Buitenland. HEEREN KIEZERS. W. van Meijel. Heeren Kiezers, J. LOEIEN. Heeren Kiezers. Ia elk geval ge«:ft zij op gronden, die andera weinig «ouden opbrengen, een schoon gewin. Is een grond niet kalkhoudend, dan verdient bet aanbeveling hem voor de teelt van z&ndw ikke, kalk te verschaf fen. Een stikstofbömesting behoeft men hem niet te geven, want als hij gerogold. in cultuur is, dan bevat hij wel zooveel salpeterzure zouten, dat de wikke zich genoegzaam kan ontwikkelen lot den tijd, waarop ze stikstof uit de lucht be gint op te nemeu. Echter een bemesting met thomasmeel en kaïnit kan niet an ders dan goed 2ijn. Het onderzoek der asch van in bloei staande wikke leert dat genoegzaam. Schmidt in Munster vond die asch als volgt samengesteld: tjzeroxyde en klei aarde 3,13 pCt., kalk 21,54 pCt. mag nesia 6,81, kali 29,03, natron 0,98, phosphorzuur 11,50, zwavelzuur'4,89, kiezelzuur 8,66, chloor en koolzuur 13,46 pCt. In den herfst zaait men gewoonlijk wikken met winterrogge en wel van het mengsel 140-150 Kg. als het om groen voer en 120-130 Kg. per H.A. als 't om het zaad te doen is. Met St. Jansrogge vermongd kan men veel vroeger zaaien en dan in Sept. of October nog een flinke snede bekomen. Is het speciaal om rogge te doen, dan neemt men in het mengsel niet meer dan 30 a 40 liter wikke, zaaie in Juni of Juli, maaia niet langer dan September en houde den grond dan nog eenige da gen voor weide. De rogge heeft dan nog tijd genoeg zich voor het invallen van den winter krachtig uit te stoelen. Als de grond in goeden doen verkeert en het weer niet tegonslaat, zal de rogge oogst in het volgende jaar ongetwijfeld goed zijn en het roggeslroo, dooi de vermenging met de wikke een goed voer opleveren. Wil men het mengsel tot hooi bereiden dan moet men niet later dan half September maaien. Ook moet het afgemaaide niet te lang in het zwad blijven liggen, omdat de roggeplaul daaronder zou lijden. Het voeder droogt «wsiFfa» ii$m? door het vee gevreten en doet in voed zaamheid weinig voor klaverstroo onder Op krachtigeu grond en bij genoeg zaam vroege uitzaaiing, worden van 4 tot 6000 Kg. hooi van de II.A. geoogst hoven en behalve de krachtige naweide. Indien zij niet ter vooderwinuiug ge bruikt wordt, geeft de St. Jansrogge een verbazende hoeveelheid stroo, ter wijl zij in zaadopbrengst voor geen andere soort onderdoet. St. Jansrogge en wikke kunnen van 30 tot 40,000 Kg. goenvoeder per II.A. opbrengen. Frankrijk Eea vreeselijk drama wordt uit Duinkerken bericlit. Charles eu Henri Van Brabant en Henri Barbier, allen kooplieden iu bezems en aanverwante artikelen, wilden te zamen het avondeten nuttigen, toen plotseling een hevige twist tnsseben heil omstond. Woedend trok lienri Van Brabant een mes, waarmede liy Henri Barbier, het handge wricht doorboorde. Om verdere gevolgen te voorkomen, wilde nu Charles Van Brabant tusschcn beiden komen, maar toen keerde Henri Van Brabant al zijne woede tegen zijn broeder Charles, dien by op den grond wierp en wien hij zijn wapen tusscheu de schcudei» tot aan het hecht in hel lichaam slak. Dauma nam hij de vlucht. Op de kreten der gewonden kwam raeu weldra te hulj' snellen en weid in allerijl om een geneesheer gezonden. Deze was spoedig ter plaatse aanwezig. Charles Van Brabant lag nog met liet mes in zijn lichaam zijn toe stand is hopeloos; eenige centimeters lager oil hij ware onmiddclijk een lijk geweest, llenn Barbier bleek bovendien nog m den onderbuik gestokon te zijn. Zijn toestand is hoogst ern stig. Toen de gendarmen Henri Van Brabant iu zijn woning wilden gevangen nemen, bleek Ly reeds de wijk naar Belgic genomen te heb- Len. lot heden hceli men geen spoor van hem ontdekt. Het is nu twee jaren geleden, dat een Fransch eskader een bezoek aan Rusland te Kroonstad bracht. Sedert hoeft men herhaal delijk van een tegenbezoek van een Russisch eskader gosproken en de juichkreten deden zich als voorloopers vooraf hoor en. Doch lot dusver nog geeti tegenbezoek van een Rus sisch eskader. Wel waren twee Russische oorlogsschepen te vorigen jare in Brest ge komen, maar dat was met het verwachte te- genbezoek op groote schaal. Nu echter zal liet eene waarheid worden. Omstreeks het midden van Augustus zal eene Russische flo tilla ter reede van Toulon verschijnen, waar alsdan Frankrijk door een ontzaglijk aantal zijner oorlogsschepen men spreekt van niet minder dan van 7-4, onder welke 28 torpedo booten aan Rusland een indrukwekkend schouwspel zijner maritieme macht wil geven. Manoeuvres ter zee zullen het schouwspel opluisteren. Duitscliland De te Dortmund verschijnende-katho lieke «Tremouia" had onlangs de aandacht gevestigd op do schandelyke bejegoningen, waaraan do katholieke geestelijken aldaar blootstonden van de zijde der proteslautsclie schoolkinderen, en sprak daarbij als zijn overtuiging uil, dat die kinderen aldus han- deldou onder den invloed van den auti-katho- lieken geest hunner onderwijzers. De redac teur weid wegens dal artikel vervolgd, en niettegenstaande negen pastoors en kapellaana voor de rechtbank do waarheid vau de be schuldiging kwamen bevestigen, er by voe gende dut zij sommige straten, vooral bij het uitgaan van prolestantsche scholen, bepaald moesten vermijden en herhaaldelijk onder de oogen der onderwijzers uitgejouwd en met schandelijke beschimpingen van den katho lieken eeredienst vervolgd werden, niet tegenstaande ook lecken getuigden van den feilen katholiekenhaat, waarvan sommige on derwijzers der Dordtmundsche scholen in openbare vergaderingen hadden blijk gegeven; niettegenstaande schoolkinderen zeiven van beleedigingeu gewaagden, den katholieken priesters op straat aangedaan, zóo schandelijk dat zij hier niet kunnen worden weergegeven, toch weid de redacteur tot 100 Mark boete veroordeeldDe feiten waren volkomen waar, zegt het vonnis maar den geest der protestantsche onderwijzers daar aansprake lijk voor te stellen, was een beleediging voor die heerenDaarom moot de redacteur ge straft worden Of let: minste den onderwijzers zal inge scherpt worden, voortaan hun leerlingen an dere zeden te leuren?... Voor de rechtbank erkenden de belcedigdc priesters, dat sedert bet artikel van de -Tremonia" de beschimping op straat wel iets verminderd was. Zij had den trouwens geen aanklachten ingediend, fijt se be"'ueicViflli^nge'rT gówoon zijn en de aaoklachten dus weldra iu hel oneindige zou den loepen. Engeland In de mijnen lieerscht groote bedrijvigheid, de lieden werken zelfs Zaterdagmiddag, wat ze in jaren niet gedaan hebben. In de groote mijnen van lord Durham en lord Londeniicrry iu Oost-Durnam stegen de prijzen der steen kolen f 1.20 ii f l.Su per ton. Zoo groot is de vraag naar kolen, dat daar verscheidene my- nen die tydelijk gesloten waren, weer geopend zullen worden, daar men ze thans nu de kolen iu prijs stijgen, weer met winst bewerken kan. Ook de kolendragers te Londen hebben besloten gerneene zaak te maken mot de mijn werkers. De mijnwerkers Tan Durham hebben Dins dag een buitengewone vergadering gehouden, waarin ze wel besloten hebben loonsverhoo ging ta vragen, maar geweigerd zich aan to sluiten bij de algemeene werkstaking der mijnwerkers in het Centrum en het Zuiden. Slechts ouder goedkeuring van twee derden van al de leden vau den mijnwerkersbond in Durham kan de algemeene w erkstaking ge- steuud worden. Italië Het aantal politici en journalisten, in liet proces van de Romeinsche Bank betrokken, beloopt ISO. Gebleken is, dat de Romeinsche Bank te hater verdediging een klein leger had welen te verwerven, uil de politieke wereld en de pers, waardoor het haar mogelijk is ge weest, zoolang den waren staal van zaken te verbergen. Oostenrijk Een zware windhoos heelt de omstreken van Weenen geteisterd en daar groote schade veroorzaakt. Tc Koi nenburg werden gedeel ten vau de nieuwgebouwde kazerne letterlijk weggevaagd; de omstreken gelijken een groot meer. De Douau wies met groote snelheid. Amerika Oog om oog en tand om tand. Te Bard welt in Kentucky, het klassieke land der lynchwet, heelt de onveibiddelijke wet der prairiën wederom gesproken. Een neger, Charles Miller genaamd, had twee mei.jes, zusters van 16 en 14 jaar vermoord. De politie was hem spoedig op de hielen en had hem weldra in handen. Maai- op we" naar de gevangenis ontmoette men een groot aantal burgers, allen iu den meest opgewon den toestand. De piiie werd overmand en moest den gevangeaifstaan. Toen trokken de burgers de stad rfplantten in het midden van een groot plein m langen staak, waar aan de moordenaartist gebonden zou wor den, terwijl men kt dan levend zou laten verbranden. Do vao'der ongelukkige meis jes zou zelf den budstapel aanmaken. In- tusschen kwam de oor de militaire macht versterkte politie aanrukt, zoodat de menigte vroezende dat hnnbrooi haar zou worden ontnomen, den neg aan den eersten den besten boom ophing.)e politie kwam te laat. Niet minder dan 7)0 mensehen namen aan die wraakoefening d». Neerland. VENRAY 29 Juli 1893. B:j kon. besluit i; met ingang van 1 Aug. benoemd tol rijsurivaris in Limburg, de A. J. Flament, than commies-chartermeester bij het oud archiefiiLimburg. LIJST van brieve geadresseerd aan onbe kende personen geurende de le helft der maand Juli 1893.' n welke op schrifte lijke aanvrage aanden Directeur van het Postkantoor te Vcoty kunnen worden gere clameerd. Bongers, Nymegen. In den nacht va 21 op 22 Juli overleed in liet Redemploris n-kloostcr te Wittem de zeereerw, pater Fraciscus Peters, sinds ruim drie jaar rector aldar. in den ouderdom van 69 jaren. De conjugatie des Allerheiligsten Verlossors in Necfiland verliest in hem oen barer verdienstelijl&leden. Vrijdag vooruildag arriveerde te Venlo per Staatsspoor cèi waggon, bevattende 32 vette varkons, beiernd voor Pruisen, die echter, omdat de por de Pruisische Regee ring met de keurjjg belaste Kreistbierarts niet ter plaatse w.s, zijne beslemming niet kon volgen. Het givolg hiervan was, dat bij do heerschende lnttt Jen volgenden dag reeds 2 varkens dood wtien. Ook Maandag kwam een voor Pruisen yislemd paard hieraan, dat ook tot Dinsdag ft Venlo verblijven moest, wijl de Pruisische ffe;eering alleen op de dogen Dinsdag, Woensdag en Vrijdag den invoer vau vee heeft toeets laan. Zou het in hot be lang van onzen vejhaadel niet wensehelijk zijn, da; onze feegAring erop aandrong dat de keuring zoowel als don invoer van vee in Pruisen op eiken Werkdag kan geschieden. Door de Mm- chaussée te Venlo werd Poolse he vrouw genaamd Masza Belka, uit Rotterdam te Venlo was aangebracht en over de grenzen verwijderd, doch door de Prui sische politie was teruggewezen. Deze Belka moet te Amsterdam hohben ge woond en ziek geworden, in eon hospitaal ter verpleging opgenomen zyn. Intusschen had de man alles verkocht or. was met zijne eerste vrouw, want naar zy zegt moet gebleken zijn, dat hij reeds gehuwd was, alles auu waarden medenemende, met do noorderzon vertrokken, haar in behoeftige omstandigheden achterla tende. Zij is voorloopig in het huis van be waring te Roermond opgenomen. Dinsdag namiddag kwamen twoe Ant werpenaars over Maeseijk naar de kermis te Obè en Laak. Beiden hadden ieder 2flesschen wijn rucégebracht; maar toen ze do Maas over waren, werden zij door de Rijksambtenaren van Slevensweert bekeurdde wijn is ia be slag genomen, daar hij niet gedekt was door de vereischte documenton. Woensdag werden weder een paar Hon garen door de raarech. te Station Vlodrop naar Duitscliland teruggezet, wo'.ke zonJer middelen de reis mar Amerika wilden onder nemen. Werd in don namiddag van 10 dezer de onbezoldigd Rijksveldwachter G. Hommen, te Vlodrop, in dienst van den Graaf Von Schaes- berg Tbanheim, door een pruil, die hij op diefstal ten nadeele van zijn heer in dieus bosschen betrapte deerlijk mishandeld, en op gaf genaamd te zijn J. Kappers uit Arsbeck, doch bij nader onderzoek bleek te liceten W. Lamberts uit Arsbeck, thans verneemt men dat in den nacht van Woensdag op Dondordag jl. omstreeks 2 ure toen Hommen slechts een kwartier te voren uit dienst huiswaarts was gekeerd, een schot op diens woning werd ge lost, waarvan de hagelkorrels door de glas ruiten en ia zijne slaapkamer tot in hot pla fond en eene deur doordrongen. Niet onwaarschijnlijk was het den belager, die hem had zien huiswaarts koeren en mot den toestand zijner woning bekend was, te doen hem op zijn slaapkamer neèr te vellen. Gelukkig echter dat hij bereids te bed lag, waardoor do toeleg mislukte. Bergeenden. Sedert eenige dagen worden op Tersel, be halve honderden jonge watervogels, ook weer tal van bergeenden gevangen en naar elders verzonden. Dit werk is nog al de moeite waard voor ben, die or zich mede bezighouden, aan gezien voor de bergeenden gaarne f 1 por stuk wordt betaald. Trein no. 8 -maiHreia VlissingenOber hausen) is Dinsdagavond aan een groot gevaar ontsnapt. Even voor het binnenrijden van den sneltrein te Rozendaal stond op het kruispunt eene rangeermachine, welke niet tijdig genoeg uit den weg kon komen. De wisselwacliter in het blokhuis bemerkte het en haalde snel den wissel over, waardoor de sneltrein op een ander spoor liep. Toen de rangeermachino uit den weg was, kon de sneltrein weder op het goede spoor komen. Door de flinkheid van den blokhuiswachter is dus een groot ongeluk voor komen. Lit Vlijmen wordtdd. 21 Juli geschreven: 't Was lieden voor ons dorp eon rumoerige dag, n.l. liet verpachten der tiend was weer gaande. Toen de verpachting een aanvaug zou nemen, had zich reeds een groote menigte voor de deur verzameld. Toen de notaris mot het aflezen dor condities wildo beginnen, werd hem dit door een luid gemompel onmogelijk gemaakt. Zoodra de verpachting een aanvang nam begonnen de boeren te zingen, zoodat ook hiermee niet kon worden voortgegaan. Al meer en meer werd de menigte opgewonden en toen eenige jongeus (een oude ketel weid in een trom herschapen] muziek begonnen te maken, kwam aan 't hoera roepen geen einde. Van een stok en een blauwen zakdoek werd een vaan del gemaakt, waaraan een bos stroo als sym bool dienst deed. Nu ging het iu optocht naar een andere herberg waar vergadering werd belegd. Hier word besloten voor algemeene rekening aan iederen ingang van het dorp wachten uit te zeiten, die do dorpelingen moe ten waarschuwen, wanneer men van buiten komt om de tiend te halen. Men vreest voor ongeregeldheden. Een schoenmaker uit de Langstraat wilde zich te Maasbommel laten overzetten. Toen de man reeds geruimen tijd gewacht had, zonder dat hij door den veerman werd opgemerkt, besloot hy eiuJelijk met de boot zelf over te steken. Met huivering ging hij tot dit waagstuk over, ten eerste omdat hij nooit zelf gevaren had en ten tweede omdat het water vrij wat golfde. Ongeveer in het midden der Maas ge komen, begiut de boot een weinig te schom melen, wat onzen adspirant-schipper zulk een angst op het lyf jaagt, dat hij ijlings het be sluit noemt zijn vaartuig uit te springen en de test badende af to leggen. Gelukkig bereikt onze schoenmaker, die ook de zwemkunst niet verstond, zonder gevaar de overzijde. Druipnat trad hij bij den veerman binnen, brommende: -Ge zijl ine mooi lui hier, ga zoudt ïemes moedwillig luoteu verzuipen." ct-nipngflo Berichten. Voorheen en thans 1 Hij Wel, wat Leb je daar? Zij Twee oude brieven van jou, manlief. Hij: Zoo, maar do bovensta van zoo wat 20 bladzijden, wat is er dat dan voor een Zij: Och, die is van voor ons trouwen, toen ik wat kou gevat had. Maar deze van een half blaadje is van den vorigen winter, toen je op reis was en ik zoo erg de iuüueuzu had. Eindelijk een plaats Eep dichter, wien men verzocht had eea grafschrift te schrijven om op de zerk vau een man te plaat sen, die gedurende zijn leven altijd gesollici teerd had, stelde het volgende voor: -Hier ligt Jan Janse op de eenige plaats, waarom hij niet gevraagd had." Het poetsen van zilveren lepels. Door middel van de bekende poetsmiddelen verminderen zilveren thee- en eetlepels met tertijd sterk in gewicht. Om dit te verhoeden en liet zilver toch altijd blank to houden, is er ecu eenvoudig middel. Na liet gebruik wasc'.it men men iederen keer de lepels in zeer heet water af en eens in de week in heet zeepsop water; terwijl de lepels nog beet zijn, wry ft men ze door middel vau een zacht, schoon, wollen lapje flink af. Lepels, die op die ma nier gereinigd zyn, zien or spïegelblank uit. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 31. Talbot en de gravin d'Auvergne (met illus tratie). Een zomei plaag. Een slechte berekening (met 2 illustratie). liet ontbijt volgens drejsuur (met illustratie). Het honderdjarig herdenkingsfeest van Bezel's toetreden tot het Zwitsorsohe Eedverbond (met illustratie). Jules Soufllol (mat portret en illustratie). Twist, naar Meissonier (met illustratie). Chrysaotemums. Het be drieglijk spiegelbeeld (met illustratie). Puzzle. Een cadeau van een millioen. Als de dieren zyn. Oplossing van Prijs raadsel LUI. Ken welsprekend opschrift. Ons briefgeheim. Een zelfgekozen straf (met illustratie). Onverdraaglijk (met illus tratie). De Prijswinner van raadsel LI. Nieuw Prijsraadsel LVI. Een Apuelkuur. Eon diepzinnige vraag (mot illustratie). De Manzanillaboom. Een woord van Gounod. Een probaat middel. Oog om oog, tand om tand. Anecdole-proeve No. 19. Twee klassen. Schaakrubrtek. Mede- deelingeu. Marktberichten Venray, 2S Juli. Aangevoerd 650 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo GO a 65 ct» Sambeek24 Juli. Prijs der Boter pet1 halve kilo 48 a 66 cent. Aangevoerd 2970 halve kilo's. ROTTERDAM, 24 Juli. Granen. Tarwe. Puike f7.00, minJerO en goede f 5.50 tot f 6.75, cn per 100 kilo f S.00 tot f 8.50. Rogge f 4.50 tot f 5.60. Haver. f4.tot f 5.euper 100 kilo f9.25 tot f9.50. 25 Juli. Vee. Aanvoer 18 paarden, Veulens, 1150 magere en 550 vette Run deren, 270 vette en graskalveren, 68 nuchtere kalveren, 1310 schapen of lam meren, 447 Varkens. 111 Biggen. Men neteert: Runderen jets kwal. 70 a 2e kwal. 04 ii 3e kwal. 58 a cent. Kalveren le kwal. 80 a 2a kwal, 65 A 70 cent. Alles per KG. Stieren f 70 a f 160, Grnskal veren f il f—Melkkoeien 1140 a f 210, Kalf- koeien f140 f240, Vaarzen f 110 a f140. Paarden f 45 a f 95, Pinken f 50 a f 90 per stuk. Schapen, le kwal. 50 a 2e kwal. 45 a 3e kwal. a cent per Kg. Varkens, le kwal. 23 a 2e kwal. 22 a 3e kwal. 21 h ceat; Licht soort 22 a 23 cent per halve Kg. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 22 tot den 29 Juli 1S93. Geboorten. Johanna Iluberta Droesen Johannes Swinkels Victor Jean Eduard AssclbergS Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Geene. ADVERTENTIEN. Bij deze betuig ik mijn oprechten dank aan do Heeren Kiezers voor den Gemeento- raad die mij by de jl. stemming met liunu* stem vereerden. Mocht mij de eer te beurt vallen by d* Herstemming als Lid van don Raad geko- io worden, zóo kunt U verzekerd zijn dat ik dan. het. in mij gestelde vertrouwen zal trachten waardig te maken. Verders verzoek ik den Heeren Kiezers mij niet euvel te duiden, ik reeds niet voor 8 dagen mijn oprechten dank voor het in mij gestelde vertrouwen, betuigde. Om standigheden buiten mij, waren hiervan da oorzaak, zoodat de Kiezers my voor deze traagheid als ik het zoo noemen mag, wel sullen willen pardonneeren. -Peel en Maas" was reeds gedrukt. Ik beveel mij U dus nogmaals ten zeerste aan en teekeu. UEd. Dw. Dienaar, Candidaat voor den Gemeenteraad. Ondergeteekendo neemt bij deze do vrij heid zich minzaamst aan te bevelen als can didaat voor Lid van den Gemeenteraad op de herstemming van 1 Augastus a. s. Mocht mij door U allon of velen uwer het vertrouwen geschonken worden, gekozen te worden, zoo kunt U allen verzekerd zijn, dat het steeds mijn innigst streTen zijn zal, uwe belangen voor to staan. De leuze: -Slechts plichtsbetrachting en plichtbesef' zijn u een waarborg mijner ge voelens, -den bloei en de welvaart van U allen en die der Gemeente VENRAY te kunnen bovorderen" is mijn doel. Uw Dw. Dienaar. Het is een grootsche plicht die u wacht, want het betreft niet alleen de belangen van u, maar ook die van uwe mede burgers. Wenscht gij dat de belangen van u allen ten zeer ste behartigd zullen worden kiest dan eenparig met ons J. LOENEN, LEUNEN, VENRAY. Een groot aantal kiezers.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2