EEN CAFÉ G. Pijpers-Vermeulen. JOS. ARIAENS, een Knecht, C. VERSTHAELEH eene Boerenmeid, I tat, ïemj. De Notaris Linssen offerfeesten geiden besteedden, is dan de Christelijke Xedvrlandsche Regee ring, nu zij aldaar souverein geworden is, verplicht hetzelfde te doen l En dit nog wel tot ^opheffing" van de door ons zoo «waar getuchtigde Balische bevolking van Louibok e:i haar hooiden 1 Nota bene de bevolking van Lombok bestaat voor het kleinste ge deelte uit heidenen fJ3oedhisien); verre het grootste gedeelte der bevolking, de Sassaks, zijn Mohammedanen. Welk denkbeeld moeien die Moham medanen wel vormen van de Christenen en hunne godsdienstige overtuiging, ah zij de Christelijke Nederlaodsche Re geer ing heidensche tempels zien opbou wen en heidensche offerfeesten bekos tigen Laat vrij dan uit Nederland priesters en zendelingen naar Indie vertrekken, om de bevolking door de prediking van het Christendom te beschaven, indien de Regeering met geldelijke middelen het heidendom in de hand werkt Wat moet- men hiervan denken, als men verneemt, dat in ons vaderland, te Griendlsveeu, alwaar door de goede zorgen van Limburg's Bisschop een nieuw rectoraat gesticht werd voor het verlatenste deel zijner kudde, van de Regeering wel liet gewone traktement hiervoor verkregen werd, maar dat de Minister van Financien later in de Kamer verklaarde, dat zoo iets slecuts bij uitzondering kon geschieden? Dus gaan in Nederland de heidenen van Indie nog boven de Katholieken van Limburg België Ben vreeselijk voorval had Dinsdag avond plaats in een café chan'.ant ie Luik. Ken zangeres, wier klcedeien vuur hadden gevat is op het tooneel voor de oogeu der toeschouwers levend verbrand. I .tschlaud Te Straelen is een voermansknecht onder een zwaar geladen kar geraakt. Het rad ging den ongelukkige over liet hoofd, waardoor zyn schedel nagenoeg geheel verpletterd werd. Te Bracht heeft een echtpaar de zilveren bruiloft gevierd, waarvan de vrouw eerst op 70 jarigen leeftijd getrouwd was. De man is thans 84 en de vrouw 95 jaren oud; beiden zijn goed gezond en zorgen nog vlijtig voor hun kostje. Een grondeigenaar te Goch, die op een grooten voet leefde, is gevangen genomen, nis beschuldigd dat hij behoort tot eene bende valsclie munters. Te Tambow, in Pruisisch Polen, heeft eene verschrikkelijke ramp plaats gehad in eene Katholieke kerk. Zondag avond tijdens de Vespers, terwijl er veel volk in de kerk was, weerklonk eens klaps hel geroep; brand! In de grootste ontsteltenis wilde iedereen vluchten-, er ontstond een vreeselijk gedrang Sm naar de uilgangen te komen, waardoor een groot aantal onder den voet geraakt. Niet niinder dan 54 menschen werden ge dood en SO gewond. Later bleek het slechts een valsch alarm geweest te zijn. Engeland Te Ramsbuty legde Zondag een jongen van 14 jaar voor de grap eeu geweer aan op zijn 6 jarig zusje, en zei toen lachend: »Ik zal je duodscluelen Door een ongelukkig toeval ging het schot af en het kind viel dood neer. Nederland. YENRAT; 30 October 1897. In de gister 3Vond gehouden vergadering van den Gemeenteraad is besloten niet over to gaan tot den verkoop van heide gronden aan de Maatschappij -Griendsveen". daar de Gemeente de ondergronden niet wil missen. De Gemeente Begrooting voor 1898 is goedgekeurd tot een bedrag van f 31122.25s inkomsten en uitgaven. Zaterdag avond zijo in do Peel onder deze gemeente eetiige hectaren heide ver brand. Gelukkig baddr-n de meeste meoscheti bunoen turf al reeds thuisgehaald, anders zou de 6chade vrij wat grooler geweest ziju. Maandag avond word alhier hij den heer F. St»ks, iu do Schoolstraat, niet oen steen een grooie ruit verbrijzeld. Dat is thans al reeds voor den tweeden maal, dal laffe schurken hunne woede op dergolyke kinder achtige wijze koelen. Ais meesterknecht van het uitgebreide peis-meel van den heer J. van Groenendaal is de heer Stuks natuurlijk niet in staat het iedereen naar den zin te maken, doch mot zulke middelen zullen de ontevredenen zeker niet verder komen. Lafaards! dat is de beste benaming voor die ruitenbrekers, want ie durven met voor den dag te komen. Dinsdag had alhier een ernstig ongeluk plaats. De landbouwer Voermnns, wonende aan de Zwarte Klef alhier, keerde met een zwaai beladen kar pannen van Oostrum huiswaaits. Eensklaps word zijn os schichtig en begon te hullen. Btj zi.ine pogingen ora het dier tot stilstand te brengen, geraakte Voer- mans onder hel rad, waardoor zijn been gebroken weid. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat bij de stekruben, die gewassen zijn op het land van den heer Philip Esser At. alhier, zich een monsierkuol bevond, die bot kolos sale gnwicbt had van 30 pond. Door de goede zorgen van onzen hoog- geachten WelEerw. Heer Pastoor Hilleo, zal ooze p irochiekerk weer eene belangrijke verfraaiing ondergaan. Bezijden liet hoofdaltaar zullen namelijk nog twee groote geschilderde rumeu geplaatst worden. Het werk is opgedragen aan de gunstig bekende firma Nicolas te Roermond die reeds vroeger een dergelijk kunstwerk alhier heeft geplaatst. Bovendien zal de nieuwe Kruisweg, die voor zoover hy gereed is. terecht ieders be wondering opwekt, aangevuld worden tot de 11e statie. Ook deze prnchiige kunstvoortbrengselen komen uit Roerrüond van de firma Cuijpers Co. Het mag vernoemd worden, dat Pastoor Hillen geen moeite spaart om Gods buis iu Venray te verfraaien. De heer J. Derksen, hoofd der school te Oostrum (Veniay), lid vun het ImnfJbesiuur van den Katholieken ondeiwyzersbund, is iu de vergadering van Zondag benoemd tot 2de Secretaris, In dezelfde vergadering werd de heer|G. De Ponti, hoofd der school te Oirlu (Venray) benoemd tot voorzitter der commissie tol rege ling 'der onderwijzers jaarwedden. Tot leden dier commissie zijn benoemd de heeren Vun Thiel en Verstralen, rosp. hoofden der school te Meterik (Horst) ou Sevenum. De heer J. Janssen, benoemd tot onder wijzer te Leunen (Venray), heelt als milicien verlof gekregen lotemdo December, zoodat hy voorlooptg zijne betrekking aanvaard heeft. In het belang van bet onderwijs te Leunen is het te bopen dat dit verlof van blijvenden aard zij. Donderdag vierde de WelEerw. Möre Stanislaus (in de wereld mej. Ryke van Boxmeer) in bel klooster der Ursulinen alhier, hel Zilveren Jubïlé van hare intrede iu de Orde van St. Ursula. Dc goede Zuster, die jaren lang belast was mei liet onderwijs aan de school voor de Venrsysche meisjes, aan het Eindt, ontving op dien feestdag zeer veel bewijzen van belangstelling. De rechtbank te Roermond heeft C. J. de Cocq, die indertijd ten nadeele van den boer F. Stoks te Venray. uit diens slaap kamer een bankbiljet van 40 gulden gestolen had. veroordeeld tot 10 maauden gevangenis straf. De eisch was 2 jaren. St. Crispinus tc Venray. Met den geest verplaatsten wij ons in den tijd der middeleeuwen, loen wij Maandag de aloude Gilde van St. Crispinus, met trom eu vendel, beneven» andere insignien, des morgens naar de kerk eu des namiddag naar de woning van den nieuwen vaandrig zagen trekken, alwaar door een vaardige hand «het vendel gedraaid werd". Onwillekeurig kwain ons de goede oude tijd in de gedachten, toen ieder ambacht zyn Gilde bezat, en door die vereèniging sterk was, zoodut die Gilden niet zelden bedeeld waren met zekere voorrechten; toen men op liet eerste teeken der noodklok, de eerzame schoenmakers, zoowel als de andere ambach ten, te wapen zag snellen, voor de verdediging van huis en haardstede. Veel heeft de tand des tijd3 verwoest en menige Gilde beeft in den tegenwoordige!) strijd der moderne begrippen den Jnaisten adem uitgeblazen, doch de Schoenmakers- Gilde van St. Crispinus heeft zich trot6 alle stormen weten staande te houden. Deze Gilde kan er roet fierheid op wyzen, dat zij sinds de oprichting (in 1C0G) nog geen enkel jaar is afgeweken van hare oorspron kelijke statuten, namelijk, om op den feest dag van den beschermheilige der schoenma kers, den H. Crispinus, iu -grand tenue" met trom en vendel naar de kerk te trekken, en daar eene H. Mis lij te wonen, opgedragen voor de zielerust der overledene leden van het ambacht. Hoewel de Gilde thans niet meer zoo talrijk is als in vroeger jaren, toch zyn de tegen woordige leden nog vol ijver eu bezield met den noodigen lust om het geheel flink in stand te houden. Het bestuur, dat ieder jaar verandert, is tliacs samengesteld als volgt: P. Janssen. Oude Deken. Peter Baltissen. Jonge Deken. Henri van don Bosch. Koning, Jos. Hendriks, Vaandrig. Ook thans werd de feestdag op prettige wijze doorgebracht en 's avonds besloten met een gezellig souper, dit jaar (bij uitzondering en tot veler teleurstelling) bestaande uil boterhammen met kaas, in plaats van het gebruikelijke -metworst met aardappelen". Moge deze oude Gilde nog vele jaren een voorbeeld zijn van alle andere jeugdiger gezelschappen De beer Tb. Houben. fabrikant van léderen drijfriemen te Verviers, Beltrie) geboortig van Horst, werd op de Tentoon stelling te Brussel bekroond met de Gouden Medaille, hoogste onderscheiding. De jacht op patryzen wordt heden Zater dag avond gesloten. De jacht op iiazen, reeën enz. eindigt op den 24 December e. k. Zaterdag middag vond men in den paar denstal van den heer H. Ricter te Swolgen de 16 jarige knecht dood, hangende aan het zoogenaamde staartteer. Men vermoedt dat hem dit ongeluk spelende overkemen is. Te Venlo wordt door het publiek aan het nieuwe politiereglement op het sluiten der herbergen al even weinig wetskraebt toege schreven als aan liet vorige. Het plan bestaat, om bij een veroordeelcnd vonnis den Hoogen Raad te laten beslissen. Bij de kleine manoeuvres Dinsdag te Velden gehouden, viel een huzaar van zyn paard en brak een been. Te Belfeld is e;n vader van een groot huisgezin onder een gelegenheidstram geraakt en op de plaats doodgebleven. Te Nagelbeek vond een 40 jarig man den dood onder een zwaar beladen kar. Te Weert vond een persoon een bank biljet van 100 gulden. Toen hij net by den eigenaar tcrugbrnchti on*ing hij tot belooning twee appelen. Of de eerlijke vilJU„i ook blij was 1 Dr. van Kleef lo Maastricht zal in het geslicht -Calvarieberg" op eigen kosten eene inrichting vestigen tot toepassing der Röntgen X-stralen, in het belang der geneeskunde. Te Sctiimmert had een even vreemd als ernstig ongeluk plaats. Een jongeling bestelde, in een herberg een floschje spuitwater. Toen hij het echter in do hand had, sprong het flesclijo met een gewel digen slag uit elkaar, waarbij hem een stuk glas in hot bovenbeen drong en een slagader doorsneed. De bloeding, die hierdoor ontstond, was zoo lievig, dat de jongeling binnen 10 minu ten een lijk was. De landbouwer J. V. te Boshoven, bij Weert, ondervond dezer dagen maar al te erg, dat een ongeluk maar zelden alleen komt. Dos morgens moest hij vier vette varkens wegens ziekte doodsteken. Maar vreeselijker was de andere slag. Des avonds werd zijne vrouw ziek en overleed den volgenden dag, terwijl hem terzelfder tyd een kind door den dood ontnomen werd. Gemengde Berichten. Als een groote zeldzaamheid kan vermeld worden, dat een landbouwer te Eemnes thans nog rijpe aardbeziën van den kouden grond in zijn tuin geplukt beeft. I)e moordenaar W. Zegers van Gemert heeft weder appel aangeteekmid tegen het vonnis van het Gerechtshof te 's Bosch. Nu koint het voorden Hoogen Raad. Binnen kort is eene aanzienlijke pro motie te wachten bij de Rijks ambtenaren. Er zullen 70 commiezen der 2e, 3e en 4e klasse bevorderd worden. Uit de Dieze nabij 's Bosch is het lyk opgehaald val) een arbeider, die sinds 8 dagen vermist werd. Ingezonden. Mijnheei' dc Redacteur! Vergui) mij een plaatsje voor het volgende. Bij de steeds toenemende godsvrucht tot den H. Antonius van Padua wilde ik de aandacht uwer talrijke lezers vestigen op een nieuw ui'gegeven ANTONIUS-BOEKJE, verschenen bij den boekhandelaar J. W. van Leeuwen te Leiden. De WelEerw. vervaardiger. Pater Albert us Pluymakers, vroeger Professor aan het Gym nasium te Venray, thans kapelaan te 's Gra- venhage, heeft in dit werkje vooreerst den vereerders van Siut Antonius een opwekken- j den gids willen schenken bij hunne godvruch tige oefeningen. Daartoe vindt men eene treffende verzame ling van gebeden en oefeningen, gevolgd door een onderricht over de 9 Dinsdagen en een handleiding om dezelve te houden. Maar tevens heeft hij zijn boekje voor meer algemeen gebruik geschikt willen maken, waartoe hy zijne verzameling verrijkte met alle die oefeningen, welke men in eengebeden boek verlangtMorgen- en Avondoefening, Mis- en Lofgebeden enz. Deze rijke inhoud is vervat in een gemak kelijk en schoon formaat en in bewoordingen die aan het -Antouins-boekje" alle sncces beloven. Waarlijk by nadere kenismaking is men den ijvengen samensteller dankbaar voor zijne moeite. Tevens ontving ik een exemplaar van den ANTOMUS-K ALENDER. samengesteld duor eenige Paters Franciscanen. liet uiterlijk is van dien aard, dat deze kalender een sieraad raag heeteu voor elk vertrek. De inhoud geeft ons dagelijks, be halve een levensspreuk uit de werken van Antoniu», eene degelijke aardigheid ten beste. In Venray vooral, waar de H. Antonius zoovele en vurige vereerders lelt, mag men zeker met deze beide uitgaven niet onbe kend blyven. Van harte wensch ik beiden in veler banden te zien, opdat de godsvrucht tot den H. Antonius, de beste Voorspreker, dien men kan aanroepen, daardoor gevoed worde. U dankzeggend voor de geschonken plaats ruimte, blijf ik hoogachtend Uw trouwe lezer, J. Th. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 22 tot den 29 Oct. 1897. Geboorten. Johannes Hubertus van Oscb en Anna Maria van Oach. Peter Johannes Wilhelmus van Dijck. Johannes Lambertus Hendrikus Verhoeven. Sterlgevallen. Petrus Tan Rijswyck, 81 j., weduwenaar van Anna Gertrudis de Best. Gerardus Eduardus Asselberghs, 79 j., weduwenaar van Petronella Christina Meuws. Marktberichten Venray, 29 Oct, Aangevoerd 260 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 51 a 55 et, Botermijn te Maastricht. 29 Oct. Gemijnd 11450 kilogram boter. Prijzen f 110 a f 1.19. Gemiddeld f 1.14. Botermijn te Eindhoven. 26 Oct. Aangevoerd 5920 kgr. boter. Hoogste prijs f 1.19, Laagste prijs f 1.10. ADVERTENTILN. Burgemeester en Wethouders van VENRAY. Brengen ter openbare kennis, dat de door hun culiegie, zijnde het toezicht hebbende bestuur, opgemaakte leggers A. en B. der waierlossingen in deze gemeente, met de doar- by behoorende schetsen, gedurende 30 dagen op de secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage zyn nedergelegd; en dat gedurende dien termijn eenieder hij het toezicht hebbende bestuur schriftelijk of mon deling zyne bezwaren tegeu die leggers kan indienen. Venray, 31 October 1897. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, PJL ESSER. De Secretaris, STOOT. Parochie GEISTEREN. PLECHTIGE VIERING van het Feest van den Zondag den 7 November De Vroegmis om 7 uur. Bij goed weder Hoogmis aan de Kapel van St. Wilbert om om 9iï uur, waarna de feestpredicalie op den Berg. door den Weleerw. Pater Pieters. Om vier uur plechtig Lof, in de parochie kerk. Op den feestdag of op een der zeven volgen de dagen, onder de gewone voorwaarden, volle aflaat toevoegelijk aan de zielen van het Vagevuur. Den 14 Nov. laatsten dag der Octave, om 9i;'i uur plechtige Hoogmis in de paroclne-keik ter eere van den II. Bisschop en Patroon. Na eiken H. dienst zal do Reliquie van den H. Willibrordus worden vereerd. i\B. Voortdurend gelegenheid om ingeschre ven te worden in bet Broederschap van den H. Wiilibrordus met bijzondere goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Fr. A. H. Boermans, Bis schop van Roermond, dato 21 Juni 1897 opgericht. De ondergeteekende bericht hiermede liet geachte publiek van VENRAY en omstreken, dat hy op Zondag 31 October, in de Schoolstraat zal openen, in het huis vroeger bewoond door den heer Jos. GEOM1NT. Door eene nette bedioning en het verschaf fen van puike dranken, vertrouwt hij de gunst van velen te zullen verwerven. die herhaaldelijk bij F. STOKS de ruiten insmeten, worden herinnerd dat zij hiermede aan STOKS geen schade berokkenen, maar wel aan den huiseigenaar M. Klaassens, Bakker. Groote Straat, Venray. INRICHTING VOOR Schoenwerk naar maat. Tevens verkrijgbaar VIL TP A XTOFFELS met vilten ei) lederen zolen, Kindcrpanfoflcls vanaf 65 cents. Gevraagd voor PASCHEN, welke eenige jaren aan het vak is. Verkrijgbaar bij te Blitterswijck: Geschaafde Stoelen k f 11 liet half dozijn. Gedraaide a f 10 Spinnewielen a f 4.30 per stuk. Wordt gevraagd om met PASCHEN a. s. in dienst te treilen, bekwaam voor alle voorkomend boerenwerk. Men gelieve zich in persoon te vervoegen hij I1ERM. VAN DEN MUNCKIIOF, ann de Kruissen, Venray. HANDEL in alle soorten BELGISCHE en DUITSCHE Vet- Mager- en Anfracitkolen, por wagon on por maat, aan zeer concurreerende prijzen. te VENRAY. zal publiek verkoopen IOp DONDERDAG 4 NOVEMBER 1897, 's namiddags 2 uur. aan bet m Veulen te Vemay, ten verzoeke vbd de kinderen Leouardus Janssen. 30 dragende ouiscliapen. 2 dragende en melkgevende koeyen. 4 runderen, waarbij 2 dragende. 2 Op DINSDAG 9 NOVEMBER. 's namiddags 2 uur, nan de Boschhtii- zen te Venray. len verzoeke vau de kinderen Gerardu* Fleurkens. 2 dragende koeijen en een éénjarig rund. 3 0umiddelijk dnnrnu ten verzoeke en ton huizo van de kinderen Mathijs Fleurkens aan de Boschhutzen. 3 dragende koeyon. 2 melkgevende runderen. 1 kalf. 1 gust varken. 1 sterk werkpaard met al het tuig. Lange kar, korte kar, ploeg, egge en wel. TEN KANTORE van den (astfï&iaas tm-yn te Venray, zijn steeds GROOTE en KLEINE KAPITALEN" op le Hypotheek verkrijgbaar.

Peel en Maas | 1897 | | pagina 2