Aanbesteding optreden onderdrukken, waardoor'het zooseer gewonschto mengsel van gras sen, om hot eens te noemen, zou verloren gaan en een eenvoudig gewas te voor schijn komen. En eindelijk1 heeft een tijdig maaien ook nog invloed op den geregelde» gang der werkzaamheden in het hoeren bed rijf. Wie niet op tijd maait, kan ook niet op tijd zijn Landbouwgewassen oogsteu. Wie met het een$ laat is. is dat noodwendig met liet auderëook. Hot werk moet met verstand en overleg verdeeld worden en wanneer een-boer daarvoor zorgt, dan doet hij al genoeg, als ten minslo zijn bedrijf van eenige beteeken is is. Vatton we nu alles samen, dan komen we tot deze voordeelen van tijdig maai en: 1. besf gras bekomt men er door; 2. alle kans op een goede tweede snede •of op een rijke etgroen insgelijks; 3. het onkruid kan niet de overhand bekomen; 4. het mengsel van grassen -blijft be waard; 5. een geregelde gang der werk zaamheden kan plaats hebben. Yp. Frankrijk Een verschrikkelijke brand vernielde in de rue Carrel to Rouaan groote houtwerven, -twee .entrepots van geestryke dranken en 23 buizen. De schade wordt op 3millioen frs. geschat. Er zjjn vele gewonden. Te Marseille werd een stierengevecht gehouden, maar liet publiek was niet tevre den. Een slierendooder, die een dei den stier •moest dooden, maakte het gevecht veel te lang, zoodat liet publiek vond, dut de marte ling al te baibaarsch werd. "Genoeg!" riep het publiek. De stier, zwaar gewond, viel ein delijk in het ronperk neer. Toen ontving hy, te midden van een vreeselijk afkeurend ru moer, dan doodsteek. Het publiek verbrijzelde de banken en planken, steenen rolden m liet renperk en de toreadors vluchten. Eenige .personen staken vervolgens liet houtwerk in brand. Do poütio wist echter het vuur spoedig ie blusschen. Duitschland Te Clcve schijnt het nog voortgezet onder zoek in zake den Xantener kindermoord in een ander stadium getreden te zijn. Verleden week werd ook de hoofdgetuige Dora Moll, die liet lijkje liet eeist gezien had, wederom in verhoor genomen. Naar men verneemt, beweegt liet onderzoek zich thans in een ge heel bepaalde richting cn schijnt alle hoop nog niet verloren te zijn, dat er ten slotte nog Jieht verspreid wordt over deze bloedige mis- daad. Vrijdag is te .Kiel een pleizierjncht onder Engelsche vlag. waarop zich twee Franschcn bevonden, aangehouden, wyl dezen schetsen en beschrijvingen gemaakt hadden van Hel goland, van vestingwerken en het pautser- 8chip -Kaiser". Bij liet doorzoeken van het jacht vond men twee photograiïetoes tellen. alsmede tal van platen. Bedde personen zijn gevangen gezet. Het van Russische zijde verspreide be richt, dat Oostenrijk-Hongarije Ruslaud zulk een verlaging van het tarief vau vervoer toe gestaan heeft, dat daardoor de invoer van Russisch .koren in Duitschland vergemakke lijkt, en het Duitsche toltarief onschadelijk gemaakt wordt, vindt geen bevestiging. De vermindering betreft alleen waren, die naar Italië, Zwitserland cn Frankrijk gevoerd wordon. Oostenrijk schijnt zicli tegenover Duitschland als een loyaal bondgenoot gedra gen te hebben, Italië Een groote brand legdo te Rome liet paleis Negroni CoflareUi in de ascb, waar o. a. de auditeur des pausen Fausti en do consul van Poitugal woonden. De bewoners konden zich redden. Gelukkig wist men liet vuur spoedig meester te wordeu anders hadden de aangren zende gebouwen groot gevaar geloopcn. De schade bedraagt li;2 millioen gulden. De be hanger, die een gedeelte van do benedenver dieping bewoonde, is gevangen genomen. Er schijnt alle aanleiding den mau van brandstich ting te verdenken. Do "Moniteur de Rome" geeft de volgende cijfers betreffende de pelgrimstochten, die, ter gedegenheid van Ts Pausen gouden bisscliops feest, in bet eerste tijdperk, onderbroken door de hitte, naar Rome plaats hadden. Aan den nathmalon Italiaanschen pelgrimstocht narnen 2-1000 pelgrims deel. Voorts bedroeg het getal pelgrims: Lit Ierland 807, uit Frankrijk, Hongarije en Amerika 457, uit Schotland 221, uit En geland 1218, uit Grenoble 101, uit ItuiBenië 42, 57 óludenlea van Boedapest, -12 leerlingen van liet college St. Bernard de Troves. 50 van do Instution Désir, 292 Hongaren, -1112 leden van deu derden regel van den H. Frau- ciscus, G00 ingezetenen van Bergamo, 800 Polen, .2015 Oostenrijkers, 72 Duitscbers, 47 Slaven, 1520 pelgrims van den internationalen pelgrimstocht van liet II. Land, 812 leden van vereoHtgingen van St. Yincentius a Paulo, 2509 leden van Fransche katholieke vereeni- gitigen, 532 Belgen, 208 Italianen, 817 Bo hemers, -11S Italianen. 31t> LotUaringers, 538 Elzassers, 121G Zwitsers, 34 -.Spanjaarden, 1137 Duitschers, 32 Croaten, 437 Nederlan ders, 1-17 Polen, 196 ingezetenen van Triest. 1182 Multezers, nog 32 Nederlanders, 250 llongaree, 30 Australiërs, 150 Grieksch- Ruthenon. Voor dit eerste tijdperk bedroeg het totaal cijfer 47.250. De gift voor de Jubelmis heeft juist 175,000 lires bedragen. Zwitserland Zelden heeft het bergenbekliramen in Zwit serland zooveel mensehenlevens gekost als dit jaar, volgens den Bomscken berichtgevor van de «Koln. Ztg. Op ëuu dag, den Gen Aug. werden ep verschillende plaatsen des lands vijf jongelieden verpletterd door een val bij iiel zoeken.naar Edelweiss. Amerika Een hevige brand logde te Chicago een groot gedeelte der 91e straat in de asch. In minder dan twee uur werdeu 5 blokken huizen te zamon 250 panden, een prooi der vlammen en waren 5000 personen zonder dak. Twee personen verloren het leven. Twee kerken en do dokken van «Sunday-Creck" gingen mede in de vlammen op. Onverwachte bekentenissen. De brand te Chicago op de tentoonstelling, moet naar thans gebleken is, worden toege schreven aan de kwaadwilligheid van een ge heel complot ellendige schurken. John Dugan die beschuldigd wordt van diefstal heeft be kend, dat hij in vereeniging met 150 mindere beambten der Expositie eiken dag gestolen heeft van de waren, geplaatst in het groot entrepot der Tentoonstelling en voornamelijk van de voedingsmiddelen, hammen, wijn enz. De'bende voerde 's avonds dat werkje uit. Op een gegeven oogenblik echter vernamen zij. dat een inspectie van het entrepot zou plaats hebben, eu om nu hun wandaden te verbergeu stuken zij den boel in brand. Intusschen hebben zij daardoor behalve hun diefstallen deu dood van 20 spuitgasteu op hun geweten, die in de vlammen omkwamen. De sneltrein van New-York naar Buffalo (700 kilometers) is de snelste trein der wereld. Deze trein, in beweging gebracht door eoue locomotief van een nieuw stelsel, loopt met ecno snelheid van 81,5 kil. per uur. Den 9 Mei kwam deze trein 28 minuten te laat te Rochester aan; de machinist wilde den verloren tijd inhalen en won 15 minuten door de 111 kilomeiers, die Rochester van Buffalo scheidt, af te leggen in 68 minuten. Op dit gedeelte van den weg, werden 9 kilometers afgelegd in 3 minuten 5 sec. gelijk aan 178 kilometers per uur. Bij Griemsville werd een mijl doorloopen in 35 sec., bijgevolg met de verbazende snelheid van 155 kilom. per uur. De trein, bestaande uit 4 rijtuigen woog 1G0 ten, terwijl do locomotief en tender 92 ton woog. Een trein met eone speciale locomotief van 50 ton bereikte op den weg Jersey-City-Phia- delphia eene snelheid van 15G kil. per uur, en hield dit gedurende 2 kil. vol. Zeeroof en moord in de wateren van Atjeh. Aan een particulier schrijven van Diamant- punt, dd. 25 Juli jl„ outicenen wij het vol gende Zooals u ziet, liggen wij op het oogcnblik by Dmmanlpunt, dat is een punt op de oost kust, van Atjeh, lusschen Telok Somawe en Edi. En nu wat daar gebeurd is: Een paar dagen geleden lagen wij op Oleli leh, toen van daar vertrok het stoomschip «Raja Kongsi Atjeh", toebehoorende aan een Chinees op P -Hmg. Hot schip vaart onder Ilollandsclie vlag. Te Oleh leh waren er volgens de afgegeven passen, drie Atjehcrs aan boord gekomen, volgens den len machinist waren er 15. Het schip bracht 20,000 dollars naar Pe- nang. Die Atjehcrs zijn meegegaan naar Telok Somawe, en daar moeten ook nog eenige aan boord gekomen zijn. Dat schip nu is 's avonds tegen een uur of zes van Telok Semawe vertrokken en kwam ongeveer 9 uur langs Diamantpunt. Toen zij daar waren, zijn er een paar Atjehcrs op de brug gekomen waar de kapitein in een stoel lag te slapen. De le stuurman werd overhoop gestoken, c-venals de man die aan het roer stond. De kapitein werd wakker en wilde fluiten met de stoomfluit maar werd ook dade lijk doodgestoken; hij is nog naar zijn hut ge sukkeld en daar gestorven. Ik had den man op PeiinDg ontmoet, het was een goede oude heer. Toen de kapitein ook dood was, heeft een van de Atjehors het roer genomen en heeft vierkant den wal ingehouden. In dien tijd hadden de andere Atjehers aan dek ver schrikkelijk huisgehounen. Zy hadden allee overhoop gestoken wat ze maar zagen. De le machinist hoorde dal lawaai en kwam boten kijken, hij had de wacht. Toen hij zag dat zij daar zoo bezig warm en dat de schuit den wal in liep is hy woor gauw naar beneden gegaan, heeft gewacht tot de schuit vast zat en heeft toen langzaam aan Je machine gestopt. Daarna is hy niet den stoker onder don ketel gekropen, fl'ö 2e machinist had zich in zijn hut opgesloten. In dien tijd haddon de Atjeliers allo sloepen uitgezet. Hot sch p zat toen al dwars tegen den wal. Ze gooiden alles wat ran hun ga ding was in tie slotpon, de 20,000 dollars na- luurlyk ook, cn brachten liet zoo naar den wal. Daarna staken ze nog een man of tien, die gerooid hadden naar dun wal, dood, sloe gen de sloepen stuk en verdwenen. Toen de le machinist niets meer hoorde, kroop hij van onder deu ketel ei ging aan dek kijken. Nu hij zng dat alle Atjehers weg waren, heeft hij twee vuurpijlm afgestoken, om een oor logsschip, dat daar vlak bij lag, te waarschu wen. De vuurpijlen gingen niet goed af, maar toch hebben zo liet van het oorlogsschip ge zien, zij dachten evcnwel dat liet een mop was van de Atjehers. Den volgenden dag om zes uur evehvel zngên zij daar de «Raja" zitten. Ze gingen er dadelijk met de stoomsloep naar toe, en wat zij toen aan dek zagen moet bar geweest zijn. Er lagen niet minder dan 24 dooden eu 15 gewouden. Alle matrozen, op 4 nr., die aan een lyntje buiten boord waren gaan hangen, waren dood. Buiten die doodeu en gewonden worden er nog 40 lui vermist, die de Atjehers waarschijnlijk hebben meege nomen. De Chineesche vrouwen en meisjes hebber, zij allen meegenomen. Eone vrouw was met hare dochter tusschen een paar dooden gaau liggen. De dochter had zich bewogen eu werd meegenomen, haar moeder lieten ze echter liggen. In eeu woord de Atjehers hebben zich weer eens uitgesloofd, 't is een verschrikkelijk bloedbad geweest. Toen wij bier gisteren aankwamen, zat de «Raja" nog omboog, vanmorgen Heeft de «Sindoro", een marineschip, baar er af ge trokken en nu ligt zij bier vlak by ons ten aukcr. We zullen haar waarschijnlijk wel naar Pennng moeten sleepen, en als zy zelf stoomen kan. moeten wij haar toch convoy- eeren, dus naar alle waarschijnlijkheid zijn wij over een paar dagen te Pennng en doo ik deze op de post. Nederland. YEN RAY, 2 September 1893. Op de Dinsdag ten raadhuize gehouden aanbesteding werd ingeschreven als volgt: Het verbou.wew der bestaande school te Veursy (dorp.. L. Wijnhoven f 2180. G. Ambrosius f2195. G. Speef2180. Do laagste inschrijver is aannemer. Herstellingen aan de oiiderwijzorswoning te Mcrselo. Th. Pouwelsf 600. L. Wijnhoven f 540. C. Speef 405. G. Ambrosius f 465. Bij loting is G. Ambrosius aannemer gewor den. Levering 24 schoolbanken en 2 borden. Gor. Cuppon Horst f31G Jos. Schreven Broekhuizen f243. Te s Hage slaagde voor het examen Fransche taal L. O., Mejuflrouw 11. C. W. A. Stein rau hut Pensionaat alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan hot post kantoor te Venraai en de, daaronder rossor- teerende hulpkantoren werd gedurende de rnaand Augustus: ingelegd f6114,20; terugbetaald f4314,56. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt Let nummer 1065. Door do mareehaussco te Horst aange houden, werd Maandag naar do gevangenis te Roermond overgebracht M. S., oud 18 jaren, zonder beroep en woonplaats, geboren te Uden. Hij wordt verdacht te Castenray gemeente Venray ten nadeelc van den arbeider J. Jans sen, op 26 Augustus een jas te hebben ont vreemd. De bouwcommissie dor Kathedraal te Roermond is op de nieuwe klokken uit. Hei vorig jaar werd deu klokkengieter door hei kerkbestuur bij wedorzijdsche overeenkomst, opgediagen, bet leveren van zes nieuwe klok ken, op liet einde van Juli 1893. Iu het contract word geen boete bepaald, indien de leverancier in gebreke bleef. Thans is de termijn van levering reeds lang verstre ken en de klokkengieter laat niets van liooren. De bouwcommissie schreef brief op brief om iets over de klokken te vernemenmaar met ongehoorde onbeschoftheid laat meneer de klokkengieter al dat schrijven onbeantwoord. Hij zal denken: 't kan toch geen kwaad; ik heb tijd genoeg cn boete heb ik niet te betalen. Ten einde raad is dan de bouwcommissie in persoon hot antwoord vragen. Wij zijn be- uieuwd hoe dat antwoord zal luiden. In eene weide te Geleen is eensklaps een groei gedeelte grond ingezakt en hoeft men twee onderaardsehe gangen ontdekt, vermoodclijk nog uit den bokkcrijdorstijd. Door J. L. Russol, uitgever van het weekblad -Waarheid en Recht," te Meorssen. is verzet aangetcckend tegen hot vonnis der arrondissements-rcchtbank te Maastricht, waarby hij ter zake van laster tegen den lieer A. C. Wertheim tot 3 weken gevangenisstraf bij verstok werd veroordeeld. Uit Maastricht wordt geschreven Door de plaatselijke gezondheidscommissie is aan het gemeentebestuur voorgesteld: lo. dc kermis, die in do volgende maand plaats heeft, to schorsen; 2o.' allo voorzorgmaatregelcn te nemen, welke ten vorigen jai e tegen de cho lera zijn genomen, en 3o. een scherp politie toezicht te doen houden op alle van elders komende schepen. De Maas is tegenwoordig zoo laag, dat op sommige plaatseu o.a, tegenover Megen nog' slechts eene vaargeul is van eenige me ters breedte. De stoombooten van den lieer P. Borger, te Venloo. onderhouden nog met lich ters den dienst tusscheu Jio stad cn Rotteidam I)e vaart gaat echter met groote moeielykhc* den gepaard. Niet zelden zitten do booten dagen lang vast aan den grond. Onder de' voorwaarden waaronder Ne- derlandsch fokvee in Duitschland kun worden ingevoerd is o. a. bepaald dat bij den invoer der lokdieran moet worden overgelegd eene verklaring van het Gemeentebestuur van de plaats van herkomst, waaruit o. a. blijkt dat aldaar en iu de aangrenzende gemeenten ge durende 40 dagen voor da verzending dor die ren geene besmettelijke veeziekten zyu voor- gekomeu. Onze Koningin Wilbelmina collection- ueert photographies der nationale hleutfing- dracLlen der verschillande provinciën van ons land. Do firma P. Stutz to Maastricht hoeft dc vereerende opdracht om dio van Limburg te loveron. Reeds ziet men aan de vitrine dezer firma verschillende photographies van aller aardigste groentevrouwen en snoeperige boerinnetjes in de eigenaardige klecding onzer streken. I)e boertjes zullen weldra ter completoering wel volgen. Binnenkort zullen die der omstreken van Roermond en Venlo gemaakt worden. D» gevangenis te 's Hertogoubosch zal mot 35 celion worden uitgebreid. Dc ingenieur architect over de gevannissen, de hoer Metse laar, vertoefde iu het begin dozer week daar voor te "s Herlogenbosch. Ta Beek, (N.-Brabant) kreeg een 17- jarig jongeling bij het t. g. houitickken een lak op hel hoofj. stortte bewusteloos op den grond en overleed na eenige oogenblikkcn. Voor de ouders is dit droevig gevnl te zwaarder, wijl een paar jaar geleden op de zelfde noodlottige wijze een anderen zoon moesten verliezen. Een gevaarlijk spelletje maakte het 10 jarig zoontje van II., te Gcmert. Met een paar speelmakkers zich vermakende met hot oplaten van vliegers, beging hy den jongensstreek het touw, waaraan zijn vlieger opgelaten stond, 3 of 4 maal oin zijn hals te slingeren. Door een rukwind trok de vlieger hem de keel toe. waardoor hij oogenblikkelijk bewusteloos neerviel. Zijn speelmakkers, dezo buiteling voor een kunsttocr aanziende, sprongen zin gende en dansende om hun kameraad. Geluk kig bijtijds nog kwam dc zoon van H. van I). die onzen kunstemaker bevrijdde en hem met veel moeite tot bewustzijn terugbracht. Cholera. Te Rotterdam zijn 5 choleralijdors iu be handeling. Te Kedichem (bij Leerdam) is oen geval van Aziatische Cholera voorgekomen met doo- delijke afloop. Te Hoofdplaat en te Zuidzande kwam een geval van cholera voor. De stoker van de sleepboot -Raaf', die als lijdende aan Aziatische cholera in de barak to Hansweert was opgenomen, is binnen enkele uren overleden. Een kaaskooper uit Oud Beierland, met zijn schuit van Hansweert afgekomen, is Zondag morgen te Tei neuzen onder verdachte ziekte verschijnselen naar de barak overgebracht en daar des namiddags overleden. Een kind van een schipper, dat te Hansweert aan den wal bij een ingezetene werd vorzorgd, is aan cholera overleden. De kip als stiefmoeder! Een landbouwer onder Oostwuld bad een kip met kuikens looueu. Moeder de vrouw bad er echter baar bekomst van, om nog langer voor het kleine volkje le waken en to slaven: zij liet ze in den steek en begon weder eieren lo leggen. Toevallig had dc boer eene kip, die, omdat ze broed3ch was, een paar dagen onder eeu korf gezeten had. Deze werd toen weder losgelaten. Zij zag do hulpelooze kleinen, schoot er op af en noodigde ze onder hare vleugels wat dozen blijkbaar zeer welgevallig was. Dc kip loopt nu al een week met haar aangeno men kindertjes en zorgt or voor of 't haar eigen zijn. Een strenge winter te waehten? Uit Zuid-Beveland meldt men dat do doorn hagen vol geladen zijn met de vruchten van dc overvloedige bloeisel, in die streek bekend onder deit haam van -Kraaiebeiers". Volgens getuigenis vnü ouden van dagen volgt in don regel na genoemd verschijnsel een streng® winter. Gemengde Berichten. Een rekel. Een dorpsburgemeester vraagt aan een jon gen, of zijn vader weer wil gaan trouwen. Jongen -Dat moet hij weten." Burgemeester-Of wil je het niet graag T Jongen -Dat moet ik weten." Burgemeester: -Jij bent een brutale jon gen en ik moest je bij jo ooren pakken." Jongen: -Dat moet jij weten." Het staat niet gelijk. «Kom Jantje, naar bed! 't Is meer dan tyd Kijk eens de kuikens gaan ook naar bed." Jantje: Ja! maar de hen gaat ook mee cn u blijft op ma!" Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 36. De horlogemaker en zijn vrouw, (geïllus treerde novelle naar het Engelscli door A K. II. (Slot). Romeinsche zwaardvechters (mat illustratie). Een gevaarlijk plekje voof reizigers (met illustratie). De terdood brenging van graaf Strafford (met illustratie.) Alles voor dén verloren cent (met illuslra.- ties). De opstand der Vendëe, de nederlaag bij Cholet (met illustratie:. Fuzzle. Dat is sterk (met illustratie). Oplossing Yaa Prijsraadsel L\II. In den goeden ouden tijd. De voornaamste wereldtaal. Een sprookje van vervalsching. Hot biljart. Kostbare schatten, Niet veel crediet (met illustratie). -- De Prijswimier van raadsel LI V. Modes. Een zondorïingo sollicita tie. Anecdoten. \Vio niet sterk is moet slim wezen. Onnoodig (met illustratie). Nieuw Prijsraadsel LX1. Anecdote proeve No. 21. Schaakrubriek. Mededcelingew. Marktberichten Venray, 1 Sopt. Aangevoerd 1123 iia.lv® kilo's Boter. Prijs per halve kilo 50 a 55 cr. Horst 1 Sept. Aangevoerd 620 halve kilo boter. Prijs 48 »51 cent. Sambeek28 Aug. Prijs der Boter per halve kilo 42 a. 57 cent. Aangevoerdhalve kilo's. ROTTERDAM. 28 Augustus. Granen. Tarwe. Puike f 0.20, minJcre en goede f 5.tot f5.75, en per 100 kilo f 6.75 tot f 7.60. Nieuwe Rogge f 4.25 tot f 5. Haver. 1' 2.50 tot f375. en per 100 kil® f7.20 tot fS. 29 Aug. Ice. Aanvoer 24 paarden. 1 Veulens. 1371 magere cn 600 vetto Run deren, 338 vette en graskalveren, 49 nuchtere kalveren, 1817 schapen of lam ineren, 391 Varkens. 209 Biggen. Men noteert: Runderen lo kwal. 74 k 2e kwal. 66 a 3e kwal. 60 a cent. Kalveren le kwal. S3 a 2® kwal, 70 A 75 cent. Alius per KG. Slieren f~U a f190, Graskalveren f ft f—Melkkoeien f140 a f240, Kalf- koeien f170 h f230, Vaarzen f 110 :i f170, Paarden f30 a f 100, Pinken f 60 a f 120 per stuk. Schapen, lo kwal. 50 a 2e kwal. 45 a 3o kwal. a cent per Kg. Varkens, le kwal. 25 a 2e kwal. 24 a 3e kwal. 23 a cent; Licht soort 22 a 23 cent per halve Kg. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 26 Aug. tot den 2 Sept. 1893, Geboorten. Geene. Huwelijken. Jacobus van Keuipun weduwenaar van Maria Pelronella Litjens, oud 39 jaren land bouwer en Johanna Derikx oud 29 jaren. Sterfgeval len Willem Joseph Daulzeuborg weduwenaar van Mari» Magdalena Mingers echtgenoot van Maria Anna Peltzer oud SO jaren. ADVERTENTIEN. Op Mauiiilag; 1 September 1893, voormiddags 10 uur zal in het openbaar AANBESTEED WOEDEN; Het maken van een Woon huis met bij levering van da benoodigde Materialen, voor de Wed. Stevens-Roffers te Maashees, ten huize van de wed. STEVENS van den Munckhof, alwaar teekening en bestek ter inzage liggen.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2