Wie zijn de schuldigen? Het PLEEGKIND. ZATERDAG 9 MEI 1891, TWA A LED? JAARGANG No. 1(L Uitgever: W. VAX DEN MIXCPOF-Sassen. Deze Courant verschijnt iederen Zaterdag. Feuilleton. De ongelukkige Vogels. Sdaaiti der .liaan. L.K. 1* Woensdag N.M. 7C Dinsdag E.K. 15 Dinsdag V.M. 23 Donderdag Stand der Zon. 1, 11.21, April op 5.39; 5,17; 4.57; v/m.; onder 0.30; 6.47,7.2; n 'ra. Abonnementsprijs per kwartaal. ▼oor Vbnray 50 c. franco per post 65 c. ▼oor het buitenland 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: Tan 1regels 30 e. elke regel meer 6 c. groote lettors en Tignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden Smaal berekend. Advertentiën of Ingezonden Stukken gelieve men Vrijdag vóór 2 uur 's-middags te be zorgen aan het Bureau «Peel en Maas" te Venray. Onder dit opschrift bevat de Tijd van Maandag 4 Mei, de volgende merk waardige correspondentie uit Rome. Nu de kalmte gedeeltelijk is weder gekeerd, nu men den omvang van het leed, eiken dag grooter blijkt dan men vermoedde, met onbeneveld oog overziet, laat zich al luider en luider de vraag hooren naar de oorzaak. Is er misdaad in het spel geweest, ja of neen? Men verlangt het te weten, het koste wat het wil, en evenwel niemand is er, die tot nog toe de vraag beantwoorden kan, sleclits wei nigen waarschijnlijk zijn er, die ooit achter de eigenlijke waarheid zullen komen De uitkomst van het onderzoek der van regeeringswege benoemde com missie zal ons wel niet veel wijzer maken, hetzij er schuld ontdekt wordt óf niet. De hoofdverdienste van zulk een lichaam hier te lande is een werk tuig te zijn in handen der verant woordelijke overheid en om het publiek te blinddoeken. Vandaar dat haar antwoord, vooruit reeds te raden, even weinig indruk zal maken als de besliste verklaring van het Ministerie in de Kamerzitting van jl. Zaterdag, waarmede zij hare onzekere uitingen van Donderdag te voren trachtte goed te maken. Die heeren hebben al te veel persoonlijk belang er bij, de ge moederen gerust te stellen, om geloof te verdienen. Bovendien is liet verle den van het meerendecl dezer soort 2. En meteen gaf hij haar een kaartje der juiste woonplaats van don heer Yerdenne, waarna hij, zijne zieken bezocht hebbende, liet gesticht verliet. Op den bepaalden tijd was de dorpeling© in de zijkamer van mijnheer Verdenne. Reeds had de dokter alles in orde gebracht en hel verder aan de oude mevrouw overgelaten, die dan ook Margaretha Weilcrs, zoo heette zij, ontving, on, haar mot moer dan gewone op- lotlendheid beschouwende, onderhield over de wenschen, welke zij wilde vervuld zien ten aanzien barer kleindochter; terwijl zij de vrouw op het hart drukte, steeds mot de grootste zorg en omzichtigheid over het kind te waken. 'Heb daarvoor geeno zorg, mevrouw, het zal zijn, of ik onder uwe oogen handel," «Zeer wel; dan zult ge ook niet over ons te klagen hebben. Gy hebt echter nog een ander kind, dat door u verzorgd wordt, niet waar "Ja, mevrouw, een arm meisje uit het gesticht van de Zusters van Liefde." Eenige oogenblikken verwijderde do oude mevrouw zich. Een goede engel had haar een hemclsche gedachte ingegevenzij ging tot haren schoonzoon, en stolde hem voor, hot arme kind ten zijnen koste te laten opvoeden. van lieden, opgevoed in het smeden van komplotten en samenzweringen, in een politiek en historisch weefsel van leugen en bedrog weinig geschikt om hun verklaringen gezag bij te zet ten. Wil dit beteekenen, dat aan de volksmeening, alsof er niets anders dan een laaghartig vergrijp van de zijde der revolutionaire partij kan heb ben plaats gehad, dadelijk geloof moet worden geschonken? Volstrekt niet! De praatjes b. v. dat de stadsprefect reeds dagen te voren een waarschuwing zou hebben ontvangen betreffende een aanslag, die tegen een der omliggen de kruitmagazijnen beraamd werd. dat de arbeiders aan de nabij zijn de tufmijnen juist op den morgen van de uitbarsting, tegen hun gewoonte nog niet op het werk verschenen waren, en veel andere van dezelfde strekking die hier de ronde doen, moeten met de meeste achterdocht bejegend wor den, te meer daar reeds eenige bleken ongegrond te zijn. Maar wat vereischt wordt om het roraeinsche .volk gerust te stellen, is iets meer dan eenige door niets gewaarborgde veronderstel lingen, tot heden door het verant woordelijk gezag ten beste gegeven, om het geloof aan een noodlottig toe val ingang te doen vinden en daardoor de beschuldiging van gebrek aan waakzaamheid of strafbaar verzuim van zich af te wenden. Nog eens: een misdadig vergrijp schijnt ons zoo afschuwelijk toe, dat wij het zonder volkomen duidelijk be wijs niet kunnen aannemen. Maar wie de plaats der ramp heeft bezocht, staat verstompt over de weinige zorg, die er besteed wordt om zulk een aanslag in onze woelige tijden, ik zeg niet onmogelijk, maar slechts moeilijk Immers op zulk eene handeling moest onge twijfeld Gods zegen rusten, en voor moeder en kind voordeelïg zijn. Geen wonder, dat de heer Yerdenne aan dit verzoek goedgunstig het oor leende, en 's Hemels zegen in ruime mate reeds bij voorbaat over de toekomst af smeekte. I)e kinderen, zoo teeder en zwak hij hunne geboorte en eersto levensdagen, hadden beiden in korten tijd én door de inademing der ge zonde lucht, maar nog meer door de waakzame en nauwlettende zorgen van Margaretha Wei- Iers, eene gezonde tint gekregen en groeiden aanminnig op; want de nieuwe moeder, zelve ge ne kinderen bezittende, besteedde al haar tijd om hare pleegkinderen, zooveel in haar was, goed te verzorgen. Boiden genoten de zelfde liefderijke verpleging, en zoozeer ge leken zij op elkander, dat, waren zij niet ver schillend gekleed geweest, men hen voor tweelingen gehouden zou hebben Dikwijls bezocht do oude mevrouw hare kleindochter, en daar zij steeds van de goede gezondheid van het kind evenals van de teo- dere zorgen van Margaretha overtuigd xverd, keerde zij altijd verblijd huiswaarts, om haren zoon de aangename tijding over te brengen evenwel niot zonder de verpleegster good te bedenken, wolk© zoovool deed om de hoop t.o doen vooden, dat, binnen een niet te verwij derd tijdstip, de aanminnige Agnes naar do stad en haren vader kon torugkeerèn. Dank zij dan ook de menigvuldige geschenken, ontdekte men in de woning der pleegmoeder een zekeren welstand. Eens echter kort na het vertrek der ver heugde grootmama kwam eene noodlottige 11e maken digheul werd toegelaten, dat op nog j geen honderd passen van het vernielde kruithuis twee mijnen werden gegra ven, om de tufaarde en den tufsteen uit te delven. De heuvelkring, welks helling de kom vormt waarin het ge vaarlijk dépot gelegen was, is door sneden van zulke holen, waarvan dc toegangen zonder eenige afsluiting of toezicht dag en nacht openstonden. Zijn de woelgeesten om:er dagen, de socialisten en anarchisten, dan zoo tam of bescheiden keurig In het keizen van hun middelen, om zulk een zor geloosheid te billijken? Men weet wel beter. De droeve ondervinding leert al te gevoelig het tegendeel, ook hiei te Rome, waar zelfs bajonet en karabijn niet altijd bij maciuc zijn hen legen te houden. Is men 8 Februari '89 dan reeds ver gelen? Met een bewond trenswaardige eenstemmigheid verklaren do heeren liberalen dat zij zulk i-ti ontzettend vergrijp onmogelijk aciiia, enkómen mee voroiitsvaardig,fig'T;-ö. liét gering ste vermoeden van kwaadwilligheid op. En toch geen vier jaar geleden hielden zij de reusachtige demonstra tie tegen Monti en Tognetti, die do Zouaven-kazerne midden in de Eeuwige Stad in de lucht hadden doen sprin gen. Een viertal lustrums zijn natuur lijk voorbij, sedert zij de boeven uit de gevangenis ontsloegen, die op het kruitdépot van de burcht «Santé An- gelo een aanslag hadden willen be proeven. Zij hebben dc misdadigers opgevoed en gelooven niet aan het werk van hun eigen handen. Verblinden wanneer zult ge wijs worden? (Slot volgt.) bode de woning bezoeken: hot was eene ziekte, die een der twee beschermengelen aantastte: do croup namelijk, die verschrikkelijke kin derziekte, welke in korten tijd hon uit de vreugde van liet leven wegsohcurt, om hun in het kille graf eene rustplaats te gnnnen. De dood volgde ook hier, en de woning telde spoedig een pleegkind minder; óóne wieg bleef ledig, en Jangen tijd kon Margaretha de tranen niet weerhouden, als zij aan hare ge storven lievelinge dacht. Twee dagen later droeg men naar het een voudige dorpskerkhof een kistje, met een wit kleedje behangen, waarin een klein, onschul dig kind den slaap der rechtvaardigen slui merde. Men gaf het een plaats onder de overigen, die reeds waren voorgegaan; maar terwijl do diepbedroefde pleegmoeder huis waarts keerde, had de lieve engel eene plaats gevonden onder de schuldcloozcn, die steeds Gods aanschijn omringen, en speelde daar met de eeuwig gelukzaligen rondom den troon van 't Goddelijk Lam. Gelukkige kinderen, waarop de aardsche smetten nog haar invloed niet hebben gehad; machtige en zekere voorspre kers hunner treurende ouders, die zich steeds in hot geluk verheugen, dat hun kind is toe bedeeld. 31. IN HET OLDERLIJK FUTS. Dank zij de uitnemende zorgen van de god vruchtige en ijverige religieuscn van het ge sticht, waarin men mevrouw Verdenne ver pleegde. en zeker nog nicer dc onmiddeüjkc tusschenkomst van God,, die de smeekingen De berichten uit verschillende landen, waar, gelijk wij hier beleefden, een strenge winter heerschte, midden, dat sedert November a. p. duizenden vogels door de koude zijn omgekomen. Dat is waarlijk duidelijk te zien, wanneer men een wandeling door bosschen en velden maakt. Zeer zeker is dit te betreuren; want de vogels zijn de schoonste stoflage van ons landschap. Bovendien is het jammer, omdat zij millioenen insecten vernietigen en onze ooren streelen met hun lieflijk gekweel en gezang. 't Baatte hun weinig van het eene land naar het andere in ons werelddeel te verhuizen: Europa lag maanden lang onder sneeuw en ijs bedolven. Intus- schen zijn zij niet allen gestorven, maar het leger is toch zoodanig gedund, dat extra bescherming noodig is. De wet moet streng worden onderhouden cn mag ditmaal vooral niet ontdoken wor den. Men respectecre vooral de nesten. De vogels, die bijzonder nuttig zijn, vai;dt mon hieronder: De ooievaar, die ktkvorscken en kruipdieren verslindt. De havik verorbert jaarlijks plus mi nus 4000 ratten en muizen. De uil heeft denzelfdeu appetijt als de havik. De koewachter of kwispelstaart be schermt het vee tegen vliegen, enz. De ekster vreet duizenden hout- en bladvernielende insecten op. De raaf verslindt tal van witte wor men Dc wachtel en de patrijs voeden zich met aardwormen. De koekoek, die veel beter beoordeeld dient te worden dan gewoonlijk ge schiedt, durft vele behaarde rupsen ver orberen, welke andere vogels niet kun- en tranen niet onverhoord liet, welke bijna dagelijks tot herstel van haar ten Hemel wer den opgezonden, was zij na verloop van veer tien maanden geheel hersteld, en kon zij naar huis terugkeoren. Welk eene blijdschap, welk eene vreugde, aan haar kind en echtge noot wedergegeven te worden. Geen wonder, dat zij spoedig naar II... vertrok. -Waar is zij? waar is mijne dochter? Agnes, mijn lieve engel, waar zyt gij met deze woorden stormde zij de woning van vrouw Weilers binnen. En het kind. in hare schoonste kleedereu uitgedost, kwam, somwijlen struikelend, aan- loopcn, en wierp zich in de geopende ai-men van mevrouw Yerdenne, die haar kind voor do eerste maal mot gevoel aan het hart drukte. -O. moeder sprak de jonge mevrouw tot de overgelukkige giootnioedcr, die haar vergezelde, -zie dan wat is zij groot, welke frissche kleur I Wat ben ik nu gelukkig door u, mijn kind, na eerst zoo beproefd to zijn T Ferdinand zal trotsch op zulk eene dochter wezen.... Moeder, vindt ge niet, dat zc hem sprekend gelijkt?" De goede grootmoeder beschouwde zeker voor de honderste maal het meisje, dat, tevre den en tevens verwonderd, het suikergoed gretig naar zich toehaalde, en nu 'cn dan wat in haar mondje stopte. »Men kan zeer weinig zeggen over de gelijkenis van een kind, op een leeftijd, dat. de gelaatstrek kon nog niot juist gevormd zijn," zeidc de oude mevrouw. -Agnes heeft bruin© oogen, als gij lieve Bertha, en een hoog cn breed voorhoofd..,." nen eten. De meerle zuivert de tuinen van slak ken. Hetzelfde doet de lijster, die ook jaarlijks millioenen schadelijke insecten verwoest. De spreouw gebruikt ongeveer dezelf de gerechten als de meerle en do lijster. Hij is daarenboven niet vervaard voor sprinkhanen en hagedissen. De kievit maakt in 't bijzonder jacht op wormen, die veel schade ïfön het hout veroorzaken. Do leeuwerik zoektzijn voedsel onder schadelijke wwmen, sprinkhanen en mieren larven. De musch verslindt witte wormen, meikevers, vliegen en andere insecten, waarvan zijn jongen voor hun inhoud ev dagelijks gemiddeld 400 noodig hebben. Een nest met jonge winterkoninkjes vraagt eiken dag voor het onderhoud des levens plus minus 1G0 rupsen. De nachtegaal doet zich te goed aan larven en mieren. De grasvink jaagt op vliegen en ande re insecten, welke zich in de lucht bego- vcu. De zwaluw heeft een maag, dio 540 insecten kan bevatten. De mees, een der beweeglijke vogels, sleept de insecten mot honderd© naar haar nest. Wanneer zij geen jongen heeft moet zij, om niot van honger te sterven, 500 eieren, larven, en insecten vangen. liet roodstaartjo brengt gemiddeld per dag 600 vliegen om liet leven. liet paapje vangt vliegende tal van vliegjes cn wormpjes; bovendien verlost het den wijngaard van diens grootsteu vijand. De kwikstaartjes belasten zich inzon derheid met de vernietiging'van koren- wormen. Elke koren worm vernielt min stens 92 graankorrels. Men zal op dit alles antwoorden, dat -Als haar vadorviel de gelukkige moeder haar iu de rede. Terwijl dc twee dames voortgingen het kind met liefkoozingen tc overleden, }>;<d Margaretha het noodige bijeengezocht, wijl haar pleegkind nog dienzelfden dag hare nede rige wooing zou verlaten. Zy sciieen neerslachtig, zelfs treurig ge stemd te wezen over dat vertrek, want zij had het kind meer dan liefgekregenen toch schoen zij een weinig schuchter hij de com plimenten, die men haar toevoegde, over do zorgen, welke zij aan hel wicht besteed had. Intusschen verliep de tijd, en het oogen- blik van vertrek kwam. De paarden gaven teekenen van ongeduld, en Margaretha otn- holsda nog eenmaal hare lieveling, die zoo aan haar gehecht wasterwijl Woilors met do pet in do hand. zich op den achtergrond be vond, oen Legco rig oog slaande op de goud stukken, welke op tafel lagen uitgespreid, en de vele fraaiigheden, die de goede dames aan het loon hadden toegevoegd, tot teeken barer dubbele tevredenheid. Reeds waren zij aan de voordeur toen me vrouw Yerdenne zich omkeerde en tot Mar garetha sprak -Maar dat arrac kind, dat go gelijk met Agnes ontvingt om te verplegen. Is het zoo niet, moeder? Ten miuste, ik heb er u van hooren spreken. Waar is dat?" Helaas, mevrouw, dal b dood?" Arme kleine, ik wensehie zoozeer hot ir. leven te zien, opdat ik het iu 't vervolg kon gelukkig maken. Maar in den Heme! is zij veel gelukkiger, en bid daar w>.,, mijne Agnes," liet/.ij er op volgen. "Vaarwel, vrouw

Peel en Maas | 1891 | | pagina 1