Buitenland. België JDuitscliland Engeland Italië Rusland Nederland Gemengde Berichten Ingezonden. Ir. J.,. JJaffmans. Marktberichten Burgerlijke Stand. in ells mi paardenstal te lezen zijn. Dour de moedermelk kan oen gezond veulen eiken dag schier één KG. zwaarder n or- den; later neemt het in die verhouding niet in gewicht toe. In het le jaar is do groeikracht het stekrst, zoodat dan ook door hot voer do goede eigenschappen van het heest aan den dag moeten wor den gebracht en de minder goede zoo veel mogelijk onderdrukt. »\Yie das rutter, so das Vieh" (zoo voeder, zoo vee) zegt de Duitschcr. l)e type, het keu- merkende van het ras, kan niet veran derd worden, maar binnen de grenzen van het geraamte, kan men voor het voer nuttig werkzaam zijn. Men heeft te Frakenen een Prui sische stoeterij opgemetkt, dat edele veulens naar de maat in het lo jaar 3 maal zooveel groeien als in het 2e jaar en 5 maal zooveel als in het 3e jaar. Met eerste jaar is dus hel dominecren de, het ovcrheerschende. Niemand echter besluite hieruit, dat men in de volgende jaren onverschillig mag zijn in zake do voeding. Omdat de spijsverleringswerkluigcn van het veu len nog zwak zijn, mag men het jonge dier volstrekt geen omvangrijk voeder geven, maar kost, die weinig plaats beslaat en zeer krachtig is. Daar de veu lens in den nazomer meestal gespeend worden heeft liet gras eten voor hen niet veel te beduiden. Wel loopon ze met liuu moeders 's zomers in de weide, maar tóch groenyocdcr is niet bij uitne mendheid veulenvoer en men mag hel dan ook niet als voldoende beschouwen. Droog voer haver, boonen en pink hooi, dat is 't, wat een veulen behoeft en waarin al de sloffen voorkomen die noodig zijn vooreen volkomen lichaams ontwikkeling. Zij die Zondag Brussel bezoeken, kunnen getuige zijn van een schouwspel, eemg ter wereld. l)an wordt aldaar, voor een weldadig doeleinde, op de Grand' Place een in allo op zichten middeleeuwsch tornooi gehouden. Qndnr de^üdiaduw Bot Sl- Mi chnëlsbeeld, 'dat boven op het stadhuis staat, wordt dan het ouderwetsche worstelperk voor het ridderlijk steekspel ingericht. Herauten, in veelkleurige tabbaards en wambuizen, zul len met luid trompetgeschal bot binnenrijden der ridders aankondigen. Dezen zullen liet worstelperk binnenrennen, van kop tot teen gewapend, met blinkende helmen en gesloten vizier, herkenbaar aan de golvende kleurige pluimen cf andere ridderteekens, met gevelde speer, en gezeten op sterk gebouwdo, even eens geharnaste krijgsrossen. ilet Hotel de Yille en liet goheclc plein zul len versierd worden in denzelfden stijl en in gelijke wijze als eeuwen geleden gebruikelijk was, en waaromtrent liet feestcomité de oude kronijken en archieven heeft geraadpleegd. Het oude stadhuis heeft in de dagen van wel eer dikwijls neergezien op zulle een steekspel en het uitzicht van het plein is in al die eeu wen niet merkbaar veranderd. De aloude springprocessie te Ecbternach werd dit jaar, niettegenstaande het onguns tige weder door 8000 personen bijgewoond De weg dezer processie loopt van de brug te Ecbternach, die het groothertogdom Luxem burg met Pruisen verbindt, naar de parochie kerk cn rondom het heiligdom van St. Wiili- brordus. Iedere pelgrim doet, tijdens de processie, 2 schredeu voorwaarts en dan weer 1 schrede achteruit, zoodat, om den geheelen weg af te leggen 1225 schreden gezet moeten worden, een uiterst vermoeiende tocht. Te Escliweiier stond dezer dagen eone onde vrouw terecht wegens vajschheid in ge schrifte. Zij werd echter, als hebbende ter goeder trouw gelmndeid, vrijgesproken. De zaak was de volgende: Hare zuster, van wie zij erfde, bad haar gezegd: -Als er nog een kleinigheid aan bet testament ontbreekt, schrijf het er dan bij". Nu bleek, bij opening van bet testament, dat do datum, waarop de overledene haar laatst en wil bad opgemaakt, vergelen was. Hare zuster bad ei' die bijge voegd. Er is eene interpellatie in bet Lagerhuis aangekondigd wegens liet bericht in de Daily News, dal de Joden-comnjisic m Rusland onderhandelt met eene stoomvaart, maatschap pij op dc- Oostzee, om over Riga en Libau op groofe sclmal eene emigratie van Joden naar Engeland aan te vangen, met vier speciale booten. Sedert de Jodenstoom gedeeltelijk naar Pa lestina ging, bad een belangrijke rijzing der grondprijzen aldaar plaats. Er ontstond ech ter eene crisis dooidicn wel vijftig procent van de naar Palestina vertrokkenen terug- keeren, verklaiende dat zij teleurgesteld zijn. Te Misterbianco, op Sicilië, Is Vrijdag een oproer uitgebroken, toen voor bet eerst een nieuwe gemeentelijke belasting gelieven werd; de oproerlingen staken het stadhuis in brand. Een aantal personen zijn in hechtenis genomen. Het is aan de autoriteit gelukt de orde te her stellen. Een veertigtal vereenigingen trok Dins dagmiddag met ontplooide vaandels in optocht door Rome naar bet Kapitool, om den jaardag van Garibaldi te vieren. In de zaal, waar de vereeonigingen ontvangen werden, prijkte Gaiibaldi's borstbeeld. Tal van kransen wer den nedergelegd. De plechtigheid werd door niets verstoord. De Daily News verneemt uit Moskou, dal honderden Joden reeds naar Londen voor uittrekken. Naar aanleiding der hier uitge sproken deelneming, vormden de russische bevolking eene vereeniging tot het bevorderen der emigratie herw&ails, Zij verwacht nog voor den heifst een GO,000 arme Joden in Engeland te kunnen ontschepen. Do Krcuzzei turi.g meldt, dat de Czaar met bet denkbeeld omgaat, zijne residentie naar Moskou over te brengen en deze stad, in plaats van St. Petersburg, tot hoofdstad des Rijks te maken. De politie onidekte echter drie dagen vóór zijn bezoek aan Moskou vier kisten dynamiet weike vermoedelijk door nihilisten als ma chinerie op de Frauschc tentoonstelling te Moskou waren ingesmokkeld. Terstond on- dei zocht de overheid liet terrein der keizerlijke tribune, om zich te vergewissen of er ook uitgravingen plaats gevonden hadden. De overheid strooit uit, dat de bedoelde kisten nog waren blijven liggen sedert de vorige expositie in 1882 doch dit is slechts om de gevoeligheid te ontzien der Eranschen, wien do ontdekking zeer onaangenaam is. De re geering had voor de reis des keizers allerlei buitengewone maatregelen genomen. Aan de spoorstations tusschen Petersburg en Moskou werd zelfs de plaatselijke politie niet zonder onderzoek toegelaten. Des ondanks werd er eene dynnmietmijn ontdekt op de spoorweg- lijn nabij Twer. UO ÖIObKOUSClïfcy politic nam ijictlc maatregelen cn noodzaakte de bewoners het bovengedeelte van den ter eere van het keizer lijk paar opgerichten triomfboog weg te nemen. VENRAY, 6 Juni 1891. Maandag is door de Garnizoens Voediugs- Gommissie te Venlo, behoudens goedkeuring van den Minister van Oorlog, aanbesteed de levering van aardappelen ten behoeve van de menages der troepen te Vonlo in garnizoen, voor het tijdvak van 15 Juni tot 1 November 1891. Ingekomen waren 3 biljetten als: van J. Eikel berg te Maasbracht ad f2,89; J. \V. Ebus te Venlo ad f2,68 en G. Seelen te Venlo ad f2,58 allen per hectoliter. Aan de laatste is dc levering voorloopig toegewezen. De uitslag der verkiezing van de Pro vinciale Staten, Maandag te Venloo gehouden, was als volgt: Aantal kiezers 1G32. Opgekomen kiezers 1511. Uitgebrachte stemmen 1513. Ongeldige stembriefjes 2-1. Ingeleverde stembriefjes in de gemeenten: Aroen en Velden (L02 kiezers) 100; Boezel (85; 80; Broekhuizen (47) 43; Grubbciivorst (90) 8G; Helden (1GG) 158; Kessel (75) G7, Maasbree (258); Baarlo G2, Blerik 108, Mausbreo 72; Tegelen en Belfold (120) 112; Venlo (689) 625. Uitgebrachte stemmen op de hoeren: L. graaf Wolff-Metternich to Areen 764, Ch. Houbcn, burgemeester vail Venlo 726, zoodat do heer graaf Wuifl'-Melternicli gekozen is. Vele pelgrims uit het naburig duitsch dorp Walbeek steken jaarlijks o;> de bedevaart naar Boxmeer te Well de Maas over. Dit jaar bad op 11. Sacrameuls-Zondug Albert Verhulsdonk voor den 50e keer aldaar de kostbare reliek van den bloedvlekkigen Lijf- dook gaan verecren en zijne devotie voor bot 11. Bloed betoond, waarom een jubëlkroon zijne slapen sieide. Vol ijver bracht de pel grim jubilaris onder gewoonte een bezoek aan de kerk te Well en vertrok wederom te voet naar Walbeek. Naar wij uit gocdo In on vernemen, zul- Hli. MM. do Koningin en de Koniiigjn-Re- gontos. in September a. s. het Zuiden van Limburg, o. a, Maastricht en Valkenburg, bezoeken. HH. MM. kunnen van eene hartelijke en geestdriftvolle ontvangst verzekerd zijn Dat er nog veel verkeerde begrippen heersclien, bleek ook dezer dagen te Kessel weder, toen men, na het lijk van den zich van het leven beroofd hebbenden bakker uit den strik gedaan te hebben en de dood was gecon stateerd, dat lijk op nieuw weder in den strik deed tot dat de politie verscheen. Naar wij vernemen heeft de beer mr. A. Verheijen van Estvelt. kantonrechter te Box meer, zijn ontslag genomen als lid der Staten van Noordbrabant. Volgens het verslag der Kamer van Koophandel te Eindhoven over 1890 valt er omtrent handel, scheepvaart en fabriekswezen niets noemenswaardig te melden. Nog steeds blijft de Kamer het betreuren, dat de Regee- ring het vrijhondelstelsel handhaaft. De ar beidswet wordt, wat den werkman betreft, een drukkende wet genoemd. De bierbrou werijen bleven achteruitgaan. Aan accijns werd nu slechts f7291,12ija betaald tegen f8165.72 in 1889, terwijl deze m 1882 nog f 16450.38 bedroeg, alzoo oen vermindering van ruim 50 pCt. in 8 jaren. Maandagmorgen iu de vroegte vond een werkman te Ridderkerk aan den Ki uisweg bij den Kievitsweg een man dood liggen. Spoedig werd de veldwachter De Waard van Bolnes gebaald, en toen bleek, dat die man zich in den afgeloopen nacht door middel van een revolverschot van het leven had beroofd. De revolver luid hij nog in de rechterhand. Üp het lijk vond de veldwachter een zilveren horloge drie centen, 2 brieven en 2 Duitsche spoorkaartjes. De man, vermoedelijk een Duitsciier, was naar gissing 40 ii 50 jaar oud. Te Leersum wierp een koe van den heer J. Van de Geer, die plotseling hoorndol werd, zich op zijn geleider, slingerde deze op hare horens de lucht in om hem daaina ernstige kneuzingen aan de borst toe te brengen. Zullen we oen duurder pijpje rooken Te Hcteren en Randwijk (Over Betuwe) circuleert ter ondertekening een verzoek schrift aan de Tweede Kamer, waarin dooi de aldaar wonende tabaksplanters verzocht wordt om op den uivoer van buitenlandsclie tabak inkomende rechten to hellen, teneinde zoodoende verbetering te kiijgen in den tieu- rigen toestand, waarin de tabaksplanterij ver keert. Ook uit do gemeenten Beiumel cn Val burg is een dergelijk adres verzonden. Van bot eiland Tessol zijn in de afge loopen week met vier veustoombooteu en eemgo tjalkschepen weer 719U lamineren verscheept, die moerendeels 'iia.tr de Leidsche markt werden avonden. In het geheel zijn nu rcoJs tytjQ lammeren uitgevoerd. Men deukt dat"*-.*::!- nog SÖüO afgeleverd moe ten worden, alvorens de geheele voorraad op geruimd is. Esn onvrijwillig deserteur Een Nederlandsch matroos was te Singa pore uitgeweest met eenige Engelsche kame raden, die heindes avonds in beschonken toestand mede namen naar huti schipToen hij des morgens wakker werd bevond bij zich op vreemden bodem in volle zee. Tegen wil en dank was bij dus deserteur en moest hij raeèvaren. Zoodia hij echter te Rotterdam aankwam, beeft hij zich bij de militaire au toriteiten aangemeld, en daar men verzach tende omstandigheden in aanmerking nam, is hij slechts veroordeeld tot 2 maanden militaire gevangenisstraf. l'e Tilburg hebben zich reeds 563 ge vallen van mazelen voorgedaan, waarvan velen met doodelijken afloop. Het Paleis op den Dam, te Arasterdam, wordt voor de ontvangst van den Duitschen keizer en de keizerin in gereedheid gebracht. H. M. de Koningin Regentes kan hunne kei zerlijke Majesteiten in het Paleis waardig ontvangen. De tioonzaal is weder geheel ge restaureerd cn is eenvoudig maar deftig ge meubeld. In de groote eet galerij zag men dezer dagen de Vorstelijke tafel gedekt, waarop de prach tige monumentale zilveren tafelstukken, van de Haarlemmerpoort en den slag bij Nieuw- poort bewondering wekten. Het Paleis bevat een schat aan zilverwerk, b. v. 8000 zilveren couverts. In bot paleis te 's-IIage zijn schatten aan tafelservies, zoowel iu goud als zilver. Deze zijn bijeengebracht uit de hofhoudigen van wijlen Koningin Sophie, de beide overleden prinsen en prins Hendrik, De maaltijden ten Ilove werden in bet Pa leis bereid. .Men kan zich voorstellen wat de kosten daarvan zijn, als men weet dat er da gen zijn geweest, waarop voor f 700 aan le vende bloemen op tafel stond. De koninklijke tafel bood dan ook een schitterenden aanblik, door den deftigen toon van het dof zilver. Dat de Hollaudscbe bewerking van vlas ook in bet buitenland gunstig wordt beoor deeld, blijkt uit liet feit, dat thans vlas uit Ierland wordt- gezonden om bier te l inde be werkt, te worden. Voorloopig is de lieer C. Van Dijk te Oud-Beierland daarmede belast. Do 13 jarige zoon van den lieer V. E., te Breda, die met anJere jongèns op een afge-. legen plek was gaan zwemmen, is daar ver dronken. Zijn lij A is opgevischt. Men schrijft uit Apeldoorn dd. 1 Juni: Hedenmiddag hadden Apeldoorn's ingezete nen bet genoegen, voor de eerste maal na den zwaren rouw Hll. Majesteiten in rijtuigen door het dorp en omstreken to zien rijden. H. M. de Koningin zat met miss Winter in een open rijtuig, en H. M. de Koningin-Re gentes bevond zich mot H. K. H. de hertogin van Saksen Wei mar Eisenach in een ander rijtuig. Beide rijtuigen waren met twee paar den bespannen. Sedert oenige dagen vertoeven to Amster dam een groot aantal uit Rusland verdreven Joden, die grootondeels in logementen in dc Anthonie-Breéstraat en in de Warmoesstraat een onderkomen hebben gevonden. Hun aan tal wordt op 200 geschat. Schamel zien zij er allen zonder uitzondering uit en de meesten konden niets van hun eigendom in Rusland redden, maar vol goeden moed begaven zij zich naar Noord-Amerika, teneinde daar eon nieuwen werkkring lo zoeken. Wij hebben eenige van deze verdreven Is- 'raëlietcn gesproken zegt hot H bi. en hun de redenen gevraagd, waarom zij Rusland moesten verlaten. Zij klaagden met over lichamelijke mishandeling, maar allor klacht kwam hierop neer, dat hun door de Russische regeering het loven eenvoudig onmogelijk werd gemaakt. «We kunnen ons brood niet verdienen zei er een «we moeten toch een stoel heb ben om op te zitten en een bed om op te lig gen, maar niets wordt je daar gegund." Daar had je b. v. een zekere Hirsch uit Wilna. Hij is in Rusland geboren en had er 40 jaren gewoond, maar nu moest bij weg, omdat bij zijn brood niet meer kon verdienen. Een zijner zonen was naar Amerika gegaan, zonder hiervoor de noodige vergunning te hebben aangevraagd, en hiervoor werd den vader een boete van 300 roobels opgelegd. Het geld was niot voorbanden en daarom werd zijn huisraad en al wat hij bezat weggenomen. Iets verdienen was onmogelijk, want zelfs zei hij mogen Joodsche kleermakers niet eens met de machine werken, allen mogen alleen met de hand werken. Ik moest toch eten en daarom schreef ik aan mijn zoon in Amerika. Hij zond mij reisgeld en nu ben ik met mijn vrouw en 4 kinderen op weg." »En gij werd een ander gevraagd van waar komt gij?" «Uit Kaminitz. Ik woon al 50 jaren in Rusland en ben behanger van mijn ambacht. Een der maatregelen, waardoor de Joden wor den getroffen, is o.a. de bepaling, dat ieder moet teruggaan naar de plaats, waar hij ge- linten is. Dit, werd ook mij gelast, maar ik ben geboren in een klein dorpje, waar ik toch als behanger niets te doen zou hebben. Er bleef dus niets anders over dan het land te verlaten." Deze man had eene vrouw en zes kinderen bij zich, benevens een schoonzoon, de man zijner oudste dochter, ook deze echt was met vier kinderen gezegend, zoodat het geheele gezin uit 12 personen bestond Van eeu bloed verwant uit Amerika had de vader reisgeld gekregen on nu gingen zij ook naar de nieuwe wereld. Een als heer gekleed persoon kwam dezer dagen een tapperij binnen in de straat en zei onder eenigszins geheimzinnige bewegingen tegen de viouw des huizes -Juffrouw, ik wil me anders niet in eens anders zaken mengen, maar weet u wel datje man daar in den sigarenwinkel met dc juf frouw staat te kallen «Wablief?" «Nu 't zijn mijn zaken niet, ik wilde u alleen maar waarschuwen, dat «Maar me'n goeie ratin ik ben alleen, an ders".... en de oogen van de vrouw fonkelden van toorn. Nu als 't anders niet kon, meneer zou wel even oppassen, 't was vlak bij. Moedor en vrouw bozweek voor de ver zoeking, ging op een drafje naar don sigaren winkel cn zag niemand anders dan den beer des huizes, die kalui aan de post van de deur stond met liet Nieuwsblad in zijn hand. «Hebt u me man ook gezien «Jawel, tien minuien geleden ging hij bij S(barbier) in huis." Op een draf naai den barbier, daar kwam juist de misdadiger de deur ui', met zijn zakdoek het schuldig go- laat afvegende. «Jij hebt juffrouw v. D. gezoend, huiche laar, je bent zoo lief niet als je der uit ziet." Do woordenvloed van moeder dc vrouw werd gestuit ddfer de vol verwondering gc- uito vraag van haar echtvriend: «Zeg, Lien! heb je soms et lirium, ik heb een kwartier moeten wachten bij den baard schrapper." Volkomen opheldering kreeg het tweetal toen zij, in do tapperij terugkomende, den iii- lichter verdwenen vonden en met hem een stol maten, twee koperen trechters en een geldbakjc met f 9,75. De nieuwste uitvinding van Thomas Edison is de kinetograaf. Dit merkwaardig instrument verbindt de photografle aan den phonograaf, zoodat men met behulp daarvan, in zijn huiskamer gezeten, niet alleen do opera kan hoorei), doch tevens een getrouwe photografle van seconde tot seconde op een scherm voor zich krijgt van het tooneel, de acteurs en actrices. I)e kinetograaf moet zoo getrouw zoowel de scène, den zang of de mu ziek weergeven, dat iedere houding, elke ver trekking der gelaatsspieren zoo duidelijk mo gelijk wordt waargenomen. Zelfs heoft Edison kinetografen doen samenstellen, die het too neel op de werkelijke grootte op het doek brengen. Nog een middel tegen verflucht, alsook tegen de nog onaangenamere lucht van bedor ven styfsel in nieuw behangen kamers is hot volgende. Men plaatst in het geverfde of behangen vertrek een emmer, driekwart gevuld met water, eri laat op dat water zakken een arm voi versch paarden- of koeihooi (geen half be dorven pakhooi). Het hooi moet niet onder 't water gedrukt worden, doch los er op gelegd wordenlaat men een en ander liefst in de gesloten kamer een dag of vier vijf staan, dan is elke onaan gename odeur van verf en plaksel verdwenen. Aan Heeren Kiezers van Leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in het Hoofdkiesdistrict Venlo. öp den 0 Juni aanstaande zal over het ge heel e land de gewone periodieke verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal gehouden worden zeker wel voorna melijk onder de leuze Vöör of tegen de legor- wet". Onze afgevaardigde de Heer Mr. Leo pold Haffmans heeft zich immer als een der heftigste bestrijders dier noodlottige wet doen kennen, en beeft Z.E.Ab. hiermede ongetwij feld gehandeld naar den zin van de overgroot© meerderheid der kiezers van het hoofdkiesdis trict Venlo, welligt van geheel Nederland. Om nu openlijk te toonen dat het aftredend lid in ons district de Heer Mr. Leopold Haff mans met zijne bestrijding der gehate legerwet geheel in den geest en naar den wensch van zijn kiezers heeft gehandeld, zou het hoogst wenschelijk zijn dat onze genoem de vertegenwoordiger met een zoo groot mo gelijk aantal stemmen herkozen werd. Im mers de vurige militairisten zouden anders kunnen beweren dat de kiezers in het District Venlo niet zoo afkeerig van de geraeldo on gelukswet blijken te zijn als hun afgevaardigd© dor Tweede kamer zich betoond heeft, anders waren ze wel beter tot zijne herkiezing opge komen. Om dit nu te voorkomen en een open baar blijk te geven dat de kiezers in het Dis triet Venlo met hun ouden vertegenwoordiger in zijne bestrijding der legerwet ten volle in genomen zijn en dat Z.E.Ab. ook in alle an dere opzichten immer bewezen heeft de belan gen van het District niet alleen, maar van het geheele land naar behooren te kennen en op de meest krachtige wijze te kunnen verdedi gen wordt den Heeren Kiezers dringend aan bevolen aanstaanden Dinsdag getrouw ter stembus te gaan en eenparig te stemmen op liet aftredend lid de Heer Een groot aantal Kiezers van Venray en Omstreken. Venray, 5 Juni Aangevoerd 1775 halve kilo's Boter. Prijs per halve kilo 44 a 53 cl. Horst5 Juni Boter per halve kilo 43 a 53 ets. Aangevoerd 1080 halve kilo's. Venloo29 Mei Boter per 1/2 kg. 48 Èt 51 ets. Biggen aangevoeva 191 per stuk 9 a 10 fr. Well, 2 Juni Boter per halve kilo 52 a 56 ets. Aangevoerd 177 -lalve kilo's. Vierlingsoeek, 2 Juni Boter per halve kilo 08 a 50 ets. Blittersioijck 2 Juni Boter per halve kilo 50 58 ets. Sarabeek2 Juni Boter per 1/2 kilo 42 h 56 ets. Maandag morgen waren op do. kalveren en varkensmarkt te Nijmegen aangevoerd I860 biggen. 70 vette varkens, 23 schottel. 4 vette kalveren, 25 nuchtere kalveren De prijzen waren: biggen f Sa f 9 per stuk vette varkens 21 a 23 ct. de 5 ons, schotte- lingen 17 a 18 gld. per stuk, vette kalveren 24 a 25 ct. de 5 ons, nuchteren id. f 5 a 10 per stuk. •■^msmasammM^n»saisssasas=^&^B!SMËaxeK^^S VENRAY Van den 30 Mei tot den 6 Juni 1891,

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2