Buitenland. Frankrijk Duitscliland Engeland Nederland von, zoocvrti bedoeldpleiten eveneens voor rogge als een uitmuntend voeder voor onze diltliuiuigc vrienden. En men denke niet, dat er van "Weerszijde èdn varken aan de ,proeï werd onderworpen neen, op tal van beesten werd het on derzoek ingesteld. Na deze uitkomst zette men do proeve voort met wei en melk eenerzijds, en rogge en gerst an derzijds en kwam tot de ervaring, dat circa 6 pond aigeroomdo melk (hu ook karnemelk) evenveel vöederwaarde be zaten als 1 pond koorn en derhalve 12 pond wei (steeds verkregen bij liet ma ken van magere kaas) ook. Eu om nu liet onderzoek te voltooien, ging men bij bet slachten der varkens nog na, of de verschillende voedermid delen ook een verschillenden invloed had den gehad op het gewichtsverlies bij het slachten, op de dikte der huid en op de qualiteil van het spek. Hieromtrent was echter geen verschil te bespeuren. Al leen meende men op te merken, dat de qualilcit van het spek der melkvarkens fijner was dan die der weivarkens. Wat nu het goedkoopste voor is, hangt natuurlijk af van de prijzen van het graan, maar in alle gevallen staat vast, dat: 1 gewichtsdeel gerst gelijk staat met 1 gewichtsdeel rogge; 1 gewichtsdeel gerst of rogge gelijk staal met gewiehtsdeelen aigeroomdo melk; 1 gewichtsdeel gerst of rogge gelijk staat met 12 gewiehtsdeelen wei. Men is er van overtuigd, dat de regeering vanwege de Kamer nog vóór Augustus aange zocht zat worden, om een voorstel in te dienen tot afschaffing der graanrechten, en wel om- streoks denzelfden tijd, dat de Duitsche Rijks dag zich met deze rechten zal bezighouden. Dokter Sóe heeft voor zijn cellega's der Académie de médicene een voordracht gehou den over een nieuwe geneesmethode van de tering. De zieke wordt gebracht iu een her metisch gesloten ruimte, waarin lucht geperst •wordt, verzadigd mot creosoot. De zieke moet drie a vijf uur per dag daarin vertoeven, ter wijl de atmosferen druk geleidelijk verhoogd wordt ora de creosoot in de longpunten te laten doordringen. De resultaten van een tiental waarnemingen zijn verrassend; de hoest hield spoedig op, zoomede het spuwen, terwijl de eetlust wederkeerde en de krachten toenamen bij een verbetering van den alge- meeucn loostand. In den Rijksdag is behandeld een voorstel van de socialisten ter invoering van een nor malen werkdag. Het stiekte om de zaak aldus te regelen, dat er voor een werkdag nu voor eerst zou worden gesteld een maximum van tien uren, hetwelk den 1 Januari 1894 op negen, en vervolgens den 1 Januari 1898 op acht zou moeten worden gebracht. In den loop van het debat heeft de minister Berlepech, het voor en tegen aangevoerde samenvattende, hoofdzakelijk bet volgende aangevoerd De bondsregoeringen hebben vooralsnog er v.in afgezien, een voorstel ter invoering van een normalen werkdag to doen. Het bezwaar lag voornamolijk hierin, dat het op dit oogen- blik, nu de arbeid van kinderen meer beperkt en de nachtelijke arbeid van vrouwen ver boden zal worden, niet raadzaam schijnt, nog meer maatregelen te nemen, waardoor de productie wordt verminderd en duurder ge maakt, daar hierdoor de coneurrentie der Duitsche nijverheid in het buitenland zou worden bemoeilijkt. De coucurrentio tegen Engeland, Frankrijk en Zweden is een ge rechtvaardigd vraagstuk en als zoodauig ook door de socialisten erkend. Vandaar dat. zij ook in hun voorstel den werkdag niet dadelijk op acht uren willen brengen, maar cod ge leidelijken overgang willen maken. Huns in ziens kan de regeering zich aldan inmiddels met de andere mogendheden er over verstaan. Doch dc regeering heeft zulk een overleg reeds beproefd, zonder er in te zijn gesla.igd. In cenc internationale conferentie is gebleken, dat juist die staten, wier concurrentie voor Duitscliland van groot, belang is. ongeneigd waren tot eeuo wettelijke regeling van don werktijd voor mannelijke volwassen werk lieden. Dit bleek uit de verklaringen hunner regeeringea en nog voel duidelijker uit de vertoogen der gevolmachtigden ter conferentie. Intusschen zijn er op grond der toen gehouden beraadslagingen verscheidene wetsontwerpen in de Vereenigde Staten van Noor..'-Amerika behandeld, maar in geen enkel dezer ont werpen is sprake van regeling omtrent den werktijd voor volwassen mannelijke personen. In het Engelsche Lagerhuis zijn thans vier zulke ontwerpen, waarin wel bepalingen zijn opgenomen omtrent arbeid van kinderen en vrouwen, gesteldheid der werkplaatsen, enz. enz., maar ook weder niets aangaande een werktijd voor mannelijke volwassenen. Het zelfde is het geval in Frankrijk. Wel is waar, aldaar te lande bestaat eene oude wet, waarin de regeling van een normalen werkdag is op genomen, maar iedereen weet, dat die wet niet wordt toegepast. De Fransehe gevol machtigden in de bovenbedoelde conferentie hebben ook ten duidelykste aangetoond, dat in Frankrijk liet. beginsel wordt gevolgd, zich te onthouden van eene regeling der werkuren van mannelijke werklieden. Nu komt, behalve de concurrentie, ook in aanmerking het inkomen van den werkman. Wegens de beperking van den kinderarbeid en het verbod op nachtarbeid van vrouwen zal het inkomen van menig werkman ver minderen. Wanneer nu de volwassen werk man verhinderd wordt, naar eigen wil ge bruik te maken van zijne werkkracht, dan is het de vraag, of niet zeer vele arbeidersge zinnen zeer gevoelig zouden worden getroffen. Men moet ook niet vergoten, dat buitendien zeer vele werklieden niet ingenomen zijn met het denkbeeld van een wettelyken werkdag. Onder anderen de mijnwerkers in het Saar- district hebben schriftelijk or tegen gepro testeerd. Met dat al zijn do bondsregeeringen niet gezind, do invoering van een maximum werk uren per dag, eenvoudig te verwerpen. Zij achten de zaak alleszins vatbaar voor discussie. Uit een sanitair oogpunt zijn er ook reeds vroeger in den Rijksdag stemmen voor opge gaan. Maar wanneer 't in Duitscliland ooit tot een normalen werkdag komt, zal er voor allerlei afzonderlijko gevallen moeten worden bepaald, hoe groot de gevaarlijkheid van dit en dat bedrijf, hoe groot do krachtsinspanning voor iederen daartoe behoorenden werkman is, of en hoe lang er de loop van het werk kan stilstaan, enz. Want met liet oog daarop zal men voor hot eene bedrijf een langeren werktijd per dag moeten toelaten dan voor het andere. Zoo voortgaande bestreed de minister ook hetgeen van socialistische zijde gewoonlyk wordt en ook nu werd gedaan, namelyk een beroep op arbeidstoestanden, iu eenige andere landen. Hy toonde met cijfers aan hoe daarin veelal wordt misgetast, en ook dat eene ver gelijking dezer toestanden met die in Duitscli land op verre na niet altoos opgaat. Ten slotte wederlegdo hij het voorstel der socia listen ook nog bijzonder uit het oogpunt hun ner grondgedachte, namelijk het voorstel niet enkel te doen strekken ter bescherming van den werkman, maar ook ten behoeve eener daaruit voortvloeiende regeling van het work- loon. Juist op dit punt meende hij hun erns tig te moeten waarschuwen tegen het streven ora ook daarin de regeering te betrekken. Ten slotte werd het socialistisch voorstel verworpen. Von Bismarck heeft volgons de Magdeb. Ztg. het landgoed.Schönhausen aan zijn zoon Herbert en de buitenplaats Varzin aan zijn zoon Wilhelm geschonken, Do nationaal liberalen zitten verlegen met do herstemming tusschon Bismarck, den oud kanselier en den sigarenmaker. Zy had den gehoopt dat hij, gelijk vroeger v. Ben- nigsen, met een 1000 stemmen meerdorheid dadelijk gekozen zou zijn. Hij bleef echter een paar duizend stemmen beneden de vol strekte meerderheid en kan 'i bij de herstem ming niet winnen, tenzij de lieden, die hij vijanden des Ryke" placht te noemen, do Welfen en de vrijzinnigen, modelijden met hem hebben en zich van stemming onthouden De vrijzinnigen zien hem gaarne gekozen, al was het slechts om in den Rijksdag eens met hem af te rekenen, en het Centrum is aan gaande den uitslag onverschillig, zoodat hij wel gekozen zal worden, ofschoon op eeue wijze die zyn roem niet vermeerdert. Te Arklow, in Ierland, had men Zondag op Zondag oen groot tumult. Een rondreizend predikant, met name Hallowes. posteerde zich, als de kerk uitging, vlak bij het portaal en hield daar voor de katholioken beleedigendo toespraken, in den trant der vroegere hago- preekers. De boeren namen dit euvel op, en er waren ton slotte 250 militairen en politie agenten noodig, uit naburige plaatsen over gezonden. om te beletten dat hij een pak slaag kreeg. De kosten dier bewaking liepen zeer hoog en dit begon den minister voor Ierland, Balfour, te vervelen. Hij beval dat men hom een weiland of eon ander afgelegen oord om te preeken zon aanwijzen en anders hem ver- oordeele» wegens stremming van liet verkeer op den opoubaren weg. Do wandel-predikant posteerde zich weer bij 't kerkportaal en wegens weigering om een ander standpunt te kiezen is hij tot 12 gulden boete veroordeeld, bij verstek. In plaats van dio te betalen is hij ten paar dagen gaan zitten. Hij schijnt van plan daarna zijne ver'too- ningen to herhalen, doch het zal hem slechts •nieuwe boete berokkenen want 3alfour heeft 'aan de vrienden van Hallowes, de Orangisten, die protesteerden, doen woten dat indien allo predikanten 't zelfde begonnen, de Ieri-che financiën niet toereikend zouden zijn ora hen te beschermen. Volgens berichten uit Calcutta heeft er te Benares een ernstig oproer plaats gehad, naar aanleiding van een gerucht dat de groote Hindoetempel zou worden afgebroken, om plaats te maken voor waterwerken. Eene zeer talrijke volksmenigte heeft oen aanval gedaan op het telegraafkantoor en de telegraafdraden afgesneden, het spoorwegstation vernield en aldaar de kas geplunderd, waarin een bedrag van 3000 ropy en was. De overheid heeft de militairen, alsook vrijwilligers, opgeroepen. Er zijn een honderdtal Hindoes gearresteerd. VENRAY,. 25 April 1891. De terugreis uit Zwitserland van HH. MM. de Kocingin-Regentes en de Koningin zal vermoedelijk 4 Mei a. s. plaats hebben. Op de Maandag gehouden veemarkt te Well waren ruim 70 stuks hoornvee aange voerd, paarden en varkens geene. Hoewel er veel kooplieden aanwezig waren was de handel slap. Dat liet niet raadzaam is, zaken van on bekende te koopon, blijkt uit het onder staande Zekere J. S., slachter te Arcen, kocht den 15 dezer op den weg tusschen Venlo en Tege- len van eenen onbekende een jachthond. Toen hy 's avonds daarmede huiswaarts keerde werd hij door den herbergier A. B. staande gehouden en vernam hij, dat de hond aan B. toebehoorde. S. die voor het dier f 1.50 had betaald, moest natuurlijk het verlies daarvan be treuren. Maastricht 18 April. Geëxamineerd in do gymnastiek 3 caudidaton, afgewozen 1, geslaagd do heeren W. H. Nysten, gob. te Beek en J. M. Jansen, geb. te Amsterdam, beiden te Maastricht,woonachtig. Geëxamineerd voor de akte van onderwij zer 6 candidaten, afgewezen 3, geslaagd de Ueeren J. W, van Helden, geb. en wonende te Venraij, J. W, J. van Hoorn, geb, te Box meer, wonende to Maastricht, J. li. Duymel, geboren te Schiedam, wonende te Maastricht. Jl. Maande* 7«rd te Maastricht oen vergadering gehouden van den raad van commissarissen der nedeiiandsohe zuider- Spoorwogmnatscliappij, waarin tot voorzitter van dien raad werd benoemd de hoer W. H. Pyls, burgemeester van Maastricht, en tot onder-voorzitter de heer Carl Honigmami, te Aken. Bij het personeel der maatschappy had ver der de volgende mutatie plaats ingetrokken, op verzoek, de benoeming van den heor Jos. Uollman, te Maastricht, tot teokenuar benoemd: tot opzichter, ter standplaats Roermond de heer K. den Tex, civiolingenieur te Lingen (Pruisen); tot idem, ter Standplaats Roermond, de II. Y. J. Jonkergouw. te Stratum tot teekenaar, ter standplaats Heerlen, de heor M. R. Zijdonbos, te 's Gravcnhage. Dinsdag 11. werd door de politie te Gul pen een duitscher gearresteerd, welke een bos sleutels on verscheidene brieven, gericht aan kloosteroversten, bij zich droeg. Ondervraagd verklaarde hy de sleutels uit hot Carmelieten-klooster te Geleen te hebben medegenomen. Hij is daarheen ter confrontatie overge bracht. De burgemeester van Nut (Limburg) diende eene klacht in bij den ontvanger der registratie te Heerlen tegen een ambtenaar van een burgelijken stand te Nut, omdat deze eeue verklaring had afgegeven óp ongezogeld papier. De ambtenaar werd met f 38 beboet, doch wendde zich tot den Minister van Financiën om terugbetaling. Do minister heeft hierop gunstig beschikt en terugbetaling bevolen. Pensioenen voor weduwen en weezen van rijksambtenaren In de wachtkamers der post- en telegraaf kantoren zullen, vanwege dc Directie van het pensioenfonds, biljetten worden opgehangen, waarop al die inlichtingen voorkomen, die voor belanghebbenden van nut kunnen zijn. Een uitstekende maatregel om dit fonds in ruimen kring bekend te maken. Ongetwijfeld zijn er toch nog vele minder ontwikkelden, die, ofschoon zij recht op pensioen kunnen laten gelden, niet weten hoe zij het aan moe ten leggen, om van dat recht to doen blijken. H. M. de Regenfes heeft aan de de com missie voor do arme visschers te Hollum, die onlangs bij het opbreken van bet ijs hunne schepen verloren f 100 doen toekomen. Aan de onderofficieren, die als dragers gefungeerd hebben bij de plechtige begrafenis van wijlen Z. M. den Koning, zijn gratificatiën toegekend en wel aan de onderofficieren uit de omstreken van liet Loo en zij, die te.'s-Gra- venhoge dienst hebben gedaan bij het vervoer van het Koninklijk lijk van het slation naar het Paleis, ieder tien gulden, en aan de onder officieren, die dienst hebben gedaan bij de be grafenis, ieder vijf en-twintig gulden. W. J. Sonderman, voorheen provisor in eene apotheek te Waalwijk, en door de recht bank te 's Hertogenbosch schuldig verklaard aan moord, gepleegd op zijne ochtgenoote, en veroordeeld tot vijftien jaren gevangenisstraf, heeft appél aangeteekend. Op den Steenweg van Prinsenhage naar Breda duwde eene net gekleede vrouw deze week eene kinderwagen voort, zorgzaam en voorzichtig als slechts eene moeder kan doen. Zij had de gordijntjes van den wagen stevig gesloten, doch dit belette niet, dat een haar op zij komend man, toevallig een commies, argwaan kreeg, vooral toen de dame, hem ontwarende, in galop begon te rijden. Hij wist haar in te halen, nam de vrijheid het gor dijntje te openen, en aanschouwde in plaats van een kindje 65 kilo zout. Wegens fraudu- leuzen invoer daarvan heeft hij proces-verbaal opgemaakt. Naar men verneemt, heeft de heer Mr. Hcrm. J. Keyzer tegen de Tijd en Het Nieuwsblad een eiseh tot schadeloosstelling ingesteld van 10000 gulden wegens het plaat sen van een voor hem beleedigend bericht en tegen de S t a n d aa r d en het HaagscheDag blad die in het bericht alleen de voorlet ters van zyn naam noemden een eisch van 5000 gld. Echo. Naar men verneemt, zal hel divident der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft 10 pet. bedragen. 't Is een geteekende Dezer dagen kwam bij een logementhouder to Raambrugge iemand, in blauwe overjas ge kleed, en dien men kennen kan aan de linker hand, waaraan de wijsvinger ontbreekt, zich als logé aanmelden. Hij deed zich voor als in- kooper en noodigdo zyn gastheer met hem te gaan om vee op te koopen. Zyne behandeling van koeion wekte al aanstonds eenigszins het vermoeden op. dat hy geen veekooper van beroep was, zooals later bleek. Hy heeft zich goed laten bedienen, en heeft zich den volgen don dag verwijderd zinder te betalen, na eerst van den herbergier f 10 geleend te hebben, die bjj echter vergat terug te brengen. Een ieder wachte zich voor zulk een gast. Op de veemarkt, te Aalten, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een koe, door don bakker J. M. gedreven, werd zoo wild, dat zij haar geleider met de horens begon te stootcn en wel zoodanig, dat diens lichaam ge heel werd opengereten. Gelukkig werd men het dier machtig, en de ongelukkige, werd, na hem geneeskundige hulp te hebben verleend naar zijn woonplaats te Dinxperlo vervoerd. M. is nog niet builen gevaar. Op Zuid-Beveland heerscht op enkele plaatsen eene buitengewone sterfte onder de jeugdige kalveren. Naar de verschijnselen der ziekte te oordeelen wordt vermoed, dat de influenza in 't spel is. De dieren krijgen gezwellen uan de kop en de keelholte. Ook een aantal paarden lijdt in genoemde streek aan eene lastige ongesteldheid, waar door de meeste verhinderd worden te eten of te drinken, doch daarby hebben geen sterf gevallen plaats. Een te Amsterdam bekend advocaat, tevens vertegenwoordigende een paar financi- ëele ondernemingen, is (volgens do Ainst. Ct Dinsdagavond gearresteerd in zijne woning, wegens verduistering van gelden. Men spreekt van een te kort van ruim vier ton gouds. De aardappelen zijn thans voor het groot ste gedeelte in den grond. Slechts hier en daar ziet men er nog een bezig met poten. Door het ongunstige weder in het vroege voorjaar, dat den veidarboid verhinderde, is het laat gewor den. Andere jaren was ora dezen tijd het poten reeds lang geëindigd. Het is nu maar te hopen, dat wij spoedig warm voorjaarsweder krijgen, zoodat de aardappelen ten minste een voor- spoedigen groei kunnen hebben. Een big met 8 pooton, 4 ooren, 1 oog, 2 staarten en geen snuit heeft te 's Gravcn- zando het levenslicht aanschouwd. Het dier heeft maar korten tyd geleefd. R. N. Uit het Westland De handel in asperges in vóórkoop blijft nog steeds traag. De moeste bedden zijn reeds gespit en de plunten beginnen te werken, hoe wel nog niet- genoeg om te kunnen uitmaken of ze werkelijk van de vorst geleden hebben, wat de meeste tuiniers evenwel niet gelooven. In de omstreken van Twelloo zijn in den laahtton tijd vele gevallen van de zooge naamde molkziekte voorgekomen. Onder- scheidode koeien zijn in de laatste weken aan die ziekte bezweken of werden nis ongenoes- !ijk afgemaakt, By de Roodebrug. te Utrecht, kwaraén Woensdagmorgen twee personen met een blijk baar nogal zwaar beladen handwagon (ie stad binnenrijden, en verdwenen weinige oogen- blikken daarna in een nabijgelegen straat, waar zij een oogenblik rust namen. Dit zou hun echtor duur te staan komen, want een politieagent, aan wien èn de haast der beide mannen èn de bijzondere zorg, waarmede de wagen was gedekt, niet waren ontgaan, was hen op den voet gevolgd en stond weldra naast den wagen. Het vermoeden, bij de politieagent ontstaan, dat de zaak niet zuiver was, werd spoedig bevestigd, daar op den wagen een dood kalf lag, dat in zulk een staat verkeerde, dat de agent het maar dadelijk met wagen en al in beslag nara en de keurmeesters het kort daar na als schadelijk voor de gezondheid afkeur den en vernietigden. Dc Roomsch Katholieke Militairen Vereenigingen. Het tfldstip nadert wederom, waarop.ty, die in do loting zyn gevallen, hunne dienst plichten moeten gaan vervullen en alzoo het kazerneleven leiden. Bij alles, wat er veoral in den laataten tijd over dit onderwerp is ge schreven, zou het waarlyk eene dwaasheid moeten schynen, nog de vermaning aan ouder» en voogden te moeten richten, om er toch voor te zorgen, dat hun zoon of pupil lid wor de der R. K. Militairen Vereeniging. Immer», tij kunnen nu toch genoegzaam weten, dat zulk een lidmaatschap, het eenige middel is om die jongelingen voor die zeer talrijke en zeer groote gevaren, zooveel mogelijk te bo» hoeden. En toch, de ondervinding loert ons, dat daarin op de meest schuldige wijze wordt misdaan. Ziehier de bewijzen. Op 1 April 11. waren hier, volgens officieele opgave 841 Katholieke Soldaten, beneden den rang van officier, in garnizoen, en hoe groot meent ge, was het aantal leden der Vereeni ging op datzelfde tijdstip? Slechts 110, alzoo ongeveer i/sweinig beter ook is het gesteld met het godsdienstig gehalte der militairen want als men er op let, hoevelen Zondags de H. Mis bijwonen, dan zal men zich zeker niet aan overdrijving schuldig maken, indien men dit op zijn allerhoogst op 3 a 400 stelt: even treurig is het met het Paaschhouden gesteld: de officieele opgave ontbreekt ons nog, maar zonder vrees kan men gerust zeggen, dat de helft aan den Paaschplicht niet voldoet; nu spreken wy hier wel over den toestand in de Residentie, doch veilig kan men aannemen, dat dit, sommige omstandigheden in aanmer king genomen, in de overige garnizoensplaat sen hetzelfde is. De reden hiervan is niet moeielijk te vin den zij zijn bezweken voor de verleidingin het begin van hun diensttijd kwamen zij trouw ter kerk de vryheid, gevoegd by de omge ving, heeft hem zoo veranderd. Maar juist dit is de schuld der ouders of voogden; want had den zij hun best gedaan, om die jongelingen in da vereeniging te doon gaan, maar vooral daarin te doen blijven, het zou zoover niet zyn gekomen. Hoe dikwijls is het hun niet gevraagd, hun zoon, by zijn in dienst treden, een brief meê te geven, dien hij aan den Directeur der Ver eeniging moet overhandigen, maar zelf ook, na verloop van een maand, wanneer zij toch zeker weten waar hun zoon in garnizoen ligt, den Directeur per brief te vragen of die brief werkelijk overhandigd is. Moge het nu al gebeuren, dat ons zulk een brief door den milicien werd gegeven, bijna nimmer is hier naar door de ouders geïnformeerd. Het schijnt, inderdaad, dat zy er zich wei nig om bekommeren, of hun zoon of pupil lid zij of niet; hier toch in den Haag (en wellicht ook in andere Vereenigingen) geven wij ons de moeite, om aan de onders of voogden van hen, die de Vereeniging niet meer bezoeken, daarvan bericht te geven, met het ernstige verzoek, of zij alle pogingen willen aanwenden, dat de verdwaalde wederom terugkeere; nu zou iedereen meenen, dat de Directeur hierop antwoord zou ontvangen, te gelijk met hst verzoek, nog eens te willen schrijven, of da jongeling nu lid is; ja wel, dat zou zoo be- hooren, maar tot heden toe kunnen wy ge rust zeggen, dat het eene uiterste zeldzaamheid is, wanneer zulks geschiedt. Zulk een nalatigheid van ouders of voogden mng ook ons ©venwel niei doen insluimeren, en daarom vermanen wij hen zoo ernstig mo gelijk, indien zij ten minste nog belang stellen in het zielenheil van bun kind, bun uitersten best te doen, dat dit lid worde dor Militairen Vereeniging, vooral raden wij hun aan, zich bij den Directeur te vergewissen of hij lid is. Niet zelden toch vernemen wij, dat miliciens, die eenige dagen met verlof naar huis gaan, hun familie wijs maken, dat zy lid zyn der Vereeniging en thuis den godsdienstige uit hangen, terwijl zij volstrekt geen lid zijn en geen kerk meer bezoeken. Ook moet raon zich niet laten bedriegen, wanneer men soms brieven ontvangt met het stempel dor Ver eeniging er op, of als men een medaille ver toont; dit bewijst volstrekt nog niets, daar zij door middel van anderen zulk een gestem peld papier weten machtig te worden, voor

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2