Frankrijk Engeland Duitechlaml Italië Rusland Turkije Nederland. Gemengde Berichten dat stro. don hoofdschotel vormt voor liet rundvee? Welnu, zooals liet mot de aange haalde gewassen is, zoo is liet pro- c'es eender met gras. Ook dat is eerst sappig, maar zal teu laatste aan j stroo gelijk worden, Kn het zaad, waarin de eiwitstof fen liggen opgehoopt! Dat gaat verloren. Cato zeide reeds: *Suij het hooi op den rechten tijd -en wacht u er voor, dit te laat to doenvoordat liet zaad rijp ie., inoet het gesneden worden Men redeneert doorgaans volgen- der wijze: »het gras groeit nog lek ker, we zullen het zoo lang laten staan als 't velen kan." Die redeneering is goed als men de uiterste grens voor den lijd van afmaaien stelt tegen of even in den bloeitijd, ze is evenwel fout als men alleen aan de quantiteit van het gras denkt en in 't minst met aan de qualiteit. Zeker als het gras door blijft groeien, dan wordt de massa meer, maar het hooi, dat men mor gen, overmorgen bekomt, heeft een geringe voederwaarde, en is veel minder gemakkelijk verteerbaar. Som mige grasvelden kunnen wit zien van de grasaartjes. Heusch, daar zit een pak op, maar vraag niet blèr naar voedzaamheid on verteer baarheid. Wie zoo zijn gras maait, waarlijk, li ij mag toch wel eens eventjes naar de wetenschap luiste ren en zicli aan haar licht te goed doen. En weid nog het hooizaad geoogst, dan kon een laat maaien er nog eens eventjes door, maar liet tegendeel is waar, want liet zaad valt op stengel, deels al ter aarde, en voor een ander deel gaat het verloren bij het transport van het hooi. liet geraamte komt thuis en schier niets dan dat. Dat zaad is noodig op het land ineenen sommigen, ter instandhou ding der planten. Maar 't is immers niet waar. De planten zullen niet te met gaan op het grasland al worden ae niet voortgeteelt door eigen zaad. Alle jaren loopen haar wortels weer uit, en men heeft zelfs opgemerkt, dal weiden het dichtst bezet zijn met grassen en kruiden als ze elk jaat geregeld voor of even in den bloei tijd van den opwas werden gemaaid. Neen, als het land niet op tijd wordt gemaaid, bestaat er vrees voor liet ver dwijnen van sommige weidepianten, en 't is te begrijpen. Niet alle planten toch bloeien terzelfder tijd. Er zijn er die dit in Juni, maar er zijn er ook die dit laat zelfs veel later doen. Maait men nu tus- schen die bloeitijden in, dan ligt liet zaad van do vroeg rijpende gewassen op den grond, en dat van de later bloei ende natuurlijk niet. Dat zaad kan op den grond deels tot ontwikkeling komen en zoo oorzaak worden, dat een zekere grassoort overheerschend wordt, ten koste van een andere, want ook hier zal het recht van den sterkste gelden. Geeft men aan niet één plant gelegenheid tot zaadvorming, dan blijft het mengsel van grassen, de verscheidenheid der planten bestaan. Hieruit volgt ook de lioogc bcteeke- nis van liet tijdig maaien ten opzichte der onkruidplanten, die op de weide worden aangetroffen. Deze telen zich ook voort door zaad, en waar zij dus ge legenheid hebben, dit te vormen en te laten vallen, daar is haar bestaan ver zekerd. Haat maaien, ol'li ever niet vroeg maaien, zou ook nog ie verdedigen zijn, als de houtvezels goed te verleren en van dezelfde waarde voor de voeding waren, als de sloffen, waaruitzij bij de omzetting in de planten gevormd wor den, en als liet houterig worden der grass tengels tevens niet gepaard ging niet het minder verteerbaar worden van andere belangrijke voedingsstoffen in de plant. I)e Parijsche correspondent van het Journal de Bruxe'.les schrijft: Een bisschop die mij met zijn vertrouwen vereert, heelt mij zijn voornemen le kennen gegeven 0111 aan zijne ambtsbroeders in het Franscbe episcopaat voor te stollen hunne pogingen tot versprei ding van 's Pausen jongste Encycliek te vor eenigen en voor gezamenlijke rekening d:e Encycliek in brochure-formaat tc laten druk ken en ze gratis te zenden aan de 10 millioeii kiezers in Frankrijk. Als onze ambachtslieden en landbouwers kosteloos een brochure toegezonden krijgen, dan zai hun dat groot genoegen doen, eerstens, omdat ze dan persoonlijk aan hen gericht is en twoedens, omdat ze dan iets degelijks te lezen hebben; zij zullen ze lezen en herlezen. Het denkbeeld is uitmuntend. Indien alle Fransdien konden doordrongen worden van de lessen, in deze heerlijke bladzijden vervat, dan zou een helderder besef van plicht 111 alle standen dor maatschappij zich openbaren. De Figaro verneemt uit officieuze bron dat do keizer van Duitscliland zoodanig is ingenomen mét den inhoud van 's Pausen En cycliek, dat hij voornemens zoude zijn een proclamatie tot het volk te richten, met de aanbeveling 's Pausen Encycliek te lezen en zich ten nutte te maken. Zij die 11a de ïnanifoslatiën van 1 Mei, zoo vervolgt het blad, nog meenden dat de bewe ging der wei-kende klassen slechts een over dreven vertooning was, zullen nu hunne dwa ling wel hebben ingezien. Dit bewonderens waardig schrijven van den H. Vader getuigt niet alleen van zijn ruimen staatkundigen blik en zijne uitnemende bekendheid met don staat van zaken in Europa, maar erkent tevens liet feit dat de arbeidende stand alom, in den eenon ol anderen vorm, bepaalde eisehen stelt. Indien iemand twintig jaren geleden de vol zinnen gelezeu had, weike de Encycliek wijdt aan de hebzucht van sommige vermogenuen en het lijden der anuen, dan zou bij hebben gedacht dat er eeiie poging werd gedaan om de maatscha] pij te verontrusten. Dit is een teelten des tyds, waarin wij leven, en juist wegens het hooge siandpunt dat de Paus in neemt, is het te hupen dat aan zijne woorden tot dc rijke en mvioed hebbende standen een aandachtige overwoging zal to bourt vallen. Graaf de Mun, onlangs een lezing hou dende voor de studenten der Leuveiiselie hoo- gesohool, herinnerde er aan dat het de katho lieke partij geweest is, die nu vijfjaar geleden, voor het eerstheeft gewezen op het gevaar dat de onopgeloste sociale qutestie bevat en op de noodzakelijkheid om uau ue billijke eischcu der werklieden te voiduen. De Ency cliek bewijst dat de li. .Stoel het hoogernstige van den toestand erkent en de noodzakelijk heid 0111 de loeKomst der maatschappij te be hoeden. MocLit Zijne Heiligheid er in slagen eene beweging te doen ontstaan die den toe stand van den arbeider over ue geheeie we reld verbetert, dan zal hij een groolsche taak hebben volbracht; indien de congressen tot bespreking van het maatschappelijk vraagstuk met naar eisch slagen, dan zal zulks niet ge legen hebben aan den giooien staatkundigen, maatschappelijk gezimlun 011 menschlicvonden Paus der negentiende eeuw, wiens naam voor altoos aan de oplossing van t maatschappelijk vraagstuk onzer dagen verbonden zal zijn. Weer heeft een Parijsche bankier, een deelnemer aan de tentoonstelling le Moscou, in hel geheim Frankrijk verlaten. Men ver moedt dut de schuldeiscliors niet véél betaald zullen krijgen, daar liet tekort op 6ÜU0UUU fr. geschat wordt. Vele geweldplegingen vonden plaats tegen omnibus-conducteurs en koetsiers te Londen, die den arbeid Wilden voortzet ten. Des voor- unddugs werden verscheidene omnibussen omvergehaald en de trouw gebleven conduc teurs en koetsiers mishandeld, waarna het kwam tot totale dienst staking. Vele urresta- liëil hadden plaats. Daaronder ook die van John Durns, terwijl hij bezig was de meuscheu op te ruien te Westminster, tl ij werd naar het politieburoei overgebracht, doch daarna vrijgelaten legen borgstelling. De «General Oiuinbus-Company" meldt dat de werkstakers de voedering der paarden gewelddadig belet ten, zoodat de dieren dreigen te verhongeren. De «Standard-' verneemt uit Shanghai dat de volksbeweging tegen de vreemdelingen voortduurt; telkens worden vergrijpen ge pleegd. Een Engelsche tolbeambte en ecu missionaris werden le Wuhu nabij Kinkiang, door het gepeupel vermoord. De vreemdelin gen in do iruciaathavens dringen bij de mo gendheden aan op veiligheidsmaatregelen. Verscheid--ne huizen van vreemdelingen werden 111 braad gestoken. De vrouwen en kinderen der Europeanen zijn gevlucht. Indien men de KolnZlg. mag gelooven, zou in den Zatofdjig gehouden Pmisisehon ministerraad besloten zijn, liet materiaal t.o publiceercn, dat door de regoering als grond slag is genomen voor haar besluit in zake de handhaving der graanrechten, en welks pu blicatie dooi' de vrijziiingeu zoo vurig word verlangd. Zoo zou dus het «liappcz toujours-1 geholpen hebben en te meer opvallend is dit besluit der regoering, wijl juist Zaterdagmor gen enkele bladen, die nog immer eon schreefje voor hebben, al heet 't dan ook officieel dat de offieieuse pers niet meer bestaat, wisten te melden, dat er nog zooveel voor 't mes lag, dat er van een nadere bespreking over de op heffing der graanrechten wel niets zou komen, te meer daar de meerderheid der afgevaardig den niet geneigd scheen de geleidelijke opvol ging der discusiön al: te breken. '1 Had er dus zoo iets van of men in parle mentaire kringen in zijn schik was zoo'n ezel- bruggcije te hebben ontdekt, maar of 'men 't tocii maar beter vond voor den aandrang van de zijde der oppositie te wijken, dan wel of de pi 0 test vergaden n'geu ook iets in deze heb ben bijgedragen in de vergaderingen Vrij dagavond te Herlijn gehouden, weid door HO,000 man tegen de douanerechten op graan geprotesteerd weten we niet, in elk geval is do mededeel mg van de Kólnische vrij be langrijk. Misschien heeft Von Caprivi wel ingezien, dat hij door een geheimzinnig en hardnekkig stilzwijgen de oppositie niet don «mort sans phrase" zou doen sterven, maar integendeel' den sociaal-democraten een machtig wapen in de hand speelde, dat onder een groot krijgsgeschrei dagelijks zou worden rondgezwaaid. Op d' uitslag hier de ophef fing der graanrechten ziet men in sociaal democratische kringen doorgaans niet, het doei hier de verspreiding van het zaad dor ontevredenheid is en blijft bij die partij doorgaans hoofdzaak. Do hertog van- Brunswijk Heeft, zooals men zich herinnert, zijn geheeie vermogen aan de stad Geneve vermaakt. Dc oorzaak daar van was de volgende: In 1825 huwue de hertog met een Engelsche adellijke dame, van de familie Colviile te Londen. Zijn huwelijk werd gezegend met de gebuurte eener. dochter die in het kasteel Windessen het eerste levenslicht zag en met bijkans koninklijke praal gedoopt werd, in tegenwoordigheid van de hooge ambtenaren der kroon, terwijf dé souvercin en de kroon prins ais düo'pgemigen optraden. Het kind voerde ai de lucfe. van ,iet Brunswijlisclie Huis,, gravin uiitouburg, van Culmar enz. enz. Tot haar zeventiende jaar werd zij als een prinses vuil voi'stehjke huizen op nare minste wenken bediend;'zij was millionaire. Te Fa- rijs vertoevende Woonde zij de coüiereuliön van pater Luoordaire in de Autre Dame bij. Gods genade trof haar; na drie maanden, be hoorlijk onderwezen zijnde in de waarheden des geloofd, bekeerde zij zicii tot de Katholieke lverk. Zij had daartoe de toestemming van haren vader vor/.ocht, die op de moest plompe wijze antwoordde dat zij, indien zij R-juiusuh werd, geen voet meer over zijn drempel mocht zetten en geheel onterfd zoude worden. En zoo is geschied. Gedurende de 25 jaren dat de hertog nog leefde, heeft hij zijn doch ter nooit willen zien, ook met toen zij liuwde, en bij zijn dood bleek dat hij haar onterfd had, alles nalatende aap de gemeente Geneve. De geldigheid van dit testament wordt betwist en der gemeente is een proces aangedaan dooi de kiudeieu van Elisabeth Wilhelmma, gravin van Bar en Civey, geboren hertogin van Brunswijk. Gregor Lechuer, van beroep beeldhou wer die sedert 1850 de rol van Judus lscarioth in de Passiespelen van Überammergau ver vulde en aJs zoodanig een wereldwijde be roemdheid verkreeg, is in den ouderdom van 72 jaren overleden. Verleden jaar nam hij nog, wegens ongesteldheid verhinderd zijne oude rol te vervullen, de rol van Simon van Bethanic op zich. Zijn zoon Aufcou is ook beeldhouwer, werkt bok aan de Passiespelen mede en zet de traditie zijns vromen enkuust- lievendon vaders voort. I11 verscheidene doelen des lands is Maandag nacht eeu schok van aardbeving waargeno men. Te Venetië en 'Milaan heeft hij geen schade aangericht; to Verona is een grootc paniek ontstaan; te Monceuigo zijn drie per sonen ouder de instortende huizen bezweken te Tregnauo zijn tal van huizen beschadigd. I11 vele gemeenten is een deel der bevolking verplicht ouder haastig opgeslagen tenten te wonen. Van alle zijden zijn militairen uitge zonden om bijstand te bieden bij liet oprichten van die bivakken. Te Verona volgden des namiddags nog 0 aardschokken, een persoon werd gedood, vijf licht gekwetst. Over de geheeie provinciën Venetië en Milaan werd de aardbeving waargenomen, voorafgegaan door een rommelend onderaardscii geluid. Te Verona is de directrice van een pensionaat, van schrik dood gebleven. Te liadia Falnvona zijn 17 personen nog levend onder de puiu- hoopen weggehaald. Ook te Paria, to Ferrara, Ravenna, Parma, Made 11$ en Florence zijn de schokken gevoeld doch in lichtere mate.- Lord Rothschild te Londen heeft dezer da gen in den Raad der Synagogen gezegd, dat de Joodsche gemeenschap een tijdperk vau gevaar tegemoet ging, door zooveel behoeftige geloofsgenooten, die in Londen toevlucht zochten. Hij meende evenwel niet, dat, zoo- velen zouden komen, maar dat zij, die nog iets bezaten, het oog zouden vestigen op an dere landen, nadat zij bekend waren gemaakt met den toestand van de arbeidsmarkt in En geland. Hun meer behoeftige broederen waren gewaarschuwd om niet in Engeland te komen, waar hun waarschijnlijk moeilijkheden wacht ten. Als nu de Engelsche Joden maar geen ondersteunings-commissiëu enz. oprichtten, waardoor vele ongelukkigen zouden worden gelokt, zouden zc ook wel niet komen. Reeds moet de Engelsche consul te Libau, West Rusland, zijn aangeschreven de Jodenverhui zing naar Engeland af te raden. Volgens «Daily News" maakt thans de Russische regeering de verhuizing van Joden gemakkelijk. Er zijn 700 gezinnen naar Pa lestina vertrokken. Uit Odessa zijn in dc laatste 14 dagen 2500 Joden, 4000 uit Kieuw eu 4000 uit Berditschew vertrokken. Zij gaan naar Engeland, Amerika en Australië. Uit Londen vertrekt de mcnschenviiund Olipkant naar Perzië en Palestina, om daar gronden te koopen voor nederzettingen van Russische Joden. Volgens bericht uit Adrianopel, zullen de gevangen genomen Duitsche reizigers niet vóór Dinsdag tc Adrianopel kunnen zijn. De roevers schijnen zich ver tc hebben terugge trokken. Zij hebben den gevangen genomen machinist Frcudiger vrij gelaten, ten einde hij het losgeld kunne hale en overbrengen. Te Pest aangekomen reizigers uit den ge- plunderdeu trein verhalen, hoe alles hun werd afgenomen, zelfs de mondvoorraad in de reis- ta*scheii der dames. Tabak, sigaren, horloges, ringen, alles namen de ruovers. Alleen de reizigers der eerste klassen zijn medegevoerd. Niet alle reizigers waren bij hnn komst te Pest reeds geheel van den schrik bekomen. Men verneemt dat de gevangenen vrij zijn en op weg naar veiliger plaats. De Grieken hebben de katholieken te Jeruzalem weder belemmerd in iiet gebruik der kerk van hel H. Graf. 't Is geëindigd met eene bloedige botsing, waarin de Turkscho soldaten zich mengden, met hot gevolg dat er vele dooden en gekwetsten zijn gevallen. De Fransclie gezant le Konstantinopel heeft nu aan de Porte eene krachtige nota gezonden, waarin hij betoogt, dat de soldaten geen recht hadden om zich er mede te bemoeien, en de Porte voor hun buitensporigheden aanspra kelijk stelt. Frankrijk is namelijk beschermer dor Latijnen in het Oosten, gelijk liusland der Grieken; hij beweert dat de Turkscho soldaten de zijde der Grieken' tegen de katho lieken kozen eu oorzaak waren, dat het ge vecht zoo erg werd. VENRAY, 13 Juni I80T. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan 't postkant, tc- Venraai en de, daaropder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f4831,75; terugbetaald - 2039. 19. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt hot nummer 801. Tot lid van de Tweede Kamer word Dinsdag gekozen te Vonlo, de lieer L. llaff- mans met 1083 stemmen. Op de lieoren Uh. Houben, burgemeester vau Yenlo 528, \V. H. Vliegen, soc. dom. 7, Sckeuling 4, mr. J. Clerex 3. mr. J. Harte, 3, Yerheyen van Eatveld 2, dr, Schaepman 2, mr. J. Geradts, E. L. Huffman s, Houben, Thissen, Graal Metterruch. J. Vermeulen, Alf. HaiTmans, Swerls, Hafmans, Ad. Van Lie bergen, Ivappeyiie de Coppcllo en Hafimans, (Roobeek) elk 1 stem. Roermond. Herkozen de heer G. Diepen met 1081 stemmen. Maastricht. Herkozen Dr. J. II. J. Schrci- nemacher met 850 stemmen. Sitlard. Herkozen Mr. H. F. Lambrechts met 982 stemmen. O alpen. Gekozen Graaf J. Marchand d' Ansembourg met 68S stemmen. Weert. Herkozen Mr. J. M. L. II. Ciercx met 827 stemmen. Omtrent den uitslag der verkiezingen is tot dusver het volgende mede te deelen: In 55 districten is de uitslag terstond be slissend geweest, in 1 voor de hol ft en in met minder dan 25 moet een herstemming plaats hebben. In vier districten hebben dc liberalen zetels gewonnen, namelijk in Den Haag 2, in Lo- chem, in Zutphcn eu in Ridderkerk elk có:i. Daartegenover staat voor haar geen verlies; wei echter komen zitting bobbende liberalen in herstemming. Dit geschicdf in de distrieten Groningen, Winschoten, Yeend arn, Franeker Enschede, Broukelen, Alkmaar, Beverwijk en Zaandam. Daarentegen hebben de liberalen weinig of geen vooruitzicht op nieuwe plaatsen in de districten waar zij 't overigens tot herstemming brachten: Wolvega, Ommen, Deutinchera, Wijk bij Duurstede, Amersfoort, Haarlemmer meer, Gouda, Bodegraven, en Delft. Het aantal nu gekozenen is 40 liberalen, 11 anti-revolutionairen, 21 Roomsch katholieken. In herstemming komen: 21 liberalen, 16 anti-revolutionairen, 9 Roomsch-katholieken, 3 radicalen en 1 sociaal-democraat. De tegenwoordige (oude) Tweede Kamer be stond uit: 44 liberalen, 28 anti-revolutionai* ren, 21 Roomsch-katholieken, 1 consorvatief en 1 sociaal-democraat. Door den commies verificateur Wilbers en den Rijksambtenaar Middelburg te Veulo, is tegon Th. Zillissen, dienstknecht wonende te Burg Waldniel-Pruissen, proces-verbaal opgemaakt wegens het per trein van uit Pruissen naar Nederland invoeren van drie varkens, zonder daarvoor vergunning te heb ben bekomen. De varkens zijn door hen in beslag genomen en ter beschikking van den heer Burgemeester te Venlo gesteld. Door de Marechaussées te Echt werd Zondag naar de gevangenis te Roermond over gebracht J. W. H., oud 17 jaren, zonder be roep, woneDde te St. Joost (Echt) verdacht van, toen de Rijksveldwachter Dorren to Maasbracht hem op 27 Moi jl. in het jachtveld wegens jachtovertreding in handen trachtte te krijgen, zich tweemaal te hebben omgekeerd en liet geweer op dien beambte gericht hou dende, hem heeft toegoroepen; «terug of ik schiet'' en -terug of iiet gaat er door." Na ondergaan verhoor, is hij voorloopig weder op vrije voeten gesteld. Te Venlo wordt sedert den 6n uit het garnizoen vermist de huzaar W. B. In verschillende couranten doet het be richt de rondte, als zoude de heer Houben, burgemeester van Venlo, zich nog ter elfder ure candidaat gesteld hebben voor de Tweede Kamer. Dit bericht is bezijden de waarheid. De burgemeester van Venlo heeft zich met candidaat gesteld, maar de Veniosche burgers hebben, buiten zijn weten, hunne stem op hem uitgebracht, naar aanleiding van de verkiezing voor een lid der Prov. Staten, onlangs gehou den, waarbij de heer Houben candidaat was. Een student, die 's avonds geweldig aan geschoten thuis was gekomen, bemerkte 's morgens, dat hij geheel gekleed en omgekeerd namelijk met de voeten op het hoofdkussen, te bed lag. Wel sapperloot, zei hij, daar heb ik mij nu den geheelen nacht verbeeld, dat ik kiespijn had 011 per slot van rekening is het mijn laars, die knelt. Mijnheer. Met die tentoonstellinga- loterij zal liet ook lekker toegaan, vrouwlief. Ons arm geld Mevrouw. Hoe dat zoo? Mijnheer. Als je wat trekt, dan moot je bopaald van de vrienden zijn. Ze weten nu al en ik heb het toovallig ook gehoord, wie een van de rijtuigen zal trekken, die thans nog tentoongesteld zijn. Mevrouw. Zoo en wie dan? Mijnheer Een span paarden! 1 Eene tombola. Hij: Wel, wat heb je getrokken? Zij: Een prul oen hansworst... ik ben altijd ongelukkig! Je weet wel... ?t vori ge jaar... toen we trouwden... toen was 't precies liet zelfde eu heb ik ook een hans worst getrokken 1 Geestdrift. OAicier, op het vaandel wijzende, tot een jong soldaat: Wat denk je wel, wanneer je ia het veld zoo die vaderlandsche driekleur ziet wapperen? Soldaat: Dat 't stevig waait luitenant, 't Is maar, hoe men het uitlegt. Een arme vrouw vervoegde zich tot den burgemeester barer gemeente met verzoeA, 0111 uit onvermogen kosteloos te mogen trou- weil. War, zeido de burgervader, jij ook ai Pro Deo trouwen. Nou wordt het hoe lan ger hoe fraaier, en zeker met een koels, hé? Neen, burgemeester, met een man, ant woordde de vrouw. Het examen voor hulponderwijzer. Examinator: Wel, Jan] hoeveel ezels zijn er al BodeEr is nog niemand, meneer de president, u bent de eerste. Een kandidaat, die den boer opging, om stemmen te winnen voor zich zelf, kwam in de woning vau oen kiezer, maar vond er al leen do vrouw der huizes. Hoe gaat het u, mijnheer Wat ben ik blijde u te zien. Ik heb in zoo lang niet van u gehoord Dank u. antwoordde de kandidaat, ik hoop dat het u goed gaat on dat uw echtgenoot

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2