België Frankrijk Duitscliland Engeland Oostenrijk Spanje Rusland Zwitserland Turkije Nederland Gemengde Berichten Marktberichten ftt gegeVRtij krediet in den nigén- ijken zin van h«t woord, tën dit wel ten zeerste, omdat hel land groo- lei rente geelt, naarmate er meer aan wordt ten koste gelegd. Onze vadeilandsehe landbouw bracht in 1885 aan producten op 1 1-18,955,000 en do veestapel bad toen eenë waar de van 129 millioen gulden, en toch is de grens der productiviteit nog lang niet bereikt, doch wel is bereikt de grens van de draagkracht der boeren. Ze hebben geen kapitaal meer orn in den grond te steken, en daarom moeten zij worden geholpen door het steeds aan groeiende wereldkapitaal, dat hier een veilige belegging kan vinden. Slot volgt. Er Is in liet lnnd van Charleroi ecne nieuw- soortige werkstaking ontstaan. Te Couicelles hekken do vrouwen der mijn werkers de echtelijke woning verlaten en zijn bijeengekomen op het dorpsplein tot het hou den eener meeting in de open lucht. Er werd door de vrouwen besloten, hare mannen alleen te laten, als zij er niet in toestemden, 's an deren daags het werk te hervatten. Daar de vrouwen volhielden, zijn de mannen komen parlemen'eeren. Zij hadden eerst ccnc dreigende houding aangenomen; doch, ziende dat hunne vrouwen besloten waren, weerstand te bieden en te strijden, bobben zij ccnc be leefde en kalme bespreking aangevangen. De voorwaarden door dc vrouwen opgelegd, waren De mijnwerkers moesten beloven lint werk te hervatten, niet meer naar de herberg te gaan dan des Zondags en om negen ure te huis te zijn. De vrouwen zouden zich het recht voorbehouden, hare map non uit de herberg te halen, telkens als zij het uur zullen over schrijden. De mijn werkers hebben zich onderworpen en elk is met zijne wederhelft naar huis terug gekeerd. Dinsdagmorgen hebben do meeste mijnwerkers, hunne belofte getrouw, het werk hervat. knechts heeft zich naar het Raadhuis'begeven om den voorzitter van den Raad schriftelijk kennis to geven van het op Donderdag j 1ge nomen besluit der vergadering om het werk te staken, indien de openbare machten niet binnen acht dagen de bureaux van informatie en dienstbezorging afschaften. I>c medewer king van den Raad werd hiervoor ingeroepen. Dezelfde commissie is vervolgens naar de Kamer getrokken, om aan de parlementaire commissie voor de bureaux eveneens schrifte lijk bedoeld besluit mede te deelen. Curieus is wat in dit zoogenaamde verzoekschrift ten slotte wordt gezegd: «De bakkersknechts sommcoren de openbare machten om de bu reaux van dienstbezorging op te heffen. Indien zij binnen acht dagen geen voldoening hebben gekregen, dan zullen zij den arbeid staken. «Zij stellen u, in geval van weigering, ver antwoordelijk tegenover de openbare mceniug voor de gevolgen, die voortvloeien kunnen uit dit met. vastheid van wil genomen basluit der corporatie van do broodbakkersknechts." De bisschop van Breslau, mgr. Kopp. heeft in liet Pruisische Hoerenhuis op verlangen zijner ambtsbroeders een amendement, inge diend op het wetsontwerp, betreffende de uitbetaling der ingehouden staatstoelngen aan de katholieke bisdommen. Het amendemement strekt tot wijziging var. bet, artikel, waarin bepaald wordt welke be stemming er moet worden gegeven aan het geen er in een bisdom overblijft, wanneer uit bet toegekend bedrag alle rechthebbenden zijn voldaan. Dat saldo «met worden aangelegd als een fonds, waaruit ondersteuning kan worden verleend aan rustende geestelijken, alsook aan arme kerkelijke gemeenten ten be hoeve van kerken, pastoriün enz., en tot ver betering dor bezoldiging van kanunniken. Mgr. Kopp stelt nu voor, Ie bepalen dat •gelden uit zoodanig fonds ook beschikbaar kunnen worden gesteld ter ondersteuning aan studenten in de theologie, aan seminarian, als ook ter vei betering der inkomsten van te gei ing inkomen hebbende assistenten. Een nieuwe wet op bet lager onderwijs is bij bet Parlement ingekomen-. Volgens dit ontwerp draagt, liet Rijk tot de kosten van het onderwijs op alle scholen (bijzondere zoowel nis openbare) por jaar 10 shillings zes gul don hij voor ieder kind, mot de bepaling dal het ouderwijs voortaan kosteloos zij op scholen, waar het, schoolgeld tot nog toe ge iing was (voor minvermogenden) en op de an dere scholen het schoolgeld verminderd worde naar rato van do rijksbijdrage. Deze bijdrage is onafhankelijk van de subsidicn welke de bijzondere scholen genietenze staat op zich zelf en heeft alleen ten .doel het onderwijs voor de ouders goedhooper te maken. Ze heet daarom ook fee grant of schoolgeld-subsidie. redding hadden liarlverscheurende lonneeleil plaats. Allen die nog niet van liet leven be roofd waren, riepen om hunne bloedverwanten en vrienden,* toeschouwers barstten in snikken uit en vreeselijk ontroerd verliet men ten laatste dc plaats der ramp." Te Ween en zijn pei sonen gearresteerd, ver dacht van het smeden van een aanslag met dynamiet op Zondag jl. tegen ecnige kooplie den. Zij worden geacht te behooren tot, een komplot van anarchisten. Men verwacht, dat nog meer personen gearresteerd zullen worden. De Senaat heeft bij de beraadslaging over de arbeidswet een amandement der Jhsschop- per. goedgekeurd, waarbij evenals de Zondags rust do rust op de katholieke feestdagen ver plicht wordt gesteld. De Senaat, hee'ft daarna de wet in haar ge heel aangenomen. Op de Zwarte Zee bij Batum werden twee met Russische mariniers bemande booten aangevallen door een aantal booten, waarin gewapende S'eppenbewoners gezeten waren. In het gevecht, dat eindigde met den terug tocht, der mariniers, weiden G hunner gedood en 3 gekwetst. Zij haalden een dorde hoot tot versterking op. Bij het naderen van meer krijgsmacht retireerden de roovers. Dc trein, die Zondag middag kwart na twee van Basel naar Delle reed, is te 3.30 in de rivier de Bips gestort, nabij Mönchenstcin, op een uur afstands van Basel. De pasgebouwde ijzeren brug, die wel beproefd was, doch al licht met niet zware lasten, brak onder het gowielit van den grooten trein, die gevuld was met passagiers uit Basel, die zich naar het zangersfeest te Mönchenstein begaven. Twee locomotieven, twee personenwaggons, een post- en efcn bagagewagen zijn, eer dat er geremd kon worden, in de Birs, die zeer hoog stond, geslingerd. Zondag avond waren 44 dnoden, de meesten verpletterd, opgeviseht en ruim 100 gekwetsten. Men vernam aan den oever het gekerm der in do waggons levend opgeslctenen, eer de nacht viel waren 00 'loodeii^ nggeha.dd *^e Df'fflj"-en ipt redden Do derde personenwagen bleef tusschen het bruggenhoofd en hot verbrijzelde ijzerwerk hangen. Snpeurs en pontonniers zijn sedert Maandag morgen niet de verdere middelen tot redding belast; dien ochtend werden nog 3 dooden uit de verbrijzelde waggons opgeviseht en oni 12 uur zag men nog 8 lijken liggen. Er kunnen nog dagen overheen gaan eerde laatste dooden uit dc rivior zijn opgehaald; men schat hot aantal der nog niet gevonden lijken op 30 a 70. Een terstond op de plaats gekomen bericht gever van den Bcrner Bund verzekert dat de personen in do eerste drie waggons bijna allen zijn omgekomen. Ofschoon alleen comparti menten eeiste en tweede klasse bevattende, waren deze waggons letterlijk volgestopt, dewijl de conducteurs, geen plaatsen meer hebbende voor de laatst overblijvende reizi gers, ook die van de derdo klasse in deze rij tuigen hadden doen opnemen. Men noemt onder de omgekomenen dr. Voegllin, een oog arts, met zijne kinderen, don directeur der ambachtsschool W. Bubek, en anderen. De meeste personen in den in hoi water Jiggenden waggon zaten daarin vastgeklemd en zijn ver dronken vóór dat er hulp komen kon. Om streeks middernacht lag deze waggon nog in het water. Ook de post- on do bagagewagen zijn in den val verpletterd en hot personeel daarvan is gedood. Van liet machinepersoneel is een stoker met moeit,o gered. Een machinist en de chef-con ducteur zijn verdwenen. Zoo spoedig mogelijk snelden geneeskundigen ter hulp, daarna ook de brandweer, militairen en ziekenverplegers. Gedurende don nacht werd mof, het zoeken der lijken voortgegaan bij het. licht van fakkels, die over een vei schrikkelijk schouwspel hun schijnsel wierpen. Do twee locomotieven lig gen op zijde in de rivier De sclioorsteonen en de overblijfselen der waggons steken boven het water uit, dat door de noorgovallen massa gestremd is en nu eone hoogte van twee meter heeft. Men schat het aantal dooden op 120, dat der verwonden op 150. Van de brug is niets overgebleven dan de twee eindpunten. Hot schijnt buiten twijfel dal het zware ge wicht van do locomotieven en den- trein de instorting veroorzaakt heeft. Ook heeft mis schien liefc hooge water der laatste dagen er toe medegewerkt. «Ik was seint de hoven- genoemde correspondent hijn i <>p hetzelfde oogcnblik ter plaatse en hoorde liet nngstgcgil dat. uit alle waggons opging. De trein liep met volle kracht; alle wagens bonsden op elkaar en het is te verwonderen dat dc achterste nog op de tails gebleven zijn. Bij do pogingen lot Dc roover-hoofdman Atlianasius heeft, de verregaande stoutheid gehad den sultan per brief te laten weten, dat, zoo de vervolging der bende niet onmiddelijk gestaakt werd, andere treinen aangevallen zonden worden en dan als losprijs voor vreemdelingen een mil lioen gevraagd zou worden't Wordt dus al fraaier. Hoe zijn zulke toestanden mogelijk l Volgens den onderhandelaar, Israel, is Atlianasius een zeer knap man van 35 jaar, met een schrander, ja bijna deftig gelaat, half Europeesch, half Turksch gekleed on zeer be leefd. Toch gevoelde Israël geen lust zich ten tweeden male in zijn macht te wagen. De geheele bende telde slechts zeven man. Om de gevangenen van Europeesch voedsel te kunnen voorzien, hadden zij uil den trein allo levensmiddelen meegenomen; maar dit voedsel schijnt ook den roovers wel gesmaakt tc hebben. Ten minste do reizigers kregen daarvan niet veel. Israël geloofde niet, dat do Turken de roovers zouden krijgen, daar zij reeds lang de zee waren overgestoken. De reizigers, te Belgrado aangekomen, wa ren alles behalve tevreden over bun verpleging. Eerst kregen zij niets dan brood en water later schapenvleesch. Eiken nacht moesten zij zware tochten over bergen en door bosschen maken en alleen over dag werd hun rust ge gund. Allen hielden zich echter op de been want dc hoofdman verklaarde, dat hij ieder, die niet meer meê kon, onmiddelijk zou dood schiet on. Tijdens de rust deed Atlianasius alles om hen gerust te stellen. Alle voorzorgs maatregelen warden genomen naar vier kan ten schildwachten uitgezet. Alles was steeds gereed om de gevangenen in een óen oogcn blik ie kunnen afmaken, als de roovers ver volgd werden. Bij het afscheid ontving elk reiziger van Atlianasius vijf pond reisgeld. VEN RAY, 20 Juni 1801. Terwijl de eeuigo bewoner G. Cl. te Oirlo Maandag .morgen van huis was, brak m zijne ver alleen staandehouten woning brand uit Aangewakkerd door den vrij sterken wind sloegen de vla aen spoedig om zich hoen, en k-.gjfik.of ;*yyifc .WjQju'u^ inot_jla*Lsa-. hooien fiUi?ra;rï*S. kleoren en beddogoed iu asch. Een die heel wat opzijn keifstok heeft! l)e zondcnlijst van den heiuchten J. II. Leunissen schijnt nog niet geheel vereffend. Legde do rechtbank te Maastricht, hem acht en twee en die fe Breda zes jaren gevangenis straf op, Dinsdag is hij uit de Bredascho ge vangenis naar die te 's Hertogenbosch geëx pedieerd, om voorde rechtbank aldaar terecht te staan, als verdacht van nog enkele andere misdrijven, o. a. is hij beschuldigd van clen moord gepleegd te Gennep. Weer een moord In de grensgemeente Heugen (nabij Kerkrade in Limburg) is weer een afschuwelijke mis daad gepleegd. Terwijl de mijnwerker Frings van de mijn huiswaarts keerde, schijnt hij overvallen te zijn. Met gapende wonden aan het hoofd en hals werd zijn lijk gevonden, houdende een bebloed mes in de hand. Men vermoedt, dat hom dit in zijn hand gestoken is door den mnoidenaar. Of die gruwelijke daad enkel uit geldzucht gepleegd is, en of het op Frings of op een anderen mijnwerker gemunt was, is tot nog toe onzeker. Het Iluisgcsin meldt: Dc te Oostburg gekozen liberaal Ilannequih heeft verklaard, tegenstander te zijn van de Legerwet, voorstander van de Schoolwet en het horstel der missie bij den Paus, zoodat de ruil van dozen afgevaardigde met den anti-re- volutionnair Glimlorman niet ten cenemale onvoordeelig is, Sedert de inwerkingtreding van de nieu we wet op de burgelijke pensionen is aan een aantal weduwen en weezen van ambtenaren, dio vroeger met tot het bekomen van pen sioen in aanmerking kwamen, e6n jaarlijksch pensioen toegekend, tot pon gezamelijk be drag van f 400,000 en dagelijks melden zich belanghebbenden aan, om van de gunstige be palingen der nieuwe pensioenwet to profiteren De ambtenaren van het Pensioenfonds, to 's-llage. hebben een drukken tijd achter den rug. daar alle aanvragen om jaarlijkschen on derstand natuurlijk zoo spoedig mogelijk en met gepaste nauwgezetheid in overweging moesten woiden genomen. De raming voor dezo pensionen was ruim zos too. Van zijne vrienden moet men iiet hebben Zekere Jv., huisknecht van beroep te Ut recht wonende, In-acht Maandagmiddag een afscheidsbezoek aan een aldaar wonenden jongeren vriend, P. genaamd, die door hem aan eon betrekking was geholpen en den vol gendon dag in dienst moest treden. Hoelang de vrienden samenbleven, is niet bekend, doch toen K. zich ten slotte gereed maakte oin te vertrekken, kwam hij tot do treurige ontdekking, dat niet alleen zijn beide zilveren horloges met dito ketting, maar ook zijn portin,onaie met inhoud verdwenen waren. Daar niemand anders dan zijn vriend do dader kon wezen, trachtte hij dezen herhaal delijk tot dc teruggave van het vermiste te bewegen, en toen dit mislukfo, werd do poli tie met het gebeurdo in kennis gesteld, waar van de aanhouding van P., die reeds eenmaal kennis met do Justitie maakte, liet gevolg was. Het derde eeuwfeest van den H. Alor- sius, bijzonderen patroon der studeerende jeugd, wordt aan het Gymnasium te Ven ray gevierd, door een dricdaagsche geestelijke oefening en met een algemeene H. Communie der studenten gesloten. a Met ingang van 1 Juli is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Liessel gemeen ie Detirne en Liessel, den lieer J. W van Helden van Venray. DE KUNST VAN TE VALLEN, dooi' Baron do Nervo. Ieder mensch draagt met zich om het voor gevoel van zijn geluk, zoowel als van zijn val. Bismarck heeft beide voorzien. Op het top punt van zijn macht gekomen, heeft hij eens lachende gezegd, zonder liet misschien zelf te geloovcn-Ik zal nog eindigen met de een of andere groole dwaasheid". Juist wat er metliera gebeurd is. Wij vinden dit droevig bewijs bij den ern- stigon Granrtlicu, naar aanleiding van een standbeeld, dat Bismarck voor zichzelf wensclite. «Noluit consolari, quia non est." Hij weet zich er niet in te schikken, dat hij niets meer is. De onsterfelijkheid voldoet vliem niet. Na jaren lang parlementen en koningen voor zijn krachtigen wil te hebben doen bukken, na de kaart van Europa naar zijn wenschen ver vormd te hebben en een groot en krachtig rijk. te hebben gesticht, heeft hem den moed ontbroken zijn ongenade in stilte te dragon, met dat stilzwijgen dat de waardigheid van den balling uitmaakt. Aan voorbeelden uit de geschiedenis van ballingen, die zich met grootheid in hun on geluk schikten, heeft liet hem echter niet ont- Sully, de groole Sully, den dag na den dood van Hendrik IV, zijn meester en vriend, door de regentes terug gezet, trekt zich zwijgend terug, kust mot toewijding, de gouden me daille met de beeltenis zijns konings, die hem op de borst hangt! Verder geen woord. Choiscul trekt zich zwijgend naar Ch&nte- lotip terug, en sterft eenzaam en vergeten Maurepas ontvangt na een ministerschap van meer dan twintig jaren, de koninklijke boodschap, dio hem in ongenade doet vallen, hij onderwerpt zich, schrijft zijn aanvraag om ontslag en vertrekt in eon ballingschap van vijf-en-twintig jaren. Malesherbes, tweemaal minister van Lode- wijk XVI. betaald zwijgend niet zijn hoofd dc verdediging zijns meesters. Villèle, een der grootste ministers van fi nanciën, die Frankrijk bezeten heeft, valt in ongenade, en trekt zich des anderen daags naar zijne goederen terug, waar hij nog meer dan dertig jaren lang in stilte leeft. In onze dagen zien wij den ouden maar schalk Mac Mahon waardig het gezag neer leggen en den titel van kanselier der orde weigeren, met de woorden: -wanneer men den eerste in den staat geweest is, kan men maar eon rang bekleedcn,dien van soldaat De keizer van Brazilië, niet geweld uit zijn land aan boord van een oorlogschip gebracht, heeft slechts een woord voor het heil van zijn land en verwijdert zich in stilte. Vergelijk, daarbij Bismarck. Als de ver vloekten uit Dante's hel, die zouder ophou den over hunne marteling kermen, roept hij de zijne luide uit, richt op allen rondom hem zijne vergiftigde pijlen en, aangegrepen door een helschon lust tot schelden, eindigt hij ge lijk hij voorzien had, niet eeno groote dwaas heid. De geschiedenis zal hem gewis niet met toegevendheid booordeelen. Te zwijgen, zoo veel waardig voor hem, die zooveel gespro ken hoeft en zooveel van zich heeft laten spre ken, bij heeft het niet gekend. li. A'. Afgeluisterd in don winkel. Mevrouw. Heeft u nog meer van die suiker zooals ik laatst van u heb gehad? Kruidenier. Zeker, mevrouw, al wil u vijf honderd pond hebbenhoeveel wil u? Nicmandnl, ilc zal wel terugkomen als u die partij opgeruimd heeft. Jongen, tot cep smid. «Zeg baas, waar om hou je dat gloeiende ijzer tussohen die tang''" Smid. «Wel domme jonge, omdat liet gloei end is." Jongen. -Het zou wat, als je me een kwar tje geelt lik ik het af." Smid. «Hier aap, dat wil ik wel eens zien, daar heb je een kwartje." De jonge neemt het kwartje, -likt er aan" en steekt het in zijn zak. Hot duuide lang eer de smid het begrepen liad en onderwijl was het ijzer koud geworden. Colin Jr. O waai, papa! hij heeft me- getrokken twee tanden tegelijk! Cohn Sr. Nou Mozes, schreeuw maar zoo niet, 'k betaal er toch maar één. In VEcho de Pa7'is deelt Raovl Tochó een gesprek mede, dat hij had met den Zo mer. welken hij tot dat doel is gaan «inter viewen". «Wat is er toch," zei hij; «'t is toch we zenlijk niet aardig van u. Ge laat uw komst aankondigen, wij rekenen er allen op en ge komt niet" De Zomer keek verlegen voor zich. «Wilt ge weten waarom"? «Natuurlijk wil ilc dat graag weten" «Zult ge er niets van zeggen in de courant"? «Wat denkt ge wel van mij? «Nu, do reden waarom ik niet kom is «Welnu?" En met den mond dicht bij mijn oor fluis terdo de Zomer mij toe «Het is mij te koud Dat is waarlijk ook geen wonder, als de thermometer, zooals nog onlangs, 's nachts op 41° Fahr. staat. Mevrouw. «Je moet toch bekennen, Betje, dat ik al het mogelijke heb gedaan om een bruikbare dienstbode van je te maken." Betjo. «Ja, mevrouw, dat is waar. Als u er niet was, zou ik het domste schepsel van de wereld zijn." Een Amerikaansch blad, te Kentucky verschijnende, vertel het volgende «heasch" gebeurde verhaal Henry Simpson had voor liet verwijderen van eenige diep gewortelde boomen dynamiet gebezigd. Op zekeren avond nu liet hij een gedeelte van die gevaarlijke stof in de nabij heid van een boomstam liggen, waarmoe hij den volgenden morgen weer aan liet werk wilde gaan. De ontplofbare stof was niet hout spaanders vermengd, die een zoo sterken en aangenainen geur verspreidden, weldra twee varkens het dynamiet voor een uitgezocht ltUrL-öp heet ia loeiden, het cretisr verslonden en zich aldus in twee wandelende, met dood en verderf dreigende patronen veranderden. Het genot van dit ongewono voedsel oefon- de eene zonderlinge werking op de beide bor steldragers uit. Zij werden overmoedig, dan sten onbezonnen in het rond en maakten paarden en muilezels woedend, door dezen hun voeder te ontstelen. Een der muilezels verstond evenwol goeno gekheid, en toen een der beide varkens weer in zijne nabijheid kwam, gaf hij het een krachtigen schop. De uitwerking van doze strafoefening was even onverwacht als ver schrikkelijk Er klonk een ontzettende knal, en toen de rook en de stofwolken waren ver dwenen, was van het varken niets meer te zien dan een paar borstels en een paar vet vlekken tegen een 100 meters verwijderden muur. Up de plaats waar het varken gestaan had, was thans wel een 20 voet diepe kuil. De muilezel was door de luchtdruk 50 stappen ver weggeslingerd en op hoop hooi terecht gekomen, waardoor hij ongekwetst gebleven was. Wat liet andere varken betreft., dit loopt nog, tot schrik van de geheele nabuurschap, vrij rond, en niemand waag het eraan te ko men. Venray, 19 Juni Aangevoerd 1700 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 42 a 57 ct. Horst18 Juni Boter per halve kilo 45 a 54 ets. Aangevoerd 1210 halve kilo's. Venloo5 Juni Boter per 1/2 kg. 48 a 51 ets. Biggen aangevoeru 10L per stuk 9 a 10 fr. Well, 16 Juni Boter per halve kilo 53 a 56 ets. Aangevoerd 177 .talve kilo's. Vierlingsbeeh, 16 Juni Boter per halve kilo 38 a 50 ets. BliUerstoijck 16 Juni Boter per halve kilo 50 a 58 ets. Sambee/i, 16 Juni Boter per 1/* kilo 42 k 56 ets. Maandag morgen waren op de kalveren en varkensmarkt te Nijmegen aangevoerd I860 biggen. 70 vette varkens, £3 schottel. 4 vette kalveren, 25 nuchtere kalveren De prijzen waren; biggen f 3 a f 5 per stuk vette varkens 21 23 ct. dc 5 ous, schotte- hngen 17 a IS gld. per stuk, vette kalveren 24 a 25 ct. de 5 011s, nuchtcreu id- (5 ft 10 per stuk.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2