België Frankrijk Engeland Italië Oostenrijk Nederland bedoelde kunstbewerking neme men kristalhelder water. Keu boterkneder is onmisbaar om de boter melkvrij le maken en daarna hel zout door haar heen te werken. Mot geen handen aan boter komen. 11. liet gebruik van fijn, zuiver zout. Op boter voor dadelijke consumtiege bruikte men ftljt pet. zout, op inmaak- boter 5 a 6 pet. Een treurig ongeluk, heeft in den nacht van .Zaterdag op Zondag in een bij Bergen gelegen mijn plaats gehad. Diie werklieden, die aan de wanden van een schacht eenige herstellin gen moesten verrichten, hadden daarvoor een stelling opgehangen, waarvan plotseling de kettingen braken, zoodat de 3 gehuwde werklieden naar beneden storten. Ilun lijken zijn nog niet teruggevonden. De werkstaking sterft uit in het land van Luik, maar in liet Centrum en in de Borinage blijft zij op ééue hoogte en aan de Beneden-Sambre en te Brussel breidt zij zich uit. In de hoofdstad zullen Woensdag de wer kers in hout en in brons en misschien nog anderen, het voorbeeld der metaalwerkers volgen. Met Maandag te beginnen deelt de coöperatieve bakkerij van liet Volkshuis da gelijks tienduizend brooden aan de stakers uit. Lit is zeker niet het eenige wat zij krijgen, maar als men aanneemt dat er niet meer dan vijfduizend mannen zijn, die ieder en dag niet meer dan een frank ontvangen, dan moet er, wil de werkstaking eenigen tijd kunnen aan houden, een bijzonder wel voorziene kus aan wezig zijn. Al duurt zij ook niet lang, tocli zullen haar gevolgen reeds nadeelig genoeg zijn, niet al leen voor de stakers, maar ook voor den kleinhandel in liet algemeen. Na eenige meetings hebben zich te Brus sel verscheidene bendon op den openbaren weg gevormd, maar zij werden dadelijk door de politie uiteengedreven. Daarna hebben zij zich opnieuw aaneengesloten en zich begeven naar het Beursplein en Rue du Midi. Eene brigade politie voerde een krachtige charge uit bij de beurs; de troep ging toen uiteen. Pater Audriflet, oud-aalmoezenier predikte op Palm Zondag te Saiut-Sevcr. Hij zeide o. a.: «Het godsdienstloos onderwijs ,\eidt tot den, 'ondergang van liet Christendom en van allo geloof. Men spreekt van onpartijdigheid; maar dat is niets dan leugen en bedrog.. Eu nu, broeders, als de vrijmoedigheid van mijne taal mij het apostolisch geluk bezorgde van gevangenisstraf, zou ik met Gods genade mijne ketenen met meer fierheid dragen dan gij. dames, uw gouden armbanden. De vrees achtigheid van sommige katholieken heeft de aanslagen der vijanden van het geloof tegen de zielen onzer kinderen aangemoedigd. Wan neer men drie bisschoppen, een half dozijn hooge geestelijken, eenige dozijnen priesters voor hun geloof in de gevangenis wierp, dan zou Frankrijk de oogen openen en zich pogen te redden. Ik heb mijn geweten verlicht eii mijn plicht gedaan. Nu is liet aan u, broeders, den uwen te doen. Uw plicht is het aan iiet hoofd van uwe goede werken het godsdienstig onderricht te plaatsen, en op te staan om uwe rechten te verdedigen, maar in de gehoorzaamheid en eenheid, maar voorzichtig en moedig. Uwe plicht is het te bidden en te spreken, te han delen voor Frankrijk, voor onze kinderen en voor God.'" Daar klinkt de geest des apostels, de kracht van den belijder uit die woorden, een geest en eer. kracht, die God meer weten te gehoor zamen dan dc menschen, die heilig verzet weten te bieden tegen schandelijke wetten. Maar er waren spionnen aanwezig. iJieuzelfdon dag werd ecne aanklacht ingediend door eene vrouw, o schande! door de leeken-on- derwijzeres, die later als bezoldigd getuige tegen den priester optrad. Met opgeheven hoofde, zijn goed geweten bewust, treedt de jater voor den rechter en in eene krachtige dialoog, do tijden der Chris tenheid waardig waarin een Tertullianes de stem tegen liet oude Heidendom verhief, wordt voor de rechterlijke tafel gevoerd. Ziehier een gedeelte: De President: Hebt gij de wet op liet on derwijs aangevallen? (diepe stille in de ver gaderzaal. Pater d'Audiffret: Mijnheer de president, ik sprak in het algemeen, en van het hooge standpunt, waarop ik geplaatst ben, op de eenige wijze, die een man van karakter past. Ik heb met alle kracht het godsdienstloos on derwijs gelaakt, dat ik nooit anders genoemd heb dan een onderwijs zonder God. Bovendien, mijnheer de voorzitter, ik ken geen wet die tegen de wet isj ik erken nooit een menscbe- lijke wet. die in stiijd is met de goddelijke wet. De goddelijke wet beveelt mij te spreken zooals de bisschoppen, zooals Leo XIII, zoools onze Heer Jesus Christus, (op dit oogenblik wees de beschuldigde, bezield door een heilige verontwaardiging, op het kruis beeld dat in de raadszaal hingf gesproken heb ben, en die door de mond van den apostel Petrus tot de machten der aarde gezegd heeft: Oordcel zelve of men den menschen meer moet gehoorzamen dan God! (beweging op de tribune.) Do President: Maar het bewijs, dat gij zelf erkent schuldig te zijn aan het aanvallen van de Fransche wetgeving, is gelegen in de woor den, waarmede gij uwe rede besloten hebt -Mijne broeders, indien de vrijmoedigheid, waarmede ik gesproken heb, mij het aposto lisch geluk van oen veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf verschaft, komt het mij voor, dat ik mijne ketenen met evenveel rechtmatige trots zal dragen, als gij, dames, uwe gouden armbanden thans draagt." Pater d'Audiffret: Het is waar, dat ik aldus gesproken heb, en ik dank u, mijnheer de president, dat gij mij hieraan hebt willen her inneren. want van al het gesprokene is het juist datgene, waaraan ik hot meest waaide hecht. Wat zoudt gij zeggen, mijnheer de presi dent, indien ik hier, even als eenigen lijd ge leden in een andere stad, gezegd had, spre kende over de echtscheiding: «Vloek en schande over een wetgeving en over wetge vers, die zulk een schandelijke goddeloosheid hebben ingevoerd.'-' En toch, daar waren tal rijke toehoorders, waaronder ambtenaren, die zich geen van allen door mijn taal boleedigd gevoelden. Ik voegde er bij: »lk wacht, tot dat men mij onthalze voor ik het verzet togen deze goddclooze wet nalaat." Wilde ik nu zeggen, dat men mij in werkelijkheid zou ont halzen? (gelach). Niemand zal dit voorzeker gelooven. En indien iemand op de letterlijke uitvoering aandrong, zoude ik hem vragen: «Welk idee hebt gij u van ons land gevormd?"' Wilt gij dan hebben, dat Europa zeggen zal, dat de Fransche wetgeving de moorde nares van de vrijheid des woords is?. Eu wel juist- op een tijd, dat gij zooveel spreekt over eendracht en verzoening! Op een tijd, dat de regeering van hot Protestantsche Duitscliland aan de Katholieke Kerk do vrijheden terug schenkt die haar een oogenblik zijn ontnomen geweest! Wilt gij ons bij toeval jaloersch maken op Duitscliland? I)it fiere woord maakte een onbeschrijfelij ke» indruk op de aanwezigen en ook op de rechters die de uitspraak veertien dagen uit stelden, ongetwijfeld óm bevelen uit Parijs af te wachten. In de Chineeseho koopstad Wuhu hebben oproerlingen het katholieke missiehuis in brand gestoken zoomede andere eigendommen van Europeanen vernield. De Europeanen vonden een toevlucht op booten in de rivier. De Ëngeisch'e kanonneerboot Inconstant heeft zich derwaarts begeven. Ook de Duitsche regeering wil zich met deze zaak inlaten, nu mgr. Anzer, apost. vie. van Zuid-Sjantong, zijne missie onder Duitsche bescherming heeft gesteld. De Encycliek over de sociale qumstie is Maandag avond in de Osservatore verschenen. Mgr. Jacobini volgt mgr. Vannutelli als nuntius te Lissabon op. In het Consistorium van 4 Juni wordt ook mgr. Gruscha (Weenen) tot kardinaal benoemd. Uit Corfu luiden de tijdingen over de joden vervolging treurig, cn daar volgens berichten uit Triest de woedende menigte reeds ver scheidene huizen had geplunderd en een aan tal joden doodgeslagen, zonder dat de Griek- sche regeering ook maar iets doel om aan dien toestand een einde te maken, is het ver klaarbaar dat Oostenrijk, Frankrijk, Engeland en Italië elk een Oorlogschip naar dit eiland hebben gezonden en tevens vertoogun tot den minister Delyanis hebben gericht. Engeland, als voormalig eigenaar der Jonische eilanden, wordt ais het meest gerechtigd beschouwd om de Grieksche regeering op het onhoudbare der toestanden op Corfu opmerkzaam te ma ken, en te verlangen dat de autoriteiten door hare werkeloosheid niet langer voortgaan de belhamels te ondersteunen. Leest men dat het woedende volk de jodenwijk feitefijk be legert, allen toe- en aanvoer afsnijdt, zoodat de ingeslotenen aan nijpenden honger zijn blootgesteld, dan moet men wel tot liet be sluit komen dat niet alleen fanatisme, maar ook gewone roof- en plunderzucht de drijfveer dier wandaden is. Corfu maakt geheel den indruk van een vuil Venetiaansch nest aan de Adriatische zee. liet draagt een Jlaliaansch karakter en heeft niets van een Oostersch plaatsje. De bevol king is een samenraapsel uit alle zeevaarders van het Oosten en het Westen; als die hoop in oproer komt, kan hij tot de ergste daden in staat zijn, De toestand is een weinig verbeterd. Er zijn krachtige maatregelen genomen. De stad is op militaire wijze bezet. Het personeel van liet prefectoraal bestuur is veranderd. Er zijn ook nieuwe rechters naar Corfu gezonden. VENRAY, 23 Mei 1891. Naar wij vernemen zal onze Fanfare «Eu terpe" deelnemen aan hot Festival te Box meer. In do jl. Zaterdag gehouden vergadering van den Raad alhier is het tractoment van den heer Voesten met f 130 verhoogd. In het 11. gehouden kapittel lo Weert, werd benoemd tot professor aan het Gymna sium alhier, den Zeer Eervv. Pater Electus, uit de orde der Franciscanen. Do Kon. Harmonie van Horst zal ook deelnemen aan het festival te Boxmeer. Het gemeentebestuur te Venlo heeft, als maatregel tegen bet bezoeken van verdach te bierhuizen aldaar, het besluit genomen, om dag en nacht een politiepost voor deu ingang dier huizen te plaiUsen, ten einde een lijst dor bezoekers op te maken. Naar wij vernomen zal de Muziek en Zang-Yereeniging van Venlo deelnemen aan het groot internationaal festival te Antwerpen. Bij de verkiezing voor de Provinciale Staten waren uitgebracht 1431 stemmen, als: gemeente Areen en Velden 95, Beesel 02, Broekhuizen 40, Grubbenvorst 76, Helden 143, Kessel 68, Maasbree 234, Tegelen en Bclfeld 116, Venlo 587. Van onwaarde 7. Blanco 18. Uitgebracht op den heer Ch. Houben te Venlo 557, op den heer graaf Wolff Metternich 526 en op den heer Mr. Ii. van Basten Batenburg 321 stem men. Herstemming tusschen de heeren Ch. Houben en graaf Wolff Metternich. Dinsdag is naar 's-Bosch overgebracht de huzaar H., beschuldigd van diefstal in eene particuliere woning te Venlo, weswege hij zich voor den krijgsraad zal moeten verant woorden- Bij kon. besl. is, met ingang van 16 Mei benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen A. Pienot, leeraar aan do Rijks hoögerc burgerschool te Venlo, uit welke betrekking hij met genoemden da tum eervol is ontslagen. In een der groote duitsche bladen wor den de hollandsciie beambten te Venlo erg gekapitteld, omdat zij eene zending fruitboo- inen uit Duitscliland, aan het adres van den heer.Frans v.^i^ Boogaarl te Venraij door Mr. Sclilósser tilt SubOolgrath geleverd, te rugzond naar Duiischland, omdat de volgens onze wetten en volgens de drmfluïsconventie noodige formaliteiten niet voldaan was. De Duitschers maken zich erg dik daarover en zeggen, dat het de Hollanders nergens an ders om te doen is, dan om de duitsche boom pjes te weren en men wil weten, dat de Duitschers zeer «entgegenkommend" zijn tegenover de Hollanders. Men moet maar durven Dó' hollandsciie boompjes moeten wel beter zijn, want zij worden door Duitschers in massa's opgekocht rondom Venlo en dus heb ben de Hollanders er weinig belang by de duitsche te weren. Dat de Duitschers zoo erg voorkomend zijn, daar weten onze venlosche tuiniers ongeluk kig genoeg van te spreken en wij weten zeker, dat ue grenswachters in Holland zich niet door bijbedoelingen laten leiden, 't kan hen niets schelen, of een Pruis Pruis is en of hij hollandsciie of pruisische boompjes invoert. Wij leven hier toch immers in een land waar «vivat de vrijhandel" op het schild ge schreven staat. Het dreigen, dat men verder in dat bewuste artikel doet, laat ons koud. Als over een jaar de legerwet ingevoerd is, lijven wij Pruisen eenvoudig bij Holland in! en wij planten alle maal hullandsehe boompjes in 't «grosze Vaterland." j\T, A". De rechtbank te Roermond in rade ver gaderd heeft tegen II. T., herbergier te S wal men. aldaar gedetineerd, verdacht van poging tot moord op zijne huisvrouw, en L. v. d. C., arbeider te Horst, aldaar gedetineerd, ver dacht van diefstal ten posikantore te Sevenum, verleend rechtsingang, met bevel van gevan genhouding en de instructie der zaak gelast. De Gebr. II. Th. en P. H. Maessen, te Roermond, ruim acht maanden in voorloopige hechtenis als verdacht van bedriegelijke bank breuk, en door de rechtbank te Roermond ieder tot êén jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn Woensdag, door liet gerechtshof te 's Her togenbosch, vrij gesproken, met bevel tot on- middelijke invrijheidstelling. De arrondissements-rechtbank te Maas tricht heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen Jan Peter Senden, te Schinveld, gedetineerd, beschuldigd van poging tot ver giftiging van zijn vader door phosphorus in diens koffie te werpen. De rechtbank, hoewel de schuld van den beklaagde wettig en over tuigend bewezen achtende, verklaarde hem daarvoor even wel niet strafbaar, ontsloeg hem to dier zake van alle rechtsvervolging, en ge lastte, dat hij gedurende den proeftijd van een jaar in een krankzinnnigen-gesticht zal worden geplaatst. Te Horbach (bij Kerkrade) zijn twee kerkdieven gearresteerd. Toen de koster de kerk wilde verlaten, bemerkte hij bij de offer bus een vreemdeling, die knielend te bidden zat. Na een knaap gelast te hebben een waak zaam oog te houden, keerde de koster huis waarts. Nauwelijks heeft deze de kerk verla ten, of de vreemdeling staat op, kykt rond en bemerkt den knaap. Hij naden het kind, geeft hem 12 cent met de woorden: «loop gauw naar huis, kind." Doch de slimme knaap gaat vlug alles den koster vertellen. Deze treedt de kerk binnen en bemerkt al aanstonds aan de oflerbus lijm. De vogel was echter al gevlogen. De politie wordt geroepen on weldra heeft men den vromen bidder gevangen, die nog in het bezit van verschillende lijm roeden--was. Hij bekende alles. Zijn vriend, die op hem wacht te, werd 'eveneens gevangen genomen. Bei den worden verdacht ook elders oiforbussen geledigd te hébben. Te Geldrop is een veertienjarige knaap, die zijn vader op het land behulpzaam was, door den bliksem gedood. P. S. en v. L., te Helmond, vierden Maandag hun Pinksteren door elkander eens flink toe te takelen, zoodat zij beiden met be bloede hoofden uit den strijd kwamen. S., die er nog niet genoeg van scheen te hebben, wierp daarop bij zijn tegenstander een paar ruiten stuk en trof tegelijkertijd de aan den zolder hangende petroleumlamp, die eveneens in stukken viel. Toen v. L. Dinsdagmorgen op weg was naar zijn werk. werd hij andermaal door den strijdlustigen S. opgewacht, op den grond geworpen en werd hem door dezen met een blikken kruikje een wond aan het hoofd toegebracht. Van een en ander is door de be voegde autoriteit proces-verbaal opgemaakt. Door de geweldige regen- en hagolbuien, gepaard met hevigen wind, welke zich in do laatste dagen en vooral op de beide Pinkster dagen boven de omstreken van Nijmegen heb ben ontlast, hebben de bloeiende vruchtboo- men, die zoo schoon stonden en zooveel beloofden, onberekenbaar schade geleden, zoodat menig bezitter van een boomgaard daardoor opeens zijne hoop op een voordeeli- gen oogst van boomvruchten den bodem ziet ingeslagen. Er zijn vele boomon, welke geheel of grootendeels hun wit kleed van bloesem hebbén verloren. Ook andere gewassen hebben door den hagelslag zeer veel geleden. Na een krachtigen en onverwachten don derslag streek Dinsdagmorgen, even voor 12 uur. een windhoos, vergezeld van een zware hagelbui, over Tilburg. Vele huizen en boo- men werden beschadigd, een schuur werd ge heel omgeworpen, duizenden dakpannen en ruiten werden vernield, vooral aan de ateliers der Staatsspoor; vele aansluitingen der tele foon werden onbruikbaar. De hoos duurde ge lukkig slechts korten tijd; behalve dat eenige personen lichte kwetsuren bekwamen door het vallen der dakpannen, zijn geene ernstige on gevallen te betreuren. De aangerichte schade wordt op ruim f 2000 geraamd. De vrouw van II. H. te Nieuwesclioot (Friesland) is, terwijl haar man naar de markt was, vermoord. Het gerecht uit Hecrenveon is derwaarts vertrokken. De vermoorde was ruim 30 jaar oud en se dert een jaar gehuwd. Men had haar de her senen verbrijzeld en circa f 200 aan gold me degenomen. De asperges schijnen dit jaar aan een kwaal te lijden, welke andere jaren maar zeer zelden voorkwam; er zijn nl. vele «rooze spar- ï'ies". Er komen er zelfs voor, die alleen be staan uit een dikke taaie schil en verder tot aan de koppen geheel hol zijn. Voor de hande laars, die zulke asperges onwetend -verzenden- levert dit wel eens onaangenaamheden op. Zou misschien de strenge winter het veel vuldig voorkomen van dit kwaad op zijn ge weten hebben. Aan de Eiafholielte Jongeling» schap van ^ederiasni. Met reuzenschreden nadert den 21 Juni, den dag waarop voor 300 jaar Aloysius van Gonzaga den tijd met de eeuwigheid verwis selde. Over geheel de katholieke wereld wor den buitengewone toebereidselen gemaakt om dezen herdenkdag'met grooten luister te vie ren. En dit met recht 1 Immers Aloysius be hoort tot de edelste en schoonste schepselen, die de wereld ooit aanschouwde. Deugd is al tijd en overal beminnenswaardigheldhaftige deugd dwingt naast liefde tot eerbiedige be wondering; verschijnt zij te gelijk in konink lijken luister en met al de bevalligheid der jeugd, dan doet zich aan ons oog nog een beeld van ongekende verhevenheid voor. Zulk een verschijning is de II. Aloysius van Gonzaga. Castiglione in Italië had het voorrecht dezen Engel het levenslicht te zien .aanschouwen het kan dus geen verwondering baren dut de Kaliaanscfco katholieke jongelingschap het zich ten plicht stelde geheel de wereld voor to gaan om juist dit feest ter cere van den grooten patroon dei'jeugd met buitengemeenen luister te vieren en te doen vieren, hierdoor voldoende aan de vermaning des H. Vaders in de beroemde encycliek Humanum Genus«Op nieuw bevelen wij aan uw geloovig hart en aan uwe waakzaamheid, allerdringendst de jeugd aan, die de hoop is der maatschappij. Legt U met allen mogelijken ijver op hare vorming toeen hoe groot in het verlodene uwe zorgen en uwe toewijding ook mogen geweest zijn, weest er van overtuigd, dat gij voor de jeugd nooit genoeg zult kunnen doen." Blijkt hieruit reeds duidelijk de innige be zorgdheid des H. Vaders voor liet zielenheil der jeugd, nog duidelijker laat Hij dit uitko men door voor de maand Januari van dit jaar- tot algemecne intentie voor het Apostolaat des Gebeds voor te schrijven »De vereering van den H. Jongeling en voor de plechtige viering van den herdenkdag van zijn zalig af sterven in eene bróve van 1 Januari 1891, waarin de viering van dit feest zeer gelukkig ets. te geschikter tijde wordt genoemd en aan geprezen. «Wij zelf, vervolgt de H. Vader, die reeds van de prilste jeugd af gewoon waren, den engelachtige» jongeling met den vroomsten ijver te veroeran, verheugden ons in de hoog ste rnate, toen wij vernamen dat niet alleen in dit land, dat Aloysius aan hemel en aarde schonk, maar wijd en zijd overal Zijn naam en de roep zijner heilig vermaard is en de har ten der Christelijke jongelingschap in won derbare liefde en vromen ijver ontgloeid zijn om hunne toewijding en vereering jegens den schutspatroon der jeugd door veelzijdige be tuigingen te toouen." «Met Gods hulp ver trouwen wij, dat een zoodanige viering niet zonder vruchten zal blijven bij de Christelijke mannen, voornamelijk de jongelieden wien de beoefening der heerlijkste deugden, waardoor die Heilige eiken leeftyd tot voorbeeld strekt, gemakkelijk zal vallen, indien zij hun schuts patroon grooten eet'bewijzen." Na de verhevenheid der deugd van Aloysius ten voorbeeld te hebben gesteld en als liet edelste voorbeeld ter navolging aan de jeugd te hebben voorgehouden, gaat de H. Vader voort «Een groote en roemrijke verdienste ver wierven zich de vereenigingen van Christelijk» jongelieden, die besloten het feest van den H. Aloysius met bizondere plechtigheid te vieren. Het is Ons niet onbekend, hoeveel moeite en ijver zij aanwenden om de eerebewijzen voor te bereide», die op geheel de Katholieke we reld den en gelach tigen jongeling zullen ge bracht worden en hoeveel zorg zij dragen, dat de vrome pelgrimstochten, die naar de ge boorteplaats van den H. Aloysius of naar deze edele stad, welke zijn kuische stoffelijke over blijfselen bewaart en vereert, zullen trekken, evenzeer door godsvrucht als door aantal zul len uitmunten. Zoo als wij vernamen is ook. den knapen en meisjes gelegenheid geschon ken om den H. Aloysius de eerstelingen hun ner reine liefde en vereering aan te bieden, doordat n.l. lijsten van inschrijving verspreid worden, waarop zij zichzelven en hunne ou ders als Zijne dienaren en geestelijke kinde ren kunnen inschrijven." Ten slotte wenscht Z. II. dat de aan een zoo goede zaak bestede ijver met een geluk kigen uitslag zal worden bekroond en opent tot heil der zielen de hemelsche schatten der Kerk door het verleenen van aflaten. Na zulke woorden van het Opperhoofd der Kerk ontstond er een edele naijver tusschen de jongelingschap der wereld, door wie of het feest, Aloysius ter eere, het meest volgens de meening des II. Yaders zoude gevierd wor den. Op Italië, dat aan den spits staat, volgt Spanje, Frankrijk, Duitschland en ook ons vaderland is niet ten achter gebleven; tal van plaatsen zullen getuigen zijn van schitterende feesten. Algemeene H. Communiën; plechtige H. Missentoewijding aan onzen feestheilige, gepaard met stoffelijke feesten zullen den 21 Juni in elk opzicht tot een gedenkwaardigon dag maken. Evenwel er ontbreekt nog iets aan de feestviering, zooals de H. Vader dio verlangt n.l. een pelgrimstocht naar Rome, voor en door de jongelingschap. Nederland mag daarin met achterblijven, daarom heeft zich te dezer stede een comité gevormd dat een nederlandse.be bedevaart voor jongelieden naar het graf van den H. Aloysius wil organiseeren. Voorzeker een grootsch plan, waaraan vele moeilijkheden verbonden zijn, doch voegen wij er dadelijk bijeea plan dat bij geheel de jongelingschap groote symphatie zaJ wekken, omdat daardoor voldaan wordt aan den wensch des H. Vaders. Nederland moet ziju roemrijk verleden handhavenNederland, dat martelaren schonk aan Gods KerkNederland, dat eens een landgenoot zag zetelen op Peters StoelNe derland, <|at bloed en leven zijner zonen veil voor 's Pausen ouafh&nkel^kheid, datzelfde Nederland moet nu in een breede schaar van jongelingen aan Leo's voeten de o®verflauwde gevoelens van geloof, liefde en opoffering gaan nederleggen. Buizende cn duizende jongelingen van ge heel de wereld zullen op den feestdag van St,

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2