Frankrijk Duitschland Oostenrijk Nederland Gemengde Berichten Burgerlijke Stand. Marktberichten vei lioogt do poreusheid van den bodem; ook zet ze de ijzerhoudende beslanddee- len om. Over 't algemeen wordt er nog te wei nig gebruik van kalk gemaakt en toch is deze stof van het hoogste belang in den landbouw: ze is plantenvocdsel en verbetert tevens de gesteldheid van den grond door zijn onoplosbare bestandee- len oplosbaar te maken en zijn zuren te binden. Men make geen te ruim gebruik van kalk, omdat dit zou zijn het paard achter den wagen spannen. De kalk zou te veel plantenvocdsel oplossen en daar door het land binnen weinige jaren uil- putten. Ook is kalk geen eigenlijke nicsstof, gelijk men soms wel eens meent en wie dan ook van kalk gebruik maakt, mag vooral niet verzuimen te mesten. Op zwaren grond behooren kalk, kalkgruis en kalkhoudende stollen thuis maar uog te weinig brengt men ze er op. Ook turfstrooiselmest zou er goede dien sten op kunnen bewijzen, vooral wan neer hij veel uitwerpsel van paarden be vat, wijl deze sterk gisten en daardoor gunstig op de gesteldheid van klei wer ken. l)at bedoelde grond vooral ook door liet bewerken moet verbeterd worden, behoeft eigenlijke geen opzettelijke ver melding. Ploegen, extirpeeren, eggen, enz., dat alles moet den grond verkrui en zijn vruchtbaarheid verhoogen. De radicalen hebben dit jaar met veel suc ces gehad met hunne traditiuneele voorstellen. Vooral deed dit zicli gevoelen bij de behande ling van het voorstel-Dreyfus, tot scheiding van Kerk en Staat, dat Donderdag ter sprake kwara. Geheel onverwacht kvvain deze Semi tische afgevaardigde met zijn voorstel opda gen en een verwarde discussie volgde. Het merkwaardigste daarbij was do korte, doch kernachtige redevoering van Paul Dérouléde. Hoewel zitting hebbende aan de uiterste lin kerzijde (Dérouléde werd als boulangïst ge kozen) kwam deze afgevaardigde toch niet nadruk tegen het radicale voorstel op en wel op christelijke gronden. «Het verbaast mij," d is drukte hij zich uit, «dat dit debat in onze vergadering geopend is, niet door een der 3(3 jnillmen katholieken, maar wel door een der 5 a 60000 Israëlieten." Groot rumoer ont stond aan de linkerzijde en Dreyfus werd woedend. «Ik ben geen Israëliet, ik ben een vrijdenker," riep hij uit. Zeer ter snede ant woordde Dérouléde: Dreyfus, gij zijt een vrijdenker, die getrouw de diensten in uw synagoge bijwoont en bij de installatie van uwe rabbijnen assisteert..." Er ontstond een geweldig tumult op deze woorden. Dreyfus, die als radicaal natuurlijk den vrijdenker moest spelen, zat geweldig in liet nauw en de president (die óok tot de radicale partij be hoort) haastte zich hem ter hulpe te komen. Ilij viel Dérouléde in de rede en verklaarde, dat deze geen persoonlijke qutesties ter tafel mocht brengen, waarop Dérouléde weer ant woordde, dat het toch zeer zeker wel belang rijk was te doen opmerken van wien een anti-religieus voorstel uitgaat. «Ik voor mij ging hij voort, «wil openlijk voor mijn gods dienst uitkomen; ik ben een christelijke re publikein (gerucht links applaus rechts) en ik protesteer, wanneer ik zie, dat men Frank rijk wil verontchristelijken, om het daarna misschien te verjoodschen. Daarom zal ik als republikein straks met de rechterzijde stem men voor de verdediging van het christelijk geloof. Want, wanneer men liet verdwijnen van al het bovennatuurlijke najaagt en het geloof bestrijdt, verlaagt men den geest, 'zaait men verdeeldheid onder het volk en verspilt men den schat der zedelijke krachten, welke wij vroeger ot later zullen noodig hebben voor de verheffing van ons vaderland." Deze ridderlijke taal, die op zeer eigenaar dige wijze den altijd genoreuzen Dérouléde karakteriseert, werd door de rechterzijde cn ook op enkele banken aan de uiterste linker zijde zeer toegejuicht. liet voörstel-Dreyfus werd ten slotte inge trokken. In het klooster te Aigesbelle bij Monte- limar, in Savooie, werd Donderdagnacht in gebroken en een der paters, pater ildefons vermoord. I)e inhoud der kas, die ontvreemd is, bedroeg circa 1U000 francs. Zmdog voormiddag vond in professor Ilelftï- boltz's woning de groote naviering plaats van zijnen zoventjgsteu verjaaidug. Dojubelaris ontving de warmste huldeblijken en tallooze deputaties in den kring zijner familie. Reeds om tien uur verscheen als eerste bezoeker, de minister van onderwijs graaf Zedlidz. verge zeld van andere hooge beambten. De minister richtte tot den jubilaris de volgende woorden: «Langer dan veeriig jaren behoort gij tot het onderwijzende korps onzer Hoogéschool, en in dezen tijd vallen de groote ontdekkingen, welke wij op verschillend gebied der natuur wetenschap, welke wij aan uwe kennis en uw onderzoek te danken hebben. In de ont wikkelingsgeschiedenis der mcnschheid is liet slechts weinigen vergund geweest, baanbre kend werkzaam te zijn. Tot die weinigen be- hooit gij. Gelukkiger echter dan vele uwer voorgangers, rnoogt. gij de vruchten uwer we tenschap reeds thans aanschouwen en u daar over verheugen. Het Pruisische departement van Onderwijs is er trotsch op, u, hoogver- eeide lieer, in de eerste plaats tot de zijnen te rekenen. Ik breng u onze hartelijke geiuk- wensehen, en hoop dat het u vergund moge zijn, nog langen lijd als baanbreker en be vorderaar der wetenschap te arbeiden." De jubilaiis dankte in eenvoudige bewoor dingen. Er zijn in de laatste dagen groote bedriege rijen ontdekt op de renbanen in Oostenrijk en Hongarije, Twee jockeys zijn dientengevolge voortaan van alle renbanen uitgesloten en zes andere werden met waarschuwingen en liooge boeten gestraft. De namen der particuliere personen die de jockey's hebben omgekocht, zullen in het oificieelo blad van de «Jockey- club" openbaar gemaakt worden. Het bedrog kwam aan den dag, doordien de favoriet- paarden waarop sterk gewed was, in den laatstcn tijd regelmatig door paarden van ge ringe waarde («outsiders") geslagen werden. Op deze laatste was slechts door de ingewijden gezet en zoo is door sommigen met dit valsche spel 20,000 fl. en nog wel meer gewonnen. De medeplichtige jockeys wisten hunne paar den wel zoo te berijden, dat de prijzen kwa men ten voord eel e van de club der bedriegers. Om bewijzen voor het bedrog in handen te krijgen liet do «Jockey club" de meest be zochte renplaatscn door geheime politie-agen- ten bewaken. Daar in deze z tak groote namen en aanzienlijke geldsommen betrokken zijn, veroorzaakt ze een groot schandaal. De wed denschappon bij de wedrennen boloopen dit jaar bijkans 4 millioen. VEN RAY 24 Oct. 189x7 RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het post kantoor te Venraai en de, daaronder ressor- tcerende hulpkantoren werd gedurende de maand Oct.: ingelegd f 1614,97; terugbetaald f 2447,72. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boeltje draagt liet nummer 836. Een paar vrouwen te Well, rooiden even als naar gewoonte, dezer dagen over de Maas, om aldaar de koeien in de weide te melken. Na verrichte arbeid, aanvaarden zij de terug tocht. De koeien hierover slecht te vreden, zwommen hen na en bereikten weldra het bootje, dat zij met hun horens poogden om te kantelen. Met stooten en slagen waren de dieren niet te verwijderen. Spoedig kwam er hulp opdagen, die de luitjes uit hun ncteligen toestand verlosten. Dinsdagnamiddag Te half twee brak er te Roermond een felle brand uit ten huize van den lieer C. Gijscn-Rijtherin de Burgstraat. Door de spoedige hulp werd men het vuur meester en brandde alleen liet bovenhuis af. De schade is echter aanzienlijk. De door de heeren Gebr. Rubens gehou den collecte voor de door den hagelslag geteis terde!! in Limburg heeft te Amsterdam netto opgebracht do sum van f 1155,30, wat, met inbegrip van het bedrag der inteekenlijst. ad f S85, een totaal maakt van 2040,40. Te Utrecht werd f 97G.43 bijeengebracht. Meu hoort nog al dikwijls over slechten tijd praten. Een uitzondering daarop maakt een kleermaker te Valkenburg; hij adverteert in een der prov. bladen. Attentie. Ondcrgeteekende heeft zijnen geachten be gunstigers hierdoor bekend te maken, dat hij, wegens al te drukke bezigheden gedurende de maand November -geen werk meer kan aan nemen. Met de meeste achting (volgt naam). Wij zouden den man aanraden er liever een paar knechts bij te nemen en dan 't werk maar aan te nemen, Voor de betrekking van leeraar in de wiskunde aan do Hoogere Burgerschool te Maastricht hebben zich 13 candidate» aange meld, waarvan 12 liet diploma bezitten als burgelijk ingenieur. Stelen, rooven en moorden schijnt te Clulpen weldra aan de orde van den dag te zijn. Zou werd Woensdagavond de 20jarige zoon Yunden landbouwer 1'. Snackers te Cuverliem- Oulpen op den openbaren weg, bij bet. uitgaan eener heiberg, door een troepje baldadigers overvallen, die iieni zoodanig wonde cn dolk steken aan bet mofd en in de borst toebrach ten, dat omnii doll ijk geneeskundige lmip in geroepen moest worden. De verwonde moest por rijtuig naarV.ijn woning gebracht worden. Te Maastricht is een agent van politie wegens meineed veroordeeld tot. 0 maanden gevangenisstraf,' ontzegging gedurende vijf jaien van het ree.it van een ambt of bediening waar te nemen, Zeker Pijtter Goffin, een alleenwonend man te Amstej-ade, heeft men dood in zijn woning gevonden. Daar men widt, dat de man geld had, door zochten de erfgenamen 11. Donderdag de wo ning. Eerst nadat dit zoeken lang geduurd had en de moed bijna verloren was, kwam einde lijk de aap uit de mouw, of beter, uit... een kist, gevuld met oud ijzer, op den zolder. Daarin werden gevonden: 1050 Mark in pa- pierengeld, 80 Mark in goud en 0 rijksdaal ders; verder vond men nog beueden in huis 28 Mark. Het huisonderzoek geschiedde in tegenwoor digheid van een wethouder en een veldwach ter, De vorige week trok een onzer Nimrods zonen te Echterbosch uit, om eenige patrijzen of een langoor te bemachtigen. In 't boscli ge komen zag hij ook al dadelijk eenige patrijzen maar.... ze zaten in den strik of de klem; om dezelve nu te nemen was het werk van een oogenblilc, maar als echte jager mocht en wil de hij zulks niet deen. Docli het lieve wild de vrijheid geven en ze dan schieten, was 's ja- gerslust. Hij neemt de diertjes en laat ze los, on nu...paf! paf] Het lieve wild was den jager echter te vlug af, zoodat hij met leege tasch huiswaarts moest keci-en. Naar wij vernomen, zal de kazerne te Grave, als de infanterie aldaar vertrokken is, ingericht worden tot een boterfabriek door de heeren Jurgens uit Osch. Geen geld waardl Een varkenskoopman betaalde dezer dagen te Nieuw-Buinen het tolgeld, ten bedrage van 5 cents, met een varkentje. Hij wilde er met voor in zijn zak tasten en wierp den tolgaarde daarom maar een viervoeter toe. Zöo gaat het. In afwachting van liet in werking treden der wet op den verplichten krijgsdienst, waar van het ontwerp zoo spoedig als de omstan digheden dat zullen veroorloven, zal worden ingediend, heeft de Regeering 't haren plicht geacht, maatregelen voor te stellen tot onver wijlde versterking van de nationale militie. Daartoe acbt>y /Jegeering noodig eene.zoo- danige verlenging van den diensttijd der mi litie. als waardoor op de dienstplichtigen geen noemenswaardige meerdere druk wordt gelegd en van staatswege geen verhoogde uitgaven gevorderd worden. Diensvolgens wordt bij art. 1 van een in gediend wetsontwerp voorgesteld den dienst tijd met één jaar te verlengen voor de inge- lijfden bij de militie, na welken dienst zij nog in reserve blijven gedurende vier jaren bij de militie te land en gedurende drie bij de zee militie. Tijdens den reservedienst zal hun iiï liet aangaan van een huwelijk en in het uit oefenen van de buitenlandsche zeevaart vol komen vrijheid worden gelaten en zullen zij in het zich begeven buitenlands geenerlei be lemmering mogen ondervinden. In de laatste drie jaren van den reserve- dienst zullen de ingelijfden het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers niet behoeven bij te wonen en na het vijfde dienstjaar zijn zij van herhalingsoefeningen vrijgesteld. Nieuwe uitgaven voor den Staat zullen uit de voorgestelde regeling niet voortvloeien. In overeenstemming met de maatregelen, reeds in 1890 genomen, zullen de zesde en zevende lichtingen worden aangewend tot vol- talligmaking van de organieke sterkte dei- troepen van de landmacht en voorts tot uit breiding van die sterkte bij de compagnieën vesting-artillerie cn tot het vormen, ingeval van mobilisatie, van reserve compagnieën of reserve-bataljons uit dc depots der regimenten infanterie. De oudste drié lichtingen zullen dienen tot aanvulling van verliezen gedurende den oor log. Zij zullen voor do depots worden bestemd en daarbij onder de wapenen worden geroepen. Om te allen tijdo te kunnen beschikken over zes bruikbare lichtingen van het leger, zal de overgang in réserve van de zesde lich ting- eerst geschieden, nadat de jongste lichting eenigermate geoefend is, d. i. op 1 Augustus van elk jaar. De Regeering heeft van de gelegenheid dezer tijdelijke voorziening tevens gebruik gemaakt tot voorstellen, 0111 dc straffen op de overtre ding van sommige bepalingen dei- militiewet gesteld, te verzachten, zoowel ten aanzien van verlofgangers, als van in te lijven militie- plichtigen. Bij deze veranderingen wordt de duur van den wcrkelijken dienst als straf op de overtreding bij de Militiewet bepaald, aan merkelijk verminderd. Voorts wordt verlichting van druk voorge steld ten behoeve der zeevarende dienstplich tigen. De Regeering wenscht lil. dc bevoegdheid te erlangen, ook aan andere ingelijfden bij de militie te land dan thans in art. 129 der mi litiewet zijn genoemd, vergunning te vei leenen om de buitenlandsche zeevaart uit te oefenen, waarin werkioozen dikwijls een middel van bestaan kunnen vinden als treuimer. stoker varensgezel, hofmeester of kok. Eindelijk worden de volgende thans be staande termijnen verschikta. de sluiting van het inschrijvingsregister op 31 Augustus-, b. voor de vervroegde loting, die tusschen 7 October en 7 November zal geschieden; c. voor de vervroegde zittingen van den militie raad, die in December en Januari zullen ge houden worden; d. voor de vervroegde inlij ving, op 1 en 15 Maart voor de aflevering. Uit een en ander verwacht de minister van oorlog het hoogst belangrijk voordeel, dat de inlijving vroeger in het voorjaar kan geschie den. Als diensttijd zal niet worden medegerekend de tijd gedurende welken de ingelijfde bij de militie als deserteur was afgevoerd. Voor de militieplichtigen, die voor de lich ting van 1892 zijn ingeschreven, blijven de in de militiewet thans vervatte tijdsbepalingen gelden. De voorgestelde wet zal met 1 Januari a. s. in werking treden en zal niet gelden voor hen die naar hun leeftijd tot de lichting van 1895 of tot die van een der volgende jaren zullen behooren. Hiermede wordt het tijdelijk ka rakter der wet bepaaldelijk uitgedrukt in haren tekst. Do wind bracht geluk! Een werkman, to Holder, van zijn werk naar huis gaande, verloor door een rukwind zijn pet. Ondanks do heerschende duisternis ging hij het verloren hoofddeksel zoeken. In een steeg vond hij na eenige minuten zoekens in plaats van zijn oude pet, een mooien, fon- kelnieuwen hoogen hoed. Bij gebrek aan beter zette bij deze op. Juist toen hij om den hoek, der steeg kwam, óntmoette hij een heer, die blootshoods aan 't zoeken was. Spoedig had do werkman de overtuiging den verliezer van den hoed voor zich te hebben en bood hem dus 't verlorene aan. De man kreeg een gulden iot belooning, kocht voor twoe kwartjes een splinter nieuwe pet en bracht aan moedor de vrouw nog eene verras sing van twee kwartjes mede. Bezoek. Te Toulouse heeft een olifant, uit een paar denspel ontsnapt een openbaren tuin vernield, in een koffiehuis alles klein geslagen en ge trapt en zich voort eed weg gebaand naar de eerste verdieping van een huis, welks bewo ner met ontzetting eensklaps dc deur zag open vliegen en het vervaarlijke dier er voor. Ge lukkig slaagde men er in, den olifant met een pot suiker naar beneden te lokken, De groote keizer Napoleon bracht zijn jeugd als kweekeling door aan de krijgsschool te Bienne. De oorlogen die hij voerde en de veld slagen die hij won, zeggen ons welke vruch ten zijne studie droeg. Als de meeste jonge lieden at hij gaarne ooft en daarom ontving zekere fruithandelaarster menige stuiver van hom. Had hij soms geon geld, dan borgde zij hem en hij betaalde haar, zoodra hij in de ge legenheid was. Maar toen hij de school verliet, was hij haar nog eenige franken schuldig. Toen zij hem vooi do laatste maal een bord sappige perziken en zoote druiven bracht, zeide iiij: «vrouwtje, ik ga vertrekken en kan u niet betalen," De fruitvrouw antwoordde: «edele jongman, wat dat betreft, kunt ge gerust vertrekken ik wenscli u gezondheid toe en hoop van harte, dat go eonmaal een gelukkig man en een be roemd generaal zult worden. Ieder, zelfs de beste, zou zoo iets vergeten, als zijn levensloop met dien van onzen jeugdi gen krijgsman overeen kwam. Napoleon toch werd in korten tijd generaal; hij bemachtigt Toulon en verovert Italië. In het volgende jaar (179S) trekt hij naar Egypte. Door de overwinning bij de reusachtigo pyramidsn verovert hij dat land en dringt door naar bat heilig land, waar hij den slag bij Nazareth levert. Eensklaps keert hij tusschen de vijan delijke vloot door naar Frankrijk, waar hij liet Directoire en de kamers uiteenjaagt «n eerste consult wordt. Hij herstelt de orde in zijn vaderland en slaat de Oostenrijkers bij Marengo ilSJO). Vier ja ren later zet hij zich do keizerskroon op het hoofd. Nog altijd heeft hij de fruitvrouw van Brienne niet betaald. Maar op een reis naar die stad herinnert het gemoed hem aan de vrouw die hem ooft had verkocht. Hij werd te Brienne verwacht, maar was daar reeds incognito aangekomen. Door een trouwen dienaar ver gezeld, dwaalde hij door de straten der stad. De groote keizer herinnerde zich de jaren, die •hij daar als kweekeling had doorgebracht, Nu bezat bij, na tallooze gevaren getrot seerd te hebben, de keizerskroon. Al peinzende kwam hij in de straat, alwaar do fruithandelaarster gewoond had. Na /.ich vergewischt te hebben, dat zij het oude buis nog bewouiide, trad hij met zijn dienaar bin nen. De woning was zeer bouwvallig, Door eene nauwe deur kwam hij in een klein ver trek, waar de vrouw, met twee kinderen on der den schoorseeen gehurkt, een armoedig maal bereidde. Kan ik hier iets verfris- schends bekomen? vroeg de keizer. Ja wel antwoordde de vrouw, de meloe nen zijn rijp, zij bood er tegelijk eene aan. Terwijl de beide vreemdelingen de meloenen gebruikten en de vrouw nog een paar kastan jes in het vuur legde, zeide de een De keizer wordt hier verwacht; kent gij dien ook Hij is niet gekomen, zeide zy, maar of ik hem zou kennen? Menigmaal kocht hij van mij een bord of een mandje fruit, toen hij hier op de militaire school was. Heeft hij toen alles prompt betaald Wel zeker, heeft hij alles betaald. Toen sprak do vreemdeling: vrouw, gij zegt de waarheid niet, of anders hebt gij een slecht geheugen. Ten eerste, gij kent keizer Napoleon niet, want die ben ik. Ten tweede, beeft hij u niet zoo precies betaald, als gij zegt want ik ben je nog vier franc of daaromtrent schuldig. De keizer gaf zijn dienaar een wenk, die daarop twaalf honderd franken aan goud geld op de tafel legde, Toen de vrouw den keizer herkende en het goud boorde klinken, viel z$ aan zijne voeten buiten zich zelve van vreug de, verwondering en dankbaarheid en de kin deren zagen elkander aan, zonder te weten wat zij zeggen zouden. Napoleon gaf bevel om het huis af te bre ken on het voor de vrouw op dezelfde plaats weer op te bouwen. In dit huis, zeide hij, wil ik mijn verblijf houden, zoo dikwijls ik te Brienne kom en het zal naar mij genoemd worden. Aan de vrouw beloofde hy voor do toekomst harer kinderen te zullen zorgen. Werkelijk verschafte hij aan de dochter een eervolle betrokking en de zoon ontving op kosten van den keizer zijne opleiding aan de zelfde school, die de groote held zelf eenmaal had bezocht. De dankoare fruitvrouw stierfin het zelfde jaar, waarin Napoleon op het eenzame eiland St. Helena het moede hoofd voor goed neder- legde (1821). BOEKAANKONDIGING. DE JOOD, êen waarschuwing aan den Christen, door A van Ros, 2de druk, prijs 55 cent. Uitgever M. Waterreus te Roermond. Dit is de titel van eene onlangs verschenen brochure. Dit boekjo bevolen wij met veel klem aan, De jodenkwestie toch wordt er, in ongevee^ 80 bladzijden, met talent, met groote kennig van zaken bckuopt en tocli volledig behandeld," De schryver geeft overal de bronnen aan waaruit hy zijne mededeelingen putto; dit geeft aan het werkje eene onloochenbare waarde. Meor dan 50 gezaghebbende onverdachte schrijvers, tallooze couranten en tijdschriften haalt hij aan. Vele treffende en voor menigeen geheel nieuwe zaken staan er in te lezen; de gevolgtrekking des schryvers, dat or ook in Nederland eindelijk raannelyk moet behandeld worden, is dan ook on veer spreek baar. Dit boekje is actueel, en willen wij het gevaar, dat van den kant der joden dreigt, ontkomen, wij moeten ons op de hoogte brengen dier kwes tie; of willen wij den weg van Frank rijk,Oos tenrijk, Italië of Rumenië op? Wolnu de ge schiedenis toont ons duidelijk, de heer van Ros bewijst het ons, dat de geest, de strekking der joden, overal dezelfde is. Leeren wij hen dus kennen! Daartoe moge dit boekje bij hon derden verspreid worden. Beveelt het overal aan, de geriuge prijs van 35 cent maakt er de verbreiding gemakkelijk van. De heer van Ros heeft oen uitstekend werk verricht met de uitgave dezer brochure,terecht wacht hy thans de medewerking van zijn Christen land- genooten. Die dit boekje aanbeveelt en ver spreidt, doet een goed werk. P. D. VENRAY Van den 30 Oct. tot den 6 Nov, 1891. Geboorten. Johannes Hendrikus Van Gestel. Siber- tus Hubertus Moorrees. Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Maria Catharina Wismans, oud 17 jaren. Venrag, 6 Nov, Aangevoerd 1450 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 63 a 71 et. Horst6 Nov. Boter per halve kilo 64 a 68 ets. Aangevoerd 1400 halve kilo's. Venloo31 Oct. Boter per 1/2 kg. 52 65 ets. Biggen aangevoerd 340 per stuk 4 a 5 fr. Vierlmgsbeeh3 Nov. Boter per halve kilo 50 a 68 ct3 Sambcek, 2 Nov. Boter per 1/2 kilo 5p 4 74 ets.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2