Mooi, Solied, Goedkoop! Frankrijk Duitscliland Engeland Oostenrijk Zwitserland Amerika Nederland Gemengde Berichten Marktberichten Burgerlijke Stand. advertentie: in. Th. JANSSEN. ook -geen rekening geven, wanneer men in eens afstand deed van liet hooi en tot het groenvoer uilsluitend ^ijn toevlucht nam. Hooi kan niet -gemist en moet wel degelijk naast diet voer uit den kuil gegeven woe den. Ken deel hooi, tegelijk met drie doelen groenvoer, geeft een best 'effect. Hooi is een behoefte voor het jonge vee. Behalve gras kunnen ook andere voedermiddelen met voordeel in den grond worden bewaard. Veronderstel, dat er stoppel knol len gezaaid zijn en dat de winter gelijk iiij dat meer doet, onveidreigt streng te zullen -zijn, moeten dan die knollen maar op 't land gelaten en later ingeploegd worden t Land wordt er niet slechter door, maar toch, een groene bemesting was niet de bedoeling. Om eventiahteiten te voorkomen, doet men dus goed, reeds tijdig de knollen uil tc trek ken en onder de aarde te bewaren voor zooverre men ze niet direct noodig heeft. Ze kunnen daar uitcist genietbaar wordën voor la leren dienst. En al waren ze bevroren, t hindert^ niet, de kuil neemt alles aan en verbe tert wat hem te bewaren wordt gegeven. Veronderstel ook, dat men een late weide heelt, misschien een kla verveld, rijk voorzien nog mui voe der. Liet wordt echter buiten koud en guur, de regen valt bij stroomen neer en de scherpe noorden- en oos tenwinden maken het hoogst ge- wensclit, neen, gebieden het, dat het vee zijn wiuferkwatier betrekt. Moet dan het restant der weide den winter worden prijs gegeven, met andere woorden moet het nog aanwezige gras of de klaver bevrie zen en dood gaan en niet aange wend worden tot voeding voor hol vee? Breng het naar den kuil en met zulke vragen behoeft men zich hei jioom niet' te breken. 0( ook, men heeft nog laat hooi te oogsten, de zoogenaamde tweede snede, maar 't weer loopt niet mee. Het gras wordt gekeerd en nog eens gekeerd, maar telkens regent het weer vast en men weet er bijna geen dragelijk voer van te maken. Wat dan? Alweer: breng liet gras nat en wel naar liuis en geef hot een gereserveerde plaats in do aarde. Daar hoort het dan thuis en daar kan men het zoolang be waren als men verkiest. Alle groene waar kan hier zusterlijk een plaats vin den en meer geschikt gemaakt worden voor een later gebruik. Is bet nu alleen voldoende, dat het in te kuilen groen voer maar neer wordt gelegd in de aarde, on verschillig' hoe, of dient men dit nog met eenige voorzorg te doen. Het komt er wel Mogelijk op aan hoe de te bewaren stoffen worden weggelegd of opgepast, ja. mén mag veilig zeggen: daarvan juist hangt alles af. Elke laag, die aangebracht wordt, moet vast op haar voorgangster wor den getrapt, zoo vast mogelijk zelfs, 't Is dus noodig, dat meer dan één man in de put staat, om het voer te bergen. De lucht is hier een fac tor waarmee rekening moet gehou- Meu wordenzij mag niet tusschen <le blaadjes en stengeltjes dor inge maakte- planton of gewassen blijven zitten, om de eenvoudige, reden, dat ze daar geen goed, maai* verbazend veel kwaad zou doen, wijl zo de massa aan het gisten zou brengen en liet voedsel ongeschikt of alllim ongenietbaar maken. Nu heeft er evenwel toch altijd eenige gisting- plaats, maar deze is zeer gering en geeft geen onhebbeiijken smaak aan liet voer. Maar behalve gisting, zou lucht schimmel veroorzaken en schimmel, 't is genoegzaam bekend, is hoogst nadeeling voor de la/id- bouwdiereu. Het is dus aan to be velen. dat de hoeken van rechthoe- i kigen kuil rond zijn, opdat zij zich be- j ter laten vullen. Als de lucht hier zoo schadelijk is, ligt liet ook voor de hand, dat na de vulling de kuil zorgvuldig moet worden gesloten. En dat niet alleen; het voeder moet ook belast worden met de noodige gewichten, om een zeer slerken druk en een uiterst nauwe aaneensluiting der verschillende voeclerdeeltjés te ver- krijgen. Over 't algemeen brengt men 500 kiio gewicht aan op eiken vierkan ten meter, ook wel meer, zeiden minder Op de bovenste laag ligt gewoonlijk een planken vloer, die met de massa kan zakken en in geen geval op de muurtjes mag blijven liggen. Eerst wordt do hoop inwendig zeer warm, later neemt zijn temperatuur weer af. Bij het gebruik maakt men den kortsten kant open en steekt eiken dag over dwars zooveel af als men noodig heelt. Den geope.ndcn kant make men weer dicht met een deur of iets dergelijks, liet vee lust het voer graag, de koeien geven er veel en goede melk van. Men behoeft den kuil niet na 1 of 2 maanden te openen maar kan het desnoods na 4 ol 3 maanden doen. lielgië In den Monifcur is een kon. besluit opge nomen, hetwelk hcpanlt dat de oude citadel van Namen en de zoogenaamde Charlreuso te Luik hebben opgehouden verdedigingswerken le zijn, en voor het vervolg in gebruik geno men worden als magazijn ol'kazerne. Inde voorafgaande overweging van dit besluit wordt gezegd, dat de uitvoering der werken, ie zamen vormende de dubbele bi uggehootden van Luik en Namen, ver genoog is gevorderd, om de beide citadellen, zonder gevaar voor de verdediging, dier beide steden, als verdedi gingswerken ic kunnen doclassecren. Ken veertien dagen geleden, zoo melden nu u.-scnsene bladen, kwamen twee hêëïen en dame bij den heer Scheemacckers, winke lier in goud, zilver en juweelen, in de Trcuren- hergslr.iat te Brussel en kochlen een klei nigheid. Later kwamen zij een paar keer terug. Dat ze een Kngelsche familie en üitertst net ge kleed waren, behoeft geen betoog. De oudste van dc drie was de papa der (wee andere personen en do oude heer had lussehenbeide in den winkel zulke hevige aan vallen van asthma, dat een ieder er medelijden mee had. Hij was ook zoo'n vriendelijk, eer biedwaardig man. Velleden week Woensdag vertelde bij aan den juwelier, dat zijn zoon en schoondochter eerlang hun zilveren bruiloft zouden vieren en hij 's middags met hen komen zou, om een of ander cadeautje uit (e zoeken, maar hei moesten stukjes van waarde zijn. 's Middags kwamen ze dan ook. Mijnheer Scheemaeckers zette met vroolijk gezicht zijn rijke sieraden op de toonbank en men was druk bezig aan het uitzoeken, toen de aardig heid veistourd werd door den ouden heer, die van het warme weer een toeval kreeg en als een zak op den grond viel. Papa en zijn kin deren reden treurig huiswaarts en de juwelier zette met een verdrietige» plooi op zijn voor hoofd al hel moois weer in de kast. Doch den volgenden ochtend kreeg hij een briefje van den ouden lieer, om met alles wat op de toonbank had gestaan naar zijn woning ie komen, dan kon hij op zijn gemak een keus doen, daar hij wel hersteld was, maar nog het bed moest houden. Weer straalden de aangezichten van den lieer en mevrouw Schccmaeokers va» zuivere vreugde oil ieder mot oen taseh vol kostbaarheden kwamen zij in liet deftige huis van (Jeu zieke. De schoon dochter ontving, liet al het schoons in de slaapkamer van papa brengen en ging nu een oen klein praatje eens zien waarop de keus gevallen was. Het duurde nog al lang vóór dat zij terug kwam en toen de juwelier nieuwsgierig zijn hoofd in de slaapkamer stale, bemerkte hij tot zijil schrik dat die ledig was. Ouder liet gegil: -Wc zijn bestolen!" liep hij de deur uit, maar word evenals zijn vrouw dooi' de toegeschoten menigte gegrepen en als een dief vastgehouden. En geen wonder, toen met ovet haasten stap de Engelsclion. die den buit hadden, uit do deur snelden, zeiden zij om opzien te voorkomen: -Wij gaan naar het politiebureau, past op, daar zijn twee dieven in huis De waarde der gestolen voorwerpen he draagt ongeveer 100000 frank. Do commis saris van politie le Brussel heeft de Neder- latnLche ptfilie verzócht., 1 ehiépznam te zijn bij de opsporing. Ook de Kngelsche helpt een handje, /ij meent de portret;en van de. die ven in haar bezit te hebben en mik, dat deze oude bekenden zijn, zeer sluw en desnoods niet voor een misdaad terugdeinzen. Rij het station Chapelle op de N'oorderlijn is Zondag-avond een ran Calais komende ex tra-trein op den trein uit Rijssel gereden. Kon paar waggons 2de klas werden verbrij zeld. Kr zijn verscheidene doodeneen 20tal gekwetsten zijn naar 't ziekenhuis vervoerd. Bij de opening der nieuwe avenue door den President der republiek heeft nabij de Place der Pvrenées te Parijs het volgende plaats gehad. Op het oogenblik dat zijn rij tuig op die hoogte kwam, sprong er,uit een groep van een paar honderd personen eens klaps iemand te voorschijn, drong door het cordon der troepen en loste een schot in de lucht. Ilij werd door politie agenten gearres teerd. Op het bureau van liet commissariaat der politie zeide hij, uit het asvl St. Anne to te zijn gekomen. De groote veldmaarschalk von Mol'kc heeft kort vóór zijn dood eenige beschouwingen over de versterking van Helgoland in hot licht gegeven. Deze hebben nu gediend tot grondslag voor de plannen, die thans daar omtrent aanhangig zijn, en liet gevolg daar van is, dat do kosten niet een derde zullen bedragen van de som, die men daarvoor vroeger noodig had. Waarschijnlijk zal voor die werken in den Rijksraad een som van G millioeu mark aaine.raagd worden. Ken millioen menschel) bevond zich Zater dag op de vlakte van Wimbledon, om getuigen te zijn van de groote revue op het cxerci'io- icrrein der garde. De keizer en de keizerin van Duitscliland kwamen, met den prins en de prinses van Wales en de overige Kngelsche prinsen en prinsessen, te 4 uren aan, onder het gebulder der kanonnen. De keizer, ver gezeld door den prins van Wales en eenen schitterenden staf, inspecteerde de liniën en keerde vervolgens naar liet middelpunt vóór de troepen terug, waarop deze voor hem defi leerden. Toen daarna de liniën opnieuw zich geformeerd hadden.Averd door de troepen den keizer liet ecrcsajjnt gebracht. Het weder Ava.q..w.'»dhiótt— ---3? De wapenschouwing,1 sëaarbij de troepen bewonderenswaardig fraai inanoeuvi eerden, duurde anderhalf uur. Keizer Wilhelm prees uitdrukkelijk de houding van verschillende korpsen zeer. De keizer was gekleed in de uniform van veldmaarschalk der witte kuras siers en bereed een prachtig zwart paard. De keizer en de keizerin verlieten liet .exer citieveld langs den overal prachtig versierden weg te midden eener dichte menigte die hem levendig toejuiehtte. Zij begaven zich niet een extra-trein naar liet kristallen paleis, waar zij op het groote terras door den pi ins en de prinses van Wales ontvangen werden, terwijl de muziek het Duitsche volkslied speelde. Na liet korps pompiers geïnspecteerd te hebben, ging de keizer het paleis binnen, waar een gala-concert gegeven werd. Daarna sprongen de groote waterwerken. To half negen had in do eetzaal van den prins van Wales het diner plaats. Er werd vervolgens eene schitterende illuminatie op- en daarna een luisterrijk vuurwerk afgestoken, waarin vijf portretten van den keizer voorkwamen, die de keizei in uit hare loge door een elec- trische draad deed ontvlammen. Do keizer ontstak op de zelfde wijze een stuk voorstel lende den slag bij den Nijl. De versieringen in den omtrek van het paleis waren toover- aclitig schoon en het publiek was vol geest drift. Bij het Huis van Afgevaardigden is een ver zoekschrift ingekomen van Poter Pa pst, te Gusen, voormalig grondeigenaar, onschulcig tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens brandstichting en diefstal van fazanten, en tot schadevergoeding. Zijn eigendom werd openbaar verkocht en 1458 gulden toegewezen aan zijn buurman wiens huis in brand gesto ken was. De eenige getuige Karl Bratwieser bleek latei* aan vallende ziekte en tijdelijke zinsver bijstering to lijden. De zaak werd nader on derzocht en toen bekende Bratwieser dat hij in een zijner vlagen zelf den brand gesticht en Papst valsch beschuldigd had. Hot eerste vonnis werd uitgesproken den 22. Sept. 18S8. Sedert Mei verkeeido Papst in voorloopige hechtenis. Hij heeft dus bijna 2 jaren in den kerker doorgebracht, waar hij gezond en in de fleur zijns levens heenging; thans is hij ziek en gelijkt een door kommer gebogen grijsaai d. Bovendien hoeft, hij zijn vermogen verloren en kwam arm op stiaat te staan. De afgevaardigde graaf Kannitz sprak, in naam der Vei gatiei iug, het d tups', o medelijden met zijnen toestand uit en er werd besloten de regeering te verzoeker, óm aan dezen onge lukkige zooveel mogelijk volledige schadeloos stelling voor liet ondergane leed zonder ver wijl te verschaffen. Terwijl er in Spanje eon verschroeiende hitte heerscht, te Madrid in de schaduw hot kwik 100 graden bereikte overdag on 82 te middernacht, on te Sovila de thermometer 118 in do schaduw aanwees en de straatas- phalt smolt, meldt men daarentegen uit Zwit serland dat het daar buitengewoon koud is. Lucern is geheel ledig, evenals de stoomboo- ten op het meer. De weinige toeristen die er zijn, loopen in overkleeren rond. De stand van het Vierwondsteden-moer is lioogcr dan ooit door de plasregens, die dc - Promenade" en de kelders der daaraan gelegen hotels overstroomen. In een artikel in de -North American Re- view" beschrijft baron Hirsch mtvoeriu de plannen, die hij heeft omtremt zijn uit Rus land verdreven geloofsgènooten. Hij acht het niet voldoende landbouwkolo niën in Galicië en Palestina te slichten. Ar gentinië, Canada en Australië zijn naar zijn meening daarvoor het best geschikt. En daar om wil hij o«n begin maken in de Argentijn- sclie republiek, waar reeds grond is gekocht, waarop hij landbouw- en ambachtscholen wil stichten. Die voorkeur van Argentinië lijkt zeker vreemd, als men bedenkt, in welk oen toestand van anarchie dat land verkeert, zoo dat de Frunsche regeering zelfs een millioen fi'cs, heeft beschikbaar gestold om den Fran- schen, die zich daar wilden vestigen, den terugkeer mogelijk te maken. Maar het schijnt, dat reeds eenige honderden Russiscli- gezinncn daar als landbouwers hun levens onderhoud vinden. Eu dit getal wil baron Hirsch door toezending van andeien ver sterken. VEN RAY18 Juli 1801. Mgr. F. A. 11. Boermans, bisschop van Roermond heelt benoemd te Ittervoort den lieer R. W. Willinck, thans kapelaan te Heit- hmzen, ter vervanging van den heer J. Van n4\hovx»n. <lin vij" zmtelnjr li.oH'j aangovt-aagd. Rij kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester der gemeente Neer den heer J. H. Theelen, der gemeente Haelon den lieer P. Yerheggen, der gemeente Berg en Toi'blijt den lieer J. W. B. 11. Goossens. Zondag avond hadden wij hot genoegen alhier op het Henseniusplein, eene uitvoering van onze bekende Fanfare -Euterpe" te aan- hooi'cn. De uitgekozene stukken weiden ftink ten gehoore gebracht. Vandaar dat eenieder na een lekker potje Venrav's bier gedronken te hebben, vroolijk en welgemoed huiswaarts koorde. Door G. S. Serie, te Amsterdam en J. A. A. Jonkurgouw, te Blerick, is aan den ininisster van W.. II. en N. verlenging voor de verleende concessie gevraagd voor den aan leg van een paardentram van Utrecht naar Maarsen. I)e hagelslag van 1 Juli heeft to Tilburg een schade veroorzaakt van circa f 800.000 en iu het nabijgelegen Riel van f 150,000. Aangezien de doperwten dit jaar nogal goedkoop zijn, zoo is men begonnen met deze geliefdkoosdc vrucht op eene voordcelige wij ze in te maken. Men neemt chainpagnefles- schen en vult die met. doperwten, daarna wor den de gevulde tlesschen in een waschketel op liet vuur gezet. Zij moeten 1 a li uur koken, en in het zelfde water koud worden, daarna worden de llossclien luchtdicht gesloten, en weggozet totdat mon ze gebruiken wil. Ook een nalatenschap! Kon weikman te Joure kiceg een aanschrij ving van liet registratie-kantoor le Hoeren- veen om opgaaf hoeveel de nalatenschap van wijlen *zijn vader, dezen winter overleden, bedroeg Het antwoord luidde: -Ik heb f"20 bijgepast.' Begrafenisfondsen Naar wij vernemen, zal binnen eenige da gen oen hoogst belangrijk Nutsrspport ver schijnen over dc begrafenisfondsen in Neder land. Daaruit, moet o. a. blijken, dat de helft van de bevolking in Nederland bij die fondsen is verzekerd, en d.it. de jaarJijksclie inkomsten van die fondsen tusschen 4 a 5 millioen gul den bedragen. Dame, tot den administrateur van eeu huwelijksbureau: Schrijf u dus maar op; Een meisje mot duizend gulden inkomen zoekt een fatsoenlijken, karaktervolle», braven man met ceno yasto positie. AdministrateurFatsoenlijk karakter vol! braaf! mot, een vaste posilie! Moet u nog ver? En dat allemaal voor duizend gulden! Willem: Staan alle woorden in den dic tionaire? Vader: Ik denk liet; want er komen telkens weer nieuwe woorden bij. illem: Wat is het laatste woord, pa? Vader: Vraag dat aan moeder, zij heeft het altijd. Een losbandig neefje herhaalde steeds aft» zijne rijke tante: Och. zet my in uw tes» tement. Ik zal het doen, zeide zij eindelijk. Na den dood vloog neefje naar het sterfhuis. Hij brandde van verlangen, toen het tesle- ment geopend werd. Dc notaris las Op zijn verzoek zet ik ook mijn neef N. N. in mijn testement, en ik legateer hem mijn duizendmaal in mijn leven aan hem herhaalde bede: -Verander toch uw gedrag." Om knoppen snel tot bloei te brengen, snijdt men ze met lange stelen af en brengt ze in een voorwerp met water, waarin men een klein stuk salpeter heeft opgelost. In den korst mugelijken tijd openen zich dan de knop pen anjelieren, rozen, fochsia's Clirysanthe- num, enz. Voor den tuinier is het dikwijls van grojt voordeel, om nog niet bruikbare knop pen, bijna oogcnblikkelijk in bloeiende te veranderen. Zekere keizer kwam eens te.... en ge bruikte met zijn gevolg iict ontbyt in een wel bekende restauratie. De rekening was zeer hoog en het trof den keizer, dat b. v. voor één peer, die hij zelf had genuttigd, 50 gulden was berekend. Dat was te kras liy liet den restaurateur bij zich komen en zei: Zeg eens mijnheer, de pereu schijnen hier al zeer zeld zaam te zijn. Neen, sire, de peren niet maar de keizers. Do keizer lachte en betaalde zonder verder protest. Venray17 Juli Aangevoerd 1350 halve kilo's Boter. Prijs per halve kiio 56 48 ct. Ilorst17 Juli Boter per halve kilo 47 a 53 ets. Aangevoerd 600 halve kilo's. Venloo11 Juli Boter per i/? kg. 48 51 ets. Biggen aangevoera 191 per stuk 5 a 9 fr. Well14 Juli Boter per halve kilo 52 a 56 ets. Aangevoerd 177 aalve kilo's. Vierlingsbeek, 14 Juli Boter per halve kilo 40 a 50 ets Blitterswijck 13 Juli Boter per halve kilo 42 A, 50 ets. Sambeeh13 Juli Boter per 1/2 kilo 40 a 55 ets. Maandag morgen waren op de kalveren en varkensmarkt te Nijmegen aangevoerd 1280 biggen, 20 vette varkens, 5 schottel. 15 vette kalveren, 14 nuchtere kalveren De prijzen waren; biggen f 3 a f 5 per stuk vette varkens 24 a 26 ct. de 5 ons, schotte- lingon 20 a 23 gld. per stuk, votte kalveren 28 a 35 ct. de 5 011s, nuchteren id.f 12 a 14 per stuk. VENRAY Van den 11 tot den 18 Juli 1891. Geboorten. Anna Maria Huberta Gussen. Maria Hubordiua Rijilders. Maria Gerardina Janssen. Ilendrika Huberta Loonen. Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Petrus Gerardus Hubertus Wismans oud 14 jaren. Alleen bij ondergeteekende zijn verkrijgbaar Heeres hettineg van af f3,55. Dasiss laarsjes f3,60. Kiniersfieentjes f 0,80. Verder fantasie-goed bijzonder geschikt rtior feestelijke gelegenheden, als Goudleeren dames schoenen. Witte satijnen dames schoenen. Dames-molières van matleer en Kamgaren van af f 3.90. Alles naar den laatsten smaak bewerkt. Schoenmaker, VENRAAI,

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2