Buitenland. de scherpe vochten van de bladeren houden de Insl'^o gasten op ec-n afstand Oak is liet zeer goed. de dieren in liet laud nu en dan met een bosje notebla- detvu tünlc af te wrijven. In een ver gat ui hoekje van den tuin kan men dan nog rosmarijn verbouwen. Wrijft men mei een afkooksel van de bladeren daarvan, de dieren in, da:i is dit ook een uitstekend middel, om ïnsekten op een afstand te houden. Yoldp, België 'De koningin is te Spa op eene rijtoer van haar paard gevallen en mia of meer aan liet hoofd gekwetst. Zij heeft zich naar dokter .Damseau, buigemcester van Spa, begaven eu :s vervolgens naai haar zomerpaleis te: ugge- keerd. Ofschoon H. M. te bed blijft is haar toestand niet zorgwekkend. De nieuwe Belgische Schoolwet, waarbij het godsdienst-onderwijs in core hersteld wordt, is Vrijdag ook door den Senaat aan genomen (en wel met 50 tegen 31 stemmen eu 1 onthouding zoodat nu mets meer noodig is dan de koninklijke sanctie en de afkondiging -in .den -ifonitcur." Frankrijk Te Sédan werd in de kerken een godsdienst oefening gehouden ter nagedachtenis van de m 1S7Ü gesneuvelde soldaten. Daarna begaven duuenden zich naar BazeilleS, om liet monu ment ter herdenkiug van dien slag te bezoeken Het Gloria Vietis en de Marseillaise werden gespeeld, terwijl Van tier, niaire van Bazeilles, en Raucillaz aangrijpende redevoeringen hiel den. Verscheidene anarchisten, die de anar chie in liet algemeen en den aanslag op Roth schild in het bijzonder verdedigd hadden zijn Zaterdag gearresteerd. Ernstig ongeluk door een llesch spuit water. Een merkwaardig en tevens verschrikkelijk ongeluk is Maandag te Montm&rtre, rue des Abbesses 33. iu een limonade- en mineraal- waterhandel gebeurd. Een bezoeker (rad den winkel binnen en bestelde een Syphon Seilzer- water. 'i'oen Dij den hefboom van de llesch beneden dru.'.te, o;^ zijmglas te. vnllon. volgde or een lievige ontploffing, waardoor do bezoeker bewusteloos neerviel. Men geloofde aanvankelijk aan een anarch islischen aanslag. Toen do eigenaar der zaak van zijn eersten schrik bekomen was, snelde hij zijn klatit te hulp, die twee groote wonden, een boven het rechter- en een benoden het linkeroog bleek Ie hebben bekomen. Hij was geheel met bloed overdekt, terwijl zijn .neus bijna geheel was weggeslagen. De ongelukkige werd naar het Lariboisièrc- bospitaal vervoerd. Hij is nog niet tot be wustzijn gekomen en men acht zijn toestand lioogsl bedenkelijk. Een flesoli met verdiepingen. Up de tentoonstelling te Bordeaux is nu een gebouw van 11 verdiepingen geopend, dat een reusachtig groote flesch voorstelt. Die llescb, welke 36 meter hoog is, kan 400 menscben kevatlen. Op do kurk is een terras met plaats voor 35 personen en de etiquette heeft een oppervlakte van 164 vierk. meter. Op de ver schillende verdiepingen zijn zalen, ingericht voor restauratie, concerten eu allerlei ver makelijkheden. Duitschland I)e slag bij Sédan is door de Duitschers in gitnsch hei land en doch- de Berlijners in liet bijzonder op grootscbe manier herdaclit. In de eerste plaats had, begunstigd door het schoonste weer, iu de Duitsehe hoofdstad een groote parade plaats. Eerst had men het in drukwekkende at halen der standaards en vaandels. Een pleehtige stilte beerscnle er. toen de door de kogels der vijanden gescheurde met roem bedekte symbnien ouder het schet teren der trompette» het slot verlieten. Tal van hooggeplaatste officieren, die in den veld tocht van 137071 zich onderscheiden had den, waren tegenwoordige toen om kwart vóór tien de keizer kwam. die verwelkomd werd door een lwgaangehoude.i gejuich. Spoedig kwam ook de keizerin, in een iij'.uig met zes paaiden bespannen, gezeten, i'.il van ..udere vorstelijke personen volgden den kei zer, loc-u deze langs de gelederen reed. Iu de hoogere en lagere scholen werd de voor Duitsshland zoa.ge wichtige dag op ver schillende wijzen feestelijk herdacht; op de gymnasia waren veelal leerlingen der hoogere klasse belast me', liet uitspreken der feest rede. Na afloop der groote parade werden zij langs Jen weg. dien de keizer iee-1, opgesteld. De straten waren natuu lïjk overal prachtig versierd, 's Avonds had cr ee:i reusachtige tiptoe plaats, die door duizenden ea duizenden zingende Be. Bjners vergezeld werd. De -Reichsanze-igc-r" bevat hal volgende bericht. De Keizer liet Maandagochtend aan pirns Bismarck het volgende telegtnin zenden: -Heden, no geheel Duitschland den 25jarige» gedenkdag viert van de capitulatie van Sedan, dat feit van beteekenis in de wereldgeschie denis, is het mij een behoede des hanen. Uw Door!, te beluigen, dat ik steeds met een diep gevoel van dankbaarheid denken zal aai. de onvergankelijke verdienste, die Uwe Doorl. zich in dien grooten tijd verworven heeft tegenover mijn grootvader zaliger, e:i do zaak van het vadeiland, van Duitschland." Bismarck antwoordde: «Aan do voeten Uwer Majesteit leg ik mijn eerbiedigen dank voor den genadigen iHegrafischen groet van hedenmorgen, en voor U wer Majesteit's hul- devolle erkenning van mijn medewerking aan het nationale werk van den Keizer zaliger." Een heer uit Dusseldorff heeft ter gele genheid van liet zilveren Sfidanfeest, aan den HoogEerw. heer Dr. Jnhnel. proost dor Sint Hedwig te Berlijn, 10.000 mark gezonden voor de Vereeniging lot Verpleging van Ka tholieke Weezen aldaar. «Vtvant sequenles!" teekent de Gerinanta bij deze navolgenswaar dige wijze van feest viering aan. Over liet jammerlijk vergaan van de Duitsehe torpedoboot 41 wordt gemeld Ten 'Ten zuiden van Skagen manoeuvreerde een smaldeel Duitsehe torpodobooton, zestien kielen sterk, verdeeld in drie afdeelïngen. Er woei een hevigs storm, zoodat ervaren zeelui ver baasd waren dat de kleine booten niet onder de kust bescherming zochten. Plotseling kwam de torpedoboot 41 dwerszees te liggen, draaide als een tol in de rondte en verdween onmiddelijk spoorloos in de diepte. De gezagvoerende officier en twee man, die aan dek waren toen het ongeluk gebeurde, weiden door de golven meegespoeld en ten slotte door de andere torpedobooten gered. Dertien man, die beneden waren, zonken met het schip in de diepte, zonder dat men een geluid van hen hoorde. Vóór dien tijd was het al zulk bar weer dat V3n de drie andere torped >b(>oten verscheidene manschappen van. dak werden geslagenzij werden echter allen gered, ook de gezagvoer der van boot 58, die een kwartier in de ko kende zee ronddreef en geheel uitgeput werd opgehaald. Italië De Itnliaansclie regeering is woedend over het prachtig protest, dat het geheele Spaansche episcopaat tegen de rechtsverkrachtendc Sep temberfeesten heeft -uitgevaardigd. Vooral de omstandigheid, dat van de 64 prelaten van Spanje en Cuba zelfs niet éóu enkele zijne UuiiciJ-eohaiiiug' aan -dat pvnijwt nutl.a<jule>t heeft, hindert Orispi verschrikkelijk, en zoo hij er slechts oenigo kans toe zag, zou hij minister Canovas zeker gaarne diplomatieko moeilijkheden bezorgen. Maar Crispi weet bij ondervinding uit andere soortgelijke gevallen, dat zulk een optreden tot niets leidt, en hij heeft zich dus moeten tevreden stellen met zijne officieuze pers tegen de «laksheid" vau de Spaanseho regeering te luton tieren en di eigen. 25 jaren te Rome te zijn en dan nog geen rust te liebbe", 't is ook wol hard 1 'Maar 't is recht ook. Gestolen goed gedijt niet. Spanje Uit Havana wordt gemeld, dat 850 soldaten gestreden hebben tegen 3500 Cubaueezeii. Do Spanjaarden hadden ëón officier en .12 man aan (louden, 9 officieren eii 30 mm aan ge- wooden; de Cubaneezcn verloren 36 man aan doodeu en hadden-80 gewonden. De opstand kost Spanje thans iederen dag 120,000 gulden terwijl dat bedrag verdubbeld zal worden na den regentijd, wanneer de versterkingen zijn aangekomen. Rusland Dezer dagen zou d« Russische politie een uitgebreid coinplut ontdekt hebben logen liet leven van Nicolans en de keizerlijke familie. Het nihilisme in Rusland geeft overal blijken van groote werkzaamheid en door het geheele Rijk gaat de politie de verdachte per- s jiien ijverig na. Sedert den dood van Czanr Aexander 111 hebben de nihilisten hun af wachtende houding gebed laten varen en zij schijnen besloten te hebben, hun tegenwoor digheid goed te laten bemerken. Een aantal personen zijn reeds iu hechtenis genomen. Japan Men beweert, dat de mikado van Japan zich vooistelt. den volgendeu zorner Engeland tc bezoeken. De koningin heeft reeds bericht gekregen van den v/onsch van den keizer, zoodat binnenkort een vfficicele uituoodigmg zal gedaan worden. Dit zal voor het eerst zijn. dal een mikado buiten de grenzou van zijn rijk komt. Japan laat tegenwoordig twee groote oor logsschepen in Engeland bouwen, 374 voet lang en 73 breed. De machines zijn van 13500 paardenkrachten. Daar de bouw van beide schepen reeds zes maanden vóór het uitbreken van don Chinecsch JnpaiischeiLoorlog begon nen is, kunnen die kolossen binnenkort klaar zijn. De snelheid bedraagt 18 knoopen per uur. I Ajaerika Een ernst», si'ojegongoluk by Brooklyn. Ken verschrikkelijk ramp heeft volgens een telegram uit New-ork op den Seabench- rp oor weg tusschen B-'-Ilidge on Coney-Island nabij Brooklyn plaatgehad. Ter gelegenheid van den AmerikaanSjen -Labour Day" reden er verscheidene goo.oope excursie treinen. Op gemelde lijn s'«kJ een trein vel pleizier- reizigers op hel pumin vertrekken, toen een enkele locomotief in >llo vaart achter op den trein liep en dözennheel verbrijzelde. Geen enkele passagier lid gedood, doch vijftig reizigers werden eatig gewond en lot over maat van ramp géiakten na de botsing de verbrijzelde waggonsn brand. Door de spoe dige aanwezigheid/,\n vele rappe handen, weid voorkomen [lit gewonde passagiers lerend verbrandden! Vijf der gewonden zjjn stervende, terwijl -filer gekwetste passagiers niet buiten .gevaar rrkeeren. De ramp wordt* tegcscbieven aan een ge brek in het remtoèrel van de locomotief, die zich met een oijtumbare snelheid op den passagierstrein stone; Neierland. VENRAY, September 1S95. In de Dinsdag alhier gehouden Raadsver gadering werden herkozen leden. Van den Boogaart, C. Esse en Loonen beëedigd. De heer F. Van den Bjiogaart, die als Wethouder zou herkozen zijn geworden, wenschle, hoe de raad ook ancdrwg, niet uieer in aanmerking te komen. In deus plaats werd nu niet 9 van de 10 stem'aen als Wethouder gekozen do heer Conrard Efeervan Wyliek. Wij felieiteerenj den heer Esser met deze eervolle omlcrschojung. Den Ion deztr zal do WelEd. ZeerGol. heer Doctor Vau «en Dries zich alhier als tweedeu geneesheer ves'igeii'en wel ten huize van den lieer P. CpnpsDelhougne. Zondag gaf Je Fanfare concert ter ge legenheid van den vijftienden verjaardag van 11. AI. de Koningin. Zoowel 's morgeus als 's avonds weiden Ie concerten, door vele be langstellenden bijgewoond. Tot slotnummer speelde de Fanfare het Volkslied dat door al de aanwezigen weid meegezongen. Daarna weerklonk een driewerf -lang love do Koningin! Woensdag Hd ouzo oudste Nimrodszoon 'Ie ln»e« ,7'ioMiri»u»n een vos .te. schieten te Casicffiay. op de jacht van de liee- ron Esser en Nub, waar dien dag gezamenlijk géjhgert werd. Donderdag bad Th. Claassens het ongeluk van do bermplaals te vallen, zoodat hij ernstige wonden aan het hoofd bekwam. Ziji» toestand is bedenkelijk. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het post kantoor te Venraai en de, daaronder ressor- toorende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f3944,50; terugbetaald f- 3625,58. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt Let nummer 1345. Post en Telegraafkantoor, Vcnrny. is dagelyks open, ook voor de Spaarbank van 8l en 31/2—0 jt (spoortyd). Op Zondagen, ook voor de Spaarbank, van 71,2—Sri en 12n»—11/2 (spoortyd). Voor Wissels en Quitanlies alleen op werk dagen van 8i,z voorin, tot 1 aam. (spoortijd.) LIJST van brioven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 1c helft der maand Aug. 1895. en welke op schrifte lijke aanvrage aan den Directeur van het Postkantoor te Vearay kunnen worden gere clameerd. M. I'eeters. Te Sovonnm in het gehucht Voorste Steeg is Maandag voormiddag tijdens de afwo zigtieid der erhlelioden 1'. Baeten, landbou wers, uit eece m hunne woning staande kast ontvreemd ruim) vijfiig gulden aan geld. De dader lol dusverre onbekend schijnt zich van valsche sleutels te hebben bediend, daar aan de woning, die gesloten was, geen braak is bespeurd. In den nacht van Zondag op Maandag is ten huize van G. te Blerick ingebroken en weid er ontvreemd f 13.aan diverse munt. eene gouden dames horloge met ketting eu en «enige gouden en zilveren ringen. De daders zijn onbekend. Mishandeling. Voor de lechtbanlc te Maastrichtstonden terecht J. II. A., stucadoor, oud 22 jaren en A. II. schrijnwerker, oud 42 jaren, beiden wonende te Maastricht, thans gedetineerd, ter zake dat zij te zaaien en in vereeniging in den nacht van 23 op 21 Juli 11. een persoon zoo danig mishandeld hebben, aat hij gedurende meerdere dagen in levensgevaar verkeerde. Het O. M., de schuld der beklaagden wettig en overtuigend bewezen achtende, requireerdo voor den eerste 4 cn voor den tweede 2 jaren gevangenisstraf, Bij kon. "Besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsclicn Leeuw, Mgr. W. A. F. Wulfingh, apostolisch vicaris van Suriname, titulair bisschop van Cambysopolis. -- Bij gelegenheid der .kermis le Abben- broek ontstond or in de herberg van W. Bijl aldaar twist tusschen eenige jonge snaken, welke al spoedig oversloeg in «ene formeele vechtpartij, waarbij do messen dienst deden. Daar de waardin in 't nauw kwam, wilde haar man tusschenbeide komen. Hij greep naar een mes, hetwelk de lSj irigo J. H. uit Zuïdland in handen had, doch het-werd den man door zijn hand getrokken, waarbij de piuk bijna werd afgesneden. De man werd bewusteloos opgenomen en terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Toen Dinsdagmiddag een dienstmeisje op het Damrak te Amsterdam een bankbiljet van f 100 trachtte le wisselen, sprong er eensklaps een circa IOjarige knaap op haar toe, die haar het kostbare papier wist te ontrukken, en er moe op den loop ging. Weer heeft een ontzettende brand ge woed en wel le Vollenhove. -St. Jans Kloos ter" aldaar zijnde een verzameling van 18 huizen, alle met rieten dak is in 3 uren tijds in asch gelegd. De openbare school met onderwijzerswoning bleef te midden der puin- hoopen slaan. Klerken der posterijen en telegraphic. In de eerste helft van de maand October e. k. zal een vergelijkend onderzoek worden ge houden van adspiranten voor de betrekking vau klerk der posterijen en lelographie om naarmate van de behoefte, te worden be noemd. Aan die betrekking is verhouden een jaar wedde van f 400, welke tot f 1200 kan klimmen. Aanmelding vóór .16 Sept. a. s., bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphio bij op zegel geschreven verzoek. Men zei verder de -Staats-Ct." no. 206. Te Hoogezand is men reeds weder druk bezig do puiohoopen van den grootcn brand zooveel mogelijk op tc ruimen. Neringdoenden beijveren zich hun perceelen in den kortst mogelijkeu tijd weder voor de uitoefening van hun bedrijf in gereedheid to doen brengen. Onder het puin van een der verbrande per ceelen werden nog belangrijke waarden ge vonden. Ook is reeds een brandkast gevonden die zoo weinig aan liet doel beantwoord heeft, dat alle papieren van waarde geheel verkoold gevonden werden. Dat deze brand zoo'n grooten omvang kon verkrijgen, wordt ten deele toegeschreven aan het l'eij, dat Hoogezand in de lengte gebouwd is, wat bij ongunstig'en wina sieeas gevaarlijk is, maar ook aan hot gebruik van stroodakken bosjes slroo ter dekking en dichting onder do pannon. Ernstige misdaad te Schiedam! Reeds sedert eenige dagen bestond een on aangename verhouding tusschen een man en een vrouw op het Broersvold te Schiedam, welke vrouw, een weduwe, met haar 7 kin- dorou eerst onlangs uit Rotterdam was geko men. Zondag kwam hot los een uitbarsting, nadat reeds enkele dagen te voren do vrouw haar huisraad bij de buren in veiligheid moest brengen om te maken dat de man niet alles kort en klein slaan zou. Do vrouw schijnt in bed te zijn gevlucht ou in razernij bracht de onverlaat haar 2 bijl- wonden in den strot en 4 in het gelaat too, beet liaar den pink. af. zette tweemaal zijn tanden in haar rug en tweemaal in haar dijen door kleeren eo alles heen. Zijn porspronkelyk doel schijnt geweest te zijn do vrouw den hals af te bijten. Op het hulpgeroep van een meisje, versche nen spoedig eenige personen die deu ruwen kerel aangrepen en alvast eenige slagen toe brachten. Bewusteloos zonk lnj'ineen en werd daarna naar het politiebureau overgebracht. De vrouw werd naar het Ziekenhuis ver voerd. Haar toestand is zorgelijk. De moorJenaar is gevankelijk naar Rotter dam overgebracht. Moergestel is door een zwaren brand ge troffen. In konen lijd stonden 7 gebouwen, bewoond door acht huisgezinnen in volle \lam-, aan blusschen was niet ie donken, daar er ge brt-k was aan water. De we! waterputten waren spoedig leeg, en het was img een groot geluk dal er windstille was; de sciiade u ech ter zeer groot. Slechts drie perceelen waren verzekerd. De brand is omstaan ten huize van de we duwe Pape, vermoedelijk tengevolge van ver vuiling vau den school s'een. De Duivelshoekers" to Amsterdam heb ben reeds plannen opgevat voor de versiering van hun «hoek" over drie jaren, bij gelegen lieid van de kroning der jonge Koningin; reeds nu worden door de vaste bewoners we kelijks vijf centen weggelegd. Voor de koloniale werving zijn de hand gelden en gratificatiën verminderd. Het maxi mum van het handgeld of de gratificatie is thans bepaald op f 200. Te Lekkerkerk is een 5j irig meisje ver dronken. Zij wilde ter verfrissching haar zak doek nat maken en viel voorover in licl water. De drankduivel had hem le pakken! Een boerenknecht te Grijpskerk (Groniii: had zich in ergo mate aan sterken drai» buiten gegaan en was daarop in het hooi eene schuur gaan slapen. Toen men hem des morgens vond. was hij aan de gevolg -zyner onmatigheid overleden. Reeds op den dag van den brand Hoege Zwakiwe was do toevloed van vrcei delingen groot. Sedert nam het bezoek v; heinde en verre nog toe. Ook Zondag wordt opnieuw tal van equipages en rijtuigen opg merkt. Maar on te geren, zelfs by benaderii hoe groot het getal bezoekers was. is niet ie gelijk; zeker bedroeg liet vele duizende~ Niettegenstaande de groote menschenmassr kau tuet voldoening worden vermeld, dat Co politie niet behoefde op te treden om buitei gewone maatregelen lot handhaving der ord: te nemen. Kort na do ramp zijn op het terrein dor ver woesting bussen gehangen, met oene uitnoo diging om eene liefdegave voor de hulpbehoe vende dakloozen. Tot heden is de poging tot onderstand nif zonder suecos gebleven. Zekere Van Gcnd. uit Bokhoven afkom stig, bad op do terugreis van do markt U' Uden het ongeluk uit de in gang zijnde stoot* tram te vallen, waardoor hein beide beer»::; verbrijzeld werden. Zijn toestand is too:;..:, ernstig. Bij Sneek ontspoorde Woensdsg trein tomende van lleerenveen. Een g -t ren wagen werd verpletterd, waardoor fsr groote hoeveelheid boter te water ging i voor het gebruik geheel ongeschikt is gewor den. Een personenwagen werd ook erg b sohadigd; de conducteur der brievenpost ij n moest een ander rytuig nemen. Het vertrek van den luitenar. -geiler.r- Vetter, beuoemd commandant van bel leger >:i chef van het Departement van Oorlog in Nee. Indië naar Batavia is bepaald togen liet einde van deze maand. De waarzegger van Oud-Holland Eon sekero Sterre-kycker of Waersegger heeft (naar »0. H. Nieust." meldl) voor de Poorten der Stadt Oud Holland syne voorseg- giogeiv, deweloke liy door den Druck heeft gemeen gemneckt, verspreydt. Daer in wer den grouwelycke saecken voorsegd Se sullen er ontrent het jaer 1896 of 1897 groote oor- looghen koomen en in 1898 een Verbond van tien Koninck Rycken. In IS99 sal er een Na poleon verscliynon nis Koningh van een der Griekse Staaten, en sal desetve in 1900 Ko ningh werden van Syrn'in. Op Dunderdaglt syndo don 12 Maart 1003 sullen 11-1000 Chris tenen teil Memel vnoren, soiuler dat descUa don Doodt hebben gesieii. In 1904 za! er van January tot Augustus een algheraeyiion Oor- logh verweckt werden. Van I9Ö4 tol 1908 sul daer een groote verdruckinghe endc ver volging}! geschieden door den Anti Christ Napoleon. En eyndelyclt sal den 23 April 1908 liet eynde van dosen Tydkringh sijn en sal Christus te Jerusalem neder daolon ten eynde do Joden te verlossen cn den Anti Christ to vcrdelghen. Ick heb my uiet voorgenomen, zegt de re dacteur van de nieus-maro, hier te twistre denen mot desen Sterre-kijckerderhalve de saock hier by latende, geef ick deu Lcezcr de vryheyd vau hiervan le gelooven T geen hem belieft. Marktberichten Venray, (3 Sept. Aangevoerd 235 nalva kilo's Boter. Prys per halve kilo 52 5b ct. Suinbeeh. 2 Sept. Aangevoerd halve kilo's boter. Prijs dor Boter per halve lcilo 45 a 52 cent. NIJMEGEN. 2 Sopt. Biggen f3.— a f5.por stuk, vutte vaikens 15 a 16 cent, vette kalveren 20 «i 22 cent per qs Kg., sohottelingen f9 ii f 10, nuchtere kalveren f 16 a f20. graskalveren f 30 a f50, drachtige varkens f j fschapen f af en hokkciingeu f af pc- btuk. ROTTERDAM, 3 September. Vcepryzeu waren als volgt Runderen le kwal. 04 a 2e kwal. a Be kwal. 54 a cont. Kalveren ia kwal 88 a 2o. kwal 70 A 75 cent. Alles por KG. Stieren 1 70 a f 1-10, Graskal veren f 30 a f'65. Melkkoeien fl5l) a f210, Ka!f- koeien f160 a f230, Vaarzen f 110 a f 170 Paarden f 55 a f 105. Pinken faf per stuk. Burgerlijke Stand, VENRAY Van den 1 tot den 7 September 1895. Geboorten. Johanna Gertruda Maria Jacobs. Johanna Maria Drabbuls. Huwelijken. Geene. S te-rfgo val len Bernardina Aatonia Francisca Janssen.

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2