Buitenland. Frankrijk Duitsehland NeoTlaiul Koningin Wilhelmina Gemengde Berichten ins.ir attns wat men veikoopon kan wordt gnslacht, waaronder magere die ren van 40 tot 45 Uilo levend gewicht. De reden hiervan ligt in den hoogen prijs van het graan bij de lage prijzen van liet spek, zoodat het bepaald schadelijk is om varkens te houden, terwijl er alle kans bestaat dat het graan duur zal blijven. Ten opzichte van dn varkens zal ech ter na eentgen tijd do reactie volgen. Velen houden op om nog langer var kenslokker te zijn en varkens te mesten, en dan ligt het voor de hand, dat do vraag van inlandsche consumptie straks het aanbod verre zal overtreffen en dat de vette val kens dan zeer duur moeten worden. Wellicht volgt op het tegen woordig uiterste het tegengesteld uiter ste, vooral als do varkensziekte dit jaar weer in hevige mate woedt. Ziedaar vreemde omstandigheden, die wij beleven. Nog iets komt daarbij. Vele jaren heeft men geleeraard: verander uw bouwland in groenland en langzamerhand is moil daartoe overge gaan. Mocht echter het koren in prijs stijgen van 't vee, dan zullen ongetwij feld binnen enkele jaren talrijke bunders groenland wear tot bouwland gemaakt worden. Onder gewone omstandigheden is het op dit oogenblik in allen gevalle niet aan to raden om nog bouwland in groenland te veranderen. Z. Km. kardinaal Rampolla hoeft aan don -aartsbisschop van Kamerijk. geschreven dat ■de IJ. Vader niet bijzondere blijdschap ver nomen heeft de heldhaftige zelfopoffering van pastoor Margerin tijdens het oproer te Four- mies. Ret voorbeeld van abhé Margerin, zoo vervolgt de kardinaal, zal voor de Fransche geestelijkheid een nieuwe aanmoediging en een nieuwe spoorslag tot die toewijding aan Let algemeen belang zijn, waardoor zij steeds heeft uitgeblonken. Derhalve verzoekt de II. Vader, dat de aartsbisschop 's Pausen wel verdiende gelukwenschen aan dien edelen priester overbrenge en hem tevens den Apos- tolischen Zegen verleene. Dezen brief aan den pastoor 'opzendende, heeft de aartsbisschop bent tevens benoemd tot kanunnik honoiair van het metropolitan» kapittel van Karnei ijk. Do werkstaking onder de koetsiers en conducteurs der Omnibus-maatschappij te Parijs is uitgebioken. De werkstakers heb ben de paarden van den westelijken tramweg, die bloven rijden, afgespannen. Verscheidene personen zijn wegens het maken van inbreuk op de vrijheid van arbeid gerat. Het omnibusverkeer staat zoo goed als slilt ofschoon bot anders een drukke dag zou zijn geweest wegens de wedrennen. Bij de wacht kamers staan groepen werkstakers, die, door liet gepeupel geholpen, do nieuwe koetsiers van de estrado sloepen, dc paarden uitspannen en de riemen doorsnijden. Velen hunner zijn ontnomen worden bij dacht aan hot, kind, dat bij zijne dochter noemde, dat kind, zijne vreugde en wellust, en ook aan God, die in Zijne oneindige goedheid alles ten boste zou schikken. Eindelijk naderde de zoolang gevreesde dag, en reeds vroeg begaf zich de hoer Verdenne naar het gerechtshof. In zijn geest kwamen verschillende gedachten op, toen hij de rechts zaal binnentrad, waarin de uitspraak zou plaats hebben, toen zijn oog op de weduwe Walters viel, die niet verro van baar advocaat, met een Mij en vroolijk gelaat zat, zich zeker wanende van de overwinning. De zitting nam 01*11 aanvang, en de getuigon worden aobtervnlgoiis opgeroepen. Margare- t'.ia Weilers verscheen het eerst, en hield do juistheid der feiten vol, zooals zij ze reeds vroeger had beschreven. Zij antwoordde zon der eenigon schijn van twijfel of onoprechtheid op de strenge vragen van den president; en daar zij. door den dood van baron man, do eenige belangrijke getuige was in de aan hangige zaak, nam weldra do advocaat van vrouw Wattors hot woord. Hij schetste mot lovendigo kleuren den toestand van do onge lukkige vrouw, hot eenige goed, dat zij op aarile bozat, tgrugeisrhcndc. hetwelk lina.i itüor een schuldig vergrijp van den kant der weduwe Weilers ontnomen was; lintje hoop nu slechts vestigende op do rechtvaardige uit spraak der rechtere en de wijsheid der wet, die zij met vertrouwen ingeroepen hadhij toonde -vervolgens die moedor, verouderd vóór haxen tijd, door de zorgen cn moeilijkheden, met angst den uitslag van het vonnL afwach tende, dat huur Ouden dood of hot loven zou op 't Bastille-plein gearresteerd, waaronder de president van liet ^y're-comitó. Men zegt dat reeds 20 paarden uit de stallen zijn ge stolen. Mgr. v. Hefole hoeft te vergeefs bij liet Min.sterie van Keredicnst toestemming tot de vestiging van eenige monniken-kloosters aan gevraagd; die toestemming is geweigerd ge worden uit louter moedwil, zonder eeuig beroep op wet of grondwet. Door de grond wet van 1802 is liet recht tot vestiging van kloosters erkend. Van vestiging flor orde van de Jezuïeten was bij de aanvrage des bis- schops geen sprake, omdat de Rijkswet als nog bet verblijf in Duiisehland aan die Orde ontzegt. I)o katholieke pers is zeer verbolgen over liet besluit der regeering en het laat zich aan zien dat de tegenwoordige spanning^ leiden zal tot de vorming eener Centrumpartij in den Wurtemberger Landdag, gelijk in Baden. Van den in aanbouw zijnden toren der St. Anna kerk te Munclien is de ijzeren kraan, waarmede men steenblokken opbcesch, door een stormwind van hare plaats gerukt en door het dak in de kerk gevallen. Slechts éön por- soon is daarbij omgekomen, een werkman die verpletterd tusschen de daken van middel en zijbeuken lag. Zijne drie kameraden kwa men met den schrik vrij. Evenzoo een beeld houwer, die bezig was met het beitelen van ceu St. Annabeekl, toen het ijzeren gevaarte door bet gewelf sloeg, liet hoofd van liet gips model wegnam en naast hem op den grond ploft 0. Op het station Kirchlangern is een per sonentrein uit Osnabrück met een extratreiu van Carré in botsing gekomen. Vier personen zijn gedood, vele anderen gewond. De waggon, waarin de familie Carré zat, toen de treinen tegen elkaar reden, werd over den condueteurswagen tegen den tender ge schoven en daarna over den kop langs de hel ling naar beneden geworpen. De directeur Carré werd uit den wagen geslingerd en be kwam kneuzingen aan den arm, de knie en liet gelaat. Mevrouw Carré werd verpletterd en was reeds overleden toon*zij gevonden werd. Do oudste zoon en de drie andero kin deren van den lieer Carré zijn licht gewond. Een jongetje van twee jaren viel onder de bank en bleef ongedeerd. Van liet personeel zijn 17 gewonden in bet ziekenhuis te Hannover opgenomen. Amalia Wolff een zesjarig meisje lag op sterven. Hare moeder, de danseres, is ernstig gewond. Do schoolri.ideres Mary Grotlie heeft beide been en gebroken; hare kunstzuster mej. Adams een been en haar kaakbeendo .heer.., .X.-,equoc- {-*• >•£>■"*•-' J- *7ffnirricJ o'nTvfilg kne'UZlil- gon aan borst en hoofd; de lieer Pohlman, clown, werd geschroeid door den stoom van de locomotief. Twee balletdanseressen ontvingen ernstige wonden aan de beenen, mevrouw Persinger, wier echtgenoot aan den circus verbonden is, brak bet scheenbeen en bezeerde zich 0. a. aan bet hoofd. I)en secretaris, den heor Iiabe, wei den beide armen ontwricht, de gymnasten, die deel uitmaken van de groep-Carpini en eenige andere leden van bot gezelschap wor den gewond. Het lijk van mevrouw Carré is des nachts te Hannover aangekomen. De trein was samengesteld uit een bagaga- wngen. een rijtuig eerste en tweede klasse, een rijtuig tweede klasse, een rijtuig derde klasse, aelit paarden wagens en negen goedo- gevon, dat baar eigen bloed haar zou ontnemen of teruggeven, bet kind, dat zij met smart, maar inct vertrouwen in de banden dor lief dadige bewoonsters had achtergelaten. Na nogmaals met nadruk op do billijkheid van den eiseh gewezen te hebben, eindigde bij, terwijl de arme weduwe hare tranen niet weerhouden kou, gedurig de woorden lier- halende: «Mijn kind, mijne lieve dochter!" De advocaat van de lieer Verdenne nam nu onder weinig aanmoedigende omstandigheden bet woord, doen steunende op de wet, op de burgerlijke akten van overlijden en begraven, verzocht bij den rechter, deze romantische zaak niet naar de gevoelige motieven van zijn collega te beoordeelen, maar naar de strenge regelen der wet en der rede. Wat hem betrof, ook bij zou kunnen werken op hot gevoelig gemoed door eenc achtbare familie voor te stellen, en ceno jonge moeder, allen eerbied waardig, overgeleverd aan de ijselijksto on zekerheid, ineenendo dit oen vonnis haai' lieur kind, bet doel van baar leven, do hoop van hare toekomst, het kind, waarin zij reeds al de erfelijke deugden van haai edel huis zag voortleven, zou kunnen ontrooven. Vorder de zaak meer grondig uiteenzettende, be schouwde hij de voorstelling van Margnretha Weilers als leugenachtig, die als vrouw en moedor de zxvaklioid en eigenliefde had willen vleien, en nu had Olijven volhouden, in do hoop, dat. eenc rijke familie haar stilzwijgen met goud zoude knopen. Hij beklaagde vorder do weduwe Waf Iers, cn wierp op de pleeg moeder al do verachting, die ieder moest, ge voelen, welke ook zijne zienswijze in de onder werpt'! ijk e zaak was. reuvvagens, wanrvjmjaatste gesloten. Mevrouw Amalia ré. geb. Salamonsky, was ongeveer 40 jioud. Haar lijk is te Hannover voorloopiggezct geworden. Van de beambten i't een drietal den dood gevonden. De stoffipellmeijer, de conduc teur Michel hier en controleur Dierking. Dc laatste was te Ihabrück met den trein meegegaan om vroegte Hannover te komen. Zijn door midden plen lijk hing over den tender. In den wagen die ter dien van de familie Carré, en die, gelihierboven gezegd is, op den kop stond, wasuu één slachtofferhet ongelukkige meisje.artha Krijger, dat juist dien dag gcëngngei was. In den derden personenwagen had schok alleen mevrouw Ciotti, die in de iste coupé zat, met een eukelbreuk getroffen Do stationehenange, die te gelijk bu- reel-ist der plaatskaan, telegrafisten lading- meester is, had jut een plaatskaartje afge geven, toen hij on?3t perron kwam en het sein voor den trqfcarré op veilig stelde. Deze reed nu het (placement op, doch cor do wissel hereilct w, liep de gewone trein, welks machinist sl&ts door een spoorweg arbeider gewaarsclnjtl was, met volle kracht tegen den met rangren bezig zijnden trein- Carré van 44 assen, 'eide hebben dus schuld, én de chef, die tegene voorschriften handelde (want de extratreinjmd moeten wachten) en in hechtenis genome is, èn de machinist van den gewonen trein dj in 't geheel niet remde en zonder de botsing jet zijn trein ver voorbij het station zou zijnpekomenhij is thans voortvluchtig. Ook is een dei' ooiyken van het ontzettende ongeluk, dat ditmaal in den extratrein ter- de locomotief de wagens le, 2e mi en eerst daarna de de veewagons met de s. Ware do trein anders ineengezet, dan zomin slechts eenige paarden, die er nu goed zijn trekomen, overreden zijn. stond achter en 3de klasse voh goederenwagens er paarden van het circ VENRAY Door H. M. de II. M. de Koningin 30 Mei 1891. oningin is f 150 en door Regentes f 100 geschon ken voor de werkelrv ze arbeiders van de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen, te Amsterdam. Donderdag avond addon wij het genoegen, op de Groote Markt dhier, onder' de heerlijke kastftfijebloesom, ou/ja Fanfaro -Euterpe" te anhooren. Schoon waren de gekozen stuk ken; geen wonder dan ook dat even als altijd oen talrijk publio^vwas vertegenwoordigd. voor don Directeur en werkende leden koes tert, die h'erdoor hunne moeite ruimschoots beloond zien. Door de maréchaussees to Horst is we gens het te laat in de herberg vertoeven pro ces-verbaal opgemaakt tegen 23 personen, waaronder degemeenteveldwachter. Met de zomer dienstregeling der spoor wegen zullen te Venlo 46 personentreinen aankomen en 10 vertrekken. Woensdag nacht omstreeks 12 uur ont stond brand te Blerick bij dc.11 bakker Scho ven. Het perceel is uitgebrand de omliggende huizen zijn gespaard gebleven. I)e brandweer- was ter plaatse Een brandweerman, zekere Kespen is onder een omvallenden muur ge raakt en was onmiddelijk een lijk. Na het einde der pleidooien, vcreenigde zich het hof, om te overwegen wat het als recht voorkwam, en na lang beraad bekrach tigde het een vonnis, waarbij Agnes in het bezit barer ouders verbleef, elk recht aan do weduwe Walters werd ontzegd, en deze ver oordeeld in de kosten van bet proces. De arme vrouw moest zich bij herhaling den uit slag door haar advocaat laten mededeolen. Toen zij 1111 begreep, dat eene veroordeeling baar getroffen bad, viel zij in zwijm cn raakte geheel luiten kennis. De lieer Verdenne, daarentegen, haalde rui mer adem, en dankte God voor Zijne goedheid, welke hem opnieuw gebleken was. Vervolgens schreef hij eenige woorden op een stukje pa pier, hetwelk hij aan den advocaat, der arme vrouw overreikte, en verliet in alle haast liet gebouw. Evenzoo ook Margarctlm. die onophoudelijk blootgesteld wos aan de schampere woorden cn verwijlingen van het volk. Gelukkig, gecne veroordeeling lo hebben beloopen, verliet zij onmiddelijk de stad. Er verdiep nog een geruimeu tijd, voordat de weduwe Waiters geheel tot haar zelve kwam. Haar advocaat was, uit medelijden, bij baar gebleven; zij beschouwde lrera met smartelijke» blik en vroeg: «Nu, mijnbeer, is er volstrekt geene hoop meer -Helaas, neen, goede vrouw; liet recht heeft gesproken. li 'or'U vernol'jd. Bij kon. besluit is vergunning verleend tot liet dragen der Orde van den H. Gregorius aan den heer J. A. Oor te Roermond, en van de versierselen van Officier de 1'Instruction aan den ZEw. heer Habets te Maastricht. De heer Aug. Bloemarts, notaris te Gen nep, die bijna een halve eeuw notaris was, de oudste van Limburg, is te Cleve overleden. Hij was een man vol plichtbesef en plichts betrachting, die door velen bemind en door allen geacht werd. Nader wordt gemold, dat het bezoek van don keizer en de keizerin van Duitsehland aan H. M. de Koningin Regentes zal plaats heb ben in dc laatste dagen van Juni of den lsten Juli, en dat laatstgenoemde de vorstelijke personen to Amsterdam wejischt te ontvangen. Het verblijf zal waarschijnlijk twee of drie dagen duren. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat een zwaluwonpaar in de keuken van den heer J. R., te 's Hertogenbosch, zijn nest bouwde tegen den schoorsteen en in do onmiddelijke nabijheid van do plaats, waar de meld al ko kende een groot deel van dcu dag doorbrengt. Door 's nachts een raampje open te laten, vindt hot echtpaar, dat rlon nacht in de keu kon doorbrengt, reeds vroegtijdig gelegen heid om uit te vliegen. Aan het postkantoor, te Utrecht, werd Zaterdagmiddag door een burgerman een postwissel aangeboden, met verzoek om het daarop vermelde bedrag ad f 125 te mogen ontvangen. De postbeambto, tot wien dit verzoek werd gericht, schijnt echter, naar aanleiding eener door hem opgemerkte administratieve afwij king, het zaakje niet te best te hebben ver trouwd, althans hij hield den wissel in en ver zocht den man Maandagmorgen hot geld te komen ontvangen. Do man, die hiermede schijnbaar genoegen 11am, verliet daarop hot postkantoor, waar hij zich echter niet meer vertoonde, hetgeen trouwens maar heel verstandig van hem was, daar men inmiddels aan het postkantoor de zekerheid had bekomen, dat men bij de ad ministratie te 's Gravcnhage, van waar de postwissel heette te zijn verzonden, van niets wist en die wissel dus gebleken was valsch te zijn. Wie de dader is, is nog niet bekend, boe- wel de politie haar best doet hem in banden te krijgen. Te Uden is een vrouw, die uit de kerk huiswaarts keerde, dood langs den weg ge vonden. Pokken! I11 de gemeente Ambt-Almeloo zijn do pok- u,i rvnl.medReieziekte heerscht er in enkele gezinnen. Een bejaard man en een kind zijn er reeds aan overleden E011 droevig ongoval heeft te Steggerda' plaats gehad. De notaris H., was Zondag ten huize van Th. Punter, aldaar, om zaken to regelen. Na afloop dronk men koflie, waarna Punten den notaris uitgeleide deed naar het naburige Ehze. Onderwijl was de 20 jarige dochter bezig, om voor de andere huisger-iooten koflie gereed te maken. Tewijl zij hiermede bezi. was, verwijderden de moeder en een andere dochter zich naar buiten. Toen Punter teruj keerde vroeg hij naar zijn vrouw, waarop de dochter die de koffie bad gezet, zicli naar bui ten begaf om te zoeken. Het land bij het huis afloopende, vond zij op een afstand van pl.m 300 M. in een sloot, waarin ongeveer 11, voet water stond, do lijken van haar moeder en zuster, beide liggende in dezelfde richting Op haar angstgeschrei kwamen buren toesnel len, doch te laat. Men beweert dat'zwaaimoedigheid tot dit treurig geval aanleiding heeft gegeven. Wie staat aan 't hoofd van Neétlands macht Een lieflijk kind, een vrouw! Haar zwakte dwingt met reuzenkracht Tot edele mannentrouw Zoo wijd de vlag van Neëi'Iand zsviert. Wordt, jonge Koningin. Uw naam, d'Oranjenaam, gevierd Door heel uw huisgezin O vrouwenhand, vol zacht beleid, Beur op wie hulp behoeft, Hef op dc zwakken; sterkt en leid Wie groolsche taak beproeft; Wijs ons den weg op zee, op land, Bn/icl ons, landsvricndin O God! bestuur de jonge band. Van Neérland's Koningin- Oranje leev'Vol kracht en glans Blijv' Nederland in stand! En vleclite kunst haar lauwerkrans Om de oude vlag van 't land. God geve ons kracht, Hü geve ons vree.. Maar, dringt een vijand in. De zwaarden springen uit de fcheê Voor Neèrlands Koningin IJhl Dc echte boevenstreek. Te Konstatitinopel zat onlangs een geldwis selaar voor zijn lokaal en had zijn voorhiad aan gouden, zilveren en koperen munt netjes op een tafeltje in zakjes voor zich uitgestald Eensklaps kwam een Armeniër aanstappen en ontwaarde de verlokkende schatten bliksem snel greep hij een der zakken 011 ging er me de aan den haal. Op het geschreeuw van den wisselaar zet ten eenige voorbijgangers den dief na. maar te vergeefs, want dc slimmert liet nu en dan wat van zijn buit vallen en de vervolgers haasten zich telkens om dat op te rapen en in hun zak te steken. Toen do roever in veiligheid was bekeek hij zijn schat en ontwaarde tot zijn schrik dat bij ellendig kopergeld had weggenomen. Den volgenden dag, toen do wisselaar zich reeds over zijn verlies had getroost, kwam de Ar meniër glimlachend 011 het zakje kopergeld zegenvierend ia de hoogte houdend, bij hem en gaf hem zijn eigendom terug; hij vertelde dat hij het -grappige" stukje naar aanleiding van een weddenschap met zijn vrienden had uitgehaald. De wisselaar was erg op zijn schik, te meer wijl de ander hem nog eon geschenk in geld maakte en hij praatte geruimen tijd mot hem. Op het tafeltje stonden wederom twee zakken gevuld met goudstukken. Do Armeniër ver telde dat hij dezelfde weddenschap nogeens had aangegaan en wees op een groepje per sonen die zijne vrienden zouden zijn, welko op de uitvoering van liet kunststukje wachten Op 't zelfde oogenblik pakte hij een zak met oudgeld beet on verdween er mede om nooit terug te komen. Toen de voorbijgangers den dief wilden achterna zetten, riep de wisselaar hen lachend terug en zeide: "Laat hem maar loepen; liet i3 een goede kennis van me, die oen grapje uithaalt om een weddenschap te winnen". Vol vc*t rouwen wachtte de man uren en dagen op den terugkeer van zijn «goeden kennis", maar do Armeniër bleef spoorloos verdwenen. Toen Labouclière nog attaché was aan de Britsche legatie te Washington, kwam op morgen een bezoeker en vroeg op eenigszins plompen toon den minister te spreken. Die is hier niet, zei Labouchere. Dat doet er niet toe, zei de ander, ter wijl hij een stoel nam, dan zal ik wachten tot hij terug komt. Na meer dan een uur gewacht te hebben, sprong hij woedend op en don attaché zijn horloge voorhoudend, riep hij Ik kan hier niet eeuwig wachten. Wan neer komt hij dan eindelijk terug? Ilc denk binnen een week of zes, luidde het kalm antwoord, hij is gisteren naar Cana da vertrokken. 't Wilde niet lukken. In het paleis van "justitie te Antwerpen had Dinsdag jl. een eigenaardig voorval plaats. Een gevangene was door een veldwaclitor in een cel gebracht die op straat uitzag en zag zijne vrouw en dochter voorbij komen. «Dat is verschrikke lijk ora bet te moeten zien," zeide hij. «zou u mij niet een andere cel kunnen geven?" De meewarige veldwachter bracht zijn ge vangene werkelijk in een andere cel, op een binnenplaats uitziende. »'t Is treurig," merkte de gevangene op, «dat. je hier nergens kunt gaan zitten." «Wat blief je," sprak de ander, «cn dit dan?" Zoo sprekende 11am lij op een bankje in een uithoek van de cel plaats. Zoo vlug als de wind snapte de gevangene thans de deur uit, die hij, voor den neus van zijn ontstelden bewaker, sloot, waarna hij het op een loopen zotte. Hierdoor echter werd hij juist verraden, want de portier van 't gebouw die iemand op zoo verdachte wijze beenen zag maken, zotte hem na en kreeg hem te pakken. Als do stoffel dood bedaard was wegge wandeld zou zijn mooie plannetje keurig ge slaagd zijn. Op oone werkliedenbijeenkomst is spra ke van de verschillende rechten, die men nog steeds derven moet, o.a. het recht van ge meenschappelijk bezit. Een der jongere spre kers vooral zong den lof van het Communis me. «Communisme? Wat is dat? klonk het uil de zaal. «Dat zal ik je zeggen," sprak een oud werk man, die tot nu toe gezwegen had. «Zie je die oude kiel lner daar gaat 7.Q' in vier, acht, tien, zooveel stukken als jo maar wilt, en daar heb jelui er ieder éen van. Zie je, toen de kiel heel was, bad ik er ten minste nog wat aan, maar nu hij onder jelui allen verdeeld is, heeft niemand meer iets aan die lappen ik nieten jelui ook niet! Zio je, dat is Communisme!" Dieren op zee. Op eene zeereis worden alle dieren tammer, en zelfs dc wildste schijnen onder den indruk van een gevoel van afhankelijkheid en hulp behoevendheid te zijn. Apen hebben het ge woonlijk erg met zeeziekte te kwaad. Op vo gels hoeft de zee dc uitwerking, dat zij niet zingen zoolang de reis duurt. Hoenders en ganzen vermageren spoedig ea dc hanen kraaien niet.; maar eenden behou den hunne gewone levendigheid cn eetlust. Katten en honden worden op zee zeer on rustig de eerstgenoemdeft worden schuw erf verschuilen zich„ en de laats ten. blijven zoo-

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2