Buitenland. België Italië Amerika N cderland 1 Gemengde Berichten ruime en fan-haalde giflcn in ilen weennle, -zelfs in de meest afgelegen •oorden steunen en helpen Lot stand ■brengen, zullen volgaarne, elk een steentje bijdragen, om dode ter eer eon tempel te helpen bouwen, die in Amerika-Griendtsvcen meer dan noodzakelijk is, opdat niemand van kie 'honderden bewoners van de Peel verstoken blij ve van godsdienstig onderwijs en de genade- en troost middelen dor Kerk. Nederlands 'katholieken zullen bereid gevonden •worden voor deze nijvere veenwer- - kers, onze broeders in Christus, en daarenboven onze landgenooteii, dat gene te doen wat zij don heidenen in verre gewesten niet weigeren. Wij gelooven niet, dat het noo- dig is om tot geven aan te sporen in herinnering te brengen, dat, ^Is raels zonen en dochters den lieer met de grootste bereidwilligheid en met godsdionstigen zin hunne arm banden, versierselen, ringen en hand sieraden, gouden vaten, purper lijn waad en kostelijke gesteenten oderden voor het vervaardigen van den ta bernakel, van de heilige kleederen en voor al wat voor den dienst- noodig was'. Indien de Israëlieten, die slechts in de schaduw der wet dienden zoo veel deden, dan voorzeker beslaat er voor ons, wien de waarheid ge openbaard is, dringender reden 0111 den lieer tempels te bouwen en naar ons beste vermogen te helpen s telloeren. Van ons katholieken wordt hier niet verlangd, dat wij ons goud en zilver, onze kostbaarheden en ju- woelen zullen offeren. Slechts eeno kleine bijdrage van onzen overvloed, slechts de besparing van eenige cen ten, de ontzegging van een klein zingenot, wordt gevraagd als een bijdrage voor een dode gevallig en voor den medechristen noodzakelijk werk Allen zullen met liefde geven, in de overtuiging,' dat het «beste, ge deelte onzer bijdrage, niet hier op aarde, niet in de Peel blijft, maar dat zij opstijgt tot voor den troon van God. Allen zullen volgaarne van hun overvloed geven, wetende dal onze goede daden ons zullen ver gezellen lot voor den troon van God als eens al de aardsehetronen zul len zijn samengestort en vernietigd. Niemand van hen bij wie de pries ter zal komen aankloppen om een kleine gave. voor zijne kerk, zal hem met ledige, handen wegzenden, wijl ieder katholiek de overtuiging heeft dat weldoen niet alleen het leven is van edele zielen, maar dat daardoor ook het edele leven wordt vereeu wigd, wijf w eldoen in den tijd, oog sten is voor de eeuwigheid, wijl wel doen niets anders is dan het zaad aan dc aarde roevertrouwen, dat aan gene zijde des graTs ons een rijken oogst van glorie en geluk zal opleveren. Een leek. Kardinaal Gaossen?, aartsbisschop van AIechelon, heelt een internationaal Katholiek «coiigr-eg in die stad bijeengeroepen, ter be .spreking van dc sociale vraagstukken. Ken groot aantal beroemde Katholieken uit alle Kuropeesche rijken hebben bun medewerking aan het congres reeds toegezegd, dat den .Sen September geopend zal worden. Krank rijk Darijs v-erbruikt dagelijks een milhoen kilo Brood. Om m die behoefte te voorzien, be boert or te Darijs zelf géén kilo brood gebak ken te worden. 1 »e brood bakkerijen der land macht kunnen, builen hetgeen er noodig is voor de militairen, dagelijks 1,200,000 kilo leveren, en die der zeemacht, aan boord der oorlogsschepen zoowel als 111 de maiiliemfi havens. 300,000 kilo. I)o regeering nu beeft maai regelen genomen die bakkerijen beschik baar to houden voor Parijs. Po verst van Parijs verwijderde militaire bakkerijen kun nen per spoor in 24 uren het brood in de stad alievei'en; doch in hel ergste geval, al brandde er geen énkele oven Ie Parijs en al werd or door de omliggende plaatsen en de voorsteden geen enkel brood heengebracht,- behoefde er niet ééne bezending 24 uren onder weg te zijn, daar Paiijs slechts twee dorden noodig heelt van hetgeen de bakkerijen der land- en zeemacht kunnen leveren. In eenige uron reeds kan Parijs geheel en al voorzien worden van het inillioen kilo. Keno eenvoudige tele gram, Vrijdag avond door do regcering naar de departementen verzonden, was voldoende om Zaterdag-ochtend do noodige hoeveelheid tc doei: aankomen. l)o Parnsche bakkers, die dooi' dc werk staking hunner knechts zeiven niet aan dun arbeid konden gaan, hebben aanzegging ge kregen dat zij zich elk tot don maire van zijn arrondissement konden wenden om op te geven hoeveel brood zij verlangden. Natuurlijk hebben de werkslatiende bak kersknechts men weet dat zij verklaard hebben niet eenige grief te hebben tegen hunne patroons en dat zij het alleen hebben gemunt op do "bureaux de placement," tot wier op heffing zij willen dwingen er niet op ge rekend dat zij zoo goed gemist konden wor den. Zij zijn dan ook niet weinig teleurge steld, te meer daar zij er op gerekend hadden, dat de slagersknechts hun voorbeeld zouden volgen. Het was hun ook beloofd; maar liet is er niet toe gekomen. Wel is dooi' de sla gersknechts op de Arbeidsbeurs eeno verga dering gehouden, waarin een troep, vóór een goed doel opgeschoten en doldriftige knapen, een besluit tot werkstaking doorgedreven heeft; maar de syndicale Kamer der slagers knechts heeft zich tegen dat besluit verklaard, ouder bijvoeging dat zij zicli in geen opzicht over de patroons te beklagen had, zoodat de werkstaking achterwege is gebleven. Ook de bakkersknechts hebben weer een bijeenkomst gehouden op do Arbeidsbeurs, die voornamelijk gebruikt, of liever misbruikt wordt om elkander het hoofd warm te maken, lie eene heftige toespraak volgde op de an dere, ook van broeders Jio builen liet gilde staan. Zoo spoorde een dezer de slagers- en bakkersknechts aan tot krachtig handelen en hij eindigde met deze woorden -Als wij te genstand vinden van de politie, dan zullen wij antwoorden mei geweerschoten." Nadat het in de zi.tmg van Zaterdag reeds zoo stormachtig was toegegaan, dat de voor zitter, Bianchorie, haar gedurende een kwar tier niOfesfe- soliorsed. waren Zondag de gemoe deren m ongehoorde mate verhit. Do aanlei ding daarvan was het volgende: Cavalolii, een radicaal, had Zaterdag van zijn interpel latie lot de regeering over het Drievoudig Vei bond afgezien, om aan Colaiuuui de gele genheid te geven eenige vragen te stellen over de binnoiilaiidsclic politiek. Onverwacht, echter kondigde toen de gewe zen minister Brin eene nieuwe interpellatie over de buitenlandsche politiek aan, welke de minister Di Rudini beloofde dadelijk le zullen beantwoorden. De uiterste linkerzijde zag daarin een ongepaste tactische manoeuvre 0111 haar een interpellatie afhandig to maken on weid dientengevolge boos. Reeds Zaterdag begon men elkander uit te maken voor eomu- dianten, intriganten, enz.en toen Zondag Di Rudini in den loop der gcdacliteuwisseling, onder luiden bijval van de meerderheid, ver klaarde dat het Drievoudig Verbond ook in do toekomst zal blijven beslaan, geschiedde het volgende: Cavalotti verklaarde dat do uiterste linkerzijde op haar standpunt bleef' staan; de Kamer mocht bedenken dat eindelijk recht over gewold zou zegevieren en Brin be hoorde zijn interpellatie 111 te trekken. (Le- vendigo toejuichingen van de uiterste iinker- z ij de. i Do voorzitter antwoordde, dat er noch naar den geest, noch naar dc letter in strijd met het reglement van orde was gehandelddc Kamer had liet verzoek van Brin om te mogen iulerpolleeréiV, toegestaan, en Cavalotti kon niet cisehen, dat er om zijnentwil uitzonderin gen zouden worden gemaakt. -Deuk aan het. vaderland, geachte heer Cavalotti, zie af van dezen heillouzcn strijd." Cavalotti: Jlc wil slechts mijn goed recht." De voorzitter: -Waarom hebt gij dan afgezien van uwe in terpellatie?'' Cavalotti: «Urndit ik geen hansworst ben!" Brin verklaart nu, zijne vraag niet in te Hekken.' Terwijl hij spreekt, roept Imbriani-Wat. wil die Zwiisei selie admiraal i" (Keuc toespe ling op de omstandigheid dat Brin gewezen minister van marine, maar in liet geheel geen zeeman is., Brin: -Scheldt gij maar toe; ik wacht de mededeeliiigen van den minister af!" (Algcmeene bijval; vooral luid gejuich van de uiterste linkerzijde). Eene groep rondom Cavalotti begint fe sis sen en met de voeten te stampen. Pautano sehreeu wt.Lazzaronigespuis.schijnheilig boevenpakOosten rij ksche lakeien; er uit met do zwartgele eocardes!" Tc midden van dit wanhopig lawaai, legt Di Kudini de vol gende verklaring af: Ik kan de Kamer en liet land verzekeren" (interrupties: er uit met hem; zwijg domkop --'1 -ik ver/okor dus land en Kamer dal do regeeriug voort zal gaan met de politiek van vrede, welke Italic reeds lang huldigt; wij zullen daarom aan het hondge nootschap mot, de holde keizerlijken trouw en en beslist vast houden. Italië en Europa kun nen 111 de zekerheid leven dat ouzo bondge nootschappen, en daarmede de vrede, gehand haafd zullen blijven De geheelo Kamer beantwoordde deze me dedeeliiigen met ecu gejuich dat minuten lang aanhield; slechts dc uiterste linkerzijde om ringde de ministertafel en wierp Di Rudini de grofste scheldwoorden naar het hoofd. De minister bleef kalm, zwijgend zitten, en wonk- te den voorzitter, die nu aan Colaianni het woord gaf om zijne interpellatie over de bin- nenlandsobe politiek tc bondon. Colaianni: «Neen, mijnheer de voorzitter, na do lage manier van doen van de meerderheid, zie ik af van bet wóórd!" De voorzitter roept hem tot.de orde. De Mnrtino roept: «Uitliefde voor bet vaderland zal ik het kwajongensach tige gedrag van de vrienden des hoeren Ca valotti..." Cavalotti springt op hem t,oe schreeuwende: canaillegij wilt mij belee- digen? II ij wil de Alartino te lijf', loopt tegen Dc Alalia aan, en geeft dezen een vuistslag in het gezicht. De Maria werpt hem de trappen at'. Thans komen zijne vrienden te hulp en weldra is de geheele ruimte voor de mmis- terstal'el één warrelende menschonklomp, waaruit slechts enkele hoofden omhoog ste ken. Dit gevecht duurde langer dan 20 minu ten, en verliep ten slotte in afzonderlijke bot singen in de corridors. t 200 van de 4U0 Kamerleden namen aan bet gevecht deel; inen wierp met inkpotten, ka raften en gedrukte wetsontwerpendaarna vocht men als kwajongens, over den vloer tuimelende. Na een uur werd de zitting hervat. Cava lotti en Bovio spraken nu woorden van ver zoening, met een beroep op bet vaderland dat de goede zorgen van allen noodig heeft. Daar na hield Biancheri nog eene toespraak, die met luiden bijval ontvangen werd. De Kamer ging daarna uiteen tot de volgende zitting. Iïct Redemption-office, ook wel genoemd liet banknoten-hospitaal der Verecnigde Sla- ten, kent dagen waarop voor een waaide van oOuOOü dollar aan onbruikbaar geworden, versloten munt c.i bankbriefjes wordt inge zonden. door de Banken der Unie, de betaal meesters en particulieren. Kik dor afgekeurde bankbriefjes woyllt in de breedte doorgesneden, de eene hoift ga&t naar liet daarvoor bestemde kantoor vyn fL si,ratio, do andeic helft naar het ministerie wu Kmunciën. Komen de num mers overeen met de aldaar bijgehouden boe ken, dan gaat do bundel' verder door naar de papierfabriek van liet Rijk, waar al die brief jes vernietigd worden eu liet papier voor nieuwe vervaardigd. De lastigste arbeid in liet zoogenaamde bankpapieren-hospitaal is het verilieeren van halt' verbrande, verkoolde of door de mot ver- teelde bankbriefjes van particulieren. Uit Cincinnati kwam eens eeu pakket aan, van niej. Caiharina Scbüuer. Zij had 525 dol lars opgespaard en de banknoten welke die waarde vertegenwoordigden, onder den hou ten vloer van hare huiskamer verborgen. Up zekeren dag, toen zij er een nieuw briefje bij wilde leggen, was hare schat spooi loos ver dwenen. Het hnis werd heel en al doorvoi'.scht en eindelijk het verlorene terug gevonden on der ee.11 oud azijnvat, en in den vorm van een rattennest. De beesten hadden de banknoten mei hun tanden lijn gemalen. Het rattennest werd voorzichtig ingepakt, op bet staatskantoor ge sorteerd; wat geen bankpapier was, Weid weggeworpen en het oveiige zorgvuldig na gezien en vergeleken. Drie dagen was een der klerken daarmede bezig. Hij vond de onmis kenbare overblijfselen van rijksbanknoten, ter waarde van 110 dollar en van greenbacks (certificaten in zilver) ter waarde van 415 dollar. Kort daarop ontving mej. Schuner een postwissel ten oedrago van 525 dollar voor liet opgezonden rattennest. Zekere tnr. Bennett zond geheeld verkoolde bankbriefjes op, tot een bedrag van 2015 dol lar; zc waren na een brand aldaar gevonden. De klerken poogden met fijne ivoren vouw- beenen do verschillende papiertjes op le lich ten en van elk dier bankjes (liet meeste ver stoof en viel tot ascli) een zeer klein gedeelte te bewaren. Nadat met vergrootglazen en door bijpassing en vergelijking niet banknoten van dezelfde sourt was gebleken, dat men in derdaad liet rampzalig overschot had, ontving ook Bennett zijn 2615 dollar aan specie terug. Behalve de verschimmelde of door lekkage bedorven, bijna onherkenbare bank briefjes ontving men in het -hospitaal" ook eens een bezending van verkouwdo en opgegeten bank noten, ter waarde van 42 dollar, ze kwamen uit ile maag van een geit die liet rolletje pa pier gevonden en opgeslikt had en kort daarop word geslacht. Ook do/.o banknoten waren nog herkenbaar. VENRAY, 4 Juli 1801. RJJKHPOSTSPA A li HA -VA'. Aan het post- kantoor tc Venraai en do, daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni: ingelegd f 5664,34; terugbetaald f 1382,34. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 809. LI. Zaterdag vond zekere G. K. nabij het Ursulinenklooster alhier, een gouden da meshorloge. De eerlijke vinder gaf het ter stond aan de eigenares terug en ontving tot belooning van zijn eerlijke daadéén d u b b e 1 tj e De markt van verleden Dinsdag alhier werd druk bezocht; aangevoerd werden 191 stuks hoornvee en 603 biggen. Drachtige koeien van f. 120 200. Biggen van f. 2,50 6. Bij iiet restaureeren der schuur van den lieer A. Poe Is alhier, had de jeugdige P. O. het ongeluk van het stijger te vallen, met liet noodlottig gevolg dat hij zijn arm brak. I)e beer AI. van den Berg, onderwijzer te Well, is als zoodanig bonoemd aan de openb. schoor te Leunen, gemeente Veuray. De gemeentetol to Tïenray is weer aan den pachter van voorheen. Bij openbare in schrijving" is de heer W. van Well voor de som van f 363 's jaars aanpaehter geworden, 't Is een ongehoorde som, waarom wij hem da:i ook een steeds drukker verkeer toewen- sohen. Na eene kortstondige ziekte overleed te Velden zacht en kalm de oudste in jaren uit die gemeente R. Bussers. "Geboren in 't jaar 1797, trad hij den 12 Mei jl. zijn 95e jaar in, en als bewijs van een krachtig gestel diene, dat Hij nog steeds zijne gewone werkzaamheden verrichtte. Ziekte had hij nooit gekend, als hartstochtelijk roc ker kon hij nog tot twee dagen voor zijn ver scheiden, dagelijks eenige pijpjes lecgpoifen. Ken tijdgenoot van hem, 11. Rieter, ook in 't jaar 1797 geboren daalde een maand of 3 ge leden voor hem ten graven. Dat zij rusten in vrede. Woensdagmiddag ontlastte zich boven de omstreken van Gennep een hevig on weder lu do de naburige gemeente Aliddelaer, werd een bouwmanswoning door den bliksem ge troffen en in de ascli gelegd. Te Venlo zijn de mazelen epidemisch liecrachend verklaard. Het onweder van verleden Woensdag beeft op versclnicnde plaatsen in Limburg en Nooicbrubant, op verschrikkelijke wijze huis gehouden en menig landman gaat met bezotg- heid de toekomst te gemout. Te Roermond zijn in 5 minuten tijds p m. 13500 ruiten stukgeslagen en de verbrijzelde dakpannen wordt op vele plaatsen op u ge schat. Te Venlo bedierf liet onweer en de hagel slag vele veld-en tuinvruchten. De hagel was tor grootte van een duivenei. Vele glasi uiten en pannen zijn stuk. Naar wij vernemen is de Heer Fr. Jbr. Michiels van Kessenich geslaagd als candidaat in de Rechten. Dinsdag nacht was de heer A. S. te Meersen dio aldaar het buitengoed de »Pros- dij" bewoond, liet slachtoffer van eene brutaio aanranding en diefstal. Drie zwart gemaakte personen drongen in zijn slaapkamer on dwon gen hem, met de revolver op do borst, aan wijzing to doen van allo door hem bezeten geldswaarden, alsmede van alle andere zaken van waaide, als goud, zilver en edelgesteen ten. Dc kamers der dienstboden warea alle afgesloten. De dieven hebben zich ongehinderd met den buit verwijderd. I)e z.g. wonderdokter -Sequali," te Ro- zendnal, mag zijne geneesmiddelen in liet openbaar aanwenden mot een bevoegd Ne- derlandseh geneesheer, aldus heeft de airon- dissements-rechtbank te Breda beslist. De kersen handel is niet rooskleuiig zoo wordt uit de Betuwe gesehru\en. Werd door de handelaars voor Engeland aaiivanke lijk van 13 Lot 15 cent per half K.G. betaald, door het ongunstige weder kunnen zij thans niet meer dan 6, aan sommigen zelfs maar 5 ets. per halve.kilo besteden. Voor do pachters der boomgaarden is dit ongetwijfeld een groote schade. Door den sterk afwisselenden regen en droogte lijden de kersen zoodanig, dat zij nu reeds voor verzending naar Engeland totaal ongeschikt zijn en aldaar in slechten staat aankomen. Een der groote handelaars op En geland in deze streken is met de verzending derwaarts ook al geëindigd. Een persoon te Tilburg, 20 jaren óud, zekere B. in 't Groeseind. pas oen vijftal we ken getrouwd, mishandelde zijne vrouw op ergelijke wijze, zóó zelfs dat hij baar bij de haren over den grond sleepte. Dit ongelijk bare sekse aangedaan, verdroot een aantal vrouwen uit de buurt, die op een wannen namiddag den man uit zijne woning haal (Rn, voor een ploeg spanden en met een voermal.s- zweep den man noodzaakten, den ploeg opfen lieer door een perceel bouwland te trekken. Daarna werd hem beloofd, dat de buurt om oog in 't zeil zou houden, om zoodra, vin wege de gedragingen van B., zulks zou of> baar achten, hem op nieuw te tuchtigen. Het Nederlandsch eskader ter begroeting van Hare Keizerlijke Majesteiten, liehffle Woensdagmorgen te 01/2 uur het anker op ke reede van IJmuiden. Te 9.30 passeerde -Holienzpllern' het Nederlandsche eskader dp de hoogte van Egmond. Ei- werd gepavoiseerd en geparadeerd in het want, terwijl het gebruikelijk aantal saluut schoten over de wateren donderde. De Hooge Gasten stapten te 11 uur aan den fraai versierdeu steiger te IJmuiden af en werden, gecomplimenteerd door uen vice-ad- miraal De Casem broot en de dame du palais baronesse Schimmelpenninck Van der Uve. Precies 11.30 ging het adviesjacht met de houge bezoekers onder stoom naar Amsterdam, waar men te 1.15 arriveerde aan de prachtige wachtkamer, op den Steiger van den konink- lijiveu West-Indische maildienst. Hier waren een groot aantal grootwaardig- heidsbekleeders bijeen, als al de ministers, de Duiische gezant met zijne militaire attachés, de Nederlandsche gezant te Berlijn, en een aaiit.il hoofdofficieren van leger en vloot. io 12.45 waren Regentes en Koningin met groot gevolg alhier aangekomen, waar onder scheiden personen aan Hare Majesteiten wer den voorgesteld. Nauwelijks was bij aan komst do brug in bet jacht neergelaten of de Regentes trad de keizerin te gemoet en om helsden elkander. De keizer gaf hierop de Regentes een handdruk, terwijl de keizerin onze jeugdige Vorstin omhelsde. In het paviljoen hadden wederkeerige voor stellingen plaats, onder de muziek der schut terij. Te 2 uur vertrokken de keizer en de Regentes in het eerste, de keizerin met Ko ningin WUhelmina in het tweede, gevolgd door 15 hofrijtuigen naar het Paleis, waar kort daarop de kei/.er en de Regentes op het balkon verschenen. De Kal verstraat, met haar rijken vlaggen- tooi, maakte blijkbaar een aangenamen in druk op het Duitsehe keizerpaar. De keizer was gekleed in liet klein tenue van generaal der gardes de corps, het hoofd gedekt door den gouden punthelni. Aan het Rijksmuseum gekomen, bood de keizer IJ. Al. de Koningin-Regentes den arm en beiden gingen toen do breede trap op ge volgd door de keizerin, die zich levendig on derhield met den prins en de prinses v. Wied. Z. Al. keizer Wilhelm II onderhield zich gcruimen tijd met den heer Cuypers, den bouwmeester van het Museum, wien hij har telijk met zijn schepping gelukwenscbte. liet groote gala-diner van 110 couverts had te 7 uur ui de groote balzaal van het palcis plaats. Koningin Wilhelmina was gezeten tusschen den keizer (links) en de keizerin ('rechts 1. H. M. de Koningin-Regentes zat links van den keizer, do prins Von Wied links van H. M. De prinses Von Wied was rechts van de kei zerin gezeten. Op een teeken van II. M. de Koningin-Re gentes stonden al de gasten van hun zitplaat sen op. 11. Al. bracht een korten heildronk uit op den keizer en de keizerin van Duitschland, waarmede H. M. Hare gasten tevens het wel kom in Nederland toeriep. Le muziek dor grenadiers en jagers, die op het binnenplein was opgesteld, hief' hierop de Duitsehe volkshymne: «Heil dir iraSieger- kranz" aan. De keizer beantwoordde daarop den heil dronk der Koningin-Regentes. In hoofdzaak zeide Z. AI.: «Alijn dank, mijn besten dank, uit den grond mijns harten mijn innigen dank. Als Hohenzollern ben ik bijzonderen dank ver plicht aan het Huis van Oranje-Nassau, om dat eeu mijner voorvaderen zijne opleiding in dat Huis erlangde en de goede zeden 011 ge woonten daarvan had overgenomen." lie/.e woorden werden in het Duitseli uitge sproken, terwijl Z. AI. in het NederlandsQh zijn toost besloot met de woorden: -Ik drink op de gezondheid van II. AI. de Koningin-Regentes," eu hierop llarer Alajes- leils hand vattende, kuste hij die hoffelijk. De' muziek hief hierop het «Wilhelmus van Nassaucn" aan. Meer toosten werden niet gehouden en de muziek net zich verder ook niet hoort-n. Schatters vragen. De volgende waarschuwing, in den Lim burger Koerier is waard dat zij bekend worde gemaakt in ruimeren kring: «Ik heb vernomen, dat sommige lieeren Ontvangers er een bandje van hebben, op het bcvrijvingsbiljot met potlood te schrijven Schatters vragen. Zij doen dat overal, wanneer in een huis een nieuwe huurder komt of wanneer door verbouwing een huis verbeterd is of wanneer iemand een nieuw bebouwd huis betrekt.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2