S. de MAN, De Botennijn Buitenland. Wollen Goederen J. v. d. Linden, We hebben eens gelezen dat zekere boer zijn pulpe bewaarde niet strookak- sel. De man voegde nan elke 100 pond pulpe 6 pond baksel toe, laagsgewijze: pulpe, baksel, pulpe, baksel enz. maar trapte elke laag terdege aan 0111 er de Jacht zooveel mogelïjkuitte verwijderen. Daarna werd de massa zorgvuldig met aai de toegedekt. Daarna liet hij den hoop staan tot het voeder een kleine gisting had ondergaan en gaf het in dien toe stand den beesten. Deze lusten het graag. Zoo behandeld, schijnt het mengsel voedzamer, smakelijker en gezonder te zijn dan de pulpe alleen. Hot stroo, dat nu malscb en met sap doortrokken wordt zal daartoe natuurlijk ook het zijne bij dragen. Hoe het ook zij, in vereeniging mst hooi en krachtvoeder is pulpe niet te versmaden. Frankrijk Om een cigarette ter dood veroordeeld. De krijgsraad van Parijs heeft ter dood ver oordeeld zekeren Schavinghedaw, eeD soldaat, die den 7 November in hechtenis zijnde een sergeant met een vuistslag hedervelde, omdat de sergeant hem belette een eindje cigaret op te rapen, dat in do binnenplaats der gevan genis lag. Duitschland Te Creleld is do politie eene bende valsche munters op het spoor gekomen. Reeds zijn 9 personen, waaronder eenige vrouwen, bij wie valsche markstukken zijn gevonden, gear resteerd. Een sterke ijsgang gaat ter hoogte van Püsseldorf en Oberkassei; de brug over dc rivier aldaar, werd vernield, zoodat het ver keer tusschen beide oevers door stoombootjes wordt onderhouden. Bij Bingeu heeft de ri vier zich gezet. De Fulda, de Werra en de Oberwesser vertoonen, zoover het oog reikt, dryfijs. De scheepvaart is gestremd, evenals de scheepvaart op de Neckar bij Mannheim. Een grappenmaker, wien zijn aardighe den duur te staan kwamen. Een reizende kunstemaker kwam in een herberg 'ié Mannlieim;' In üe gelagKam'er üe- roemde hij er zich op, dat hij een glas bier zou leegdrinken, al hielden ook drie sterke mannen zijn arm vast. Natuurlijk nam bij met de vrije hand het glas op en dronk het leeg. Lange gezichten der drie gasten Nu zeiiie de man, terwijl hij twee anderen elk eeu groot mes in de hand gaf, dat zij hem in de borst mochten steken, zoodra hij tot drie geteld had. De twee mannen met de mes sen gingen voor hem staan en de kunstemaker teldeEen twee hier hield hij een oogenblik op, natuurlijk met het doel, om geen drie te zeggen. Een der mannen, die blijkbaar in het volgende oogenblik het com mando drie verwachtte, stak in der haast doch met groote woede en bracht den grappenma ker een diepe gapende wond in de borst toe. Engeland Lord Rowton, vroeger secretaris van Lord Beaeonsfield, heeft te Londen een logement en kosthuis voor arbeiders opgezet, maar met bet philantropische doel, den ambachtslieden een goed en goedkoop onderkomen te ver schuilen. Het kan 470 personen bevatten, die or voor een sixpence kunnen logeeren, met vrij gebruik van wascbinrichtingen, gratis scheren, enz. Er wordt daar ook eten ver strekt tegen matigen prijs, er is een gezel schapszaal, een rookvertrek, enz., kortom, de werklieden zullen het or goed hebben en Lord Rowton maakte, als het hem om voor deel te doen was, slechte zaken. Gelijk men weet zal ook de County-council te Londen een logement voor werklieden openen, in dcnzelfden trant, maar minder fraai ingericht, en waar het nachtverblijf 5 pence kost. Eeu voorspelling uit Engeland voor 1893 Als de eerste Kerstdag op Zondag valt, zal de winter zacht zijn. Het zul af en toe alleen lievig waaien. De zomer zal droog zijn en mooi en het kind, dat op den eersten Kerst dag geboren wordt, zal een flink kind zijn, dat groot geworden, niet zal te klagen hebben over gebrek aan voorspoed. Het jaar 189-1 daarentegen kan ons don oorlog brengen. Als de eerste kerstdag valt op Maandag zal de winter streng zijn met hevige onrustige cd doordringende windstoo- ten. En 's zomers zal het eveneens hevig stormen, langen tijd achtereen. Het aantal veldslagen zal groot zijn, evenals dat der slachtoffers. De dynamiotaanslag te Dublin. Zaterdagavond om drie minuten over elven heeft te Dublin een dynaraietaanslag plaats gehad op het hoofdbureau van politie in Duroe- street, in welk gebouw tevens is gevestigd het kantoor van den staatssecretaris voor Ierland, John Morley, die juist in de hoofdstad van het groene Erin vertoefde. De dynamiet- bom was nedergelegd vóór het venster van Morley's bureau. De slag was geweldig, de huizen ii» de straat schudden op hun grond vesten, de glazen rinkelden en overal in de stad dacht men een oogenblik, dal de dagen van 1S82, de dagen van don dynamiotaanslag in het Phoenix Park, waren teruggekeerd. Om kwart over elven des avonds komt go- woonlijk een groot aantal politie-dienaren 111 het gebouw bijeen, om de noodige instructies te vragen, wat de dader zeer juist schijnt ge weten te hebben, al zijn dan ook zijn helsche plannen ten deele mislukt, doordien de ont ploffing te vroeg plaats had. Een der beambten een 28-jarig jonkman, Synott genaamd viel als slachtoffer vau den helschon toeleg. Italië Het Heilig College heeft, als naar gewoonte, den Paus ter gelegenheid van Kerstmis zijne getukwenschen aangeboden, die in een adres door kardinaal Monaco Lavaletta werden voorgelezen. Leo XIII heeft in antwoord hierop eene allocutie gehouden, waarin hij opnieuw uit weidde over het heillooze werk der vrijmetse larij. Deze kwaadstichtènde secte, sprak hij, voert eonerzijds een hardnekkigen oorlog tegen het geestelijke gezag en anderzijds on dermijnt zij de maatschappelijke orde van zaken door de hebzucht der volksheffo op te wekken. Ware de secte aan hare eigen krach ten ovorgelaten, dan zou zij in hare gevolgen minder noodlottig zijn maar tot ongeluk van Italië (ook in de onlangs uitgevaardigde brie ven handelde de Paus over de vrijmetselarij in dat land) heeft zij machtige beschermers. Het is goed, het volk aan te moedigen in zijn verlangen om zijne burgerrechten uitge breid te ziendoch men hoede er zich vooral voor, te raken aan het geloof en aan de in stellingen, die het levon zelf van het volk zijn. Leo XIII scheen in goeden gezondheids toestand te zijn en hij sprak met heldere stem. Rusland In verhand met de ontdekking van een nihilistisch complot te Kiew. zijn een groot aantal officieren, aldaar in garnizoen, gearres teerd. Bij een hunner vond men onder reel belangrijks een lijst, bevattende de namen van allen, die tot het complot iiehoorcn. Be halve een aantal officieren is daar onder ook een dame uit do hooge kringen, die zelfs aan het hof werd ontvangen. De ellende in de zuidelijke gouvernemen ten is hartvei scheurend, met name in Kieuw, Gharkow, Orel, Tula en Bessarabië. De in gezetenen sterven als ratten en muizen op straat van gebrek. Amerika Een dubbele moord heeft ter hoogte van San Francisco plaats gehad aan boord van het Franscho vaartuig »Le Constantin." De kapi tein en. de eerste stuurman werden door de bemanning onthalst, die haar slachtoffers daarna opaten. Vier mannen, behoorende tot de equipage, dio den kapitein en den stuurman wilden te hulp komen worden eveneens ver moord. Het vaartuig, dat op reis was naar de Nieuwe Hebriden werd daarna verlaten en is sedert spoorloos verdwenen. Tijdens do tentoonstelling te Chicago, zal aldaar een spoorweg-congres worden ge houden, aanvangende 19 Juni 1893. Op dat congres zullen o. a. de volgende vraagstukken worden behandeld: a. Oorsprong, ontwikkeling en tegenwoor dige toestanden der spoorwegen in de ver schillende werelddeelon. b. Handels invloed der spoorwegen op de ontwikkeling der nieuwe landen. c. Bescherming dor rechten van hot publiek en de algemeene belangen tegenover den spoorwog. d. Werkstaking by de spoorwegenwat men doen moet om dit te voorkomen. e. Personeel der spoorwegen; wat te zynen voordeele moet gedaan worden. f. PlaatsbiljeUen voor reizigers. Nadoelen van de in gebruik zijnde stelsels. g. Schikkingen tusschen verschillende Stalen en hare practische waarde. I)o vraagstukken, die moer betrekking heb ben op den aanleg van spoorwegen, zullen be- haudeld worden op het congres van Inge nieurs. Nadere iulichtingen omtrent het Congres worden verstrekt door den president van het Congres, don heer George Blanchard, te Chicago. Een spiritisten-geschiedenis. In Missouri verloor een man zijn vrouw door den dood. Hij huldigde echter do leer der spiritisten, en door oen medium bleef hij omgang houden mot de overledene. Wekelijks bracht dat medium hem do wenschen zijner vrouw over. Eens verlangde dezo geld voor witte en gele kleeren natuurlijk van de fijnste stof; dan moest zij geld hebben voor een paar gouden vleugelen, die nog al vrij boog in prijs waren. Ook kostte het vorstellen der engelenkleerer. en het repareeren der gouden vleugelfjes don man echtgenoot had zijn door het medium 1: zuinigor moest zijn. E man echter zijn god en wanten kwamen tui shenhf namen, dat het mediu 1 had gehad, Zij ond was gebleven, en óntj van het medium bij deoUn.' I)o bedrogen man; is genezen. :en flink stuk geld. De ga reeds herhaaldelijk :n zeggen, dat zij wat delijk verloor de goede de bloedver oen zij ver- 100 dollars dat geld op naam neerd. VENRAY, f Januari 1893. In de gemeenterjhds-vorgndering Vryt alhier gehouden, we|i benoemd tot Hoofd de School te Mersolfc' om met 15 Januari i functie te treden,l en Heer W. II. de Haen, thans hoofd der schol te Siebengewnld. Er hadden zicli niet minder dan 12 solici ts:) ten aangemeld.' Wij wenschen d'n Heer de Ilaen veel suc ces in zijn nieuwenwerkkring. Sinds vele jarei wordt in ons dorp een. handel op groote. filiaal gedreven in schapen. Üp ide groote mnrken woiden de schapen die in verre streken 'gekocht zijn door de Ven- raysche kooplieden met gretigheid gekocht. Maandag vertrekken drie ondernemende jeugdigo leden vai de "Groote Schaapscom pagnie", de boerer L. Raedts, G. van Meyel van alhier en M. Piels van Warcoing (België) om oen reisje te raacen naar de Argentijnsche republiek, naar Bumos Aijres om schapen te koopen en deze dan later naar Europa te ver- ionden. Wij hopen, dat di heeren ecno voorspoedige reis en veel succoi zullen hebben en verder dat de Schaaps-oenpagnie, die zooveel kapi taal in Venray br:ngt en daardoor veel bij draagt tot den bloei van ons dorp, steeds moge bloeien en vooruitfaan door de energio der jeugdige leden. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de le helft der maand Dec. 1892, en welke op schrifte lijke aanvrage a&n den Directeur ran het Postkantoor te Varray kunnen worden gere clameerd. A. Willemse, Horst. Door den brigadier dor rijksveldwacht, van Puijenbroek tekVenray werd jl. Zaterdag te Roermond ter bi bikking der justitie aan gebracht J. v. A., n9 jaren, dienstknecht te Venray, aan verschillen de oplichtingen 1, .<nOer.. schuldig gemaakt. Woensdag werd Wij nadat de zaak door den Rechter Commissaris bij dc Rechtbank wa6 onderzocht, voorlocpig in vrijhoid gesteld. Het Jocus-comité te Venlo heef; besloten den optocht, die in de Vnstonavondsdagen zou gehouden worden, uit te stellen tot in de Ker misdagen in Juni, omdat hot karakter van den optocht ditmaal meer historisch zal zijn, tor gelegenheid dof, herdenking van het 550- jarig bestaan van Vinlo als stad. Veuloo is mst een kunslinrichting ver- rykt door de opefflng van hot museum van voorwerpen van kunst, oudheden en geschied kunde. Op de zalon vai het oude stadhuis is oen verzameling van oudheden, schilderen, porse lein, mi3kleoron. boeken, munten, gedenk penningen, zegels ere. bijeengebracht, die zoo wel door rangschik! ng als inhoud een goeden indruk maken. Te Sittard inerscht onder kinderen en halfvolwassen personen eene ziekte, die bo- smettelijk schynt te wezen. De lijders worden lusteloos, de hals- en oorklieren zwellen op, terwijl de tong en lipten beginnen te vervellen. Na verloop van 4 a 6 dagen zijn de lijders genezen. Ook elders, 0. ti te Eijsden zou zich die kwaal vertoond hebben. Te Mecholen. gemeente Wittém, is by een kleine brand diCKerstriucht ton huize van don arbeider Van de Berg uitbrak, eene zeven tig jarige vrouw ii haar bed eene prooi der vlammen geworden. Slechts enkele ledematen werden na het blusschon van den brand terug gevonden. De ongelukkige, die roods grootendoels door liet vuur ver eerd was, eer ra en don brand ontdekte, hao 's avonds te voren drie briksteenen mede mar bed genomen, die tot gloeihitte verwarmd waren, en dus de oorzaak van den brand zullen geweest zijn. De schade bedraagt ongeveer f 600. Een broodbaktpr to Made (N. Br.) had een knecht en een wit paard. Eenige weken geleden verdween dé knecht en ontvreemdde uit den stal een touwtje, waaraan evenwel het witte paard vastzat. Het paard werd te Breda verkocht en geslaclt, want toen de bakker zijn paard kwam zojjten, werd hem een huid vertoond, waaruit ly het vel herkende van zijn wit paard. De knecht heeft nu voor de Arrondissements Reintbank te Breda terecht gestaan en bekende d*paardendief te zijn. Het Openbaar Mnislerie eisohte twee jaar gevangenisstraf, om'den paardendief te doen nadenken over het toiwtje waaraan een paard zat. Te Heinooord heeft onlangs een oplich ter gebruik gemaakt van do lichtgeloovigheid van sommige boeren. Hij had hun wijsgemaakt dat voor eenigen hunner kans bestond om als bedrijfboer geplaatst te worden op bouwmans- woningen, toebehoorende aan den Prins von Wied. Hij had daarover jeods geschreven, maar ten antwoord ontvangen, dat do Prins j hem persoonlijk wilde spreken. Natuurlijk liet hij de reiskosten door belanghebbende be talen. Toen hij terugkwam, was de zaak ech ter nog niet geheel in orde. Hij zeide, dat hij weder een brief namens den Prins ontvangen had, welke geteekend was: - Van der Scln ieck" en dat hij nogmaals te Niewied moest koinen. Wederom moesten de reiskosten voorgescho- n worden. Ie boeren, die sedert van deze zaak niets hebbon gehoord, zijn nu tot het vertnoo- omen, dat zij bedrogen zijn, cn hebben van justitie te Dordrecht verzocht te onderzoeken. v uit Eist (Betuwe) meldt zij ■'gen tijds reeds ruim 40 sein. ras het overmatig ge bruik v. Wiii c elk jaar vruch ten zien a;. en, vergeet dan niet, dat de boo. ngei!. Op hoe veel plaatsen toe de ier of andere verdunde meststof soms wel voor 't weghalen, vooral o. xjd. Welnu, wie daarvan voorzien is, L bet rondom zijne vruchtboomen, niet direr den stam, maar op eenige afstand daarvan, en de vrucht zal niet uitblijven. Gebrek aan voldoend voedsol is veelal do oorzaak, dat onze fruitboomen slechts om 't andere jaar vruchten geven. Dus een hond-visch? In het Alkmnarscbe meer is een forel gevan gen. die eene lengte heeft van 1 Meter en een gewicht van 6 kilo. Bij het vangen maakte het diar een zonder ling geluid, dat deed denken aan het blaffen van een hond. Deze visch is aan het Aquarium van Artis te Amsterdam ten geschenke aange boden, waar hij levend is aangekomen. Hoo dikwijls gebeurt het niet, dat kin deren vallen en builen aan liet hoofd krijgen. In dit geval Uandelo men als volgt: Men doe er dadelijk eon compresje van slaolie op en de builen zijn spoedig verdwenen. Ook krijgen de kinderen geen blauwe plekken, waarmee ze anders zoo lang moeten loopen. Eenige dagen geleden ware twee bak kersknechts in hunne werkplaats te Ter Neu zen, aan liet stoeien. De oudste der twee kreeg hierbij onwillekeurig eene kleine wonde, hem door zijn kameraad met een mes toegebracht. Weinig acht werd op die oogenschijnlijk nieti ge blessure gegeven. Verleden week begon evenwel de arm op te zwellen ec spoedig werd bloedvergiftiging geconstateerd. Het treurige verloop is dan ook, dat de oppassende jonge ling aan de gevolgen hiervan overleed. Het Post- en Telegraafkantoor te VENRAAI is op werkdagen open, ook voor de RIJKSPOSTSPAARBANK, van 8 1 en 3.30 6.30. (Spoortijd) Op Z011- en Feestdagen, ook voor de Rijkspostspaarbank, dus ook op 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag en 2è Kerstdag, alsmede op Christus Hemel vaartsdag. van 7.30 8.30 en 12.30 1.30. Voor Postwissels en Quitantiën, alleen op werkdagen van 8 vm. 1 nm. Ingezonden. Het op veler lippen zoo -verachte" Merse- loo, dat nog steeds do reden van die -verach ting" te vergeefs zoekt Wellicht om zijne in de Peel verwijderde ligging, door zulk een benijdenswaardigen weg, naar zijne kapitale Gemeente Venraai, van de buitenwereld afge sloten? Misschien, omdat de eenvoudige goede on vreedzame levensnard zijner ingezetenen, nog niet strookt met do hoogere beschaafdheid en al te fijne gemanierdheid der groote wereld? Dat, door velen, zoo - verachte" Merseloo bezit een welgeoefend zangerskoor, wions le den volgaarne alle eer en dank bieden aan hunnen wakkeren Directeur, den heer Alphous Vermeulen, Hootd dor School. Als beoefenaar en vriond deredele toonkunst, heeft die onvermoeide Directeur, met ijver volle zorgen en stalen vlijt Merseloosoh zan gerskoor jaren lang gedirigeerd. Om zich wel van zijne zware taak te kwijten en met het noodige succes bekroont te zien, werden me nige lange en zware uren van inspanning aan zijnen vrijen tijd ontroofd; doch trots alle moeite en opofferingen, mocht de lieer Ver meulen er in slagen, hot zich voorgestelde doel te bereiken: Mersoloosch zangenskoor tot eoue hoogte van oefening en bekwaamheid le leiden, dat het vrij en onbedeesd overal mag optreden, gerust door een icdor gehoord wor den. Hoo lieflijk, hoe welluidend, hoe statig en plechtig, liet Merseloosch zangerskoor, zijne stemmen weerklinken, door de hooge gewel ven van zijnen nieuwen tempel, op den blyden Kerstdag! hoe aangrijpend, I100 roerend, hoe zielsverblijdend, weerklonken de lieve kinder stemmetjes; in blijdschap opgetogen, meende men voor een oogenblik; in Bethelehem's vel den verplaatst, den Engelenzang te hooren! Eere wien eere toekomt! Bij zijn vertrek als hoofd der school naar Venraai, moge de heer Vermeulen, met innige voldoening en ware tevredenheid nederzien op zijne zoo wel volbrachte taak, met zich dragende als Direc teur van het zangerskoor, de oprechtste en hartelijkste dankbetuigingen van zijne, hem liefhebbende leden; als hoofd der school, de achting en hoogschatting der ingezetenen van Merseloo. M. M. Marktberichten Venray, 30 Dec. Aangevoerd 1450 halvo kilo's Boter. Prys per halve kilo 67 a 74 ct. Horst30 Dec. Boter per halve kilo 60 a 71 ets. Aangevoerd 1215 halve kilo's. Ven/00, 24 Dec. Boter per i/s kg. 52 tl 60 ets. Biggen aangevoerd 131 per stuk 7 a 9 Mk. Sambee/i, 27 Dec. Prijs der Boter per halve kilo 52 a 75 cent. Aangevoerd 4223 halve kilo's. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 24 tot den 31'Dec. 1892. Geboorten. Johanna Petronelle Pelzer Johanna Ja- cominu Oudenhoven Wilhelmina Josepbina Derks Carolina van Dyck Petronella Wilhelmina Pelzer. Huwelijken. Goene. Sterfgevallen. Elisabeth Baken weduwe van Hendrikus Joannes Roelofs oud 76 jaren Willem Frc- derik Antoon Sassen oud 19 dagen Petro nella Gerarts ongehuwd oud 25 jaren. ADVERTENTIEN. ►J- -J- Het heeft tot onze diepe droef heid den Heer behaagd, plotse- T* ling, maar niet onvoorbereid tot zich te roepen, onze inniggoliefdo ^loeder, de Wed. H. Roelofs, geb. Baken, in den ouderdom van ruim 76 jai;ejt. Ontvangt tevens onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling ondervonden bij het over lijden en de begrafenis van de dierbare afgestorvene. De bedroefde Kinderen. John. ROELOFS. Fr. ROELOFS. Ant. ROELOFS. Joha. ROELOFS, geb. Peeters. Venray, 24 December 1S92. ►J- ►!-< Heden overleed tot onze groote droefheid, ten gevolge eener *]f longtering, na tijdig voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden in het Carmelieten-klooster te Straubing den Eerw. Pater in den ouderdom van 48 jaar. J. VERHEUGEN. Venray, 29 December 1892. te VENRAY, zal a. s. week wegens bet feest van DRIE KONINGEN, op I>omler<lng gehouden worden des morgens ten O ure. Venray, 31 December 1892. De Burgemeester, PH. ES SER. Dc Ondei'geleekendc maakt het geaolite publiek van VENRAAI en Omstreken bekend dat allo aan veel verminderde prij zen worden uitverkocht. wordt tegen hoogen prijs in den winkel aangenomen.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2