Buitenland. Frankrijk Duitschland Italië Oostenrijk Gemengde Berichten reven werklieden naar de steden verhuisden.. Ton gevolge ran deze economische nplossi'ng brengt Nederland nu niet do helft voort aan granen van liet- I geen 'hot behoeft. Aangenomen, dat het 5 raillioen mudden koren moet aankoopen, om ■ziju voorraad aan le vullen en bi«er zal wel liet hoogste cijfer niet genoemd zijn en dat voor elk mud [tarwe en rog dooreen gerekend) 10 gulden wordt betaald, dan moet er 50 milliocn voor koren worden uit gegeven, en levert de hoogcrc prijs van het graan alleen een nadeel op van 25 millioen gulden. Van die hoo- gere prijzen hebban onze landbouwers geen voordeel. Kr wordt geen graan moer geproduceerd als hot noodige voor eigen gebruik en veevoeder. Waar vroeger bloeiende graanmarkten waren komen nu nauwelijks eonige mudden aan de markt, en kan men onder de marktberichten lezen tarwe .f a 0, rogge f 0 a 0. Wij zijn voor ons bestaan geheel af hankelijk geworden van het buitenland, on elk misgewas en elke speculatie in buitenland onderwerpt hier den prijs van het brood, den staf des levens, aan geduchte schommelingen. Nu heeft die prijs oetio hoogte bereikt, die.men sedert don Krim-oorlog, sedert 40 jaar dus, niet meer kende. Kn mot zulke verre van opwekkende vooruitzichten gaan wo den winter te gcmoct. Den winter te gemoet, nadat er een winter over ons hoen ging, die heugen zal ook in vele huisgezinnen in do kas van vele zuinige huismoeders, wier laatste spaarpenningen hij in zijne grimmigheid m een am. Tot de oplossing van deze crisis, de broodcrisis, zal meer beleid vereischt worden, dan lot liet ineenzetten van oen liberaal Kabinet, met hoeveel moeite dit laatste dan ook gepaard ging. T)e ïeger-manoevres toonen wederom, dat Frankrijk niet gereed is-evenmin als in 187i den i. dezer moest liet spiegelgevecht bij Gorgebiu gestaakt worden, dewijl de vermeen de vijand onder opperbevel van generaal Saus sier niet aanwo/.ig was en eerst 8 uur later op liet toonecl van den strijd verscheen. Reeds hadden twee uren lang de batterijen, onder komraando van generaal Davoufc, hun kiuit verschoten, toen eindelijk bevol werd gegeven om de oefeningen to staken, daar Saussier nog met geen* verrekijker te zien was Een uur later kwam hij aanrijden en toen begon het gevecht, opnieuw, nu eigenlijk voorgoed. Al gemeen was men over de mislukking dezer manoeuvre ontstemd. Men wist wel dat Saus sier slechts met hulp te paard kan stijgen en ook niet, lang in het zadel blijven, doch nie mand had er op gerekend dat hij zou verschij nen, wanneer de veldslag uls hel warë was afgeloopen. Als opperbevelhebber is hij de meest onge schikte man. doch als vurig republikein is hij indertijd tot militair gouverneur van Darijs benoemd en heeft veel meer invloed dan de minister van Oorlog. De politiek schijnt ook thans nog de militaire aangelegenheden te be derven. Het Journal official bevat een besluit, waarbij het, verbod van invoer en doorvoer, in 1890 uitgevaardigd voor rundvee en var kens uit België en Nederland, wordt inge trokken. De storm van Donderdag heeft zich over geheel Frankrijk ontlast, l'it tal van plaat sen komen berichten die er gewag van maken als van een orkaan, vergezeld van zwaar on- weder, dat aan verscheidene personen het leven heeft gekost. Een menigte straten te Darijs stmid door den aanhoudenden slagregen boog onder water, dat de voor de koffiehuizen staande tafeltjes £11 stoelen medesleep'e. Twee werklieden, die aan den arbeid waren in de riolen van den Boulevard MnleSherhcs, wer den door hot bij stroomen binnendringende water overvallen. Hunne wanhoopskreten werden gehoord; maar vóoidat het mogelijk was hun hulp te bieden, waren de kreten reeds verstomd. Zwermen van ratten, in do riole-n door het water bedreigd, zog men op verscheidene plaatsen boven de aarde komoii. ecu heenko men zoekende in winkels, en waar al niet. Met bezems en stokken giug me» tueu dat ge diertc te lijf. Iïet was in zijn soort een vreesc- lijk schouwspel. liet comité te Meppen voor de oprichting van een gedenkteeken ter eere van Windthorst heeft door den Berlijnschen beeldhouwer Doh!- mann een ontwerp doen vervaardigen. De teekeniug vertoont in hoofdzaak het volgende: Op een za-ndsteenen podium verheft zich een granieten postament, op welks voorzijde eene vrouwelijke figuur, voorstellende de kerkge schiedenis, die den naam van Windthorst schrijft. De tfiguur is voorgesteld in rouwge waad met uederhangenden sluier, in do lin kerarm heeft zij eon kruis, met de rechter hand voltooit .zij den naam. Op een der treden van liet voetstuk ligt een boek (de kerkgeschiedenis.) De zijkanten van het voet stuk prijkoM mot groote lauwerkransen, waarin do geboorte- en sterfdag van Windthorst staan vermeld. Aan de achterzijde is ruimte beschikbaar gehouden voor het gebruikelijke opschrift, vermeldende wie het monument aan do nagedachtenis van den overledene hebben gewijd. Op het voetstuk staat het bronzen standbeeld van Windthorst, zittende in eon fauteuil, het hoofd eenigzins voorover naar den toeschouwer buigende, de rechterhand een weinig opbellende, in de linkerhand eene half opgerolde oorkonde houdende. De kosten der uitvoering van dit plan worden begroot op 25 a 30,000 mark. In de algemeen c Duitsche katholieken-ver gadering. die te Danzig is gehouden, is een besluit genomen, volgens hetwelk de oprich ting zal uitgaan van die vergadering zelve. Uit Kissingen wordt geseind, dat pro fessor Schweninger niet volkomen gunstig oordeelt over den gezondheidstoestand van Bismarck. Hij verbood den vorst zijn uitge breide correspondentie voort te zetten en be val hem minder to werken; ook moet hij er tégen wezen, dat de oud-kanselier zich weder als afgevaardigde in het politieke leven zal begeven. Het keizerlijk besluit tot intrekking van bet verbod op don invoer van Amerikaansehe varkens, luidt als volgt: «liet besluit, betreffende het verbod op in voer van varkens, varkensvleesch en worst van Amorikaanschcn oorsprong, van 6 Maart 1883, wordt buiten werking gesteld ten op ziolite van levende varkens, alsook ten op zichte van zulke voortbrengselen die zijn voorzien van een officieel bewijs dat het vleesch in het land van oorsprong overeenkomstig de daar geldende voorschriften is onderzocht en vrij bevonden van voor de gezondheid nndoe- ligc- eigenschappen." Bij dit besluit wordt tcvons de rijkskanse lier gemachtigd, zoodanige bevelen te geven als hij noodig zal achten «ten behoeve van toezicht op de gesteldheid van het uit Amerika ingevoerde varkensvleesch." Gelijk reeds is gemeld, is dit besluit bij afkondiging in wer king getreden. Het besluit heeft algemeen ccn zeer gunsti- gen indruk gemaakt, omdat het in alle geval strekt om den prijs van een belangrijk voe dingsmiddel te doen dalen. Een der oudste Romeinschc instellingen is do Comïaternila della Morte, in 1538 opge licht, en waarvan menig notahei ingezetene lid is. Het doel van dit Broederschap is, aan armen en minvermogenden een deftige begia- fenis te bezorgen, zoomede aan personen die geen familie nalaten. Vooial strekt zich hunne zorg uit over de Campagna en de andere om streken der Eeuwigo Stad. Nog onlangs be gaven zij zich op weg naar de hut van een schaapherder, die up 8 inylen afstands van de Porta San Daolo lag. De man was overleden aan typhus. Zij namen de kist op hunne schouders en droegen om beurten, totdat zij een dorp bereikt hadden, waar een lijkstaatsie geformeerd kon worden. Dikwerf', als men in den omtrek van Rome rijdt, komt men een lijkstoet tegemoet, geheel en al bestaande uit leden dezer Broederschap. Zij groeten altoos met deze woorden L'rutel/o, sia ludalo (Je.su Crislo, Broeder gelooft zij Jesus Christus! Eei.ige weken geleden ontmoetten zij op hun nen wog naar een der kerkhoven koning Humbert, die builen de Rorla l'ia over de Via Nomentaua reed, zij groetten hem op dezelfde wijze. Deze Broederschap heeft de regeering niet durven aanranden terwijl zoo menige instel ling is opgeheven, m.ig deze blijven bestaan met al hare rechten en privileges. De keizer van Duitschland, vergezeld van den koning en den prins van Saksen, is Zon dag jl. van Schwarzenau een bezoek komen brengen aan aartshertog Al breekt tc Gónfritz en hebben deelgenomen aan een dejeuner clinaloire van 105 couverts. De aartshertog bracht een dronk uit en zei de, dat de keizer hem vemorlove, in naam van de officieren der keizerlijk-koninklijke armee, zijn vreugde er over uit te spreken, den edelen vorst, den j bondgenoot ouzes keizers, te mogen begroeten, j Voor ons, soldV'j&n, is de souvcréln niet af to scheiden van den opperbevelhebber van liet leger. Daarom vlecht ik bij mijn toost tiet wakkere lHiiischc leger in. Leve de Duitsche keizer! Leve de koning van Saksen! Leve het dappere Duitsche leger! De keizer van Duitschland antwoordde nTerwijl ik uwe keizerlijke Hoogheid dank zeg voor uwe Woorden, acht ik mij verplicht jegens Z. M. dén keizer mijn dank uit te spreken, dat hij mij tot de manoeuvres heeft willen uitnoodigetw liet is mij een innige vol doening, mij te midden van mijn kameraden, de dappere Oostenrijlcscho soldaten, te bevin den. 11c drink op Z. M., op het leger en op Z. K. 11., aartshertog Albreeht." Deze dronken werden staande aangehoord en met geestdriftige toejuichingen der officio- ren begroet. ln den ochtend-; heeft keizer Franz Jozef den rijkskanselier Yon Capnvi ontvangen, die daarna met keizer Wilhelm confereerde, ter wijl omgekeerd graaf Kalnokv met don Oos- tenrijkschen kei/.y confereerde, na door keizer Wilhelm ontvangen te zijn. I)o laatste nnuaaeuvres liepen schitterend af. De twee keizers hielden toespraken tot de officieren, waarin zij aan de troepen ucn hoogs- tcn lof toezwaaiden en deden uitkomen welke krachtige banden de beide legers vereenigen. Te 11 uur begaven zich de beide keizers, de koning en do kroonprins van Saksen, alle aartshertogen en andere hooggeplaatste per sonen naar Allentsberg, vanwaar- de keizer van Duitschland naar Munchcn vertrok, na een zeer hartelijk afscheid te hebben genomen van den keizer van Oostenrijk. Uit Engelsclie bron wordt verzekerd dat Duitschland en Oostenrijk zich bereid ver klaard hebben eene nota van Engeland aan Turkije in zake het Dardauellen vraagstuk to ondersteunen. Yah Rnssischen kant wordt daarentegen bcvveeid, dat noch het Duitsehc, noch het Oostenrylcsche Kabinet neiging ver toont om het initiatief te nemen tot het indie nen van eene gemeenschappelijke nota mét Engeland, liet zou eerder mogelijk zijn dat Italië, dat wegens zijne ligging aan de Middel- landschc zee nauw bij de zaak betioklcen is, uit naam van het Drievoudig Yeibond zich aan liet hoofd stelde van een gemeenschappe lijk diplomatiek optreden niet Engeland. Volgens uit Weenen afkomstige verzeke ringen, zouden de jongste gedachten wisselin gen van Caprivi niet Kalnokv weidia belang rijke veranderingen V het corps diplomatique van heide mogendheden in het Oosten ten ge volge hebben, met het doel den pohtieken dienst aldaar te verbLtereu. Neerland VEN RAY, 12 Sept. 1891. Mgr. F. A. 11. Boermans, bisschop van Roei mond heeft benoemd tot pastoor aan do kerk van O. L. Yr. te Maastricht den Wel Eerw. heer Tn. HaJlinans, directeur van het bisschoppelijk college te Roermond, tor ver vanging van den WelEenv. heer A. Baert, die eervol ontsLg gevraagd en verkregen heeft. Woensdag ochtend diende te Maastricht in de kerk der R.D. Jezuïeten, Mgr. van den Branden de Roeth, Coadjutor van Z. U. II. den aartsbisschop van Mecheien, liet- H. Dries- terschap toe aan de Eerw. Heeren llenri Duels van Venray, Jozef Jongen van Schaes berg, Leraar aan het Pro-gymnasium te Yenlo, en 11. Prevoo van Valkenburg, civiel- Ingenieur, allen uit liet Seminarie van Roer mond. Het blijkt hoe langer hoe meer-, dat de schade, aangelicht door den hagelslag van 1 Juli jl. in de provincie Limburg, ontzettend groot is. Zaterdag 11* bracht de commissie, aange steld om de schade, door de verscl.illende ge meenten opgenomen te contröleeren, haar verslag uit. Hieruit blijkt, dat de verwoesting nog aan zienlijk groeier is, dan aanvankelijk vermoed werd. De schade bedraagt toch over zestien gemeenten do som van bijna f 800,000. De nood is groot maar onafzienbaar is de ellende, die wacht voor het naderend najaar en den langen barren winter zoo geene kracht dadige hulp wordt geboden! ln bange ver wachting ziet menig huisvader de toekomst te gemout, De aartsbisschop van Utrecht heeft aan don heer A. Vonk, op diens verzoek, en onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend als overste van het Sc. Gregorius-Huis te Ut recht, alsmede verlof om in het bisdom Roer mond, wegens aldaar bestaande behoefte, met toestemming van den bisschop, in do H. be diening werkzaam te zijn. "Sequah" (Ch. Davenport) moet appél hebben auugcteckend tegen liet door het kan tongerecht te Bergon-op-Zoom ton zijnen laste gewezen vonnis. Ter bekende paardenmarkt te Eist, wer den Maandag aangevoerd circa 800 merriën met veulens. l)e handel, was, ofschoon vele handelaars aanwezig waren, niet lerendig. Veulens golden f 100 u 130, merriën 200 a 450. Bij de te Keulen gehouden internationa le wielerwedstrijden bobben enkele Neder- landsclie rijders zich gunstig onderscheiden. Ott. Bultman van Amsterdam, was de eers te in den wedstrijd over 5000 meter op den fioogen tweewieler. aantal deelnemers 6, en tevens in den wedstrijd over 3000 meter op dezelfde machine, aantal deelnemers 9, tijd min. 4.5 sec. De clou van dezen wedstrijd, die door een 6000-tal belangstellenden werd bijgewoond, vormde do kamp om het kam- pionschap van Europa op den lagen tweewieler 12 mededingers kwamen aan de start; de af stand van 10000 meter werd in den kortsten tijd afgelegd door Alwin Vuter. Frankfort, tijd 17 min. 572/5 sec., terwijl C. Witteveen van Haarlem derde was in 17 min. 58 sec., tegelijk aankomend met den tweeden prijs- "Winner Hess van 'Mannhaim. Lehr was niet gekomen. Zaterdag had in een coupé 2de klasse van den trein van Rotterdam naar Dordrecht eene brutale aanranding plaats. Bun officier van gezondheid van het Duit sche leger werd bij aankomst te Dordrecht gewaar, dat hem zijn portefeuille was ontno men en verdacht daarvan een pers ion, die naast hem gezeten had. Den chef van het sta tion werd van de zaak kennis gegeven en een conducteur geplaatst naast den verdachte, die zijne reis in een 3de klasse waggon voortzet te. Aan de Lage Zwaluwe kwam in den trein een maréchaussee die den post overnam; aan het station Rozendaal werd uitgestapt en on- middclijk werd tot arrestatie overgegaan en op hein de ontvreemde portefeuille gevonden, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan gelds waarde bevond. De dief werd daarop te Ro- zendaal in voorloopige bewaring gesteld. De portefeuille moet door hem ontvreemd zijn, terwijl de eigenaar zat te slapen. en och, dat kan haa/ eigenlijk weinig schelen. Vroeger had zij hem oprecht liefgehad, hem dien flinke, stoeren kerel, maar sedert liij ineer behagen schepte in het gezelschap zijner woeste kameraden en meer dan eens beschon ken thuis kwam en haar-en de kinderen dsn mishandelde, was die liefde geheel verdwenen. Ja, het was in zekeren zin een opluchting ge weest, toen hij voor goed verdween, haar do zorg overlatend voor de twee kinderen en het derde kind, dat zes maanden na zijn moedwil lige verlating geboren werd. Toen heeft zij haar geboorte plaats Rotterdam verlaten en te Amsterdam werk gezocht als schoonmaakster. En zij is er tot nog toe, ofschoon met hard werken, aldoor gekomen en de kinderen mo gen gezien worden. Voor hen is liet dan ook, dat zij zoo zwoegt, ze zijn haar eenige trots en vreugde in haar anders zoo vreugdeloos be staan. Daar nadert in de Frans Halsstraat een breedgeschouderd man met een gebruind ge laat het type van een zeeman hij mons tert de huizen en is blijkbaar bezig een norn- mer te zoeken. Plotseling staat hij tegenover de vrouw met de drie kinderen, die juist de Frans Halsstraat zijn ingekomen. Ontsteld demst hij terug, terwijl een gloei ende blos de kleur zijner gebruinde gelaats trekken nog verhoogt. «God, Kaatje., jij hier..,"zegt hij stotterend Geen antwoord, maar met ernstige blik staart de vrouw den zeeman aan, die de oogen beschaamd neerslaat. «En...en...zyn dat de kinderen., mijn.." «Ja, uw kinderen, of denk je misschien, dat.." Plotseling, eer de vrouw nog uitgesproken heeft, grijpt de ruwe zeebonk de kinderen, die stom van verbazing zijn, een voor een beet, en kust ze, terwijl de tranen langs zijn ge» bruinde tronie loopen, herhaalde malen. «Is dat Jan en Kees., en zij, die kleine meid, stamelde hij, zijn ontroering nauwelijks mees ter. «Dat is Mina zo heet naar je overleden moeder," zegt do vrouw, ook al min gf meer in de war. «Kaatje," zegt de ruwe zeeman, zijn vrouw bij de schouders grijpend, «zie me eens goed aan. Zie ik er- nog uit als een dronken lap en zult ge me gelooveu, als ik je zeg, dat ik be rouw heb over mijn vroeger wangedrag en jo plechtig beloof goed te maken aan jou en de... kinderen, wat ik vroeger misdreef." Kaatje zegt niets, maar legt zwijgend haar hand in die baars echtgeuoots, en keert terug op haar schreden om met haar man naar naar kamer te gaan. De regen valt bij stroomen; maar zij vgelgn 'er'mets van, de koelte van de water druppels kan de warmte binnen in de harten van dat vijftal niet opheffen. De kinderen hegrijpen als bij instinct, dat er iets heel ernstigs heeft plaats gehad en do oudste, dïe nog een vage herinnering heeft van verleden dagen, trekt zijn moeder bij den rok en zegt; «Moe is dat nu onze vader, die zoo'n verre reis gedaan heeft en eindelijk, eindelijk weer bij ons is teruggekomen?" *Ja kind, dat is je vader! In eene plattelandsgemeente nam dezer dagen een nieuw gekozen raadslid voor liet eerst zitting. De burgemeester kondigde in den loop der vergadering aanBenoeming van eon ambtenaar van den burgelijken stand. «Wat is dat voor een?" vroeg het nieuwe raadslid aan ecu tegenover hem gezeten wet houder. «Dat is een die trouwt", was het be scheid, «Zoo'" hernam de ander; «dat noe men wij gewoonlijk een bruidegom," Men schrijft aan het Rott. Nieuwsblad-. Op do Zuid-Willemsvaart tusschen Borlieum eu's liei togenbosch kon meri 11. Vrijdag een volgende grap zien. Een hondekar, met de vrouw er op, reed vuil eerstgenoemde naar laatstgenoemde plaats en de baas van deze equipage liep aan de overzijde van het kanaal in dezelfde richting. Waarschijnlijk was da omstandigheid, dat laatstgenoemde wat veel Beilicuiuseli bier gebruikt had, oorzaak van de hevige woordenwisseling die trots.de scheiding tusschen beiden, onafgebroken werd voortgezet. Eensklaps roept de baas «Karro! iSnor! kom hier, beste hondenkóMt maar bij den baas!' Met slaat hij zich op de knie en in minder dan geen tijd volgen de trouwe dieren die roepstem en trekken de luid schreeuwende en jammerende vrouw, die zoo spoedig de kar niet had kunnen verlaten, dwars door de vaart, blijkbaar tot groote vreugde van manlief. Dezer dagen is te 's [Iertogenbosch ten huize der familie, bij wie zij 61 jaren als dienstbode werkzaam was, altijd in de opvol gende geslachten, Ilendrike Kooijraans over leden in den ouderdom van ruim 90 jaren. Onnoodig te zeggen dat de trouwe ziel meer als huisgenoot»? dan als dienstbode beschouwd werd. Al dien tijd deelde zij lief en leed met de familie, wier leden zeer aan haar gehecht waren. Het laatste half jaar was zij sukke lend; zij werd door haar pat.ionessen verzorgd en stierf in hetzelfde huis, dat haar 61 jaar geleden opnam. Do >r de Fanfare Euterpe alhier werd Zon dagnamiddag op du groote Markt eenige na tionale liederen ter gelegenheid van de ver jaardag van II. M. de Koningin uitgevoerd. Het publiek scheen door talrijke opkomst een blijk van instemming met dat feest te ge ven. Tot laat ui deli avond werden er nog menige glaasjes bier op de gezondheid van 11. M. geledigd. Den 30 October a. s». zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de hety llallinaus tot lid van de Tweede Kamer werd gekozen. Dinsdag stonden voor de Rechtbank te Roermond terecht G. B., oud 28 jaren, jonge doenter en haar vader J. B., oud 09 jaren, wonende te Horkenboscli, beklaagd van liet te vondeling leggen van een pasgeboren kind aan de kapel in 'i Zand to Roermond, in den nacht van 25 op 2(3 Juli 11. Tien getuigen waaronder 2 deskundigen wei den in deze zaak gehoord. Dour het Openbaar Ministerie werd tegen beide beklaagden oene gevangenisstraf van 8 maanden gerequireerd. De naamlooze vennootschap -La Bërau- dine" te i>'. Dieter heelt, naar aanleiding van ecu bericht in den Limburger Koerier, dat die lirma hare betalingen zou gestaakt hebben, van den correspondent der Lintburger Koerier eene schadevergoeding gaeisoht van f 12000. Aan ror. N. G. Pierson is, op zijn ver zoek, tengevolge zijner benoeming tot Minister van Financiën, eervol ontslag verleend als president der Nederlundsche Bank. Een zonderling geval kwam onlangs voor bij een deftige begrafenis. Een groote boer met een zeer ouderwetschen hoogeu hoed op, kwam het eerst binnen en daar hij geen kap stok zag en zijn hoed nat was geregend, zette hij dien in de gang buiten de deur. De vol gende, die binnen kwam, had een natte para- pluie. Hij zocht naar een parapluie standaard keek achter de deur, en daar hij blijkbaar zeer bijziende was, zette hij zijn parapluie in den hoed. Dat voorbeeld werd natuurlijk door al degenen, die nog verder kwamen, gevolgd, zoodat de bongo hoed plaats verschafte aan een twaalftal kletsnatte parapluies. Toen de familie weg ging en do man zijn iioed zocht, kon hij zich niet begrijpen hoe er zooveel vva- er Ln kwam! Uit het leven gegrepen! De plaats, waar onze kleine, indrukwek kende geschiedenis voorvalt, is do Frans Hals straat., te Amsterdam. Yrouw P. was dezer dagen met haar drie kinderen, 2 jongens en een meisje, al vroeg op weg getogen, om met hen naar het Vondelpark te gaan. Ze hoopte maar, dat het weer, dat een beetje druil ig stond, wat zou opknappen. Op liet gelaat der vrouw, van middelbaren leeftijd, staat, zorg en kommer te lozen. Geen wonder, zij heeft heel wat te doen, om de monden van die drie kinderen, Waarvan de oudste 8, de jongste 5 jaar is, open te houden. Haar man, een zeeman, heeft haar voor 41 2 jaar verlaten en nooit, meer naar haar omge zien. Zij weel niet eens of hij leeft of dood is

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2