Frankrijk Dnitscliland Italië TC I X D TC. Zwitserland Nederland Ingezonden. Burgerlijke Stand. Marktberichten Bovendien goolJ. het or voel en goo- cta'iMel-k vau. Als men nngTas hoeft <jii naen kan dit als goed hooi biu- i.mw4uijgcn, dan ligt hot voor de liquid, dat men dat doel: waar^>als -de omstandigheden tegonioopen, als hot najaar nat is en de zon dagen .aan een zoo nu en dan eens te zien is, als er dus geen hooi gemaakt ikan worden, dan behoort hel gras dn een anderen vorm te worden be waard en moet er zoogenaamd züur- «voeder van gemaakt worden. Dit geldt ook vau klaver en maïs. Hoeft men knollen en bieten en :kan men deze in natura gebruiken, dan behoort dat ook te geschieden; maar is men daarvan niet zeker, dan er mee den kuil in. Overvalt ons de winter, zooals in 181)0, en staan mangel wortelen en knollen nog ie velde, dan gaan zc na het ontdooien ontwijfelbaar rot ten en zijn verloren. Ze blijveïi echter, voor later ge bruik, goed iu den kuil, Is het dan niet loonend om zulke waar voor verlies ie bewaren Kn men kan den inmaak laten liggen zoo lang men verkiest, alleen verdient hot geen aanbeveling dit van seizoen tot seizoen te doen. (Slot vt.Igt. De beroemde kanselredenaar pater Felix is o'Verleden. De Soeiteit van Jos us heeft een barer -groot ste mannen verloren de priester, die veertig jaren achtereen in alle hoofdkerken v.m Frankrijk zijn welsprekende stem tot het Vulk mocht richten. Toen pater Féhx den kansel van d<*^»tre Dame verliet, was daarom nog geen tijd van rust voor hem aangebroken. Hij werkte tot aan zijn dood. Mij predikte tot in 1888 op verschillende plaatsen. Vervolgens hield hij zich bezig met het uitgeven van zijn conferen ties. Tc Rij «se 1 stond hy aan het hoofd van een huis der Sociëteit. Ziehier, zoo schrijft dc Parijscho corres pondent der A". R. Cf., een nieuw boek, ge titeld: l' Enfant du 'l'emple, geschreven door den baron de Gaugler, dat verscheen om de zaak te bepleiten van wijlen den heer Niitfon- doi ff, anders gezegd Charles Louis de Bour bon, ook gezegd Lodewijk XVII, koning van Frankrijk en Navarre, die to Dcilt den 10. Augustus 18-15 overleden is. I)it boek is eene aanschakeling van belangrijke documenten en getuigenissen voor den ongelukkige» preten dent. die zijn geheele leven op de onbarm- hnrtigste wijze achtervolgd is geworden. In die voortdurende vervolging, zou men zeggen. Ran men een bewijs vinden voor de echtheid van de bewering der familie NaueudoifT, want als Nnuendorfï een bedrieger is geweest, zou Lodewijk XVIII en Karei X or alle belang hij gehad hebben om hem te ontmaskeren en in het openhaar aan te toonen. dat de zich noemende Charles Louis de Bourbon in wer kelijkheid zóo en zóo heette en daar en daar gelu-ren was. Dit is echter nooit geschied, omdat men, zooals de schijver van 1'Enfant dn Temple be weert, nooit daartoe in staat geweest is. Men deed dus voortdurende pogingen, om hem van kant te doen maken en in Pruisen zoowel als in Frankrijk, nam men hem zijne,papieren af en zette hem over de grenzen, totdat hij ein- ouinogclijk-, en mijn arm kind lijdt; hij strijd met moed, maar lijdt, en ik, zijne móéder, ik lijd mot hem; ik lijd ook om de andere kin deren. die, bij gebrek aan fortuin, zich mésal liances moeten getroosten om maar dan verlagen zij zich en zullen ongelukkig worden'. Ik had iets beter voor mijn Albert gehoopt, .maar dat schijnt de wil van God niet te zijn. -Ik kan niet meer zeggen; ik heb misschien •reeds te veel gezegd, maar ik had fcelioefte, •mijn hart voor u uit te storten. Bid voor mij, waarde Agues; vraag kracht, geduld-en on derwerping voor hunne bedioefde moeder, die eu altijd zal zijn -Uw toegenegen Vriendin, -B Dencevo, geb. Asvelt." Deze zoo egoïstische letteren, die tevens do ziekelijke verbeelding der schrijfster aanduid den, waren evenwel voor Agues als de stem van God, die haar den weg aanwees, welken zij te volgen had. Zij gevoelde, dat «le hand dés llemsixehen Bruidegoms liane va» dezen band, dien zij op aarde bezat,' losrukte, en hare gedragslijn bepaalde. Geen \v ouder, Jat Agues, weinig Lijds daar- del ijk in 1815 in Nederland, weinige maanden voor zijn dood. ecne plaats vond als seheikuu- dige in de werkplaats der artillerie te Delft. Men heeft dezer dagen wel ontdekt, hoe de vermaarde man mei liet ijzeren masker m de Bastille heette, die gebleken is een bediende van Fompiet te zijn geweest, die al de gehei men van zijn overleden meester wist. Als liet waar is, wat de baron «le Gaugler, in navolging van den pretendent, beweert, dat deze zou zijn ontsnapt uit den Temple door toedóen van Barras en van Jusóphine do Beauharnais, dat hij vervolgeus naar Rome zou zijn gevoerd, en de bescherming van Pius VI zou hebben genoten, dat hij tegelijk met den hertog van Eiighien zou zijn opgepakt., en gevangen heeft gezeten iu het kasteel le Yin- eennes, dat. hij ook aldaar zou zijn ontsnapt en daarna in Pruisen eerst door de regeering beschermd en vervolgens veroordeeld en over de grenzen is gezet, als dit alles waar is, dan zijn er zoovele monschen betrokken ge weest iu deze wederwaardigheden, dat het onmogelijk is, dat én te Rome èn te Berlijn niet de overtuigende bewijzen zouden zijn la vinden vau zijne herkomst. Ook de nagelaten papieren van koning Willem II moeten hierin licht kunnen doen schijnen. Er bestaat tegenwoordig eene gunstige om standigheid voor het opheldeien van deze ge heimzinnige zaak. De Frnnsche regeermg heeft namelijk, als de bewering van wijlen den heer Nauendorfl" en van diens nakomelin gen werkelijk waarheid bevat, alle reden om dit openbaar in het licht te stellen. Na den dood van den graaf van Ch&mbord heeft de familie van Orleans de monarchalen oin zich licon geschaard. Treedt er dus op nieuw een echte Bourbon op, dan wordt Jo monarchale partij andermaal verdeeld, het geen voor de republiek een niet verwerpelijk voordeel zou zijn. Het is wel waar, dat de familie Nauendorff, thans zich noemende Bout bon, zich nooit heeft vooropgesteld met staatkundige bedoelingen. Maar wanneer eenmaal de echte afstamme ling uit het Frnnsche koningshuis is aange toond, dan is do familie zelve ten deze geen meesteres meer; dan zouden de omstandig heden kunnen blijken sterker te zijn dan alle voornemens. Wil do Fransche regoering de zaak tot klaarheid brengen, dan kan zij het doen. Ju les Favre heeft verklaard, dat hij van de echt heid der bewering overtuigd was geworden, doordat hij diplomatieke stukken bad gelezen, waarvan hij echter als oud minister geen openbaar gebruik mocht maken. Er moeten dus ook aan het Fransche mi nisterie van buitonlamlsclie zaken sporen van de herkomst van NauendoilT bestaan. Men moet dus twee dingen hierin aantoonen; ten eerste dat de dauphin uit den Temple is ge vlucht. ten tweede dat wijlen Nuuendorif werkelijk dio dauphin was. Iu de Nederlaiidsche grensstreken, in do nabijheid van Brüggen en Bracht, schijnt do voor de kweekers van doiinenbossohen zoo zeer gevreesde nomienkever wederom aan zienlijke schade in de bosschcu aan te richten. De schade in die gemeenten wordt reeds op IU 000 Mailt begroot. Ook dc landbouwer heeft in deze streken groote schade geleden dour den hagelslag. l)e Kreislag van Geldern heeft 30.000 M. toegestaan om de landbouwers, in de vier laagste klassen der belasting aangeslagen, in de onkosten voor het aanschaffen van mest en nieuw zaaikoren te gemoet te komen. Een pauselijke Mis. De markies dc Marsig" li. die verleden week te Bologna overleed, heeft 130000 francs bestemd als intentie voor een Mis, door den II. Vader paus Leo XIII voor zijne ziclerust op te dragen. na, zich in liet noviciaat dor -Zusterkens der Armen" liet opnemen, en aldus zich, geheel ter liefde Gods, aan het heil der lijdende mensehlieid wijdde. Vóór dien gewichtigen stap had zij haar groot vermogen bijna geheel aan de wettige erfgenamen, mevrouw Deneeve en hare kin deren, vermaakt slechts een paar prachtige ju woelen haar bij zekere gelegenheid geschon ken, behield zij voor zich. Voor liet geld, dat zij bij verkoop ontving, stichtte zij, ter eeuwige gedachtenis, vier mis sen voor hare overledene ouders, en in een hoek van het kerkhof deed zij op het graf eoner arme vrouw ecu klein, eenvoudig ge- deukteeke» plaatsen, waarop de bezoeker deze woorden van do II. Schrift las: -Vergeet nimmer de zuchten uwer Moeder." Men herinnert zich hoe dezer dagen to Zu rich do 21 personen, die terecht stonden we gens de omwenteling ut Tieino in September II. zijn vrijgesproken, wat door ettelijke ra dicale bladen met gejuich is begroet, teivvijl de overige de uitkomst elk naar hun standpunt beoordeelen, doch de anti liberale pers een stemmig "naar afkeuring uitsprak. Dit laatste nu is allerzins begrijpelijk. Zelfs door de liberale pers elders is het gebeurde scherp afgekeurd. Kn toch volgt er vrij- spraak. In Ticino liau een revolutie plaats gehad tegen het wettig gezag. Een groep ontevreden burgers maakt ongestraft revolutie. Natuur lijk doet straks een andere ontevreden partij 't zelfde eu blijft het oude spelletje zoo voort gaan. I)c pleidooien der verdedigers moeten eigen lijk niet anders geweest zijn dan een verdedi ging van 't recht van opstand en de eisoh van den p roe.-ge lie raai een -pendant" van een acto van beschuldiging, een mise hors de cause. Hij achtte zelfs den opstand niet met voorbedachten rade geschied, hoewel ver scheiden beschuldigden omstandig het tegen deel hadden verklaard. Opmerkelijk is ook de gebleken zwakheid der Iiondsregeering tegenover de kantonnale. Na de omwenteling zond de Bondsraad een commissaris om liet wettig gezag te herstellen met bondstroepen. Maar de opstandelingen wilden hun wapenen niet neerleggen voor de commissaris had toegestemd ia den eisch tot een gemengde commissie, die de -ultramon- taansche dwingelanden (de wettige regenten) moest vervangen. De volksstemming toen gehouden bewees ten slotte boe die regenten nog altijd de meer derheid hadden Do nu gevallen uitspraak is het slotstuk van een tooneel, welks geheele verloop niet veel anders deed wachten. Maar de radicale heeien zullen kwalijk kunnen loochenen, dat deze vrijspraak feitelijk een goedkeuring der onwettig bedreven handelingen is. Wie wind zaait oogst storm. VK.XRAY, 2D Juli 1891. Naar wij met genoegen vernemen, is de lieer W. De Haen, onderwijzer te Leunen, (Gemeente en ray) geslaagd bij het examen al.-j hoofdonderwijzer te Arnhem. Het laan tal kierers te Yen ray was 33 -I, opgekomen 240, geldige stemmen 240. Gé- kozen do aftredende leden, de hoeren Ph. Es- ser, burgemeester mot 232, J. Arts welh. met 171, M. Fuels met 233 en G. de Ponti met 140 stemmen, terwijl op de hoeren M. Hen driks 70 eu M. Miehels 50 stemmen werden uitgebracht. De uitslag van de verkiezing van Raads leden voor den Gemeenteraad te Horst, op 21 Juli 1801 aldaar gehóuden, was als volgt: Herkozen de Heeren. P. J. Hoogers, brouwer, met 7(3, Fr. G. Iloubeu, koster, met 70, A. Thielen, wet houder, met <5 en \V. Litjens, landbouwer, met 71 van de 92 uitgebrachte stemmen. Er zal in den loop der maand December a. s. eene rijkskeuring van hengsten plaats hebben voor de kringen Maastricht, Roerniuiid en Yenlo, waarbij drie premiën, ieder van 750, zullen worden toegekend. Den 17 en 18 Juli zijn te Arnhem voor de hoofdakte van hoofdonderwijzer opgekomen 10 candidate», teruggetrokken 5, afgewezen 2; toegelaten de heeren J. Broeders, J. Poe len eu Th. J. Uijeu, allen van Maastricht. Sedert eer. paar dagen is de nieuwe lijn ilerzogenrath-AIsdorf voor het verkeer ge opend. Voor de gemeente Kerkrade is deze lijn van belang, omdat hot gróoier aantal arbeiders uit Kerkrade en omliggende plaatsen, die in de mijnen.van Alsdori' en Hüugen hun brood ver dienen, kosteloos kunnen gebruik maken van do daartoe aangewezen Ir keiler zvyc." Van 'Maastricht zijn naar Roermond zes gevangenen overgebracht, omdat daar in het huis van arrest geen plaats meer is. Het, gemeentebestuur van Nederweert heelt besloten tot liet graven eener sloot dooi de poel tot waterafvoer, teneinde den nog onder water scanden peelgrond droog te leggen. Men schrijft ons: Als een bewijs, hoe de administratie van den voortvluchtige notaris Snooek, te Cuvk, in wanorde was dient,, «hit Woensdag bij ver schillende ingezetenen van Gennep, gedispo neerd werd over gelden, die reeds vroeger aan Snoeek persoonlijk betaald zijn. Daar deze man gewoonlijk tot de goeilgeloovigo men- sclien zeide. dat een qnitaurie niet noodig was, zijn sleeh's weinigen iu het bezit van oen be hoorlijk In-wijs, dat zij hun schuld aan hem betaald bobben. Men is zeer nieu wsgici ig, lioo deze zaak zal ailoopeu. Do burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Tieiihoveu. is belast met de vorming van oen nieuw Kabinet, waarin hij zelf de portefeuille van Binnenlandsehe Zaken zal aanvaarden, terwijl zijn opvolger als burge meester zal wezen liet raadslid jhr. mr. C. J. den Tex, zoon van wijlen den hoer den Tcx, die vóór mr. van Tienhoven aldaar bur gemeester was. I)e teelt van uien heeft dit jaar in het Westland geen voorspoed. De pooiuien zijn allen door den stieuge» winter omgekomen. I)e meesten hielden niets over van de uitge zaaide plant; sommigen, die voor 1000 roe hadden uitgezaaid, konden nauwelijks 10 roe uitpoten. De telers hebben algemeen hun toe vlucht genomen tot den zaaiui, doch met on gelukkig gevolg. De ui wordt overal vernield door de maden, wat meestal liet lot van deze plant in hot Wesfland is. De «uivoer van uien, die andere jaren aanzienlijk is, zal dezen zomer niet noemenswaard zijn. De telers lijden er algemeen veel schade door. Tegen wespensteken worden met goed gevolg do blaadjes der peterselie aangewend. Als rneu de gestoken plek hiermede inwrijft, zullen pijn en zwelling terstond ophouden. Aan te raden blijft echter, het wondje eerst flink uit te drukken en den angel er wit te trekken, zoo deze er in is blijven steken. Op het adres van een S0 tal houders en gewezen houders van abonnementskaarten op het Noorderuet der Staatsspoorwegen, om het vroegere tarief te herstellen, is duor den di- recteur-gencraal eenvoudig geantwoord, dat aan het verzoek niet kan worden voldaan -aangezien in het nieuwe abonnementstarief geon wijzigingen kunnen worden gebracht." Waarom dat niet kan geschieden, wordt niet medegedeeld. Binnenkort kan de uitgifte van biljetten voor goedkoopc uitstapjes langs de lijnen der Iloilaudsclie IJzeren Spoorwegmaatschappij en eenige tramwegen tegemoet gezien worden en zal van kracht blijven tot begin October a. s. De te 'volgen route is niet verplichtend en kan naar keuze van den reiziger zelf geschie den, zood.it liet dus onverschillig is, of men eene rondreis maakt, of geheel of gedeeltelijk langs dén eenmaal afgelegden weg terugkeert. Echter moet in beide gevallen hot station van vertrek tevens het station van aankomst zijn. De vrachtprijs wordt berekend naar den te doorloopen afstand, terwijl voor minder dan 70 KM. geen biljetten gegeven worden. Kin deren beneden de drie jaar zijn vrij. Kinderen boven 3 en beneden 10 jaar botaleii den halreu vrachtprijs. De biljetten zijn-geldig. Voor afstanden tot 100 KM. 1 dag. - 200 KM. 2 dagen. - 300 KM. 3 - boven 300 KM. G De reizigers hebben liet recht op alle tus- schenstations te vertoeven, zoolang zij wen- schen mits beperkt binnen den geldigheidsduur van het biljet. (U. D.) Dinsdagavond had aan dei); Overtoom nabij de Dubbele Buurt, te Amsterdam, in de bakkerij vau den koek- en banketbakker Scheefhals oen ernstig ongeluk plaats. Ter wijl de 10 jarige bediende B. L. bij afwezig heid van zijn patroon, voor hot venster van de aan den Overtoom uitkomende bakkerij, aan het werk was, kwam een knaap vau 13 jaar, zekere Arie Sire, hem voortdur end pla gen. Het venster was wegens de warmte opengeschoven en een gazen hor voor de ope ning geplaatst. De jeugdige bediende B. L. wilde den knaap, een der S kinderen van den schipper van den -Tijdgeest," die op Rotterdam vaart, omdat hij hem na herhaaid verzoek niet kon bewegen zich te verwijderen, eens evon ver schrikken en greep een Flaubert geweer om hem te dreigen. Zeker om zijn bedreiging kracht bij te zetten, daar de knaap niet spoe dig wegging, haalde de bediende onbewust de haan over, met het noodlottige gevolg, dat de knaap, door de hor heen aan liet voorhoofd getroffen, eensklaps dood op den grond viel. De bediende besefte zoo wciunig liet ernstig gevolg van zijn daad, dat hij naar binnenliep en tot dc huisgeiioolen zeide -ik heb daar op dien jongen, die mij zoolang tergde, het ge weer aangelegd, en nu is hij van zyu eigen ge vallen. Middei-wijl werd dc ongelukkige doode weg gedragen e»èd« onvoorzichtige dader naar hei bureau van politie overgebracht. De knaap was by een diamantslijper in de leer en juist, na oen ziekte van eenige dagen 's morgens voor 't eerst weer naar den winkel gegaan; Zijne moeder is zooals zich laat be grijpen, wanhopig, de vader zal met het on geval nog onbekend zijn, daar-deze voor za ken op reis is. Intusschen werd het huis van den lieer Scheefhals tot laat in den avond door een dichte menigte meh'schcn als hel ware belegerd; er werden allerlei dwaze praatjes uitgestrooid en langzamerhand wilde men ge tuigenis geven van de opgewekte verontwaar diging, door de glazen in te werpen en stor menderhand naar binnen te rukken. Dank zij het krachtig optreden dor politie, zijn er geen buitensporigheden geschied. 7M«n vraagt voorzeker niet ten onrechte van waar heeft do bediende liet. geweer ge- haahl? Naar meu verzekert, meende de lieer Scheefhals een geschikte bergplaats voor zijn geweer te hebben in een kast van de bakkerij. Ilij zelf gebruikte het wapen om katten enz. uit zijn grooien tuin te verdrijven. Overigons hield hij het ook bij do hand ten bate van eigen veiligheid, als deze op den stillen Over toom bedreigd mocht worden, 't Schijnt zeker, dat de bediende ondoordacht handelde en niet geweien heeft, dat het geweer met een scherp patroon was geladen. Hij stond bekend als een oppassend jongeling, kostwinner zijner rnoeder, een weduwe met nog twee kinderen- Buiten verantwoording der Redactie. Na de Verkiezing. De uitslag der jongste gemeenteraadsver kiezing heeft ons zeer verheugd. Oru meer dan ééne reden. i«oreerst toch hebben de kiezers aan hunne oude eandidaten eene overwinning bezorgd, zoo glansrijk, als wij maar niet hadden durven verwachten. Lu ton andero hebben de keizors getoond, niemand het eens geschonken vertrouwen te willen ontzeggen, zoolang hij dit waardig is. erkelijk, de uitslag verheugd® ons, en niet minder om de zaak zelve, als om de per sonen. I wee tegen-eandidaten traden er op, beiden tegen het aftredend lid hunner woon plaats. Yan de candidatuur des heereu Miehels echter was het grootste deel der kiezers onbe wust, waarvan wij ook hiervan twijgen willen. Lr bleef dus slechts éèn ernstige tegen-can- didaat over en deze was door een groot aantal kiezers aanbevolen, als de rechte man op de rechte plaats. Edoch, een nog veel grooter aantal kiezers had anders besloten. Eu geen wonderMen stelde de kiezers van Ven ray voor een geheel nieuw feit. Nooit is het hier by de periodieke aftr edingen gebeurd en eok thans heeft men het niet gewild. Waarom zou ook de heer de Ponti zijn zetel hebben moeten inruimen voor den lieer Hen driks? Kon dan de lieer Hendriks op zooveel capaciteiten bogen, dat een aftredend lid, dien men eens heeft waardig bevonden in den Raad te zetelen, voor hem een voetje moest gelicht worden Ja, al werd er ook reeds weken getrom meld en gefrommeld, de kiezeis wisten, wien zij wilden. Zij lieten zich niet bepraten of door de een of andore manoeuvre van hun voorno men afbrengen. H Daarom, bravo! kiezers van VenravGij hebt getoond van geen nieuwigheden te willen zoolang het oude niet vermolmd of nog te ge bruiken is. Gij wildet onafhankelijke personen aan de groene talel, manuen, kalm in de redeneering bedaard in den omgang. Mannen, die zonder egoïsme te werk gaan, die steeds ever rechtvaardig en even gunstig gezind zijn jegens hen, van wien zij voordoe! trekken, als jegens hen, die hun nadeel berok kenen. Niet., dat wij willen zéggen, dat de lieer Hendriks deze eigenschappen mist, wij weten het niet. Maar wel vermoeden wij, dat zijn atand ia du Maatschappij niet een zoodanig is, dat hij steeds en in alles zonder aanzien des persoon» zijn meenmg zou hebben kunnen en durven uiten. Om dit alles en nog meer andere rede nen was Hendriks niet de man, dien wij heb ben wilden en wij wenschen dan ook allen, Kiezers van Ven ray en onderlioorigliedeii, van harte geluk met den in ons oog gunstigen uit slag der laatste verkiezing eu hopen, dat gij allen bij volgende verkiezingen evenveel door zicht toonen zult, als gij jl. Dinsdag getoond hebt. Een kiezer uit het Dorp. X. i VENRAY Van den 18 tot den 24 Juli 1891. Geboorten. Lconarda Johanna Janssen. Huwelijken. Johannes Gerard us Ambrosius, timmer- man, oud 25 jaren, wonende te Bergen en Anna Maria Catliarina Yan tér Velden, oud 2U jaren, wonende te Venray. S ter 1 ge v al 1 e 11 Goene. Venray24 Juli Aangevoerd 1300 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 54 a 47 ct Horst24 Juli Boter per halvo kilo 4 a 53 ets. Aangevoerd GGO halve kilo's. Venloo, IS Juli Boter per 12 kg. 50 a 53 ets. Biggen aangevoeru 577 per stuk 7 a 9 fr. Well20 Juli Boter por halve kilo 52 a 5G ets. Aangevoerd 177 .valve kilo's. Vierhngsöeek21 Juli Boter per halve k:lo 40 a 49 ets

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2