieele «Groote Markt" lag bedekt met mode en wiito kooien, uyen, selderie en andere groenten, die door tal van karren aangevoerd waren. Bij die gelegenheid wordt door de meeste dorpsbewoners de wintervoorraad ingeslagen. Voor witte kooien belandde men van fl tot f 1.20 per 100 pond; voor de mode van f 1.20 tot f 1.50. Dinsdag werd alhier door eenige jagers en een groot aantal dryvers een klopjacht gehouden. Gelukkig bad men de kar niet meegenomen, want er werden geschoten 2 konijntjes! Het souper ging niet door! Men schrijft uit Venrav aan de L. K.: Zelden is in deze stroken zulke drukte in de boompjes. Dui'scho kooplieden knopen alles op en bestedon 50 tot 60 cent per stuk. Mocht deze handel zij% vroegemn bloei herkrijgen, dan zouden de talrijke kweekers iti deze «treken, vooral langs de Maas, een aardige verdienste nr-ken." In Ven ray is diet zoo erg niet In de Dinsdag gebonden najaarszitting der Provinciale Slaton van Limburg werd o. a. behandeld: Ken verzoek van bet Gemeentebestuur te Venrayhoudende verzoek om den lieer Sarolea, provincialen opzichter van den water staat. te vergunnen tijdelijk onderwijs te geven aan de teekenscliool le \eiiray, DoorGedep. Stalen wordt-voorgesteld dit verzoek in to willigen. Door Jlir. Middels van Kessenich word voorgesteld instemming te betuigen met de adressen van de Maatschappij van Landbouw in Limburg, houdende verzoek -aan do iiooge Regeering, tot liet heffen van een matig invoerrecht op tarwe, tarwemeel, gedroogde vruchten, vet, huiden en baar, en voorts tot opheffing van den accijns op hel tabriceeren van appelwijn en tot bevaavbaaimaking van de Maas. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Dinsdag nacht zijn in de kerk te Blerick alle offerblokken opengebroken en geledigd. De inbreker en dief beeft zich toegang weten te verschaffen door liet insnijden van eene ruit in de sacristie, en toen door het boven licht van de sacristie-deur in de kerk. Te Ospel is een vogelnestje gevonden met 3 eitjes. Uit do peel -de Moost" bericht men. dat de turfgravers een bijzonder goed jaar gehad hebben, en nog steeds een goed daggeld kunnen verdienen. Het werk wordt voortgezet zoolang de winter niet hevig invalt. Maandag avond is te Boshoven een per soon uit Weert in de kanaal gevallen en verdronken. De jaarwedden van Burgemeester en Secretaris te Oltersum worden met 1 Januari verhoogd met f 150 en f 100. Te Steyl reed een wielrijder met zijn fiets tegen een lantaarnpaal, waardoor hy zwaar gekwetst bewusteloos neerviel. Te Haestenrath, nabij Merkelbeek, viel een jongetje al spelend met zyn stoel om en beet zijn tong door. De heeren inbrekers en dieven zijn in den laatsten tijd weer voor goed aan het werk. Nadat zij verleden week te Maashees bij Cup 50 mark en bij den ZeerEerw. beer pastoor eenige kleinigheden ontvreemd luidden benevens bij Denen le Vierlingsbeek 2 gouden kettingen, vernam men later weereen nieuwe inbraak te Oploo. Bij een zekeren V. P. hebben de dieven eene som van 300 gulden, benevens voor een bedrag van ongeveer 100 gulden aan gouden en zilveren sieraden gestolen. Door de macéchaussèes te Boxmeer zijn 3 kerels aangehouden, welke verdaeht werden van tleze diefstallen. Deze hadden verleden week het land van Cuyk bereisd als paardenbandelaars. In de omstreken van Helmond hebben in den laalstèn tijd weer boringen plaats gehad ter vork tij ging van goed drinkwater voor de te maken waterleiding. Het water schijnt daar echter nlloranchtig diep te zitten, want voor tien jaar was men reeds aan het boren. Eon jager te Tilburg, die op een vlucht patrijzen schoot, had het ongeluk een kloos terling van de orde der Trappisten te treffen, die iu hel veld aan het nrheiden was. De broeder werd aan het hoofd en in de zijde gewond, doch niet gevaarlijk, Voor het nieuwe station met rangeer terrein ie Rozendnal is voor ruim f 100.000 aan grond'ontcigeud moeten worden. Moorden Zondag avond is te Berkenwoudo bij Gouda bij een vechtpartij een persoon met een mes in de borst gestoken, waarna men hem in het water gooide. De ongelukkige, die spoedig gevonden werd is denzelfden nacht gestorven, na zijn moorde naar genoemd te hebben. Te Nieuw-Dordrecht, nabij Emraen, is een bejaard man vermoord. Bij een bruiloft te Meppol is een der gasten door een ander met een mes gevaarlijk gewond. Wederinvoering der doodstraf! Ju de afdeelingen dor Tweede Kamer is de wensehelijkheid tot wederinvoering der dood straf op vele gronden bepleit en bestreden. Sommige leden legden er vooral nadruk np, dat die wederinvoering gunstig zou werken op de ontdekking der daders van zware misdrijven. Met het oog op de vele moorden in den laatsten tijd, is de doodstraf wel noodzakelijk geworden Op een steenfabriek te Doorwerth is een arbeider, die des nachts voor een oven in slaap was gevallen, in brand geraakt, en kort daarop onder een smartelijk lijden over leden. Te Tiel liet een lotcling zijne nieuwe schoenen in den gang staan. Toen bij terug kwam waren ze verdwenen en stonden er een paar oude schoenen voor in de plaats. De heer P. Cammaii, landbouwkundige te Tiel, deelt mode. dat in de Betuwe ieder jaar gemiddeld voor ruim een millioen gulden fruit verkocht wordt. Door bet omvallen van een petroleum- kookloeetel geraakten de kleedden van eene vrouw te Schiedam i*i brand. Brandende liep zij op straat en boewei toen door een buurman de vlammen spoedig ge- blusclit waren, bud de ongelukkige reeds zulke brandwonden bekomen, dat zij onder hevige pijnen overleden is. Kiezers, past er op 1 Wie zijn personeele belasting over dit jaar niet voor 1 Januari a. s. ten volle heeft afbe taald, komt bet volgende jaar niet op de kiezerslijst. By een brand in de Westerstraat te Amsterdam zjjn twee kinderen, die zonder toezicht alleen thuis waren, levend verbrand. Een derde bekwam hevige brandwonden, doch kon zich redden. Maandag stond voor do Reciitbank te Assen terecht Frederik Lodewijk Rudolph markies de Thouars, beschuldigd van het stelen van biljartballon in eon café. Voor den adelijken beklaagde, dio laatstelijk in de Ommorsohans vertoefde, werd 3 maan den celstraf gecisclit. Gemengde Berichten. Te Oudcnbnscli moet eene verkiezing plaats hebbon voor den Genf enteraad. doch men kan er geen geschikte candid.iteo vindon, daar het niemand wil zijn. De reden hiervan is (de oude leden weten het hij ondervinding) dat by een nieuw gekozen raadslid, in plaats van een serenr.de, gewoon lijk de ruiten worden ingegooid. Bij de lotiog te Leidschendnm is een jongeling door bet overmatig gebruik van sterken drank plotseling overleden. Volgens een bekenden Berlynschen ge neesheer is trouwen hot beste middel om oud to worden. Volgens een door hem opgemaakte statistiek sterven op alle leeftijden moer vrijgezels dan gehuwden. Dus, maar getrouwd Toen dezer dagen in het Pruissische dorpje Scheessel een luchtballon nederdaalde, was de geheele plaats vol schrik, want men meende dat da wereld verging. Een oud vrouwtje, dat op het veld aan het werken was, en op de vlucht ging, was in «lo verbeelding, dat de maan naar beneden kwam vallen. Dat herinnert ons aan «same deile!" In den tuin v«n don heer Westerveld te Angerloo bevindt zich een vogelnestje met vier jongen, die verleden week uitgebroeid zyn. Correspondentie. Peter uit den Hoek. Uw onderwerp is zeer geschikt en zou voorzeker een welkom onthaal vinden bij een groot doel van het Venraysche publiek, Waarom houdt gij dus uw naam voor ons verborgen. H. Te laat ontvangen. Burgerlijke Stand. VENP.AY Van den 1 tot den 6 Nov. 1897. Geboorten. Philip Jacob Hubert Sassen. Jan Engelhart Maria Droesen. Anna Maria Hendriua van Els. Theodora Wilmson. Wilhelmina Reijnen. Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Leonardus Hubertus Janssen, ongehuwd, oud 65 jaren. Maria Elisabeth van Meyol, oud 63 jaren, echtpeiioote van Peter Antoon Willenis. Leonardus Gerardus Marinus Arts, oud 3 weken. Marktberichten Venray, 5 Nov. Aangevoerd 260 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 52 a 55 ct. Botermijn te Maastricht. 5 Nov. Gemijnd 10375 kilogram boter. Prijzen f 1.08 a f 1.1(5. Gemiddeld 1.14. Botersiijn te Eindhoven. 2 Nov. Aangevoerd 0525 kgr. boter. Hoogste prijs f 1.19. Laagste prijs f 1.06. Sambeek. 2 Nov. Aangevoerd halve kilo's boter. Prijs der Boter per halve kilo 46 a 55 ct. NIJMEGEN, 2 Nov. Biggen f 6.00 a 10.00 per stuk. vclto varkens 22 a 25 cent. vette kalveren 23 a 24 cent por 1/2 Kg., schottelingo» f 12 a f 18, nuchteron kalveren f 10 a f 12. graskalvcren f 53 a f80, drachtige varkens f a f schapen f il a f 12 en hokkelingcn f af per tuk. ADVERTENTIEN. Span |fc ^Eapn~|Ba€Fpn. p. r.

Peel en Maas | 1897 | | pagina 2