Buitenland. België Frankrijk Duitscliland Italië Servie Nederland Gemengde Berichten Marktberichten zullen bedragen. Ku bestaat nu de ware \aderlaudsliefde alleen daarin, dat. wij ons financieel zullen doodcn? Neen, do waTe vaderlandsliefde bestaat in liet met ruime beurs voorzien in de behoeften van handel, nijverheid en lanbouw, wel ke drie takken van volksbestaan door deze wet ten ergste worden benadeeld. Immers leeren de ondervinding en de •statistiek niet, dat zij die zich gewoon lijk laten vervangen, komen uit die tak ken van bedrijf! Het zijn do voor den landbouw opgeleide jongelui, die groo- tendeels tegen hooge sommen in den dienst zijn vervangen. En de vraag rijst of, indien al die boeren-jongelui in dienst zijn geweest, zij nog wel denzelf den lust zullen gevoelen om hun bedrijf te hervatten, en of zij zich daarvoor met te veel ontwikkeld beschouwen! Ook is er nog een ander bezwaar. Door ons ta rief van invoerrechten moeten vele in- dustriëu haar bedrijf naar buitenslands verplaatsen waar de tegenwooidiglieid van de zonen der industrieele» gevor derd wordt en welk eene belemme ring zal de l.'jjarige dienstplicht nu niet voor deze opleveren! Deze wet zal eene gruoto belemmering zijn voor de indus trie. De fabrieks arbeid zal gestoord worden. Vooral de katholieken, onder wie men vele industrieelen vindt, zullen die belemmeringen van de lasten dezer wet ondervinden. Daarom zal een goedgeor ganiseerd leger met eene behoorlijke volkswapening minder druk op de na tie leggen en meer beantwoorden aan de nationale wenschen. Trouwens aan de uitvoerbaarheid eener goed geregelde volkswapening wordt niet getwijfeld. Spr, zou het zeer betreuren, indien dit ontwerp wet werd en z. i. had de minis ter meer blijk gegeven van staatsmans- blik indien bij dit ontwerp had terugge nomen. ^J'5i,^"T?«y,fnifriSgcemr ëc"n musicus, die buitenge woon mager was, maar goed eten kon en nooit naar de rekening vroeg. Als men hem van betalen sprak, praatte bij er over heen. Dat begon den waard te vervelen en op zekeren avond wees liy den mucicua de deur. Don volgenden morgen zag hij zijn vroegeren gast voor de deur heen en weer loopen, met een papieren schild op de borst, waarop te lezen stond; -Ik ben in de kost geweest bij den hotelhouder X.," hetgeen, bij do buitengewone magorheid van dezen -Sandwichman", alles behalve een mooie reclame was voor het logement. De musicus was er niet toe te bewegen, van zijn wraakoefening af te zien. Hy bleef nog een goed half uur voor do deur van het logement heen en weer wandelen, totdat hy eindelijk door de politie tut heengaan werd gedwongen. Do handelsrechtbank le Antwerpen heeft bet failliet uitgesproken van M. D.: een voor naam diamanthandelaar. Het passief bedraagt 2 millioen. Het nemen van een beslissing ten aanzien van het verzoek om prins Napoleon's stoffelijk overschot op Corsica te mogen bijzetten, wacht nog steeds op liet rapport van den prefect van dat eilaml. Een goedgunstige beschikking is echter niet waarschijnlijk, daar de regeering vreest, dat de oprichting van een mausoleum te Ajaccio tot politieke manifestaties voort durend aanleiding zal geven. Van een bijzetting van prins Napoleon's lijk in de kapel van het Hotel des Invalides is in het geheel geen sprake. I)e staatssecretaris v. Marschall heeft bij de rechtbank een. aanklacht ingediend tegen Ivarl I'aasch, schrijver Yan: -Een joodsch- duitsch gezantschap, op grond van hoon en luster ton aanzien tan liet ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. In de mijn -Monopol" te Camen had nachts om 2 uur een ontploffing van kolen- gas plaats. Twee arbeiders ziju gedood en drie gewond. Yon Moltko'8 stoffelijk overschot is, op •bevel van den keizer, met den koninklijken lijkwagen, waarmede ook het omhulsel van 's keizers grootvader en vader werd vervoerd, jmar het Lehitei station overgebracht, waar het in hot tot rouwkamer ingerichte keizerlijke snlou werd geplaatst. Behalve de keizer woon den ook vele andere vorstelijke porsoncn, als mede de familiebetrekkingen den lijkdienst hij, in de rouwkamer gehouden, Zichtbaar onder den indruk van de plechtigheid, reikte de keizer den familieleden, 11a afloop van den lijkdienst, de hand, waarna hy omstreeks 1 uur van het Lehrterstalion met zijn equipage vertrok. Hoewel sommigen verwacht hadden, dat Bismarck persoonlijk blijken van deelneming zou komen geven, is hij toch niet overgeko men 0111 van den overledene afscheid te nemen. Wel werd Dinsdag een groote krans door hem gezonden. Te Turijn zijn 30 anarchisten in heuhtonis genomen; to Rome zijn de aauplakb.ljetjetten voor den Meidag door de politie verwijderd. De Paus heeft medegedeeld, zegt do Temps, dat zijn encycliek over de sociale quaesue tegelijk verschijnen zal als het consis torie door hem gehouden zal worden. Zij zou reeds in liet Franseh, Duilsch, Engclsch en Spaanscli vertaald zijn. De cyndicus van Rome heeft aan den gemeenteraad medegedeeld, dat de stad, door het in de lucht vliegen van het kruitmagazijn naar berekening een schade lijdt van 460000 lire. Van die som komt alleen ten laste van het abattoir dat sterk geteisterd is, 350000 lire. liet verlies over liet geheel genomen is veel grooter dan men aanvankelijk dacht. Alleen aan buskruit, 265000 kilo, is er 1800000 lire te loor gegaan. Eon commissie van bouwkundigen heeft het omverhalen van verscheidene beschadigde huizen te Romo bevolen, ten einde hun in storting te voorkomen. Niet alleen in de wij ken, die het diclust bij het kruitmagazijn stonden, maar ook 111 liet centrum van Rome zijn huizen gescheurd. De gemeenteraad heeft voorloopig 12000 lire tot ondersteuning der arme slachtoffers toegestaan. Op een intorpellatie-Agnini verklaarde de minister van Binnenlandsclie Zaken dat het ingestelde onderzoek naar de oorzaak der ontploffing op 23 dezer, niet geleid heeft tot liet vermoeden dat een misdadige hand do ramp veroorzaakt heeft. Hel aantal gekwetsten, zoo deelde het Dag. Bestuur der stad mede, bedraagt 250, dat der doodcn 20. Do schade aan de St. Pieterskerk beloopt 200000 lire, aan de St. Paulus-basiliek een half milliccn lire .aan do apostolische paleizen •>nnn.«y ure en b»—- Gesü. De fresco's van Rafael in de loggia van het Vatikaan, naar dien schilder genoemd, zijn gespaard gebleven. De wijngaardeo op Monteverde zijn geheel vernield. To Frascati en in andere plaatsen van liet Albnno-gcbergte (afstand 3 uren hemelsbrecd- te) zijn de vensterruiten gesprongen. Van den kruittoren is geen spoor overge bleven. De boerenhuizen in den omtrek zijn verwoest, evenals do door Pius IX gestichte landbouwschool der Vigna Pia; verscheidene landlieden zijn gewond door de een kwartier ver weggevlogen metselsteenen. Priesters en kloosterlingen waren de eersten om op de plaats des onheils hulp te verleenen. Ook de liberale Romeinsclie pers vermeldt zulks met waardeering. Van do leerlingen der landbouwschool zijn er 16 gekwetst, waaron der 4 levensgevaarlijk. Niet ver daar vandaan bezitten de Dominicanen een landhoeve; een der broeders werd tegen een muur geworpen en is aan de gevolgen overleden. Allo gebrandschilderde ramen der St. Pau lus-basiliek, die tegenover het fort aan den overkant van den Tiber ligt, zijn verbrijzeld; het kruis is van den voorgevel afgerukt; de kerk is voorloopig gesloten. In het paleis van Lateranen, in de kerk Santé Maria sopra Mi nerva, in het Duitsclie gezantschapspaleis is geen enkel raam meer heel. In,het kloostor van het II. Hart aan de Via Lungara waren de Zusters met de schoolkin deren, in de kapel, toen een der- muren in stortte; gelukkig zijn allen met den schrik vry gek omen. In het kerkportaal tot aan het hoogaltaar lag de vloer van den St. Pieter met glasscher ven bezaaid. In liet Vatikaan is bijna geen zaal. waar geen raam gesprongen is. Het dak van liet Duitsche hospitium Campo S.into is ingestort. Alsook het dak der ijzergieterij, van Masocchi, waarbij 4 werklieden werden vcipletterd. Graaf Hunyady, een oom van ox-koning Milan, is door dezen en den regent Ristitsch verzocht de koningin moeder Nathalie over te halen vrijwillig hot land te verlaten. Voor dat doel is de graaf Dinsdag te Belgrado aan gekomen VË.XRAyTz-Mei 181)7. Maandag had bij hot verbouwen van do oude drukkerij in een woonhuis, een ongeluk plaats. l)e aannemer Fr. P. geraakte onder het instortende plufond, waardoor hij liovigo wu'i- deu aan het achterhoofd bckwatn. Door een spoedig ontboden geneeshoer werd hy ver bonden en bovindt zich thans gelukkig in een betere positie. Men kon hier van geluk spreken, daar zich nog drie andere personen op de plaats bovon- den, en ongedeerd er van af kwamen, daar hot plafond zich een weinig boven beu tegen don muur vastklemde. Woensdag had alhier do plechtige inwij ding plaats van hot Gymuasiura. Op don voor avond werd door de heeren studenten een prachtig tooneelstuk uitgevoerd, dat naar wij vernemen nogmaals zal worden opgevoerd. Recht vroolijk amuseerden zich dejongolui, en kondon zich eens bot vieren, om des an doren daags met nieuwen ijver hun studie voort te zetten. Zeer druk werd onze jaarmarkt Woens dag bezocht, voorzeker het weder was dan ook uitstekend en droeg er niet weinig toe bij, ora een ieder een kykjo te doen nemen naar de markt, alwaar veel handel werd ge dreven en menig stuks vee voor hoogen prijs werd vorkocht. Er waren aangevoerd 320 stuks hoornvee en 350 biggen. Biggen golden 5a S gulden. Door eonige onverlaten zijn 11. Zondag te Geijsteren verschillende baldadigheden ge pleegd. Moesten het eerst een paar vreed zame jongelui misgelden, later do glazen, boompjes, en meer andere zaken aan don weg. Moge de schuldigen ontmaskerd wor den, opdat zij hunne welverdiende straf niet ontgaan. Maandag, omstreeks 3 ure, onstoud te Grubbenvorst brand in de bosscheu van de heeren Esser, burgemeester te Venray en Haffmans, oud-^uotaris te Helden. Door dit ongeval zijn pi 111. 7 hectaren 5- en 25-jarige dennen vernield. De schade wordt begroot op ruim f 2500. Men vermoed, dat de brand ver oorzaakt is door vuur uit de locomotief van do spoortrein Nijmegen-Yculo. Dinsdag avond om half tien ure had de machinist Schampers te Venlo het ongeluk met ziju rechlerbeon onder het machine te ge raken, met het ongelukkig gevolg, dat het been verbrijzeld werd. Hij is ter verpleging ia_liLatJ»»r«^aMftkenl|uis- Benoemd tot Ontvanger der Dir. Bel. Invoerr. en Acc. te TegeJen, de lieer J. M. 11. Van Wessem thans to 's lleerenberg. De heer J. A. Oor, te Roermond, is door Z, H. den 1'aus benoemd tot ridder der Gre- gorius-orde. Te Ivelmond-Beek (Limburg) is de tuin man H. Jenneskens onder het puin van eeuen instortenden kelder geraakt en dood opgehaald. Treurig ziet liet er tegenwoordig uit met onze wintergranen. Leefde men voor «enige weken nog in de hoop op een gunstig voor jaar, dat eenigszins kon goed maken, wat de strenge winter bedorven had, deze verwach ting is alleszins teleur gesteld. De aanhouden de nachtvorsten hebben het winterkoron ver ten achter gebracht, en dit beloofd dan ook zeer weinig. Met de voedergewassen is hot al even bedroevendde wintervoorraad is op vele plaatsen bijna geheel opgeruimd en nog is er in de weiden cn op de klavorvelden niets van het nieuwe gewas te bespeuren. I)e toe komst voor den uy veren landman ziet er dan ook weer zeer donker uit. De justitie te Aken heeft nader aan de onze bericht gezonden, dat de arrestatie van den beruchten inbreker Schimdt op een mis verstand berust. Bij de arrestatie in het akensche bosch had men zich in den persoun vergist. Hot signa lement is bijgevolg nog niet vervallen. Hare Majesteiten de Koningin-Regentes en de Koningin zullen den 5en Mei Gersau ver laten en den óen Mei 's morgens, omstreeks 10 uren, op het Loo aankomen. De handboogscliutterij -Ons Vorgenoe- gen", te Helmond, zal 22 Juni a. s. een groot internationaal concours geven, waarbij vijf gouden medailles worden uitgeloofd. Een zeer geschikte machineolie! Men vervaardigt tegenwoordig een zeer goede machineolie naar het volgende recept Men giet in een zuivere flesch ongeveer een liter olijfoliein de olie hangt men een dun stuk lood, dat als oen kurkentrekker getrok ken is, en men stelt de üesch daarna een maand lang aan de working der zonnestralen bloot. Wanneer na verloop van dien tijd alle onzuiverheden op den bodem zijn gezakt, giet men do heldere olie afdoor bijvoeging van paraffine verkrijgt men een fijne zich nooit in hqrs omzettende machineolie. Binnenkort zal aan 'j» By lts munt voor f25000 aan halve centen worden geslagen. Door den directeur der Weosinrichting te Neerbosch is van de gemeente Nymogcn wocr een pcrcool bosebgrond nuby dit ge sticht voor f 1578 aangekocht. Aan den handel! Kon paar leden van hot zoogenanmde fles- schentrekkersgilde, voorgevende te Futtors- hoek te wonen, hobben dezer dagon beproefd een groote firma in schoenen to Waalwijk op te lichton. De oen vroeg por briefkaart prijs opgave, die dan ook gezonden werd; de prijs was echter te hoog, maar een vriend had de prijscourant gezien en er zou wei order volgen Door dien vriend word dan ook een paar da gon later een prooforder van ongeveer f 30 opgegeven, met het verzoek, die als besteld- good naar een koffiehuis tc Dordrecht en vor der aan hora zelf te zenden. Uit ingewonnen informatie bleek dor firma echter, dat de op gegeven vriend -alles kon gebruiken, maar, als oplichter bekend, de gewoonto had nim mer te betalen.'* Onder do koeien van eoti veehouder in de Akkerstraat, te Arnhem, is door den dis trict svcearts, aldaar, besmettelijke veeziekte (miltvuur) geconstateerd. Een dor aangetaste dieren is gestorven, en, ingevolge voor schrift, verbrand en begraven, terwijl op den stal en bet ovorige aldaar aanwozige voo ook de ingevolge de desbetreffendo wet voorge schreven maatregelen zijn toegepast. Als eene bijzonderheid kan het volgende worden medegedeeld Bij den heer D., te Monster, nestelde in het vorige jaar eon paar zwaluwen 111 de gang van het logement -Overheide"; hij wilde eens onderzoeken of deze vogels werkelijk ieder jaar het oude nest weer opzoeken en merkte ze door aan den rechterpoot een zilverdraadje stevig te bevestigen. In de vorige week werd het nest weer door een paar zwaluwen be trokken; natuurlyk was do heer D. er vlug bij om ze te vangen en nu bleek bet, dat het werkelijk dezelfde gasten waren. Het zilver draad zat nog behoorlijk om de pootjes, doch was geheel zwart geworden. Van alle kanten worden klachten ver nomen over bet verbazend groote aantal eitjes in de kruis- en aalbessenboomen. Wanueer geen byzondere omstandigheden intreden, die de vernietiging in de band werken, dreigt de rupsenplaag in dit jaar ontzettend te worden, vooral daar er voor dc teelt in *t groot byna aan geen toepassing van veruietingsmiddelen tc denken valt. Op de meeste plaatsen in Zeeland be loven ae boomgaarden een buitengewonen oogst. Vooral do pereboomen leekene» een zeldzame bloemenrijkheid, maar ook de appel, pruim, morol, enz. schijnen dit jaar eene ver goeding te zullen geven voor de geringe op brengsten in de vorige jaren. Een vreeselijk ongeluk viel Dinsdagavond te Nieuwe Schans voor. De voerman S. Bijl was na de aankomst van den Duitschen trein bezig met rangeeren, toen het seinfluitje, dat den machinist het -alkaar" moet te kennen geven, buitengewoon lang uitbleef. De ma chinist, ongerust geworden, gaat onderzoek doen en vindt genoemde persoon op vreeselijko wijze verminkt onder den trein. Hoe bet on geluk zich heeft toegedragen is niet bekend, daar niemand het gezien heeft. De man laat een vrouw en 5 kinderen na. Altijd kalml Op een goeden middag zoo verhaalde een onzer vrienden kwam mijn vriend Jansen bij me oploopen en zei doodbedaardZeg, amice, kan ik van middag bij jou eten Zeker wel, maar waarom eet je niet thuis, je vrouw is toch niet ziek I Neen, dat niet, maar zo i3 wat vervelend! Er is toch niets gebeurd? Ja en neen. Verbeeld je, ik kom van middag thuis. De tafel is gedekt en in af wachting dat bet eten opgedragen zal worden, neem ik do courant en ga zitten lezen. Daar komt mijn vrouw binnen en begint te schelden. Waarom Och, ze hadden baar weer jaloersch ge maakt cn gezegd, dat ik andere vrouwen bet bof maakte. Nu, dat weet jij beter. Ik ben daar al een beetje aan gewoon en blijf dus doodkalm doorlezen. Myn vrouw windt zich echter meer en meer op, en 111 haar opgewondenheid neemt zo een bord van tafel en slaat dat op mijn hoofd stuk. Ik kijk haar aan en zeg: Anna, wat ga je nou beginnen, die borden kunnen daar niet tegen. Het antwoord was een tweede bord, dat op myn onschuldig hoofd verbryzeld werd. Anna, zeg, ik, doe dat nou niet, wat heb je daar nn aan; dat kost toch geld, ge schendt hot heele servies. Het hielp niet; io haar woede neemt ze een schotel en slaat dien aan vier stukken op mijn onschuldig en pas kaalgeknipt hoofd. Toen werd ik toch een bee'je boos. Ik zeg tegen haar: ah 't je dan toch to doen is om hot, geheolc servies te breken, dan zal ik je wel een Irandjo helpoo. Ik nam het tafellaken bij twoe punten on smeet het heole servies op don grond. Zo is nu bozig om do scherven bijoen to grabbolon, en dat is zoo'n verschrikkelyk geluid, dat ik or maar bij weggoloopen bon, En nu kom ik maar bier eten, als je 't good vindt, want anders moot ik naar een restau ratie en wordt er nog een verkeerde uitleg aan gegeven en *ou men soms donken dat ik onaangenaamheden met myn vrouw gehad hob, A. Ct, Een Franseh blad verteltDezor dagen gaf oen pianist op een concert een furioso te go- nieten, dat mot stormachtige toonschildering hemel on aarde in beweging scheen te willen brengen. Een oude dame, enkel bewondoring, riep in zielsverrukking uit: -Hoe schoon!..,. Thans hoort men het gebulder der kanonnen... de stad wordt bestorrad, ingenomen.,,, men vocht in de straten.... De soldaten slaan tot plundering over -Namen ze ook de piano maar mee!" zuchte een minder geestdriftig buurman. Een buitenman, het stemlokaal binnen komende, vroeg waarin hy zijn stem moest doen. Do voorzitter wees hem de bus aan. •Jongens," zegt de boer, -wat gaat hot hier raar toe," nadert de bus, houdt zyn mond boven de gleuf en roept mot luider stem zyn eigen naam. Bij den boekverkooper Kleine Anna: -Mijnheer, dit boekje heb ik van tante gekregen, maar te zeide, dat ik het wel ruilen mocht, 't Is immeas hier gekocht Y* Bediende: -Jawel, jonge juffrouw; maar kyk eens, het boek is gescheurd en al vol met vlekken!" Kleine Anna: -Juist daarom wilde ik b«t nu zoo graag ruilen, mynheer." Bij myn nieuwen voorjaarsmantel heb- ik bepaald een nieuw japonnetje noodig, man I Och wat! Kleeren en altijd kleeren heb jo dan in bet geheel geen zin voor iets hoogers? O, jaDat is waar ookik moet óók een nieuw hoedje hebben 1 Het eenvoudigste en het beste voeder, dat men aan nachtegalen kan geven, is fijn» beschuit, vermengd met geraspte peen, ge kneusd hennepzaad en miereneieren en van tijd tot tijd eenige meelwormen. Men kan dit alles tegelijk klaarmaken, als men maar dagelijks de peen er bijvoegt, anders verzuurt het eten. Oude menschen -Mijn grootvader," zeide Muller, -was 04 toen hij stierf." -En mijn grootmoeder," voegde Meier er bij, -stierf juist een dag voor haar honderd en vierden verjaardag." -En in mijn familie," zeide Smid, om zich niet te laten overbluffen, -zyn verscheiden leden zelfs in het geheel nog niet gestorven Zij-En ben je, terwyi je in Frankrijk waart, de taal goed meester geworden V Hij-Ja byna. De Franscben begrepen wel niet wat ik zeide en ik had erg veel moei te om te gissen wat zy eigelijk bedoelden, maar ik ben nu ten miuste al zoover, dat ik mij zelf uitstekend goed versta als ik mij in het Franseh uitdruk." Een aardige satire op ons voorjaarsweer is een strooien dameshoed, die dezer dagen in de uitstalkast van een modewinkel prijkte. Deze was namelijk rijk met pelswerk ge voerd, met stevige linten ter bescherming van de ooren tegen de -zoete voorjaarssuizewin- dekes voorzien." Een stukje doove kool, eenige vuurmakers en wat lucifers waren de ^eer gepaste garneering. VenrayI Mei Aangevoerd 1850 halve kilo's Boter. Prys per halve kilo 49 a 60 ct. Horst, 1 Mei Boter per halve kilo 46 a 59 ets. Aangevoerd 1120 naive kilo's. Vmloo, 25 April Boter per ï/t kg. 48 i 51 ets. Biggen aangevoera 191 per stuk 9 a 10 fr. \VellT 27 April Boter per halve kilo öZ a 56 ets. Aangevoerd 177 aalve kilo's.. Vierlingsbeek, 28 April Boter per halve kilo 38 a 53 ets. lililtersicijek 27 April Boter per halve kilo 50 i 58 ets. Sambeek27 April Boter per 1/* kilo 42 k 56 ets. Maandag morgen waren op do kalveren en varkensmarkt te Nijmegen aangevoerd 1S60 biggen. 70 vette varkens, 23 schottel, 4 vette kalveren, 25 nuchtere kalveren Do prijzen waren: biggen f Baf 9 per stuk vette varkene 21 a 23 ct. de 5 oos, schotte- hngen 17 a 18 gld. per stuk, vette kalveren 24 a 25 ct. de 5 ons, nuchteren id, f 5 10 |>er stuk,

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2