w. Heeren SiEDEN. Buitenland. België Frankrijk Duitscliland Italië .Rusland Not Ierland Burgerlijke Stand. Marktberichten ADVERTENTIEN. IJzeren HEK met POORTEN inr-1 ccnig si;coos te bestrijilcn, Bij iiet rooien zal natuurlijk eerst kun nen blijken van welke invloed de besproeiing is op den oogst der ku dien. Tal van boeren zijn nu reeds van plan, hun aardappelland een volgend jaar geheel te bespuiten. Met- inbc- begrip van het werk kost dit 1' 20 per bunder, terwijl de prijs van liet •spuitwerktuig f7.50 bedraagt. Aan den Kongo wordt een nieuw Leuven gesticht. In de aloude Vlaamsehe academie stad is een genootschap opgericht, den titel voerendeLoven Boven (het devies van het aloude stadswapen), cn als motto: «Altijd God loven." Het doel van dit genootschap is de bijeen- znmeling van fondsen voor de stichting en de uitbreiding van een christciidorp aan don Kongo, dat Loven Boven zal liecten. Een der middelen om de noodige fondsen te verkijgen is de ve?zameling en de verkoop van zeldzame postzegels. Uc Kamer heeft do militaire kredieten toegestaan, na aftrek van 100000 fr. volgons bet amandement-Ancion, met do bedoeling otn in de volgende zitting op den bouw der Maasiorten nog eens terug te komen. Uit amandement is aangenomen mot (5-1 tegen 22 stemmen en de geheelc buitengewone be grooting vervolgens.met 73 tegen 10 stemmen. De minister van Oorlog, genei aal Pontus, zeide in hoofdzaak het volgende Ik moest de Kamer inlichten omtrent den voortgang der werken en steeds heb ik daar bij blijk gegeven van oprechtheid en loyau teit. Nooit heb ik ecno verantwoordelijkheid, welke op mij ïust, op anderen ti achten af te schuiven. Ik ben dus verantwoordelijk voor de misrekeningen, maar ik zal zeggen hoe die mogelijk waren, In 1887 raamde generaal Brialmont de uitgaaf op 32 rnillioen, maar toen het bestek en do inschr\jvingsvoorwaar- den werden uitgewerkt, bleak dat. de globale raming tot 54 rnillioen verhoogd moest wor den Uc werken begonnen den 20. Juli 1888, en noch in dat, noch in het volgende jaar werd mijne aanuaent gevestigd op net versciiirtus- schen raming en kosten van de metsel- en de aardwerken. Eerst tegon 1800 vernam ik, door een rapport van generaal Brialmont dd. 10 December, dat de kredieten overschreden zouden worden tongevolge van tal van drai nage-werken, van het gebruik van beton van betere cement en derhalve veel kostbaarder, cn eindelijk van veel zwaardere graafwerken, dan men aanvankelijk lmd kunnen denken. En thans zijn er geen verrassingen meer mo gelijk, althans geen voor belangrijke bedragen. Vijf forten zijn too goed als gereed, tien zul len het in September, drie in October en één in November zijn. Maar er was nog een verschil van 11 rnil lioen, wat de eigenlijke werken betreft. Dit ii(idb zijne oorzaak in do onteigeningen, die meer gekost hebben dan men voorzien had. Dezelfde ervaring heeft men gehad met de vei schillende practische proefnemingen, met Jjet onderzoek en de bewerking van don bo- (deai en met de betonwerken. Ik zal niet drachten den pijnlijken indruk te verzachten, welken do regeering niet minder dan de Ka mer gehad heeft van dc misrokeningen. Ook zal ik niet traehton mijne verantwoordelijk heid te verkleinen. Ik aanvaard die geheel en alleen voor mij zei ven. Zeker ben ik het slachtoffer geweest van eene dwaling. Maar ik mag mij niet aanslui ten aan de te krasse bewoordingen, waarin men hier gesproken heeft van den achtens waardige» inspecteur-generaal der genie, w ens groote bekwaamheid wereld bek end is. Ook ben ik oen antwoord schuldig aan de lieeren, die gevraagd hebben dat generaal Brialmont gemachtigd worde zich te komen -vei(ledigen. Hij heeft volkomen uitlegging gegeven in zijne briefwisseling, en deze zal aan do centrale sectie worden overgelegd, in dien zij die mededeeling zal vragen. I)o opgewondenheid der bevolking te Yichy ging zoover, dat. zij de paarden van het rij tuig, dat, den Russische» prins Alexis naar zijn hotel bracht, wilde afspannen. Hij maak te echter duidelijk, dat hij die eer niet wilde. liet hotel zelf is als verborgen onder de massa bloemen. Bloemen zelfs aan en op do lantarenpalen voor liet hotel. De Russische gezant, baron von Mohron- lieiin, heeft do badplaats Cautorets onver wachts vei laten. Volgens een mededeehng van de Pahtischc ('oriespondenzis hij door de regeering naar St. Petersburg ontboden. De maire te Vichy heeft eene proclamatio tot do bevolking gericht, om linar dank te betuigen voor de ontvangst, die zij den groot vorst Alexis bereid heeft en haar tevens uit to noodigeii, voortaan, overeenkomstig het ver langen van don prins, zich van elke manifes tatie gedurende zijne aanwezigheid te ont houden. liet telegraafkantoor te Vicbv, waar het anders zoö kalm is, heeft den dug, waarop de grootvorst aldaar is aangekomen, zestien dui zend woorden naar Frankrijk en hot buiten land overgeseind. De Berlijner correspondent van de Lmiden- sclie Standarddie zich nuar Trier begeven had, deelt de volgende bijzonderheden mede aangaande de overbrenging van het Kleed des tleilauds uit de tombe van het hoogaltaar in de kathedraal naar de Schatkamer. De Proost las het protocol voor der laatste plaatsing van de II. Relikwie in het altaar; de archi tect van de kathedraal en twee andere heeren braken groote stukken steen uit de tombe en toen kwam een looden' koker van twee meter lengte te voorschijn waaruit een document en oen kleinere koker met leder bekleed, geno men werden, terwijl eon derde zeer groote metalen keker, gesloten met G zegels en be helzende den II. Rok, te voorschijn werd ge bracht. Ook op dezen laatslen koker lag ceno oorkonde. Mgr. Ivorum wierp toen een roode draperie over den derden koker en droeg dien zelf, ge assisteerd door den Proost, naar do Schatka mer, waar do 6 zegels onderzocht en onge schonden werden bevonden. De bisschop nam nu het H. Kleed uit de omhulling en verwij derde de blauwe, roode cn witte zijden om wikkelingen, waarna hij de Relikwie op do tafel van de Schatkamer uitspreidde. Hij las toen het St. Jan's Evangelie, betrekking heb bende op het Kleed zonder naad, voor en ver zocht daarna de geïnviteerde geestelijken en notabelen der stad, de Relikwie te bezichti gen. Niemand was het echter geoorloofd de Relikwie aan te raken, dit is een voorrecht den bisschop voorbehouden. Den 18. dezer zal de H. Rok geplaatst wor den op een estrade nabij liet Hoogaltaar, waar breede nuirineicn trappen heenleiden. De Relikwie wordt tentoongesteld in volle lengte en breedte hangende in een eikenhou ten reliekkas, van binnen behangen mot witte zijde, van voren open en voorts versierd met goudlaken en andere draperie» Op den hoogsten torentop der kathedraal i3 con zeer groot vaandel aangebracht, vertoo- «wiJü HfTH.rnod kruis op wit ton be III- güzolenen van Trier maken kostbare veoi be- reidselcn om de pelgrims te kunnen ont/angeu. De meeste huizen der stad worden opnieuw beschilderd en een aantal ramen worden ver groot. Talrijke gedachtenissen, o. a. medail les gestempeld met een voorstelling van den H. Rok, zoomede eenvoudiger afbeeldingen der Relikwie op zijde en op papier, zijn reeds nu te vei krijgen. Een duizendtal burgers van Trier hebben zicli bereid verklaard om gedu rende de uitstelling do wacht te houden bij hot H. Kleed. Het aantal personen, die reeds nu hun bedevaart naar Trier heboen aangekon digd, bedraagt 600000. Iu 1813, toen nog geen spoorwegen beston den, bedroeg hun aantal verre over het. mll- lioon. Berlijn telt. thans 135000 katholieken en er wordt aangedrongen op de stichting van een katholiek gymnasium. Zooals men weet zijn in Pruisen de staatsscholen naar Jc kerk genootschappen gescheiden en heeft iedere confessie hare eigene school, waar kinderen van andere gezindten niet worden toegelaten. Er wordt op gewezen dat Keulen, waar slechts 30000 protestanten wonen, een gym nasium voor protestanten bezit, zoo ook Aken, waar de protestantsclie bevolking slechts GOuO zielen bedraagt, en dus de eiseh der Ber lijner katholieken niet over'dieven kan hceten. Aangaande dc ongeregeldheden te Bologna, waar liet 50. regiment, infanterie in garnizoen lag, verneemt men verderlie Dononia Ridet, een spotblad, aldaar verschijnende, lmd de jongste militaire manoeuvres ui het. belache lijke gelrokken. Offiater Bussel daagde den redacteur Podreca uit tot een tweegevecht. Eenigc dagen later ontmoet ten beiden elkaar en Bussei sloeg met zijn wandelstok op den redacteur los. Deze liet die slagen niet onbe antwoord en nadat zij een tijdlang gevochten hadden, werden beidon gearresteerd, doch Kort daarop weder op vrije voelen gelaten. Het volgende nummer van liet spotblad be helsde nu oeii satire op Bussei. De officieren besloten zich nog dienzdfden dag te wreken, en vernomen hebbende dat Podreca en de tee kemaar der spotprenten Galantere zich dien avond hadden begeven naar den schouwburg Arena del Sole, begaven zij zich ook daar heen, om hen aan den uitgang af te wachten. Zij werden hierin echter teleurgesteld, door dien. de directeur der komedie de beiden had gewaarschuwd en langs eene andere deur had laten vertrekken. Eindelijk wachlens moede, drongen do oïfirioicn legen hot volk in. om verwerpende al wie hun in don weg stond, zochten het geheeld gebouw door, liepen het tonneel over en begaven zich zelfs achter de coulisses. De directeur liet den commissaris van politic ontbieden, die Bussfei verzocht zoo spoedig mogelijk heen te gaan. Dit was ech ter gauwer gezegd dan gedaan. Voor het ge- houw stond een dieliio menigte, roepende: «Weg met hel leger! Leve de Bononia Riilc/ Do officieren weiden woedend, trokken hunne degens en vielen het. volk aande me nigte antwoordde met steeneu en revolvers. Het tumult en de verwarring waren onbe schrijfelijk en hielden een uur lang aantoen was het de politie gelukt dc officieren te om singelen en naar de kazerne Santé Margherita te transporteeren, gevolgd door een fluitenden en lierenden hoop volks. Geen dei'acht offi cieren was ook maar in het minst gekwetst, doch een aantal burgers waren gewond. Den «volgenden dag vaardigden de gouver neur en de burgemeester van Bologua eene proclamatio uit, waarin zij bet gedrag der officieren afkeurden. Dien zelfden avond to gen de studenten in een langen stoet naar de kazerne en begonnen daar te fluiten cn spot liederen op het leger te zingen. Zij werden echter spoedig door de politie verstrooid, om dat de commissaris van politie Barbieri 111 de confusie gekwetst was geworden. Den vol genden d.ig verscheen generaal dc Soniiaz, die Barbieri en de gewonde burgers in het ziekenhuis bezocht. Mij ondervroeg daarna do 8 officieren, die voor een krijgsraad van G generaals terecht zullen staan, liet 50. re giment is dadelijk naar een ander garnizoen overgeplaatst. De gemiddelde opbrengst van den roggc- oogst is 600 miliiocn schepel, waarvan in don regel 200 millioon wordt uitgevoeid, Rus land heeft voo? eigen gebruik ongeveer -100 rnillioen noodig, terwijl de opbrengst thans geraamd wordt op, slechts 240 rnillioen, zijnde 3,5 van hetgeen Rusland zelf behoeft. In Duitscliland hoopt men, door invoer van Amerikaaiisclip rogge in den nood aldaar te voorzien. Zelfs Rusland zal moeten invoeren. Do prijzen in Duitscliland zullen echter zeer hoog blijven, zoolang niet de invoerrechten aanzienlijk worden verlaagd. Intusscheii zijn graaf Kanitz en anderen voornemens een ver zoek daartoe direct lot don keizer to richten. YEN RAY 22 Augustus 1801. Bij Kon. besluit is mot l September 1801, benoemd lot leeruur aan de Rijks Iloogei'o Burgerschool to Yenlon, J, L. G. Belonje, te Amsterdam; is voor het tijdvak van 1 Sept. 1801 tot en met 31 Aug. 1802, benoemd tot 1 eeraar aan de Rijks iluogere Burgerschool te Bergen-op-Zoom, 11. Zondervan te Maas tricht. Do Rechtbank te Roermond in Rade ver gaderd heeft M. C. S.. oud 29 jaren, huis vrouw van J. W. H. S. wonende te Roer mond, aldaar gedetineerd, als verdacht van op 9 Juli 11. hareechtgenoot z\faar te hebben mishandeld, zoodat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde, doch die thans weder zoo goed als hersteld is, wegens storing barer ver standelijke vermogens buiten vervolging ge steld, doch gelast dat zij in een krankzinnigen gesticht zal worden geplaatst gedurende een proeftijd van hoogstens 1 jaar. Geslaagd voor het examen Fianscli (la ger onderwijs) Dinsdag te 's llagc gehouden, u. a. de dames: A. C. L. Ludwig, M. E. van Geldorp en J. M. Slnijver, van het pensionaat der EE. ZZ, Franse, te Heijthuizen. Zaterdagnamidag werd door de Mare chaussea der brigade te Weert gearresteerd. 1'. J. Bruuu, ou<l28 jaren, kleermaker, won ende te Arsbeck. tPruissen) en de 7-jruige Gerlruida Olto, dochter van Peter, visseiier, wonende to Yssum in Pmissen, welke laatste door Braun aan het wettelijk over haai' ge steld gezag is onttrokken en gebezigd tot het plegen van bedelarij. Braun is lieden te dier zake naar de gevan genis te Roermond overgebracht, terwijl liet kind bij den B:igade commandant der Maro- eiiausteê te Weert is opgenomen om eerstdaags aan de bedroefde ouders te worden weergege ven. Maandagavond had te Weert een o'nt- zeitend ongeluk plaats. De spoorwac.itor P. Feijen, is aan den overweg te Boshovcrboek onder die gemeente, wachtpost N<>. 12, om streeks 9,15 u e door den van Antwerpen komenden personentrein overreden cn ge dood. Zijn lijk werd op do lijn gevonden met het hoofd bijna geheel van liet lichaam gescheiden alsmede do beide beenen, tei wijl ook den rechterarm verbrijzeld was. Ook de seinlan- taarn lag in stukken langs de route. Een dame te Breda ontkwam Woens dagavond door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef aan een wissen dood. Zij wilde een tweede lijn oversteken, om familiaal te halen, juist toen dc trein uit Rozen daal bet station binnenreed, hetgeen niet door haar werd opgemerkt. Ware de chef niet toege sneld en had hij mot eigen levensgevaar haar door een vorschon ruk naar zich toegehaald, zij zou verpletterd zijn geweest. I)e Haagscho correspondent van de Zioolsche Cl. schrijft het volgende: Een vreemdeling die lang in Holland ver toefd had", en met wien ik deze week een tocht over het Merwede kanaal van Vreeswijk naar Gorkuin maakte, liet zich aldus uit: «Gij, Hollanders, zijt altijd bezig met uw land te sollen; hier kruit ge oen duin of heu vel weg, om hem ginds weder op te stapelen; hier graaft go slooten en grachten, om met hot zand andere te dempen; den eenen toegang naar zee sluit ge, om met ontzaglijke moeite en tegen een berg van onkosten een anderen te openen; ginds maakt ge meren e:i plassen leeg, en hier graaft ge weer een kanaal van eenige dagreizen lengte.' «Ja," zeide ik, ver genoegd mijn baaid streelend, alsof ik het zclt gegraven had, «cn is het geen mooi ka naal? Over de gehoele lengte 20 meter op don bodem, 32 meter aan de oppervlakte, cn ruim 3 meter diep!" «Zeker." gaf mijn metgezel toe. maar wan neer komt ge gereed? Gij blijft eeuwig kruien graven, heien en metselen. Ge sleept en sjouwt met uwe rivieren nis matrozen die een ankerketting klaren, en waar gé door liet land gaat, spint gc een kanaal als de zijdeworm zijn draad. Wanneer zult go, als ecu spin, einde lijk eens rustig midden in uw web gaan zitten cn wachten op vliegen?" «Wcl.j antwoordde ik, «ons land is een erfdeel, dat ons gelaten is, om er ons over te bekommeren. Als we niet heien, verzinken wc; als we niet graven en baggeren, verzan den we, en als we niet pompen, verzuipen we. En ik wees hein achtereenvolgens de geduchte sluizen bij Vreeswijk, die, nog niet voltooid, reeds sporen van verzakking vertooiien, maar niettemin even zeker zullen stand houden als het stationsgebouw in Amsterdam; bij Ameide do eerwaardige maalmachine, die sedert 182G onberispelijk haar werk volbrengt, en als eenig bezwaar op een schip wat te veel ruimte zou innemen; en eindelijk, als passen de apotheose, bij Gorkum, oen chaos van ka nalen, vluehtliavens en sluizen in wording, oen biandpuut van bedrijvigheid, waarop do verweerde veste over haar wallen necrblikt als een oude getulbande Turk, die :n hot druk ste gewoel van een kermis zijn pijp zit te rookeu." KUILENBURG, 16 Aug. Met rassche schreden nadert do tijd van de landbouw-ten toonstelling. Nog slechts enkele dagen en we zitten volop iu het edele en schoone, dat Néor- lauds landbouwende stand voorbracht of de nijverheid schiep ten gerieve van den oudste dei- standen; do landbouwende. Do tentoonstelling belooft schitterend te zullen worden. Ijverige landen zijn dag aan dag'in de weer om de stiateu, de huizen, het tentoon stellingsterrein te bereiden tot een waardige ontvangst van hen, die de tentoonstelling met een bezoek zullen vereeren. En dat bezoek zal zij overwaard zijn. De inzendingen zijn allerbelangrijkst Men oordeele Een 52 tal hengsten, een 30-tal stieren, een 35-tal memën met veulens, 97 andere paaiden, een 00-tal koeien, een 70-tal scha pen, benevens tal van andere dieren, viervoe tige dieren en pluimgedierte, zijn aangegeven. Groote collection werktuigen zullen geëx poseerd worden, waaondcr de nieuwste op landbouwgebied en boterbereiding. Een welverdiende hulde wordt aan dc land bouw- en vee-kennis der Limburgers gebracht, doordat onder de keurmeesters o. a. uit Lim burg voorkomen dc Heeren Lóón de Magneé de Horn te Morn, Burgemeester Ütten te Heijcn, Burgemeester llotiba te Horst, W. Thijssen te Gemert en Notaris Teulings to Afl'orden. Sierlijk wordt het terrein gedecoreerd door een bekwaam artist uit Utrecht. Alles noopt tot een druk bezoek. Op, Limburgers, gij die landbouw en voeteelt op prijs stolt, toom uwe belangstelling. Zij, die slechts zeer weinig tijd hebben, kunnen dit in één dag. Wij be loven u dat ge u die moeite niet zult beklagen Het alom bekende corps van den Heer Van Aken zul de feestvreugde verhoogen. Een af wisselend programma zal die gaande Inmden. Komt. Ziehier hel verkort programma. Maandag 24 Augustus. Ontvangst ten 0 i.> uur s' avonds ten 7 i: uur concert en hal. Dinsdag Echo. nrij icn, matinee, h irddi averij van Loercnp (arden, concerten bal. Woensdag. Keu ing, opening der tentoon stelling. matinöe, uitreiking der prijzen, feest maaltijd, concert, hal. Donderdag. Piciniokeuring van fokmerrién voor het Geldersch paardenstamboek, hard draverij van zessen klaar, couccrt en bal. Het nut der inenting! Proefnemingen betreffende inenting tegen de varkensziekte werden van regecringswege gedaan op verzoek van de Friescho Maatschap pij van Landbouw. Als plaats daarvoor werd aangewezen de gemeente Hennaarderadeel. Er werden daar ingeënt 103 varkens bij 21 veehouders Toen nu in deze gemeente de vlekziekte be gon op te treden, werd daarvan onmiddelijk gebruik gemaakt, otn de ingeente varkens aan besmetting bloot te stellen en daardoor dus te zien uitgemaakt of de dieren door de inenting do vatbaarheid voor do ziekte al dan niet hadden verloren. Daartoe werden do yolgende proeven ge nomen: Een ingeënt varken werd geplaatst in een vuil hok, waaruit even te voren een ziek var ken was geslacht. Vijf ingeente varkens werken geplaatst in vuile hokken bij nog lovende zioke varkens. Een dezer vijf had nog eerst de ingewanden van oen geslacht ziek varken opgegeten. Vijf ingeëmo varkens werden gevoederd met ingewanden van verscheidene geslachte zieke varkens, terwijl door hen ook nog werden opgegeten twee varkens, die aan vlek ziekte waren gestorven. Al deze dieren bleven gezond. Op dit oogonblik zijn acht ingeente varkens nog aan verschillende proeven onderworpen. Daarvan zijn zeven reeds zoolang onder toe zicht, dat men ook van deze kan zeggen, dat ze gezond gebleven. De proefuemingen worden voortgezet. Onder de bekwame leiding van Mej. Maria Arts te Venray, slaagden jl. Woensdag, bij liet te 's Hago gehouden examea in de Fransche taal. do heeren M. Kwanten, onder wijzer te Wanssum en Th. Noij, onderwijzer te Beugen. VENRAY Van den 14 tot den 22 Aug. 1801, Geboorten. Cl iris traan Hubert Vollenberg. Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Hendrik Zeegers, weduwnaar van Petro- nella Versteegen, oud 84 jaren. -Allegonda Janssen, oud 16 jaren, Antoinetta Hnbor- ta van Dijck, oud 5 jaren. Maria Sibilla Geurts, oud 77 jaren. Martin Peeters, on gehuwd landbuower, oud 66 jaren. Venray21 Aug. Aangevoerd 1300 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 44 a 55 ct. Horst21 Ang. Boter per halve kilo 44 a 54 ets. Aangevoerd 615 halve kilo's. VenlooS Aug. Boter per 1/2 kg. 50 53 ets. Biggen aangevoerd 577 per stuk 7 a 9 fr. Well, 17 Aug. Boter per halve kilo 57 a 56 ets. Aangevoerd 177 :ialve kilo's. Vierlingsbeeh, 18 Aug. Boter per halve kilo 36 a 47 ets lilitférswijck 17 Aug. Boter per halve kilo 44 A 50 ets. Sambeek17 Aug. Boter per \ji kilo 36 a 47 ets. St. Anlhonis, 13 Aug. Boter per 1/2 kg. 39 a 47 ets. Maandag morgen waren op do kalveren en varkensmarkt te Nijmegen aangevoerd 1260 biggen, 12 vette varkens, 6 schottel. 8 vette kalveren, 12 nuchtere kalveren De prijzen waren; biggen 12 af 4 per stuk vette varkens 22 i\ 24 ct. de 5 ons, schotte- lingen 10 a 12 gld. per stuk, vette kalveren 25 a 30 ct. de 5 ons, nuchteren id.f 8 a 12 per stuk. De Burgemeester der Ge meente Venray, hreugt ter ken nis van belanghebbenden, dat de Patenthinden voor de dienst 1891 1892 van af heden, binnen veertien dagen, Ier gemeente secretarie kunnen worden afgehaald. Venray 14 Aug. 1891. Burgcmeeslor, B*EË. HSSIUt. I11 het koffiehuis v 'd heer P. J. Rutten te Venray, ligt ter inzage teekeiiingen en voor waarden waarnaar onderhouds zal worden aanbesteed, liet maken en stellen van een om liet Gymnasium te Venray. Prijsopgaven worden ingewacht bij N. J. j H. van GROEXENDAAL te Hilversum vóór 28 Augustus a. s. bij wien tevens nadere in» j lichtingen te bekomen zijn.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2