Boomen planten, ZATERDAG 25 FEBRUARI 1893. No. 9. JAARGANG. Prijs der A^dvertentiën: Tan 15 regels 30 c. elke regel meer 0 e. groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Advei tcntiën. 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venrat 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland 85 e. afzonderlijke nummers 6 c. UitgeVjer L, A. SA&8EN. Deze Courant verschijnt iedcren Zaterdag. dvertentien of Ingezonden i Stukken gelieve men Vrijdag ■vóór 2 uur "s-middags te be zorgen aan het Bureau «Peel en Maas te Venray. Onder de slechte manieren van on zen tijd, die zoowel onder de burger klasse als onder dc hoogere kringen in de maatschappij hoerschen, behoort voorzeker te worden gerangschikt het schulden maken, het leven op crediet. Een overgroot aautal lieden veroorlo ven zich groote uitgaven, zonder daar bij rekening te houden met hunne inkomsten. Zij laten, gelijk men zegt: «Gods water over Gods akker loopen;'' bekommeren zich al heel weinig, om de beginselen van recht en billijkheid, en zouden zich daarenboven zeer be leed igd en vertoornd vertoonen, wan neer deze of gene hen cet.ige aanmer king durfde maken, np hun verdoHelijk systeem van huishouden. Dat zulke lieden ten slotte in de rampzaligste omstandigheden zullen geraken, zulks spreekt van zelf. «Dc kruik gaat zoo lang te water tot zij eindelijk breekt. Het verleeuen van crediet heelt ook zijne grenzen, en het geduld dor ere diteuren, dikwerf al te rekbaar, raakt mede eenmaal ten einde. De gewoonte, oui met gereed geld te betalen, daarentegen biedt menig voordcel aan, en het is een vaak be wezen ioit, dat zij, die zich aau dezen regel onderwerpen, goedkooper en aangenamer leven dan die personen, welke hunne toevlucht nemen lot het crediet. Deze laatslo toch laten zich gemakkelijk overhalen, om meer to koopen, dan zij voor hun gebruik of Ueuiiletoii. Stalknecht Fiets kloekheid, OP Paardendieven van Kentucky. 15. «Ah, zoo, dan is bij u don eersten keer ontsnapt?" vroeg ecu der maunan. »Iu 't geheel met, ik zinspeelde op ka pitein Hartly de wezel maukto ziuli den tweeden keer van hem meester." Deze uitleg was «edelijk gonoeg en toch twijfelde do beude er aan, zy geloofden veel oor, dat do atalkuocbt ben lo slim was ge weest. Zoo stonden do zaken totdan volgenden dag, wanneer een lid dor bendo, die «ene ge- heele week afwezig was geweest zijno ver- sehyning in de schuilplaats maakte. Deze man word Itoekor genaamd. Hij bracht eeu zeer schoon paard mede, dat liij gestolen bad eu de beude heette bom wel kom. Na de band van allen te kobben gedrukt, atak hy een sigaar aan en zich tut Morris en Bunker keerende sprak hij droogjes. -Laat mij toe dat ik cojtgratuleer ovor uwa ontsnapping." -Van do politie? Ja dank u,'' ant woordde de vluchtelingen. -Neen, dat was geen groote dand, maar ik contraguleer u omdat ge uit do banden van dien jongen ontsnapt zyt.'' behoeften noodig hebben. Men zou ze ker zijne behoeften meer beperken, indien men zich regelde naar het geld, dat men bezit en indien men a contant betaalde. Ilij toch, die zich van het crediet bedient, is steeds in de moo ning, dat hij zijn voordeel zal doen bij groote hoeveelheden te koopen. In zoover het artikelen voor dagelij Itsch verbruik betreft, is dat zeer dikwijls eene dwaling. Want, behalve de on aangenaamheid en de ontevredenheid, welke men gevoelt als het er op aan komt, de groote rekeningen te voldoen; behalve het gevaar nog, dat men loopt het bedrag dier rekeningen hooger te bevinden dan men gemeend had, vreezen wij niet te zeggen, dat liet in huishoudens, waar van alles groote voorraad is, ook het verbruik het grootst is; terwijl integendeel daar waar men weiuig in eenmaal koopt, meer zorg besteedt wordt, om met bescheidenheid te gebruiken. Als een vaste regel kan men stellen, dat bij voorbeeld, 5 kilo van zekere wga»', to pal-.Sfja. opoo-ltfj.»!. zullen verbruikt ziju dan 5 .naai één kilo afzonderlijk gekocht. Waarom? Onulat groote voorraad eene aanhou dende bekoring is, om de gewone grenzen van gebruik te overschrijden. Dit is eene waarheid door de onder vinding gestaald. liet is dus in het algemeen tegen ons belang al te grooten voorraad lo koopen, en zulks des te meer als wij op crediet koopen. Door aldus te handelen, verliezen wij de vrijheid, om onze inkoopen te doen, daar, waar het ons belieft in magazijnen of winkels, die ons het meeste voordeel aanbieden; wij zijn gedwongen als het ware lo blijven koopen bij hen, wien wij nog gelik schuldig bleven. Mocht men in omstandigheden, dat -Ik. begrijp niet wat gy bedoelt," zoi Morris, een onschuldig gezicht snijdende. -Aoli, maakt toch zulko verloren praatjes niet," ilt was zelf in den omtrek en weet er alles van. liet is de kluchtigste geschiedenis die in langen tijd vooi-Tiel. Do twee mannen bloo»den tot de toppen hunner ooren, en Rooker, een zware ruwe kerel die daarbij nog een buitengewoon grovo keol had, welke, telkens als zyn mond open ging, een geluid liut hooien dat veel over eenstemde met den klank Yan enne verroeste stoomfluit, welke oorspronkelijk bestemd was om de henedon »b taol" aan te geven, liet zijno zwart hcroukte tanden zien en lachte ben uit. Do twee aldus blootgestelde gasten waren wel geneigd om boos te worden, doch daar zij zagen, dat eene ernstige opname der zaak die eenvoudig van kwaad tot erger maken zou, verkropten zy alles, weliswaar tegen wil en dank, om niet nog meer uitgelachen te worden. De leden der bende waren natuurlijk zeer nieuwsgierig om to weton hoe do zaak zieli had toegedaan, en toen Rooker de goschiedo- nii in al hare bijzonderheden verteld had, moesten de overige makkers, niettegenstaande hunnen hevigen baat togen Piet, den buik vast houden om zieh niet te bezeoren door het geweldig lachen. -Wij mogen de zaak nu juist zoowel bekennen als niet," zeide Morris. -Ja de kleine schelm heeft heeft ons beet genomen, en ik geef die taak op als een onuitvoerbaar werk. Geen Seville meer voor mij, als 't u belieft. Tim Bunker is echter van wil den paardenpoetser eu stalveger hier te brengen, en daar heb ik niets tegou, maar ik zal hem mon belet wordt, de. gewone rekenin gen te betalen, dan zullen do blijken van inschikkelijkheid der leveranciers ook maar een korten tijd duren. Hieruit ziel men reeds hoe nadeelig het is, zoowel onder zedelijk als eco nomisch oogpunt, bij zijne leveranciers op crediet te koopen Die dc gewoonte heeft, met gereed geld to koopen is niet bloot gesteld aan al liet onaan gename, dat we hier aanstipten. Hij geeft zich nauwkeurig er vooraf reke ning van zijne uitgaven; hij koopt alleen voor hetgeen onmiddelijk noo- dig is, en hij heeft de verzekering, dat, hetgeen hij koopt, niet zal ver nield worden. Zoodoende gewent hij diegenen, welke hen: omringen, aan orde en matigheid, en het spreek woord: «Jong gewiind, is oud ge daan," zal zijne verwezenlijking vin den in do toekomst zijner kinderen. TYf>t Hc.ilu..-. t-.nf Jpof? boomeu veeltijds teleurstellen vindt dikwijls zijn -oorzaak in een verkeerde wijze van planten óf poten.Niet zelden toch verliest inéu denjtoestand van den grond, dén tijd des jaars, de weerge steldheid en een doelmatige plantwijze uit het oog. De quaestie is met den boom maar in de aarde tc plaatsen, maar om dat goed te doen, overeen komstig de natuur van de plant en de voorwaarde van haren groei. Van de wijze van planten hangen grootendeëls de kracht, do hodgé.ouder dom eu de vruchtbaarheid van den boom af. Vóór men tot jje eigenlijke planting mag overgaan, ïim^r^brst do grond tot op een diepte van zestig, zeventig c.M. omgespit worden, ten einde de verlen- tocli •vaarwel" zeggen, wanneer hij vertrekt." -Dan verwacht gij hem uooit meer te zien terugkeeren vroeg Rooker. -Nooit komt hy weer!" -Gij schijnt buitengewoon veel sohrik te bobben Morris," viel Tim in -hebben ze u dan toch zoo verschrikkelijk in het nauw goxol?" -Wel, het was nog piet zoo erg als men deed met kapitein Ilarlly, Miltou, Lutwig, 'Ijler en andere die opgehangen werden ik ben nog heelhuids teruggekeerd. Gij kunt gaan, Tim, ik doe liét-niet. Ik heb al meer dan gonog, zoo'n varken ben ik ook niet, dat ik allvs wil." Tim's geest was vol wraakzucht, zoo zeer had hij besloten den dood van Hartly en de anderen to svreken, en zoodanig was hij ver gramd over da flinke poets hem door Stal- kuacht Piet gebakken; da», hij er zelfs niet aau dacht, dat het do tweede maal met hem nog erger zou kmint-a alloopen. Ilij zou het wagen, kosce wat het wil. Ken man die op wacht had gestaan, nabij de beweegbare plaats van den rotsmuur, kvrara eensklaps bijna buiton adem, de spe lonk binnen goloopeii en verhaalde dat daar zooeven vorsehoiJene\oaann#n te paard waren geweest, dat zij. in den stroom hadden stilge houden en de teckens der paardenhoeven nauwkeurig hadden waargenomed. Die aankondiging baai de met weinig be langstelling ook in ecje zekere mate verlegen heid, en de aandacht werd voor het oogenblik niet meer op Morris en Bunker gevestigd. Mannen waren daar vroeger geweest, ook haddon zij by de geheime opening stil gchou- ging en de vermeerdering der wortels le bevorderen. Veel tuiniers begaan daar bij de fout om den ondergrond naar boven en den bovengrond naar beneden to brengen, niet wetende, dat daardoor de vruchtbaarste, de natuurlijkste aarde wordt weggeborgen en de schraalste, aanvankelijk weinig beduidende, voor den groei wordt aangewezen. Het beste tijdstip voor het spitten is de zomer of hel begin van den herfst, de beste tijd voor liet polen zelf die van half October tot 1 Januari. Nu kan men ook wel gedurende den winter planten en zelfs in het voorjaar, maar in dat geval ontwikkelt zich de boom in het eerste jaar minder voordeelig dan waa neer men hem voor de winter had ge poot. Is evenwel de grond gedurende het koude jaargetijde doorloopond nat, dan moet men natuurlijk de planting meer naar het voorjaar verleggen. Even wel hebben de pitvruchten veel tegen op zoo'n late poting; de steen vruchten geven er minder om, want zij lijden zeer wei nig, ook al verplant men ze, terwijl ze aan het groeien zijn. Ia't laatst van den nerlSt gcjnatiic u.u»un irt «w~ winter nieuwe wortels, die hun reeds vroeg genoegzaam sappen toevoeren om hun hunne vochten te doen behouden als in Maart of April zeer droge winden waaien. Velen hebben de gewoonten om, vóór de boom geplant wordt, hem geducht in zijn wortels ie besnoeien. Dat is beslist niet goed. Hoomeu dio weinig meer dan een hoofdwortel bezitten, zuilen veel minder vruchtbaar zijn clan zij, die tot aan den hals met wortels zijn beztt. Wat men mag wegsnijden?: geschonden, gebro ken en verdroogde wortels of zulke, die te diep uaar benedeu schieten. Wat weggesneden moet worden, suijde mon schuin af, zoo dat bij de planting de den, doch nooit ware» zij ievond van daar gegaan. Hunne lichamen waren tusschon de heuvelen begraven en hunne paarden waren door dc bende toegoeigond. Een paar der makkers werden op wacht gezet oiu den terugkeer der onderzoekonde ruiters af ie wachten, met liet bevel die geen leed te doen, zoo zij ten minste niet door toe- kenen ol' gebaren kennis van den geheimen doorgang verraadden. Doch het wachten en waken was te ver geefs; zij kwamen niet tei ug, zij hadden een anderen wog gevonden .om de plaats hunner bestemming te bereiken, en dit werd nu door de hende aangezien als een zeer slecht teoken, en zij gevoelden zich mot langer veilig. Niemand mocht de schuilplaats verlaten. Al do loden der bende waren liet oeas, dat or buitengewone maatregelen moesten wor den genomen, want ingeval hunne schuilplaats ontdekt was of werd, dan zouden de poppon spoedig aan het dansen zijn. Eeno week van by/.ondere waakzaamheid ging voorby zonder dat ine» verder iets ge waar werd, on de roovers leidden daaruit af, dat zij niet ontdekt waien, en dat de mannen gedurende den nacht daar ongemerkt moesten zijn' voorbij gereden. Tim Bunkor, die als het war#, op beate kolen had gestaan om zyn tweede bezoek aan Seville te brengen, maakte nu toebereidselen om daarheen te vertrekken. Hy bereidde een klein pakje, hing het aan een stok over zijn rechter schouder- en ver trok te voet. Het pakje bevatte een ouden versloten en gescheurde» jas en eeoig voedsel. Alvorens te vertrokken, maakte hij ziju "wondvlaklo naar beueclen gekeerd is. Moeten boomen verzonden worden, dan ontdoe men hen van hun bladeren, zoo ze die nog hier en daar mochten I hebben, cm de uitwasemingtegen te gaan. liet verdient, voor hetzelfde doel dan ook aanbeveling om de wortels zoo min mogelijk aan dc lucht bloot te stel len. Een flink bad in een mengsel van dunne koemest en klei verdient hier alle aanbeveling. Dit mengsel vormt een korst om de wortels en behoedt deze dus volkomen voor uitdrogen. Moet men veel boomen tegelijk poten dan dienen ze natuurlijk ook in mass te •worden aangevoerd, maar moger niet op den grond bewaard w orden. In schuine richting plaatse men ze dan in de aarde, liefst op een beschutte plaats eu met den kroon naar het zuiden gekeerd. Is men eindelijk geheel tot d planting gereed, dan graaft men ee opening, groot en diep genoeg om al d wortelsin hun natuurlijken stand te hui. nen bevatten en zorge er vooral vooi dn; deze niet in elkaar verward raken. Na den boom gezet te hebben, werpe nn:: bladaarde of kóéaiesl, op «le wortels en overtuigc zich er van dat alle holten be hoorlijk gevuld worden. Om hierin naar weusch te slagen, schudde men den boom eenige koeren zachtjes heen én weer: de aarde valt daardoor naar om laag en vult elke opening. Ging men hierbij minder attent te werk, dan zou den aardo en wortels zich niet genoeg zaam mot elkaar vereenigen ol elkaar niet innig genoeg raken: schimmelen zou i rij zeker niet uitblijven en ook zou den zich paddestoelen ontwikkelen, die doorgaans den dood veroorzaken van dat deel der plant, waarop ze voorko men. Vervolgens trapt men de aard roimlom de wortels goed aan om elke ruimte gohéel te doen verdwijnen. plan aan zijne makkei s in de ondeugd bekend, nij reide bun boe bij zich zou zwaitniaken e.. v.jrkleoden en boe bij den eigenlijk goedtn» - ligou stalknecht zou bedriegen, dooi- lie in to doen golooven dat hij een slaat was, die ge vlucht is om vrij te kunnen zijn. Verder ver zekerde hij ben. dat hy zicli voor goed va» den Stalknecht meester zou maken en boven dien nog het beste paard uit den stal van hot Chflddor hotel zou mcebreugen. De bende gaf eenigszins geloof aan oc-re kans t«t slagen, zy wisten dat Tim eau er varen nabootser was van b#t uogerkantkler on listig was hij ook. Zekorlijk. zoo Tim slechts vroeg in der. avond den stal kon binnensluipen. Piet af;- ken zon niet lang durcu bel boste paard uit don stal nemen zou niet voel bezwaar ople veren en dan kon hij don volgenden dag zege vierend terugkeeren. Bunker kwam te Seville nan, zoo als lczor reeds heeft vernomen, het eerste j r van zijn plan is op uitmuntend» wijze geso. in het volgende hoofdstak zullen we zie: liet tweed» deel afloopt. IX. Toon Stalknecht Piet zich to ruston b<;p op dien avond, wanneer Zwui te Daniel r kend op den hooizolder lag, plaatste I. in zulke positie dat hy al do bewegingen den kerel koe waarueineu. Niettegenstaande bot lantaarnlicht uit;? blazen was, verkeerde de zolder.toch niuv t'olcle duisternis. Wordt vervolg-2. iL

Peel en Maas | 1893 | | pagina 1