Jacob AERTS, Pefer EMONDS, Os Ondergeteekencle, P. J. ACHTEN, c '<te ze d er genne barrière op, as ik d'rin was, ik zcu me nie laole kulle, 26 as ilenn en döu (kiesheidshalve ver zwijg ik de namen) mèr dat is er ok al wer enne, dcnn 'et mit 'et groot helt hej is gen schup veur zieu vrert. 11c heb et um lest is ongewaasze ge zoet, uier h-ij schoof et um, mor as de belasting mot betalt werre en as der gepikkeniercl mot werre, dan kunne ze os wel viendermer anders lagge de kels os wat ut. We zien allemol kcls van niks, worrum make de boere nie dat ze de burgers ut den raod knikkere, we betalen toch net zo goed as de burgers (Heereniijnlijil, dacht ik, die kerel weet het) en as de boere sa menbalde, blieft er genne ennen bur ger ieu, en der ut motte ze. Ik kan me zo kwaod make, (kastelein gef mej nog ennen borrel) née 't is rerd.... 't is waor, 't stak nerges op zo as ze os vur de gek balde. Van 't heel gement ziedde d'er nooit enne en as ge iets zegt dan lagge de kels ow nog ut. Ze mosse ze allemol (De kas telein komt, asteblief Hannes, hier hedde owe borrel: dank ow) en de lange, bleeke, verhitte opgeschroefde -spieker gooit het borrebje achter de stropdas, maakt eene domme beweging die een werkwoord moet verbeelden, het borreltje is verzopen, maar de rest leeft nog en de gal is uitgespuwd; de omstauders en aandachtige toehoorders lachen, lachen hartelijk. Hannes wordt een voet hooger kijkt vreed Je kamer rond of ze het wel allemaal verstaan hebben, spuwt van veront waardiging, op den grond lew... tevens bij ongeluk op zijn eigen voetgetouw, stampt en schudt, om de glibberige bruine infusie op den planken vloer te doen spatten, maar heeft hierbij de onhandigheid buurmans, linker onder daan fnotabene met een echt volbloed eksteroog gegarneerd) tusschen de onetïen vloer en zijn beendrig li chaamsdeel te persen. Een schreeuw van verd... maar Hannes, direct gevat er boven Cf>: »IIald owe goot dan ok vur ow OW Vilei feeuc WOJl d ^eert het anclere, het begint op ruzie te stalen. De kastelein komt tusschen beide sgeen ruzie hier!" men is van poletiek op een ander terrein geraakt, het evenwicht van de status quo is ver broken. Lawaai! uitroepen als *ziei toch verstendig, nie vechtenge hedt zö moi gesproken.... aafdrinke, alia ziet tog wiezer! Grotmoel, we gaon nog nie noa bus. Lang zal liej léve. stom merik. mar wel enn fiels, ulskuke. Politie. Alleman de kamer uit. De politieke club wordt ontbonden en schermeseert de deur uit, door de laconieke, rustige en geen spier ver trekkende dienaar van de heilige Her mandad geëscorteerd en bet wordt weer stil in de heiberg. Wat dunkt u lezer van dergelijke politicussen en waarachtig zoo zijn er, och Goddank niet veel! De gemeentekiezingen. Al de uitslagen der gemeentekiezin' 'H" thans bekend. Do katholieken lif^1 j?? meerderheid in 1,900 gemoenterader Wat de sc iaüsten betreft, zij zyn eS 111 omtrent 45 mee 'en, waarvan m gouwen. Wij deelen hier een bekoopt van den uitslag der kiezing' 0 gische steden, die eene be'"in° Tan meer dan 20,000 inwoners tellen Steden. Getal Gekozen Soc. inwoners Ivalh- Lib. 215.00 19 20 1S5.Q 153. 12 14 16 13 12 12 157 J0 12 13 14 pJÜ0 15 12 4 .000 7 12 10 .3,000 9 9 11 51,000 2 29 50,000 29 49,000 12 15 2 44.000 6 21 2 42.000 S 20 1 36.000 1 11 10 35.000 12 13 35.000 11 11 3 33.000 15 8 1 32,000 23 32,000 1 20 2 30.000 17 6 27.000 21 2 27,000 21 2 26.000 2 21 26,000 11 11 1 25,000 1 22 23,000 2 10 9 21,000 19 2 20,000 19 2 20,000 15 heu geheel 754 -aadsleden •lieeld als volgt Katholieken 337. Liberalen 320. Socia listen 97, Men ziet dus, dat de liberalen niet meer ogen zeggen, dat de groote steden voor hen zijn zij zijn er in miuderaeid. Frankrijk Brand te Antwerpen. Zondagochtend omstreeks 2 ure is een brand uitgebioken ia de bergplaats der St. Antonius- keik te Antwerpen, liet vuur breidde zich snel uit, zoodat voor de pompiers ter plaatse waren aangekomen, een doel van het klooster der zusters Ursulmen reeds in lichtelaaie stond. Ha een nur hard werkens was de brandweer liet vuur meester. I11 weerwil van don slagregen en het nachtelijk uur was er veel volk op de been. dat door de infanterie op een afstond ward gehouden. Al de priestergewaden der kerk zijn ver nield, en een deel der zusterschool is ook ver woest. De gebouwen der Ursuliuen hebben veel schade geleden. De oorzaak van den brand is onbekend. Het Belgisch hlad -Patrote" meldt, dat het huwelijk va.a piinses Henriette met prins Emanuel van Orleans een politieke gebeurtenis van gewicht is. Ingeval de kroonprins Albert, op wien de toekomst der Belgische dynastie rust, kinderloos blijft, dan zou Emanuel erf genaam dor kroon worden. Dat bericht baart groot opzien, daar de Orleausen te Brussel zeer weinig bemind zijn. Zaterdag heeft de begrafenis van Alexandi Dumas fils plaats gohad. Niet alleen dat ze burgerlijk was, maar ze was ook macor.niek. Geen kruis of godsdienstig zinuebeelo. doch boven de List in de sterfkamer prijkte de welbekende -Vlammende Ster." de vyfpuuligo De ministers Lockroy en Messureur woonden dan ook de begrafenis bij president Faure had een vertegenwoordiger gezonden en onder degenen, die van het J L keed .tir<£c- 1 ti' 1 Duitseliland De minister van Dinnenlandsche Zaken, Vou Kuiler, heeft den keizer zijn ontslag aan geboden. Te Borlijn zijn elf socialistische vereeningen verboden, en welzes comiiö's voor Rijksdag verkiezingen, de socialistische commissie voor de pers, die voor propaganda, het plaatselijk comité, de vereeniging van socialistische volksvertegenwoordigers en bet centraal bu- reau der Duitsche socialistische partij. Die maatregel geschiedt krachtens een ordonnantie van 1850 tegen het misbruik maken van het recht van vereeniging. Engeland In Engeland neemt men een proef met sol daten, om i.un liet verkrijgen van betrekkingen gemakkelijker te maken, wanneer •zij den dienst verlaten. Daartoe wordt bun de gele genheid gegeven, verschillende technische cur sussen over verschillende takken van handel en industrie te volgen. Nederland. VEN RAY, 7 December 1395. Uitslag der verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, alhier. Aantal kiezers 349 Opgekomen 289 Jacob Aerts 152 Peter Emons 91 P. J. Achten 35 Blanco en van onwaarde 6 Th. Slits 3 WLenssen 1 Janssen, Veltum 1 Gekozen da heer Jacob Aerts. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het post kantoor te Venraai en de, daaronder ressor- teereude hulpkantoren werd geJureride de maand November ingelegd f 5080,66; terugbetaald f 11097.92. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 13.73 Post- en Telegraafkantoor, Venrny. is dagelijks open, ook voor de Spaarbank van 81 en 3i/z6./i (spoortijd). Op Zondagen, ook voor do Spaarbank, van 7l81/2 en 12i211/2 (spoortijd). Voor Wissels en Quitanties alleen op werk- dugen van Srs voorm. tot 1 aam. (spoorlyd.i SITTARD. Landbouwschool. De namiddagles wordt voortaan gegeven van 1 tot 2, in plaats van 2 tot3uie. Daardoor hebben leerlingen, dl*1 in de noordelijke rich ting willen naar huis keeren, golegenlieid ons dit te doen met den trein van 2.09, zooals anderen in do richting van Maastricht, met deu trein van 2,44, en allen hebben dan niet meer noodig, des middags anderhalt uur door te brongen op straat.'of in do gelegenheid om onnoodige verteringen'te maken. -- Zaterdagavond ontspoorde bij het ran geeren op hot statiojtst01'1'6'0 'e Venlo een goederenwagen, waoldoor eenige stoornis in den dienst plaats ltadj De persoon uil Weert G. C., die, als verdacht van medeplichtigheid aan het voor gevallene te Neer, zith lo Roermond in voor arrest bevond, is na ondergaan verhoor voor den rechter van ins.ructie op vrije voeten gesteld. De heer E. d*«j Beaumont, fabrikant te Maastricht, uitvindet van het bekende Beau- montgeweer, is Zo/lag pioiseÜDg te Luik overleden. Do rechtbank tRoermond veroordeelde Dinsdag P. II. A. arbeider to Weert tot 3 jaren gevangenisstr*?, wegens mishandeling, don dood ten gevolge^ehad hebbende. Tot eene blijvende gedaehteuis aan het gouden priesterjubii* van den HoogEerw. Heer deken Backers is in de parochiekerk te Well een nieuw prachtig beeld van de II. Barbara geplaatst, jat Zondag plechtig zal gewijd worden, Naar men ve neemt bestaat te Venlo l.et plan, eene tuialaidbouwschool op te rich ten. Lenige leden van Let landbuuwcasino hebben eene vergadering belegd ter bespi t king van de noodije slappen, die daarvoor moeten worden gedaan. Voor een der rdnen van het postkantoor te Weert, staal als onbestelbaar eon brief te kijk met net adres Aan den Heilige Sint Nicolaas in Spanje, D* behoorlijk gefrarkeerde brief is opea en bevat liet naïeve vehoek van eeu broerije en een zusje aan den gzeden Sint om alle moge lijke geschenken, nlsar toch vooral om veel lekkers. liet briefje hoeft d3 reis gems naar het Belgische stadje St. Nicolaas, doch is van daar als onbestelbaar teruggezonden. De eerw. pator A. J. Kruitwagen, vroe ger kapelaan te QV-inchem, thans vicaris in het Fiaeciscanenklotster te Megen, vertrekt als missionaris naai alestina. Vee 'më. langs Waslcapmln, iUd^mor,- het uur, dat de eerste ..„„mtrein passeert. Selzaeie (9tnlion) flken Dinsdag van 2 lot 4 ure, 11. m. Esschen (station) e ken Maandag en Woens dag van zonsopgang 1 >t zonsondergang. Achel (station) ellen Woensdag en eiken Zaterdag voor 10 uéan 's morgens op het dat de treinen uil Nederland passceren. Vise (station), elkeu Dinsdagvoormiddag en eiken Zaterdagnamiddag op het uur, dat de reiueu uit Nederland passeeren. Veel vorst voorspelt Falb in December niet. De eerste helft der inland zal veel stormen uit het Zuidwesten geven, terwijl de tweede helft zeer vochtig zijn zal, gepaard met builen gewoon zacht weor. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Er was eens een Heikneuter en die llei- kneu'er las in -P. en M." eeu ingezonden stuk waarvan hij niets beg ecp. lli3rover verw dei de zich dat lleikneuterke ten hoogste, en speet het ons Hrikn. zeer, er niets in to vin den wat hij zocht. Nu wierp dat Heiki.euterke in zijne twijfel achtigheid twee vragen op. of de Weldenkende Kiezer had overdreven, of. die wilde dat het bij 2 burgercandaten bleef ('t laatst, had hij recht iu). Het Heikn. trok deruit de conclusie dat, volgens Heikneukeikes inzicht, een teder vrij was, zich als candidaut voor het lidmaatschap van den raad te stellen, dat behoefde het Heikn. niet te dehiteenn, want dat zegt reeds art. 19 der gemeentewet, behoudens eenige uitzonderingen en veieischten, vermeld in de art. 19, 20, 2t, 22, 23 der gemeentewet, doch de wet erkent slechts Nederlanders, maar hot Heikn. slechts heeren, boer en bur- i. Christelijke deugd, wu een rubriek, (zijn vriend vergeet iei, en wat voor veron derstellingen van zoo'a Heikn., den Wd. K. toil niet, dat er boeren als candidaat gesteld worden, Heikn. waar staat dat? en waarom wil den Wd. K. zulks niet? Heikneuter geeft U "t antwoord den boer is lomp en dom zegt men. Maar Heikn. wie is die mentoch zeker 't algemeen? en hoe durft gij Heikn. U zich dan aanmatigen den boerei stand eene beleedigmg naar het hoofd te worpen ten koste van 't algemeen? dat men slaat op U alleen terug, Heikn. en geeft gij U hiermee zelf't brevet van dom en lompheid, dat gij den boer bad toegedacht. '1 Publiek denkt over den boor lieol anders, al is 't ook ruaar een boer. Heikn's. uitdruk king, die voor geen vernederende benaming meer vatbaar is, behoudens het adjectiove zelfstandige naamwoord van strekel. Pro ficiat boeren voor die lieflijke beuammg en eervolle titel, waarmee Heikn. U bedeelt. Als 't Heikn. gedurfd had, had hij van 't woord s'rekcl de twee voorste letters ook nog weggelaten om iets lager zijne viezigheid tweemaal te kunnen abrevecren 1 foei, Heikn. jo meent pittigaordig te zyn, maar je bent walgelyk, vies. En nu werpt Heikn. de vraag op. Waarom er onder die eenvoudige pet niet evengoed een flink en degelijk verstand zoude kuunen schuilen? maar Heikn. waarom vraagt ge dal? heeft de Wd. K. hot logendcel dan beweerd? Heikn eerst goed nalezen, alvorens tot critique te willon overgaan. Gij zijt in do boenen 1 beste Jongen en verwisselt de -hoerekieps" met uw vrier.d's koloniale politiemuts ca v/a'. daaronJer zit weten wij, helaas maar al te best. Kom, kom. beken het nu maar eerlijk. Je hebt je immers vergist. Heusch Hka. wees nu eens openhartig ventje, ik meen het tcch zoo goed met je, en als jo dat doet, best Hkn., verklaar ik volmondig je niets n.ecr kwalijk zal nemen, al zeg ja dan onder bedekte termen nog zooveel goeds van je vnar.d,val jein, Heikneuterke? zeker met zoo goed als den Wd. K. dia best begrijpt, dat de boer eeu even zoo'n best lid van den raad kan zijn, als eeu heer of burger, want ware zulks met het geval dan hadden de kiezers al menige stom migheid begaan, of ta wel, Hkn. komen jo do boeren raadsleden van op heden niet 111 je kraam te pas, daar U toch do vraag stelt, een boer als lid in deu raad evengoed zou kunuen pingeeren, Hkn., Ilkn. je vangt me wat aan met jo zou en hunnen fungojren het is een lekker indirect compliment voor de Hoeren die nu zitting hebben en deel mtmaken van den onbesproken en achtenswaard»gcu boeren stand. Maar beste Hkn. hoe kun je nou de pet van een boer, mot een raadslid vaslknoopen? Is dat nu om bet ktanige gezegde van or.ze gevierde Venraysche Liconciaat in 't boluelie- lyke te trekken! of wel cm van eeno ïeestiudo eene verkiezingsrede ta willen makon l'oci kereltje, jo trekt den hoelen boel uit zyn ver band, maar ik vergeef het jo, Hkn. want jo bent ru eenmaal toch al zoo ongelukkig op glad ijs geraakt, que diantre qu'allait il laire dans cette galöre? Erm Hkn, mie Wiendtopperke waart gij tozh maar bij don Pappot gebleven 011 op de tlei, dut ware voor U zeer wonschelijk geweest, •- .1— W.- 'J V'.-V voi-dere roeping ben jij zeker niet iu de wieg gelegd, je begin is jo einde van je vosatie (schwam di iiber) maar je kuul or zelf niet voor, -ik heb ok en bitje geloerd"; je zogt, ik wijzer gedaan had met te scluyven, ergo ver slijt je mij toch voor wijs, dank. je,) maar nu komt den overtrelfeuden trap van allerwijst en zal U de zaak ook wel duidelijker voorko men als voor 14 dagen. Over de aardige spreekwoordenachtige viezigheid basta. Neen, Hkn. dat gele tint je is valsch aange bracht, net asje gelijkmatigo liefde voor lieer burger en boer, alles lijdt, schipbreuk, zelfs je beoogde stichting van I of 2 dracht. En nu volg'. Hkn's. wensch. Ja het ware beter dat de Redactie zulke geschrif.endie ons llku. niet passen, »ui zienne krant liet" net als dit epistelkc dat ons evenmin als 't vorige oude koeieu uit de sloot doet ophalen, maar er slechts voor wamschuwt waar er begraven liggen, maar wel aauwjjst wo dor hund van Ilkn. begraben liegt. Nu de moraal van den Wd. K. on wel - als Heikneuterke soms weer bier- of wiencandi- daten in protectie wil nemen, die van eene ernstige verkiezing een kwajongensboel willen maken (Hkn. goed lezen) zoo zullen zich er velen mst schrijver dezes met hand en tand tegen verzetten. Brengt hy evenwel een flinke boorencandidaat, zoo kan hij op des Wd. Ks. steun rekenen, maar op voorwaarde, dal. die candidaat van zessen klaar is, met van achten Begrepen Hkn. Mocht 't Ilkn. nog eens lust tot verder debat gevoelen' ik beu tor despositie. U. M. de R. dank voor de wel wat te groote plaatsruimte. Een weldenkende Kiezer. Vriend. Zoo mijn waarde, wel gefelici teerd. Je zyt dus verleden jaar do haven van den echt inge|oopen! Echtgenoot. Ja, ik hen er in gcloopen. Burgerlijke Stand. Gemengde Berichten. Les in de Natuurkunde. Onderwijzer. -Welk dier gebruikt 't minste voedsel Leerling. -Do mot." Onderwijzer. -Dat ia mis. De mot is inte gendeel zeer vraattuchtig." Leerling. En zo eet alleen gaten!" Gast. Zeg oens, Jan! jullie bier is slecht. Jan. Hoczoo meneer? Wy hebben er toch nooit over liooren klanen. Gast. Nou dan klaag ik er over. Ik kryg er hoofdpijn van. Jan. Wel meneer, dat leit niet aan ons bior Gast. Waar zou hot dan aan liggen Jan. Aan uw hoofd, meneer 1 VENRAY Van den 1 tot den 7 December 1S95. Geboorten. Elisabeth Cornelia Lenssen. Theodorus Hubertus Broers. Huwelijken. Johannes Hubertus Sehwaehófer sigaren maker oud 21 jaren en Pelronella Huberta Kersten oud 20 jaren. Sterfgevallen. Anna Christina Mandeis oud 55 jaren eeht- genoote van Johannes Gerard van ter Velden. Mathijs Kcmmelings ongehuwd oud 74 jaren. Marktberichten Venrag. Dec. Aangevoeld 350 nalve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 51 a 54 et. Sambeek, 2 I)ec. Aangevoerd halve kilo's boter. Prijs der Boter per halve, kilo 40 a 59 cent. NIJMEGEN, 2 De- Biggen f 4.a f G.por stuk, vatte vaikens 1-1 a 16 cent, vette kalveren" 22 a 24 cent por 1/2 Kg., scholtelingen f 10 a f 12, nuchtere kalveren f 10 a f12. graskalveren fa f—drachtige varkens fa fschapen f a f en hokkelmgeu f af per stuk. ROTTERDAM, 3 December. Veeprjjzcn waren als volgt .- Runderen le kwal. 08 a 2e kwal. 60 a 3e kwal. 56 a cent. Kalveren le kwal 100 a 2e. kwal 75 a 90 cent. Alles per KG. Stieren 1' 70 a f 190. Graskolveren f 30 A f70. Melkkoeien f170 a f 240, Kalf- koeien ICO a f260, Vaarzen f75 a flSO Paaiden f40 af 100, Pinken f a f per stok. Schapen, le kwal. 50 a 2e kwal. 45 a 3e kwal. a cent per Kg. Vaikens. lo kwal. 36 2e kwal. 34 a 3e kwal. a cent; Licht soort 30 a 32 cent per KG. ADVERTENTIES. Aan Heeren Kiezers van VenAx»/. Mijnen recht harlelijken dank betuig ik aan allen voor het genoten vertrou wen door mij als lid van den gemeenteraad te kiezen. Steeds zullen door mij de belangen van de gemeente naar mijne beste vermogen gesteund wórden. Ondergeteekcmle betuigt doze «Ün dank a. 11 Ileercn Kiezers van den Gemeenteraad van Venray. die Dinsdag hunne stem op hem hebben uitgobracht. betuigt bij deze zijn oprechten dank. aan de Heeren Kiezers, die jl. Din-L'.i" hunne stem op mij hebben uitgebracht. Heide-Venray, 6 December 1895. Eene in Noord-Lim- fjf—is? bm,g aan de Maas gunstig gelegen groote, selioone BUITENPLAATS, met ruime stallingen en remise, groote tuinen, hoog opgaand hout gewas, rentegevend wei en bouw land ter gezamenlijke grootte van -I- ÏOO morgen, zeer geschikt voor klooster of kostschool, wordt te KOOP aangeboden. Gunstige betnlings conditiën. "Waar? zegt de drukker. Aan de O. L,. School te Oirlo, gemeento Venray, wordt gevraagd een HOOFD der SCHOOL op eeno jaarwedde van f700,mot vrije woning on tuin. Stukken in to zenden voor 10 December aan den Burgemeester te Yeuray.

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2