Buitenland. maar evenzeer, zooals trouwens de ondervinding ook leert, dat het d'-s winters in een leeinen stal, tengevolge der snellere verwisseling, veel kouder zai zijn dan in eiken anderen. Deze wetenschap moet den veefokker nu echter niet verleiden, de ventilatie alleen aan moeder natuur' over te laten, integendeel. Mij reike haar bij dit werk de behulpzame hand. Ook liet licht gunr.c bij den vrijen toegang tol zijne stallen. Want lucht en licht, zie daar twee machtige factoren, die hem gezonde, stevige exemplaren helpen fokken. Veldp. lielgic Volgens particuliere brieven neemt de Ne- geropstand in hel Congo gebied een steeds gn interen omvang aan. Verschillende Belgische officieren en tal van soldaten moeten zijn ver moord. Onder de vermoorde officieren behoo- ren o. a. kapitein Peltzer en de luitenants Straw en Boles. Overigens maakt de Brusselsche «Rólbrme" er op opmerkzaam, dat do Congostaat niet minder dan vijf oorlogen heeft tc voeren en wel; lo. den strijd met de inlanders aan de oevers van den Congo, die door de groote expeditie onder bevel van kapitein Dhanis gevoerd zal worden; 2o. dien met de inland- sclie slaminon aan de Aroewimi; 3o. dien met de inlanders en de oproerige soldaten aan de rivier de Kassai; 4o. Jicn met de stammen in de richting van den Witten Nijl, en 5o. den oorlog tegen do Mahdistcn. In de Belgische Kamer zal de regeering ontuiddelijk nu heropening der zitting worden geïnterpelleerd over den toestand van den Congosiaat. Te Biussel is weer bericht gekomen van een aanval der inboorlingen in don Congostaat op een Belgisch wapenmagazijn, en wel te Lulnabarg. Zestig iulandscbe soldaten der Congoregeeriug werden gedood en 300 vuur wapenen geroofd. Er werd tol vervolging overgegaan.. Mijnramp tr Andcrlues. Maandagmiddag verspreidde eon treurige tijding schrik en ontsteltenis onder de bevol king van Auderlues en omstreken. Een nieuwe ontploffing van mijngas was uitgebarsten m den put des Aulnials, die reeds zulk een Jro»- vige vet maai diieiü heeft gekregen door de vreeselijke lamp van 12 Maart 1892, die ongeveer 270 slachtoffers maakte. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid te zeggen, alleen weet men, dat hot niet, zoouls gewoonlijk, in ver band staat met een plotselinge verandering in den barometerstand. Eerst sedert eenige maanden had men de verwoestingen, door dia ramp aangericht, hersteld en de laatste lijken opgegraven, toen hei mijngas Maandag weer nieuwe menschen- levens vorderde. Zoodra het onheil bekend was, stroomde een menigte van mijnwerkers en andere be woners op het terrein voor den put tezamen en angstig vroeg men naar de namen der ver ongelukten. Men toog terstond aan hei werk om de gewonden te redden. Tot heden heeft meu l doode en 2 gekwets ten gevonden. raakte zijn gehoor geheel en a! in verrukking. Wie evenwel het meest van zijn overheerlijk spel genoot, was natuurlijk Bertha, die achter de openstaande zaaldeur in de gang alles had gadegeslagen. Teen hij geëindigd had, bleef men een oogenblik stil, als onder den indruk der be koring, maar weldra brak eon storm van toe juichingen los, om het spel van den kunstenaar lc wnardeeien. Iedereen wenschte hem geluk cn drukte hein, ondanks de te korte rokmou- wen, in vervoering de hand. Bertha nam deze gelegenheid waar om zich ongemerkt tc verwijderen. Beneden bleef ze wachten want ze wist dat Klaas niet lang meer boven zou blijven, dat zuide haar haar hart. En dat was ook juist gevoeld. Voor da uitnoodiging van zijn honge beschermvrouw, om nog een poosje te blijven, had hij, onder voorwendsel van door zijn spel zeer afgemat te wezen, bedankt, maar de ware reden waar om hij zoo spoedig wegging, was natuurlijk een geheid andere. Hij moest natuurlijk zijn goede engel gaan bedanken, zijn hart voor haar uitstorten, en haar deelgenoot maken van de heuglijke tijding, dat de directeur van de hofmuziek, na het hooien van zijn spel, hern terstond tegen een prachtig-honorarium een betrekking had aangeboden en hij dit aan bod natuurlijk met beide handen had aange nomen. I>e zachte cn innig*» handdruk van Bertha was hem meer waard dan de luidruchtige toe juichingeu in de zaal. Beiden, te vol van aan doeningen, gingen zwijgend huiswaarts. Maar t« en zij thuis gekomen waren, en Bertha hem goeden nacht wilde wenschen, verzocht hij Een internationale dievenbende van 33 leden is te Brussel in hechtenis genomen. Zij heeft in hel laatste j mr in België en de aan grenzende landen groote diefstallen gepleegd, voornamelijk in bankinrichtingenen millioenen gestolen. Voor oen millioen aan gestolen waarden is opgespoord. Frankrijk De Franschen op Madagascar. Eindelijk weet men wat meer omtrent de inneming van Tanannrivo, door generaal Du chesne. 't Is een officieol bericht van den op perbevelhebber, den eersten October door hem verzouden en twaalf dagen later uit Port- Louis verzonden (natuurlijk van daar per draad). Daarin zegt hij Na hevige gevechten, waaraan de voorhoede en de achterhoede deelnamen, op 2S en 29 September geleverd, ben ik den 30sten Sept. overgegaan tot den aanval tegen de bergruggen ten oosten van Antanarivo, dat krachtig werd verdedigd. Tot dat doel had ik mijne troepen gesplitst in twee kolonnes: die aan den lin kerkant onder bevel van generaal Metzinger. die aan de rechterzijde onder commando van generaal Voyron. De aanval geschiedde met vee! vuur, maar was zeer moeilijk, wegens de aanvallen waaraan de rechter-kolonne in den rug blootstond. Dientengevolge gelukte het de eerste brigade eerst om twee uur da hoog ten van Antanarivo te bezetten, terwijl inmid dels generaal Voyron de noordelijke berg stammen veroverde. Terstond werden daar batterijen opgericht. Het paleis der koningin en het noordelijk gedeelte der stad waren toen onder het bereik van het geschut, zoodat ik last gaf het bombardement te beginnen. -Ik was juist voornemens, zes kolonnes last te geven tot bestorming der stad over te gaan, toen parlementairs schorsing der vijandelijk heden kwamen vragen. Ik verklaarde mij daartoe bereid, evenwel op voorwaarde, dat de troepen de stad zouden bezetten. Terwijl generaal Metzinger met de artillerie de stad introk, bezette generaal Voyron met zijne afdeeling de bergkammen. Hedenochtend heb ik mijn officieele intocht in de stad gedaan. Daar heb ik mijn introk genomen in het go bouw van den resident. Het tractaat werd nog dienzelfden dug geteekend door de go- machtigden der koningin, die het hedenavond zal bekrachtigen. Vier officieren werden gewond. Voorts sneuvelden 3 Algiersche tirailleurs, 2 Houssah- negers en 2 Europeesche soldaten. Verder werden omstreeks 50 manschappen gewond. Vier kanonnen werden met de bajonet ver overd." Dr. Duclaux is benoemd tot directeur van bet Instituut Pasteur, dr. Roux directeur. Turpin de uitvinder van het meliniet, bevindt zich thans te Constautinopel, waar hij met de Turksche militaire en marine autori teiten onderhandelt. Men wil de verdediging ran don Bosporus en vooral van de straat der Dardanelien vorzekeien. Duitschland Prins Lobnnow, de minister ran buitenland- sche zaken van Rusland, die aenigen tijd in Frankrijk heeft vertoefd en er allervriende lijkst is ontvangen, zóó opvallend zelfs, dat men er te Berlijn over uit zijn humeur was, is Zondagavoud op zijn terugreis naar Peters- burg, plotseling te Berlijn gearriveerd voor een dag of dr:», vier en gaat bij deze gelegen beid op audiëntie bij den keizer, die te Hu bertusstock is, tegelijk nog wel met vorst Hohenlolie, de kanselier, door wieii hij ook te eten is gevraagd. Zoo wordt de naijver voorkomenreeds op da heenreis zou Lobanow den keizer hebben bezocht, doch deze was toen ergens aan het jagen. haar, met bevende stem, hem een oogenblik aan te hooren, en eerst wat bedremmeld, maar zich al spoedig herstellend, zeidc hij »Op dit oogenblik ben ik niet meer, wat ik was, toen go me voor 't eerst in uw huis hebt ontvangen. Ik ban nu bij de hofkapel geplaatst in een eervolle en voordeelige be trekking, en niets verhindert mij de neiging van mijn hart te volgen. Welke die neiging i.-, zult go wel gevoelen, ook zonder dat ik liet u zeg. Aan u, Bertha, ben ik al mijn ge luk verschuldigd, cn van liet eerste oogenblik dat ik je zag hij wilde nog wat zeggen, maar de twee lieve sterretjes, die zoo heel dicht voor zijne nogen schitterden, brachten liera in de war, hij stamelde nog zoo iets en kon verder niets meer uitbrengen. Eindelijk vroeg Bertha met sclialkschen blik; -En was het nu ten slotte zoo'n erg ongeluk, dat de mouwen drie keer ingekort werden f" «Een ongeluk was het zeker," gaf Klaas lachend ten antwoord, maar zoonis altijd heeft dat kleine ongeluk een veel grooter geluk wat zeg ik het grootste geluk, dat mij ooit ten deel kon vallen, tengevolge gehad een prachtige betrekking, en bovenal: een engel sen een meisje, dat niet zoo als ik zich bij wat tegenspoed maar dndelijk laat terneder slaan. Er bestaat nu in do geheel» wereld geen gelukkiger ongeluksvogel dan ik ben." In Scharzburg-Sondershausen, waar de Zondagswet streng gehand a>fd wordt., is iemand tot drie mark boete veroordeeld, omdat hij onder kerk lijd in een bierhuis oen glas bier gedronken had. Te Berlijn is onder liet dansen een jong meisje op haar eigen bruiloftsfeest gestorven. Zij had zich zeer sterk ingeregen hij het dansen viel zij dood neer, toen zij eenige malen de zaal was rondgewalst. Engeland Vrijdagavond is te Belfast het werk dooi de scheepsbouwers gestaakt. Ook de vormers zullen het werk neerleggen, wanneer hun geen loonsverhooging toegestaan wordt. Men vreest, d3t de staking zich znl uitbreiden tot Newcastle, waardoor 120000 man zouden leegloopen. Italië Uit Rome wordt aan do Agence nationale" geseind, dat koning Carlos van Portugal, over wiens bezoek aan Iiome de -Italiamssimi" zich zoo voorbarig verheugd hadden, van zyn reis naar Italië heeft afgezien, wijl bij na een be zoek aan bel Quirinaal niet door den II. Vader zou kunnen ontvangen worden. Dit besluit verdient te meer waai deering, als men in aan merking neemt dat 's konings moeder een eigen zuster van Umberto is. Wat nog geen enkel katholiek vorst sinds 1870 gedaan heeft, don Hoover bezoeken in zijn van den Paus geroofd paleis, dat zal dus ook neef Carlos niet doen! Een schandaal. In Italië bestaat eane patentbelasting op bedrijven van handel en ambt. waarin men ook den bisschop van Colle wilde aanslaan. Deze weigerde echter te betalen, wijl hy noch koopman noch ambtenaar is. De regeering beweert echter dat de bisschop een regeermgs ambtenaar is en heeft door een deurwaarder ....den bisschopsring van Z. D. H. in beslag doen nemen!... Ontzettend. Te Catania is eene vrouw, Gaetana Stimuli gonaamd, onder aanklacht een groot aantal kinderen te hebben vergiftigd. Zij voerde haar slachtoffers naar een afgelegen plaats door hen lekkers en speelgoed te beloven en liet hen dan wijn drinken, waarin zij phosphorus had gemengd. De ongelukkige kinderen, teil ge tale van niet tuindèr dan 23, werden door haar op deze wijze vergiftigd en stierven onder hevige smarten. 1 Toen men haar nrresfeeido. bekende zij haar schuld en ve'klaarde uit wraak te heb ben gehandeld, da«r^"»r* beide kinderen w aren gestorven, omj..„ ..l - behekst had. Een woedende volksmenigte trachtte haar aan de handen der politie te ontrukken. Spanje Te Cadiz heeft het volk een processie, groo- tendeels bestaande uit priesters, monniken, vrouwen en kinderen, aangevallen, schreeu wende -Wij willen werk en geen preeken." De bisschop moest naar de kerlc terugkeeren. Zeven personen werden gewond. De regeering zal de rechten der kerk handhaven. Rusland Het kroniogstoilel der keizerin van Rusland is te Parijs besteld. Het kleed wordt met paarlen «n goud versierd en zal niet minder dan 40,000 fr. kosten. Corea De toestand in Corea is zeer hachelijk. Do koningin is vermoord, de koning gevangen, terwijl de vader des konings zich tot dictator hoeft doen procluraeeren. Dadelijk is een ministerie benoemd, waarin verscheidene aan hangers van Japan zitting hebben. Begrijpe lijker is de zaak daardoor niet geworden, wijl de vader des konings voor een tegenstander van hervormingen en dus van Japan door ging. Engelsehe troepen zullen debarkeeren, ter wijl een afdeeling Amerikaansebe mariniers ep weg is naar Seoel. Het bloedig drama, waarvan het konink lijk paleis van Seoul, de hoofdstad van Corea het tooneel is geweest, kan groote gevolgen hebben liet nieuwe bewind onder de dictatuur van des konings vader is Japan gunstig gezind en Rusland kan nu gemakkelijk een aanleiding vinden orn legen Corea op te treden. Dan komen de Japanners, die gaarne de bezetting op Corea zoo fc.ng mogelijk rekken, voor hun r.-chten op en hot zoolang gevreesde con- flict in 'i Uitersto Oosten is er. Men zegt, dut do moordenaars der Ito ningio Jnpauneezeii zijn. Door Japan is bevel gegeven, om de moordenaars, indien zij Ja- pauneezen ziju te struifen. Nederland. VENRAY, 19 October 1895. Naar wij met genoegen vernemen is de beer II. H. J. Maas van Oostrum, Woensdag te Maastricht geslaagd ais onderwijzer. Op onze jaarmarkt, Maandag gehouden, was d» veeannvoer niet zoo groot als gewoon lijk, er werden echter veel koeien verkocht, voor den prijs van flOG tot f210. Ook de biggen gingen voor den prijs van f2.50 tot f 4 flink van de hand. Woensdag overleed te Oiilo de WelEd. lieer B. de Ponti, Hoofdonderwijzer. Bijna 43 jaren was hij een ijverig en deugdzaam onder wijzer der jeugd. Geen wonder dat vele ouders der geiueenlo zijn heengaan diep betreuren. Moge hij nu het loon zijner zoo gewichtige taak ontvangen hebben in den hemel. De dief, die ten nndeele van don rector S.. in het Umilinenklooster op den weg van Venlo naar Kaldenkirclien, diefstal pleegde, is in Pruisen gearresteerd. Hij is genaamd M. geboren te Roei mond, en zal uitgeleverd worden. Niet minder dan 120 leeuwerikken heeft men te Weert op ëén morgen gevangen. Voor 5 cents per stuk worden zo van de hand gezet. Maandag voormiddag te half lion, werd het rijtuig van den hoogwclgeb. heer jhr. mr. L. Michiels van Kessenich. op den hoek der bakkerstraat te Roermond, aangereden door dat van den hoogwclgeb. hoer jhr. de Zantis de Frymerson, die iiet paard, dat op hol sloeg, zolf mende. De disselboom van jhr. Michiels' rijtuig werd verbrijzeld. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Zoo rekent de fiscus 1 Een landbouwer te Nederweeat krveg eene 2de aanmaning onkosten f 0 20 tol be taling der grondbelusling, zijnde f 0.02. De eerste aanmaning - onkosten fO.10, was den man niet bezorgd, terwijl hij beweerde geen aanslagbiljet ontvangen te hebben. Het amslag nijot kostte f 0.05 De man moest betalen het bedrag van den aanslag, zijndo 2 centen, plus 35 centen on kosten. Zondagavond had to Tegelen een hevigo vechtpartij plaats, waarby de fabrieksarbeider T. N. door twee inwonenden op straat werd aangevallen en zoo deerlijk gestampt en ge slagen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Maandag werden de daders in arrest geno men en gevankelijk naar Venlo overgebracht, waar zij na volledige bekentenis weder op vrije voeten werden gesteld. Zooals gewoonlijk was hier ook weer de drankduivel in 't spel. Woensdag namiddag had aan het station te Weert een ernstig ongeluk plaats. Een zeventienjarig jongeling uil Vlodrop werkzaam op dc spoorwegen der G. C. B r sprong naby .bel station Weert uit een in volle vaart zijnden goederentrein, met het ongelukkig gevolg, dat hem beide voeten ten halve werden afgesneden Do jongeling had vergeten tc Roermond uit te stappen, en wildo van hieruit terugkeeren. Door het Casino te Lottum is eene land en tuinbouwtentoonstelling georganiseerd, welke zal gehouden worden op Diusdag, der. 22 October a. s., in 'l lokaal van den lieer G. J. Van Soest. Naar men verzekerd zal ilie tentoonstelling zich door talryke en prachtige inzendingen kenmerken en wij vertrouwen alzoo dat zij con drukke deelneming vindo. Winterschool. gc-en Avondschool. Het schijnt dat sommigen de school van Sitiard verwanen met de winteravond-cur sussen, zooals er in sommige provinciën ge vestigd zyn en er, een paar jaren geleden, sprake van was, er bier ook. om te beginnen, eene in Eijsden en een andere in Beek op te richten. Nu. in het noordon gebeurt het ook, dat de landbouwers de winterschool met don winter avondcursus verwarren. De winter school is eene dagschool, waar dc lessen gegeven worden van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren. met huiswerk, 's avonds af te werken voor (Ion volgennen dag. De winterschool wordt tevens in ruime mate voorzien met kostbare leermiddelen allerlei aard. hetgeen liet geval niet is met de cursussen, die op een veel eouvoudiger leest geschoeid zijn en niet bestemd zijn voor dc provincie, waar ze gege ven werden, maar slechts voor do gemeente en hate naaste omgeving. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag geraakte te Hclenaveen een in lading liggend turfschip in brand. De felle wind die do vlam men aanwakkerde was oorzaak dat de goheelo last ir. den vuui poel als wegsmolt. Het schip i.i eigendom van do wed. S. Bloem Zonen te Weurt, is, hoewel men het trachtte to doen zinken, zoozeer beschadigd, dat het waar schijnlijk buiten gebruik zal blijven. De in boedel van den schipper J. Pardoel word groo- tendcels gered. Schip en lading waren ver zekerd, doch do inboedel niet. Omtrent do oorzaak verkeert men in 't on zekere. Bij Zuidbroek had Maandag een treurig ongeluk plaats. Omstreeks 5 uur begaf de dienstbode van de wed. Broekman, zekere R. Hammings, zich op weg, om de melk op te halen. Wijl hot, ook door hel gure weer, nog zeer grauw was, zag zij niet, dal de til over liet Muriterdammerdiep afgedraaid was. Met juk cn emmers stortte ze in het water en werd daaruit eenige oogenblikkcn later levenloos opgehaald. Sedert de oprichting eenor exporlslach- terij te Assen en de daardoor vermeerderde aanvraag van vetie varkens is do varkensfok- kerij in Drente aanzienlijk uitgebreid en zoo veel toegenomen, dat enkelen de fokkerij of vetmesterij op ruime schaal beginnen uit to voeren, zoodat men varkenshokken of stallen vindt, waar tegeiyk 30 a 40 varkens vetgo- mest, andere waar in het jaar meer dau 100 stuks jonge biggen geboren werden. De familie M. te Boroe werd Zaterdag door eon treurige gelaurtenis in diepen rouw gedompeld. Hei 11 jarig zoontje van M. bevond zich op een korenmolen in de buurt. In oun onbewaakt oogenblik geraakte de knaap met den hals verward ir. liet touw. Toen do mo lenaar hem kwam zoeken vond hij den knaap dooi in het touw hangend. Onder de lo telingen te Waspik was er een, die 1 89 lang wns en een gewicht had van ruim 200 halve kilo's. De vrouwen van Hendrik De Jong! Terwijl Hendrik De Jong zyn straf voor gepleegde oplichting ondergaat, wordt nog steeds naar diens beide zoo geheimzinnig ver dwenen vrouwen gezocht. Van hol lage water der laatste dagen heeft d» justitie gebiuik ge maakt om in den Rijn in ue omstreken van Dorenmeerd. ijverig te doen dreggen naar lust lijk van Sarah Anna Jnette. Dit onderzoek gaat nu dc kribben grootendeels droog lagen, vrij gemakkelijk. Echter leverde het dreggen tot lieden geen resultaat. Geverfde kousen Dat men met nieuwe geverfde kousen uiterst voorzichtig dient te zijn. is weder te Wildor- vank gebleken. Een werkman uit de houtza gerij der firma Meihuizen kreeg een schijnbaar onbeduidend wondjo aan den voet. Zonder er verder acht op le geven, verrichtte hij zijn gewone werkzaamheden, tot plotseling het been zoozeer opzwol, dat aanstonds genees kundige hulp moest worden ingeroepen en bloedvergiftiging, als gevolg van het dragen van nieuwe geverfde kousen, geconstateerd werd. Do man is thans ter verpleging naar liet Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Bij de Dinsdag te Amsterdam gehouden trekking van de prijzen op de certificaten Amste'damsche Tentoonstelling, is de hoogste prys (f 100.000) ten deel gevallen aan het syndicaat Boissevain Oppenheun, dat aanvan kelijk de bonoodigde golden toezegde - Voor hot bedje van een kind to Emmes had men. uit onvoorzichtigheid, een pot met kokende pap geplaatst. Toer. het kind, dat in bed geslapen had. opstond, sprong het met beide becnij'-'S in de pap, met het gevolg, dat het Treeselyke brandwonden bekwam, liet arme kind lijdt vreeselijke pijiion. Aan de ryks universiteit te Leiden zijn tot heden voor de eerste maal, ingeschreven 114 studenten, verdeeld als volgt; rechten 01, geneeskunde 32. letteren en wijsbegeerte 19, godgeleerdheid IS, en wis- en natuurkunde 1-1 studenten. Een l ljarige jongen viel in de Boomstraat te Amstordnm van liet dak der ouderlyko woning, waarop by stond on een vlieger op te laten. Hij werd zwaar gewond opgenomen, en overleed eonige oogcnblikken daarna. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 12 tot den 19 October 1S95. Geboorten. Leonard us Poels. Jacobus Josephus Muijzers. Peter Jan Mathijs Claossen3. Huwelijken. Geene. S terfgoval len Maria Larnberdina Peirouolla Philipsen oud 9 maanden. Jacob Philipsen ongehuwd oud 69 jaren. Bernard do Ponti echtgenoot van Peirouolla Johanna van den Bergh, hoofd der school te Oirlo, oud 61 jureu. Michael Joseph Hubert Pubben 3 maanden. NiuiJiiinauj Marktberichten Venray, 18 Oct. Aangevoerd 280 nalve kilo's Beter. Prijs per halve kilo 54 a 59 ct. Sambeeh14 Oct. Aangevoerd halve kilo's boter. Prys der Boter per halve kilo 40 a 61 cent. NIJMEGEN, 14 Oct. Biggen f2.50 a f4.— per stuk, vette vaikens 15 a 16 coilt, vette kalveren 23 a 24 cout per i Kg., schottelingeu f8 a f 10, nuchtere kalveren f 12 d f 14, graskalveren f40 a 60, dracht igo varkens f af schapen f 12 a f 13 en bokkclingen f af per stuk. ROTTERDAM, 15 October. Venprijzen waren als volgt Runderen lo kwal. 64 a 2e kwal. 58 a 3e kwal. 52 k cont. Kalveren le kwal 85 a 2c. kwal 72 A 80 cent. Alles per KG. Varkens, le kwal. 40 a 2o kwal. 38 a 3e kwal. 36 a cent; Licht soort 32 a 31 cent per KG.

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2