Buitenland. België Frankrijk Duitschland Nederland Gemengde Berichten Burgerlijke Stand. IVlarktberichten ]<nlcro Ij.ehoort on wy thans, doer middel van den «varigon salamander in luttel uren lijds van het cene naar het andere eind des lands kunnen sporen; dat wij ons kunnen verheu gen iu cene menigte genuakkol ij khe- «den en geriefelijkheden, die het leven •zoo zeer veraangenamen; dat wij ons kunnen verheugen in eenen aan mer kel ij ken vooruitgang op wetgevend gebied, rakende sociale en economi sche toestanden; dat er voor het waar achtig belang van den werkman din gen worden gedaan, waaraan niemand vroeger dacht: dat er een meer hu mane tijdgeest heerscht, den verachte- lijken, den menseh ontcerendcn slaven handel hoeft afgeschaft en zelfs dc belangen behartigt van die óngoluk- kigon, die uit de maatschappij ver bannen, in de gevangenissen een treurig leven leiden. Do ontevredenheid moet nooit ont aarden in afkeer, haat, wrok, naijver of jalouzie tegenover anderenzij moet ons aansporen onze pogingen tot welslagen te verdubbelen. Eene verkeerd geplaatste ontevredenheid legt den grondslag voor tweedracht, onlust eu oproer. Neen, het gevoel van ontevredenheid moet cenc zekere onvoldaanheid zijn en blijven met zich /.elven en met de maatschappij, waarin we geplaatst zijn, opdat men een prikkel hebbe zich en andere te verbeteren, bovenal in moreelcn zin. Door hot levende woord en door het voorbeeld werke men op anderen, 0111 ook dezen te helpen, to verbeteren, te heiligen. Dan, maar ook alleen dan, kan de ontevredenheid rijke vruchten afwerpen en uit liet schijn baar kwade het goede geboren wor den. Zoo zij het! 'S(,, Nu de uitspraak van de Antwerpscho recht bank kapitein Jéróme Becker volkomen schoongewassclion heeft van den laster, dat hij in Afrika misbruik van vertrouwen ge pleegd. den Kongo-Staat bestolen en een aan slag op het leven van zijn chef, wijlen kapi tein Rainaeckers, beproefd zou nebben, heeft hij den Koning eervol ontslag gevraagd als kapitein in het Belgische leger. I)e Antwerp- sche Opinion zegt, dat hem voorloopig een verlof van drie maanden verleend is. Van andere zijde heet het, dat knpPein Becker voornemens is naar Afrika tei ug te keere», niet in dienst van den Kongo Staat, maar voor eigen rekening. Voor de rechtbank te Charleroi zijn ver schenen Deroulëde en Lnguene. die vroeger als vurige Boulongisten Óen van zin. later na de vlucht van hunnen held elkaar mot aller hande lieflijkheden bestookten en na een duel te Marchieiines, in Henegouwen, de vijand schap weder staakten. Voor Derouléde, die op een oud vriend niet willende schieten, zijn pistool in de lucht had afgevuurd, werd dit als verzachtende omstandigheid aangemerkt, maar Laguerre baatte de verzekering niet, dat bij nooit weer op Belgisch grondgebied 7.011 komen duelleereu, nu hij ervoer dat de Belgische justitie er zich mede bemoeide en dat hij overigens slechts in België gekomen was. omdat hij er uitgedaagd was. Liiguerrc toch werd tot 1 maand gevange nisstraf en 200 fr. boete veroordeeld, terwijl Derouléde, behalve 100 fr. boete, slechts voor waardelijk tot 14 dagen gevangenisstraf ver oordeeld werd, welke hij alleen le ondergaan }i. eft, indien hij binnen een tijdperk van 3 jaren weder met de Belgische justitie 111 aan raking rnocht komen. ]>e keizer van Rusland zond, dadelijk na inspectie van bet Fransclio eskader, een te legram van gelukwensehing aan president ('ai .tot. die daarop ouiniddclijk met een de- pcchc van dank antwoordde. De Parijschc gemeenteraad heeft zich vcreenigd met een voorstel 0111 de de machic wetigalerij van liet tentoonstellingsgebouw op liet Champ de Mars van 1 Januari lf<92 tot BI December van dat jaar af to staan aan een maatschappij voor liet houden eener tentoon stelling van Russische voorwerpen van kunst en nijverheid. De stad Puiijs zul hiervoor geen vaste buur ontvangen, maar 10 pet. van de entreeprijzen. liet voorstel weid met aandrang door den rapporteur verdedigd. De stad Parijs zeide hij in het rapport, zal daardoor opnieuw ecu bewijs van sympathie en van erkentelijkheid geven aan het Russische volk voor de harte lijke ontvangst, die aan de Fransche exposan ten te Moscou ten deel gevallen is. In de Salie Favié werd Zaterdag avond de -mooting van verontwaardiging over de fkcurcnswnardige stemmingen der Dmtschers in de Kamer en togen het Kabinet der Prui sen'' gehouden, naar aanleiding der mislukte interpellatie Laur over het passtclscl in Elzas- Lotharingeu. liet eere-voorzitterschap was opgedragen aan twee toch niet konden komen: «de banne lingen" Boulanger en Rochefort. De oud-af gevaardigde Plaiiicau hield den voorzitters hamer en met hem zaten aan de bestuurstafel Paul Déroulède, Frans Laur, Ernest Roche en LMsant. Déroulède begon met te zeggen dat hij zijn tegenwoordig gehoor hoogcr eert en acht als dat in het Kamergebouw. (A bas les Prus- siens wordt er geroepen en een enkele stem, die spoedig verstomd wordtfive Cons lans). De wakkere krijgsman (Boulanger), zoo ging hij voort, is vei dreven en door lakeien van Duitschland vervangen; alle ministers zijn aan Pruisen verkocht, Freyciuet en Ribot en Constans en de overigen Vendus, schreeuwt men). Men bedelt oin een pas en laat den gezant Herbette te Berlijn. liet wordt rumoerig in de zaal. Van het geen Déroulède die zich het zweet gedurig nfwischt en het. cenc glas water 11a het andere ledigt, nog zegt, hoort men weinig dan de woorden: palneStrasbourg, humiliations, die luidruchtig worden toegejuicht. Vervolgens trad Laur op, die er aan herin 1101 do hoe hij reeds in ecu vorige Kamer er op aangedrongen luid om Noordelijk Frank rijk, met Parijs evenzöö voor den Duitschcr te sluiten, doch dit voorstel werd verworpen lies lor/u's, les Prussiens Eindelijk weid do volgende motie aange nomen-Do in de zaal Favié vergaderde burgers laken dc houding der ministers en der -110 ministrieelcn in de Kamer, zij oischen het ontslag- van den onwaardigen gezant Jules Herbette en gelijko pas maatregelen tegen over do Duitscliers als die sedert 1888 in Elzas-Lotharingen van kracht zijn." Ernest ltoehe, daarna het woord voerende, stelde alle ministers in staat van beschuldi ging, Frcy ei not die de geheime stukken der iilïïïfitYelf*frr^erooiden toestand brengt, Constans die op dc werklieden Iaat vuren, Ribot, «die met complimenten de oor vegen des Duitsclicn keizers beantwoordde" enz. Hij was ten slotte niet meer verstaanbaar; er werd achter in de zaal gevochten. Een tweede motie, het Fransch-Russisch verbond goedkeurende, werd aangenomen met handen opsteken en hoedengezwaai. De «verontwaardiging" was afgekoeld. Aan Constans, minister van binnenland- scho zaken en aan Etienne, referendaris van koloniën, is een doos, gevuld met kualkwik, gezonden. Het blijkt dat ook dr. Treille, chef van den kolonialen gezondheidsdienst, eene dergelijke doos heeft ontvangen. De drie doo- zen waren per post uit Toulon verzonden. Uiterlijk hadden zij niets verdachts. De doe zen waren ter grootte van oen boek in groot octavo. Tegelijk met dc doos aan den minister Constans, ontving mevr. Constans een brief aan baar persoonlijk adres. Toen 1111 de mi nister dit «dies zag. meende hij dat de doos ook aan haar persoonlijk was gericht, daar liet woord "Monsieur' door hel daarop ge drukte postmerk niet duidelijk meer was. Hij gelastte dus een bediende haar de doos met den bl ief ter hand te stellen. Hij wierp beiden op de tafel, waardoor liet kualkwik allicht had kunnen oiitploifuti. Gelukkig was dit. niet liet geval. Toen nu aan mevr. Constans de brief en de doos overgereikt werden, liet zij zich door hare kamenier kappen, /ij nam do dims op hare knieën. Doch daar zij do handen niot ge heel vrij had, kon zij het papier, dat hot pakje omgaf, waarin de doos gesloten was, niet goed openen. Zij kreeg middelerwijl zekeren argwaan en gaf last het weg te doen. Het pakje kwam nu in handen van een bediende, die meende dat hij bot moest openen. Eenige minuten later liep mevr. Constans naar de antichambre en beval den bediende bet pakje te laten rusten. Het werd tijd. Reeds w;.s de doos van hot omgeslagen papier ontdaan 011 toen kwam een boek te voorschijn; or viel wat wit poeder uit en de bediende kon eene lont bespeuren. Er werden nu dadelijk alle voorzorgen ge nomen. De minister werd verwittigd van het geen er gaande was, en liet de doos brengen naar den directeur dei veiligheidspolitie, die bet op zijne beurt bracht naar do pieféctuur van politie. Vervolgens werd het na veel voorzorgen onderzocht, in bet laboratorium, en toon bevond men, dat de doos knalkwik be vatte. Fit het boek waren tal van bladen weggenomenj zoodat het eene breodë opening had, die gevel I was mei kualkwik, vermengd uiet scliroot en hagel. Etienne, die niet thuis was, toen de doos, evenzeer van boven en beneden gedekt door den band van een boek, met eenigo bladen, bij henï bezorgd werd, bad, thuis komende, reeds kennis gekregen van wat er bij den minister gebeurd was en. liet de doos bij een commis saris van politie brengen. Wat dr. Tieillo aangaat, ook doze was be gonnen de doos te openen; maar ook hij zag een wit poeder er uit vallen en kreeg toen insgelijks argwaan. Ilij dood nu hetzelfde wat de minister gedaan had en liet het gevaarlijke ding naar de politie brengen. Verder zij gemeld dat Etienne en dr. Tieil lo, alsmede anderen, voor eenigen tijd een dreigbrief ontvangen hadden van een oud officier van gëzoiidhoid. Dc minister Constans was ei' echter van verschoond gebleven, Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft te te St. Mandé. 1 uur ten Oosten van Parijs, plaats gehad. Eene locomotief is door hotsing met een anderen trein tegen do drie laatste wagens van dezen een eerste en twee tweede klassu opgeloopén. liet for nuis sprong uiteen en het vuur verspreidde zich in do drie wagens, die. dadelijk vlam vat ten. 49 reizigers zijn gedood, de moesten hun ner zijn verkoold. Ook zijn velen zwaar ge wond of de beenen afgesnedon. Men vreest dat een groot aantal der gekwetsten hot on geluk niet overleven zal. Hartverscheurende tooneelen hadden or plaats; geheele faniiliën zijn gedood; van an dere faniilión, uit vijf of zes personen bestaan de, is er slechts één in het levon gebleven. De meeste reizigers bestonden uit werklieden en handelsbedienden, die van liet land terug kwamen. Tot drie ure 's ochtends heeft men lijken van onder de puinlioopen te voorschijn ge haald. liet is nog onbekend op wien de verant woordelijkheid van de ramp rust. Verschei dene lezingen zijn daaromtrent in omloop. Het vermoeden, dat het meest ingang vindt, is dat dc eerste trein langer aan het station vertoefd heeft dan den bepaalden tijd, en dat de tweede trein, die slechts vijf minuten daar na van Joinville vertrokken is, to St. Mandé kwam op het verkeerd gegeven sein dat de weg vrij was. Een honderdtal personen .zijn gekwetst. Van dezen zijn er reeds zes 0vei leden. Dc meea@vei'ongclukten, zoo luidt een nader bericht,;- 'ffiuiuii door vuur en water met de bluscliif'vfdeien gereed en toen ge schiedde het dempen zoo woest, dat misschien een aantal gekwetsten in hot bij massa gespo ten water gestikt zijn. Do machinist en stoker zijn gered. Te Keulen is in het Gezellen-Huis, onder voorzitterschap van mr. Reichcnsperger, dc algemeeno vergadering der St. Vincentius- Vereeuiging voor Rijn-Pruisen gehouden. l)e inkomsten bedroegen verleden jaar 193101 M., 2000 M. meer dan het vorige, de uitga ven beliepen 100613 M., 15000 M. meer dan het vorige jaar. Ondersteund werden 295(5 huisgezinnen. Alleen te Keulen hebben de Confereiitiën vier inrichtingen van spijsuit- deeling gedurende de wintermaanden. VENRAY, 1 Augustus 1891. Zondag namiddag omstreeks 3 ure ont stond brand in het magazijn van verfwaren van de firma Muijsers te Venlo. De brandweer was spoedig ter plaatse en was de brand spoe dig meester. Het magazijn is uitgebrand en do schade nog al aanzienlijk, alles was ver zekerd. Oorzaak onbekend. Do Burgemeester eu raadsleden zoomede liet brnndpiket der d. d. schutterij was mede aanwezig, Jl. Zondag morgen te 5 uur deed M. II. Schumacher te Roermond «en zonderlinge vondst. Voor de deur dei' kapel van O. L. Vr. in 't Zand vond hij een pakje, dat bij nader 011- derzuek een kindje bleek te bevatten. Een briefje, aan bet pakje gehecht, bevatte do rae- dedecling, dat Lot kind niet gedoopt was. Het kleine kind, een jongetje, werd aan stonds ten huize van L. aan du Kapel gebracht waar het is blijven liggen tot 's middags. I11 de Katli. Kerk aldaar werd de kleine gedoopt en 111 de registers van dun Burg. Stand is hij onder den naam Christolfel in het Zand ingeschreven. De gelukkige vinder van het kind deolJe inede, dat hij gaarne de kleine had medege nomen. Niettegenstaande men hij hem tlmis reeds 13 kinderen gehad heeft, zou dit 14e io-.ii ook wel een plaatsje aan limine discli kunnen vinden Er werd echter anders over geschikt, en de kleine word uitbesteed ten huizo van de stadsbode Janssen. Naar men ons mededeelt is door de Mare chaussee aangehouden en-uaar dc gevangenis overgebracht G. B., oud 28 jaren, wonende to Herkenbosch, verdacht van het te vonde ling loggen van bovengemeld kind. N". K. Men schrijft van Maastricht aan het D. v. Z. H.. «Als een voorbeeld ter navolging kan wor den medegedeeld, dat de heer Meertens, hoofd der school te Bunde, proefvelden heeft aan gelegd en doze kosteloos ten dienste van tuin ders en landbouwers stelt, die er vele nuttige ervaringen omtrent bemesting, wijze van cul tuur, keuze van variëteiten onder de verschil lende plantengroepen, enz. kunnen opdoen. Op dc/.o proefvelden vindt men o. a. 50 varië teiten van aardappels, 14 van beetwortelen, 17 van staak- en stamboonen, 10 van erwten, enz. Reeds vroeger is gewezen op de doel matige bemoeiing, die door den heer Meertens wordt gevolgd en waardoor thans alles over heerlijk staat, 't Ware zeker te wenschen, dut in andere plattelandsgemeenten het voor beeld van den lieer Meertens werd gevolgd en aan de openbare school een proeftuin werd verbonden, waardoor het' onderwijs in den landbouw beter dan thans tot zijn recht zou komen." Van Rol due's torens wapperde Dinsdag de nederland^clic vlag, ter gelegenheid van dc benoeming van den Hoogeerw. directeur, Mgr. Dr. W. Everts, tot lidder van den ne- derlandsclien Leeuw. Deze hooge onderscheiding, die den geleer den en verdienstelijken directeur van liolduc door de regoeriug is gegeven, bewijst, dat ook van oflicieele zijde liet onderwijs en de opvoeding gewaardeerd worden, die gedurende ongeveer vijftig jaren aan duizenden leerlingen iu deze beroemde inrichting werden gegeven. Men schrijft ons uit Boxmeer van 27 dezer: Het Zondag en Maandag aldaar gehouden festival, ter gelegenheid van het 25 jarig be slaan der Harmonie .«Utile Dulci," mag goed geslaagd hceten. Vooral den. eersten dag werkte alles tnedo tot het succes cn het heer lijkste weder begunstigde de feestviering. Zondag ton half twee ure verzamelde zich al de> opgekomen vereenigingen (er waren er 23, zoowel harmonie-, fanfare- als zanggezel schappen) op het plein voor het gemeentehuis. Nu aanbieding van den eerewijn aan presiden ten en directeuren der vereenigingen, werd door alle gezelschappen 011 corps een feest- marsch gespeeld, en ging het iu optocht naar liet teestteirein. Hier lieten zich allo vereenigingen om beur ten in één nommer hooren. De muziektempel was netjes versierd en in het midden prijkte - UC ncoiWIIie-uiwivr J.U5 1 - j- Zoowel uit Boxmeer als uit vclo omliggende plaatsen was een groole schare belangstellen den opgekomen, die het uitgebreide program ma met genoegen aanhoorden. Het was jammer dat het weder den tweeden dag zoo tegenviel. De regen wierp de feeste lijkheid bijna in liet water. Niettemin hand haafden de beide Harmonie-vereenigingen van Boxmeer haar goeden naam met het go- ven van een dubbel concert, dat een waardig slot gaf aan het muziekfeest. Toen to Amsterdam ZEx. dc Internun- ius am d cu Keizer van Duitschland werd voorgesteld, betuigde deze zijn instemming met de Encycliek van Z II. over do arbciders- qmestic. Hij had die met de meeste ingeno menheid gelezen, Z. II. zijn dank betuigd en verzocht nu den Internuntius nogmaals aan Z. II. de instempiing met de door Z. H. aan gegeven oplossing der sociale qurestie te be tuigen en hem nogmnal? te bedunken voor bet grootsclio werk, dat hij met de uitvaardiging der Encycliek gewrocht heeft. Van don jl. Woensdag overleden oud- gcneraal en gewezen minister M. I). graaf Van Limburg Slirum, die ongeveer 00 jaren geleden op de Citadel van Antwerpen een been verloor cn niettegenstaande de verschrik kelijke verwonding zoo goed herstelde, dat hij nog goruimen tijd met een houten been als officier dienst bleef doen, wordt aan de Amsl. CV. do volgende anekdote verhaald Toen de oppasser van den toenm.iligen lui tenant der genie zijn heer vond liggen, baden de in zijn bloed cn met geiiccl verbrijzeld onderbeen, en op dit ge/icht in tranen los barstte, riep Van Limburg Stiruni hem 10e: -Kerel, ben je gek, je moest juist pleizier hebben, dat je voorlaan maar één schoen be hoeft te poetsen." Een doofstomme bedelaar! Een bedelaar overhandigt eon hoor een briefje, waarin hij een aalmoes vraagt en te gelijkertijd mededeelt, dat hij doofstom is. Ilier hebt ge een dubbeltje, zegt do lieer, ter wijl hij zich als bijziende aanstelt en den bede laar een kwartje geeft, 't Is immers een dub beltje? Ja, zeker, antwoordje de doofstomme, in zijne vreugde over de goeJe vangst zijn lijden vergetend. Bij -Buffalo Bill", die thans te Liver pool zijn «voorstellingen van het verre Wes ten" geeft, werd onlangs een Zuid-Ameri kaanse!! paard gebracht om te temmen. De eigenaar, de heer Nelson, van Oakhill Park, kon met het onverbeterlijk wilde dier niets aanvangen en bracht het aan kolonel Cody als geschenk, indien deze erin mocht slagen het te temmen of te laten temmen: anders moest het maar worden doodgeschoten. Het paard werd tusschen twee groote karre- paardon in het circus gebracht. Zoodra do twee geleiders weggenomen waren, toonde het al aanstonds zijn wilden aard. Hot begon te hollen, maar werd terstond door eonigc cowboys, onder leiding van kol. Cody (Buffalo Bill) zolven, met lasso's gevangen. Zoodra het paard liet touw om zijn hals voelde, begon het woest te springen en acht cowboys hadden moeite hot tot staan te brengen. Hot was echter nog veel lastiger het paard een hoofdstel aan te doen en het te zadelen. De cowboys hadden daarbij zeer gevaarlijke oogeublikken te doorstaan, maar zij volbrach ten het werk en het paard was nu volkomen te bedwingen. Alen gaf het een poosje rust terwijl de voorstelling vervolgd werd. Daarna werd het weer opgeleid door een cowboy die op een ander paard zat. llarry Shanton, die was aangewezen om liet wilde dier te bereiden, sloop om het paard van zijn makker been, wachtte een gunstig oogenblik af, zette zijn voet in den stijgbeugel en* sprong in het zadel. Eenigo oogenblikken verkoerden de toeschouwers in groote ongerustheid- door de woeste pogingen van het paard om zijn be rijder af te werpen. Shanton was het dier de baas. Hij bleef in het zadel en eindelijk dwong hij het paard, met hem driemaal het circus rond te rijden. Aan de toejuichingen van de toeschouwers ongeveer 12000 personen kwam haast geen eind. Vrouw: Als je dat veel rooken eens liet. ManMaar vrouw, hot is mij tot oen 2de natuur geworden. Vrouw: Het onmatig bierdrinken dan. AlanO, dat is mij tot derde uatuui' ge worden. Juffrouw N. heeft met haar zoontje in oen buitenlierberg koffie gedronken. Bij het weggaan vraagt bet zoontje «Moe, wat moet er met de overgebleven suiker gebeuren? Aioeder: «Steek ze in je zak, jongen." Toen zij de stad wilden ingaan, zegt het zoontje: «Moeder, de suiker heb ik op, wat moet ik met het potje doen?" Een zonderlinge bode. Een kleinen jon gen werd door zijn vader gelast, eon paar laarzen naar den schoenmaker te brengen. Voordat hij wegging, las zijn vader hem do volgende-'les op: «Als gij bij den schoon maker komt-, moet gij zóó zeggen: Goeden morgen, baas Kranen, compliment van vader, en hij laat u vragen of gij zijne laarzen eens wilt repareeren voor don heiligen dag van morgen." De knaap die onderweg door verscheiden vrindjes was opgehouden, bracht eindelijk de volgende boodschap over: «Goeden Kranen, baas Morgen, vader laat u repareeren, of gij dc complimenten aan uwe laarzen wilt doen, voor den heiligen van gisteren." VENRAY Van den 24 Juli tot den 1 Aug.1891. Geboorten. Peter Megens. Hendrik Adriaan Hubert Derksen. Gerarda Johanna Bruunk. llendrika Bard vel. Huwelijken. Geene. S terlgo vallen. Peter Johannes Goemans, ongehuwd oud G9 jaren. Venray, 31 Juli Aangevoerd 1300 halve kilo's Boter. Prijs per halve kiio 55 a 57 ct. Ilorst31 Juli Boter per halve kilo 4S a 53 ets. Aangevoerd G65 halve kilo's. Venloo25 Juli Boter per i 2 kg. 50 a 53 ets. Biggen aangevoerd 577 per stuk 7 a 9 fr. Well, 27 Juli Boter per halve kilo 57 a 56 ets. Aangevoerd 177 xalve kilo's. Vierlingsbeek, 2S Juli Boter per halve kilo 38 a -49 ets Blitterswijck 21 Juli Boter per halve kilo 42 50 ets. Sambeeh20 Juli Boter per i/z kilo 41 a 57 ets. St. Anthonis30 Juli. Boter per i/2 kg. 50 a 57 ets. Maandag morgen waren op de kalveren en varkensmarkt te Nijmegen aangevoerd 1S00 biggen, 20 vette varkens, 20 schottel. 9 vette kalverèn, 14 nuchtere kalveren De prijzen waren: biggen f 3 a f 5 per stuk vel te varkens 20 a 23 ct. de 5 ons, gchotte- Imgen 20 a 23 gld. per stuk, vette kalveren 40 a 27 ct. de 5 ons, nuchteren id,f 7 a 12 per stuk.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2