Buitenland. België Duitschland Engeland Italië Kusland Nederland Gemengde Berichten do zetmeelnjkste korrels zijn evenenns in lift midden der aren tc zoeken. Bij de haver is het beste en zwaarste koren aan de spits ontwikkeld; do lager liggende korrels zijn lichter en van slechtere hoe danigheid. Ten opzichte van den bodem, waarop het zaaizaad gewonnen wordt, dient op gemerkt, dat liet zaad van zeer krachtig humusrijk land slechte opbrengsten geeft op mindero grondsoorten; hot is daarom aan te bevolen, om nieuw zaad altijd van minder krachtige grond naar betere gronden te brengen often minste zo to trekken van eone boerderij, wier bodem in ongeveer gelijken cultuurstand zich bevindt. Zondag ochtend te 9 uur is door een arbei der, Thinart geheeten, op den directeur der «werkplaatsen van Schssiu", in de nabijheid van Luik, Dewandre, een moordaanslag ge pleegd. Drie revolverschoten, door hem ge lost, hebben allen den directeur getroffen, wiens leven in groot gevaar verkeert. Do arbeider Thinart is vroeger geruimen tijd werkzaam geweest aan genoemde fabriek, maar na de werkstaking in Mei 11. als een der raddraaiers niet weder als arbeider aan genomen. Evenwel slaagde hij or in elders werk te vinden, doch onlangs is hij ook daar ontslagen, zoodra men do reden vernam van jcijn vroeger ontslag. Zaterdag ochtend heeft hij zich daarop naar Dewandre begeven met het verzoek, herplaatst to worden. Niet ge slaagd zijnde, heeft liij zich waarschijnlijk daarover willen wreken. "Wijlen d6 minister van Financiën, Bitter, die in het proces Manche beschuldigd werd lidderorden en titels tegen betaling te hebben verleend, wordt door de Pol. Nachrverde digd op grond hiervan, dat hij, de portefeuille van Financiën aanvaardendo, reeds in schul den stak en nog schulden had, toen hij aftrad, ofschoon tijdons zijn ministerschap verschei dene particuliere spoorwegon aan den Staat overgingen en hij dus wel in de gelegenheid was, om zich anders dan door handel in rid- derteekeus, to verryken. Dat ontbreekt er nog maar aan, zegt do Kcln. Volks ztg., dat in Pruisen do ministers geprezen worden, alleen omdat zy zich tydens hun ministerschap niet ten koste- van denf Slaat hebben verrykt. Er woedde Maandag een zware storm over Groot Britannia en Ierland. Op verscheidene plaatsen, vooral op de kusten van Ierland, van Middèn-Engeland en het Zuiden van Wa les hebben overstroomingen plaats gehad. Er is veel vee verdronken cn er worden een aantal zeerampen uit het Kanaal gemeld, met verlies van menschenlevens. Een der schoonste portretten van Z. II. Leo Xill is dat, geschilderd door den Fransehen kunstenaar Ferdinand Claude Gaillard. Dien aangaande deelt de -Franciscan Herald", wel ke een levensbeschrijving geeft van Gaillard die lid is van den Derden Hegel van St. Fran- ciscus, het volgende mede. Op zekeren mor gen dut Gaillard zich weder naar het Vntikaan begeven had, om de laatste hand te leggen aan het portret, verzocht hij den Paus, eone an dere houding aan te nemen; hij zou zoo gaaruo den II. Vader aanschouwen, vol vreugde en geestdrift, den zegen aan stad en wereld ge vende, van de loggia van den St. Pieter. Leo XIII antwoordde niet direct op deze vraag, doch opstaande, zeide hij o. a. 't vol gende Ik weet dat gij lid zijt van den Derden Regel van St. Franciscus. Gij zyt to Assisiö geweestde kunstgewrochten die aldaar de aloude basiliek versieren, zijn u niet onbe kend. Heeft het u nooit getroffen dat de IIFran ciscus leefde in een omgeving, waar landschap en beeldende kunst een der heerlijkste too- neelen gewrocht hebben? En na deze woorden begon Leo XIII do versregelen van Dante over St. Franciscus te citeeren en zijn gelaat verkreeg die uitdruk king van enthousiasme, welke men bewondert op het door Gaillard geschilderde portret. Het meteorologisch bureau te Rome heeft van het eiland Pautellarie, behoorende tot den Siciliaanschen archipel, een telegram ont vangen, waarin gemeld wordt dat de zee op een afstand van drie kilometer ten westen zich plotseling ontstuimig verheven heeft. Rookkolommen zijn omhoog gestegen en tot op een glooien afstand zijn onderaardsche schokken waargenomen. Men gelooft dat een groote krater zich op drie meter afetauds van Pautellarie gevormd heeft. Bij de voortzetting van het proces tegen Cipriani en zijne socialistische mede-beschul digden ging het in do gerechtszaal wfeer zeer ontstuimig toe. Bij het verhoor van Cipriani verklaarde deze dat de veiceuiging, waartoe hij behoorde, cene staatkundige vereonigiug was en niet eene vercouiging van boosdoeners. Do voorzitter achtte het toen, ter wederleg ging dier bewering, geraden een door den be schuldigde geschreven brief voor te lezen, dio aan de post achter-gehouden was. Cipriani ge raakte iu woede en riep dat schending van het brievengeheiin eene Russische manier van handelen is, en niet eene Italiaanschchij kende aan de regeering niet het recht toe zich van zulke middelen te bedienen, en hij zou zich liever laten ophangen dan antwoorden op vragen, dio tol deze zaak betrekking hebben. Hij ging op die wijze eene poos voort, zonder den voorzitter tijd te laten eonige opheldering te geven en het werd ten laatste zoo storm achtig in de zaal, dat de zitting opgeheven moest worden. I)e -Times" meldt hoe eonige Galicische popen der Veroenigde Grieksche kerk door agenten der Synode op Russisch grondgebied zijn gelukt met allerlei beloften, waarbij hun een ruim inkomen werd voorgespiegeld, zoo zij het orthodox geloof omhelsden. Zij gingen en werden ten slotte met hun gezinnen naar het Wolga-district gezonden, waar zij in kom mervolle omstandigheden aankwamen: de ge dane beloften werden tut nog toe niet vorvuld. De «Küluische Zeiiung" eindelijk weet mee to doelen dat bij keizerlyk besluit van 1 Jan. 1892 af in geheel Rusland slechts kerkboeken iu de Russische taal mogen gebruikt worden. VEN RAY, 24 Oct. 1891. De zucht tot vernielen schijnt te Ilorst do leus te zijn van eenige belhamels; moest in hel begin van September jl. het varken van J. S. aldaar liet misgcldou, dat 's morgeus dood gestoken in ueu stal lag, thans is het op de glasruiten gemunt. Zondag u. 1. zijn in den avond omstreeks half elf ure eene menigte glasruiten vei bryzeld en wel aan een 7 tal woningen. Niet onwaarschijnlijk is het, daar doze ver nielingen ongeveer op hetzelfde uur werden gepleegd, dit door een endezelfde persoon of \sel bij elkander zijnde personen is geschied; Door de maréchaussee is te dier zake een streng onderzoek ingesteld, hetwelk tot resul taat heeft geleid, dat tegen twee daarvan ver dachten personen procesverbaal is opgemaakt. De minste inschrijver, bij de aanbestecf-tig gehouden aan liet militair hospitaal te Breda, vooi het wasschen der goederen, was M. van den Brandt Zoon te Horst. Bij de politie te Maastricht is door den bakker Wildershoven le Maastricht aangifte gedaan, dat Maandag in zijne afwezigheid eene kast is opengebroken en daaruit eene som van f800 en eenige kleedingstukkon zijn ont vreemd; als vermoedelijke dader wordt gehou den eeu knecht (duitscher), die zich uit de voe ten gemaakt heeft. De officier van justitie to Maastricht heeft hooger beroep ingesteld van hot vonnis dd. G dezer, waarbij ilubertus MarUuus Kuypers, leiendekker, to Valkenburg, is voroordeold tot 4 jaren gevangenisstraf, ter zake van mishan deling van zijn broeder, die don dood tengevol ge heeft gehad. Het O. M. had G jaren gerequi- reerd. Het appél geschiedt alleen voor wat de opgelegd© straf betreft. Dinsdag kwam to Simpelveld de justitie uit Maastricht, met den zich in hechtenis bevinden den gemeente ontvanger P. J. D., ten einde een plaatselijk onderzoek in te stellen. In ver hand met de arrestatie van genoemden ontvan ger, verspreidt zich het gerucht, dat de burgemeester van Simpelveld de wijk naar het buitenland heeft genomen. Het is cene waarheid, dat do burgemeester sedert Zondag wordt vermist, zonder dat men weet waarheen hij vortrokkcu is. De kantonrechter, te 's Hage, heeft uit gemaakt, dat de door de spoorwegbest uren genomen maatregel, wat betreft dé .perron- te aartjes, iu strijd is met de wet en dus alle kracht mist. Bijgevolg heeft hij de wegens het niet hebben van een perronkaartje bekeur de personen, die zich op tiet perron bevonden, vrijgesproken. Te Roermond heeft zich het geval voorge daan, dat een heer, die een perroukaurtje had, bij het passeercu van het conlrólehek weiger de, zijn kaartje af te geven. Hij beweerde nl., dat, aangezien die kaartjes een uur geldig zijn, en hij er nog slechts eenige minuten ge bruik van had gemaakt, nog gedurende den oveiigen tijd van die kaart gebruik te kunnen maken. Men heeft hem toen stil laten pas- secren. De heer F. Niesaen te Roermond is voor f34.800 minste inschrijver voor liet drie jarig onderhoud van den prov. weg Seppe ZundertBelgische grens. De heer G. Juli van Dam kapelmeester 'der slafmu/.iek bij liet 2de regiment huzaren te Yenlo is glansrijk geslaagd bij het examen, aan hetwelk hij zicli'had te oudei werpen om als kapelmeester Batavia tc worden benoemd. Ongaarne zullen we dezen verdienstelijken kapelmeester onze stad zien verlaten. Te Weert heeft zich eene commissie ge vormd, die inzage der polissen, en opgave vraagt der to betalen premiën cn der in do laatsto lion jaren geleden brandschade ten oinde de al of niet mogelijkheid van een Brandassurantie-Maatschappij voor Weert en omstreken to kunnen bepalen, eh ernstige pogingen in het werk stelt tot oprichting dezer allerwcge zoo 'gowenschte instelling. Een handelsreiziger, met eeu zwaar pak in de hand, strompelt het dorp Pey binnen. De man komt van Waldfcucht en schijnt zeer vermoeid. Bij den landbouwer H. K. treedt hij binnen om wat te rusten. Op zijne vraag wordt hem brood en koffie voorgezet, wal gretig door hein verorberd wordt. Nu zal hij zijuo reis vervolgen; hij maakt zieh gereed om te betalen, wil opstaan, doch valt weer op zijne zitplaats neer, zich vermoei ender en afgeuiatter go voelende als te voren, Hij verklaart niet in staat te zijn verder le gaan, neemt eeu stevig avondmaal en blijft bij K. logeeren. 's Anderdaags, na ontbeten te hebben, ge voelt hij zich weer lriscli en zal zijn weg ver volgen. Eerst moet hij echter in Schilsberg wezen en komt dan terug om het pak te halen en to betalen. Doch K. was met het pak betaalt, daar de goede man niet moer terugkwam. liet pak bevatte... fijn gesnedenkappesmoes netjes verpakt in zes sigarenkistjes Ta bleau!! Zeidon was de vraag naar revolvers en pistolen zoo groot als thans. De meeste buiten- meusclien voorzien zich van een vuurwapen om, zooals zij verklaren, zich te kunnen ver dedigen tegen de al te groote vrijpostigheden der zwervers, dié iu groote getale het platto land onveilig maken. Zeer zeker wordt een treurige winter te gemoot gegaan. De arbeid is nu reeds schaars, voeg daarbij dat de aard- appelonrooieis vee? minder verdiend hebben dan gewoonlijk, dat de slechte aardappelen oogst vooral voor deu miudeien stand het drukkendst is, en men komt tot de niet le ge waagde veronderstelling, dat wij een droevi- gen winter tegemoet gaan. Do veehandel te O ver-Betuwe is in de laat ste dagen bijzonder levendig. In céne week tijds worden van daar circa 100 stuks jonge ossou naar België verzondenxuen besteedde daarvoor f 0.60 f 0.G2 per kilo. Ook werden in de afgoloópbn u$ek weder èeu aantal 1 1/2 jarige paarden naar België getransporteerd, welke in deze stroken legen redelijke prijzen werden aangekocht. Op de Maandag te Woerden gehouden groote najaarspaardemnarkt stonden ongeveer 12u0 stuks aan de lijn.. De anderhalljarige mins en 4 a 5 jarige paarden werden door de buiienlandscüe kooplieden grif gekocht. Hoe vindt u deze? Een -arme werkelooze, die voor zijn broodje met postpapier, enz. vent," bood in de groote laan van het Bosch, to Utrecht, een jonkman zijn waar aan, ten gevolge waarvan hij een potlood vei kocht. Hiermede niet tevreden, drong de -koopman", er bij zijn koopcr op aan, nog iets van hem te nemen. Toen de jonge man niet aan zijn verlangen voldeed, rukte hij hem de portemoiiuaie uit de hand en zette het op een loopen. Door don bestolene achter volgd, wierp hij dc beurs weg, na er eerst al het geld uitgenomen te hebben. Men mocht er niet in slagen den dief in te halen. Het heeft H. M. de Koningin regentes behaagd, op te treden als beschermvrouw van de Friosche Maatschappij van landbouw on veeteelt. Wij vernemen dat bij den minister van Oorlog het plan bestaat om de miliciens voor taan, in plaats wan in de maand Mei, in de maand Maart onder de wapenen le doen ko men hen dan vóór den winter vier maanden met verlof huiswaarts to doén keeren. Natuur lijk zouden vooraf eenige bepalingen der Wet op de Nationale Militie worden gewijzigd, N. R. Èt. De minister van binnonlandsche zaken hoeft van zijnen ambtgenoot van oorlog opga ve gevraagd van het getal militairen beneden den rang van officier, van 23jarigen leeftijd en daarboven, dat in verschillende tijdvakken van het jaar gemiddeld onder de wapenen is, met, vermelding of zijal of niet kunnen lezen en schrijven. Deze opgave staat in verband met de voor bereiding der nieuwe kieswet. Sedert het in werking treden der nieuwe pensioenwetten zijn door den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren tot op heden on geveer 2G00 aauvragen van weduwen en wee zen om pensioen ouderzocht. Aan ruim 2300 weduwe en weezen is een pensioen toegekend, terwijl op ongeveer 280 aanvragen een afwijzend advies weid uitge bracht. Ongeveer zeventig belanghebbenden hebben van de bevoegdheid, hun toegokend bij art. 14 der wet van 1 Mei 1890 (Sibl. No. 46) gebruik gemaakt, om van dat afwijzend advies bij den Raad van State in hooger be roep to komen. Het laatste bedrijf van liet veelbespro ken duel lusschen een officier en een student, dat op do grenzen van Utrecht heeft plaats geluid, wordt thans afgespeeld. Beide lieeren hebben onlangs een afwijzende beschikking gekregen op hun verzoek om gratie, en onder gaan op dit oogenblik de hun door de recht bank opgelegde straf. Centr. Het hoofdbestuur van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers heeft aan den mi nister van binnenlandsehe zaken een adres ge richt, waarin het een viertal grieven op onderwijsgebied uiteenzet. Ten eerste vestigt liet er de aandacht op, dat, terwijl art. 61b der onderwijswet voor het deelnemen aan het examen ter verkrijging der akte van hoofdonderwijzer een tweejarige werkzaamheid als onderwijzer eNclit, de tijd, gedurende welken men als volontair aan een school verbonden is geweest, niet in aanmer king komt. Het hoofdbestuur vraagt afschaf fing van die bepaling, wijl het van weinig in vloed kan zijn op het gehalte der practische ontwikkoling of iemand volontair dan wel be zoldigd onderwijzer is geweest. Daar verder dóór sommige gemeentebe sturen bepaald is, dat do onderwijzers geen privaatlessen mogen geven zonder toestemming van het dagolijksch bestuur, verzoeken adres santen den minister, te beslissen, dat de on derwijzers geheel vrij zijn iu het geven van lessen buiten de schooluren. In de dorde plaats wijzen adressanten op het verschil van meeuing over de vraag, of sollicitanten naar een betrekking van onder wijzer of hoofdonderwijzer zich tot burgemees ter en wethouders of tot den raad hebben te wenden. Is dc eerste meeuing de juiste, dan achten zij het onnoodig, dat de sollicitatiën op zegel geschieden. Mocht echter de sollici tatie aan den Raad gericht moeten worden, dan vragen zij vrijstelling Yan zegel, daar vooral de laagst gesalarieerden solliciteerden. De instelling eindelijk der'acte gymnastiek heeft eene lichtvcrklaarbare beroering in de onderwijzerswereld ten gevolge gehad. Ver schillende gemeentebesturen toch richtten eene aanschrijving tot de onderwijzers, waarbij dezen gelast word, de bovengenoemde aantee- kening vóór een bepaalden datum te behalen. Vooral met het oog op deu betrekkelijk ge vorderden leeftijd van vele onderwijzers, op de absolute onmogelijkheid, waarin een groot aantal verkeert, om zich practisch te oefenen, verzoeken adressanten te bepalen, dat do niet- verkrijging der aanteekening voor gymnastiek geen reden mag wezen tot ontslag. Waar immers ook voor 't nieuwe vak teekeii6n geen dergelijke cisch gesteld wordt, meenon zij dat ook voor do vrije eu orde oefeningen der gym nastiek zulks onbillijk is. I3e< inkuilen van aardappelen. Nu men druk aan den aardappeloogst is, gaat ook dra de tijd aanbreken van het inkui len van aardappelen, om zo tegen vorst te vrij waren. Deze bewaring dringt zich op, hetzij de pachter zijn oogst bestemt voor de nijverheid, hetzij dat hij de aardappelen behoudt voor liet huisgezin of het vee, hetzij hij ze later gebrui ken wil, tot voortbrenging. Dit laatste punt noodzaakt vooral ee:i goede bewaring. Dé verschillende oorzaken van bederving der voortbrengselen, oorzaken, welke men zoo spoedig mogelijk dient te verwijderen, zijn de warmte, de vorst en het licht. De tc bergen voortbrengselen zijn zeer wa terachtig; in groote massa opgestapeld, beko men ze spoedig eene min of meer hooge tem peratuur; deze verwarming zal do verrotting verhaasten, zelfs, wanneer de luchtgesteldheid betrekkelijk gematigd is. De koude is niet minder te vreezen; de bevroren voortbrengselen bederven licht en zijn onsmakelijk. Opdat een plant kunne groeien, moet ze licht en warmte hebben, welnu wij moeien vreezen, dat onze to bowaren voortbrengselen, eene eeuigzins hoogo temperatuur krijgende, in aan raking komen met het licht, hetgeen het ont staan der botten bij een aardappel en het uit schieten der bladeren bij do knollen zou veroorzaken. Als de opbrengst der aardappelen overvloe dig goweest is en men ze moet bewaren en de verschillende oorzaken van bederf wil vermy- den, dan wordt die oogst ingekuild. Men maakt de kuilen der aardappelen in drogen grond; de in te kuilen aardappelen moeten niet bedorven zijn, of teoltens van aan staande bedeif aanbieden. Men maakt er een hoop van, niet hooger dan twee meter boven den grond. Die hoopen zijn meerendeels kegel vormig. Men bedekt ze met stroo, soms blade ren en mest en daarna met eene droge laag aarde. Ten einde de verwarming te voorkomen, welke 't gevolg is van de meer of minder groo- to waterachtigheid der knollen, moet men zorg dragen, hen na het uitrukken, eenigen tijd op het veld te laten staan. Met hetzelfde doel, alvorens don kuil geheel te dekken, laat men de ingekuilde massa een weinig verkoelen. De kuilen moeten niet te omvangrijk zyn. Als men verplicht zou zyn, den kuil onmid- delijk met eene dikke laag te dekken, moet men zorg dragen, in het bovenste gedeelte een opening te houden, die de verwijdering toelaat van de dampen, welke het gevolg der verwar ming zyn. By het aankomen der koude moeten dio luchtschouwen goed gesloten worden. Men sluit ze door middel van hooi, stroo, enz. Er zijn droge eu goed geluchte kelders, die geschikt zijn om de aardappelen te bewaren. De grond moet droog en hard zijn. Men bedekt den grond met eene laag stroo, bladeren of zelfs met droog zand. Het is noodig, dat da kelder zooveel mogelijk een zelfden graad van temperaluur behouüe en dat hy vooral beschut zij tegen den vorst. Bij het naderen der koude sluit men goed de luchtgaten door middel van mest of stroo, dat men men met aarde bedekt» Wel, Schmedemuse, wat hoor ik, gy zyt alweer veroordeeld? Is dat zoo'n wonder? Een paar honderd artikelen van het strafwetboek tegen één mensck; dat moet ik wel verliezen. Mynheer S., een ambtenaar aan de maatschappij -Paris Lyon-Méditerranóa" trouwde verleden Zaterdag met mej. N. De dame had voor deze plechtigheid natuur* lijk een trouwjapon noodig en zy zond daar om een heel mooie stof en al de garnituren naar een naaister, die daarvan een japon moest maken. Den morgen van den trouw dag liet de naaister door een barer werkstere de japon naar mevrouw N. brengen, met de boodschap de japon niet eerder af te geven vóór zij betaald was. Mevrouw N. paste de japon, had veel aan te merken en verklaarde de japon terug te zullen zenden; daar zij hetkleedingstuk ochter dringend noodig had, zou zij het vandaag zoo maar dragen, om het morgen terug te zenden. In zulke omstandigheden wan er natuurlylc geen sprake van, dat hot maakloon, 80 franca werd betaald. De naaister was weinig gestichtzy wist dat de jonggehuwden een bruiloftsmaal gingen houden in een restaurant op den boulevard des Capucinos. Vergezeld van twee werksters trok zij op naar don boulevard, waar het naai- sterkorps plaats nam op eene bank voor het restaurant, wachtende op den bruiloftstoet. Om vier uur kwamen de rytuigen aanrol len. Uit het eerste stapten de pasgehuwden en juist zouden zij hot restaurant binnentre den, toen de naaistor mot een sprong zich voor de dame plaatste en deze toeschreeuwde -Wil je myn rekening betalenj? -Maak nu geen schandaal," antwoordde mevrouw N. -Wat? Geen schandaal 1 Daar, dat is voor jou." Nu viel er een regen van kloppen, schop pen en oorvegen. De jonge echtgenoote, door de natuur begiftigd met een paar stovige ar men, beautwoordde klap met klap schop met schop en verdedigde zich uitstekend. Hoedon vlogen de lucht inkanten werden verscheurd en sieraden stukgeslagen. Eindelijk kwam de politie; de slag werd ten einde gebracht en de vechtenden naar het politiebureau getrans porteerd. Zondagmorgen stapte een 22 jarige Duitscher den kleerenwinkel van een koopman in de Gelkingestraat te Groningen binnen én gaf als zijn verlangen te kennen van top tot teen te worden uitgerust. Hij discht daarbij een verhaal op. Hy is schipper en heeft geruimen tijd bij een welbe kend Groninger scheepsgezagvoerder als kok gevaren deze zou dan ook al de te koopen goederen betalen. Nadat alles in orde en zijn kooplust bevre digd is, verzoek de quasi zeeman den koop* man, hem naar zijn schip te willen volgen, waar de betaling door den kapitein zou ge schieden. Aan dat verzoek werd natuurlijk bereidwil lig voldaan en weldra begeeft de Duitscher zich aan boord van eeu in de Noorderhaven, liggende buitenvaarder, op den voet gevolgd door den koopman, die met levensgevaar oveneens hot dek van dat vaartuig beklimt. Helaas, er was niemand aan boord (dit wist de deugniet), en oogenschijniijk mistroos tig klauteren beiden weder van liet schip, tor- wijl do koopman zekerheidshalve janmaat we der met zich naar huis nam. Eindelijk wordt het half een uur, én de zee man geeft opnieuw zijn verlangen te kennen naar boord terug te keeren. Ook aan dit verzoek werd voldaan, maar in plaats van naar de Noorder-, wordt thans door hot tweetal naar de O ós ter haven koers gozet, wat zonder achterdocht ging, omdat de zoon begeleidde en mot de ligplaats van het «chip onbekend was. In de nabijheid van laatstgenoemde haven gekomen zijnde, zeide de zeeman tot zyn ge leider; -wacht hier even, daarginds wij zende op een man in de verte loopt de kapi tein". en de man voldoet aan dat verzoek. De Duitscher spoedt zich vooruit, maar rent den man in de verte weldra voorbij, en loopt zoo hard hy kan in de richting van de Coster- koogebrug voort,

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2