Buitenland. Nederland staat, al willen zij liet zicli zei ven niet altijil bekennen. Maar vriend schappelijk verkeer en vriendschap zooals de oude wijsgeer waarschijn lijk zal bedoeld hebben, is niet hetzelf de. l)e geschiedenis der grijzQ oudheid heeft enkele merkwaardige voorbeel den bewaard van een zeer innige ver wantschap, die door alle tijden heen zijn beschouwd ais het ideaal van vriendschap: we herinneren slechts de namen van David en Jonathasen anderen. De vraag is, of niet vooral daarom die gestalten uit een lang verleden in aandenken zijn gebleven, omdat geen voorbeelden uit latere tijden die zijn komen uitwisschen? [li het meer afgezonderd leven van volken, in schaars bijwoonde streken gevestigd, is over het algemeen de vriendschap hechter, de onderlinge verhouding inniger, dan in onze ho- dcndaagsclio maatschappij. Hetzelfde kan men nog tot zekere hoogte binnen onze eigen grenzen waarnemen; ten platte lande is de aansluiting binnen den zeer beperkten kring van vrien den veel vaster dan in het Centrum eener bevolking. Een pessimist zou alweer zeggen dat dit een heel na tuurlijk gevolg is van het eigenbe lang; men heeft daar elkander meer noodig. liet is mogelijk dat er iets van aan is: toch heeft persoonlijke er varing ons doen zien, dat dit niet de leidende gedachte is. Intusschen, wat "besclmvi ng" in de nieuwere levensopvatting ook van liet begrip vriendschap gemaakt moge hebben, het spreekwoord; Honderd vrienden is weinig éon vriend is veel" blijft volkomen waar. Minder zeldzaam dan men wel denkt, is het getal mannen en vrou wen, die met oprechte vriendschap bezield zijn voor ccji hunner mede- menschon, en die, waar het diens belangen geldt, volstrekt geen over winning op zichzelf te bevechten lieb- 1hun K.»l.n-nheeh 1 - zijde te stellen. Die vriendschap van den echten stempel en van de edelste soort is als een kostelijke bloem, die in verborgen bloeit. Zeker zijn er ook op dit gebied treurige ervarin gen opgedaan; mcnsclien, aan wie we. ons gehecle hart hadden gegeven hebben ons den rug toegekeerd als de wind uit don onpoedshock ging waaien, of wendden zich af als hun een hoogere plaats op de maatschap pelijke ladder werd aangewezen. Soort gelijke ondervindingen zal wellicht Seneca zijn klacht in'de pen gege ven hebben. Het is maar al te waar, niet ie der geniet liet voorrecht, een waren vriend ontmoet te hebben, en, zoo al, hem lot liet eind zijner dagen te behouden. Het gemakkelijkst worden, maar het schijnt, vriendschapsbanden die vaak van duurznmen aard zijn aangeknoopt in de dagen der jonge lingschap omdat men dan zijn eischèn lager stelt, en nog niet door de erva ringen des levens gevoerd is tot die noodlottige omzichtigheid die de ou deren vaak doet besluiten de half toe gestoken hand terug te trekken. "Wie een trouwen vriend heeft gevonden, is een geluk deelachtig geworden, dat hij nooit genoeg kan waardeeren. Oprech te vriendschap is een der krachtigste middelen lot zedelijken vooruitgang. Gelukkig, wiens levenspad door liet licht der vriendschap wordt bestraald. België De koningin, die op het punt stond om zich naar Spa ie begeven, is bedenkelijk ziek ge worden. De deken te Laeken is ontboden om baar de Heilige Sacramenten toe te dienen. Frankrijk liet Russische oorlogschip Admiraal hor- n ilo ff is te Cherbourg aangekomen. Deswege is de gehecle stad in feesttooi. De Fransche en Russische vlaggen wapperen allerwege; groote toebereidselen zijn gemaakt voor eene illuminatie. Do officieren van het Russische schip zijn feestelijk ontvangen op het Raad huis, waar de ma ire hen heeft toegesproken. Natuurlijk heeft hij niet. gezwegen van de ge lijktijdige aanwezigheid van het Franscho eskader te Kroonstad, waar hot de hartelijkste ontvangst gevonden heeft. Het bondgenoot schap tusschen beide landen, zeide hij o. a., is een onherroepelijk feit. Het is ontstaan onder den invloed van wederkeerigo sym pathie en van eenheid van belangen, zonder dat het door diplomatieke formules bekoelde bezegeld te worden. Laten wij dit bondge nootschap zegenen. Het heeft de waardo eener weldaad voor de menschheid, want het is do n'ioi'liArrr vAm-ilon v.vpde. Hierna dronk de manie op den czaar en op het edele Rutland, zoo waardig to Cherbourg vertegenwoordigd door de olticieren van de A do draal Korniloff. De commandant van het vaartuig dankte voor deze woorden en zeide dat Rusland en Frankrijk elkaar altijd de hand zullen reiken. Hij dronk vervolgens op den president der republiek en op de stad Cherbourg. De Fransdie vice-admiraal Lespés dronk nu op het Russische volk en gaf de hoop te kennen, dat de belangen, die beide volken verbinden, ten eeuwigen dage blijven be staan. Daarna las hij een telegram voor uit Kroonstad van den schout-bij-nacht Gcrvais, waarin bericht werd dat de Russische zeelie den en liet Russische volk in den geesi tegen woordig zijn bij liet feest ter eere van de Admiraal Korniloir" gegeven. Hij eindigde met te drinken op bet welzijn van den groot vorst Alexis, admiraal generaal der Rus sische vloot. Hij deze toosten is het niet gebleven. De behoefte om Rusland te verheerlijken in de ofliriereti van de -Admiraal KornilofT' be stond ook bij den generaal de Geoft're de Clia- brignac. bij den afgevaardigde Cabart-Danne- velle en nog andoren. De Marseillaise en het Russische volkslied werden gespeeld. Cherbourg is één en al in geestdrift. Do Russische gezant, baron Mohrenhcim, die met zijne gemalin en dochter in de bad plaats Cauterets is aangekomen, is aldaar evenzeer luisterijk ontvangen. Eene commissie heeft zich gevormd om hun feestelijk hot wel kom toe te roepen in de Pyreneeën. Een or kest speelde hot Russische volkslied en her haaldelijk werd de kreet aangeheven-Leve RuslandOp de t<?t den gezant gehoudene toespraak antwoordde hij: De bewijzen van zoo hartelijke sympathie, die gij den verte genwoordiger van Rusland gelieft te geven, waardeer ik te meer en treilen mij te dioper, daar ze niet gericht zijn tot mijn persoon, maar oneindig hooger doelen, In hetzelfde oogenbiik dat gij, het is u niet onbekend, zoo warm wordt toegejuicht bij ons, acht ik mij gelukkig te kunnen waarnemen, hoe wei- luidend do echo's der Pyreneeën zijn. -Leve Frankrijk Italië De Romeinsche correspondent van de Tablet schrijft: I)e geruchten over 's Pausen gezond heid zijn niet geloofwaardig. Zoo seinde b. v. Reuters agentschap, dat Z. H. plotseling on gesteld was geworden, zoodat dr. Coccarelli, de eerste geneesheer van het Vatikaan, in der haast ontboden was. l)e H. Vader geniet daarentegen een ongo stoorden welstand; hetgeen ook hieruit blijkt dat de lijfarts dr. Ceccarelh een vacantio van eenige weken heeft genomen en thans in de zeebadplaats Ancona vertoeft. Even onjuist zijn de geruchten aangaande bezuinigingen ten aanzien van het hofperso neel, bezuinigingen die noodig zouden zijn ge worden wegens de veel mindere opbrengst van den St. Pieterspenning. Ook hier is het tegendeel waar, noch het aantal manschappen der pauselijke lijfwacht, noch dat der hufdie- naren wordt verminderd, evenmin dat der leden van de edolwaeht; in hot laatst des jaars, wanneer de opengevallen plaatsen moe ten worden aangt^uld, zal zelfs liet getal leden der garde uóhlc met twee worden ver meerderd. Hun inkomen zal ook van 175 lire in de nueviui iotire woideii verhoogd. Eii wat den r<>iining betreft, is de opbrengst der laatste zes maanden een mil- lioen lire meer dan in de zes maanden daar aan voorafgaande. De bedevaart uit België naar de Eeuwige Stad, georganiseerd door het Genootschap der katholieke jongelingschap, heeft in September plaats. De pelgrims verdeelen zich in drie groepen de eerste komt te Rome aan op 23, de tweede op 2(5, en de derde op 28 Sept. Rusland De correspondent van de Times (e St. Pe tersburg heeft uit voorname bron liet volgende vernomensedert eenigen tijd onderhandel den dc Fransche regecring en de Russische gezant te Parijs over de grondslagen van een Fransch-Russisch verbond. De Fransche scbout-bij-nacht Gcrvais bracht nu een uitge werkt plan van alliantie naar Kroonstad, om beeft gebracht, heb ik niets meer te zeggon. Gij zijt iemand, die weet wat er in de wereld to koop is, en zult dus ook wel begrijpen, dat een hoodenmagazijn niet zonder reden halfvol muziekinstrumenten is. Ze mogen dan binnen gesmokkeld zijn of -doch wij zullen daar met langer over spreken ze zijn er. Ik hoop, mijnheer, dat door u op deze bijzondere omstandigheid geen acht zal worden geslagen." -Wel zeker niet," hernam ik, -dat is eene zaak. geheel buiten mij." -Dank u, mijnheer," antwoordde bij onmiddclijk, -zeer verplicht, dat beloof ik u; en nu ge bier zijt, en gij een of ander stuk wilt uitkiezen, staat liet u vrij, welk ook, voor vijftig pond to koopen." Ik beken, dat ik zwak genoeg was, om mij door dat fijn gesponnen bedrog te laten ver schalken. en ik er het slachtoffer van werd; ik koos eene piano uit voor eene banknoot van vijftig pond, en, nadat ik liet'stuk zes maanden in eigendom had, was het in- en uitwendig versleten, schoon het zoo goed mo gelijk was behandeld. Ik haalde er een man van het vak bij om liet te lat.cn herstellen, en hij zeide mij zonder omwegen, dat dit eene ondoenlijke zaak was?* Do piano liail nvu één, doch niet ie herstellen gebrek, en wel, dat zij een -koopje" was, in een zwak oogenbiik in een hoedumnagazijn gedaan. het den ministers van buitenlandsche zaken, van oorlog en van marine ter hand te stellen' Zoodra dozen het goedkeuren, zullen zij, maar niet de czaar, het onderteekenen. Op die wijze blijft het tractaat liggen totdat het oogenbiik van handelen gekomen zal zijn. De Fransche vlootvoogd beraadslaagde over de voorwaarden van liet verdrag met de Russische ministers, wier onderteekening Rualands actieve medewerking ter zee en te to land zal verzekeren. Kaar de Times nader uit Petersburg ver neemt, wordt in welingelichte kringon be weerd dat het Fransch-Russische verbond reeds ongewijzigd door Carnot on den Czaar, alsook door de respectieve ministers, getce- kend is. De Duitsche hofpartij, met inbegrip rail den grootvorst Wladimir, is hoogst onte vreden over de ontvangst der Franschen voor al over des Czaars dronk op Carnot. VENRAY, 8 Augustus 1801. Recht vroolijk gingon de kermis dagen ten eindo. Jong en oud wisten gebruik te maken van het feestje, waarop vrienden en kennissen elkander ontmoeten, om de vriendschapsband nauwer aan te balen en zich te vermaken. Zondagavond reeds wist bet geacht Fanfare Gezelschap ons recht prettig to amuseeren in de eivolle zaal. Schoon klonk de muziek en uitgezocht waren de toonoelsiukken, die tevens een bewijs gaven van het streven naar het doel om Venraai's ingezetenen te vermaken. Voorzeker zal dit streven beloont worden, door trouwe opkomst bij dergelijke uitvoerin gen en Directeur en leden aansporen zoo voort le gaan. Lang leve -Eutorpe" en leden, lang leve do gemeentenaren van Venraai. Op do Woensdag alhior gehouden veemarkt werden aangevoerd 100 stuks hoornvee en I 15 stuks biggen. De prijzen waren; hoorn vee van 240 100, biggen 8 5 gulden. Jl. Dinsdag vierde onze dorpsgenooten P. Heijdemans en echtgenoote Imn 50-jarige echtvereoniging. De beide oudjes zijn goed gezond en nog beider van geest. Van bun zal men met recht kunnen zeggen: -Zij hebben hun brood niet in ledigheid gegeten," want zij hebben met veel zorgen te kampen gehad en thans ziet men huii nog dagelijks eenigo huise lijke bezigheden verrichten. Hot laat zich ook nu nog niet aanzien, dat zij plan hebben, hun kinderen, klein- en achterkleinkinderen spoe- dis' te verlaten. Naar liet Vaderland verneemt, is de lieer Van Tierihoveu met, de samenstelling van een Kabinet gereedgekomen. Dinsdag is door hem de volledige lijst aan do Regentes op het Loo aangeboden. Do lieer Van Tien- hoven zal zelf in het Kabinet zitting nemen als minister van binnenlandsclie zaken, terwijl o. a. aan dc heeren Tak en Smidt de porte feuilles van waterstaat en justitie zijn toege kend, de heer Cremer koloniën moet hebben gekregen en naar liet gerucht wil mr. N. G. Piersou zou optreden voor financiën. UJJKSPOSTSPA A RBA .VA'. Ann bet post kantoor tc Venraai en de, daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli: ingelegd f 1419,08; terugbetaald f 1880,91. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 811. Tot gemak der pelgrims naar de genade- kapel van Klein Lourdes te Tienraai zullen in 1891 van Venloo naar Tienraai de volgende extratreinen loopen op do volgende Feest dagen namelijk Op 15 Aug., Feestdag van O. L. Vr. Hemelv. Op 10 Aug., Zondag in do octaaf. Op 8 Sept., Feestdag v. O. L. Vr. Geboorte. Op 18 Sept., Zondag iu dc octaaf. Op 11 Oct., Inwijdingsfeest der Kapel. Op 8 Dec., Feestdag van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangenis, Patrones van Klein Lourdes. Yerti ek van Venloo 's morgeus 9 uur en G m. Vertrek van Tienraai 1 uur. Op de voorafgenaamde Feestdagen kunnen de pelgrims in de genadekapel te Tienraai ccnen vollen afiaat verdienen, ook dan wan neer zij op den dag vóór den Feestdag ge biecht cn gecommuniceerd hebben, mits zij op den Feestdag in de Kapel bidden volgens in tentie van Z. 11. den Paus. Tijdens de Octaven van O. I.. Vr. Hemel vaart en Geboorte, dagelijks 11. Mis tc 9 uur; Vrijdags hoogmis en preek. Den 15 en 10 Augustus, alsook den 8 en 13 September, 's namiddags plechtig Lof met preek to 3 uren. De heer Th. B. te Ycnlo, die sedert eenige jaren aan de gevolgen van vliegende jicht leed en wiens voeten cn handen steeds gezwollen waren, wendt sedert drie weken de »Sequali"-middelen aan, en dat wel met het verrassendste gevolg. Do handen en voeten zijn geheel normaal geworden. Hij gevoelt zich wel, als in geen jaren het geval was. De heer B. was bijna aanhoudend onder dokters handen en heeft zich aan verschillende geneesmethoden onderworpen, doch steeds zonder een tg gunstig resultaat. Bij oen hevig onwéder dat Zaterdag voormiddag over de gemeente Helden los barstte is het 9-jarig zoontje Gerard van den landbouwer Hendrik Kuijpers te gehucht Be ringen, op den weg tusschen voornoemd ge hucht cn Everlo-Helden, door den bliksem getroffen en gedood, toen men het lijkje vond, bevond men dat de kleederen voor «en groot gedeelte van het lichaam waren verbrand. Te Helden Yond dezer dagen* een mole naar in een zak maïs een geldzakje, bevattende een groot aantal zilveren en koperen geld stukken. Het waren uitheemsche munten, daar het voor niet deskundigen niet was uit te maken, welk rijk ze vervaardigd had. De zcereerw. heer Baert, pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw te Maas tricht, heeft wegens gezondheidsredenen zijn eervol ontslag aangovraagd. Zijn weleerw. was niet alleen een volijverig priester, maar ook een sympathiek man, dio bij zijn parochianen in de hoogste achting staat. Met leedwezen dan ook hebben zij van dit plan kennis genomen. Bij het schieten op rausschen is te Sim pel veld oen 15 jarige knaap door een geweer schot zoodanig getroffen, dat. hij weinig oogen- blikken na het noodlottige schot den geest g"f. Tegen aardappelziekte Uit Vrouwen-Parochie schryft men: Voor eenigen tijd meldden we, dat op het proefveld, alhier, van de afdeeling Berlikum van de -Friesche Maatschappij van landbouw*' proeven waren genomen tegen aardappelziekte bestaande in het besproeien der planten met vlueistalfen, waarvan kopersulvaat en kalk de hoofdbestanddeclen zijn. Reeds nu kunnen we bijna met zekerheid berichten, dat deze proe ven met gunstige uitslag zijn bekroond. Ter wijl op alle akkers, waar het middel niet was toegepast, de ziekte zich zoo sterk onder de aardappels heeft geopenbaard, dat het loof bij na zwart is geworden, is dit op de besproeide akkers, welke tegen die liggen, waar het mid del is toegepast, bijua niet zijn aangetast, ten gevolge van de druppels, die-bij de bewerking zijn ovèrgespat. Naar aanleiding der zoo goed geslaagde proeven, gaan nog dit jaar eenige landbouwers het middel op de late soorten toepassen. Als men bedenkt, dat de besproei ing ongeveer f 15 per bunder kost en de min dere opbrengst bij ziekte op 80 H.L. per bun der wordt geschat, begrijpt men hoeveel belangstelling op de proeven door de land bouwers worden acht geslagen. Hbl. Gemengde Berichten Zeer aangenaam Advocaat: Wat is er van uw dienst, mijn heer Landbouwer: Ik heb mijn buurman vijftig gulden geleend, mijnheer de advocaat, en toon ik hem daareven vroeg mij de som terug te geven, zeide hij: -Loop naar don dr Toon ben ik onmiddelijk naar u gegaan. Voorschriften bij het baden. Neem geen bad 1. Na een herige ontroering. 2. Na plotseling intredende onpasselijkheid. 3. Na een slapeloozen nacht en na over matige vermoeienis. 4. Na den maaltijd of na het gebruik van verhittende dranken. 5. Wandel niet met te snellen pas naar de badplaats. G. Baad u niet in water, waarvan u de diep te onbekend is. 7. Ontkleed u langzaam, maar talm dan ook niet te water te gaan. S. Men springe met het hoofd vooruit in liet water; hij die niet duiken kan, make vooraf het lichaam nat. 9. Blijf nooit lang in het water; alleen zeer krachtige gestellen kunnen daarop een uit zondering makon. 10. Men droge en wrijve zich ter dege na het bad, kleede zich vlug aan en neme bewe- K'no* Een Amerikaanse!) generaal was verle den week te Londen gelogeerd. Hij werd be stormd door verslaggevers van dagbladen die een interview verlangden. Hij was echter niet te spreken en zeide dat hij dengene, die nog eens terug kwam, de trap zou afboksen. Een der reporters buurde nu een vermaarden Londenschen bokser, gaf hem zijn kaartje en stuurde hem op den generaal af. Deze wilde korte metten maken, doch do Londenaar dreef hem in een hoek der kamer en hield den worstelstrijd een kwartier lang aan. De ei genlijke reporter stond in de gang toe te kij ken en gaf den volgenden dag een verslag van deze bokspartij. Heel Londen lachte, alleen de generaal niet. Gunstige invloed van liet reinigen bij rundvee! Van hoeveel belang het is, rundvee regelmatig te reinigen, is door eene proef aange toond. Eon melkkoe werd dagelijks geros kamd en geborsteld. Men staakte liet reinigen veertien dagen achtereen, en gedurende dien tijd gaf de koe elf liter minder melk dan ge woonlijk, ofschoon de omstandigheden gceuer- lei verandering hadden ondergaan. -Zeker niet," zeide ik, -maar ik geloof niet, dat het stuk niij dienen kan." -Nu, geef er dan vijf en veertig voor. Zij kost mij niets, en ik moet ecu ezelwagen koopen." -Ik kan er niet- toe overgaan," zeide ik. "Gij schijnt uw geheugen verloren te hebben," antwoordde hij. "Ik. ken dc piano maar al te goed:" her nam ik. -Zij behoorde aan iemand, dio zijne dagen kon tellen, en die, dat iu aanmerking genomen, nu reeds lang moet overleden zijn." Dc jonge man, die op kamers woonde, zeide niets meer; want bij merkte, dat ik een zeer goed ingelicht peisoon was. Het speeltuig was hetzelfde als dat met het kleine kentee ken, op een© der toetsen, hetwelk ik had be keken bij den grijsaard, die er zoo eerbied waardig uitzag. Zelfs nu gaf ik mijne nasporingen niet op; maar van deze»» als het ware meer bijzondc- ren handel op een algemeei.er gebied over gaande, ging ik eene piano kijken, welke in ecu hoedenwinkel, in eene hoofdstraat gele gen, te zien was. Ook zij behoorde tot het groote gezin van piano's, welke men mij had getoond, hoewel de man, die haar ter bezich tiging van bet publiek stelde, er gecne studie van had gemaakt, om een ander karakter voor te stellen dan dat van een spraakzamen koopman. -Muziek is een aangename wetenschap," zei.'e hij, toen ik met zeer gebrekkig gevolg de toetsen probeerde met er een bekend deuntje op te spelen. -Ja," zeide ik, terwijl ik mijn best deed pin ie antwoorden, zonder de muziektouen te onderbreken. -Ik wensebte wel, dat ik zoo goed kon spelen als gij, mijnbeer," ging hij voort; -gij moot het zeker al op zeer jeugdigen leeftijd geleerd hebben." "Neen," zeide ik, den schijn aannemen de, alsof ik zijne laatste opmerkingen niet hoorde, -voor die piano wil ik mijn geld niet besteden." -Natuurlijk niet, mijnheer, zeker niet, mijnheer," antwoordde hij aanstonds, -zoo dacht ik ook, toen ik uwe vingers over de toetsen hoorde gaan; men kan u niet mis leiden; gij zijt een te goed kenner." -Goeden morgen," zeide ik, terwijl ik mij gereedmaakte te vertrekken, ofschoon iu het geheel niet onaangenaam gestemd door zijne vleiende opmerkingen. -Indien gij naar boven wilt gaan, mijn beer," hernam iiy vertrouwelijk, -denk ik u geheel naar nw genoegen te kunnen bedienen, ofschoon wij het liefst niet publiek maken, dat wij in een goedenmagazijn piano's ver- koopen." Onder geleido van een winkeljongen, ging ik naar boven; hij bracht mij op de tweede verdieping, waar eene groote kamer opge propt was met. allerlei soort van muziek in strumenten. I)e beer des huizes volgde ons binnen een paar oogenbiik ken. en scheen ver wonderd te zijn, dat. ik mij te midden van zijn geheimen voorraad bevond, in stede van in een ander vertrek, waar bij dacht, dat men mij zoude gebracht hebben, om eene andere eenzaam staande piano te bezichtigen. -Wel, mijnheer," z-idö hij ecuigszins verlegen, «nadut (Jie domino jongen u hier

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2