we?ea St. JOSEPH, Overzichten en tijdschriften (omtrent) 40 Missionarissen 5000 Observanton, Hermvormden, Recol lecteu, Alcantarijnen omtrent 15,000 Convenlueelon 4315 Capucijnen lieligieusen der le Orde totaal 27,197 j Frankrijk De -Figaro" heeft weer eene aardigheid gevonden, liet blad geeft de cijfers die de rangorde aanduiden, welke iedere letter van Carnoi's naam iu net alphabet inneemt, opge teld, en komt dan tot uet volgend resultaat S19 A1 D1 I9 C3 A1 R18 N14 Olö T20 m 104 Dat is het cyfer van de beruchte lijst der in de Panuma-zaak omgekoclite purle- znentsleden- Hulent sua fata numeri.' roept de -Figaro" uit. Duitschland De groothertog en de groot-hertogin van MecklenburgStrelitz zuliu» den 2Sen Juni hun gouden bruiloft vieren. Er zullen geen leesten gegeven worden iu plaats daai van zal de groothertog godsdienstige gestichten oprichten. Op bet oogenblik, dat men in ons land moeite doet om den verboden vee-invoer naar Duitschland op te hellen, wordt over de greii- zeu even sterk daarna verlungd. Door de langdurige sluiting der Duitsche grenzen is men in Pruisen zoo verlegen om vee, dal de markten m de grensplaatsen bijna met ge houden kunuen worden. Ongetwijfeld zal de Duitsche regeering, wanneer zij bovenstaand verzoek omvangt, inet dit verschijnsel reke ning houden. Een vreeselijken moord heeft Wuensdog in een der bosschen van Oost-Pruisen plaats gehad. Een koopman uit lusierburg was op weg naar huis, toen bij hongerig geworden Aardappelen Sn Faring werden hem voorge zet en hij betaalde royaal, doch niet genoeg naar de» zin vau de houthakkers, die den ongelukkige vermoordden en zijn lijk verbor gen ouder takkebossen, waaronder het latei- door een jachtopziener werd gevonden. De drie schurken zijn in banden van net gerecht. Verloving van den erfgroolhertog van Luxemburg. De erfgroothertog is verloofd met hertogin Anna van Braganza. De erfgroothertog Wil lem Alexander, generaal-majoor iu het Üos- lennjksclie leger, is bijna -li jaar. oud. Hij is de eonige zoon van groothertog en de stam houder van het Huis Nassau. Zijn verloofde is de ruim 31-jarige dochter van prins Miguel van Braganza, het deu 14 Nov. I860 over leden hoofd van den prinselijken tak van het Huis Braganza. Deze verloving van den erfgroothertog van Luxemburg raet de aarts-katholieke prinses Anna van Braganza maakt tc Berlijn in som mige sferen eenen onaangename*? indruk. Zoo schrijft o. a. de conservatieve, ook ten Hove gelezen -Reichsbote": -Men vermoedt dal de erfgroothertog zijne toestemming gegeven heeft tot de kalholioke opvoeding der eventueele kinderen en dat dan het Huis van Oranje, eeitijds een vaste burcht van het protestantisme, welks laatste reclit- streeksche nakomelingen de hertogen van Nassau zijn, bij zijnen terugkeer in de Neder landen, waar Willem van Oranje zijnen hel- denstrijd voor protestantisme gestreden heeft, weder tot het katholicisme zal overgaan. Bij da verzoening, die de Duitsche keizer vier jaar geleden met den toenmaligen groothertog voltrok, herinnerde bij nog aan het grooto gemeenschappelijke evangelische verleden der beide huizen van Brandenburg en Oranje." De ring, welken de keizer den Paus op zijn bisschopsjubileum heeft laten overhandi gen, is, naar wij aan een bericht der -Frank. Zeitung" ontleenen. van buitengewone schoon heid en pracht. Reeds alleen do wonderbaar gelijkmatig geslepen briljant vertegenwoor digt een vermogen. Het model is uitgevoerd in stijl Frederik II. De band geeft aan de beide zijden naast den steen, den rijks-adelaar en de voorletters des keizers, W. I. R., te aanschouwen, terwijl in het vierkant do naam cijfers van den Paus met de getallen 1843 tot 1893, benevens het wapen van den Pausc-lij- ken Stoel, de sleutels en de tiaar zijn aange bracht. Door het aanbrengen van rood en groen goud. dit laatste voor het aanwenden yan de zinspreuk) in verband met het helle vuur der steen, is eeno verrassend schitteren de kleurschaker ing getroffen. Ongelooflijk rijk is de vorm der kleinere deelen, Iks ring zelf rust in een met reseda- groen bekleedt? vierhoekige kast, op welker deksel, opgetrokken iu gesneden leder met goud. het familiewapen van den Paus, door twee engelen gedragen, te zien is, de binnen zijde van het deksel, eveneens van gesneden leder, bedekt een.uit de keizerskroon, do kei zerlijke voorletters en. deu adelaar geteckend model, in goud on ivoor. De ring heeft overal de grootste bewondering gevonden. Er zal niet licht een stuk, zoo eenig en zoo harmo nisch, door de fijnste berekening der kleuren en vormbewerking uitgedacht worden. De stoute ontwerper van het geheele kunst werk is dr. Friedi'ich Schneider te Mains, wien de opdracht door den hofmaarschalk des keizers werd locveru ouwd en onder wiens toezicht de uilvoering ook heeft plaats gehad. Het geheel is ecu vuortbieugsel der Duitsche iiidusti ie. Engeland De ruwe en onstuimige wijze, waarop in Engeland de oppositie tegeu Gladstone's -Home Rule-voordacht" vau sul loopt, zal aan die voordracht allicht meer goed dun kwaad doen. De wilde boloogingen der Oran gisten le Bellest en te Cork en nu weer de onbeschaamde uitval van Lord Randolph Churchill, die in oen -open brief' aile goede Britten betfi uj geroepen liet rijk te redden uit de klauwen van Gladstone's Lavelooze meerderheid, zijn eigenlijk dingen, waarvoor Gladstone aan zijne tegenpat lijders dankbaar mag zyn. Hij zal er op zijne gewone handige wijze gebruik van maken, zegt men, door eerlang m hel Iluis het streven, om in Gister bui gei oorlog te verwekken, in eeno gloeiende redo voering aan de kaak te si ellen. Italië Behalve van de vorstelijke personen heeft de H. Vader ook vau tal van veieeingingen, orden, aanzienlijke particulieren, enz. ge schenken ontvangen, voornamelijk in den vorm van bijdragen tot den St. Pieterspen ning. De hertog vau Norfolk bijv. schonk den Paus eene cheque ten bedrage van 40.000 pond oftewel een half millioen gulden 1 De keizer van Oostenrijk gaf 100.000 florynen, de Eugelsche en leische pelgrimages samen 110.OoO pond (1 millioen 325 duizend gulden), de St. Vineeniiua-vereeniging 130.000 frs., de Katholieken van Noord Amerika 200.000 dollars (een half millioen gulden), de Ooslen- rijksche adel 600.000 florijnen, onz. Men schat het totaal der ontvangen sommen tot dusverre op negen millioen lire. Men meldt uit Weenen De proclamatie van het koninkrijk Servië en de troonsbestijging door koning Alexander is Maandag te Belgrado gevierd met een elec- trisclie verlichting van da heele stad, terwijl ten hove een groot banket plaats rond. Zwitserland De roode neus. Voor de rechtbnnk te Zurich is een allor- vermnkelijkst proces gevoerd. Een humoristisch blad, in die stad, had een inwoner belachelijk gemaakt wegens zijn roo- den neus. En deze inwoner nam het onmid- delijk voor zijn neus op en deed deu redacteur een proces aan. Op raad van zijn advocaat was do eischer zelf ter zitting verschenen, om den rechters te doen zien, dat zijn neus niet rooder was dan liet mcerendeel der neuzen in den omtrek, dat hij. ook niet misvormd was, enz. kortom, dal 't een neus was, waarmee men voor den dag kon komen. Een half dozijn getuigen, die de eischer had meegebracht, verklaarden, dat de bezitter van den belasterden neus een hoogst matig menscii was. die nooit meer dan acht glazen bier per avond dronk en dat dus, zoo zyn reukorgaan eenigszins glanzig was, de oorzaak daarvan zeker niet aan den wijn geweten kon worden. Alaar de jury sprak toch den journalist vrij en de man ruet den rooden neus moest de kosten betalen. Amerika Het 6alnris van den president der Vereenig- de Stalen is door de wet op vijftigduizend dollars per jaar of tweehonderdduizend voor zijn vierjarigen term bepaald. Bij hel begin van iederen term staat het congres een zekere som voor de meubileering van het Witte Huis toe, terwijl het zelfde lichaam zorgt dat de keukens en provisiekamers goeJ voorzien zyn. Het laud betaalt alle beambten, van den bij - zonderen secretaris tot den schoenpoetser het zorgt voor vuur en Jicht, houdt de stallen in orde en onderhoudt een tuin en tuinlieden om de tafel van den president met vruchten, bloemen en groenten te voorzien. Velen meenen, dat dit tructement meer dan overvloedig voor den president is, maar zij hebben hot mis, daar de president genoodzaakt is op eene wijze, die met de waardigheid van zijne positie en de eer van het land overeen' komt, te leven en zulk een levenswijze veel geld kost. Daarenboven moet hij vrijgevig zijn, weldadigheid aan personen die zijne hulp zoeken, en hun aantal is legio, bewijzen en daar hij niet als een hijzonder persoon geven kan, moeten zijne gaven groot zijn. De uit gaven, die aan het geven van partijen aan Congresleden, landsambtennren en vreemde gezanten verhouden zyn, zijn enorm, zoodat honderdduizend dollars pei jaar voor hem geen le groot salaris zou zijn. Nederland. YEN RAY, 11 Maart 1893. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2e helft der maand Feb. 1803, en welke op schrifte lijke aanvrage aan den Directeur van het Postkantoor to Venray kuuuen worden gere clameerd. Al. Arst, Gemert. Dezer dagen had zekere B. alhier, die aan het boomsnoeicn was, het ongeluk zyn duim af te hakken. Door de echtelieden V., te Roermond gedetineerd, veroordeeld, respectievelijk voor den tijd vau ftvee jaren eu één jaar, is tegen dit vonnis lioogèr beroep aangeleekend. Zondag voormiddag werden to Venlo door de Marechaussee 15 jeugdige personen over de grenzen gebracht, als zynde zonder geld of middelen van bestaan. Jhr. Meijer, kolonel van het 2e reg. huzaren, heelt vergunning gevraagd bij de directie der S. S. tot, liet plaatsen van een kiosk op het open terrein, liggende tegenover het café N. Pollen te Venlo. De kolonel is voornemens op gezette tijden aldaar muziekuitvoeringen door de stafmuziek te duen geven. Dinsdag nam. 5 uur is in de Maas, aan de Visserweerd gemeente Roosteren, het lijk opgevischt van F. C. v. d. E., gedomicileerd te Bevel (België), welke den 12 Febr. jl. al daar was verdronken; op net lyk weiden 69 frs gevonden. Maaüdag nacht omstreeks 3 uur, ont stond brand in de woning van den landbouwer H. J. te OfFenbeek. Daar H. J. zelf niet tbuis was en hot huis, schuur en stal iu een oogen blik in lichte laaie stond, is net moeder en kroost nog bijtijds mogen gelukken, in hun nachtgewaad, door liet venster te vluchten. Een echt pruiïisch drama werd de vorigi week te Echterbosch nabij de pruisische en hollandsche grenzen afgespeeld. Dc landbouwer F. van den Echterbosch hoedde zijne, schapen op hollandsch grondge bied ahii WJ?fi'ftuxpnF«io_»oiixi^ftk Qb.ei'cQD- daar aangfc.eden, renden op F. trachtteu 'hem met zijne schapen over de gren zen te drijven. Meermalen moest F. do paar den der douaniers mot zijn herderschup van zich af houdéfi, om niet omver gereden te wor den. Een Hond der douaniers maakte het F mede zeer In tig. De sctiadpihoud van F. scheen het gevaar van zijn mee»ter te kennen, viel den hond der douanen aan ;n joeg hem op de vlucht. F. had in lie voor hem zoo netelige positie good zijne tegenwoordigheid van geest behou den en, bijgestaan door zijnon houd, was hij in betrekkelyc korten tijd vor van de grenzen verwijderd. Zaterdag liiflft do brigade-commandant der mai échaussée Echt een onderzoek ingesteld en bespeurde sn duidelijksto aan den afdruk der paarden»? ven en die der schapen, dat men getracht ad F. te omsingelen en met zijne scbapenh ,r Pruisen to voeren. De brigade-:, umaudant, die de grenzen uit stekend kent *i) iit meermalen heeft bewezen, bevond bij om ming van het terrein dat F. met zijne scham nog tweehonderd passen van de grenzen \vs ebleven. Dit siaaltjev; i echt Pruisische» willekeur zal nu wel enfetaartje krijgen, daar de zaak iu handen deipditie is. Op de Voensdag gehouden veemarkt te Boxmeer, as Je aanvoer van hoornvee re delijk. Wains de nog te hoog gevorderde prijzen kwd het tot weinig zaken. Ofschoon er voor soi weivee nog al kooplieden aan wezig ware) In biggenvas de aanvoor grooter en waren al spoedig, f2.50 tot f2.75 per week op geruimd. Amsfdam heeft in den laatslen tyd herhaaldol, van zich doen spreken door tal rijke grooeii kleine branden. Zoo wi Dingsdag de brandweer geala- mcord vo vier kleine binnonbranden en een Bchoorstét'ruiid. Toch moesten bij een dezer branden j-ee mannen het leven er bij latcn; zij vcrstifei door deu rook, tcrwyl eene oude vrouw. 1 het naar beneden springen uit de 2de verding zulke zware kneuzingen beko men heaj dat zij na korten tijd overleed. Ook dfebraod was weer aan het omvallen eencr Poteumlamp te wijlen. Oroverzoute spijzen weder bruikbaar te maken Men ntt een stukje spon3, dat men eerst in warm "er heeft uitgewasschen en daarna uitgewron, en houdt dit een poos aan een vork in nog kokende spijs. De spons zal het overtge zout spoedig tot zich trekken, Ook al een gevolg van werkstakingen Ook in Twente ondervindt men in zeer sterke mate de gevolgen der werkstaking in het Eugelsche katoendistrict. Zeer vele fabrie ken, welke met Engelsch garen werken, kun nen geen voorraad genoeg ki ïjgen, zoodat de arbeiders niet geregeld kunnen werken. Te Enschedé, te Oldenzaal en Ic Almeloo wordt reeds geklaagd over geringe» verdien sten, en men hoopt algemeen, dat aan dezen toestand spoedig een einde zul koinen. Zooveel mogelijk worden ile garens voor den inslag nu uit Duitschland ontboden. Alet het oog op het ongezonde en dc wei nige voedingwiuirde van iiet vleesch van nuch tere kalveren is door het gezondheidsdeparte- uient le Londen behaald, dat vlecsch van kalveren jonger dan drie weken of van minder gewicht dau -18 pond (Engelsch), in beslag zal worden genomen. Heistrekke tot waarschuwing van hen, die nuchtere kalveren voor Londen slachten. Een gelukkig vader van 75 jaar heeft bij den Burgelijke» stand le Velzeu aangifte ge daan van dc geboorte van het 28ste kind. De man is enkele jaren geleden voor de tweede maal gehuwd. Nu zul 't huut-ch wel gaan, oude man 1 Zeehonden genoeg! Nu er langs de Tesselsche kust veel haring wordt aangetroffen, wemelt hel daar letterlijk van robben of zeehonden, die ijverig jacht ma ken op de haring en er duizenden verslinden, evenals dit de brumvisscheii doeu. Op de zand banken ziet men tijdens laag walcr gekeele troepen zeehonden liggen slapen. Welbohagi lijk liggen deze dieren zich dan te koesteren hol zonnetje," Yee invoer in Duitschland! Van vertrouwbare zijde vernemen wij, dat de bemoeiingen der regeering om Duitschland weder voor den invoer van Nederlandseli vee geopend te krijgen geheel misiukt zijn. Van een invoer uit de drie noordelijke gew< naar Duitschland is ook geen sprake meer. Trouwens dit zou ook al te dwaas zijn geweest. Er zijn slechts drie provinciën besmet, bene vens Genemuiden en do invoer zou alloeu voor Groningen, Drente en Fnesiaud zijn openge steld met uitsluiting van het overige niet be smette deel van ons land; dit was waarlijk ondenkbaar. Duitschland houdt zich verstoord, dat inder tijd Nederland den invoer van vee. benevens van alval van vee, (huiden, enz heeft verbo den wegens hotlioerschen van mond- cn klauw zeer. DiL geschiedde met liet oog op Engeland eu dit moeten we nu bezuren. Zw. Ct. gewone spek te onderkennen? Afen zogt aan eon dennen-houtgeur, welke het Amerikaan sche spek eigen blijft, ook zelfs nadat het gebakken is. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 11. De arme dichter (met illustratie). Het gestoorde Huwelijksfeest /een historische schets.) Nog te onnoozel (met illustratie). Zuchto wenk (met illustratie). Een model echtgenoot. Tijdsverschil of tijdseenheid? (met schetsteekening). Louise Michel en haar ratten. De Nigara bevroren (met illustratie). Toen het gaslicht werd inge voerd. Eetbare en vergiftige champignons. Uit het loven van een toovenaar. Een storm op de kust van Brctagnc (met illustra tie). Zonderlinge sport (met 4 illustraties). De echte Fra Diavolo. I)e neus ais ver rader (met illustratie). L'ëtat c'esl moi. Voor hen die Petroleum branden. Do win ners der Prijsraadsels VII, VIII en IX. Oplossing Prijsraadsels XVI, XVII en XVIII Van lang geleden. Sommige snelheden Puzzle. Nieuwe Prijsraadsels. Anec- doten. Van waar de visitekaartjes komen? Al te kras verwijt (met illustratie). Strenge winters. Hoe raon het moet aan leggen. Anecdoten-proeve. Schaak- rubriek. Mededeelingon. Marktberichten Venray, 10 Maart. Aangevoerd 1375 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 60 a 72 ct. Horst10 Aluart. Boter per halve kilo 56 09 ets. Aangevoerd 980 halve kilo's, Venloo18 Feb. Boter per 1/2 kg. 55 i 60 ets. Biggen aangevoerd 108 per stuk 13 a 14 Mk. Sambeeh, 6 Alaurt. Prijs der Boter per halve kilo 40 a 70 cent. Aangevoeld 4610 halve kilo's. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den -1 tot den 11 Maart 1S93. Geboorten. Anna Cntiiarina Huberta Wijnhoven Johan nes Antonius Poels Catharina Willems Maria Petronella van Rijswijk Mulhys Gernrdus van de Water Jan Lathouwers Martinus Hubertus Wisraans Pctroaella Wilhelmina Gourts, Huwelijken. Gcene. Sterfgevallen. Theodoras Beclet oud 19 maanden Huber tus Johannes Siebers 10 maanden Johannes Hnbortus Derikx 1 maand Caspar Hubertus Gooien oud 3 jaren Mathijs Gorardus van de Water 3 dagen. IFefc Feest van Patroon der Christelijke Huis gezinnen, van een gelukkigen levens staat en van een zaligen dood, te SMAKT-VENRAY, zal dit jaar wederom PLIïCUTIO gevierd worden. Zondag i9 Maart, het Feest van St. Joseph om tien uur Hoogmis met preek; 11a den middag om 3 ure plechtig Lof met preek. Maandag 20 Maartaankomst van de processie der H. Familie van Venray en om 9 ure Iloognus met preek. Zaterdag 25 Maart, het Feest van O. L. Vr. Boousciiai', na den middag om 3 uur Lof met preek. Zondag 20 Maart, om 10 nur Hoogmis met preekna den middag era 1 uur aan komst der Congregatie van O. L. Vr. uit Cuyk, en ten 3 ure plechtig Lof mot preek. Zondag 23 April, het Besciiermfeest van den H. Joseph, aankomst der Congre gatie van O. L. Vr. uit Venray, en om 9 uur Hoogmis met preek. Na don middag om 1 uur aankomst der H. Familio van Beugen en om 2 uur plech tig Lof met preek. Maandag 22 Mei, tweede Pinksterdag na den middag aankomst der processie van Overloon en om 3 uur plechtig Lof met preok. Gedurendo de Octaaf van St. Joseph en op Woensdag na de octaaf zal de M. Mis beginnen om 8 uur, op de andere dagen om 7 uur. ME. Aan de pelgrims naar St. Joseph te SMAKT wordt in herinnering gebracht dat het Station Vierlingsbeek op 30 mii.uten afstand van de Kapel gelegen is. ADVERTENTIEN. Burgemeester en wethouders van Venray, - *.-1—dat de patentbladen 3e kwartaal dienst 1892'93 van HEDEN lot 19 MAART a. a. ter gemeen te Secretano 1» ontvang kunnen worden ge nomen. zullende do niet afgehaalde bladen na dien tyd door den Rijkedenrwaarder worden rondgebracht tegen betaling van 10 cents per stuk. r Vimjt, d.n II Maart 1833. Burgemeester .11 Wethouders Toornoemd, De Burgemeester, PH. ES SER. Burgenifesler en Wclhoudm der Gemeente Venray, gelet op art" 10 der wet van 1 Juli 1850 (Stbl. No. 37) biengen hij deze ter openbare kennis dat da lijsten der kiezers heden vastgesteld en aan geplakt zijn en gedurende veertien dagen ter Secretarie voor eenieder ter inzage zyn nedergelegd. Venray, 3 Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd. PH. ESSER, J. STOOT, Burgemeester, Secretaris. Bij deze heb ik de eer hat geachte publiek te berichten de ontvangst van eeno groote sorteering bloemen en linten, voor TOEREN en HOEDEN, in verschillen de kleuren en pryzen; beveelt zich tevens minzaam aaa voor het garneeren van Dames- en Kinderhoeden, alsook voor het maken van COSTUMES. Mcj. Verheijen, Paterskerk, VENRAY, De Ondergeteekende berient het geachte publiek van Vknkay en Omstreken dat hij zich beleefd aanbeveelt tot het van alles wat in dit vak voorkomt. Tevens is bij hem te verkrijgen eigen gemaald Linnen ens. P. J. Beerkens, Straat, Venray,

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2