Buitenland. •3e gtikstofbron ilati vanzelf geopend. Hot zijn vooral Thomasphosphaat en kaïniet die ons hier kunnen helpen. Van 3e eerste stof geve nvn per morgen in 't eerste jaar 400 pond en van het tweede 300 pondlater iets minder. Het Thoinasphospliaat kan men te allen tijde geven, het kaïniet in den herfst als de plantengroei stilstaat. In Thomasphosphaat zit ook veel kalk, een stof die uitstekend op gras land werkt. Dat hot stadsvuil op de landerijen zulke prachtige grasge wassen geeft, zal grooloiideels wel toegeschreven moeten worden aan het kalk- en kaligehalte van dat vuil. Ons is althans een weide bekend, waar vroeger vuilnis gebruikt werd en dien tengevolge welig gras groeidenu ech ter, nu men 't er eens in de 3 jaar al leen met stalmest doet, is de grasgroei lang zoo overvloedig niet meer. Up sommige weiden leveren de dam men een waren modderpoel op en toch behoefde dat niet zoo te zijn. Dienaan gaande zei een oude boer: ndie werkt met verstand, houdt de dammen boven 't land," hetgeen zeggen wil, dat de dammen rond moeten liggen eu afhellen aan weerszijden naar het land toe. Ook de kanten naar de slooten moe ten zoodanig afgestoken zijn, dat het vee ten allen tijde ongehinderd bij het water kan komen. In dat opzicht laten veel weiden te wenschen over. Nog dient vermeld, dat het aanbe veling verdient het land met een mes- egge te openen, opdat het ontvankelijk worde voor lucht en warmte. Zoo'n egge snijdt door den grond heen eu gaat er niet overheen. België Uit Antwerpen wordt een ernstig ongeluk gemeld, dat bij de opruimingswerken op liet tentoonstellingsterrein moet zijn voorgevallen. l)e brug, die den tuin der tentoonstelling ver bond mot do Kongoleeüche afdeeling '(achter de machine-hal, welke brug vrij hoog over een struat lag, is onverwachts ingezakt en vijf werklieden zyn ernstig gekwetst. Mevrouw Joniaux is naar de gevangenis te Bi ugge overgebracht. Om opioopeu t9 voorkomen liet men haar eerst doorsporen naar Osteude, en later terug naar Brugge. Frankrijk Op het royalistisch congres, dat te Bor deaux gehouden is, verklaarde de graaf De Lur Saulnces, de president van het royalistisch comité, het volgende: -Wij snellen een crisis tegemoet; de tegenwoordige regeering zal verdwijnen. Laten wij van de oude methode afstand doen, om een meer energieke handel wijze te volgen.'' Ten slotte beval by een krachtige propa ganda aan, daar de onnoozele Franscben nog n:et overtuigd zyn van de weldaden van het koningschap, en dat, terwijl de meesten niets van de geschiedenis weten! Hoe zullen zij dat koningschap osrst waardeeren. wanneer z>j de geschiedenis van Frankrijk wel kennen! De vaas, die Alexander III Frankrijk rad willen aanbieden, zal weldra te Parijs aankomen. De Russische hofleverancier zal ze te Parijs overdragen aan den Russisclien gezant, die belast is, ze de Fransche regeering aan te bieden. Met de grootste geestdrift heeft Havre het bezoek van z:jn burger, den eersten der Republiek, gevierd. Receptiën, tocliien te water en te land, regatta's, voorstollingen in den schouwburg eu vooral redevoeringen, altijd redevoeringen, door Faure op bewon derenswaardige wijze beantwoord. Overal leve Fame! en leve de RepubliekTe Gra- ville riep er een zeer luid boven het tumult uil: -Vive l'nennéte hommel" De regenbuien heb ben belaas ouk niet ontbroken, maar de Pre sident liet zicb rustig natregenen. Achtste eeuwfeest der Kruistochten. Op 16, 1<, 18 en 19 Mei a. s. zullen te Clermont-Ferrand schitterende godsdienstige en nationale feestelijkheden plaats hebben. Men viert alsdan het achtste eeuwfeest van het groot Concilie van Clermont-Ferrand en van den eersten Kruistocht. De bisschop van Clermont-Ferrand heeft de schikkingen geregeld, en geheel het Fransche episcopaat, benevens vele vreemde bisschoppen zullen tegenwoordig zijn. Zondag 19 Mei heeft op de -Places de Lillo" «ene plechtig? H. Mis plaats in de open lucht op een estrade, ingericht als middeleeuwse!» burchtslot. De kardinaal-aarlsbisschop van Reims zal den eerston steen leggen van een monument, ter herinnering aan de Kiuistochtcn, dat 100.000 francs zal kosten. Nieuwe Fransche postzegels. Tie directie van het Fransche post- en tele- graafwezen heeft aan de graveurs kennis ge geven, dat zij het plan heeft nieuwe postzegels te doen vervaardigen, die uit een artistiek oogpunt fraaier zullen zijn dan de tegenwoor dige. riet concours zal in Mei a. s. uitge schreven worden teneinde in Juli te kunnen beslissen. Indien men slaagt, zuilen do nieuwe postzegels den 1 Januari 1890 in gebruik wor den gesteld. Duitsclilancl De bedevaartskerk te Kevelaer heeft ge passeerden winter zeer veel verfraaiing onder gaan. Werd er voor twee jaar de St. Antonius- kapel geplaatst, nu zijn ook bijna de werk zaamheden aan de St. Jozefskapel geëindigd. Aan het gewelf aanschouwt men de geschio- denis van Jozef in Egypte, de prototype van den H. Jozef. Aan de wanden zien wij den H. Jozef algebeeld als patroon der Katholieke Kerk en als patroon der werklieden. De ra men afkomstig uit liet atelier van Derix te Goch, welkcxvei leden week w ei den geplaatst, stelles ons de geschiedenis van don H. Jozef voor oogon. Dank aan den gemalen geest van den uitvoerder van liet werk, krijgt dit Gods iiuis zulk een smaakvolle sier. dat weinig uu- dere kerken haar hierin kunnen eveuaieu. Twee Italiaansche werklieden zyn bezig deii vloer met mozaïek te beleggen, hetwelk de vier hoofddeugden voorstelt. De Londensche correspondent van de ^Birmingham Post" meent te weten, dat kei zer Wilhelm een nieuw soort rookzwak kruit heeft ontdekt, dat hy den naam vuil Rexiet heeft gegeven. Het moet eeji zeer lichte staal blauwe kleur hebben en een voldoende kracht ontwikkelen bij weimg rook en een zwakken knal. Het verspreidt echter bij bet verbranden een vry onaangenamen geur. Engeland Uit Clntral komen ernstige berichten. De Engelsche bezetting in het fort Clntral is eng ingesloten: den 16 had de vijand zijne loop graven reeds tol op 10 meter van het lort vooruilgebraclit. Een vliegende kolonne van 600 man met twee kanonnen, onder generaul Gatacre, rukt. zoo snel mogelyk tot ontzet op, maar men vreest, dut zij te laat zal komen. Ook ziet men met spanning uit naar tyding van de kolonne ouder kolonel Kelly, die van den kant van Gilgit op Chitrul aanrukt. Do laatste berichten.daieereii van da»!- 13<ieu. Een telegram, door generaal Low ont vangen, bevat de mededeoling, dat volgens een geloofwaardig bericht, het door don vyand ingesloten fort Chitral reeds weder is ontzet. Sher-Aszi), het hool'd van Chitral, is ont- vluchtv Binnenkort zal aan de Engelsche regee- rtug een verzoekschrift in 50 talen, geteekend door zeven cn een half millioen nienschen, aangeboden worden, als^bewijs van den at keer dien hot alcoholisme aan de gajiscbe wereld inboezemt, liet stuk is op iiuuen genaaid en ongeveer 13/4 K.M. lang. Nadat het -matig heidsgenootschap van Engelsche dames" hand- teekenmgen verzameld hud in Groot Briltanje en Ierland, heeft liet vijf dames uitgezonden, om in andere deelen der wereld bewijzen van instemming te verkrygen. In de petitie wordt geprotesteerd tegen den verkoop van alcoholi- scne dranken en verdooviugsmiddelen, als b. v. de opium. De afgetreden speaker van liet Lager huis Peel heeft den titel van -Viscount" en 4000 pond stelling (48000 gulden pensioen gekregen. Italië Crispi, die naar men weet, onlangs aan den Paus de basiliek van St. Franciscus van As- sisië, aan de Dominicanen het klooster van St. Sabina en aan de Capucijnen liet klooster op het Barberiniplein teruggaf, is ook in de Goede Week heel vroom geweest, volgens den Romeinsctien correspondent van do -Vérité', woonde hij de plechtigheden bij in de keik van St. Jan van Lateraoeu. Blijkbaar houpt de oude vos bij de aanstaande verkie zingen op eenige deelneming der Katholieken bij de slembus, ten einde het conservatieve element in de Kamer versterkt te zien. Daar voor wil bij wel een heel klein beetje van hei onrechtvaardig ingepalmde kerkelijk goed teruggeven, on in de Goede Week een vroom gezicht zetten. Maar nis de verkiezingen voorbij zijn, dan... verliest de vos zijn streken niet! De Italiaansche regeering zit er zeer ver legen mee. dat de Paus den Katholieken blijf verbieden aan de Kamerverkiezingen deel li nemen. Crispi hoept nu den Paus tot intrek king van zijn verbod te bewegen en heeft de processien op straat weder toegelaten in weer wil van de wet, die ze verbiedt. Reeds wor den de laatste H. Sacramenten weer met het zelfde uiterlijk vertoon naar de zieke* ge bracht als vóór 1870. Paus Leo zal zich echter door dergelijke middelen niet laten bewegen van zijn beginselen af te zien. Rusland In Rusland heerscht groote onrast over het afstaan van Cbineesch grondgebied in Mant- sjoerye. De Russische bladen bestrijden dat. Het staat vast, dat de Russische regeering in Lot vredesverdrag niet kan berusten zonder dat een stuk van Mantsjoerije aan Rusland wordt afgestaan. Uit Odessa werdt geseind, dat ondanks het sluiten van den vrede de Russische regeering voortgaat met het zenden van troepen en krijgsmateriaal naar Wladiwostok. Vijfduizend man staan gereed om daarheen ingescheept te worden, zoudra er gelegenheid toe is. De Russische regeering heeft zeven transport schepen afgehuurd, ongerekend do kruisers van de vrijwillige vloot. Azië Japan ee China. De vrede :s gotsekend en de wapenstilstand, die anders in den nacht van Zaterdag op Zon dag jl. zou geëindigd wezen, verlengd tot S Mei. Welke de juiste vredesvoorwaarden zijn, is nog niet officieel bekend, en wat er van uitlekt, wordt zeer verschillend uitgelogd. Alleen de definitieve annexatie van het eiland Formosa bij het Japansche Rijk is bui- ton kyf. Maar omtrent de oorlogsschatting, door China te betalen, beginnen de berichten zeor uiteen te loopen100 imliioon yen óf tael óf pond sterling, begint men thans te vragen, en dat verschil is niet gering, want een yen f2.45, een tael f3.G0 en een pond starling f 12. De -Times" veronder stelt het laatste wat dus op een milliard en tweehonderd millioen gutden zou neerkomen, of circa 2r t milliard francs d. i. de helft dei- befaamde fransche milliarden van 1871 I En weikelyk spreekt een bericht uit Tokio reeds van 3u0 millioen taels, wat ten minste reeds een milliard en 80 millioen guidon zou wezen. Het Ckiiieesoh Japansche vredestractaat is, blijkens een bericht uit Hirosjima Zaterdag reeds geratificeerd. Li-Hung-Chung moei reeds de terugreis naar China aanvaard heb ben j maar hij heeft de koorts, en dill is waar lijk geen wonder! Het vredestractaat tusschen China en Japan. De juiste inhoud is bekend geworden van het verdrag tusschen de beide Aziatische rijken dat 8 Mei a. a. geratificeerd zal worden. Het bestaal uit zbven artikelen, luidende als volgt: I. China erkont Korea als onaf kankei ij ken staat. j II. Van diet schiereiland Liaotung wordt afgestaan het deel, dat ligt ten zuiden van de lijn, welke L\?pt van de Yaluiivier over Por;' iiingt«chen naar iiaitscheng cn vai) daar naar Ying-Ka». III. Afgestaan aan Japan worden voorts de Fischei eilanden en Formosa. IV. De oorlogsschatting bedraagt 200 mil lioen taels (360 millioen gulden) af te doon in ton hoogste 7 jaren. Geschiedt de af betaling binnen 3 jam-, dan behoeft er geen rente te worden betaald, terwijl voor afdoening na die periode een rente van 5 percent wordt be rekend. V. Wei-Hai Wei blijft in liet bezit van Japan totdat de oorlogsschatting is afbetaald, do kosten der bezetting te dragen door Japan. VI. Voorliet verkeer onbeperkt geopend worden Tscfiung-King, Schischi en Sutschou en dan wordt do bewerking toegestaan in de geopende havens, van ruw materiaal met bui- tenlandsche machines. VII. Over de sluiting van een handels- en vriendschapsverdrag wordt onderhandeld na de wisseling van de ralificatiën. Lombok ln de laatste dagen is in den toestand van den vorst van Lombok een gunstige wending gekomen, zegt het -Bat. Nieuwsbl." De zieke voelt zich veel beter dan sedert geruime'n tyd bet geval is geweest. Nederland. VENRAY, 27 April 1895. Gisteren voormiddag had de boomkweeker J. B. alhier, terwijl hij bezig was met snoeien, het ongeluk uit een boom te vallen, waardoor hy een ernstige wonde aan het been bekwam. De Woensdag alhier gehouden jaarmarkt was buitengewoon druk bezocht. Er stenden 265 stuks hoornvee aan de lijn. De prijzen waren voor gust vee van f 80 tot f130 en voor dragende koeien van f 150 en f200. Er waren circa 300 biggen aangevoerd, waarvan de prijzen waren f 2.50 tot f5. Tot de aftredende leden der Provinciale Staten behoort ook onze geachte burgemeester •Je EdelAchtb. hoer Ph. II. W. Esser. Naar wij mot genoegen vorriemen zal Zijn EdelAchtb. zich echter wederom candidaat stellen. De verkiezing heeft pliats op 14 Mei a. s. Door de ijverige bemoeiingen van onzen EdelAchtb. heer Burgemeester is het mogen gelukken van II. M. de Koningin ontheffing van militieplicht te Ventrijgen voor den heer G. van den Berg, Onderwyzer te Oirlo, waar toe deze hoewel eenige wettige zoon, door den Militieraad was aangewezen. 7. D. H. dé Bisschop van Roonnond lieeft benoemd tot Professor te Rolduc, den WelEerw. heer Jac. Thielen te Horst. By Kon. besluit zijn benoemd lot ont vanger der belasting te Gennep de heer M. vnn der Linde thans te Tegelen; te Maastricht (buitengemeenten) de heer A. W. Overvoordo, surnumerair te Rotterdam te Amstenrade, do heer A. W. G. van der Hardt Aberson, surnumerair te Arnhem ta Tegelen, de lieer J. J. Oosterveen, surnumerair te Groningen. Zaterdag namiddag omstreeks 5 ure werd de huisvrouw van P. J. Hoeben te Ble- ïïck op gewelddadige wijze aangerand. Hoewel men aanvankelijk bevreesd was voor haar leven, is zij thans naar omstandig heden vrij wel. De vermoedelijke dader zekere J. v. R.. metselaar te Geraert, tijdelijk te Blenck werkzaam, is door de brigade Marechaussee to Venlo gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Een handwerksman te Gennep, wiens been boven de knio was afgezet, heeft van II. M. de Koningin-Regentes een kunstbeen ten geschenke gekregen. Die wordt wel onschadelijk gemaakt De Belg II. v. B., die onlangs wegens het plegen van verschillende aanrandingen, onder Nederweert werd aangehouden, is zwaar ge boeid ter confrontatie gebracht naar de ver schillende plaatsen in Noord-Brabant en Lim burg, waar hij dia aanrandingen gepleegd liceit. Hij werd door de aangerande kinderen en vrouwen herkend. De Koninginnen in Limburg. De hoofden van scholen te Maastricht zijn uitgeDOodigd ora bij de aankomst der Konin ginden zich met de leerlingen hunner school in de Stationstraat op te stellen, 'waar door twee leerlingen van elke school aan Hare Majesteiten bouquetten zullen worden aangeboden. Do burgemeester van het nabijgelegen St. Picter, de lieer Ceulen is in het bezit van liet stuk krijt, waarmede wijlen Willem I, Willem II, Willem III, Koningin Sophia en de Kroon prins hunne namen in den St. Piotcrsberg hebben geschreven. Ditzelfde stuk krijt zal aan de Koninginnen bij haar bezoek aan den St. Pietersberg worden aangoboden met ver zoek daarmede ook Hare Damon in den berg te zetten. Ook Meersen (bij Maastricht) dat de Ko ninginnen op zijn grondgebied zal ontvangen, rust zich toe om waardig voor den dag te komen. Aan het station te Wijk (dat tot Meersen behoort zal IIH. M.M. het welkom worden toegeroepen door den burgemeester, terwijl vei der allerwegen versieringen worden aangebracht. De schoolkinderen zullen een feestlied zingen, bouquetten zullen worden aangeboden en de Harmonie zal op verschillen de plaatsen uitvoeringen geven. Naar men verneemt zal do Commissaris der Koningin Hare Majesteiten bij Haat be zoek aan Limburg tot Mook tegemoet reizen eu daar plaats nemen in den Koninklijken trein. Een hevige brand legde te Woensol het graanpakhuis met stallen en schuren on twee tegenoverliggende woonhuizen, toebehoorende aan den watcrmolonaar J. Nokten in do asch. Het vuur nam zoo snel in omvang toe, dat aan blusschen niet te denken viel. Twee paarden, eene koe en vijf varkens kwamen in do vlammen om. Een groote hoeveelheid granen en meel en bijna den geheelen inhoud der verbrande gebouwen gingen verloren. Thans is uitgekomen dat een jongen van 10 jaar dezen brand gesticht heeft. Na een lang verhoor en kruisverhoor, door de maréchaus sees ingesteld, heeft deze knaap, P. B. ge naamd. eindelijk bekend, dat hij met een bosje stroo het eerste pand heeft doen vuur- vatten. De Belgische -Moniteui" van 20 dezer bevat de bekendmaking dat de Belgische grens 27 April weder voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zal worden gesloten. Het verbod is, volgens dat blad, niet van toepassing op de dieren, dia direel per spoor, zonder overlading, door België worden ver voerd. De dubbele vrouwenraoord te Haarlem! Te Haarlem loopen geruchten, dat de justi tie aldaar hoogs'belangrijke aanwijzingen heeft gekregen omtrent den afschuwelijkeu moord een paar jaren geleden op twee oude vrouwen aldaar gepleegd. De officier van justitie mr. Rotbaan Macaró leidt zelf het onderzoek. De vermoedelijke schuldigen, twee welbe kenden bij de justitie, moeten zich te Rotter dam bevinden, althans herhaaldelijk vinden conferenties plaats tusschen het hoofd van het parket te Haarlem en dat te Rotterdam. In verband met deze geruchten wordt ge meld, dat Maandag zwaar geboeid, onder go- leide van twee veldwachters, uit Rotterdam te Haarlem is aangebracht zekere G. Deze heeft den laalsten lijd wegens diefstal in de gevangenis te Rottei-dam doorgebracht en moet zichaelven verraden hebben door een brief, dien hij heimelijk aan een mede-govan- gene wilde doen toekomen en die in handen van de justitie is gevallen. Een boomstam op de rails. De Bossche rechtbank heelt Uaak gé- daan in zake J. F. van den YorSosch en F. v. d. Akker, beklaagd van op lijk. eu in verceniging gevaar te hebben Vzaakt voor het verkeer door stoomvcrun door het bevestigen van een zwaren bo<ain op de rails van de spoor tusschen Si-Jel en Bokstel. Beiden werden schuldig bevondtm het hlin in de dagvaarding ten lastefcde eu veroordeeld tot eene gevangonissqPan 12 jaar. De eisch was 15 jaar. Namens H. M. de Koningin-Re^es is bij het Uitvoerend Comité der Werelioon- slelliug te Amsterdam liet bericht onl -en, dat de tentoonstelling Zaterdag 11 M>. u. des namiddags 2 uur, namens H. M. -ieei zal worden geopeud door Hr. Ms. oppcere- moniemeester mr. M. W. baron du To van Bellinciinve. Dien avond zal een schitterend vuu?rk afgestoken worden op den Amstel, terwhet officieels diner des middags plaafs iia op den rcailstoomer van hot Tentoonstelgs- terrein. Even voor de aankomst der Koningen te Amsterdam zag men Zaterdag op het im- rak, ter hoogte van -Recht voor Allen", ot- seli.ig een geweldig tumult onstaan, veor- zaakt door een allergrilligste demonsitie van de socialisten. Er verscheen toen nl. op het Damrafcon open rijtuig, waarin vier mannen zaten Lei» ervan was vorkleed als «en rechter en «ld een kroon in de hand; eon ander droegen masker van een varkenskop op het hoofden een derde stak in liet tenue van een polie- agent. Maar onmiddelyk was de politie er bij, m het rijtuig staande te houden; waarop allo v-r aan het loopen gingen, zoo hard zo maar kqi- den, naar de bureaux van -Recht voor Alleif' de deuren stonden daar open, doeg aan gee» der vier is het gelukt te ontsnappenenkel» mannen uit liet publiek hielpen hen tegen houden, zoodat ze onmiddelijk alle vier gear resteerd zyn. Een hunner word gewond. Natuurlijk waren er ook heel wat van hun panygeuooten op do been oen charge van do politie maakte echter ruim baan. Toen do vorstelijke stoot op die hoogto van hel Dam rak aankwam, was do kalmte nagenoeg teruggekeerd. Arme kanarievogel Te llansweerd ontvluchtte iu don vorige» herfst een kanarievogel zijn kooi, zonder dat het gelukte hem te vangen. Dezer dagen kwam hy weder legen de ruiten pikken. Het diortje heeft dus wel eon barren winter doorgemaakt 1 De gele uitmonstering van do uniformen onzer infanterie zal door toodo uitmonstering worden vervangen. De vereeuiging Volksbolang" te Nij megen, welke ten dool heeft: verbetoiiog der huisvesting van de arbeidende klasso, zal i-uiin 100 arbeiderswoningen stichten. Wat is de petroleum duur klagen de hu svrouwen. Hoe komt dal? De petroleum is duur tengovollio van een verbond tusschen de twee machtige syndicaten die de wereldproductie van petroleum in hun bezit hebben, en die, nu zij geen concurrentie to vreezen hebben, do prijzen naar willekeur omlmog drijven. Het voorwendsel, wanronder die grooto handelaren zich aldus verrijken, zonder te be denken hoezeer zij de grootendeols minvermo gende verbruikers van petroleum daardoor henadeelen, is dat do petrolcutn-bronnen in den laatsteu tijd minder opleverden. Maar intusschon komen or ook berichten van nieuwe, overvloedige petroleum-bronnen. Onlangs werd uit Baku bericht van oen nieuwe bron, welke zóo veel opleverde, dat men in t eerst geen reservoirs genoog had en de petro leum muest laten wegvloeien. En nu meldt men uil Sandusky County, in Ohio, van een nieuwgeboorde petroleumbron, waaruil in de eerste 24 uren een hoeveelheid van 14 millioen gallons opspoot, en welke, naar men verwacht dagelijks 1SU00 vaten petroleum zal opleveren Marktberichten Venray, 26 April. Aangevoerd 350 nalv® kilo's Boter. Prys per halve kiio 44 a 49 et. Sambeek. 22 April. Aangevoerd halve kiln's holer. Prys der Boter per halve kilo 30 a 50 cent. NIJMEGEN, 22 April. Biggen f3.— f6.per stuk, vette varkens 55 a 16 cent, vette kalveren 20 a 22 cent por 1,2 Kg., schoitelingen f 14 a f 15, nuchter» kalveren f7 a f 15. giuskalveren f— f_f drachtige varkens f 36 a 144, schapen f kf en hokkoliugen f af per stuk. ROTTERDAM. 23 April. Vetprijzen waren nis volgt Runderen le kwal. 64 a 2e kwal. 58 a 3e kwal. 52 a cent. Kalveren le kwal. 93 a 2e. kwal 70 ft 80 cent. Alles per KG,

Peel en Maas | 1895 | | pagina 2