Buitenland. 'Keclerlanilsche Hag varen, zijn buiten lands gebouwd.. De Regeering zelf geeft het voorbeeld Ju het voortrekken van het buiienlaudsche fabrikaat boven den vaderiandschen arbeid. Onze eigen oor logsschepen laat zij buitenslands bouwen. Zoo is de hecle handelspolitiek er op berekend, den Nederlandscben werkman j het werk uit de hand en daardoor het brood uit den mond ie nemen, enkel om eenige houderden rijke groothandelaars te bevoordeelen. Tot ia de minste iileiuighedeD schijnt de toeleg te heerschen om de kleinen te benadeelen en de grooten te bevoordee len. Ook hiervan nog een paar staaltjes. .Zoo moet de schamele huismoeder, die .in een vrij uurtje kousen of sokken breit van de katoen of sajet betalen 3 pCt. dei- waarde, maar rijke dames, die zijden garens gebruiken om lieve handwerkjes te borduren, betalen daar niets voor. Van aaiden plavuisjes voor de min- gegoeden wordt 5 pCt. der waarde ge heven, terwijl de kostbare marmeren vloertegels voor de vestibules van rijke huizen vau rechten zijn vrijgesteld. Hou- teu schoorsteenmantels van 1' 10 waarde ztju aan een invoerrecht van 5 pCt. on derworpen, maar voor een marmeren schoorsteenmantel van 1 1000 wordt geen cent betaa.d. Ten siotle nog een curiositeit. In de statistiek over 1891, uitgegeven door het departement van Financiën komt onder ^algcmeenen uitvoer" voor, aau tarwe, rogge, gerst, maïs, haver, boek weit, erwten en boonen, een hoeveelheid van 14 millioen kilo! Hoe is dat nu mogelijk? zal meu zeg gen. Het is van algemeene bekendheid, dat Nederland graan te kort komt en het voert meer dan 14 millioen kilo daarvan uit! Nog sterker: in dezelfde statistiek fi- gureereu ouder den titel ->uitvoer" niet minder dan 1100 millioen kilo steenko leu, terwijl ieder weel dat Nederland geen mud steenkolen uit te voeren heeft. Vau waar dit onverklaarbaar ver schijnsel? Dit komt doodeenvoudig bier vaudaan, dat bedoelde statistiek de ar tikelen, die enkel doorgevoerd worden, en dus reeds eenmaal ouder invoer ver meld staan, nogeens als invoer opgeeft, om zoodoende den oningewijden zand in de oogen te strooien. Aldus wordt het Nederlandscke volk behalve nog benadeeld, nog voor den gek gehouden op den koop toe, allss om den wille *an enkele grooten, die zich verrijken ten koste vau allen. J. Duitscliland Een straatgevecht heeft Zaterdagnacht te Mannheim plaats gehad, tengevolge va» den Yoor de sociaal democraten nadecligen uitslag der Yerkiezingen. Een troep dezer lieden trok lusschen 12 en 1 uur 's nachts voorbij een wijnhuia, waar nationaal liberale kiezers bij een waren, die patrioüsche liederen zongen. De sociaal-democraten ti achtten het lokaal binnen te dringen, doch dit werd hun belet door de nationaal liberalen. De politie arres teerde twee raddraaiers en bracht ze naar den naburigen politiepost. De menigte trachtte d« gearresteerden te bevrijden, zoodat eindelijk een algemeene kloppartij begon. De politie trok de sabel en hiew op de menigte in. Vóór den politiepost ging de menigte wel uiteen, mnnr zo verzamelde zich spoedig daarop in de niet ver van daar gelegen -Spinnerij", die thans tot vereenigingslokaal voor werklieden dient. Uit de -Spinnerij" werd hierbij ge scholen en ook de polilie moet van baar re volvers gebruik gemaakt hebben. Nadere bij zonderheden zallen oponbnar worden, tenge volge van liet onderzoek, dat onmiddellijk door de justjtio ingesteld is. Veertien personen zijn tot nog toe gearres teerd. Een der raddraaiers heeft een ernstigen sabelhouw over liet hoofd gekregen. Lit Erfurt wordt aan de -Frankfurter Zeituug" geschreven, dat de onderofficier Hoyer, wegens ergerlijke mishandeling zijnor onderlioorigen, gearresteerd is. Onder zijn slachtoffers word: vooral een soldaat genoemd, die door Hoyer zoo heyig tegen den onderbuik geschopt werd, dat de ingewanden verplaatst wei den en op een zeker punt een enorm ge zwel vormden. De soldaat viel bewusteloos neer, Hoyer sommeerde hem op te staau en daar de ongelukkige onbeweeglijk bleef liggen schopte luj hem in het gezicht, zoodat het bloed uit mond en neus stroomde. De sop daat werd naar de ambulance gebracht, met de bijvoeging: -Hij ongeluk gevallen." Maar ofschoon de schrik, dien Hoyer hem in boezemde, den soldaat in de eerste uren deed zwijgen, werd hij eindelijk, door de onuit staanbare pijnen, er toe gebracht, om alles te bekennen, tengevolge waarvan Hoyer gear resteerd werd. In het groothertogdom Hessen heeft de regeering, op voorstel van het londscomité der landbouwvereemgingen, bepaald, dat de boeren hun vee kosteluos in de domeinwouden mogen laten grazende regeering vertrouwt, dat de gemeentebesturen dezelfde vergunning in de gemeentelijke wouden zullen verleenen. Strooisel uit de woudgronden wordt voor den halven prys afgeleverd op crediet tot in het volgende jaar. Voorts heeft de regeering on- middelijk 400 waggons turfsirooisel. 3000 zakken mais en grooten voorraad ander voeder aangekocht om tegen den koelenden prijs op langen termijn van betaling aan de Lndbou wera te worden afgeleverden aan liet com mando der Hessische divisie is een aanschrij ving gezonden, inhoudende dat er dit jaar voor de manoeuvres geen fourage ten plaltelunde mag worden gerequireerd. Van dergclyice maatregelen valt haast uit alle Staten le gewagen. Blijkens do officieele statistiek van den stand der veldgewassen hebben do provinciën Wcstfalen, Hessen-Nas- sau en de Rijnprovinciën den geringsteu oogst van voederruiddelen te verwachten. Ook in de piovinciën Saksen en liannover staat hel daarmede zeer ongunstigin andere provinciën gelukkig niet in zoo hooge mate aJs in de beide laatstgenoemden. Treurige bijzonderheden worden aanhoudend in de bladen medegedeeld over den slechten stand van zakeu. Vooral doet zich het gebrek aac voeder voor het vee gevoelen, waardoor de kleine boeren het ergst worden beproefd. Weken geleden reeds werd melding gemaakt van gedwongen verkoop van vee ia Duitsch- laud in sommige stallen, wier eigenaars niet tot verkoop koudeu overgaan, moet toenmaals reeds vee letterlijk zijn verhongerd. In den joagsten tijd is het gebrek nog toegenomen, voornamelijk, naar de -Frankf. Zeituug" schrijft, in aan water arme landstreken, als bijv, de Schwabisehe Alb. In den omtrek van Crailsheim wordt een koe met kalf voor 30 a 40 mark van de hand gedaan. Koeien, die een paar maanden geleden voor 300 mark gekocht werden, moeten nu voor 00 mark worden weggegeven. Onder de kleine Loeren, wier oeconomische toestand toch al niet rooskleurig is, hoerscht dientengevolge groole moedeloosheid. Op vele plaatsen zyn de door de «lagers voor het vee bestede prijzen zoo gedaald, dat de boeren zelf slachten om tenrainsto iets te kunnen innen. Te Walhausen, in Wurtemberg, werd het pond rundvlcesch voor 12 a 13 pfg. (7 a 9 cent), liet pond kalfsvleesch zelfs voor 8 pfg. (pl. m. 5 cent) van de hand gedaan. Op het platteland zijn byna overal de vleeschprijzen circa 20 a 40 pfg. gedaald, waarvan echter de verbruiker iu de grootere steden weinig be merkt. Den terugslag lator, als uit gebrek aan slachtvee de prijzen snel rijzen, zal hij wöl gevoolen, Engeland Het Engelsche pantserschip -Victoria" be- Loorende tot het Mnldellandsclie Zee-eskader, is na eene aanvaring met het pantserschip -Camperdown, dicht bij Tripoli, iu Syrië, ge- zouken. De kommandaut van het eskader, admiraal Tryon, die zich aan boord van liet schip bevond en -100 man zijn omgekomen. Na de aanvaring, die Donderdag middag by volkomen kalme zee plaats had, zonk liet ad miraalschip binnen eenige minuien. Van de iuim 700 officieren en manschappen zijn slechts 260 opgevischt. Onder de verdronkenen is de admiraal Tryon, do vlootvoogd van het es kader der Middellandsche Zee. Een door de Admiraliteit onder dagteeke ning van 23 Juni uit Tripoli m Syrië omvan gen telqgratn behelst dat do aanvaring dien middag gedurende de manoeuvres plaats had. lJo -Victoria" zonk vyftien minuten na de aanvaring in het 150 ineter diepe water weg, met de kiel naar boven. Behalve admiraal Tryon, zyn do aalmoezenier, de chef machi nist, een luitenant en 8 adelborsten omgeko men. De -Victoria" werd doorboord door den ram der -Camperdown", in de rechterzijde naby den sluurboordstoren. De "Camperdown werd zwaar beschadigd; het zal noodig zijn haar in het dok te brengen voor reparatie. De -Victoiia" word in 1«80 voltooid en kostte 612,522 pd. st., ongerekend da ïnachi- nerién ad 112,333. Zij was eene dubbele schroefstoo:ner met 14.000 paardekrachten. Het blijkt dat de -Victoria" op de thuisreis was om aan de oefeningen deel te nemen. Behalve dc commandant Bourke, werden 15 offioicreu gered. Do vlootvoogd Tryon ver dronk tengevolge zijner weigering om het schip te verlaten, hetwelk geheel omsloeg, alvorens te zinken. Volgens een ollicieele depeche, door Glad stone in het Lageihuis voorgezezen, bevonden er zieh aan boord der -Victoria" Gil officieren, matrozen eu lichtmatrozen en 107 mariniers. Volgens een telegram van admiraal Mark ham, den 24 Juni uil Syriccb Tripoli ontvan gen, zijn 262 man van de "Victoria" gered. Dit eyfer, met de 34 geredde officieren, breogt' het geheeele aantal geredde op 290. Er waren 718 mau aan boord, dus ziju er 422 verdronken. Jack the Ripper. Tc Londen is een nieuwe Jack the Ripper- moord gepleegd. Eene 45 jarige vrouw werd in het East Ene vermoord, en de omstandig heid, dat haar hajs van rechts naar links werd doorgesneden", herinnert aan de metho des van den beruchten Jack. Natuurlyk heeft de politie ecu streng onderzoek ingesteld. Oostenrijk Het treurspel van een rekruut. Te Weenen heelt zich in de Ronnweger kazerne de infanterist van het 4e regiment in fanterie, Ignatius Abeles een kogel door 't hoofd gejaagd, tengevolge waarvan de jonge man weldra overleed. De ongelukkige is de zoon van den in Weetien woneiidcn koopman Abeles. De laatste had aan den overste van die compagnie, waarbij zijn zoon gediend had, het verzoek gericht, een onderzoek in te stel len naar de omstandigheden, die den jongen man tot vertwijfeling hebben gebracht. De hoofdman verklaarde, dat hij deu overledone als een ordentelijk en intelligent soldaat kende, gaf bereidwillig de verzekering, dat hy een nauwkeurig onderzoek in zou stellen, teneinde aan het licht to biengen, of de opgave van Ignatius Abeles, betrekkelijk mishandelingen en beschimpingen van de zyde der militairen ondervonden, op feiten berustte Ignatius, die dea 1 Mei was ingedeeld, schreef nl. herhaalde malen, dat hy op lage wijze beschimpt en go- slagen ishij kon dat met langer verdragen en wist ook niet waar dat op uit moest ioopen. Een meubelfabrikant te Weenen by wien Ig natius tot 30 April als boekhouder werkzaam was, zegt van hum-by was iemand van buitengewone plichtsbetrachting, groote wils kracht, een jongen met karakter, in hem was alles vereenigd, vat men in een jongmensch goed noemt..." Nauwelyks waien iliie weken Toorbij sedert zijn indeeling, of Abeles kwam bij mij en beleed my oorvegen te hebben ont vangen en laaghartig beschimpt zijn, en dat hij, wanneer 't zoo voort moest gaan, zich 't leven zou benemen. Ik troostte hem zoo goed ik kon, doch nog waren geen 14 dagen voorbij of hij kwam weder geheel lusteloos by mij en vertelde, dat hij weder geslagen en op dc on gelooflijkste wijze beschimpt was. Veertien dagen later joeg de ongelukkige zich een kogel door 't noofd. Dat is 't militairisrae bij onze Duitsche na buren in Oostenrijk, i Rusland Een bru'aly. v> 'ïramling. De huiseigenaar- Kastrowizki te Wilna werd dezer dagèn in een spoorweg waggon be roofd. Hij had te Moskou zaken gedaan en reisde nu iu een waggon tweede klasse terug. Hij bevond zich alleen in een der comparti menten in de naaste afdeeling zaten twee met jonge vrouwen. Onderweg sliep Kastrowizki inplotseling schrikte hy wakker en nu zag hij, hoe de beide vrouwen bezig waren zijn zakken te onderzoeken. IIij greep een der vrouwen bij de banden, maar de tweede trok een dolk en wondde K. in de borst. Deze liet tiu de eerste vrouw los, om zijn aanvalster te ontwapenen. Zij liet onmiddelyk den dolk vallen, die werd opgeraapt door haar gezellin, welke K. twee gevaarlijke wonden aan den hals toe bracht. Het arme slachtoffer stortte, badende iu zijn bloed, op de bank en verloor het be wustzijn. De beide vrouwen verlieten op het eerstvolgende station den trein. Eerst een haif uur na den aanval werd K. gevonden. Hij werd onmiddeiijk door een in deu trein aanwezigen geneesheer verbonden, zijn toestand is echter zeer ernstig. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat do beide vrouwen behioren tot een rooversbende welke uitsluitend zich de beroovmg van spoor- wegreuigers ten d iel stelt. Spanje Een van Genua uaar I'ontedeciino rydende paardentram is onderweg door vijf gewapende mannen aangevallen, dank zij der energie van den koetsier en den conducteur, gelukte het de aanvallers af te slaan. Een kort daarop volgende tram, werd op gelijke wijze aange vallen, doch inmiddels toegeschoten karabi- mers konden na een heftige worsteling drie roovers gevangen nemen, terwijl de overigen in de duisternis ontkwamen. Amerika Een hevige brand heeft te Gibson in Nieuw Brunswijk gewoed. 80 huizen, G raagazynen en 2 kerken benevens het spoorwegstation worden in de nsch gelogd. I)e schade wordt begroot op 200.000 dollars. De Cholera. Te Mekka zijn, volgens Reuter, Maandag 999 personen aan de cholera overleden. Volgens berichten van het Russische minis terie ven binnenlandsche zaken maakt do cholera slechts weinig slachtoffers meer in do provinciën, waar de ziekte nog niet geheel verdwenen is. In Podolio bleef ze editor ernstiger dan elders wuedon. Van den 28en Mei tot den lTe.n Juni heeft men daar 102 ziektegevallen en 31 sterfgevallen geconsta teerd. De consulaire berichten ontkennen, dat de cholera in Perzië met nieuwe woede uitgebroken is. Nederland. VENRAY, 1 Juli 1893. Wat heerschte er een drukte in tuin en op akker. Het had geregend en er moest nog veel gppoot en gezaaid worden. Dit kon meu merken aan de markt van Maandag. Anders zoo druk bezocht, liot zij Maandag hierin veel te wenschen over. Ook do handel, onder het hoornvee was slap. De biggen hadden echter meer al'trok, voor de prijs van f 6 tot f 8 werd menig biggetje verkocht. Dit jaar vierde het Genootschap der II. Kindsheid haar 50 jarig bestaan. Ook ia ons dorp iiot men dit feest niet onopgemerkt voor bijgaan. Dit konden wij Donderdag zien. Van bijna alle huizen alwaar de optocht passeerde wapperde do nationale vlag. Prachtig en luis terrijk was deze optocht. Alles getuigde dat er geen moeite gespaard was, om dit jubelfeest op een bijzondere wijze te vieren. Een woord van lof, aan den Directeur, den Eerw. heer Gitmaus en aan allen, die hebben medegewerkt of bijgedrageu tot het slagen van dit jubelfeest. Alhier zal de verkiezing voor vier loden van den gemeenteraad plaats iieüben op Dins dag 18 Juli a. s. Zondag was het anders zoo vreedzame EvgelsUoveu het tooneel van zeer belreuiens- waardige gebeurtenissen. Een treeselyke strijd tusschcn kermisbezoekers en de politie deed daar de kermisvreugde verkeeren in diepen rouw. Laten wij het voorgevallene op den voet volgen Een muziekfeest had hondorden gasten en belangstellenden in üe feestweide vereenigd. Een aantal muziekgezelschappen van elders zongen of speelden beurtelings op de kiosk onder deze ook de beide harmoniegezelscbap- pen -Si. Cecilia" en -Eeudracht" van Ntou- wenhagen. Terwijl nu laatstgenoemde gezelschap zyn stuk uitvoerde, bevond zich de directeur van -St. Cecilia" in de nabijheid van de kiosk, lachende met een paar leden van zijn gezel schap. Dit lachen werd van de kiosk gezien en als een bespotting van het spel aangemerkt. Nau welijks was het stuk dan ook ten einde, of het lid der "Eendracht," de heer S. vloog op de lachers toe en vroeg den directeur op hard handige wyze rekenschap. De ruzie hierover ontaardde spoedig in een algemeene vechtpar tij, waaraan schier allo leden der beide har monieën deelnamen. Thans trad de rijkspolitie - vertegenwoor digd door den wachtmeester Goodegebiiro en den maréchaussee Vosmeer der brigade uit Kerkrade als scheidende partij op. Woor den hielpen echter niet, en nu werden de karabijnkolven gehanteerd. Toen keerde de woede der vechtenden zich evenwel tegen de buide politiemannen. De marechaussee Vos meer werd overmand en raakte onder den voet: de karabyn werd hein ontrukt en hij geschopt en geslagen. De wachtmeester yldo toe en slaagde er in, hem te ontzetten, zoodat hij gelukkig weor op de been kwam. Nu moest hij den strijd weer hervatten. En weldra geen redding meer ziende voor de overmacht, greep hij naar de revolver en loste een schot, dat zekeren Johan Derckx uit Nieuwen hagen, in den hals trof. De broe der vau dezen, Alarlinus Joseph Derckx, zng dit en wilde op den marechaussee Vosmeer toespringen, toen deze opnieuw een schot loste en den laatste doodschoot. De kogel had zijn hoofd by de slapen door boord on de dood was onmiddellijk gevolgd. Het lyk is 's avonds door 't parket geschouwd. De beide getroffenen waren de zoons eoner hulpbehoevende weduwe, en als braaf en op passend bekend. Zij schijnen zich door drift to hebbeu laten vervoeren. De toestaud van Johan Derckx is niet ho peloos. Te Cadier en Keer is de bliksem in den toren geslagen. Duizenden leien en velo dek- plankon werden naar alle zijden heengeslingerd De spits is vol gaten. Ook inwendig zijn bal ken en stellinghouten stukgeslagen,zelf» galeu en scheuren in de mergelmuron gekomen. De Bchade is groot, doch de toren is verzekerd. Gelukkig ontstond geen brand en bleef do bliksem buiten de kerk, waar de E. li. Pastoor juist catechismus hield. Wijselijk werden do kinderen binnengehouden, zoodat do neerval lende leien en planken geen porsoonlijke onge lukken veroorzaakten. Men meldt uit Hoogezand aan de Amst Zaterdag had op bevel van den ryksontvan- ger te Slochteren de executoriale verkoop plaats van den inboedel van Jacob Venema, te Maai teushoek, wegens het niet betalen van zijn personeele belasting, bedragende ongeveer f3 waarvan trouwens reeds 2.3 was betaald, De kosten beliepen ongeveer f24. Om 10 uur verscheen de deurwaarder met twee getuigen, de burgemeester van Slochte ren met tien rijks- en gemeenteveldwachters, en 9 maréchaussées te paard. Al deze voorzorgmoatregelen waren geno« men, omdat de socialisten a.len wareD opge roepen, om te voorkomen, dat de inboedel van V-enema werd ingepakt. De roode vlag woei boven van het dak. Allo socialisten die maar even konden, waren tegenwoordig; de zwakke sekse was natuurlijk ook present. De werkelijk nette inboedel bracht op da somma van 54 centen. Zoo o. a. werd een regulateur verkocht voor drie cents, een lin nenkast voor vyf, een kinderwagen, waarin een kind, netjes uitgedost, voor twee-en-halv® cents. Aardappelen. De lmndol in nieuwe aard appelen is in de Tielenvaard buitengewoon levendig. Vooral ten behoeve van Duilscldand worden vrij aanzieulijko hoeveelheden opge kocht. De omzet bepaalt zich uitsluitend tot Geldersche kralen en muisjes. De qualileit ia uitstekend, maar de opbrengst valt niot mee. Er wordt betaalt tot f 3 per H.L. Men denke er aan nu het nog tyd ia: aardbeien in slaolie bewaard, zyn een uitste kand middel tegen winterhanden en voeten, Een timmerman te Groningen, verdween voor geruiinen tijd, zonder eenig spoor na te lateu. Natuurlyk werd aan een ongeluk gedacht. Wat de ouders ook deden om den vermist® weder op te sporen, alles te vergeefs. Dezer dagen kwam de veiloren zoon echter plotseling weder opdageu. flij had maar eens een uitstap je n.iar de tentoonstelling te Chicago gemaakt. De centen wai en natuurlyk spoedig uaar de maan geweest en toen had hij eerst zooveel moeien oververdienen. dat de terugreis weder aanvaard kon worden. Te WageniDgeu en op versehillende andere plaatsen hebben de melkverkooper® den prijs per liter van 8 op 10 cent verhoogd, wegens schaarschte en duurte van het veevoe der. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 27. Een Atjeh tragedie, oorspionkelijke novelle Ken kloekmoedige vetdediging (met illus tratie). De tentoonstelling te Chicago (met 2 illustraties). Zwakheden van beroemd® personen. Hot naspel in hei Pauama-procc» in de gevangenis van Etampes (met illustratie). Een echtgenoot filosoof (met illustratie). Cballemel Lacour (rnet portret). Losgebro ken goden in Birmah (met illustratie,. Anecdoten. Ook een engagemeut (met twe® üiustraties). Puzzle. Dames-Rubriek. Mode. Afgedwongen vaderlandsliefde. Twee dooven of de vergissing van een melk boer (met 2 illustraties). Een lesje in 't weldoen. Oplossing van Prijsraadsel XLIX. Do steen van don Genei alen staf. Groot® Prijswedstrijd, Taalkennis aan de hoven. Huwolyksgift verzekeiing. De Prijs- winnors der raadsels XLV en XLVI. Over onze dranken. Zomeifat naar de nieuwst® mode (met Illustratie). Dat is wat anders. Hoe bloedzuigers gevangen worden. Anecdoten-proeve No. 16. De nieuwe te lefoon. Nieuw Prijsraadsel LIII. Uok een resensie. Schaakrubriek. Marktberichten Venray30 Juui. Aangevoerd 850 halve kilo's Boter. Prys per halve kilo 53 a 57 et. Venloo, 24 Juni. Boter per ï/t kg. 48 52 ets. Biggen aangevoerd 212 per stuk 15 a IS Mk. Sambeek. 26 Jnni. Pry6 d®r Boter por halve kilo 41 a 58 cent. Aangevoerd 3022 halve kilo's. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 24 tot den 30 Juni 1893. Gebooi-ien. Gerardus Wilhelmus Johannes Baltissen Autonia Hellegers. .Huwelijken. Geen®. Sterfgevallen. Ilendrika Wismans oud 38 jaren echtgenoo» te van Martinus Custers. ADVERTEINTIEN. Fanfare Gezelschap „Euterpe". EUDaaasoa^oaiaiiiafa op het Henseniusplein, op Zondag 2 Juli 1893, *8 namiddags 0 uur. HET BESTUUR.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2