Buitenland. rlat mijn ahiji inkuilt, vcrmsngt met matig droog geel zand, en na de plaats, waaraan T loof bevestigd was, weggesneden is hebben, opdat er van uitloopen en ^oodoemle van Uracbts- vermindering en sapontneming bij de wortels geen spiake kan zijn. "Veldp. België Uit Brussel wordt gemelJ, daf bij gelegen heid van do tentoonstellingen 1807 piesident Faui'o het buiock van. koning Leopold zal be antwoorden. Zondag beeft te Antwcpen een -revue scobire" pbiats gehad, waaraan 25000 school kinderen deelnamen. Vier binderan dreagen «en heftig protest tegen de wetSchollaert, getuekend door dui zenden huisvaders. De manifestatie liep zonder incidenten af. Ineen railiUire strafgevangenis te Luik is een muiterij uitgebroken. Onder het zingen van de Carmagnole cn. dergelijke liederen ver brijzelden do gevangenen de venstors hunner cellen en staken zij hunne suoozukken en dekens in brand. Men was bet vuur spoedig jfieesicr en bad ook bet oproer weldra onder drukt. Frankrijk Louis Pasteur is Zaterdag gestorven een der grootste mannen der 19e eeuw is du eeuwige rust ingegaan. Den 27en December 1822 werd bij te Dóle in den Jura als zoon van een eenvoudigen looier geboren. Te Arbois begon by de studie van de nude talen, die bij te Besantjon voort zette, waai' hy ook bachelicr és.letties werd. Vandaar begaf bij zich naar Parijs, waar hij de lessen volgde van bet college Saint- Louis, om zich voor te bereiden voor de Ecole nor male. In ISIS wei d hij tot docler gepretuo- veerd. Het volgend jaar werd leoraar in de natuurkunde aan bot lyceum to Dijon, doch korten tijd later weid hij piofessor in de scheikuude aan de Loogescliool te Straatsburg, daarna te Rijsel in 1857 Sc Parijs, later -di- jecieut des é.udes" aan de Ecole normale su périeure, lid van het Instituut, secrétaire perpéluel van de Académie des sciences, tot eindelijk de dankbaarheid dor natie, kern ccn peusioun toeleggende, den gruoten geleerde in Ie wijden. Slaan we een blik op zijn ontwikkelingsgang. Reeds vroeg genoot bij een zekere ouder scheiding in de kringen der geleerden door de ontdekking der moleculaire disaymèlrie, maar eerst door zijn studie van bet gisiingspioccs, door zijn ontdekking dei' microscopische we zens, die ds oorzaak zyn der gisting van wijn, bier, azijn, melk, enz., verwierf bij een liuro- pseschcn naam. Dat die bacillen bestonden, was bekend, inaar Pasteur wist de werkzaam heid dier kh-ino orguuismen niet groote scherp zinnigheid na ie gaan, zoodat nieuwe wegen voor de industrie geopend werden. Door liet .*pasteuriseercii" kunnen velschillende gegiste dranken voor bederf behoed worden. Niet .minder belangrijk is zyn arbeid met betrek king tot de ziekten der zijderupsen voor de zijde iudustrie. I)e geniale rprselicr dwong door zijn scherpzinnigheid de nutuur, op be paalde lot baar gerichte vragen bepaalde unt- Hij bleef een oogenblik staan nadenken, nam de natte spons weer op ou begou den an deren poot af te wasschen, met betzelfde ge volg. In minder dan vijl minuten was ook de tweede poot helder wit geworden. -Zouden de achlerpootcii soms ook zoo zijn," dacht Jaap. Hij waschte de beide aebterpooten, en deze werden ook van koolzwart, sneeuwwit. -Genadige hemel sta mij bijl" riep Jaap .opspringend, -zou het toch waar zijn?" Hij was bleek geworden van ontsteltenis en juc-t bevende band en koortsachtig ongeduld begon bij den vcm-kop van bet dier af te was schenook daar k-.v.un van onder de donkere verilaag, een witte lange streep te voorschijn. -Ben je de duivel, of mijn oude bles?" vroeg Jaap. Het paard begon te liiniiekcn. -Ja, dat is de stem van den oudon ruin," ri:-p Jaap. -Bles, goede bleswat is er toch nietje gebeurd?" Jaap vloog den stal uit en de plaats over naar de kamer van mijnbeer. -Wat is er gaande?" vroeg dp rechter. -Kom eens gauw in den stal,'' hijgde j»«p. -Is er een ongeluk met Moor gebeurd?" vroeg de rechter verschrikt. -Neen mijnbeer, maar Moor is niet moer op stal; in zijn plaats staat daar onze bles of du duivel... Ja, de duivel kan liet ook wezen -Dat zullen we gauw zien." zeide de rechter. -Ik bob de poolen en don voorkop van bet paaid gowasschen en verbeeld je, mijn beer, bet beest beeft witte pooien en een witte woorden le geven. 'Maar vooral heeft bij "den dank der nienschheid verdiend door zijn inen ting teger. hondsdolheid, zoowel ter genezing als ter voorkoming der ziekte. Een tal van geleerden hebben zijn voetstap pen gedrukt, o. a. dr. Roux, die de diphtérie beeft weten te genezen. Toen bij professor-in de scheikunde was te Straatsburg, huwde bij dc dochter van den rector der hcogesciiool, Laurent, een vrouw evenzeer uitmuntende door verstand als door gevoel. In 1852 schonk zij hom een zoon. Joan-Jlaptisle, die thans secretaris is van het gezantschap te Madrid. Nog vier meisjes wer den hem geboren, waarvan er echter slechts één in leven gebleven is, de vrouw van Renè ValleryoRadot, den bekenden schrijver, die ook een biographic van zijn beroemden sultoon- vader uitgegeven beeft onder den titel van -l'liiötoire d'un savant par uil ignorant." Pasteur was ook een door en door nauwgo zet en eerlijk mm. Hoezeer hij ook gehecht was aan zijn dochter en zyn schoonzoon met huil beide kinderen, toch meende bij, dat do subsidie door den staat en de particulieren verleend voor zijn persoonlijk ouderhoud. niet ten goede mochten komen aan anderen, hoe na zij hem ook verwant waren. Daarom wilde bij zijn kinderen niet bij zich laten wonen in bet -I.'istitut" van de straat Duiot en waren de leden der familie dus slechts in do xomennaan- den in bet buitenverblijf Yilleneuve l'Etang rereenigd. Het leven van den grooten geleerde werd verdeeld tussclien Arbois. waar hij tegen liet ouderlijk buis een ander had laten bouwen, dat bijna even eenvoudig was en tot labora- toiium ingericht; Villeneuve-l'Etang, dat in -uitgebreide stallen herschapen werd, sedert do inschryving van den -Figaro" honderd paar den Pasteur dagelyks van bet noodige serum voorzien voor gansch Frankrijk; eindelijk de straat Dutot, waar dc leerlingen van dan grooten meester in zijn geest arbeiden. Zijn einde is bijna even kalm geweest als heel zijn leven. Sedert acht dagen was men in zyu omgeving ongerust, daar de verlam mingsverschijnselen, aan welke ziekte bij sedert lang leed, zich weer iu lievige male ver toonden. Men bad derhalve naar Madrid geseind, doch zijn zoon kon eerst twee uui na zijn va ders dood annkomen. Vao verschillende zijden beeft mevrouw Pasteur betuigingen van deelneming ontvan gen den president der Republiek iu de eeisre plaats; veider van keizer Wilhelm, van de moeste ministers, toiw ijl Poiiieaic reeds mede gedeeld heeft, dut de begrafenis op siamsk s- ten zal plaats hebben. Frankrijk mag fier zijn op dezen grooten i3sncen'Bgen"aal,rf3iep/.iuiiig 'donker en als een weldoener der nienschheid geëerd wordt. Bouteilhe, de man die den mislukten aanslag op bet kantoor Rotschild te Parijs pleegde, is tot drie jaren gevangemsstruf en honderd francs boete veroordeeld. De minister van oorlog beeft bet volgend telegram van Mrdguscar ontvangen: -De opperbevelhebber iieeft van Aiidi ina den 27en September getelegrafeerd Ik ben gisteren, den 23en, met de afdeeling-Voinii, de bergen van Ancuracn overgetrokken, waal' do ryand slechts een tchyu van weerstand geboden heelt. De Hov's zyn op Lnhavilia teuggutrok- ken. Mijn éclaireurs hebben ze vanmorgen zonder moeite verdreven. De afdeeling-Medin- gcr voegt zich heden bij de t ivier Belanle bij inij. Morgen trek ik met beide afdeelmgoii tegen Babay 0;>, waar ik mogelijk tegeustand zal vinden. De geest en dc gezondheidstoestand der troepen zijn uitstekend." Bij de Hovn's doel het vei haal de ronde, dal op den dag, dat vreemdelingen als ver overaars op het eiland landen, een slang, wier taak het is over het land te waken, uit een meer bij Tananarive te voorschijn komen en zevenmaal liet eiland rondzwemmen zal, Imar ringen nauwer en nauwer toebalende, tot zij streep over den kop, precies als onze Bles." -Kom, kom, wat is dat nu?' lachte de rechter. Men kwam in don s'al en ja, daar stond het oudo paard met zijnen wiuen voorkop en zijn vier witie poolen, ja het was stellig de oude bles, wien men zijn siaart volgens de mode had afgesneden en de poolen en kop behendig had geverfd. Hij keek iu den hek van het heest en zag nu wat hij gisteren volstrekt niet liad opgemerkt, namclyk. dut men de tanden had ingebrand, na ze eerst ie hebben afgezaagd. -Waarom sta je daar zoo te lachen vroeg de rechter, lerwyl hy gramstorig naar zijne vrouw keck, die inmiddels ook was ko men kijken. -Waarom zou ik niet lachen? Ik heb den hcelcn nacht om den ouden Bles liggen huilen." -Dat is een schandelijk bedrog." mom pelde de rechter. -Maar ik zul dien vor- wenschten roskammer krygen 1" bromde hij, -zijn naam en woonplaats zyn mij bekend. Ja, dien schelm krijg ik wol lo pakken," morde de man, terwijl hy den stal uitging cn den knecht verbood een woord van het ge beurde te reppen. Doch wal blijft er in de wereld verborgen eiiVdélyk op de vlakten van de Tmerina allo vreemdelingen zal verslikken. En uit haar bek zal een troon te voorschijn komen, waarop de stichter der Hova-dynaJtic, koning Adrian pnnimonima, heer van Tamatava, die in 1707 ieg erde, ^al gezeten zijn. Dnitsclikmd Vorst Bismarck heeft er, op rand van zijn geneeshecren, van afgezien naar Varzin te vertrekken bij ljjdt aan slapeloosheid, ver oorzaakt doorzijn rhcumatische aandoeningen. Professor Schweninger heeft, daar hij verhin derd was. zelf te gaan, (lr. Eisenberg naar Priedrichsruhe gezonden. Ahlwardt heelt verklaard, onmiddelijk na de opening van den Rijksdag een voorstel te zullen indienen, om de grooie kapitalen dor Joden verbeurd te verklaren. Italië De Paus heeft in het geheel ruim -1000 tele grammen ontvangen urn te protestecren tegen de feesten van 20 September. Sommige mot telographischo po».,v.issols ten bedrage van vijf- of tienduizend gulden. Men wil dat Loo XIII zelf nok een protest ï.il uitvaardigen. Oost-liulië A'jeh. Uit Atjeh schrijft men aan de -Tel.": Het is liter nog allesbehalve -couleur do rose." De vijand, out winkelt een energie, die niet doet denken aan -laatste stuiptrekkingen" zooals sommigen hun brutaal en doortastend optreden zoo gaarne noemen willen. Sinds eenigen tijd worden wij zelfs motgru naten hosclioten. Het zijn onze ongesprengen granaten van 8 c.M., waarvan de nokken zyn afgekapt. Ten einde ze te doen springen, heb- ken dc Aijehors, zeer vernuftig, een bamboe buis met lont en- tempcergat aangebracht onder de lont bevindt zich een soort van meel- pulver. Gelukkig hebben die zwaargevulde projec tielen nog geen noemenswaardige verliezen veroorzaakt. Volgons gerucht hebben do Oelamas (kwaad- gezinden of ooilogSpartij thans bronzen kanon nen van eigen in&aksel. Zij moeten goed ge modelleerd en afg'iwerkt zyn. Met 't oog op 's vijnnds -laatsto stuiptrek kingen" zijn thans alle posten bewapend mot Kioppgeschut. Van een agressief optreden onder Yottcr is niets bekend en dit wordt ook onwaarschynlijk geacht. Wat kiu hij hier uitrichten zonder een voldoende macht? Het wordt edyter hoog lijd, dat aan dien bloedigen oorlog n einde komt. Volgens deze veel geld en veel soldaten kosten. FEESTREDE gehouden door den WolEnrw. ZoerGel. lieer II. Pools, bij bet bezoek van Mgr. Hoefnagels. Monseigneur. Mannen van Venrooi. Vandaag vieren wij een feest dat ons Von- roodsehen aan hot hart gaat. Ik gelo"f wel, dat overal de inenschen van hun stad of dorp houden, maar ik geloof niet dat er veel plaat sen zijn, waar zij er zooveel van houden als wij Venroodscheu van ons Venrooi. Vooral op dagen als dezen, voelen wo, dat Venroodsch bloed door onze adoten loopt. Vandaag uu heel Venrooi hitv schouder aan schouder om zijnen grooten Henschcnius staat, en hulde brengt aan een anderen zijner geleerde zonen, klopt en bonst ons Venroodsch hart van fier heid en van trots. Ja, in het zand van ons Poelland groeit beter de hei dan tarwe of gerst, maar als de menschel) nog m»êstcn gemaakt worden, zoo- als Adam weleer geschapen werd. dan geloof ik, was Venroodsch zaml of leem met slechter dan de klei van het vetste MaaslandMannen zijn gegroeid in ons Poelland, die den ecibicd eerbied en do bewondering afdwingen van tijdgenoot en nageslacht, lie wetenschap en de kunst hebben tusschen onze dciinebossclien en zandheuvels gebloeid. De eiken dor vette landouwen verdorren in den winter, de dennen van ons l'eelland blijven altijd groenbet werk onzer vaderen heelt den winter der eeuwen getart! Ais ucne machtige versteende hymne van liet aloude Venrooi staat daar ginds onze groote Kerk, waarin een reuzeukoor van 12 rijzige pilaren niet de groothoi I van God, bet geloof en de kunstzin onzer vaderen zingt. Eens speelde daar het zonnelicht door heerlijke gekleurde vensters, waarop onze glasbranders van den Boschhiiizen roemden. Eerst prijkten daar zoovele meesterwerken dor oude Ven roodsche gilden De schoonste rcraonstrans van heel Nederland wellicht, do koperen ade laar op het hooge koor, blijven er de drijf kunst or-zer goud en kopersmeden getuigen. Onze Venroodsche beeldsnijders wezen op werken die thans nog nis niccstorstukken van den eersten rang to St. Petersburg en te Tongeren pronken. Kunstenaars als Jacob van Venrodt waren in hot land van Kessul vermaard. Door alle Gouwen van Gelderland werden de gilden van Venrooi geroemd en uit raenigen ouden toren blijven machtige bronzen stemmen den roem der Venroodsche klokkengieters verkonden. Tot beden ten dage is geen kathedraal in Nederland zoo rijk ami scboone oude boeiden als onze 'kerk van 'VenrooiF.n terwijl onze gilden aldus bloeiden, hidden andere mannen van Venrooi het vaandel der weienschap hoog. Tusscho» onze vaderen zijn mannen opgestaan wier gloriezon ook thans nog stralen schiet op hun geboortedorp. Ja Henschcnius, mijn Vonrooilscli hart heeft eens gepopeld, teen ik, ver van hier in eene vergadering van geleer- don uw naam nog hoordo roemen ja, Ven roodsche», toen iit een der voornaamste ge leerden dezer dagen van onzen Henschcnius hoorde getuigen, dat hij een der grootste genieën geweest was onder alle geschiedschrij vers, een dier buitengewone mannen, die hun lijdgenooten twee eeuwen vooiuit loopen dat onze Ileiischenius de baanbreker geweest was der diepere kritische s'udiün, toen zou ik door die zaal hebben willen roopendat was enne Venroodsche I En als ik er dan nog eens had kunnen bijvoegen, dat Henschcnius in dien tijd te Venrooi niet alleen stondEn als ik er dan nog eens bij had kunnen zeggon, dal Clacsscns, do bisschop van Munster een Ven roodsche was dat Grutters, do bisschop van Meiitz ait Venrooi was dat Paludaous, Pul- lenins, Wynuutz, van Lith, Veuroodschen waren, dat tc Venrooi sinds eeuwen eeno be kende Lalijnsche school bloeit, wie zou dan -enne Venroodsche jong" euvel hebben kunnen duiden, als bij vol geestdrift had uitgeroepen levo Venrooi. Jn, de wetenschap lieoft ten alle tijde le Venrooi gebloeid. Niet van dio nteuweiwelsclie geleerdheid, waardoor de raenschcn te geleerd worden, om met boeren of ambachtsvolk te praten, ofschoon onder de eenvoudige -kiopsen" dikwijls meer vorstand woont, dan in honderd jaren uit de punten vau opgekamde snorren zal gedraaid worden! Niet vim die niouwerwetscho geleerdheid, waardoor de menscbon te geleerd worden om stil en nederig te luisteren naar hetgeen de pastoors op de preekstoel vertellen, en in eemge kranten en romannetjes alles willen leuren wat er in hemel en hel omgaat Noen, de oudo Veuroodschen hielden niet van die half geleerden, dio om allerlei reken -, schrijf- en audero kuns'jes de grooto levenskunst ver goten. In hot oude Venrooi hield men van -goed speul". Waar hot bier door den raad moest gekeurd worden, eer het in do herber gen mocht worden verkocht, daar werden nooit mengsels van hoogmoed, ongeloof en zedenbederf onder valschou geleibrief als vaten van geleerdheid binnengesmokkeld. Eenvoud is het zegel van allo grootheid on ware geleerdheid. Eenvoud is ook het zegel van den echten Venroodsehou jong. Onze Venroodsche geleerden waren allo» mannen van geloof, van deugd, van nederigheid. Ter wijl de wetenschap hier zoo rijke vruchten wiern bloei.Ia rfo trmbulierist in al de volheid van zijn selioou, eenvoudig en kinderlijk go- loof, en was er oen legioen van Venroodsche jongelingen, die zich als Priesters aan deu dienst der al'aren wijdden. Naast onzen geleorden ilensclienius zouden wjj een standbeeld kunnen oprichten voor onzen vromen Barthelomcus, die le Roermond als martelaar zijn Venroodsch blood vergoot. Sinds Bartholomeus en Ilensclienius aan -Jan- Ilenseii koel" gingen spelen zijn reeds byna drie eeuwen vervlogen. Veel is er in dien tijd veranderd. Maar neen, Voiiroodsch bloed ver basterd niet. Was in bet oud bisdom Roermond Van Pul len de grondlegger vim het priester seminarie, enne Venroodsche, in het mouw opgerichte bisdom was het weei enne Veuroodscae. Mgr. Oomcn, diu door liissehop Paredis als corsto President werd uitverkoren. Twee Venrood- schoii besiieiden reeds als Vicaris Generaal ons nog zoo jeugdig bisdom. Sinds -II bestaat ons Groot Seminarie, en nog slechts 6 jai'u'i zijn er geweest, waai in niet een Vouroodsche aan hot hoofd stond. Sinds meer dan 25 jaren staat dc Limburg:c c geestelijkheid onder da leiding van onzen Monseigneur Hoefnagels, den moest Veurood sclie aller Venroodsche»het bloeiend College vau Roermond dankt aan hem zijn ontslaan, meur dan 20 jaren verklaarde ;>y als professor dor 11. Schrili de vau:; zoo duistere bladen van liet boek der boekennis een wandelende bibliotheek is bij een vraagbaak voor bisschop en piioster. Du Paus heeft liet Romeinse» purper om zyno schouderen gehangen, de Koningin haar eeremetaal op zijne borst gcheciitGod plaatste do gouden kroon van liet vijftigjarig priesterschap op zijn eerbiedwaardige» schedel Mot reciit gaan wy Yenroodschen trots op zulke mannen. Doch hoeveel oeretitels Mgr. Hoefnagels moge duigen, hoeveel pamlen in zijn eerekroon moge schitteren, voor ons Veu roodschen is en blijft zijn schoonste parel zijn eenvoud en zijn nederigheid, lloo hoog ook geklommen, is Mgr. Hoefnagels ecu eeuvuudige echte Venroodsche gebleven. Monseigneur! De viiende» uwer jeugd zijn witte raven onder ons geworden. Slechts wei nigen zijn er overgebleven, voor wie 's avonds onze groote klok nog niet heeft geluid. Uwe speelmakkers, met wie gij iu de jaren van den Belgischen opstand ik heb U dat soms hooien vertellen. Monseigneur en Gij vertuit dat zoo gaarne hier op dit plein soldnaije spceldet, waren onze grootvaders, en zijn de meeslen reeds een beter leven ingetreden. Toen Gij naar du school en de leering giugt, speelden onzo grootmoeders nog met bilt en bikkel, Gij hebt haar nog als kleine meisjes dr.or da Groote Straat Touwtje zien spriiigoiv. De nieesleu slapen reeds laug om onzen grooten toren. Heel het Venrooi uwer jeugd is veranderd; huizen zijn afgebroken en andere opgebouwd.. Eii toch Mgr., Venrooi is Uw Venrooi geble ven Of hebben de straatstecnen bot U niet toegeroepen, dat Venrooi nog altijd ow goed alt Venrooi is? Of hebben vlaggen en wimpels het U niet toegewnpperd, dat Gij te Venrooi nooit vergeten wordt; dat de kinderen uwer vroegute vrienden U steeds nis een oudeicn Veuroodschen broeder blijven oeren cn bemin nen? N'een, Mgr., geen kind is or in Venrooi, dut onzen president niet kent. Uw hart heelt moeten bonzen, als Gij in diezelfde straten, waarin Gij als kleine jongen gespeeld hebt, thans onder onze hogen cn eerepooiten door trekt. als Gij hier op die oudo marlet de kleinkinderen uwer viiciiden uwen lof hoort zingen, als Gy heul Voniooi, jong en oud, rijk en arm, hierom veroenigd ziet... Dat is do hulde Mgr. die Venrooi aan zijn groote zonen brengt. Ja, wij wolen liet. Gij houdt van Venrooi, Mgr. Vandaag heeft Venrooi geloond, dat het «zijn President" bemint. Venrooi bemint U als zijn kind, Vecrooi eert U als zijn roem en zijn glorie. Mannen van Venrooi roept met mij uit volle borat Leve Monseigneur Hoefnagels. Leve onze President! Nederland. YEN RAY, 5 October 1895. Zondagnamiddag bracht do Fanfare eone serenade aan Mgr. Hoefnagels. Te 0 ure ver trok Mgr. onder een vrooiijken inarsch on liet luid bravogeroep der menigte, welke zicli langs den weg geschaard had dien Mgr. passeerde. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan liet post- kantoor te Venraai en du, daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende do maaud September ingelogd f 3070,09; terugbetaald f 3500,33. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1855. Post en Telegraafkantoor, Ycnray. is dagelyks open, ook voor do Spaarbank van 8I on 8ijzG ji (spoortijd). Op Zondagen, ook voor de Spaarbank, vau 7i s—Si,en 18t ilift (spoorlyd). Voor Wissels en Quitanties alleen op werk dagen van Si';' voonu. tot 1 nam. (spoortijd. De loting voor de Nalionalo Militie zal plaats hebben te Horst, voor Broekhuizen, Horst, den 21 voor Yenray don 22., voor Wnnssum, Mueiloo, Grubbenvorst, Scvonuiu den 23 October, telkens om tV-i uur. Woensdagmorgen brak te gehucht Mid- delijk Hors- brand uil in do behuizing van M. Yerveurt, landbouwer cn mandenmaker, liet vuur groep zoo snel om zich heen, dat aan blussclieii met te denken viel, en liet huis met schuur en stal, met den gchedeu inge- schuurden oogst, akkergerei en bijna den ge beden inboedel een prooi der vlammen werd. Hot vee werd gered. De schade wordt ge raamd op pl. m. f 2000, door assurantie ge dekt. Oorzaak tot dusvorre onbekeud. Een woord van dank mag aan degenen, die hulp verleenden niet worden onthouden, daar het vernielend element tot di lomaal toe liet dak van het huis van den buurman J. Hocij- raakers had aangetast, dat eveneens tlreigdo in puin to worden gelegd, doch wolk gevaar telkens met vereende krachlou ken worJcn afgeweerd. Maandag namiddag omstreeks 3 uur i3 in de Lommorheide onder Arcen brand ont staan in oen jong dounenbusch, Inebulioorende ami den Hfo.zWelGeb. heer Graaf Levien Wolf! Mettemicli te Arcen. Door een groot aanlal toegesnelde porsonen is, door het slaan met groene takken hot vuur in zijn verderen voortgang gestuit. Slechts een halve hectare bosch is verbrand. De schade wordt geraamd op ruim f200, niet door assurantie gedekt. De oorzaak hiervan is onbekend. Men meldt uit Aalteu De drie gebroeders B. uit deze gemeente waren Maandagnacht bezig koeien over de de Pruisische grenzen te smokkelen, toen zij in de buurtschap Sleei.dercn onder Bocliolt door een lTuisischeu kommies werden betrapt Hevig verzet heeft plaats gehad, zoodat do ambtenaar van zyn vuurwapen gobtuik ge maakt, en een der gebt ouders, iemand van 28 jaar, op de plaats doodgeschoten heeft. Dezer dagen, toen de landbouwer J. O. van hot dorp 11. (by Roggel; met een vtaclit turf de brug over het kanaal bij Meyel pas seerde, werd het paard op eenmaal schichtig. Het ongelukkig gevolg hiervan w.>s, dat de voerman met kar en paard in het kanaal to roeht kwam. O. heeft zoodanige inwendige kneuzingen bekomen dat zyn leven niet builen gevaar is. Voor den dienst 1S95—'96 zyn door den heer Commissaris der Koningin in Limburg niet minder dan 5-11 groote jicht-acten ver leend. Daaronder bevinden zich 92 buitenlan ders. nl. 72 Belgen en 20 Duilselters. Slechts door 2 dames woidt aan het edele j 'clitvcr- maak geduau.

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2